Orkaan en vloedgolf brachten een ontzettende ramp over Nederland KATHOLIEK DAGBLAD VOOR DE MEIER „Hef wafer komi! Hei waier komi!" Nationaal Rampenfonds postgiro 9575 Koningin en oudste prinses bezochten geteisterd gebied W UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" Talrijke landgenoien vonden de dood in hei aanstormende waier DE VOORLOPIGE DODENCIJFERS Ook ministers waren aanwezig VEERTIG MENSEN VERDRONKEN OP GOEREE-OVERFLAKKEE Het water nadert de Langstraat VIJFTIG DODEN IN 's-GRAVENDEEL MAN, VROUW EN TIEN KINDEREN VERDRONKEN IJ Oost - Brobönt Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Rodactle-Burbau: Wal 2 - Eindhoven Tolef. K 4900-2526 - Admlnlslrallebureau Wol 2 - Eindhoven - Télef. K 4900-2526 Maandag 2 Februari 1953 Negende Jaargang No. 76 GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. Een verschrikkelijke natuur ramp heeft onvoorstelbare schade aangericht aan Nederland, dui zenden getroffenen in ellende en wanhoop gestort en tientallen families van dierbare nabestaanden beroofd. „Vlucht, het water komt!" Eeuwenlang was dit de kreet, waarmede de mensen in de buurt van de zee en van grote rivieren, elkander in tijden van ge vaar waarschuwden. In de nacht van Zaterdag op Zondag loeiden fabriekssirenes en luidden kerkklokken, ten teken dat opnieuw grote gevaren dreigden en dat beschermende dijken op het punt stonden te bezwijken. Zo was de situatie in het westen van Brabant, in geheel Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden, in en rondom Rotterdam en Dordrecht en op nog andere plaatsen. De toestand werd met de minuut critieker. De dijken konden geen weerstand bieden aan de orkaan en de springvloed en moesten, de een na de ander, op vitale punten bezwijken. Met niet te temmen kracht liep het zeewater door de gaten in de dijken het land binnen, zodat gehele polders, steden en dorpen overstroomd werden. Zij, die in de getroffen ge bieden wonen, beleefden niet te beschrijven uren. Achtervolgd door het alles verzwelgende water zochten duizenden in een massale, wanordelijke vlucht een goed heenkomen naar veiliger oorden, hun bezittingen als prijs latend aan het barre geweld der golven. Velen werden onverhoeds door het water overvallen, slaagden er niet in op tijd weg te geraken en moesten hun toevlucht zoeken op zolders, daken en in bomen, waar zich hartverscheurende tonelen afspeel den. Niet alleen werd voor vele milliarden schade aangericht, ook kwamen mannen, vrouwen en kinderen om het leven. Volgens ge gevens van hedennacht waren tot 6 uur 142 dodelijke slachtoffers geteld. Men mag aannemen dat dit cijfer in werkelijkheid nog hoger is. Ofschoon duizenden militairen en burgers onverwijld naar het geteisterde gebied vertrokken waren, konden lang niet allen uit hun netelige positie op zolders, daken en in bomen worden gered. Zij warén gedoemd een ellendige dag en nacht door te brengen op hun verlaten posten, terwijl zij, zover het oog reikte, alleen maar de schuimkoppen van dreigend water zagen. Toen Zondagavond de duisternis inviel trad dan ook een nieuwe phase van het onheil in. Geheel Nederland leefde mee met de getroffenen en op dat moment realiseerde ieder zich nog duidelijker dan op klaarlichte dag, hoe oneindig eenzaam de door het water omgevenen zich moesten voe len en aan wat voor een diepe wanhoop zij ten prooi moesten zijn. Het reddingswerk werd de gehele nacht voortgezet en zal nog vele dagen aanhouden. Het is nog niet te zeggen hoeveel slachtoffers het water gemaakt heeft in de Westhoek van ons gewest, een der zwaarst getroffen gebieden. De berichten van Zondagnacht noemen: 17 doden in Halsteren, 12 in Willemstad, 13 in Moer dijk, 3 in Dinteloord. Er zijn vele vermisten. Grote gebieden in West-Brabant zyn nu gedekt met het water van de Westerschelde. Een zeedijk van de Wester- schelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken en ook de binnendijk is doorgebroken. Vele polders