Zuid-Holland betreurt vele doden In Roosendaal evacue s werden honderden ondergebracht Onze militairen in actie Polders zijn zwaar geteisterd Tientallen millioenen schade! Nood nog niet te overzien „Het water steeg verschrikkelijk snel".... Langs de Hollandse kust Nauwelijks te beschrijven ervaringen Dakota wierp rubberboten uit Maandag 2 Februari 1953 roep „liet water komt" heeft Zaterdagavond laat ook door Rotterdam geklonken. Ronddrijvende bootladjngen van de kaden, verspreid liggende brokstukken van in flarden gescheurde gebouwtjes, weggezakte wegen en ijlings evacuerende bewoners toonden aan, dat de alarmkreet niet voorbarig was. Een dode viel in de havenstad te betreuren. Tussen de Rivier- en de Matthhenesserdijk, Westzeedijk, Blaak en Oostzee dijk stond in Rotterdam alles blank. Dit betekende dat bij voorbeeld ook de etablissementen van de Kon. Rotterdamse Lloyd en het Noordereiland onder water stonden. En ook op de zuidelijke oever van de rivier werd het water omhoog gezwiept. Rotterdam-Zuid was Zondagochtend vroeg alleen via de aulotunnel te bereiken. Hoewel de Parkkade onder water stond, liep de voet gangerstunnel geen gevaar. De bewoners van het ,>Parkherstellingsoord" in 't park moesten voor het wassende water vluchten; bedden en matrassen dreven later rond.... nabij de Moerdijk met zijn auto door het water overvallen. Na veel moeite wist de man zich te redden. Doch een lifter, die naast hem zat is spoorloos verdwenen en waarschijnlijk verdron ken. Nader wordt gemeld, dat op het eiland Goeree-Overflakkee, waar een noodtoestand heerst, naar schatting veertig mensen om het leven gekomen zijn. Een gedeelte van de huizen is er weggespoeld. Men heeft dringend be hoefte aan eten en drinken. Op de provinciale griffie werd be richt ontvangen, dat in 's-Gravendeel zeker zeven personen zijn verdronken, waarschijnlijk nog meer. Goeree-Overflakkee lieeft minstens 40 doden XJTET politieposthuis aan de linker -fi-i Veerkade liep zoveel schade op, dat aan herstel niet meer gedacht wordt. In de Ahoy-hallen en in het Feij en- oord-stadion werden mensen uit Rotter dam-Zuid en verder uit Zuid-Holland ondergebracht. In de Rosestraat heeft de 72-jarige weduwe L. Visser-de Wolff zich niet meer in veiligheid kunnen brengen. Een eveneens in het pand wonende vrouw kon door een buurman worden gered. Schiedam Ir. Schiedam heeft men kans gezien het water te beteugelen, ook al heeft het hier eveneens flink gespookt. Ver scheidene boten raakten los, doch met behulp van sleepboten kondien de meesten weer op hun plaats terugge bracht worden. In de jachthaven wer den veel scheepjes vernield. Ook in Pernis heeft de overstroming niet zulke ernstige gevolgen gehad als werd verondersteld. Toch werd vrij ernstige waterschade geleden, doordat de lage delen van het dorp onderlie pen. De BPM heeft haar raffinaderij, die ook schade opliep, stilgelegd. Volgens de voorlopige berichten zijn in de provincie Zuid-Holland ongeveer zeventig slachtoffers te betreuren ten gevolge van de watersnood. In de gemeente Poortugaal zouden zeven personen verdronken zijn: twee arbeidersgezinnen en twee personen, die te hulp waren gesneld. Het echtpaar J. V. dat een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar bij zich in had wonen, vluchtte met de medebewoners naar de bovenverdie ping. Kort daarna is het huisje inge stort. allen werden onder het puin be dolven. In Hellevoetsluis werden vijf bejaar de mensen door het water verrast. Aan de buitenkant van Middelharnis zyn Zondagmorgen vier personen verdron ken. In Sliedrecht heeft een alleenwo nende oude vrouw zich niet meer kun nen redden, in Maassluis werd een be jaarde huishoudster, die bedlegerig was, door het snel wassend water over rompeld. Een Rotterdamse zakenman werd Prinses Wilhelmina naar Zeeland Namens H.M. de Koningin brengt Prinses Wilhelmina vandaag en Dins dag een bezoek aan de door de wa tersnood getroffen gebieden in Zee-, land. Numansdorp zwaar getroffen Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van Zondag zijn 3.000 in woners geëvacueerd naar de omliggende dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden ondergebracht in Klaas waal. Het water is nog 40 c.M. gestegen en op enkele plaatsen in de polder had het een hoogte van twee meter bereikt. De dijken zijn op verschillende plaat sen doorgebroken. