NOC ziet teamsporten op Olympische Spelen toch liever gehandhaafd Prol femme over hetgeen in katholieke politiek onduldbaar en toelaatbaar is DAGBOEK ADAA4SON W. J. ANDRIESSEN HERKOZEN ALS VOORZ. DER KATH. VOLKSPARTIJ Bekerhouder Newcastle Lnited door tweede divisieelub uitgeschakeld rolt ieÈ/l plakt ieM* brandt ifbtöb Maandag 2 Februari 1953(,) Pagina 7 KVP'Partijraad over Humanisme Tweede Kamerfraciie der KVP staai vrij tegenover de regering (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 31 Jan. Tijdens de be handeling van de KVP-politiek in de Staten-Generaal, waaromtrent prof. Romme op de partijraadsvergadering een redevoering hield, stond het hu manisme in het middelpunt van de belangstelling. We verwerpen, aldus Romme, de aanspraak van het huma nisme op de geestelijke verzorging van militairen, gevangenen en DUW- arbeiders. Het beleid van de overheid is voor ons slechts aanvaardbaar, wanneer erkend t wordt, dat de gods dienstige verzorging uitsluitend toe komt aan de Kerken. Mag. dr. Stok man deelde later mee, dat tijdens het reces van de Tweede Kamer een con ferentie is gehouden van theologen, politici en practici (aalmoezeniers) om zich te beraden op de vraag wat in de politiek toelaatbaar en onduldbaar is. Vast bleef staan, dat het humanis me principieel moet worden afgewe zen en bestreden. Magr uit het oog punt van de verdraagzaamheid en om de grondwettelijk erkende gewetens vrijheid moeten we op het politieke vlak bepaalde activiteiten van het humanisme mits die blijven binnen afgebakende perken toestaan. Van KVP-zijde was men onrustig over de vergaande tolerantie van mi- nistér Staf bij het verlenen van faci liteiten aan het Humanistisch Ver bond. Pater Stokman heeft met de mi nister gesproken en er zal binnenkort een legerorder komen, waarin een en ander wordt geregeld: minderjarigen in het leger zullen aan bijeenkomsten van liet Humanistisch Verbond niet mogen meedoen zonder schriftelijke toestemming van de ouders de deel neming zal alleen open staan voor mi litairen, die verklaren dat zij zich al leen in liet humanisme willen bezin nen. Over het gehele vormingswerk on der de militairen zal binnenkort over leg plaats hebben tussen de minister en de verschillende thuisfronten. De christelijke thuisfronten zullen niet toestaan, dat humanistische geestelij ke verzorgers zich actief in het leger gaan bewegen zoals aalmoezeniers en veldpredikers. Voorzitter Andriessen merkte nog op: de vraag blijft natuurlijk open, of minister Staf zijn toezeggingen en plannen aanvaardbaar kan maken in de ministerraad. De KVP-fractie zal dan ook uiterst diligent blijven op dit punt. Prof. Romme was zijn redevoering begonnen met de opmerking, dat de wezenstrekken van het nieuwe kabinet nog steeds niet scherp zijn omlijnd GRIEP-GEVOLG DE SOPRAAN GRE BROUWENSTIJN heeft Woensdag wegens griep een ver bintenis te Londen moeten afzeggen, waar zij in de koninklijke opera te Co- vent Garden de titelrol in Verdi's Aïda zou vervullen. Zij werd vervangen door de Ameri kaanse zangeres Lenora Lafayette, die te elfder ure per vliegtuig uit Amscter- dam was overgekomen. Deze sopraan kende echter alleen de Italiaanse ver sie van de opera, terwijl de overige me despelenden de Engelsè tekst hadden ingestudeerd. Het feit, dat zij als enige in het Italiaans zong wérd haar even wel door het publiek gaarne vergeven. WORSTFEEST TE ARCEN is het traditionele worst- feest door de schutterij gevierd. Ter wijl de oude gildebroederc zich te goed deden aan „vrij bier" haalde het jonge gilde huis aan huis vele kilo's worst op, bestemd voor de 's avonds te hou den gezamenlijke worst- en zuurkool- maaltijd. Bij het oude gilde werd een vrijgekomen officiersplcats aan de hoogst biedende verkocht De heer J. Brands