agmatts cent mmm AKKERTJES J ypiainia Droeve lijst Meer dan 50 doden in 's Gravendeel Numansdorp zeer zwaar getroffen Bijna gans Noord- Beveland onder water Het verkeer gestremd Op de Ireeplank Baby goed voor evacué's pag. 8 Het Nieuwsblad van het Zuiden Maandag 2 Februari 1953 ftjisvedw1»^ 25 Met grote vreugde geven wjj kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje INGRID hetwelk bij het H. Doopsel de namen ontving van: Ingrid, Maria, Catharina, Francises H. v. EIJKEREN C. V. EIJKEREN- HENDRICKX Rudy Paul Hilvarenbeekseweg 10 Tilburg, 1 Februari 1953 Op 14 Februari a.s. hopen onze dierbare Ouders J. WALSMITS A. WALSMITS-SPILJART hun Zilveren Huwelijksfeest te vieren. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen om 9 uur in de parochie St. Jan Onthoof ding te Goirle. Hun dankbare kinderen Receptie van 12 uur Wethouder v. d. Lisdonk straat 1, Goirle. 6383 In verband met bovengestel de advertentie zal onze zaak 14 FEBRUARI de gehele dag GESLOTEN z«n. Fa. J. WALSMITS cn Zn. Brandstoffendel GOIRLE 6384 J. C. TAVERNE ZENUWARTS AFWEZIG tot en met 21 FEBRUARI Voor spoedgevallen zal wor den waargenomen door Dr. SINNIGE 6378 Theateragenda Metropole (boven) 3. 8.15 uur Servus Wien (18 jr.) Beneden 3, 6.45 en 9 uur. Anna (volw.) 6380 Chicago Theater 3, 6.45 9 uur. Geheim koerier (toe gang 14 jaar) 6379 Cinema Royal. In de macht van de gangsters. Toegang 18 jaar. Aanvang 3, 6.45 en 9 uur. 6385 Voor direct GEVRAAGD Brood- en Banketbakker A. KOLEN Tongerlosehoefstraat 72 D Te koop zo goed als nieuwe damesfiets. Adres Bur. dez. Z25 KLEINE ADVERTENTIES TOT 20 WOORDEN fl.— Elk woord meer 7 cent. extra Wat ook de oorzaak van Uw hoofdpijn is, op „AKKER TJES" kunt U rotsvast ver trouwen. De geneeskrachtige stoffen, waaruit de mhoüd van een „AKKERTJE" be staat, ondersteunen elkaar in hun pijnstillende werking en binnen 10 minuten verdwijnt Uw hoofdpijn als sneeuw voor de zon. En dan zegt gij, evenals al die honderddui zenden geregelde gebruikers Ja waarlijk Wij vullen uw ledige flesjes met echte „Boldoot". Dro gisterij Ria van Dijk, Bos- scheweg 508, Tel. 3365 Z5 „Roraa" het Speciaalhuis Rouwtarieven verhuur: Mo derne Jacquetcostuums (ook colbertjasjes) ƒ5.zwarte overjassen met shawl ƒ5. overhemden ƒ1.zijden hoeden fl.schoenen fl. enz. Alles betere kwaliteiten „Roma" Lindeplein 17 Z6 Meesterlijk worden uw stof fen verwerkt door maat- kleermakerij „Chic" Berdijk sestraat 186 (bij overweg). 3-delig costuum met prima voering 55, 2 delig of man- telcostuum ƒ47.50 Z7 Te ruil goed onderhouden klein huisje, kleine huur te gen groter. Brieven onder no. Z20 Bur. van dit blad. Natte voeten? Uw laarzen of overschoenen stuk. Wjj vulcaniseren onder volle ga rantie. Halen en bezorgen Tel. 4608. v. Kerckhoven, Hoefakkerstraat 59, Arend plein 24. Pater Ruttenstr. 17. Z22 en direct! Te koop gevraagd een klei ne radio. Aanbieden op het bouwwerk Vriens. Ringbaan Oost, hoek Oude Molenbocht Z21 Het Confectleateller van de Firma GEBR. MUTSAERS vraagt: Knipsters en Leer 1 ingknipster s Naaisters en Leerlingnaaisters Aanmelden: Tijdens werk uren Z. Oosterstr. 71. Na werktijd Nieuwe Bossche- weg 103. 