zyn volgelopen en de ravage is ontzettend. Men meent dat het Zaterdagnacht zo gegaan is: tijdens springvloeden en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Auvergse polder en de Theodoruspolder bij Halsteren liepen zeer snel onder. Hier alleen zijn reeds 17 doden, waarschijnlijk zyn het er meer. De spoorlijn tus sen Bergen op Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zuiden van Ossen- drecht en ten Westen van Ossendrecht en Wöensdrecht zjjn vrijwel alle onder gelopen. Diverse huizen zijn Ingestort. In verschillende plaatsen is de nood bart- verscbeureb't groot. In de poldeis zjjn plokltm waar liet v.v.«i ~l.o mtw.. ïiuug staat. Op hét gemeentehuis te Halsteren, waar ook minister Witte en minister Beel zich van de toestand op de hoogte stélden, werd alles gedaan om zoveel mogeljjk personen uit het getroffen gebied in veiligheid te brengen. Men moet evenwel aannemen, dat van de meeste mensen, die op het ogenblik worden vermist en slechts weinigen nog terecht zullen komen. Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn- ondergelopen. Er zijn drie lijken geborgen. Meer dan honderd stuxs vee zijn verdronken. Er is drin gend hulp nodig om de mensen te red den, maar er zijn geen boten. De tran- sportcolonnè van het Rode Kruis is in actie. West-Brabant behoort tot de zwaarst getroffen gebieden Zondagmiddag zijn in het gebied van Halsteren amphibietanks van de marine te hulp gekomen, nadat reeds ongeveer 40 gezinnen per roeiboot waren geëva cueerd. Op de weg van Halsteren naar Tholen, waar die droog lag, was het Bode Kruis aanwezig met ambulances en verplegend personeel om de slacht offers van hun redders over te nemen. Velen moesten met draagbaren uit de bootjes worden gedragen omdat ze uit geput waren van de doorstane ontbe ringen. Zy hadden nauwelyks wat kle ding en kostbaarheden kunnen redden. Zondagmiddag arriveerde dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in ons gewest, in Halsteren. „Ons eerste doel moet zijn", aldus dr. De Quay, slachtoffers te redden, waarvoor meer. motorboten moeten worden aangevoerd en dan moeten wy eerst onze aandacht richten op de dyken die worden be dreigd". WILLEMSTAD In Willemstad was de toestand Zon dag allerbedroevendst. Het dorp staat practisch geheel onder water. De pol ders Ruygenhil en Oude Heyningen staan blank. De electriciteit is uitgeval len. Vele gezinnen in Willemstad moes ten worden geëvacueerd. Tot een 10 kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij. de „Blauwe Hand" is door gebroken. In het gebied tussen het Hol lands Diep en het Volkerak geraakte 5000 ha. land onder water. Pontonniers uit Hedel verleenden hier hulp. Ook el ders was de hulp van militaire zijde groot. De dijken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. De Annapolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zyn volgelopen. Er is veel vee verdronken. Een dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Made en Drimme- len zijn 200 mensen geïsoleerd. NIEUW-VOSSEMLER De gemeenten Nieuw-Vossemeer St. Philipsland en de bijbehorende pol ders zijn volledig van de buitenwereld afgesloten. De bevolking van St. Phi lipsland is vrijwel geheel geëvacueerd Nieuw-Vossemeer, waar 16 a 1700 men sen wonen, is volmaakt geïsoleerd. Sind_ Zondagmorgen zijn pogingen aangewend om Nieuw-Vossemeer te bereiken. Doe" deze zijn alle mislukt wegens het gt brek aan motorboten, Over de toestand aldaar is niets bekend omdat sedert Zon dagmorgen alle contact is verbroken. Commandotroepen uit Roosendaal en de genie poogden in de vooravond met rub berboten het geïsoleerde gebied te be reiken. De hulpactio wordt van Steen bergen uit geleid Steenbergen zo if liep Zondagmiddag kans ëoïïoieerd te worden. Men hoopte hier echier> het water zo ver te kun nen kerei, dat contact met zuid- en zuid-oosl.urabant mogelijk blijft. In het gebied Halsteren-Steenbergen-Dintel- oord zhnWiderden stuks vee in het wa ter omö(omen. Ingenieurs van de rijlcswateinjgf. doen alles om de ramp te beperk^ DINTELOORD De dijk* om Dinteloord zijn door gebroken, ^aj-joor de Annapolder, de SLEEUWIJK De toestand nabij Sleeuwijk is critiek. De dijk van de Eakkerskil is doorge broken. Met militaire auto's, bussen en particuliere auto's werden de inwoners van Werkendam eii Alm/kerk geëva cueerd. Enkele slachtoffers zijn al te betreuren. Veel vee is verdronken. Het reddingswerk in Brabant onder leiding van gen.