Een Brits passagiersschip met 133 opvarenden voor Ierse kust vergaan OPNIEUW STORMDE HET WATER IN WALCHEREN BINNEN De oorzaken TWEE-DUIZEND MAN WONNEN DE SLAG OM DE NOORD TREINENLOOP GESTAGNEERD Tilburg ontving 1500 vluchtelingen VIER DODEN OP TEXEL STAD EN LAND VAN DORDRECHT HET WATER IN STAD ROTTERDAM EN DE OMGEVING DAARVAN Prins Bernliard diep onder indruk HARTVERSCHEURENDE TONELEN NOODTOESTAND afgekondigd in Noordbelgische kustgebied Maandag 2 Februari 1953 Pagina 4 s foto uit Maassluis ziet men uit een der bedreigde huizen met, grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen i veiligheid brengen; de gevel heeft het al begeven. De ramp in Zeeland Van Noord-Bevel and weinig bekend, meerdere doden in Zeeuws-Vlaanderen GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. En opnieuw kwam het water over Walcheren. Zaterdagnacht beukte een ontzaglijke springvloed op de boule vard van Vlissingen en sloeg er vijf gaten in die steeds groter werden. Het water stormde met zo'n geweld de oude stad binnen, dat het auto's mee sleurde in zijn vaart. De ravage is groot. De burgemeester riep burgers en militairen op om te helpen. Het wa ter stond drie tot vier meter hoog. Het Bellamy park. waar de koningin enige jaren geleden de herbeplantmg begon, is weer één enorme zandvlakte. Vele huizen werden zwaar beschadigd. De gaslevering viel uit. Grote gaten zijn in de Vlissingse zeewering. Tien bakkersbedrijven in de stad werden uitgeschakeld. Ernstige schade is aan gericht aan de in aanbouw zijnde nieuwe sluiswerken en aan het stations emplacement. In Vlissingen is één slachtoffer, dat naar men meent verdronken is. Voorts staat op Walcheren het stadje Veere geheel cnder water, alle straten zijn kapct gespeeld. De duinen bij Oost- kapelle zijn weggeslagen. De dijk bij Rammekens is doorgebroken. Arne- muiden en Rithem en de hele Sloe-Jam staan onder water. Verschillende pol ders 'iepen vol. Zondag werkten onge veer duizend mannen uit Goes en om geving aan dc zeedijk die zwakke plek ken vertoonde. Middelburg, dat nog droog bleef, kwam zonder drinkwater. N'OORD-BE^TILAND Toen de veerman van het Katsche veer Zondagmiddag met zijn veerboot Noord-Beveland aandeed, zag hij zover het oog reikt, niets dan water. De toe stand van de dijk was zeer slecht en brokkelde tengevolge van de druk van het water af. Drie hulzen, die ten oos ten van Kats in de Annapolder achter de dijk lagen, waren geheel weggesla gen. Van dc bewoners was geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de inventaris der boerderijen en veel dood vee. De veerman ontwaardde enkele vluchtelingen met beddegoed vluchtend in oostelijke richting. Hij kon evenwel geen contact krijgen. Indien de wind iets gaat liggen, zal getracht worden met een motorboot Kortgene te berei ken. omdat Kats onbereikbaar is. Om trent het verder lot van het eiland tast men in het duister. ZUID-BEVELAND Op Zuid-Beveland isoleerde het water Kruiningen dat gedeeltelijk onderliep. De schade is er groot. Gas en electrici- teit zijn uitgevallen en de telefoon werd gestoord. Bij deze plaats sloeg een groot gat in de dijk. zo ook bij Wol- phaertsdijk. Per auto werden vanuit Ierseke bo ten naar Kruiningen gevoerd om de mensen, die veelal op het dak van hun huizen zaten, af te halen. Dit werk véel*v werd bemoeilijkt, cmdat men niet over boten beschikte die het stormweer kónden doorstaan. De mensen van Kruiningen werc'bn naar Goes gebracht. Bij Borsselepolder ln Zuid-Beveland hebben duizenden gewerkt aan de zee wering om verzakkingen te herstellen. Men had Zondag goede hoop. dat de zeewering het zal houden. Op Zuid- Bevel and liepen verschillende polders onder o.a. bij Rilland-Bath, waardoor dit dorp geïsoleerd is. ZEEUWS-VLAANDEREN Zaterdagnacht om 2 uur stroomde het water over de Soheldekade de binnen stad van Terneuzen binnen. Zeer veel schade werd aangericht. Het water stond in de huizen lot anderhalve meter hoog. Alle mannen boven 16 jaar hielpen op last van de burgemeester bij het vullen van zandzakken en hel versterken van de dijk. Ten oosten v «n Terneuzen is dc Vu-uwe Neuzenpnlder volgelopen. Hier bij is een kind