Uit alle lagen der bevolking kwamen spontane reacties tot hulpverlening Epos van zelfopoffering en weer stand op de kale polderwegen Ook de kust van Engeland werd door een vloedgolf geteisterd Medeleven is overweldigend Grootste georganiseerde hulp verstrekt door land-, lucht en zeemacht HULP UIT HET BUITENLAND P.T.T. paraat Sneeuwstormen over Zwitserland Herinnering aan de Januarivloed van 1916 Maandag 2 Februari 1953 Pagina 3 GETROFFEN GEBIED, 1 Febi'. Onmiddellijk na het bekend wor den van de verschrikkelijke ramp kwamen meldingen binnen van niet-getroffenen, die er op gebrand waren daadwerkelijke hulp en bijstand te verlenen. Deze aanmeldingen groeiden in de loop van de Zondag aan tot een ontzaglijke stroom. Overal in het land zullen inzamelingen worden gehouden met het doel de nood der getroffe nen zo goed mogelijk te lenigen. De grootste georganiseerde hulp wordt verleend door duizenden militairen. De hoogste autoriteiten gaven Zondag aan de onder hun bevel staande, met bewegingsvrij heid of met permissie gegane militairen opdracht onverwijld naar hun garnizoenen, standplaatsen en inrichtingen terug te keren. Alle. strijdkrachten zijn onder het centrale bevel gesteld van de Nederlandse territoriale bevelhebber, de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden en werden door deze ter assistentie aange boden aan het civiele gezag. Onder de militairen bevinden zich aal moezeniers en legerpredikanten. Ook buitenland springt de bres in Voor zover Zondagnacht bekend zijn enkele van de voornaamste genomen maatregelen: 1 Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosendaal zijn in het bedreigde ge bied Willemstad en Kruiningen inge zet. 2 Eenheden van de koninklijke marine zijn op Walcheren. 3 Marine- strijdkrachten uit Rotterdam zijn on derweg naar Middelharnis en Stellen dam. 4 Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouder kerk aan de IJssel. 5 In vele andere plaatsen staan militaire eenheden ge reed om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevelhebbers van de eerste en derde militaire afdelingen hebben volledige bevoegdheden troe pen onder hun bevel in te zetten. De troepen van de bevelhebbers der twee de en vierde militaire afdelingen die nen ter versterking. 6 Vliegtuigen hebben rubberboten uitgeworpen om te trachten mensen te redden, 7 Maat regelen zijn en worden genomen om de gestoorde verbindingen door inzet Van militair personeel en materieel zo spoedig mogelijk te herstellen. Van de vliegbasis Güze-Riien uit zijn met Beechcrafts en Harvards-vliegtui gen vier verkenningsvluchten verricht, met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking. De verken ningen zijn verricht boven Sleewijk, Wil lemstand en West-Brabant. Als gevolg van de noodtoestand staan vliegtuigen van de luchtmacht op stand-by" op de basis. In het depot materieel-luchtmacht te Soesterberg liggen goederen, die kun nen worden uitgereikt aan de bevolking van de de geteisterde gebieden. Mobiele Aato-radiostations van de luchtmacht zijn ingezet, om de telefoonverbindingen bij te staan en te ondersteunen. Het luchtmachtpersoneel van de vliegbasis Volkei 'en Eindhoven en van het com mando luchtvaarttroepen te Nijmegen is ter beschikking gesteld van de Neder landse territoriale bevelhebber. Het personeel van de Koninklijke Ma rine was Zondagavond geheel binnen en Btaat ter beschikking van de plaatselijke autoriteiten. Het betreft hier het perso neel der marine in Rotterdam, Vlissin- gen, Valkenburg, Amsterdam en Den Helder. Een mijnen-opsporingsploeg van de marine in Brielle heeft zich vandaag reeds verdienstelijk kunnen maken bij het hulpverleningswerk in Spijkenisse. Een Mitchell van de marine luchtvaart dienst is vanmiddag op verzoek van de burgemeester van Middelharnis opgeste gen om bij Nieuwe Tonge rubberboten Uit te werpen boven geïsoleerde boerde rijen. Er werden drie rubberboten uitge worpen. Naar de piloot meedeelde is dit goed gelukt. Twee der boten werden zelfs tegen de boerderijen geworpen. De piloot heeft niet meer kunnen waarne men of er va.n de boten al gebruik