pachtte de officierstafel voor 420 liter bier. Deze hoeveelheid zal door de medeleden worden uitgedron ken. SMOKKELAARSLEED. DE NEDERLANDSE douane heeft in de tweede 'helft van de week nabij drie plaatsen in de mijnstreek met succes achter smokkelaars aangezeten. In de omgeving van Brunssum stootte een dou. anepatrouille op drie of vier smokke laars, die koffie en thee naar Duitsland wilden smokkelen. De mannen wisten zelf allen te ontkomen. Van hun smok kelwaar vielen echter ongeveer 40 p. koffie en 5 p. thee in handen van de douane Bij Vaals werd een Duitse smokkelaar gesignaleerd, die .met buit ën al (31 pond koffie) kon worden in gerekend. Evenzo verging het tenslotte bij Kertaade een Nederlander, die twin, tig pakjes koffie frauduleus uit wilde voeren. wegens het nog altijd uitblijven van concrete plannen. Het zaL er op aanko men, hoe de richtlijnen, waarop dit ka binet de regering heeft aanvaard, zul len worden uitgewerkt. De K.V.P.- fractie staat vrij tegenover de regering, maar dit neemt niet weg, dat zij er be grip voor heeft dat een zestal geest verwanten in dit kabinet zitting heb ben en dat dan ook medewerking zal worden verleend waar dit mogelijk is. ONRUST OVER VERDEDIGING VAN NEDERLAND Opnieuw, zo vervolgde Romme, zijn er. geruchten over een niet straf ver dedigen van het Nederlandse grondge bied in geallieerd verband, als de nood aan de man komt. Deze geruchten ne men toe naarmate de deelname van Duitsland in de lucht komt te hangen. Duitse medewerking in de Europese defensie blijft voor de K.V.P. een noodzakelijke eis. Prof. Romme is be nieuwd, wat hierover in de Eerste Ka mer bij de behandeling van de oor logsbegroting van de zijde der rege ring zal worden gezegd. Om een duidelijk regeringsstand punt te krijgen t.a.v. de gezinspolitiek, zullen we nog even geduld moeten hebben. Toen hiernaar werd gevraagd, heeft minister Suurhoff - zonder zich te binden aan de Tweede Kamer toegezegd, dat hij binnen een jaar met omlijnde plannen zal komen. Prof. Romme herinnerde er nog eens aan, dat dit voor de K.V.P. een belangrijke zaak is: hij heeft de regering bij haar eerste optreden gewaarschuwd, dat er voor de K.V.P. bevredigende gezins politiek zal moeten worden gevoerd als men van de K.V.P.-fractie medewer king op prijs stelt. EUROPESE EENWORDING OM BEHOUD VAN CHRISTELIJKE BESCHAVING De K.V.P. blijft meewerken aan de Europese eenwording. Waarom die een making? Omdat alle christelijke groe pen zich verenigd moeten inzetten voor de verdediging van d>e vrijheid en het behoud van de christelijke beschaving in Europa. „Het mangelt ons echter aan offerzin en er is gebrek aan saam horigheid.", aldus prof. Romme. Voor de eenwording van Europa acht de K,V.P. noodzakelijk: een brede economi sche integratie tegelijk met de politieke integratie en de militaire integratie. Dit is ook het regeringsstandpunt, MOMENTEEL is men bezig op het Museumplein te Amsterdam voorbereidingen te treffen voor de tentoonstelling „Triomf der Techniek", de grote jubileumtentoon stelling van de Philipsfabrieken, die in speciaal geconstrueerde trucks van de D.A.F. een tournée door ons lamd ml maken, die in Amsterdam zal beginnen. Tijdens het 60-jarige bestaan van de Philipsfabrieken in 1951 is deze expositie, in een normale hal ingericht, te zien geioeest in Eindhovên. Thans is de tentoonstel ling ingericht in #4 trucks, waarvan er reeds acht in de hoofdstad zijn gearriveerd. De zijwanden kunnen van deze wagens worden verwijderd, zodat zij een ruimte vermen, wanner zij aan elkaar worden geschoven. Enige weken zal de expositie m de hoofdstad blijven, waarna de rijdende hal weer in 24 delen zal worden gesplitst en andere plaatsen vanons land zal bezoeken. De trucks worden samengevoegd. Het dak, dat ook verwijderd kan worden, wordt weer op de laatste wagen m de rij gezet. K.V.P.