van enkele maanden van de familie S. verdronken. Bij Kaözand sloeg hei water over de zeesluis. Grote stukken van h-,-t duin werden weggespoeld. De dijk van de Zwarte Polder wordt bedreigd. Zeker acht mensen zijn verdronken toen in Hontenisse de dijk op vier plaatsen doorbrak. Van deze acht zijn de lijken geborgen. Eij Ossenisse is de dijk doorgebro ken. een gat van honderd meter. Ook bij de Kruispolder bezweek een dijk. Mensen en vee werdén met gevorderde vrachtauto's vervoerd Er zouden reeds verscheidene boerderijen zijn ingestcit, er gaan geruchten ever doden. Er zijn wel gewonden. Ook andere polders in Zeeuws Vlaanderen staan ondet water tengevolge van dijkdoorbraken. Bij Bveskens stroomt het water over de betonweg. Er is veel schade. In ce Plasslreekpolder zijn drie boerderijen ingestort. DEN HAAG. 1 Febr. Van een der terzake deskundige hoofdingenieurs van de rijkswaterstaat wordt de watersnood toegeschreven aan de volgende drie fac toren: 1. Het tjjdstip van het hoogwater; 2. de hoogte van het getjj, dat springtij was in verband met de nieuwe maan; 3. de windkracht en de windrichting. Aan drie kuststations, n.I. Hoek van Holland, IJmuidcn en Harlingen. wer den de hoogste waterstanden genoteerd, die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3,28 nieter, terwijl deze thans 3,40 meter is. Te IJmuïden was in het zelfde jaar de hoogste stand 3.68 nieter en thans 3,85. In Harlingen was in '36 de hoogste stand 3,19 meter en thans 3,68 meter. 500 vrachtauto's uit het •Noorden onderweg GRONINGEN. 2 Febr. Een 500-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, tezamen gebracht door de re gionale omroep Noord. Groningen. Friesland en Drenthe, is onderweg naar Rotterdam. De lange colonne vracht auto's wordt geëscorteerd door de rijks politie. Maandagochtend hoopt men Rot terdam te bereiken, waar de tonnen goederen afgeleverd zullen worden, ten behoeven van de geteisterde gebieden. Uit Enschede zijn 12.000, uit Almelo 2.000 dekens verzonden. De Zuidhollan dse eilanden Zeven personen verdronken in 's Gravendeel, zeven in Poortugaal UTRECHT, 1 Febr. Betreffende de treinenloop kan worden medege deeld. dat het spoorwegverkeer ge stremd is op de baanvakken Schiedam Hoek van Holland. Rotterdam Maas Gouda, ZwijndrechtDordrecht, DordrechtGiessendam, Sliedrecht Giessendam, DordrechtLage Zwalu- we, Lage ZwaluweBreda, Bergen op ZoomVlissingen. Er zijn de volgende maatregelen ge nomen betreffende het reizigersver- voer. De vier D-treinen, welke nor maal rijden om 8.00, 11.00, 15.74 en 21.00 uur uit Den Haag1 over Rotter dam naar Parijs, vertrekken nu uit Utrecht over Den Bosch en Roosen daal naar Parijs. De vertrekuren zijn 7.50, 10.49, 15.32 en 20.49 uur. Tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een tien-minuten dienst met bussen ge reden. GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. Tweeduizend man hebben Zondag op de 15 kilometer lange dijk tussen IJs- selmonde en Ridderkerk tegen het wa ter gevochten en deze geweldige slag naar alle waarschijnlijkheid gewon nen. Duizenden zandzakken, rietmat ten, zeilen en andere materialen, die men met vele vrachtauto's vol heeft aangevoerd, zijn hier gespreid en vastgelegd. Bij Ridderkerk brak de buitendijk door, dit heeft enorme schade veroor zaakt. Militairen uit Rotterdam kwa men Zondagavond als vrijwillige dijk- wachten de beurs gebeukte polderjon gens aflossen die toen 20 uren aan een stuk aan het werk waren geweest. In de Ablasserwaard was het erg. Dijkdoorbraken bi.i Sliedrecht en Pa- pendrecht deden de polders volstro men. In enorme hoeveelheden stroom de het water door een gat van hon derd meter in de dijk bij Papen- drecht. Bii Sliedrecht is een gat in de Merwededijk van 40 a 50 meter. Slie drecht werd praktisch geïsoleerd door het water. Papendrecht, Alblasserdam, Oud-Albles en Wijngaarden stonden blank, In Sliedrecht is een alleenwonende vrouw verdronken. Zij is vermoedelijk door het water verrast. Honderden stuks vee bracht men in Sliedrecht bijeen, maar men heeft geen voedsel en geen onderdak voor de dieren. hier al verdronken. De bewo ners vluchtten op zolders of daken. 