Nacht van verschrikking raasde over de Westhoek van Brabant Meedogenloze waterramp treft ons land Ook buitenland biedt hulp Polderbewoners door waterramp verrast Afgrijselijke taferelen voltrokken zich Tientallen doden op Noord-Beveland Manifest van 't Rampenfonds Maandag 2 Februari 1953 KLOKKEN BEGONNEN ANGSTWEKKEND TE LUIDEN Talrijke doden i ver den geborgen (Van onze speciale verslaggever) J)AAR komt nog een lijk", zegt een man op de dijk bij Heiningen, wijst liij naar de onafzienbare watervlakte. „Daar bij die boerderij, bij die koeien". Bergen, en naar Roosendaal brengen, klinkt een kort bevel. En ter wijl de harde Noordwester blijft aanjagen en bet grijze van vruchtbare klei verzadigde water blijft aanrollen, geschiedt dit. Een verschrikkelijk beeld, dat honderdvoudig vergroot, iets van de waterramp zegt, welke de Westhoek van Brabant tot op het merg heeft geteisterd. Bij Willemstad, Klundert en Moerdijk zijn de buitendijken doorbroken, de klokken begonnen angstwek kend te luiden en in de eerste, uren van deze onvergetelijke rampnacht storm de het water onweerstaanbaar voorwaarts. In Heiningen waren gistermiddag om een uur al 18 doden. Het volk van Willemstad, van Heiningen, van Moerdijk en omliggende gehuchten werd totaal verrast. Hoe dit geschiedde? De ramp heeft een chaos verwekt zonder weerga en het gerucht, metgezel van de chaos, vierde gisteren hoogtij. Pas later op de dag kwamen de hulptroepen en organisaties op gang- Dit ontmoetten wij in het watersnood-gebied rond Willemstad en ten Oosten van dit gebied tot en met Moerdijk. Boerderijen en huizen overspoeld JN Zevenbergschen Hoek stond de be- A king gepakt en gezakt toen 't eerste daglicht enig zicht gaf op de verschrik kingen welke de afgelopen nacht over het goede West-Brabant had gebracht. Men kon toen tot aan het spoorwegkruis punt bij Lage-Zwaluwe komen. Daar kolkte het water. Een jonge visboer uit Moerdijk ver telt: „Ik ben tot m'n nek toe door het water naar hier toe gekómen. In Moer dijk zit het meeste volk op de zolder. Er zijn geen doden voor zover ik weet." Zijn gesprek wordt afgebroken door ge schreeuw, aangedragen door barre wind. Op 200 meter afstand van de spoorbomen zwaaien mensen uit de bovenramen; ze roepen om hulp. Er zijn echter geen boten. Een paard zwemt naar de spoor lijn. Mollen zoeken naar droge grond. Op het viaduct van de Rijksweg Breda Moerdijk staan drie Belgische auto's, ge strand in de nacht. Er staat al water op .de weg en het stijgt nog, de spoorrails liggen blinkend boven het water. Later werd de spoordijk doorbroken. „Hebben jullie Jan Spitters gezien", vraagt een vrouw. „Ik ben hem kwijt sinds vanmorgen 5 uur". Niemand kan haar helpen. B.B.A.-bussen rijden af en aan. Van vier uur in de morgen zijn 20 bussen in deze sector van het rampge bied doende de bevolking weg te bren gen naar Breda. Een bus is door het wa ter betrapt en staat in de polder, die ge heel onder water liep. De 2 chauffeurs zitten op het dak, vertelt iemand. De dijk is door bij het protestantse kerkhof op Moerdijk. Zover we zien kunnen is alles water. Terwijl we staan te kijken spoelt het om onze voeten verder. Alleen vrouwen en kinderen kunnen in de bus sen. Het is 9 uur geworden. We gaan naar de Rode vaart. Het is nog mogelijk er te komen. Langs béide zijden van de dijkweg erheen kolkt en bruist het wa ter. Boerderijen en huizen zijn over spoeld. Het water klotst tegen ramen met netjes gesteven witte gordijntjes er voor. Bij de boerderij van Damen liggen twintig koeien in de schuur: verdron ken. Over de smalle wegen wordt het vee voortgedreven. Twee doordrenkte veulens stappen schichtig in de richting Zevenbergen. Op deze plaats, de Loch- tenborg, zitten nog 50 vrouwen en kin deren en het water blijft aanstormen. Kan er dan niemand komen om die mensen te halen, zegt een man. We hou den het hier nooit. We beloofden in Ze venbergen die boodschap af te geven. De Zondagsrust in dit dorp is even wreed verstoord als elders. Er heerst hoogspan ning. Op het gemeentehuis treffen we de eerste min of