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphibievaartuig of mo torboot, ten einde degenen, die nog in hun huizen vertoeven, te kunnen red den. Tal van woningen zijn ingestort. Regering zal verklaring afleggen De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, deelt mede, dat hij zich met de minister-president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te'geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich be reid verklaard, bij de aanvang der ver gadering een verklaring af te leggen, waarna de leden gelegenheid zal worden gegeven eventuele vragen te stellen. 1 Zes millioen personen in Bombay lijden honger In de plattelandsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee op eenvolgende oogsten, aldus heeft de Bombayse minister voor staatsinkoms ten verklaard. Duizenden verlaten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelands-economie zal worden verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in de steek gelaten. Dc regering van Bombay heeft reeds 35 millioen ropijnen uitgegeven voor hulp en leningen aan de boeren. Voor het" bouwen van bevloeiingswerken is 27 millioen ropflnen uitgetrokken. Dordrecht en omgeving TLTET gebied rondom Dordrecht is ook ernstig geteisterd door het water. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd overstroomd. Het water drong vele huizen binnen. In de 's Gravendeelse dijk, die het eiland van Dordrecht aan de westzijde beschermt tegen de Dordtse Kil, is een gat geslagen. De Noordendijk is overspoeld. Evenals in Dordt werden de inwoners van Zwijndrecbt ook ge waarschuwd d.m.v. sirenes en klokgelui. Omstreeks half vijf voltrok zich het gru welijk lot van de stormvloed aan de Oude- en Nieuwe Beerpolder onder Dub beldam. Ongeveer 1200 Ha. polderland staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. Dc electrische gemalen onder Dubbeldam zijn onder water gespoeld. De water- kerende dijk van de Eendraclitspolder in de Hoekse Waard is op drie plaatsen doorgebroken. In Numansdorp zijn twee polders, tezamen ongeveer 650 Ha. groot ondergelopen. In de Torensteenpolder (groot 1000 Ha. werden de 2000 bewoners grotendeels geëvacueerd. Sliedrecht is practisch een eiland geworden. De Al- blasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijk is doorgebroken. Ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht staan onder water. Ruim 1000 Ha. van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, der water, licht en gas), Alblasserdam, Oud Alblas en Wijngaarden staan onder water. De polders Het zand, Burgemees- ter-Crezeepolder en de polder voor Don kersloot nabij Ridderkerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen ge meenten. Zwijndirecht, IJsselmonde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpenerwaard is sinds 1916 niet zo ernstig geteisterd als thans. De dijk bij Krimpen aan de IJssel is op vele plaatsen zwaar geha vend. De Zuid-Hollandse eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Helle voetsluis staan geheel onder water: Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Helle- De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëvacueerd. De afsluit- dam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een afstand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. Zij loopt ern stig gevaar. De boulevard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen zijn over kilometers lengte weggeslagen. In 's Gravendeel is de toestand hopeloos. De „God zij dank polder", de Bosse polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder op het eiland Roozenburg zijn onder wa ter gelopen. Er is veel vee verdronken. Langs de Nieuwe Maas ■p\E Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis wer den een prooi van het water. De Maasdijk is doorgebroken. Vele fa brieken is Maassluis hebben grote schade opgelopen. Ook in Vlaardingen was de toestand kritiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrie ken Jiepen onschatbare schade op. Het 8000 ton metende passagiersschip „Stad Vlaardingen" geraakte op drift, doch kon tijdig weer aan de veilige touwen wor den gelegd. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wil ton Feyenoord vol gelopen. Het water stond tot aan de rand van de sluisdeu ren. Vele fabrieken en woningen hebben waterschade opgelopen. Vierhonderd passagiers voor Engeland bevinden zich in Hoek van Holland, nog steeds aan boord van de Harwich-boot. Het schip mag niet vertrekken. 1 Op dit ogenblik is bet nog vol- slagen onmogelijk zich een denkbeeld te vormen omtrent de 2 omvang van de scliade, die de J oude vijand van bet lage land 2 J beeft aangericht. Evenmin is vast 2 J te stellen hoe groot de financiële schade zal zijn. Van de zijde van het Ministerie 2 van Verkeer en Waterstaat deelde 2 men ons desgevraagd mede, dat 2 J de schade zeker in de tientallen 2 millioenen zal lopen. Uiteraard o zal zo spoedig mogelijk met het 2 herstel van de vernielde dijken 2 en wegen worden begonnen. Als 2 met man en macht aan de ver- 2 2 nielde dijken wordt gewerkt, zal 2 het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Polderbe- 2 sturen en waterschapsbesturen 2 2 zijn uiteraard de aangewezenen 2 2 om de dijken en wegen weer in 2 goede staat te brengen. Maar aan- 2 genomen wordt dat als een he- 2 roep wordt gedaan op dc rijks- 2 overheid met het oog op het zeer 2 2 bijzondere karakter van deze 2 2 ramp, financiële en technische 2 steim niet zal uitblijven. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Het totale beeld van de watersnood welke ons land heeft getroffen is op dit ogenblik nog niet bekend. Hierdoor is het nog niet mogelijk vanuit één punt de ramp te overzien en de maatrege len voor de hulpverlening centraal te treffen. In het huidige stadium is dit ook niet het meest belangrijke, daar de maat regelen ter plaatse reeds in volle gang zijn, onder leiding van de waterschap pen, geassisteerd door het leiding ge vende personeel van de provinciale waterstaat. Ook het militaire apparaat is volle dig ingeschakeld. De troepen staan on der bevel van de Nederlandse territo riale bevelhebber. De hulpverlening geschiedt plaatse lijk door de burgerlijke autoriteiten, geassisteerd door de militairen. Zoals bekend is de centrale evacuatie-commis sie, welke ressortert onder de departe menten van binnenlandse zaken en oorlog in actie gekomen. Al het mogelijke wordt thans in het werk gesteld om een overzicht van de ramp te verkrijgen. De minister-presi dent bezoekt op het ogenblik verschil lende getroffen gebieden. Ook de mi nisters van verkeer en waterstaat van binnenlandse zaken en van oorlog en marine hebben zich naar het geteister de gebied begeven. Met name tengevolge van de vele storingen in de communicatie-middelen Hotels overspoeld en weggevaagd Boulevards werden afgesloten In het kustgebied van Noord- en Zuid-Holland en op de eilanden is de schade grotendeels veroorzaakt door de heftige stormen. Van watersnood was slechts hier en daar sprake. De oorlogs bodems in de haven van Den Helder moesten het zonder stroom stellen. Bij de aanlegwerken van de nieuwe rijks zeehaven in Den Helder is een van de pas aangelegde dijken bezweken. Dit zal alleen nadelig blijken bij de uitvoering van het werk. Bij Sint Maartenszee (gemeente Zijpe) zijn de duinen op twee plaatsen door het zeewater door broken. In Zandvoort is de duinenreep weggeslagen en zijn de strandtoegangen totaal verdwenen. De reddingspost van de Zandvoortse reddingsbrigade op het Zuidelijke strand is naar beneden ge stort. Duinen sloegen ook weg bij Kijk duin. 