's-Gravendeel in de Hoekse Waard is zeer zwaar getroffen. Hier kwamen zeven personen om het leven. IN POORTUGAAL Op het eiland IJsselmonde in de Zalmplaats bij Poortugaal zijn waar schijnlijk zeven mensen verdronken. In een huisje woonden daar twee ge zinnen bestaande tesamen uit vijf per- sonen, een echtpaar, een getrouwde dochter en haar man en hun driejarig zoontje. Zij waren voor het water op de bovenverdieping gevlucht. Het huisje door de stuwing van het water ingestort, waarschijnlijk werden allen onder het in de watermassa stortende puin bedolven. Een zoon van het oude echtpaar was met 'n nog onbekend per soon te hulp gesneld, men heeft hen niet teruggezien. Slechts het lijk van de schoonzoon is tot nu toe aange spoeld. In Ridderkerk steeg het water tot aan de dakgoten, 400 personen namen in bo ten de vlucht. Vele polders op IJssel monde liepen vol. vele dijken werden nog bedreigd. De polder bij Ouderkerk aan de IJsse] liep Zondag langzaam onder, de dijkdoorbraak was hier 25 meter breed. In de Krimpener Waard werd veel schade aangericht. ZUID-BEIERLAND Op Zuid-Beierland stroomde de Een- drachtspolder vol, de bewoners evacueer den. Bij de zgn. Nieuwe Dijk stortten enige huizen in. Op het eiland Rozen burg sloeg het water door meerdere dij ken, de huizen werden ontruimd. Hier verdronken vele koeien. Het gat in de waterkerende dijk aan de Waterweg is 30 meter breed, men zag geen kans aan het dichtingswerk te beginnen vanwege de storm. Bij Spijkenisse (Voorne en Putten) zijn polders ondergelopen en gezinnen dakloos geworden. Het water staat tot bovenaan de zolders. De bevolking sloot nog in de nacht de Groene Kruisweg af met zandzakken. De afsluitdam in de Brielse Maas by Oostvoorne stond Zon-, dag op doorbreken, er werd met man macht gewerkt om deze ramp te vo komen. Zondagavond was de toestand gunstig. Op het eiland Voorne en Putte staan Oudenhoorn en Hellevoetsluis ge heel onder water, andere dorpen gedeel telijk. Bij Oostvoorne werden de duinen over kilometers lengte tot grote diepte weggeslagen. Op dit eiland staat voorts Znidland rondom geheel in het water. De mensen waren op de zolders gevlucht en werden, voor zover mogelijk, met boot jes afgehaald. Velen zrjn hier geëvacu eerd, rnaar Zondagmiddag verkeerden nog velen in levensgevaar. Veel vee wordt hier vermist, O u TILBURG, 1 Febr. Zondagavond omstreeks 8 uur zijn in Tilburg 1500 oude mannen en vrouwen, en kinde ren aangekomen. Zij werden door de B.B., het R.K. Huisvestigingscomité en het Rode Kruis opgevangen en met bussen naar het Trappistenklooster vervoerd, tvaar de getroffenen eten en drinken werd verstrekt. De nacht brachten zij door in het klooster der Trappistinnen en in de Aabe- en Be- kafabrieken. De gemeente en de Aabe- fabrieken zorgden voor dekens. Maan dag zal getracht worden deze mensen bij de burgerij onder te brengen. In de loop van de dag zijn vluchte lingen te Rotterdam aangekomen. Zij zijn opgevangen in 't Feyenoord sta dion. Voor zover ze familie in Rotter dam-Zuid hebben zijn ze daar onder gebracht. In de Ahoyhal zijn tot nog toe 500 vluchtelingen, de meesten slechts in het bezit van luttele eigen dommen, aangekomen, terwijl men rekening houdt met de mogelijkheid er nog meer te zullen ontvangen. Me dewerkers heeft men in de Ahoyhal genoeg vijftienhonderd en ook 't eten vormt geen probleem. De keu ken van het tehuis van ouden van da gen verzorgt het eten aan de lopende band (de sehoolvoeding is er voor stop gezet) en ook zijn de buffetten van de Ahoyhal ingeschakeld. Er is echter gebrek aan veldbedden voor deze slachtoffers van de watersnood. In de Ahoyhal zijn artsen van de G.G. en G.D. aanwezig om in samenwerking met verpleegsters de eerste hulp te bieden. De mensen worden allereerst geregistreerd en morgen zal denkelijk voor verdere evacuatie worden ge zorgd. Op Texel ging de polder „De Een dracht" geheel verloren, die zal op nieuw drooggelegd en bedykt moeten worden. Andere rampen dreigden, maar er is met man en macht gewerkt om die te voorkomen. De toestand was Zondag avond nog ernstig. Het was nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de