Provinciale NoordsBrabanise Courant Het Huisgezin Meedogenloze waterramp treft ons land De oude erfvijand sloeg blindelings Orkaan en springtij brengen dood en ellende onder de bevolking Ramp eist vermoedelijk meer dan 250 doden Het aantal slachtoffers blijft stijgen Nationale ramp r Directeur: A. SCHOTTEN Hoofdredacteur: Drs. JOEP NANINCK PRO ARIS ET FOCIS" KANTOREN VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: EMMAPLEIN 2, 's-HERTOGENBOSCH TEL. K 4100-8259 (2 lijnen) GIRO 438100 ABONNEMENTSPRIJS 42 ct. per week, f 5.45 per kwartaal plns 10 cent Incasso; FRANCO PER POST f 5.85 Kleine advertenties „Provinciaaltjes" bij vooruitbetaling f 1.voor de eerste 10 woorden, leder woord meer 10 cent; brieven onder nummer 25 cent extra Maandag 2 Februari 1953 181e Jaargang No. 27 Evacuatie van het vee in Capelle. En zo ging het overal. Onrustig staan de dieren te wachten op transport. De mannen staan er uiterlijk rustig hij. Het water dreigt nog geen tien meter van hen vandaan. Op de achtergrond een ingestort huis. j^EN nationale ramp beeft ons land getroffen. In liet afgelopen etmaal sloeg liet water van Noordzee, zeegaten en rivieren, reeds hoog door springtij en opgestuwd door een noordwestenwind van orkaan kracht, op vele plaatsen bressen in dijken en waterkeringen. Het zwaarst werden het zuiden en het westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden en talrijke slachtoffers zijn te betreuren. De inwoners van vele overstroomde dorpen, gehuchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten doorbrengen, alvorens zij door in allerijl verzamel de reddingsploegen konden worden gered. Tientallen gezinnen hebben de nacht moeten doorbrengen op de zolders of daken van hun soms tot de dakgoten ondergelopen woningen. Tientallen huizen, schuren, loodsen, «vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. Een totaal beeld van de watersnood en de omvang van de hulp- verlening, die overal in allerijl wordt voorbereid, kan nog niet worden gegeven. De direct noodzakelijke hulpverlening wordt, voorzover mogelijk, thans plaatse lijk uitgevoerd onder leiding van burgerlijke en militaire autoriteiten. Alle beroeps-, reserve- en dienst plichtige militairen van land-, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, werd gelast naar de plaat sen van detachement terug te keren. Terstond werdeen groot aantal militairen bij de hulpverleningsactics ingeschakeld. En nog steeds begeven grote groepen militairen, DUW-arbeiders, Rode Kruiscolonnes en andere hulpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden. Ti.JTET angstige spanning wordt het verdere verloop van cfe watersnood tege moet gezien. In vele havens is een chaos ontstaantientallen schepen ver keerden op zee of op de rivieren in moeilijkheden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met de ondergang. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, was men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat West-Brabant het zwaarst is ge troffen. Voor zover thans bekend zijn daar ook de meeste slachtoffers, gevallen. Koningin en ministers hier af? Deze bange vragen kwelden Zondag allen in dit geteisterde gebied. Een enkele, die onder de beschutting van de dijk woonde, kon zich nog ter nauwernood in veiligheid brengen en moest totaal overstuur en met tranen in de ogen machteloos toezien hoe niet al leen zijn eigen bezit, maar ook dat van verwanten en kennissen een prooi werd van de woedende golven. (Vervolg pag. 3, 3e kolom.) De Maasdijk bij Waspik was een van de vele punten, waar het water een door gang had geforceerd. De weg werd geheel overspoeld en in allerijl werd getracht met zakken zand een barricade op te werpen tegen het water-geweld. in getroffen gebieden HARE MAJESTEIT de koningin, H.K.H. Prinses Beatrix en de mi nisters Drees, Algera en Beel hebben in de loop van de dag verscheidene plaat sen in de getroffen gebieden bezocht. In deze streken moet men bet veelal zon der communicatiemiddelen stellen, soms zelfs zonder eleciriciteit, water of gas. De spoorwegen hebben dn sommige streken 'de diensten moeten staken, doordat spoorbanen zijn weggespoeld of overspoeld. In andere gebieden wordt het personenvervoer met bussen onder houden of ondervinden treinen zeer grote vertraging. OP dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting worden gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toe gebracht. Verwacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen milli- oenen guldens zal lopen. De minister raad komt heden in bijzondere kabi netszitting bijeen om de noodtoe stand te hespreken. Er worden reeds centrale maatregelen voorbereid en in alle delen van ons land werden al hulp verleningsacties ontworpen of hebben bevokingsgroepen zich paraat gemeld voor hulpverlening. Vandaag start een landelijke inzame lingsactie voor de getroffenen. Ver scheidene verenigingen, stichtingen, in stanties, enz. hebben spontane toezeg gingen voor hulpverlening ontvangen. Hieronder geven wij een summier ©verzicht van de toesiand in de ver schillende door de waterramp getrof fen gebieden. HET water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuid-West- Brabant blank gezet. Een zeedijk van de Westerschelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken. De ge hele Vijdtpolder staat blank. Ook de binnendijk is doorgebroken. De daar achter gelegen polders zijn ondergelo pen. In Willemstad was de toestand al lerbedroevendst. Het dorp staat prac- tisoh geheel onder water. De polders Ruygenhil en Oude Heyningen staan blank. De electriciteit is uitgevallen. Vele gezinnen in Willemstad moesten worden geëvacueerd. Tot een tien kilo meter ten zuiden van Moerdijk spoelt het water over het land. De dijk bij de „Blauwe Hand" is doorgebroken. In 't gebied .tussen het Hollands Diep en het Volkerak geraakte 5000 H.A. land on der water. Pontonniers uit Hedel ver leenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dij ken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen 'het water. De Annapol- ders, de Carolinapolder en de Randpol- der langs het Volkerak zijn vol gelo pen. Er is veel vee verdronken. Een ■dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Made en Drknme- len waren 200 mensen geïsoleerd. Men troost elkaar, staat elkaar bij en het is. ontroerend te zien hoe velen hun eigen leed vergeten als het er om gaat de medemens een hart onder de riem te steken. Men kan slechts een greep doen uit het veelvoud van menselyke ellen de, die zich hier voor het oog ontrolt en men weet niet wat meer imponeert, het kolkende water en de woedende storm, die over de kale vlakte giert, of het epos van zelfopoffering en mense lijke weerstand dat hier geschreven wordt op de kale wegen van het West- Brabantse polderland. Blatende kud den vee dwalen door de donkere nacht, vaak geleid door kinderen. In de avond rijdt een jongen van een jaar of vijf tien te paard als een kruisridder voor een kudde vee, die door enkele kinde ren wordt omringd. Waarheen gaan zij? Zij weten het zelf niet. Weg van het water, weg van de dreiging die hen midden in de nacht opschrikte. Nieuiv Vosserneer geïsoleerd Wat is er van Nieuw Vosserneer ge worden? Welk een drama speelt ziah Over, onder en later zelfs door de dijk af. Hier ziet men hoenadat het water de in Capelle is ingestort. Bewoners en te redden is. Rechts de enorme water Westrand van donderde het water op mens en huis fundamenten heeft ondermijnd, een huis buren helpen om nog te redden wat er vlakte, die zich van hier langs de hele Brabant uitstrekt. Vooral Noord-Beveland en West-Brabant in rouw gedompeld Met behulp van zogenaamde ducks werden de bewoners uit de huizen ge- evacueerd. Deze opname werd gemaakt tijdens reddingswerkzaamheden te Raams donksveer. Uit de berichten, welke tot vanmorgen acht uur bij ons zijn binnengeko men, blijkt dat op dat uur het aantal bekende slachtoffers van de water ramp tot 251 is gestegen, afgezien van de vele nog onbekende slachtoffers. De verwachtingen zijn dan ook dat bet aantal doden nog groter zal wor den. Naar wij vernemen heerst er op het eiland Goeree-Overflakkee een noodtoe stand. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het leven gekomen. De omvang van de ramp in het gebied ten Noord-Westen van Halsteren is eerst thans goed te overzien. Het blijkt, dat 57 mensen in de polder vermist worden. Tenminste acht lijken zijn geborgen. Op het gemeentehuis te Halsteren, waar ook minister Witte, minister Beel en de commissaris van de Koningin, dr. J. de Quay zich van de toestand op de hoogte stelden, werd alles gedaan om zoveel mogelijk personen uit het getrof fen gebied in veiligheid te brengen. Men moet evenwel aannemen, dat van de meeste mensen, die op het ogenblik wor den vermist er slechts weinige nog te recht zullen komen. In de polder ten Noorden van Dintel- oord zijn tenminste drie personen