-majoor Waringa, de comm. van de dercie militaire afdeling. Een groot aantal mensen uit de west hoek is thans ondergebracht in Roosen daal Waar Zaterdag nog vruchtbare polders waren, is nu een woelige watermassa. aanhoudenvie noordwester storm wordt opgejaagd, steken de daken uit van de boerderijen. Met de stroom dryven mee de cadavers van de tientallen Koeien, paarden en varkens. Militairen bergen hel dode vee, nadat het op hoger gele gen land is aangespoeld. Honderden be woners uit de omstreken kijken uit naar nïemv-aangekomen geredden, onder wie familie en vrienden van hen zijn. Poli tie, militairen, brandweerlieden van wie er twee tijdens 'l reddingswerk wer den vermist en niet in de laatste plaats burgerbevolking doen wat zij kunnen om DEN HAAG, 1 Febr. Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote deler- van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81. GETEISTERD GEBIED, 2 Febr. Maandagmorgen om 5 uur was het laatst gemelde aantal omgekomenen 142. Aldus luiden de voorlopige cy- vers. op Goeree en Overflakkee 40, in Halsteren 17, in Willemstad 12, ïn Moerdyk 13, in Kruispolder 8, in Hontenisse 8, op de Oosterschelde 4, in 's Gravendeel 7, in Krabben- dijke 4, in Dinteloord 3. in Terneuzen 3. in Stellendam en Mïddeihamis sa men 4, in Hcllev-.etsluïs 5, op Textel 4, in VUsjingeK L Een slachtoffer -wIuaiuIa nljvul— sen: KoTiex-duic:, Iweuwe i>eu/.enpoI- der, Hoededkeuskerke, Hondsbosse, Zeewering, Sliedrecht en Maassluis. Slechts de richtingaanwijzers naar Dordrecht et Moerdijk vermoeden. Ook de spoorlijn werd hier DEN HAAG, 1 Febr. H.M. de Koningin heeft zich de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de lende geteisterde plaatsen. Namens de koningin brengt prinses Wilhelmina Maandag en Dinsdag een bezoek aan de door de waters nood getroffen gebieden in Zeeland. de slachtoffers by te staan. Verder kan er niet veel worden gedaan. GEEN HOGER WATER VERWACHT Een styging van het water in de ge ïnundeerde gebieden wordt niet ver wacht. Zondagmiddag was by het op komen van de vloed het neil nauwelijks hoger. De situatie blijft echter gevaar- lijk, omdat de gaten in de dijken door het binnenstromende water met het uur groter worden en op andere plaatsen nu ook de bïnnenzyde der dyken worden belaagd. De stryd tegen de woedende elementen zal echter met vereende krachten worden begonnen, waarbij vooral ook het zware materieel een grote rol zal spelen. Op de wegen in Brabant snelden grote colonnes militaire voer tuigen Zondagavond naar de bedreigde plaatsen. De koningin en de prinses brachten onder meer een bezoek aan de omge ving van de Krimpenerwaard. De komst van hare majesteit was de auto riteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lekkerkerk, Krim pen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aanwezig, waar de konink lijke auto stilhield. Met hem had H.M. GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. Naar wij vernemen heerst er op het eiland Goeree-Overflakkee een noodtoe stand. Mensen uit Stellendam, Ouddorp en nog een plaats zjjn met bootjes naar de dyk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het le ven gekomen. Een gedeelte van de hul zen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer te be reiken en de snelste methode om hulp te bieden schijnt van Rotterdam uit te kunnen geschieden. De reddingsboot van Stellendam heeft via Scheveningen-radio het ministerie van verkeer en waterstaat om onmid- dellijkt