's Gravenzande (toestand critiek), Kamperduin, Noordwij k aan Zee, Be verwijk en Katwijk aan Zee. De Honds- bossche zeewering heeft he geweld der ■golven kunnen verwerken. In Camper duin is een groot houten café-restaurant het slachtoffer van de storm geworden. Het Oranjebad in Noordwijk aan Zee is totaal weggeslagen. In Katwijk is het hotel restaurant „Brittenburg" geheel overspoeld en zo goed als weggevaagd. Het „Zee- en zonnebad" is geheel ver dwenen, ovenals de politiepost te Kat wijk. In de haven van IJmuiden zijn vele loggers op drift geraakt. Op het strand werden enkele uitspanningen een prooi van de storm. Op Ameland heeft de storm slechts op een plaats schade aan de duinen veroorzaakt. Er is geen ge vaar. De sluisdeur van de sluis „De Schans" nabij Oudeschild op Texel is weggeslagen. Het water stroomde het' iand in. Vanzelfsprekend zijn ook vele plaat sen in het binnenland door de storm getroffen. In Amsterdam stagneerden omgewaaide bomen enkele tramlijnen. In de haven sloegen enkele schepen los, lichtreclames en stroomdraden sneu velden, doch verder viel de schade nogal mee. Friesland en Groningen hebben, voorzover thans k~n worden nagegaan, geen ernstige storlnschade opgelopen. (Van onze speciale verslaggever) ■^ERMOEID, op van de emoties en de spanningen, arriveerden Zondagmid dag honderden vluchtelingen in Roosendaal. Met bussen, personenauto's en vrachtwagens werden zij naar stationswachtkamers gebracht, waar zij wer den verdeeld over de verschillende opvangcentra. Alles werd gedaan om de nood van het eerste ogenblik te lenigen. De evacué's kregen eten en drinken, werden opgemonterd en voor zover mogelijk van alles wat nodig was voor zien. De politiewagen reed door de stad om hekend te maken dat zij, die vluchtelingen konden opnemen, zich konden melden aan liet gemeentehuis. Zeer velen gaven aan deze oproep gehoor. Ieder deed wat hij kon. De ervaringen van de vluchtelingen laten zich nauwelijks beschrijven. Velen waren alles kwijt en verkeerden in onzekerheid over het lot van hun familieleden. Stil en verslagen zat men hijeen. Kinderen sliepen in een hoekje op een bundeltje kleren. Er werden angstige vragen gesteld. Luidsprekers riepen de namen van vermisten om. Er was een kindje van vier jaar bij. Wie kon inlichtingen geven? i wppnt, Ik heb nog niets van hem ge- bUjrd., Met personenauto's zijn we in afler ijl uit Heiningen vertrokken. Van uit. Fijnaart werden we per bus naar Roosendaal vervoerd." De tocht langs de ondergelopen pol ders was verschrikkelijk. Wrakstukken dreven rond. Een mevrouw uit St. Phi- lipsland vertelde: „Even na drie uur werd een groot gat geslagen in de Noordwestelijk van St. Philipsland, waardoor het water met onlbeschijfelijke ■kracht de polders binnemguipte. De si rene waarschuwde de bevolking van het dorp, die een heenkomen trachtte te zoeken. Vlotten en roeiboten zaten overvol. De redding van een jong echt paar kwam juist op tijd. Met hun kind je kon het door een zolderraam uit het overstroomde huis worden gehaald. Het water bleef staan voor de bin nendijk, waarlangs de geredden via Steenbergen tnaar Roosendaal werden gebracht. Van een geregelde redding kon geen sprake zijn. Het dorp verging eigenlijk zonder meer." De heer De Vos was om half zes des morgens door zyn buurman gewekt, wiens 'huis al vol water stond. Zijn vier kinderen en schoonmoeder konden gered worden. Dë achtermuur van zijn eigen huis werd door het water wegge slagen. In de dijk waren twee gaten van vijftien meter „De militairen kwamen ons met een boot halen Ik heb ontzettend veel waardering voor deze jongens. Het zijn prachtkerels. Ik ben alles kwijt. Ik had twee koeien, twee varkens, vijftien kip pen, er stonden in mijn huis vijf fietsen. Alles is weg. Mijn zoon is achter geble- Het leed overspoelde West-Brabant ÏVAN DE GOORBERG uit Heinin- gen vertelde ons: „Vannacht om twee uur 'begon het. Om zes uur waren de dijken weg. De Sabina-Hendrika en Elisabebhspolder stonden onder water, dat tot een hoogte van vijf meter steeg en daarna nog bleef stijgen. Het aantal slachtoffers is niet te schatten. Het kunnen er tien, het kunnen er vijftig zijn. Het ergste moeten de mensen in de polders