werd gemaakt door de bewoners dezer geheel door het water geïsoleerde boerderijen. Een andere Mitchell vloog met rubberbo ten boven Pattenliorst en Herkingen. Door de reeds ingevallen duisternis kon den de boten niet meer worden uitgewor pen. Wel werden lichtjes waargenomen, maar een doeltreffende hulpverlening was hier niet meer mogelijk. Wellicht zal morgen op ruimere schaal getracht wor den met het uitwerpen van rubberboten in de geïsoleerde gebieden hulp te ver lenen. RODE KRUIS Reeds Zondagmorgen vroeg ver zochten generaal Van Oyen, de com mandant van het Rode Kruis Corps, en de heer Van Emden, directeur, alle colonnes in de provincies Zuid-Hol land. Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht en Noord-Holland zich gereed te hou den voor uitrukken met groot mate rieel. Nog voor 12 uur, toen het dui delijk geworden was, dat de ramp een enorme omvang had. waren de mees te colonnes on weg, het eerst naar het zwaar getroffen Halsteren. Op 12 telefoontoestellen van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis kwa men Zondagochtend aanbiedingen binnen voor hulpverlening. Deze kwamen uit alle lagen der bevolking, van doktoren, dijkwerkers, lieden die met vee kunnen omgaan, oud-verpleegsters en vele bur gers, die woonruimte aanbieden. Men had de indruk, dat ieder wilde heioen zo veel maar mogelijk was. Een rederij te Schcveningen stelde een vijftiental sloe pen ter beschikking van de centrale red dinginstanties. De sloepen werden van de in de Scheveningse haven liggende haringloggers gehaald en per vrachtauto naar de noodgebicden vervoerd. Meer reders volgden dit voorbeeld. Wagens van Van Gend en Loos van de diensten te Den Bosch, Tilburg, Breda, Goes en Rotterdam werden spontaan bij de hulp verlening ingezet. De KNAC deed een beroep op alle automobilisten om zich waar dit van nut kan zijn ter beschik king te stellen van de hulporganisaties. In het bijzonder meent de KNAC dat zij zich in de eerstvolgende dagen verdien stelijk kunnen maken bij de inzameling van de voor de getroffen gebieden nood zakelijke goederen als kleding e.d. door deze naar de centrale punten te vervoe ren. Het beroep was niet tevergeefs. De Rotterdamse rivierpolitie begaf zich met boten naar Goeree. Ook in Doesburg heeft de oproep tot hulpverlening aan de getroffen gebieden spontane weerklank gevonden. Zo vertrok daar Zondagavond om zeven uur een trailer, beladen met drie vletten met aanhangmotoren, plus vijftien personen om deze te bemannen. Zij meldden zich bij de garnizoenscom- houdt met de toestand, ontstaan door de mandant te Bergen op Zoom. De ge- overstromingen in Nederland. De Franse meente Utrecht heeft al haar materiaal ter beschikking gesteld van het Rode Kruis. In de loop van Zondagochtend is een deel van het gemotoriseerde mate rieel van de reinigingsdienst vertrokken naar Berkenwoude in de Krimpener- waard, om daar in nood verkerend vee over te brengen. Om half zes vertrokken uit Utrecht 250 studenten met door de gemeente meegegeven materiaal in ge meentelijke autobussen naar het West- land om daar te helpen de dijken te dichten en te versterken. Een gezelschap van zestig personen, bestaande uit Haar lemse advocaten, leerlingen van de Haarlemse MTS en Heemsteedse vrijwil ligers uit alle delen van de bevolking, vertrok Zondagmiddag naar de bedreig de Zeeuwse gebieden in twee grote mo torvoertuigen, waarin zij zo lang het nodig is gehuisvest kunnen blijven. Uit Aarle-Rixtel vertrok een bus met hel pers, allen leden van ASV. De bus kwam vele plaatsen te kort- Namens landbouworganisaties van Wieringermeer biedt de burgemeester van Wieringermeer onmiddellijke hulp aan voor onderbrenging- van mensen en vee in zijn gemeente Ook de afdeling Den Haag van de fe deratie voor vrouwelijke hulpverlening bood hulp aan. Uit Warmond gingen schuiten op weg naar Voorne en Putten. Voor Vlaardingen en andere plaatsen werden lampen en nood-aggregaten ge vraagd voor het werk in de avonduren. Men hoopte deze te kunnen krijgen van de Bescherming Burgerbevolking. Ver scheidene aannemersbedrijven uit het - noorden des lands