6377 Gevraagd nette huishoud ster voor d. en n. hulp aan wezig. Goed kunn. koken. Brieven Hotel de Witte Hoek Rothem (Meerssen) Z19 2egt tot -zijn vrienden: En wat een kwaliteit! Meesterlijk van samenstelling. Edel van smaak. Voor U en voor mij (en U weet ik ben de beste shag-kenner) staat 't voortaan vast: ROOK GEZOND, DUS...ROOK Gevraagd net meisje voor dag en nacht, niet beneden de 20 jaar, goed voor kin deren. Meerdere hulp aan wezig. Mevr. Dijkstra Zo merstraat 54, Tilburg. Z23 Alleenst. meisje 38 jr. z. z. g. g. als huishoudster bij da me of heer of echtpaar zon der kinderen. Brieven onder no. Z9 Bur. van dit blad. Loop niet langer met pijn aan uw voeten. Laat Uw schoenen 1 maat groter en breder maken bij Schoen magazijn Termeer, Heuvel straat 39, Smidspad 69 Z10 CAKE CAKE CAKE Maar dan van prima kwali teit, daar kunt U zelf niet voor bakken Deze week van 40 voor 30 ct. per 100 gram. Banketbakkerij FRANS HAANS v. Heutzstr. 52 Tel. 5629 6376 Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige net meis je voor halve dagen. Behoor lijk zelfstandig. Adres Beu kenstraat 92 Z8 Te koop wegens plaatsgebr. mooie smeedijzeren dubbele kroon met 9 lampen, antiek geschilderd. Te zien tot 7 u. 's avonds bij Termeer, Heu velstraat 39. Z10 Slaapt U slecht? Koop dan ■>nze rustta bietjes per lt» stuks ƒ1.00. Van Eijsden Heuvelstraat 57 N39H Gezocht door echtpaar ge- meub. of ongemeub. kamers Brieven onder no. Z2 Bur. van dit blad. Klitwortel op brandewijn te gen roos en haaruitval per fles 95 ct. Harry Dekkers, Gediplomeerd Drogist. Bes- terdplein 14, tel. 4703 .t.o. de Gruyter. W890 Een compleet babby-pakket kunt u bekomen voor 2.95 en verhuur van onze nieuw ste babyschalen Harry Dek kers, Besterdplein 14, Tel 4703 t.o. de Gruyter. W890 Bloedwijn de Pleegzuster 2.55 en 4.65 per fles verkrijg baar bij Harry Dekkers op het Besterdplein 14, Telef. 4703 t.o. de Gruyter. W890 Te koop 2e hands herenfiets ƒ15.— Te bevragen Hoefstr. 210. Z3 Weggelopen Airedale terrier reu. geel met zwart dek. In lichtingen of terug bezor gen tegen beloning Lange- Nieuwstraat 153. Z27 Weggevlogen Zondagmor gen 25 poppen kanaries. Te rug te bezorgen Vermeer, Nijverstraat 122. Z31 DEN HAAG, 2 Febr. Vol gens tot nu toe (half 8 in de morgen) binnengekomen be richten is het aantal doden reeds gestegen tot ruim 250. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slacht offers vielen: Goeree-Overfialtkee 40, Kruis polder 8, Vlissingen 4, Rotter dam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Willem stad 12, Moerdijk 13, Honte- nisse 8, Krabbendijke 4, 's Gra vendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 7, Middelharnis 10, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sche Zeewering 1, Sliedreeht 1, Maassluis 1, Veere 2, Ooster- schelde (van Schouwen) 4, Kortgene circa 35, St. Philips- land 1, Raamsdonksveer 2, Hoeksewaard 7. Nieuw Vorseineer geisoleerd STEENBERGEN 1 Febr. De gemeenten Nieuw Vossemeer en St. Philipsland en de bijbehoren de polders zijn volledig van de buitenwereld afgesloten. De bevol king van St. Philipsland is vrijwel geheel geëvacueerd. Nienw Vosse meer, waar 16 a 1700 mensen wo nen is volmaakt geisoleerd. Sinds vanmorgen zijn pogingen aange wend om Nieuw Vossemeer te be reiken. Doch deze zijn alle mis lukt wegens het gebrek aan motor boten. Over de toestand aldaar is niets bekend, omdat sedert van morgen alle contact is verbroken. Commandotroepen uit Roosendaal en de genie poogden in de voor avond met rubberboten het geïso leerde gebied te bereiken. De hulp actie wordt van Steenbergen uit geleid. Minstens vier doden op Texel AMSTERDAM 2 Febr. Zon dagavond laat werd op Texel of ficieel bevestigd, dat vier van de inzittenden van de autobus met werklieden, die in de ochtenduren op weg naar de bedreigde plaatsen op het eiland door het water was overweldigd, de dood hebben ge vonden. Van één hunner is de naam bekend gemaakt. De namen van de overige drie slachtoffers zullen eerst worden vrijgegeven, als de familieleden zijn ingelicht. Over een vijfde inzittende