geleden hebben. Ze waren volkomen geïsoleerd. Ik heb zelf een broer, die op een boerderijtje daar De weg GoudaUtrecht via Oudewater was niet berijdbaar. De P.T.T. heeft hier en daar te kampen gehad met kabelstoringen. In Sleeuwijk, Abcoude en Schoonhaven sloeg het rivierwater op sommige plaatsen over de dijken en richtte schade aan. Op Marken dwar relden alleen souvenirs door de lucht. Het befaamde huis van Sijtje Boes heeft men moeten stutten. De dijken van de Noord-Oostpolder hebben zich goed ge houden. In de polder zelf hebben de woningen en boerderijen grote schade opgelopen. De dijken van de Wieringer- me-erpolder en de Anna Paulownapolder zijn ook intact gebleven. In Gelderland heeft men weinig last gehad. Dappere soldaten OOK de heer Van Gent uit de Heij- ningse polder bezit niets meer. Zijn huis verdween onder de stortvloed van water. Ternauwernood konden zijn vrouw en drie kinderen via het zolder raampje gered worden. „Ik heb grote 'bewondering voor het werk van de sol daten. Ze werkten, terwijl het water tot aan hun nek stond." De buren van de heer Van Gent zijn verdronken. Vier mensen, een weduwe met haar dochter en een bejaard echt paar. Er zouden onder de slachtoffers twee kinderen zijn. Hun vader was naar de kerk gegaan, toen het water op kwam. De moeder kon gered worden. In Feijnaart zouden zeventien mensen zijn verdronken. „'Het water steeg zeer snel", vertelde de heer Van Gent." Om half vier wer den we wakker. Mijm vrouw ginig naar beneden, om naar de kinderen te kij ken. Ik zelf ging naar boven. Juist toen kwam het water. Mijn vrouw slaagde er in met de kinderen via het kelder raam te ontsnappen. Het water stond ons toen al aan 'het middel. Met boten werden we gered. Mijn huis verging. Bij het reddingswerk zijn buitenge wone staaltjes van dapperheid ver richt. Een soldaat bleef achter op het dak van een huis, om in de boot meer plaats te geven aan de vluchtelingen. Reddingswerk REEDS in de vroege morgen rukten de eerste groepen van de Roosen- verwacht de regering dat er rekening mee moet worden gehouden, dat een volledig overzicht van de toestand eerst in de loop van vandaag kan worden verkregen. Bezoek ministers De minister-president dr. W. Drees heeft zich gistermorgen eveneens naar Dordrecht en omgeving begeven. De minister van binnenlandse zaken dr. Beel, was naar Halsteren (N.-Br.) vertrokken om zich daar van de ernsti ge toestand op de hoogte te stellen. Hij heeft geprobeerd middelburg te berei ken. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, is gisteren in ge zelschap van ir. A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, naai' Dordrecht vertrokken om zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen. Burgemeester van Rilland Bath verdronken Nog vijf gemeentenaren omgekomen Toen hij zich per auto naar een van de bedreigde punten van zijn gemeente begaf, is de burgemeester van de ge meente Rilland Bath in Zeeland omge komen. Op het moment dat zijn wagen het zwaartepunt van een dijk passeer de, begaf deze het en auto en bestuur der verdwenen in de kolkende stroom. Men heeft nadien niets meer van hem vernomen, zodat men aanneemt dat ook hij tot de slachtoffers behoort. Ook vijf van zijn gemeentenaren heb ben bij de ramp het leven verloren. In hun slaapkamer zijn twee oude mensen dood in hun bed gevonden. Waarschijn lijk zijn zij door het zeer snel wassende water verrast en hebben zij geen kans gezien te onkomen. Een autobus met passagiers bemand geraakte eveneens onder water. Drie inzittenden verdron ken. De overigen konden zich op het dak van de bus in veiligheid brengen. daalse commando's uit, nadat de hoofd ingeland, de heer De Jager uit Nieuw Vismeer via burgemeester Freijters een. verzoek om hulp had gedaan. Kapitein Blanson-Henkemans en eerste Luite nant Thijssen met ongeveer twintig manschappen begaven zich naar Nieuw- Vosimeer. Een der commando's slaagde erin, met een touw rond zijn middel door 't ijskoude water zwemmend, een verbin ding tot stand te brengen met het huis