-fractie con amore achter prof. Romme UTRECHT, 31 Jan. De partijraad van d'e K.V.P. heeft vandaag een. nieuw be stuur gekozen. W. J. Andriessen werd met 91 van de 98 uitgebrachte stemmen tot voorzitter herkozen. Met 88 stemmen werd prof. dr. Jos Gielen opnieuw on dervoorzitter. Mag. dr. Stokman, die totnütoe deel uitmaakte van het bestuur is vervangen door pater dr. Beaufort lid van de Eerste Kamer. Het vrouwelijke bestuurslid mej. mr. W, M. W. van Lan- schot werd ook niet ..herkozen. In haar plaats komt nu mej. A. H. Nolté, die voor de verkiezingen lid was van de Tweede Kamer. De overige gekozen le den zijn: Th. S. J. Hooy, C. G. A. Mer- tens, J. A. Middelhuis, mr. P. J. M Aalberse, F. H. Terwindt, J. J. die Wit, mevr. Dings-Hendrickx, prof. mr. L. G. A. Schliohting en J. Laan. De herkiezing van Andriessen tot voorzitter is een manifestatie van ver trouwen in d'e leiding van de K.V.P. £r waren de laatste tijd stemmen opgegaan, dat de K.V.P. een nieuwe leiding zou moeten hebben. Er waren eveneens ge ruchten, dat het in de Tweede Kamer fractie spande en dat daar verzet was tegen de leiding van prof. Romme. - Kortenhorst, lid van de fractie, heeft op de partijraad namens de fractie 1 klaard, dat men algemeen en con amóre achtër Romme staat en dat hij persoon lijk (28 jaar in de politiek) nog nooit een zo grote vrijheid van meningsuiting in de fraotie heeft meegemaakt als on der Romme. Op de keerpunten dei historie, zoals we er ook thans een be- DE AMERIKAANSE HULP Baarslag doet verwijten aan Frankrijk GRIEKENLAND ZOU HANDEL DRIJVEN MET „DE VIJAND" WASHINGTON, 28 Jan. Een des kundige van het Amerikaanse Legioen op het terrein van de communistische activiteit, Baarslag, heeft verklaard dat het congres een onderzoek dient in te stellen naar de „wijd verspreide smokkel van de goederen uit het Wes ten naar de vijand", in het bijzonder in Griekenland. Baarslag, die onlangs is terugge keerd van een reis door Europa, deelde de veiligheidscommissie van het Le gioen mede dat cén groot deel van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk in Parijs aan de top is blijven hangen en niet ten goede is gekomen' aan het al gemeen belang. Hij zei in Parijs het gevoel gekregen te hebben dat de Ver enigde Staten „op het verkeerde paard hebben gewed". Er moet iets mis zijn met een land dat in 1939, met eén klei nere bevolking dan thans en zonder Amerikaanse hulp, 157 divisies in het veld had staan en nu drie jaar lang be steed heeft aan het uitleggen waarom het geen tien divisies kan voortbren gen", aldus Baarslag. Over 'Griekenland zei hij„Dè Ame rikanen hebben Griekse eenheden uit gerust om te verhinderen dat dat land communistisch zou worden en nu is het merendeel van de Griekse scheep vaartmaatschappijen betrokken bij handel met onze vijanden," Hij zei dat er in de Duitse regering nog steeds lieden zitten, die er op uit zijn voordelen te behalen door de Sov jet-Unie tegèn de Verenigde Staten uit te spelen. President Eisenhower heeft James Wadsworth tot plaatsvervangend hoofd de Amerikaanse delegatie by de V.N. benoemd als opvolger van Ernest Gross. leven, zegt men wel eens, dat de katho lieken de greep op de massa verliezen, aldus Kortenhorst. Dan zijn er leiders nodig, die het juiste woord weten te spreken. Romme is zo'n leider. Niet Nero en Diocletianus waren het grote gevaar tijdens de eerste Christenvervolgingen, maar de verdeeldheid in eigen kring: de ketterijen. Thans is het wéér zo1 de ketterij van het humanisme is het grote gevaar. Er is een verbeten strijd gaande om de bakermat van het chris tendom. Europa te redden. Het zijn juist de katholieke politici, die hierbij in alle West-Europese landen de spits afbijten. In 'het gevaar, dat ook wij in Neder land overspoeld worden door de dwa lingen, kunnen wij ons veilig voelen met Eomme's leiding. Daar is de hele K.V.P.