hebben hun hulp aan geboden. Personeel van deze bedrijven vertrok naar Oudekerk, Abbenbroek en andere plaatsen. Vanuit Eindhoven ver trok een karavaan van 10 luxe wagens, enkele vrachtauto's en drie bussen, be mand met oud-stoottroeperg en andere vrijwilligers, uitgerust met rubberlaar zen van de Bata, naar Breda. Studenten van het Tilburgse studentencorps Sint Olaf, die op eigen gelegenheid hulp wil den bieden, werden door hun senaat opgeroepen ten spoedigste naar de mili taire politie te Zevenbergsche Hoek te gaan. Dit gold ook voor de studenten van de hogere textielschool te Tilburg; honderdvijftig studenten zijn reeds te Ze venbergsche Hoek. DE JEUGD De hoofdcommissarissen en presi denten van de vereniging „De Neder- Ianderse Padvinders", de verkenners van de katholieke jeugdbeweging, het Nederlandse padvindstersgilde en de Nederlandse gidsenbeweging vroegen alle padvinders en padvindsters in de geteisterde gebieden, die ongetwijfeld alle hulp verlenen, die nodig is, dit te doen in samenwerking met de plaatselijke instanties. Het motto voor deze hulp dient te zijn: „Geen werk is te groot, geen werk is te klein". Voorts wordt op alle padvinders en padvindsters in het gehele land een beroep gedaan zich ter beschikking te stellen voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde gebieden zal worden gehouden, waarbii zij zich on dergeschikt dienen te weten aan de van officiële zijde daartoe aangewezen instanties. De gemeente 's Hertogenbosch heeft gezorgd voor zandzakken voor Waalwijk en Waspik en zes boten naar Dinteloord gestuurd. Tevens heeft de gemeente ge zorgd voor materiaal, bestemd voor noodverlichting in de getroffen gebieden. Twee textielbedrijven in Enschede hebben in totaal 12.000 dekens ter be schikking gesteld van de getroffen ge bieden, Het nationale postzegelfonds voor tbc en chronische lijders te Voor burg heeft 200 lakens en 400 slopen ter beschikking gesteld voor hulp aan tbc patiënten en chronische lijders, die daar aan dringend behoefte hebben. Het sta dion Feyenoord te Rotterdam is geheel ingericht als ontvangstcentrum voor eva- cuë's, die vervolgens zullen worden door gezonden naar de Ahoyhal. De DUW heeft de hulp toegezegd van 2000 arbei ders. INZAMELINGEN De Nederlandse bioscoopbond was een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de Inschakeling van het watersnoodfonds al zijn hulp toe zegde. De bond zal o.m. zijn gehele collecte- De Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, heeft aan de mi nister-president, dr. Drres, zijn harte lijk medeleven betuigd met de na tuurramp, welke Nederland heeft ge troffen. Hij heeft daarbij medege deeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Neder landse regering het aanbod te doen om Amerikaanse militaire hulpmidde len te har er beschikking te stellen. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp kwam ook het apparaat van de CARE de Ameri kaanse hulporganisatie in volle wer king getreden. Reeds Zondagmorgen werden 100 voedselpakketten van 15 kg elk en 65 de ken-pakketten ter beschikking gesteld. De CARE zal ook onmiddellijk in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De directeur-generaal, de heer Dron- sart, van het Rode Kruis van België, heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp aangeboden en verzoekt op te geven, op welke wijze deze hulp kan worden geëf fectueerd. Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij het helpen van slacht offers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris-generaal van het Duitse Rode Kruis, Walther Hartmann, medegedeeld. Het bestuur van het Wcst- duitse vakverbond, dat zes millioen leden telt, zal Maandag in Düsseldorf bijeen komen cm te spreken over maatregelen om de slachtoffers van de overstro mingsrampen in Nederland en ook in België te helpen. De Canadese ambassade heeft Zon dagavond het volgende medegedeeld: „Na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getroffen gebie den van Zuid-Holland, heeft de Cana dese ambassadeur, mr, Thomas Stone, de Nederlandse regering doen weten, dat de Canadezen elke hulp, die in hun vermogen ligt en die kan bijdra gen tot verlichting van deze ernstige en tragische nationale calamiteit zul len verlenen". Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Nederlandse rege ring met grote erkentelijkheid heeft kennis genomen van de boodschap van de Canadese ambassadeur. De rege ring stelt dit blijk van medeleven, af komstig van de vertegenwoordiger van een land, waarmede Nederland zulke innige en vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, buitengewoon op prijs. De Britse ambassade verklaarde van avond: „De Britse zaakgelastigde, de heer A. C. Stewart, heeft vanavond de Nederlandse regering medegedeeld dat de Engelse regering diep medegevoelt met de nationale ramp, die Nederland heeft, getroffen en gevraagd welke hulp Engeland aan Nederland kan bieden. Britse troepen, welke gelegerd zijn in het doorgangskamp in Hoek van Hol land, zijn de gehele dag druk bezig ge weest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het al gemeen met het helpen van de Neder landse autoriteiten. Naar de regeringsvoorlichtingsdienst mededeelt zal de door de ambassadeurs van Amerika en Canada en de Britse tij delijk zaakgelastigde (in afwezigheid van de Britse ambassadeur) aangeboden hulp voor zover mogelijk worden ver leend door de Amerikaanse, Canadese en Britse legers in Duitsland. De regering heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en zal overwegen in welke mate deze hulp nodig zal zijn en waar ze kan worden verleend. De Britse ambassade deelde Zondagavond mede, dat de Britse admi raliteit morgen tien helicoptères zal zen den. Naar de Franse ambassade mede deelt, is zij gemachtigd te verklaren, dat Franse regering zich ernstig bezig regering heeft het voornemen de Neder landse autoriteiten aan te bieden, dat z(j twee geniebata.ljons zendt om hulp te bieden bij dringende werkzaamheden. Het Franse ministerie van Buitenlandse J deze alle te Zaken heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin zij verklaard dat het Fran se gouvernement, ingelicht over de ern- stige overstromingen die het Neder landse grondgebied hebben geteisterd, een bewijs heeft willen geven van haar solidariteit met een bevriende en ge allieerde natie door het ter beschikking stellen van twee bataljons genietroepen. De Amerikaanse staatssecretaris, John Foster Dulies, heeft een persoon lijke telegrafische boodschap aan de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken doen toekomen, waarin hij uiting geeft aan zijn verslagenheid over de ramp, die Nederland heeft ge troffen. Het telegram zegt: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voor bij is en dat veel van 't lijden verlicht moge zijn als ik u binnen enkele da gen zal ontmoeten". De ambassade deelt voorts mede, dat experts van de Amerikaanse genietroepen te Heidel- berg naar hier komen om samen te werken met de Nederlandse genie en legerautoriteiten. apparaat in werking stellen. De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter beschikking ge steld van het watersnoodfonds. Het hoofdbestuur Stichting '40/'45 heeft besloten het gehele inzamelingsap paraat van de Stichting ter beschikking te stellen van de inzameling, welke ten bate van de slachtoffers van de over stromingsramp wordt gehouden. Het hoofdbestuur verzoekt daarom alle bu reaux, besturen en medewerkers van de stichting '40/'45 alle krachten aan te wenden om deze nationale inzameling mede te doen slagen. Het operakoor Bel Canto, dat op Don derdag 5 Februari een operaconcert in de concertzaal te Haarlem geeft, zal de baten van dit concert afdragen aan het Nationale Rampenfonds. Woensdagavond speelt Blauw Wit in het Olympisch Sta dion een vriendschappelijke wedstrijd te gen Ajax en ook liet batige saldo hier van wordt aan de getroffenen besteed. De raad van overleg, samengesteld uit de katholieke vakbeweging, de christelijke vakbeweging en het NVV heeft besloten om door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan over werken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op zo kort mogelijke termijn met de werkge vers