ver dronken. Hier volgt een overzicht van de plaat sen waar de slachtoffers vielen: Goeree-Overvlakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieuwe- Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Helle- voetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Wil lemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Middelhar- nis 10, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Oosterschelde (van Schouwen) 4, Kortgene cica 35, St. Philipsland 1, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7. Vannacht is in Yerseke een vlot aan gespoeld, waarop zich twee mensen be vonden, afkomstig van Schouwen-Dui- veland. Zij deelden mede, dat vier an deren van het vlot waren geslagen en verdronken. Het aantal slachtoffers dat tot nu toe bekend is, is hiermede geste gen tot 142. Minstens vier doden op T exel Zondagavond laat werd op Texel officieel bevestigd, dat vier van de in zittenden van de autobus met werklie den, die in de ochtenduren op weg naai de bedreigde plaatsen op het eiland door het water was overweldigd, de dood hebben gevonden. Van een hunner is de naam bekend gemaakt. De namen van de overige drie slachtoffers zullen eerst worden vrijgegeven, als de fami lieleden zijn ingelicht. Over een vijfde inzittende van de autobus verkeert men nog in onzekerheid. Aangenomen mag echter worden, dat ook hij het leven heeft verloren. Er bestaat vertrouwen onder de groep werkers, die in Den Burg een centrale post hebben ingericht in hotel Lindeboom, dat het grootste gevaar thans bezworen is. De burgemeester van Den Burg heeft 100.000 zandzakken besteld, waarmee men vooral de dijk ten Noorden van Oosterend wil be schermen. TJTET afgelopen week-en'd is een zwarte bladzijde geworden in Nederlands geschiedenis. Het waier onze bondgenoot, maar tevens onze eeuwige tegenstander heeft weer zijn zware tol geëist van ons volk. Neder land en het water zijn twee zeer nauw aan elkaar verwante begriDpen.-.Pe grond, daarop/ wij wonen waüholen wij leven, is aan de zee onv orstéld.. En Neerlands glorie is voor een groot deel op het water bevochten. De zee is het Nederlandse volk lief, maar haar ver houding tot dat volk is er altijd een geweest en gebleven als van een ja loerse minnares: zij blijft ons volk on verzoenlijk het bezit van' het aan haar ontnomen land betwisten. In de nooit aflatende strijd tussen mens en water hebben de ontembare energie en het waterkundig vernuft van de Nederlan der uiteindelijk steeds de overhand ge kregen. Dodh van haar kant gaf de zee nimmer krimp. Hoogstens liet zij zich vinden voor een tijdelijk compromis, een wapenstilstand. En plotseling, zonder enige waar schuwing, waagt zij dan weer haar kans. Dan werpt zij ziah, samenspannend met andere natuurelementen, als een furie, met de volle onuitputtelijkheid van haar angstaanjagende oerkracht, op dijken en duinen. En zo heeft ons land in de loop van zijn geschiedenis vele droeve waterrampen gekend. Sedert gisteren is er daar weer een aan toe gevoegd. Terecht wordt er gesproken van een. nationale ramp. Het gulzige water heeft vele tientallen mensenlevens genomen, duizenden dakloos en be zitloos gemaakt, en een materiële schade veroorzaakt die nog niet te overzien is, doch in verscheidene tien tallen millioenen loopt. Een nationale ramp vraagt nationale hulp. Dat heeft hetNederlandse volk direkt begrepen en het heeft zich daar bij van zijn beste zijde getoond. Van alle kanten zijn alle mogelijke instanties, organisaties en particulieren in het ge weer gekomen. Onder de druk van nood en ellende is de ware gemeen schapszin weer vaardig geworden over ons verdeelde en kibbelende volk. Wy hebben weer begrepen, dat we samen één groot gezin vormen. Het besef, dat er leden van dat gezin geweld lijden, heeft bij de overigen spontaan' en mas saal aangeslagen aan de naastenliefde. En onmiddellijk was men allerwegen bereid tot burenhulp en dienstbetoon. Zo is de deugd, die ons volk altijd heeft gesierd, bij deze sombere ramp op vaak ontroerende wijze weer tot volle ont plooiing gekomen. Er zal echter nog veel nodig blijken om de nood te lenigen. Moge ieder be roep, dat daarvoor op ons volk wordt gedaan, spontaan en groots beant woord worden. Er zijn landgenoten in nood. Onze christenplicht dwingt ons hen te hel pen. Hun leed is ons gemeenschappe lijk leed. Het woord is aan: SENECA Geen dag is lang voor iemand die werkt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1