-fractie het over eens, aldus dr. Kortenhorst. „We respecteren hem niet alleen, we houden van hem". Bertje van Schijndel in St. Oedenrode bediend ST. OEDENRODE, 1 Febr, Naar wij vernemen is Bertje van Schijndel, de echtgenoot van het echtpaar, dat vorig jaar zjjn briljante bruiloft vierde, uit voorzorg in het St. Odagesticht te St. Oedenrode, van de H. Sacramenten voor zien. K.V.P. niet accoord met opheffing staatssecreta riaat Volksgezondheid (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 31 Jan. Op de Partijraad van de KVP zei prof. Romme, dat hij met verbazing kennis heeft genomen van het bericht, dat met het heengeen van dr. Muntendam als staatssecretaris van de Volksgezondheid ook het staatssecre tariaat zou zijn opgeheven. De fractie zal er zich nader op beraden, als dit juist mocht zijn. De Volksgezondheid is een zo belangrijke zaak, aldus prof. Romme, dat die rechtstreeks onder een verantwoordelijke bewindsman moet staan. Franse parlementariërs hadden weer eens een „levendige" zitting MINISTER WERD UITGEMAAKT VOOR MOORDENAAR PARIJS, 29' Jan. In de Franse na tionale vergadering is Woensdag ru moer ontstaan, toen communistische- afgevaardigden „moordenaar" nepen tegen de minister van gezondheid, An dre Boutemy, die ten rijde van de re gering van Vichy een hoge functie had in het politie-apparaat. Een communistische woordvoerder, Pronteau, diende een motie in, waar in hij verzocht het debat over de be groting voor 1953 op te schorten „als protest tegen de aanwezigheid op de regeringsbank van een man, die in de beklaagdenbank thuishoort". Hierop begonnen de communisten tegen Bou temy „moordenaar" te roepen en „uw handen zijn rood door het bloed van patriotten". De dissidente Gaullist Godin, die de vergadering leidde, protesteerde te gen de motie. Toen de minister echter te midden van het geschreeuw het woord wilde nemen, zeide Godin, dat hij hiermee moest wachten tot na het debat. Premier Mayer verzocht even wel, Boutemy toestemming tot spre ken te geven met het oog op de bij zondere omstandigheden. De woorden van de aangevallen minister gingen vrijwel geheel verloren in het rumoer, toen de communisten de „Marseillaise" en de „mars van de partisanen" uit de oorlog inzetten en vervolgens met de bladen van hun lessenaars gingen slaan. Het rumoer bedaarde eerst, toen Boutemy naar de regeringsbank terugkeerde. De Amerikaanse amb tenaren hij de V.N. NEW YORK, 29 Jan. Secretaris-gene raal Trygve Lie en de permanente Ame rikaanse afgevaardigde bij de V.N-, Ca bot Lodge, zijn het er over eens gewor den. dat alle Amerikaanse leden van de staf der wereldorganisatie een „betrouw baarheidsverklaring" zullen moeten te kenen en dat van hen vingerafdrukken zullen worden genomen, Met dit laatste zal onmiddellijk worden begonnen. De betrouwbaarheidsverklaring is hetzelfde als het formulier, dat alle Amerikaanse regeringsemployé's moeten invullen. De getekende verklaringen zullen via de Amerikaanse delegatie bij de "V.N. ge zonden worden naar de Amerikaanse commissie voor ambtenaren, of, ingeval van hoge functionarissen, naar het fede rale bureau van onderzoek (FBI). „Zwartboek" over Masaryk WENEN. 