ramp hier heeft geëist. Zeker is al. dat vier leden van een reddingsexpeditie door het water zijn meegevoerd en verdronken. Zij begaven zich per autobus naar een dreigende doorbraak. Toen ze waren uitgestapt, zagen zfj zich van achteren ingesloten door het water. Vier van hen kwamen Een veehouder, die in zijn auto zat. vlak achter de lege bus, kon nog juist Uit zijn wagen springen en zich zwem mend in veiligheid brengen voor auto en bus werden weggespoeld. Er zijn ook gewonden op het eiland. Eventueel afslachten geëvacueerd vee DEN HAAG, 1 Febr. Onder leiding van de directeur van het openbaar jachthuis te Den Haag, tevens hoofd ran de keuringsdienst voor vee en vlees is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te evacueren vee, dat voor afslachting In~ aanmerking komt, te doen slachten en te verkopen. Deze commissie zal haar diensten be langeloos verrichten. De Antillen leven intens mee WILLEMSTAD, 1 Febr. De berlch ten over de overstromingsramp ma ken op de Nederl. Antillen zeer die pe indruk. Het Rode Kruis van «le Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezonden met de vraag, waaraan in de eerste, plaats behoefte bestaat. Er wordt op het ogenblik een comité van actie ge vormd, dat nog Zondagavond aan het werk ging om al het. mogelijke te doen om «1e nood te lenigen. Het medeleven is algemeen. Nog voor het comité van actie was opgericht, wa ren er reeds zeventig duizend gulden bijeengebracht voor «1e hulpverlening. De douanebeambten van de Antillen hebben liet geteisterde Willemstad ge adopteerd. Zij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. DORDRECHT, 1 Febr. De stad Dordrecht kwam gedeeltelijk onder wa ter, met name de oude binnenstad en het centrum. In vergelijking met andere plekken in het noodgebied was de nood hier niet zo groot. Men heeft zwaar ge werkt om het water te keren met bar ricaden van zandzakken. Vele mensen hebben zich in de hoger gelegen gedeel ten der stad in veiligheid gebracht, waar zij gastvrij door medeburgers wer den opgenomen. Het stationsemplace ment heeft veel geleden. Op het eiland van Dordrecht zrjn ver schillende polders volgelopen. De be woners van de Dordtse Biesbos hebben hun woonsteden verlaten, zij vertrouw den de dijken niet. In de Dordtse jachthaven zijn honder den pleziervaartuigen door het water tegen de dijk te pletter geslagen, de ravage is ontzaglijk. Bij Dubbeldam op het eiland van Dordt is veel vee verdronken. Honder den mensen zijn hier dakloos gewor den. In het gehucht Willemsdorp waren Zondag nog 25 mensen achtergebleven in de bovenverdieping van de politiekazer ne. Men wist Zondagavond nog niet. hoe hen te redden, zij verkeren echter op de plaats maar zij zyn niet in gevaar. Aanbiedingen van motorrijtuigen DEN HAAG, 2 Febr. Het ministe rie van verkeer en waterstaat maakt het volgende bekend: Allerwegen worden aanbiedingen van motorrijtuigen en vaartuigen gedaan ter verlening van hulp aan de getroffe nen in de noodgebieden. In vele gevallen worden deze aanbiedingen gedaan naar aanleiding van oproepen van overheids instanties. De directeur-generaal voor het verkeer vestigt er de aandacht op, dat in die gevallen, waarin geen plaat selijke overheidsinstantie de dienst van vervoerders aanvraagt, het aanbeveling verdient aanbieding-en van motorvoertui gen te doen aan de rijksinspecteur van het verkeer. Aanbiedingen van vaartui gen kunnen worden gedaan bij de be vrachtingscommissaris. Deze brengen de vervoerders in contact met die in stanties die de hulp het meest van node hebben. De vervoerders en vrachtauto- bezittei-s gelieven zich uitsluitend te wenden tot de genoemde instanties, met name de ryksverkeersinspecteur en de bevrachtingscommissaris. Zij dienen in hun woonplaats te blijven en bericht af te wachten, waar en wanneer zij zullen worden ingezet. Vooral Maassluis werd ernstig getroffen ROTTERDAM. 