overleg worden gepleegd. Ook heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woon oorden in Nederland verblijvende Ambo nezen, tot leniging van de nood. Het rampencomité te Roermond on der leiding van de burgemeester stuur de Zondagavond nog vijfduizend gulden naar het nationale rampencomité. Mor gen zullen goederen, speciaal kleding en dekking, ingezameld worden. De Some- rense biljartclub Juliana was voorne mens Maandag haar grote jaarlijkse teerdag te houden. Er is evenwel beslo ten het geld, hiervoor beschikbaar, ge heel af te staan ter leniging van de nood der getroffenen. Een comité te Har- dinkxveld, dat gelden wilde inzamelen om een geschenk aan te bieden aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, die vijftig jaar bestaat, is omge vormd tot plaatselijke afdeling van het Nationale Rampenfonds. Een inzameling op het Vitesseterrein in Arnhem heeft Zondag 3000 opgebracht, waarbij 1000 van het bestuur van Vitesse. Tij dens draverijen te Hilversum is een som van 1072 bijeen gecollecteerd. De Nederlandse Jeugdherbergcentrale heeft alle jeugdherbergen beschikbaar gesteld voor dakloos geworden personen. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft een actie ingezet onder het motto: „Bedrijfsleven helpt bedrijfs leven", om de middenstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen. Het bondsbestuur heeft duizend gulden gege ven. De algemene voorzitter van de Ne derlandse federatie van harmonie- en fanfarecorpsen zal alle muziekvereni gingen in Nederland verzoeken, bij hun leden een collecte te houden. Uit diverse gemeenten, grote zowel als kleine, komen berichten binnen over collecten en inzamelingen van goederen. Het zou ons te ver voeren, ermelöen. De overstromingsramp heeft o.m. te Raamsdonkvecr grote verwoestingen aangericht. Op deze foto een van beschadigde woningen, waarvan de gehele voorgevel is weg geslagen. Honderden evacué s in Roosendaal In de donkere nacht ligt Willemstad vlakbij, hoe zou het daar zijn GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. Honderden auto's snellen thans (Zondag nacht) langs Brabants wegen om de nood te lenigen die zo velen zo hard en zo plotseling heeft getroffen, om hulp te brengen aan mensen die thans alleen nog hun eigen ellende beseffen. Bij honderden zitten ze thans in Roosendaal, slachtoffers uit Noord-West-Brabant, beangst over het lot van familieleden, die ze niet meer gezien hebben en waarvan ze slechts hopen dat ze in veilig heid zijn. In 't R.K. Militaire Tehuis te Roosendaal liggen honderden mannen, vrouwen en kleine kinderen, een tafereel van diep menselijke ellende. Vrou wen die haar man zoeken, een klein meisje, dat moederziel alleen in de vluch telingenstroom is meegekomen en mannen die somber peinzen over het ver lies van hun vee en in wanhoop de verte in staren. De kinderen praten maar over „het veule water" „Ik heb geen plezierige verjaardig ge had", zei de 75-jarige Elisabeth Blok land, die in haar beste kleren het water is ontvlucht en slechts dankbaarheid toont dat ze de woedende elementen is hunnen ontkomen. „Als Onze Lieve Heer maar met een vinger wijst moeten wij het hoofd buigen", zo zegt ze eenvoudig en verzoent zich er mee de nacht door te brengen op een stoel in het R. K. mili taire tehuis te Roosendaal, waar hon derden zijn samengekomen. En het is merkwaardig, hoe ieder hier na enige tijd herstelt van de zware slag en manmoedig het lot draagt dat hem Met beihulp van z.g. ducks werden te Raamsdonkveer de bewoners uit de door het water bedreigde huizen geëvacueerd. Het water richtte grote schade aan en maakte zeer vele slachtoffers MABLETHORPE, 1 Febr. Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilo meter de dijken in de nabijheid van Mablethorpe, in Oost-Enge- land, doorbroken, waardoor het land over een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Zondagavond waren er reeds 155 doden en 145 vermisten, 20.000 personen zijn dakloos. Er is grote schade aangericht. Honderden personen, woonachtig in gebieden ten noorden en ten zuiden van Mablethorpe, hebben hun huizen moeten ontruimen. Zij zijn in vracht auto's van leger en luchtmacht naar Loutli, dat dertig kilometer verder in het binnenland is gelegen, overge bracht. De politie heeft te Louth een „hoofdkwartier te velde" gevestigd, om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. Te Sutton-on Sea is een hotel vol ledig vernield. De politie poogde hier, doch tevergeefs, verbinding te krijgen met een radio-kuststation van de Britse marine. De politie van het graafschap Lin coln verklaart dat de toestand „zeer slecht" is. Een groot gebied tussen Mablethor pe and het naburige Sutton-on-Sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van 8 kilometer het bin nenland in, is door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest dat velen, die in land huisjes woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit ge bied zijn verbroken. De politie heeft vergeefs gepoogd door middel van ra dio-auto's verbinding te krijgen met de geteisterde dorpen. De redders moe ten soms tot aan de hals door het wa ter waden. Een gebied ter lengte van honderd kilometer langs de kust van Norfolk is door overstromingen geteis terd. In een dorpje zijn zeven perso nen door verdrinking of tengevolge van ontberingen om het leven geko men. In de nabijheid van Wells-on-Sea is het land tot acht kilometers van de kust overstroomd. Vissersboten wer den door het 'geweld van de zee op de akkers geworpen. Een vijf kilometer van de kust gelegen hotel is door krachtige golven geteisterd. Gemeld wordt, dat vele dorpen onder water zijn gelopen Een beambte van het gemeentebe stuur van Louth reed Zondag in een vrachtauto door de straten, via een luidspreker beroepen uitzendend voor het verlenen van onderdak aan wo ninglozen. Het stadhuis van Louth zag er uit, alsof er een ontruiming in oorlogstijd had plaats gevonden. Op de vloer la gen matrassen en dekens. De vluchte lingen, die in vele gevallen slechts hun nachtgoed en een overjas aan hadden, hingen hun natte kleren op de radiators van de verwarming te drogen. Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming van zijn geschie denis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is bui ten zijn oevers getreden. Honderden gezinnen zijn dakloos geworden. Twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven gekomen, terwijl verscheidene personen worden vermist. In rubber boten rond varende vliegers van de Britse luchtmacht staan de politie bij, bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Het water rees in het overstroomde gebied zo snel, dat vele gezinnen slechts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te brengen. Te Clacton-on-Sea, een vacantie- oord aan de Britse oostkust, zijn bij na duizend personen door de overstro mingen afgesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele wo ningen weggeslagen. Men vreest, dat velen om het leven zijn gekomen. De Londense artistenwijk, Chelsea, is onder water gelopen. Ook een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse graafschap Suffolk, staat onder water. De politie heeft hier grieplijders in veiligheid gebracht. Ongeveer een derde gedeelte van Harwich staat on der water. Zondag tegen de middag waren reeds minstens 23 lijken geborgen. In Lincolnshire werden acht doden en in het dorpje Palling (Norfolk) zeven doden geteld, onder wie drie kinde ren. In de vissersplaats Great Yar mouth kwamen tenminste vier perso nen om het leven, terwijl een gelijk aantal het leven verloor in Kings Lynn aan de Wash. Men vreest dat vele slachtoffers te betreuren zijn in het kustplaatsje Cley in Norfolk (685 in woners), dat 2,5 meter onder water staat. Politiemannen en militairen po gen over het ondergelopen land het geteisterde dorp te bereiken. Een po litieman verklaarde: „Het was een af schuwelijk gezicht". hier door machten, die verre boven het menselijk verstand uitgaan, is opgelegd. Men troost elkaar, staat elkaar bij en het is ontroerend te zien hoe velen hun eigen leed vergeten als het er om gaat de medemens een hart onder de riem te steken. Men kan slechts een greep doen uit het veelvoud van menselijke