30 Jan. Volgens het orgaan van de Tsjechoslowaak.se communisti sche jeugd, „Mlada Fronta", zal de re gering de volgende maand een „zwart boek" uitgeven, dat beoogt te bewijzen, dat de sticihter-president van de Tsje- ohoslowaakse republiek, Masaryk, een politiek volgde, die in strijd was met de belangen van de natie. Bondskanselier Adenauer Is terdag te West-Berlijn aangekomen voor een onderzoek naar de moeilijk heden, tlêe ontstaan zijn door de grote toevloed vluchtelingen uit het Oosten. De Britse politie-sergeant Fair fax, die de negentienjarige Derek Bentley terecht heeft gesteld, heeft vele niet-ondertekende brieven en tele fonische mededelingen van onbekenden ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd. Nadat de Sovjet-Unie op vroegere voorstellen niet had geantwoord, heeft z\j thans toegestemd in het houden van een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa, welke 25 Februari a-s. te Génève zal worden gehouden. In zijn woning te Zeist is op 68- jarige leeftijd na een zeer langdurig ziekbed overleden de oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Dodelijke aanrijding in Oirschot OIRSCHOT, 1 Febr. Vrijdagavond om streeks half negen w;erd op de Spoor- donkseweg te Oirschot, nabij de woning van de heer H. v. Breemaat, de 63-jarige landbouwer M. v. Esch, wonende te Oir schot, Boterwijk, die met zijn echtgenote aan de rechterkant van de weg naar het dorp wandelde door een in dezelfde rich ting rijdende personenauto, bestuurd door H. M. te Oirschot, aangereden en in de sloot langs de weg geworpen. De dok toren Hagemeijer en Scholman en de Rijksverkeerspolitie waren spoedig ter plaatse. De getroffene was er zeer erg aan toe. Hij had beide benen gebroken, een ernstige hoofdwonde en hersen schudding en wellicht nog inwendige kneuzingen. Nadat hem het H. Oliesel was toegediend, werd hij bij de heer Breemaat binnengedragen, Een zie kenauto uit Eindhoven bracht de zwaar gewonde man naar het Binnenzieken- huis aldaar, waar hij is overleden. Prinses Beatrix neemt uit handen van kolonel W. Kist van het wapen der Kon. Marechaussee het verjaardagsgeschenk in ontvangst. Achter de prinses staat haar zusje, prinses Irene. *(3naoiJ3APV) Een album met Uw Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of /Vufs-Chocolade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (W). Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 AFs of 6 N's van de MARSof NUTS-Chocolade gratis l stuk Mars-Chocolade. Grillig voetbal in Engeland Londense amateurs van Walthamstow verrichtten uitmuntende prestatie LONDEN, 31 Jan. De vierde ronde van de FA cup heeft voor de bekerhouder Newcastle United het einde van de strijd gebracht. En wel op zeer verrassende wijze; immers het was de kansloos geachte tweede divisieclub Rotherham United, die Newcastle op eigen ter rein met 31 de das om deed. De droom van Newcastle United om voor de derde maal in successie de zo begeerde en fel omstreden cup te winnen, is dus wel op wrede wijze verstoord. Arsenal won royaal Overigens was dit slechts een van de vele verrassingen van deze stormachtige en gure voetbalmiddag. Wat bijvoor beeld te denken van de prestatie van de Londense amateurclub Walthamstow Avenue, die het machtige Manchester United, ook al in eigen huis, een gelijk spel af dwong? Het is niet waarschijn lijk, dat de hoofdstedelingen zich in de „replay" zullen handhaven, maar het wapenfeit ig er niet minder onvergete lijk door. Wel een fraai bewijs van de grilligheid van het spel en vooral van het cupvoetbal. Andere sensaties werden te boek ge steld door twee noordelijke ploegen uit de derde divisie. Halifax Town won met 1—0 van Stoke City, terwijl Gates head, bij de tweede divisieelub Hull City op bezoek met de volle winst huis waarts kon keren door een 21 zege. Nog een sprekend voorbeeld van de wisselvalligheid van het bekervoetbal is het feit dat na de wedstrijden van d'eize Zaterdag pas drie eerste divisie- clubs zeker zijn van een plaats bij de laatste zestien, Niet minder dan zeven wedstrijden moeten worden overge speeld, zodat de eerste klassers nog wel gelegenheid krijgen hun vertegenwoor diging in de vijfde ronde te versterken. Van de eerste