1 Febr. Tn Rotterdam kwam In de nacht van Zaterdag op Zondag het water verder de stad in dan sinds mensenheugenis gebeurd is. loen sen uit Rotterdam-Zuid en van buiten de stad brachten de nacht op het hoofd bureau van politie door, omdat ze hun woonsteden niet meer konden bereiken. De telefoonverbindingen waren in het ongerede en vele auto's, die dringend nodig waren om «le vele npgerocpenen te vervoeren, konden niet verder. Dui zenden mensen ondervonden last en schade van het water, kelders liepen vol en in sommige huizen stond het wa ter gelijkvloers een nieter hoog. In stra ten en op wegen die op het water uit mondden stonden agenten met rode lan taarns. Velen sliepen door het geweld heen, velen brachten de nacht ook wakend door. Honderden mensen ook waren op de been om te doen wat ze konden. GGD en Rode Kruis en de politie werkten op volle toeren. Goederen die op de loswallen lagen dreven weg, het water zette enkele kleinere schepen op de kade. Zondag zakte het water te Rotterdam vrij snel, de rivier kwam weer binnen de kademu ren, er stonden echter nog straten blank en in drooggekomen straten waren diepe putten, De tunnelverbinding, door vloedschot ten beveiligd, is normaal in stand geble ven. Men was Zondag op vele plaatsen in de stad reeds bezig het water uit de kel ders te pompen. De voorziening van drinkwater, gas en electricïteit is ge stoord. op het publiek is een beroep ge daan, hiermee zéér zuinig te zijn. PERNIS Op drie plaatsen stroomde het water over de Pastoriedijk te Pernis, klokgelui waarschuwde de burgers. Het water stond 75 cm hoog in de straten, op som mige plekken kwam het hoger. Twee schepen werden op het land geslagen. De Bataafse Petroleummaatschappij ligt stil. SCHIEDAM Ook in Schiedam stond het water ho ger dan ooit, bedreigde punten werden 1 met zakken zand en balken versterkt. De sluisdeuren hielden het nog. Meerdere schepen in de haven sloegen los. De 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton-Feijenoord is volgelopen, de schade is nog niet bij benadering vast te stellen. VLAARDINGEN In 1916 stond het water in Vlaardin- gen 3.22 meter boven NAP, Zaterdag nacht 3.70 meter. De eerste sluis werd overspoeld, de tweede bedreigd. Fabrie ken en voorraden liepen onder water, bij de Eerste Ned, Coöp. Kunstmestfabrie-1 ken alleen is al voor meer dan een mil- lioen schade aangericht. De burgemees ter heeft het treinverkeer van Maassluis en Hoek van Holland Zaterdagnacht la ten stilleggen. In Vlaardingen woedden kleine branden die spoedig bedwongen werden. Enkele schepen raakten op drift. MAASSLUIS Zaterdagnacht omstreeks «lrio uur alarmeerden politie en brandweer de be volking- van Maassluis (meer dan 3000 inwoners en 1500 woningen). Een muur die dienst deed als waterkering stortte in en in «lrïe minuten tyds liep «1e Ka- pelpolder onder water. De boeren hebben hun vee losgesne den. In het stadje hebben honderden ge zinnen hun toevlucht moeten zoeken bij de bovenburen. In de havenwijk stond het water twee meter hoog, dertig cen timeter hoger dan in 1894. Het hoog heemraadschap „Delfland" heeft het zgn. dijkleger opgeroepen dit was sinds mensenheugenis niet meer gebeurd. Telefoon werd verbroken en de electri- citeitsvoorziening stond stil. Vele indus trieën werden geteisterd, o.a. olieraffina derijen 't zoute water is hier bovendien nog bedekt met een laag smerige olie. Men vreesde dat de watervoorziening ook niet meer zou functionneren, de fil ters Jagen een meter diep in zout water. In Maassluis is één dode: men vond toen het water terugliep in een slaapka mer het ontzielde lichaam van een 69- jarige huishoudster mej. J. van der End. Een aantal personen werd licht gewond. In Maassluis begon Zondagmiddag het rampendepot van het Rode Kruis te wer ken. De kassen in het Westland hebben veel schade opgelopen. Bewoners van boerderijen wachtten op hooizolders op evacuatie. Tussen Maassluis en Hoek van Holland is veel vee verdronken. Zon dagmiddag zakte het water in het stadje vrijwel niet meer, men trof voorzorgs maatregelen. NEW VORK, 1 Febr. Prins Bernhard, die in verban«l met het 300-jarig be staan van New York in deze stad ver toeft, was zeer onder «1e indruk toen hy het nieuws van de ramp in Neder land vernam. Prins Bernhard deekle zyn gehoor ln de „Saint marks of the bouwerie" het nieuws van de ramp mede. Hy sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aan wezigen