van de autobus verkeert men nog in on zekerheid. Aangenomen mag ech ter worden, dat ook hij liet leven heeft verloren. Er bestaat vertrouwen onder de groep werkers, die in Den Bui'g een centrale post hebben ingericht in Hotel Lindeboom, dat het groot ste gevaar thans bezworen is. De burgemeester van Den Burg heeft 100.000 zandzakken besteld, waar mee men in de loop van de nacht en Maandag vooral de dijk ten Noorden van Oosterend wil be schermen. De circa 20 bewoners van de polder „De Eendracht" die geheel als verloren wordt beschouwd, zijn ondergebracht in Den Burg. schade op het eiland kan nog met geen mogelijkheid worden geschat Veertig doden in Stellendam? LJMUIDEN, 1 Febr. In een radiotelefonisch gesprek met de minister van Verkeer en Water staat heeft de schipper van de Urker botter „Jonge Johannes' meegedeeld dat in Stellendam 40 mensen zijn verdronken. Het dorp is volkomen geisoleerd en heeft zeer dringend hulp nodig. De nister heeft toegezegd terstond motorboot met vletten te sturen, waarom de bevolking van Stellen dam via de Urker botter had ge vraagd. ROTTERDAM, 2 Febr. Ons bereikt op het ogenblik (±7 uur in de morgen) het ontzettende be richt, dat in 's-Gravendeel reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zyn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Al- leL werden door het water mee gesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeen gebracht op de bovenver dieping van de lagere school, waar zjj op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de schooi. Van nacht omstreeks een uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dij ken doorgebroken. Zolang het hoog watei is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de-Ahoyhallen in Rotterdam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vjjf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Grf»vendeel, maar verscheideneL van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. 25 Mensen vermist NUMANSDORP, 1 Febr. Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Nu mansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van de dag zjjn 3000 inwoners geëvacueerd naar de om liggende dorpen. Het merendeel is in scholen en bij familieleden on dergebracht in Klaaswaal. Het water is vandaag nog 40 cm ge stegen en op enkele plaatsen in de polder had het een hoogte van twee meter bereikt. De dijken zijn op verschillende plaatsen doorgebroken. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aan genomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. Tal var weningen zijn ingestort. ïn Raamsdonkveer 800 mensen geëvacueerd RAAMSDONK, 2 Febr. Ir Raamsdonksveer (gem. Raams- donk) zijn ongeveer 800 bewo ners, voornamelijk uit de wijk San doel, gelegen in het oudste deel van de stad langs de dijk, geëva cueerd moeten worden. In café's, schoollokalen e.d. zijn de mensen in de gemeente zelf onderge bracht. Dank zij de hulp van de in Keizersv^er in garnizoen lig gende pontonniers, die reeds in de nacht met amphibievoertuigen ter hulp kwamen, konden de bewoners uit de bedreigde wijken worden afgevoerd. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn ve rdronken. Tientallen doden CASTSEVEER, 2 Febr. De eerste berichten uit N.-Beveland zijn thans binnen. Naar wjj ver nemen staat bijna 't gehele eiland onder water. Er zjjn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Camperland zjjn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water, de Stadspolder bij Kortgene, de Willemspolder, de Willem-Adriaan (volder, Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpol- der, Oud-Kortgenepolder, Anna- polder, Geertsdykpolder en Kats- polder. Op het eiland is een groot ge brek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet wa ter worden aangevoerd, aange zien er geen waterleiding op N.- Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. Van Catse- veer zijn enikele boten onderweg. Bemanning verdronken 4 Schepen op de Waal gezonken HEESELT, 1 Febr. De storm heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag ook op de Waal de scheep vaart grote schade toegebracht. Ter hoogte van Heeselt zjjn niet minder dan drie schepen gezon ken. Het waren de Sollverein en de Mattahorn en de WeBt-Fina, die allen geladen waren met kunst mest en bestemd voor Duitsland. Voor zover bekend heeft de be manning van het Duitse sleep- schip Sollverein zich met een bootje in veiligheid kunnen bren gen. Van de andere bemanningen is niets bekend. Bij Gameren raak te het 2500 ton metende sleep- schip Vulkaan geladen met erts in nood. Ook dit schip ging in korte tjjd naar de diepte. Ter waarschuwing van de scheepvaart zijn er door de Rijkswaterstaat de nodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: 1. De weg RotterdamBreda, rijksweg 16, en wel van Dordrecht tot Zevenbergsehehoek, waarin begrepen de brug over het Hol lands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar GorLn- chem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld. 3. Rijksweg 27, UtrechtBre da, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. 4. Uiteraard is ook de rijksweg 58, lopende door Zuid-Beveland en Walcheren, voor het verkeer ge sloten. Voorts zijn alle veerverbindin- gen over de Westerschelde ge stremd. In het voorgaande is geen mel ding gemaakt van de wegen van secundair belang in de geïnun deerde gebieden. Ouders zagen hun babies verdrinken In Ossenisse (Zeeuws Vlaande ren) bracht mevrouw Vossaart haar baby in veiligheid, waarbij zij tot aan haar borst do oir het water moest waden. Plotseling rukte het water haar het kind uit de armen. Het ver dronk voor de ogen van de moeder. In de nieuwe Neuzenpolder sliep een echtpaar op de boven verdieping van hun woning en de baby beneden. Toen het water het huis binnendrong, snelden zij naar beneden om hun kind te redden. Zij kwamen te laat. De wieg was door de vloed omgeworpen en de ouders zagen hun baby verdrin ken. Schip met evacuée's gestrand ROTTERDAM, 2 Febr. In de omgeving van het eiland schijnt een schip gestrand te zyn, dat van Goeree onderweg was met vluchtelingen. De reddingsboot „Koningin Wilhelmina" uit Stel lendam, zowel als een schip dat in de haven van Goeree lag, zijn onderweg om hulp te bieden. Prins Bern hard „Verschrikkelijk nieuws" „Dit is verschrikkeijjk nieuws, riep prins Bernhard uit, toen hij Zondagmiddag van Associated Press vernam, welke ramp zyn land had getroffen. „Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeu ren," zei hjj. „Juist nu Nederland er weer bovenop kwam en op eigen benen kon staan. Het ver lies aan mensenlevens maakt het nog erger." De Prins had nog niet overwogen veranderingen te bren gen in zyn plannen. „Ik zal doen wat de Koningin en de regering van my verlangen," zei hij. Maten of nummers bij kleding voegen DEN HAAG, 2 Febr. Overal in ons land worden al grote hoe veelheden kleren, schoenen, de kens, lakens enz. voor de nood- gebieden ingezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goe deren hecht, met daarop aangege ven maten of nummers. De verdeling onder de getrof fenen wordt daardoor aanmerke lijk versneld. De aandacht wordt er opgeves- tigd dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. Filmreportage van de