divisieclubs, die in de vierde ronde tegen een lager geplaatst team hadden geloot en die gezien de uitslagen kennelijk tè zelfverzekerd het veld zijn ingegaan heeft alleen Arsenal zich zonder moeite kunnen plaatsen. Met 62 en doelpunten van alle voorhoedespelers werd Bury ge slagen. De clubs van het graafschap Lancas hire deden het slecht. Van de zeven elf tallen-, die hier op eigen terrein speel den, konden alleen Blackpool, Burnley en Everton het tot een overwinning brengen. Bolton Wanderers en de beide Manchester clubs hebben door een ge lijk spel nog een kans in de over te spelen ontmoetingen op Woensdag en Donderdag a.s. In Londen ging het be ter. Behalve de overwinning van Wal thamstow en die van Arsenal bleven Tottenham en Brentford hun kansen behouden door gelijke spelen, evenals Chelsea, dart als rode lantaarndrager in Neem dus nooit zomaar ,,vloej", vraag om MASCOTTE Avery Brundage hield enquête Ook dames moeten in toekomst op Olympische Spelen blijven uitkomen Regering moet niet te afzijdig blijven DEN HAAG, 2 Febr. De presi dent van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brun dage, heeft zich onlangs tot alle nationale Olympische comité's en internationale sport federaties gewend, waarbij hij voorstellen tot verbetering en vereenvoudi ging van de organisatie van de Olympische Spelen ter beoorde ling toezond. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft uitvoerig van gedachten gewisseld over deze voor stellen. Dezer dagen is het antwoord van het N.O.C. aan de heer Brundage gezonden, waarin op de eerste plaats wordt opgemerkt, dat verbetering en vereenvoudiging van de organisatie der Spelen tot de competentie van de internationale sportfederaties behoren. Om in dit opzicht dus resultaten te bereiken zal overleg nodzakelijk zijn van het I.O.C. met deze federaties. Hoewel het Nederlandsch Olympisch Comité op dit overleg weinig of geen invloed kan uitoefenen heeft het ten aanzien van verschillende voorgestelde maatregelen zijn mening aan de heer Brundage kenbaar gemaakt. Ten aanzien van het uitschakelen van bepaalde facultatieve sporten dringt zich volgens het bestuur van het N.O.C. de vraag op of geen onbil lijkheden worden begaan, omdat der gelijke takken van sport in bepaalde landen of delen van de wereld een zeer vooraanstaande plaats kunnen in nemen. De heer Brundage had laten uitkomen, dat wellicht enkele takken van sport naai' het programma van de Winterspelen zouden kunnen worden overgeheveld. Maar, zo zegt het N.O.C. voor vele deelnemers zou het onover komelijke moeilijkheden kunnen ople veren om gedurende de wintermaan den deel te nemen aan Olympische Spelen. Bovendien kunnen zich orga nisatorische bezwaren voordoen, wan neer men in dezelfde plaats, waar de Olympische Winterspelen worden ge houden, tegelijkertijd andere Olympi sche wedstrijden wil doen plaats vin den, waarvoor terreinen en hallen be nodigd zijn. Met uitzondering van Os lo waren deze plaatsen tot nu toe na genoeg uitsluitend op de wintersport ingesteld. Zou men er toe overgaan Olympische wedstrijden in de winter te organiseren in een andere plaats dan waar de Olympische Winterspe len worden gehouden, dan zal dat verbrokkeling tot gevolg kunnen heb- bén. DE TEAMSPORTEN Het N.O.C. betwijfelt of het uit schakelen van alle teamsporten, een derde suggestie van de heer Brundage, de Olympische beweging goed zal doen. Zo vormt in Nederland het aan tal voetballers zeker 1/3 van het tota le aantal sportbeoefenaren en is voor een niet onbelangrijk deel de grote be langstelling van het Nederlandse pu bliek voor de Olympische Spelen te danken aan het feit, dat Nederland meetelt in de Olympische hockey- en waterpolo-tournooien. Afschaffing van de teamsporten zou dus de betekenis van de