te bidden voor cSsgenen, die zyn omgekomen en hen die thans in gevaar en ellende verkeren. KLOOSTERZANDE, 1 Febr. Er hebben zich hartverscheurende tonelen afgespeeld in de geteisterde gebieden. Zo werd de familie Smit nabij klooster- zande op Zeeuws-Vlaanderen zwaar getroffen, daar vier gezinsleden verdron ken, Ook van de familie Daalman vonden een vrouw en een kind de dood in de kokende golven. Vader Daalman slaagde er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Moeder Vossaart uit Ossenisse, die haar baby in veiligheid had gebracht en tot haar borst door het water moest waden, zag haar kind op een noodlottig ogenblik uit haar armen weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Ook in de Nieuwe Neurenpolder is echter een slachtoffer te betreuren. In een van de huizen sliepen de ouders boven en de baby beneden. Toen het verraderlijke water met geweld het huis binnendrong en de ouders naar beneden stormden om hun kindje te redden waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk onder ogen van de wanhopige ouders. Vele schepen in moeilijkheden Reddingboten met vrouwen en kinderen sloegen om DONAGHADEE, NOORD-IERLAND, 1 Febr. Talrijke schepen zijn op zee in zware moeilijkheden geraakt. De meeste wisten met behulp van reddingsboten of toch nog op eigen kracht een veilige haven te bereiken, doch lang niet alle. De grootste ramp overkwam het Britse passagiersschip „Princess Victoria", dat in de Ierse Zee is gezonken. Blijkens de laatste berichten zijn 133 personen, 89 passa giers en 44 bemanningsleden om het leven gekomen en zijn slechts 44 opvarenden, allen mannen, gered. Er bevonden zich 30 vrouwen en kinderen aan boord. Een schip, dat aan het reddingswerk deel nam, seinde voordat de „Princess Victoria" zonk: „Het is een en al wrak. Er is niets over". Men kon slechts werkeloos toezien, hoe de opvarenden door huizenhoge golven werden gebeukt. De hulpsche pen konden hun reddingboten niet te water laten, terwijl het ook onmogelijk was, het geteisterde schip zo dicht te naderen, dat tou wen konden worden overgegooid. drie stewardessen. Ook de gezagvoerder, James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overlevenden hebben mede gedeeld hoe hij tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is gebleven, Juist voordat de „Princess Victoria" begon, te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Men meent dat zich onder de slacht offers majoor John Sinclair, vice-pre mier. en minister van financiën van Noord-Ierland, en sir Walter Smiles, een afgevaardigde van noord-Ierland in het Britse lagerhuis, bevinden. VERSCHRIKKELIJKE TONELEN Te water gelaten reddingboten van de „Princess Victoria", waarin zich vrou wen en kinderen bevonden, sloegen, te midden van reusachtige golven, byna onmiddellijk om. Mannen sprongen te water en poogden, rich vastklemmend aan stukken wrakhout, de kust te be reiken. De een na de ander moest ech ter, verstijfd door de koude of uitgeput, zün stuk hout loslaten en zonk weg. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang ge doemde schip van boord te halen, doch vergeefs. Sleep- en tankboten, treilers, reddingboten, de torpedobootjager „Cón- Schip op strand bij Zandvoort geworpen Dc „Princess Victoria" had tevoren ge seind, dat het stuurloos was in een woe dende storm ter hoogte van zuid-west- Schotland. Het schip was Zaterdagoch tend uit Stranraer (Schotland) ver trokken voor de normale dienst op Lame (Ierland). In de noodseinen werd gezegd, dat het autodek onder water stond en dat hel vaartuig zware slagzij vertoonde naar stuurboord. De Britse torpedobootjager ..Contest" spoedde zich om het schip te hulp te komen. Ook twee sleepboten van hel eiland Man gingen op weg, evenals een reddingboot van Donaghadee. Acht overlevenden werden door de ..Contest" opgepikt. De reddingboot van Donaghadee bracht 35 overlevenden binnen. Eén reddingboot van de „Prin cess Victoria" wist Donaghadee binnen te lopen. Aan boord bevond zich een ernstig gewonde man en de lijken van zes andere opvarenden van het veron gelukte schip, die de ontberingen na de schipbreuk niet hadden overleefd. Onder de