nationale ramp Polygoon-Profilty zal van he den af in de Nederlandse bios copen een uitgebreide filmrepor tage doen vertonen van de wa tersnood, die ons land heeft ge troffen. Acht volledig uitgeruste équipes zijn gisteren en vannacht onafgebroken in de weer geweest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Vandaag zijn opnieuw zes équipes uitegstuurd om de ge volgen van de nationale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. Rond Waspik polders blank WASPIK, 2 Febr. Alle pol ders rond Waspik in de Lang straat zijn ondergelopen. De boe ren hebben met hun vee kunnen vluchten. In Waspik, waar alleen aar de buitenrand het water staat, zyn drie huizen ingestort. Er is nog één verbinding over de weg naar Kaatsheuvel open. VOORNE-PUTTEN: Inwoners van Oudenhoorn en Zuidland worden geëvacueerd. Situatie in Zuidland ernstig. BRANDWIJK: Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen die vannacht met een vrachtau to varkens trachtten te vervoe ren uit de ondergelopen gebieden door het stromende water zijn meegesleurd en verdronken. Er waren reeds twee vrachten var kens door hen vervoerd, doch tij dens het transport van de derde vracht kwam het water opzetten met bovenvermelde noodlottige evolgen. De toestand in Brandwyk is ernstig. Ook in het nabij gelegen dorpje Molenaarsgraaf stroom! reeds het water door de straten in de richting van Ottoland. RAMP-ZONDAG DEZE ZONDAG zullen wjj ons leven lang niet vergeten. Over Jeze Zondag zullen on ze kinderen en kindskinderen nog spreken. Wie weet wordt straks zelfs de kwade faam van de Sint Elisabethsvloed door deze barre ramp van Zondag 1 Februari 1953 van haar plaats uit de historie verdrongen Nog is het na meer dan 24 uur niet mogeljjk de totale omvang vai de schade te over zien, noen weten wjj by benade ring hoeveel slachtoffers deze catastrofe tot gevolg had. Wat wjj wèl weten, dat is, dat duizen den en nog eens duizenden Neder landers /an allerlei rangen en standen en van aJle godsdienstige en politieke schakeringen als één man de handen ineen sloegen, om daadwerkelijke hulp en bjjstand in alle denkbare vormen aan de bewoners der getroffen gebieden te verschaffen. Ziedaar weer een bewys, dat het kleine Nederland groot kan zijn, als grootheid ge vraagd wordt. Deze Zondag was een rampdag van ongekende grootte voor ons volk. Duizenden mensen verloren met één slag have en goed, tal van families zjjn in rouw gedompelc om het smartelijk verlies \an een dierbaar lid. Wie zou niet meevoelen met het barre leed van zovele landgenoten en wit zal— l efst heden nog niet royaal in zyn beurs tasten om zyn steentje by te dragen tot leniging van een zo catastrofale. nood Zondag 1 Februari 1953 was een rampdag. Wy zullen het leed en de nood van zovelen nimmer ver geten. En toch zullen wy voortaan, steeds als wy aan deze ramp-Zon dag terugdenken, diep in ons hart een vreugde voelen. Vreugde om die grootscheepse demonstratie van men senliefde, die ons volk deze dag (èn daarna) te zien gaf. En die vreugde zaJ ons, Nederlanders, trots doen zyn op onze afkomst Lifter In het parochiehuis aan de Veemarktstraat kan men iedere dag van 2—5 uur bezorgen: Babygoed, voornamelijk luiers; ondergoed, bovengoed en nachtkleding voor kleine kinderen. ondergoed en nachtgoed voor grotere kinde ren en volwassenen. Iedere dag van 11—12 uur kunnen evacué's in het Parochiehuis Veemarktstraat deze goederen afhalen Voor spoedgevallen kunnen zij zich wen den tot: mevi Van 'ersel-de Vink. Heuvel 108 tel. 2401 mevr. Janssens-Laane, Spoorlaan 44, tel. 24G5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5