Spelen voor Nederland belang rijk verminderen. (De mening is dus veranderd! Red.) De heer Brundage had verder voor gesteld om regionale spelen te gebrui ken als selectie voor de Olympische Spelen en/of in diverse delen van de wereld' voor het begin van de Spelen keuzewedstrijden uit te schrijven. Het bestuur van héj, N.O.C. is van oordeel, dat de regionale spelen, zoals deze in sommige delen van de wereld reeds worden gehouden, in de nabije toe komst van steeds grotere betekenis zullen worden. Gaat het I.O.C. daar aan nu een officieel karakter geven, dan is, zo zegt het bestuur van het N.O.C., de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat deze danig in het gedrang ko men. Immers, de nationale Olympische comité's, welke geen financiële steun van hun regeringen ontvangen voor de uitzending naar Olympische Spe len, hebben thans reeds de grootste moeite om de zeer hoge kosten op te brengen, verbonden aan een waardige vertegenwoordiging op de Olympische Spelen. Wanneer nu ook nog een ver plichte deelneming wordt ingesteld aan regionale spelen, dan worden de lasten zo buitensporig hoog, dat het wel heel moeilijk zal worden midde len beschikbaar te krijgen voor deel neming aan de Olympische Spelen. Het bestuur van het N.O.C. stelt dan verder vast, dat aan het voorstel om standaard-prestaties voor diverse tak ken van sport te behalen, teneinde het recht te verkrijgen tot deelneming, geen al te grote bezwaren zijn verbon den en evenmin is dat het geval door het aantal inschrijvingen per nummer bij individuele takken van sport te verkleinen. WEL DAMES Het bestuur van het N.O.C. keert zich tegen de suggestie om alle dames wedstrijden van het programma af te voeren. Een verwijzing naar de antie ke tijd is minder juist, omdat de op vattingen van toen omtrent de plaats van de vrouw in de samenleving ge heel verschilde van die van nu. De te genwoordige opvattingen gedogen niet, dat op een feest voor de jeugd van de wereld de meisjes worden uitgescha keld. Omtrent andere vraagpunten heeft het bestuur van het N.O.C. de heer Brundage als volgt geantwoord: Hoe wel in ons land geldgebrek een na tuurlijke rem vormt voor de toevoe ging van te vele officials aan de Olym pische ploeg, worden toch ook bij ons nog te vaak door de nationale bonden administratieve- en andere verdiens ten gehonoreerd door uitzending als officials naar Olympische Spelen. Wij trachten hiertegen zoveel mogelijk stelling te nemen en werden hierbij de laatste maal gesteund door het or ganisatie comité te Helsinki, dat be paalde, dat niet meer dan 20 percent van het aantal deelnemers uit offi cials mocht bestaan". „Wij zijn voorts van mening", aldus het N.O.C., „dat direct ingrijpen van de staat in de leiding van de nationa le sportbeweging volkomen in strijd is met de beginselen van real sport manship en de sport onherroepelijk voert in de sfeer van politiek en chau vinisme. Dat neemt niet weg, dat een al te grote onverschilligheid van de regering ten opzichte van de sportbe weging in het algemeen en van de uit zending naar de Olympische Spelen in het bijzonder deze in de huidige so ciale verhoudingen in grote moeilijk heden kan brengen'" de eerste divisie verdienstelijk werk deed door de leiders West Bromwich Albion niet verder dan tot een gelijk spel te laten komen. In Manchester zorgde Walthamstow voor de wildste tonelen. Het publiek was reeds in de eerste helft van de wedstrijd in vervoering geraakt door het uitstekende spel van deze Londense amateurs, maar toen Jim Lewis, de mid- voor van het Engelse amateurelftal, een kwartier voor het einde gelijk maakte, kende het enthousiasme geen grenzen. Toen het einde werd gefloten was iedereen het er over eens: Wal thamstow was de hetere ploeg geweest in deze wedstrijd. Doelman