meer georganiseerde hulp aan. De burgemeester en zijn ambtena ren regelen de evacuatie van Zevenberg schen Hoek en bereiden hetzelfde voor Langeweg en zonodig voor Zevenbergen. In het patronaat en het Protestantse Verenigingslokaal worden de vluchtelin gen ondergebracht om later naar Breda vervoerd te worden. Auto's rijden af en aan. Bussen zitten vol. De passagiers staren voor zich uit. Na een nacht van doodsangst zijn hun gezichten getekend. Het zijn oude vrou wen, moeders en tientallen kinderen, die met bange vogelkopjes al het gerij en het geren aanzien, als ging het hun niet aan. Het gerucht gaat, dat er in Heinin gen een gezin is verdronken. Er rijdt een brandweerauto uit Breda voorbij. Mannen in overalls en schoppen op de nek staan gereed om in te grijpen. Een vrachtwagen met zandzakken rijdt in de richting van de opdringende vrese lijke waterwolf. Bedrijven uit Zevenber gen en andere dorpen hebben al hun rijdend materieel ingeschakeld. En in Klundert staat het water tot aan de Kath. kerk. Het herbouwde Klundert! De rode bakstenen van de nieuwe hui zen steken fel af tegen de grauwe gol ven. De buitendijk bij Klundert is door gebroken. „Ik bezit niets meer, totaal niets meer", zegt iemand. Hier zijn de cadetten van de K.M.A. en andere mili tairen met pontons bezig. Moeizaam dobberen ze in het wilde watér in de straten op zoek naar bewoners, die gered moeten worden. Burgemeester Draayer vertelt, dat in Willemstad om een uur in de nacht het water over de Parade kwam. Daarna steeg het gevaar van minuut tot minuut. Willemstad, hoe was het daar? De bevolking zit ingesloten, zo ging het nieuws. Later op de dag hebben de commando's getracht de bevolking te redden. Eerst met roeiboten, later met zwaarder materiaal. De bevolking van Klundert werd in bussen en vrachtwa gens geëvacueerd. De dikke dijk bij Zevenbergen moet het houden, anders loopt Zevenbergen ook gevaar. Twee mannen sjouwen een zware koffer. Een moeder met drie kleine kinderen zoekt een heenkomen. We rijden verder naar Noordhoek en Standdaarbuiten. De polders liggen daar droog. Een verademing. De autoradio spuit het ene bericht na het andere. Het leger is opgeroepen, de Rode Kruis colon nes, overal elders in het westen van het land worden dijkdoorbraken gemeld. Slachtoffers spoelen aan Dan bereiken we Fijnaart. In het ge meentehuis heerst een bedrukte stem ming. Er zijn zestien doden geborgen. Mensen uit Heiningen. Er zijn ook kin deren bij. Er zullen nog meer slacht offers tegen de dijk aanspoelen. Boerde rijen bezwijken onder het geweld. Er drijven meubelen, vaten olie en kada vers van varkens en koeien. Op het raad huis is de Commissaris van de Koningin aanwezig, vergezeld van de griffier van de provincie. En burgemeester Ter Haar, uren onafgebroken in touw vertelt hoe verschrikkelijk het is. Moet Fijnaart ge- evacueerd worden? Men denkt van wel. Later wordt in Roosendaal verteld, dat er bussen met slachtoffers van de ramp uit Heiningen en Fijnaart binnen stromen. De stationswachtkamer is er voor in gebruik genomen. Alle militai ren begeven zich naar hun garnizoens plaatsen. De treinenloop is gestagneerd. Alleen de lijn Bergen" op ZoomBreda wordt nog gereden. Van Fijnaart is Oude Molen nog te bereiken en Heiningen over de dijkwegen, zover als het kan. Dan is daar weer, op een gruwelijk mo ment, die onafzienbare watervlakte. Kol kend rond de huizen en boerderijen. Op een brancard wordt een verdronken man geborgen. Er verschijnen steeds meer mannen om te helpen. Militairen en bur gers. Maar er kan zo weinig geholpen worden. Er is veel vertkeer op de wegen. De bewoners worden weggebracht naar Zevenbergen, Roosendaal, Breda en Oudgastel. Geleidelijk aan worden meer hulpdiensten georganiseerd. We gaan de weg naar Willemstad op. Er barst juist een nieuwe regenbui los. Daar in die grijze sluier, waarin we vaak de nieuwe koepel van de kerk zien, ver keert het volk van Willemstad in bange vreze. Men kent daar het water. Een vliegtuig scheert over ons heen in de richting van die benarde veste. De auto