ellende, dat zich hier voor het oog ontrolt en men weet niet wat meer imponeert, het kol kende water en de woedende storm die nog steeds over de kale vlakte giert, of het epos van zelfopoffering en mense lijke weerstand dat hier geschreven wordt op de kale wegen van het West brabantse polderland. Blatende kudden vee dwalen door de donkere nacht, vaak geleld door kinderen. In de avond rijdt een jongen van een jaar of vijftien te paard als een kruisridder voor een kud de vee, die door enkele kinderen wordt omringd. Waarheen gaan zij? Zij weten hetzelf niet. Weg van het water, weg van de dreiging die hen midden in de nacht op schrikte. In de richting van Breda, een tiental kilometers verder nog we', waar zeker honderden klaar staan om hen te ontvangen. Dat weten zij, dat is de on geschreven wet, die opgeld doet in tij den dat mensen als nietige wezens voort gedreven worden naar de plaatsen waar warmte en veiligheid is. EERSTE CONTACT Bij de Moerdijk staat' een jonge mare chaussee van Zondagmorgen vroef af al met door de vind opengescheurde lippen en een gelaat, dat blauw van de kou is. Hij is het eerste contact met de veilig heid, dat de bewoners rond de Moerdijk krijgen als zij er misschien in geslaagd zijn. het vege lijf te redden. „Er zitten er daarginds nog een twaalfhonderd te wachten, zegt' hij en zijn armgebaar omvat de wijde trieste vlakte, die voor hem ligt en waarop zich drijvende plan ken een stuk van een deur en een aan gespoelde stoel de aanwezigheid van mensen suggereert. Zojuist zijn er een paar langs hem heengekomen. Twee druipnatte mannen en een kind, die zich via een lange lijn hebben kunnen red den. HELPEN Een militaire auto met een ponton ar riveert, er springen drie militairen af die hierheen zijn gedirigeerd. „Wat is jullie opdracht?" „Wij hebben geen op dracht". is het antwoord, „wij willen helpen". Het ponton gaat te water, maar wordt door de kracht van de wind weer teruggeworpen. Nogmaals harder terug, de wind, de sterren en de golven tegemoet', maar het is onbegonnen werk. „Slachtoffers?" vragen wy ook hier. Men weet het niet. De donkere nacht verbergt alles, en men kan slechts bidden, dat het de hon derden daarginds in het water gegeven mag zijn het vege lijf te redden. „Slachtoffers?" vragen wij nog weer te Fijnaart'. Men weet het niet. „In Heyningen zijn 25 mensen verdron ken", klinkt een stem, maar ook hij heeft het weer gehoord en zo gaat het angstige gerucht de donkere nacht door, angst brengend en de vraag openlatend „Is mijn familie er bij?" WILLEMSTAD Een donkere nacht by Feijnaart. Een zwak schynsel komt door de gordijnen van een huis op de dyk op de plaats waar de weg naar Willemstad naar be neden in het water voert. Daarginds, 2,5 km. verder, ligt Willemstad. Maar on danks deze geringe afstand weet nie mand in het huis, het café Van Strundel, hoe het daarginds is. De bewoners zit ten op de zolders. Enige oude huizen staan op instorten, doch de mensen daarvan zyn voorlopig in veiligheid ge bracht by anderen. Dit hebben twee jonge mannen verklaard, die Zondagmid dag door het water wadend aan kwa men lopen. Maar dat is dan ook het enige wat Van Strundel weet uit het stadje, dat reeds zo vele malen zwaar is getroffen. „Zijn de pontons daar aangekomen?" Men kan het slechts hopen, maar rnen moet zich met angst in het hart afvra gen, wat in deze stikdonkere nacht een convooi van 8 pontons in het Hollands Diep kan uitrichten. Om 7 uur Zondag avond was het ty weer hoog. En lang zaam kroop het water tegen de binnen dijk ten Noorden van Feijnaart' op. Mis schien moeten wij hier ook nog weg, zegt Van Strundel, maar voorlopig blijft hij nog hier zitten, zoals zo velen gedaan hebben in de vorige nacht, doch die thans hun verknochtheid aan huis en haard duur moeten bekopen. Want voor de tweede maal gaan zij thans de nacht in, die angstiger is dan elke nacht die zij zich kunnen herinneren. De 73-jarige Van de Bogert' uit Zwingelstaan heeft het nog de nacht van Zaterdag op Zon dag volgehouden, doch toen moest hy weg. Zijn vee had hij naar een hoger gelegen gedeelte vervoerd, maar