Gerula, die als een leeuw z\jn heiligdom had ver dedigd en menige wondemaarlijke saves had verricht, werd hoog op de schou ders naar de kleedkamers gedragen. De uitslagen luiden,: Arsenal—Bury 62; Aston VillaBrentford 00; Blackpool—Huddersfield Town 10; Bolton WanderersNotts Country 1—1; BurnleySunderland 20; Chelsea West Bromwioh Albion 1—1; Everton— Nottingham Forest 4—1; Halifax Town —Stoke Citfy 1—0; Hull City—Gates head 1—2; Manchester City—Luton Town 1—1; Manchester United—Wal thamstow Avenue 11; Newcastle United Rotherham United 13; Bly- mouth ArgyleBarnsley 10; Preston North EndTottenham Hotspur 22; Sheffield UnitedBirmingham City 11; Shrewsbury TownSouthampton 1—4. PSV en Sportlust hielden Rust Roest en Odilo van de zege Ondanks het slechte weer vonden deze week toch nog twee ontmoetingen doorgang en wel de op Zaterdag ge speelde wedstrijden Rust RoestPSV en OdiloSportlust die beide in een zege voor de bezoekers eindigde. Door heivge windstoten die dwars over het veld gierden bleven beide ontmoetin gen qua kwaliteit beneden de ver wachting. De PSV-ers die met kop en schou ders boven Rust Roest uitstaken, ge loofden het echter wel en maakten er op het laatst een spelletje van. Nadat P. Kiviet, P. Wijn en mej. F. v. Door en PSV aan een 03 ruststand hadden geholpen, werd hot na de hervatting door toedoen van B. Maertens, J. v. d. Heuvel en mej. J. v. Esch 06. Odilo en Sportlust bestreden elkan der tactisch met kort spel dat de rood- broekjes beter ligt dan Odilo. Dit bleek duidelijk toen Sportlust steeds veel ge vaarlijker voor de Odilo-korf opereer de dan omgekeerd het geval was. Toch duurde het nog 25 min. alvorens P. Plekkenpol voor Sportlust de score kon openen. Meteen hierna speelde J. Bogers zich keurig vrij om met een eenhandiig schot de ruststand te sco ren, 02. Na de hervatting hield Sportlust het beste van het spol in handen om door F. Ouderland (een van de vier Sport- lust-invallers) en J. Wind tot 04 uit te lopen. Pas kort voor het einde kon J. de Haan voor Odilo de eer redden. De stand is nu: PSV 9 9 0 0 18 75—18 DETO 8 7 0 1 14 93—16 Sportlust 8 5 0 3 10 50—26 Odilo 7 3 0 4 6 26—29 Eindhoven 8 3 0 5 6 35—64 OEC 5 1 0 4 2 12—43 KCT 4 0 0 4 0 7—49 Rust Roest 7 0 0 7 0 15—68 Coppi campionissimo nr. 1 MILAAN, 30 Januari De Gazetta Dello Sport heeft een referendum uit geschreven onder de wielerdeskundigen over de vraag wie als de grootste der campionissimi moet worden beschouwd. Het resultaat was dat Fausto Coppi verreweg de meeste stemenm kreeg, n.l. 518. Daarna kwam Gino Bartali met 219 stemmen. Constante Girardengo met 147 en Alfredo Binda met 114 stemmen. Op Fiorenzo Magni werden 2 stemmen uitgebracht. MALAN TOT DE OPPOSITIE: Niet buigen voor openbare mening in de wereld KAAPSTAD, 28 Jan. Premier Malan heeft Woensdag, in antwoord op een door de oppositie ingediende mo tie van wantrouwen, in de volksraad verklaard dat „Zuid-Afrika een krach tige regering moet hebben, die niet buigt voor de wereldopinie". De oppo sitie zegt dat de unie by het bepalen van haar politiek rekening moet hou den met de openbare mening in de we reld, aldus Malan, doch de wereldopi nie, zoals die zich in de Verenigde Na ties laat horen, staat gelijkheid van ras sen voor. In zyn critiek op de door de oppositie aanbevolen immigratiepolitiek zeide de premier dat men geer. ongeschoolde landverhuizers kan opnemen, omdat de ongeschoolde arbeiders in Zuid-Afrika bij uitstek inheemsen zijn. De sociale toestanden achtte Malan goed. Ondanks de recente gebeurtenis sen was de orde gehandhaafd, terwijl de regering in staat was de door de campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid geschapen situatie in de hand te houden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4