radio leeft opnieuw berichten over dijk doorbraken in Zeeland. Halsteren is zwaar getroffen, zo wordt gemeld. Dit is de grootste ramp welke ons land ooit heeft getroffen. De schade is niet te schatten. Wellicht milliarden. De Ameri kaanse ambassade heeft geïnformeerd naar die schade. Enkele dagen nadat ons land voor verdere hulp had bedankt. Verslagen keren we terug. We rijden van Fijnaart naar Stampersgat. Daar moeten twee kindjes verdronken zijn. Zekerheid kunnen we niet krygen. De Mark is bui ten de oevers getreden en aan de kant van de suikerfabriek zou het water staan. Steeds maar weer het water, dat machtige en rampzalige water. Men pro beert te redden wat er te redden valt. In Oud-Gastel stromen mannen bijeen in overalls en met schoppen om ergens te gaan helpen. Het zijn vrijwilligers. Er komt steeds meer militair ver-keer. Om vier uur was het weer vloed. Die werd met angst tegemoet gezien. De Rijkswaterstaat kwam er voor in het ge weer. Wat moeten wij nog verder mel den?In Zevenbergen, Fijnaart, Klundert, Oudemolen, Heiningen, Moer dijk, Zevenbergschen Hoek, Wilmstad en verder naar het WestenEen triest, luguber beeld. Omgekomen mensen, ver dronken vee, verwoeste boerderijen en woningen, vernielde wegen, beschadigde cultuurgrond door grauw en grijs kol kend, woest en vernietigend water. En daar tegenover staat de hulpeloze mens. Later op de dag steeg het gevaar door de vloed, maar daar stond tegenover dat de wind afnam en draaide en dat de hulpverlening tekening begon te verto nen. Rijen militaire voertuigen snelden in de richting van de getroffen gebieden. De strijd tegen de oude erfvijand, het water, werd na de geleden nederlaag opnieuw aangebonden. De oorzaken van de I o waterramp Door een terzake deskundige hoofdingenieur van de Rijkswater- staat wordt de watersnood toege- J schreven aan de volgende drie factoren: 1. Het tijdstip van het hoogwa- ter; 2. De hoogte van het getij, dat 2 springtij was in verband met de 2 nieuwe maan; 3. De windkracht en J de windrichting. 2 Aan drie kuststations, n.I. Hoek 0 2 van Holland, IJmuiden en Harlin- 2 gen werden de hoogste waterstan- 2 den genoteerd, die sinds een eeuw 2 zijn opgetreden. In 1894 was de 2 hoogste stand in Hoek van Holland 2 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 2 meter is. Te IJmuiden was in het- 2 zelfde jaar de hoogste stand 3.68 2 meter en thans 3.85. In Harlinge/n* was in 1D36 de hoogste stand 2 meter en thans 3.68 meter. 2 Redding! Deze foto .werd genomen bij Hank onder de gemeente Dussen. Maar hij zou op duizenden plaatsen elders in ons vaderland gemaakt kunnen zijn. Een vrouw juist bevrijd uit een tot aan de zolder volgestroomd huts verlaat uitge put de reddingboot. Zij wordt ondersteund door een buurman en een sergeant van de pontonniers uit Den Bosch. In de inzet ziet men de boot op weg naar het bedreigde huis. En rond hen het water Velen verloren huis en haard (Vervolg van pag. 1.) Staande op de dijk vertelt een huis vader hoe hij zijn vrouw en vier kin deren op een steenworp afstand in zijn huisje onbereikbaar weet, zonder dat hij bij machte is ook maar iets voor hun redding te kunnen ondernemen. Troosteloze rouw hing in de donkere avondhemel boven dit verdronken land. Een rouw waarvan we de slachtoffers nog slechts kunnen raden Voordat tegen het avonduur de red- dingscolohnes met pontons kwamen aangerukt, hebben de commandotroe pen uit Roosendaal en de vrijwilligers uit St. Willëbrord met voorbijzien van eigen leven getracht te redden wat er te~ redden viel. Tot aan de kin in het water staande, duwden de soldaten hun vaartuigen door het kolkende water, en met stroom en wind mee was het nog doenlijk vooruit te komen. Diegenen die zij konden bereiken droegen zij in Diep medeleven allerwegen De ambassadeurs van Amerika en Ca nada en de Britse tijdelijk zaakgelastig de (in afwezigheid van de Britse ambas sadeur) hebben aan de Nederlandse regering hulp aangeboden. Voorzover mogelijk zal deze hulp worden verleend door de Amerikaanse, Canadese en Brit se legers in Duitsland. De