om het leven gekomen le den van de bemanning bevinden zich test" en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de ..Princess Victoria", doch reusachtige golven beletten te dichte nadering van het schip, terwijl het daardoor ook niet mogelijk was met lijnen een verbinding tot stand te bren gen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de woedende elementen worstelende schip. Zij zonden radioboodschappen aan de „Contest", om de oorlogsbodem bij zijn reddingspogingen te helpen. Toen de duisernis was ingevallen, ble ven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om. met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken, doch de heldhaftige pogingen hunner opvaren den leverden geen. resultaat meer op. On. der de 44 geredden bevinden zich tien leden van de bemanning. VOOR NEDERLANDSE KUST Ook voor de Nederlandse kust ge raakten vele schepen in nood, zoals de Duitse sleepboot „Gulosenfjord", het Nederlandse kustvaartuig „Franka 11", de Zweed Virgo", de Fin ..Bore VI", de Deen „Anna Ttorm", de Duitser ..Ha rold Ottens", enz. Nederlandse redding boten voeren ter verlening van hulp uit. De „Julius Rütgers". een Duits tank- sohip. werd ten zuiden van Zandvoort op het strand geworpen. Het stdiip was met een lading teer onderweg van Ko penhagen naai' Krimpen aan de IJssel. Drie van de 15 opvarenden, de kapitein en twee stuurlieden, zijn aan boord ge bleven. De overigen zijn per vracht auto naar 'de Ruigerhoek te Nuord- wijkerhout gebracht. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de sleepboot ..Schelde" van de inter nationale sleepdienst Smit en Co. dii hulp wilde verlenen aan de „Prinses Beatrix" bij het verankeren in dc Nieuwe "Waterweg op een strekdam ge lopen en nagenoeg vergaan. IJlings werd de hulp ingeroepen van de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Hol land. De sleepboot wordt als verloren beschouwd. Een Britse treiler, waarvan de machine niet meer werkte, wordt ter hoogte van Hebriden vermist. Er waren 15 opvaren den aan boord. De Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat de onderzee boot „Sirdar" te Sheerness. aan Theems, is gezonken. De onderzeeër lag in dok, toen dit geschiedde. Ook een fregat is omgeslagen. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. In Oostende verdronken .vier personen, kind werd uit de armen van zijn moeder gerukt KNOCKE, le Febr. Voor het noorde lijke deel van het Belgische kustgebied Is Zomilag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waaronder de particu liere villa van Koning Boudewïjn, bin nendrong. Een villa stortte in tenge- ■olge van «le druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs dte kust moesten worden ontruimd. Te Zeebrugge, waar de pier ernstig werd beschadigd, deelden havenautori- tetien mee dat een schip met spring stoffen aan boord overtijd is. Het vaar tuig had Zaterdagavond moeten aanko men. Er zijn geen signalen van het vaartuig opgevangen. Alle genietroepen. dJe te Brugge zijn gelegerd, zijn opgeroepen om de gaten in dc dijken met zandbakken te dich ten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de rustplaatsen, zoals Oost ende, zijn verbroken. In Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen onder gelopen. Ten noorden van Het Zoute verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. Nationale commissie voor vluchtelingenhulp DEN HAAG, 1 Febr. De nationale commissie voor vluchtelingenhulp doet, mede namens het Nationaal Rampen fonds, een dringend l>eroep op al haar plaatselijke afdelingen om. zo mogelijk nog in deze week en anders in «le vol gende week. in hun gemeente een extra bus- en Iystencollecte te organiseren ten bate van de door de nationale wa tersnoodramp getroffenen, en zich hier met kracht achter te stellen. De natio nale commissie voor vluchtelingenhulp heeft hiervoor haar organisatie en appa- raad tijdelijk in dienst gesteld van liet Rampenfonds en verzoekt haar plaatse lijke commissies zich ad hoe te beschou wen als plaatselijke commissies van het Natianaal Rampenfonds. De Stichting 19401945 doet gelijke lijk een beroep op al haar plaatselijke commissies ten bate van deze inzame ling. De plaatselijke afdelingen van de nationale commissie voor vluchtelingen hulp en van de Stichting 19401945 wordt verzocht' onderling contact te wil len opnemen en plaatselijk deze actie ge zamenlijk te voeren. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via haar afdelingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen orga niseren. De nationale commissie en de Stich ting 19401945 verzoeken haar afdelin gen ook hieraan alle medewerking te willen geven, en zicli hiervoor in ver binding te willen stellen met de plaat selijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis. Voorzover geen plaatselijke afdeling van het Nederlandse Rode Kruis in een gemeente aanwezig is, kun nen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de Intendance van het Ne derlandse Rode Kruis. Fluwelen Burgwal 19. 's Gravenhage. De genoemde organisaties doen een be roep op allen om niet zelfstandig activi teiten te ontwikkelen, doch «leze langs de plaatselijke vertegenwoordigingen van genoemde organisaties te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling van alle krachten wordt verkregen. Ieder, die dus wil meewerken aan deze actie, wordt verzocht zich in verbinding te stellen niet deze vertegenwoordigingen, welker adressen in het algemeen op «Ic gemeentehuizen bekend zyn. Zij, die rechtstreeks gelden willen stor ten, kunnen dit doen op giro no. 9575, ten name van het Nationaal Rampen fonds Den Haag. De trein, en wegverbindingen onder vinden vertragingen én zijn op sommige plaatsen in het land onderbroken. Over het noordoostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Sinds Zondagochtend zijn dc tele foon- en andere kabelverbindingen tussen Nederland en België verbroken. De telexverbinding met Brussel is Zondagmorgen uitgevallen doordat het verbindingskantoor te Antwerpen door hoog water is overstroomd. De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het hulpverlenings- werk opgeroepen: de verlofgangers in genoemde drie provincies moeten zich bij hun eenheden melden. De Schelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water ge lopen. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. Een man en een baby verdronken in Raamsdonksveer RAAMSDONK, 2 Febr. In Raams donksveer (gem. Raamsdonk)zijn on geveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk Sandoel. gelegen in het oudste deel van het dorp langs de dijk, geëva cueerd moeten worden. In café's. school lokalen e.d. zijn de mensen in de ge meente zelf ondergebracht. Dankzij de hulp van de in Keizersveer in garni zoen' liggende pontonniers, die reeds in de nacht met amphibïevoertuigen ter hulp kwamen, konden de bewoners uit de bedreigde wijken worden afgevoerd. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar gewor den. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. Niet nodeloos per auto naar getroffen gebieden DEN HAAG, 2 Febr. Gebleken is, dat vele nieuwsgierigen zich per auto naar de getroffen gebieden begeven. De hulpverlening ondervindt hiervan hin der. Verzocht wordt daarom aan arito- mobilisten, die niet bij de hulpverlening zijn ingeschakeld zich niet naar deze gebieden te begeven. K.L.M. vliegt weer AMSTERDAM, 1 Febr. De storm heeft het luchtverkeer boven Europa danig dwars gezeten. Diverse diensten moesten worden geannulleerd, zoals van Schiphol de diensten naar Parijs en Frankfort-München. Het toestel op de lijn Hamburg-Amsterdam-Londen vloog over dc Amsterdamse luchthaven heen en ging direct naar de Engelse hoofd stad door. De zondagochtenddienst van de K.L.M. naar Londen werd uitgesteld, 's Morgens werd het K.L.M.-toestel uit New York nog binnengeloodst, maar dat was dan ook alles. Op de luchtha ven zelf heeft de storm geen schade kunnen aanrichten. Naar de K.L.M. ons mededeelt wer den de vliegdiensten sinds Zondagmid dag weer normaal uitgevoerd. John Lewis is voor een nieuwe pe riode van vier jaar herkozen als voor zitter van de mijnwerkersbond in de Ver. Staten. Van een man uit Hongkong, die In Den Haag logeert, is een portefeuille met 2500 gerold.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3