toen hy vertrok stond het water al in de boerde rij. „Het vee zal wel verleren zijn" is zyn oordeel. En ook van zyn winter tarwe en zijn aardappelen zal hij geen profijt meer hebben. Evenzo staat het met de oude Ende poel, die met vrouw en drie kinderen en zyn stokoude schoonmoeder na een barre tocht veilig in Roosendaal is aangeland. H. Schreuders uit Lundert werd 's nachts om drie uur geallarmeerd, doch toen stond het water al voor zyn deur. Met vrouw en kinderen is hy overhaast vertrokken en een uur later stond het water al twee meter hoog. De kinderen zyn vol over het avontuur. Voor hen was het grote evenement dat het schip „Tien Gemeten" over de dyk in de pol der is gesmeten en terwijl hun ouders droevig lachend knikken storten zy hun hart uit over het „veule water" dat zo plotseling het land overstroomde. DEN HAAG. 1 Febr. De directe generaal der P.T.T. heeft met zijn s de toestand van de P.T.T.-verbindingen en de te nemen maatregelen tot het on derhouden en het herstel er van bespro ken. Daar de situatie nog zeer onover zichtelijk Is en slechts incidentele ge gevens beschikbaar zyn, is het niet mo gelijk strakke richtlijnen voor de P.T.T.- dienst uit te vaardigen. De P.T.T.-auto- riteiten in den lande zullen naar bevind van zaken handelen. De postdienst zal gaan werken vanuit een aantal goed bereikbare knooppunten in of by de geteisterde gebieden, waarbij bet van de toestand zal afhangen of van voer- of vaartuigen gebruik zal worden ge maakt. Alle P.T.T.-kantoren en stations in de getroffen of bedreigde gebieden zullen dag en nacht geopend zyn. Het P.T.T.-personeel krijgt de uitdrukkelijke opdracht om ter beschikking te blijven van de eigen dienst. Het zal zich niet mogen aansluiten by acties van hulp verlening buiten de P.T.T. GENEVE, 1 Febr. Over de Zwit serse Alpen en de Jura woedden Zon dag zware sneeuwstormen met een wind kracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zater dagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. DEN HAAG, 1 Febr. De Januari vloed van 1916: duizenden landgenoten herinneren zich nog deze nationale ramp, waarbij 16 mensen om het leven kwamen. In de middaguren van de 13e Januari stak een zware Noordwester storm op, die het zeewater opwaarts stuwde het land in. Vooral in de Nieu we Waterweg werd het water buiten gewoon hoog opgejaagd. Van Rotter dam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hoger dan men bij mensenheuge nis ooit had. Het zelfde was het geval langs de Brielse Maas, de Oude Maas, Noord, Merwede, Dordtsche Kil, Hol lands Diep en de Amer. In het alge meen hebben echter de dijken zich hier toen uitstekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoegenaamd geen schade werd aangericht. Het ergste heeft van deze vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zui derzee. Ten Zuiden van Monnikendam bijvoorbeeld werden tie- gaten gesla gen van 40 tot 60 meter, waardoor het water met kracht de verschillende laag gelegen polders binnenstroomde. Alles moest vluchten, er was geen houden aan. Aan alle kanten sloeg men alarm, Edam en Volendam verkeerden in ge vaar, de Westfriese zeedijk werd be dreigd, de dijk van de Anna Paulowna- polder bij de Ewijcksluis bezweek, de zeer grote polder Waterland was een onafzienbare watervlakte, van Muiden was het grootste gedeelte overstroomd. Bij Baarn brak de Eemdijk door, ten gevolge waarvan Bunschoten en Spa kenburg onder water- kwamen te staan, ten Noordwesten van de lijn Baarn AmersfoortNijkerkHarderwijk stond alles blank, van Kampen liepen de la ger gelegen straten onder. Om de stad was alles een watermassa, de omstre ken van Meppel stonden blank, van Urk liep viervijfde deel onder water, en zo zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste was de toestand op het eiland Marken, waar zich ontzet tende tonelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tyd heeft het geduurd eer het water weer was terug gedrongen. Later zijn de dijken verzwaard om te voorkomen, dat an dermaal zulk een ramp ons volk zou treffen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2