van de hoofdingeland, waardoor diens vrouw en twee kleine kinderen, alsme de de bewoners van het naastgelegen huis in veiligheid gebracht konden worden. Het reddingswerk van de Roosen- daalse commando's en de organisatie er van was voortreffelijk. De kazerne aan de Rondweg gonsde van bedrijvigheid. Behalve naar Nieuw Vosmeer wer den manschappen gedirigeerd naar an dere bedreigde punten in het noodge- bied. Een groep van ongeveer twintig man vertrok naar Kruiningen, een groep van 75 man naar Fijnaart. Om vijf uur in de ochtend was de eerste groep al vertrokken naar Willemstad. Twee groepen van ongeveer veertig man deden alle mogelijke moeite om Nieuw Vosmeer hulp te 'bieden. In laatstgenoemde plaats, evenals overal elders in de genoemde plaatsen, waren vele huizen ingestort. De reddingswer ken worden bemoeilijkt door gebrek aan geschikte vaartuigen. V erkenningsvluch ten der Luchtmacht Terstond nadat bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote om vang aannam, hebben de hoogste mili taire autoriteiten aan de onder hun bevel staande met bewegingsvrijheid of met permissie gegane militairen opdracht ge geven onverwijld naar hun garnizoenen, standplaatsen en inrichtingen terug te keren. Vervolgens zijnalle strijdkrachten onder het centrale bevel gesteld van de ven, om nog te doen wat mogelijk is. Nederlandse territoriale bevelhebber, de Het ging allemaal verschrikkelijk snel. luitenant-generaal D. C. Buurman van In twee uur was de dijk weg." Vreeden, om door deze ter assistentie te Zo liet het water het stations-emplacement te Dordrecht achter. Een groot gedeelte van de dijk is geheel wegge spoeld, zodat de rails in de lucht zijn komen te hangen, de betonnen voetstukken van de bovenleiding hier en daar inde lucht hangen en dehoogspanningspalen scheef staan. worden aangeboden aan het civiele ge zag. De met militaire assistentie te ne men maatregelen werden op het hoogste niveau gecoördineerd in nauwe samen werking tussen de territoriale bevelheb ber en het hoofd van de Rijkswaterstaat. Voor zover gisteravond bekend zijn enkele van de voornaamste genomen maatregelen: 1. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosendaal zijn in het bedreigde gebied Willemstad en Kruiningen ingezet. 2. Eenheden van de koninklijke marine zijn op Walcheren. 3. Marinestrijdkrach ten uit Rotterdam zijn in Middelharnis en Stellendam. 4. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan de IJssel. 5. In vele an dere plaatsen staan militaire eenheden gereed om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevelhebbers van de eerste en derde militaire afdelingen heb ben volledige bevoegdheden troepen on der hun bevel in te zetten. De troepen van de bevelhebbers der tweede en vier de militaire afdelingen dienen ter ver sterking. 6. Een Dakota werd met rub berboten geladen om deze boven Stel lendam en omgeving uit te werpen. 7. Maatregelen zijn en worden genomen om gestoorde verbindingen door inzet van militair personeel en materieel zo spoedig mogelijk te herstellen. De Luchtmacht De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: van de vliegbasis Gilze-Rijen uit zijn gistermiddag met Beechcrafts en Harvards-vliegtuigen vier verkennings vluchten verricht, met het doel uitwijk mogelijkheden te zoeken voor de bevol king van die gebieden, die door de wa tersnood zijn ingesloten. De verkennin gen zijn verricht boven Sleewijk, Wil lemstad en West-Brabant. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht op „stand-by" op de basis. In het depot materieel-luchtmacht te Soesterberg liggen goederen, die in ge val van nood kunnen worden uitgereikt aan de bevolking van de geteisterde ge bieden. Het luchtmachtpersoneel van de vïieg- bases Volkel en Eindhoven en van het commando luchtvaarttroepen te Nijme gen is ter beschikking gesteld van de Nederlandse territoriale bevelhebber. De schade, door de storm aan het vliegtuig park van de luchtmacht toegebracht was Z' idagmiddag nihil.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3