regering heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en zal overwegen in we'lihe mate deze hulp no dig zal zijn en waar ze kan worden ver leend. Het Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland ge zonden met de vraag, waaraan in de eer ste plaats behoefte bestaat. Er is een comité van actie gevormd, dat reeds gisteravond aan het werk zou gaan om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Nog voor het comité van actie was op gericht, waren er reeds zeventig duizend gulden bijeengebracht voor de hulpver lening. De douanebeambten van de Neder landse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd. Zij zyn reeds offers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris-generaal van het Duitse Rode Kruis medegedeeld. Het bestuur van het West-Duitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, zal bezig met het inzamelen van geld. Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij het helpen van slacht- in Dusseldorp bijeenkomen om te spre ken over maatregelen om de slachtoffers van de overstromingsrampen in Neder land en België te helpen. iceld van de overstromingsramp in ons land, gejotograjeerd te Raamsdonks veer. Een van de zwaar beschadig, woningen. De gehele voorgevel is geheel weg geslagen. Het eiland bijna geheel onder water De eerste berichten uit Noord- Beveland kwamen hedenmorgen eerst tegen vijf uur binnen. Daar uit bleek dat bijna bet gehele eiland onder water slaat. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen reeds in Kortgene zijn naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoede lijk eveneens een deel van Colijns- plaat, maar met deze plaats heeft de rest van het eiland geen verbin ding. De volgende polders op het eiland staan onder water: De Stadspolder bij Kortgene, de Willempolder, de Willem-Adriaan- polder, Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpol- der, Oud-Kortgenepolder, Anna- polder, Geertsdijkpolder en Kats- polder. Op bet eiland is een groot ge brek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuidbeveland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noordbeve- land is. Ook levensmiddelen wor den aangevoerd. Goeree Over de toestand op Goeree en Over- flakkee vernamen we nog het volgende: de toestand in Stellendam is, zoals ge meld, hoogst ernstig. De gemeente staat vrijwel geheel onder water en de bevol king heeft zijn toevlucht gezocht op vis sersbootjes. Er is gebrek aan levensmid delen en water. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rond Stellen dam. In Melissant, waar geen direct ge vaar dreigt indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld controleren berichten beschikbaar wa ren zijn 50 boerderijen en huizen onder water komen te staan. Een tien tal is door het opstuwende water ver nield. Honderden stuks vee zijn. ge dood. Alle polders ten Westen van de lijn LepelstraatBergen op Zoom zijn on der water komen te staan. Het water heeft op vele plaatsen een hoogte van ruim zes meter bereikt. In Bergen op Zoom is de machine fabriek: „Holland" onder water komen te staan. De schade wordt op anderhalf millioen gulden geschat. Een aantal hui zen aan de dijken moesten worden ge- evacueerd. Een der gezinnen -be staande uit zes personen kon eerst op het laatste moment worden gered. Er zijn hier geen slachtoffers. Een schatting van de aangerichte schade is vooralsnog onmogelijk, doch zal zeker in da millioenen lopen. De spoorlijn van Bergen op Zoom naar Vlissïngen werd op enkele plaatsen weggeslagen. Het reddingstverh HE eerste slachtoffers van de waters- nood in dit gebied werdenvgeëva- cueerd door schippers uit Tholen, dat door de overstroming geheel is geïso leerd. Het water verraste velen in hun slaap en enkele gezinnen danken hun. leven aan het feit, dat inwoners van Halsteren hen op tijd konden waar schuwen. Het reddingswerk werd be lemmerd doordat er slechts een gering aantal motorboten beschikbaar was de sterke stroming maake het gebruik van roeiboten onmogelijk waarmede eohter tot Zondagmiddag reeds onge