maatregelen verzocht. De toe stand wordt zeer ernstig genoemd. In het radiografisch contact is verzocht Op het stationsemplacement van Dordrecht heeft het wassende water een groot gedeelte van het spoorweglichaam ten Westeti van het station weggeslagen. Een groot gedeelte van het dijklichaam is geheel weggespoeld, zodat de rails in de lucht zyn komen te hangen, de betonnen voetstukken van de b ovenleiding hier en daar in de lucht hangende hoogspan- i nmgspalen scheef zijn gaan hangen enz., zodat het treinverkeer hier volkomen gestremd ia. een groot schip te zenden om de bevol king te evacueren. Zou zulks niet ge beuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Het ministerie heeft toegezegd dat in overleg met de marine alle mogelijke hulp zal worden geboden. Op dit eiland staan meerdere polders onder water, de telefoonverbindingen werden gestoord. Verschillende dorpen zijn of worden geëvacueerd. Zondag middag stond Stellendam voor viervijfde onder water. De mensen zaten in bo venkamertjes en in de homen, zeer ve len verkeerden hier Zondagmiddag in levensgevaar. Men zat daar dringend verlegen om motorboten, want het was niet mogelijk met roeiboten tegen de stroom op te komen. Op dit eiland is de stroom uitgevallen. Schepen zyn op weg naar Goeree- Overflakkee. Zodra het licht is zullen helicoptèrs naar het eiland vliegen. Men zal trachten ook een radiozender neer te laten. WASPIK, 2 Febr. Alle polders rond Waspik in de Langstraat zijn ondergelopen. De boeren he bben met hun vee kunnen vluchten. In Waspik, waar alleen aan de buitenrand het water staat, zijn drie huizen ingestort. E"* is nog één verbinding over de Wïg, naar Kaatsheuvel, open. LAATSTE NIEUWS ROTTERDAM, 2 Febr. Ons bereikt zo juist het "ontzettende bericht, dat in 's-Gravendeel reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waarin 2U men sen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water meegesleurd. Het totale aantal doden is daar mee gestegen tot 230. een informatief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zeeland te be reiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid ge bracht vee. In de richting Vianen reed H.M. terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoeken. Zondagmorgen begaf de minister president, dr. W. Drees, zich naar Dordrecht en omgeving. Daarheen reis den ook de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, in gezel schap van ir. A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. Dr. Beel, minister van Binnenlandse Za ken, vertrok Zondagmorgen naar Hal steren en zou ook trachten Middelburg te bereiken. Ook ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, was ter plaatse aanwezig. De ministerraad zal Maandagochtend bijeenkomen om de toestand te bespre ken en nadere maatregelen te treffen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, deelt ons mede, dat hij zich met de minister-president heeft verstaan over de vraag, of de re gering bereid zou zijn, Dinsdag voor zover het in haar vermogen ligt, Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen ge bieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegen heid zullen worden gesteld eventuele H. M. de Koningin zal heden, Maan dag, in alle vroegte vertrekken en zal de gehele dag in de geteisterde gebie den doorbrengen. IN NUMANSDORP: Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van de dag zijn 3000 in woners geëvacueerd naar de omliggen de dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden ondergebracht in Klaaswaal. Het water is Zondag nog 40 cm. gestegen en op enkele plaatsen in de polder had het een hoogte van twee meter bereikt. De dyken zyn op verschillende plaat sen doorgebroken. Vermist worden een Da-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zyn dronken, onder wie een gezin, bestaan de uit man. vrouw en tien kinderen. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphibievaartuig of mo torboot. teneinde degenen, die nog in hun huizen vertoeven, te kunnen redden, Tal van woningen zijn ingestort. U-et w-eet tot hedenavond: Verder afnemende wind. Aanvankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige noordelijke wind. Wisselend bewolkt, niet enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of ietó lagere. Zon op 8.19, onder 17.29 Maan op 21.37, onder 9.13 Nationale ramp Ontzettend is de ramp, die ons land heeft getroffen. Wij trachten haar omvang in twee richtingen af te me ten: Wij speuren naar 't getal van do den en vermisten en wij gooien in ruige schatting naar het cijfer van de mate riële schade. Nog dagen zal het duren eer wij weten wat de storm en de zee men. Maar de ontzetting die ons over meestert wordt minder te weeg ge bracht door de omvang dan door de diepte van deze verschrikkelijke in breuk op het bestaan van ons volk. Tientallen doden en him getal kan nog aanzienlijk stijgen brengen rouw over Nederland. Wij bidden voor hen met de verwanten en vrienden door hen nagelaten: dat zij rusten in vrede. De schade ons door de ele menten amper in de tijd van een et maal toegebracht beloopt een bedrag dat niet benaderd kan worden. Mis schien wordt er onze betrekkelijke volkswelvaart volledig door on dermijnd en worden wij terug- gestoten tot een armoede, wel ke de armoede van de laatste oor logsjaren evenaart of overtreft. Doch het leven en het goed, dat ons volk moest verliezen, mogen onze aan dacht niet aftrekken van het leven en het goed dat gered is en bewaard ge bleven. Leven èn goed noemen wij hier in één adem, terwijl wij beseffen, dat de mensen uit de geteisterde stre ken praktisch alleen het naakte leven hebben behouden. Want het goed het schamele goed dat aan hun le ven schier onverbrekelijk zat vastge hecht, is er van losgescheurd. Juist hier ligt hun onmetelijk leed en him verdriet dat vrijwel niet gepeild kan worden. Het verlic-s van land en vee en gewas, van hun huis, hun huisraad en hun kleine bezit, van de vastheid en de rust van vandaag naai- morgen, van de zinvolle arbeid en de vertrouwde samenleving raakte deze mensen tot in de kern van hun menselijk bestaan. Door alle glans aan hun leven te ont nemen, door hen in uiterste afhanke lijkheid puur en naakt alleen maar het leven te laten, ontdaan van iedere bin ding met de meest minimale goederen die toch geestelijk zowel als materieel voor het leven onontbeerlijk zijn, heeft God in Zijn ondoorgrondelijke wijs heid duizenden 'en duizenden van ons volk zo hard geslagen als Hij kon. Dit schrijnende leed, dat een aanzienlijk deel van ons volk en daarmee gehéél ons volk nog jaren dragen moet, kan een man of een vrouw tot waanzin brengen en tot een innerlijk schreien, dat geen tranen meer kan opbrengen maar dat de krachten van het lichaam en de geest verteren kan. God in de hoge hemel heeft aan de getroffenen een onuitsprekelijk verdriet opgelegd. Concreet en tastbaar in dit verdriet heeft Hij door de elementen van wind water de fierheid van ons volk, zijn vernuft, zijn technische en organisato rische kwaliteiten gekraakt. Maar God blijft barmhartig al slaat Hij nog zo ongenadig. Daarom laat Hij ons de vol heid van de ramp niet terstond onder kennen en daarom wekt Hij in ons volk opnieuw de werkdrift, de eens gezindheid, de liefde en de offervaar digheid om het leed te verzachten. Zo rijpt in christelijke verbondenheid het inzicht dat het persoonlijk verdriet van de getroffenen het niveau bereikt van een nationale ramp, die slechts wordt bezworen indien wij allen ons vrijwil lig en royaal onthechten aan het goed dat wij bezitten om het te delen met hen die het hunne onvrijwillig hebben verloren. Daaraan kan niemand zich onttrekken. Ons volk is in nood en het moet geholpen worden en zich zelve helpen niet met woorden, doch met da den en met gaven van liefde: dan wordt het leven weer voor allen le venswaard.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1