veer 40 van de ruim vijftig gezinnen uit de Auvergne- en Theodoruspolders in veiligheid waren gebracht. In de loop van de middag was in Halsteren een detachement van de marine gearri veerd, dat met amphibietanks het cwe- rige deel van de zwaar getroffen be volking evacueerde. De oversrotning WAAR Zaterdag nog vruchtbare pol ders waven, is nu een, Avoclige watermassa. Boven het grauwe water, dat door de aanhoudende Noord-Wester storm werd opgejaagd, steken de daken uit van de boerderijen. Met de stroom drijven mee de cadavers van de tien tallen koeien, paarden en varkens. Militairen bergen het dode vee, nadat het op hoger gelegen land is aange spoeld. Honderden bewoners uit de om streken kijken uit naar nieuw-aaiige- konien geredden, onder wie familie en vrienden van hen rijn. Prof. De Quay arriveerde in de mid dag in Halsteren, dri reeds eerder was bezocht door de ministers Beel en Witte. Met gemeentelijke en provinciale auto riteiten besprak hij daar de toestand. Het centrum voor de coördinatie van het reddingswerk voor Noordbrabant \s gevestigd bij het commando van het derde territorium te 's-IIertogenbosch. o90OO©©®oo©oo®»®®®®ooo®»ooa{>ooo0oooooöooQöasGOooooc©oo«*o©o hun boot of waar dit mogelijk was naar de dijk, waar anderen de kinderen op hun schouders namen en met gereed staande auto's naar de „blauwe zaal" in Steenbergen foradhten. Uit de Bergse en Halsterse polders konden honderden mensen nog juist in veiligheid worden gebracht, die een eerste schuilplaats vonden in de school van Halsteren en het patronaat in de Le pelstraat. De ministers Beel en Witte en de Commissaris der Koningin, dr. De Quay stelden zidh zowel hier als in de gehele Westhoek op de hoogte van de. gebeurtenissen. Het reddingswerk werd ook fliier belemmerd door het ge brek aan motorvaartuigen. Na herhaal de radio-oproepen kreeg men de be schikking over deze onmisbare red dingsmiddelen, waardoor vele onbe reikbare mensen nog konden worden opgehaald. Een van de ontelbare droevige bele venissen was die van de vader die ge poogd had zich enige uren lang met zijn kind zwemmènd en staande boven wa ter te houden. Het kind verdronk in zijn armen. Om zichzelf nog te kunnen redden, heeft de vader, na het dode kind nog eens voor het laatst te hebben gekust, het lijkje aan de wrede golven moeten prijsgeven. Hier teisterde de ramp niet alleen land en goed, maar vooral onherstelbaar het ouderlijk hart. Voor zover thans kan worden nage gaan is het gebied rondom Halsteren het zwaarst getroffen door deze natuur ramp. Alleen al in de Auvergne- en Theodorus polders zijn tot nu toe 17 personen om het leven gekomen. Het aantal zal, naar wordt gevreesd, meer dan het dubbele blijken te zijn. In deze polders de enige waarover te van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht ge heel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situa-, tie aldaar meester. Zowel Oude Honge als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water. Nadere ge gevens ontbreken. Ook Stad aan het Ha ringvliet is blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. In Middelhamis, dat gedeeltelijk onder water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slachtoffer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. Er is geen directe behoefte aan levens middelen, behoudens in Stellendam, en er is nog telefonische verbinding met het vaste land. Helpt, helpt uw getroffen landgenoten Oproep aan het volk van Nedei'land. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machts concentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis e.\ haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen ge bieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart. die ook uw welvaart is, met dc grootst mogelijke spoed te her stellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht beteke nen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van bet Natio nale Rampenfonds, Den Haag of stuur een postwissel naar het secre tariaat, Stateulaan 81.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2