Ontzettende watersnood met talloze dijk en duindoorbraken teistert kustgebieden i Nationale ramp eist - volgens voorlopige opgaven - 394 doden Honderden mensen nog vermist Zendt geld voor de getroffen gebieden Duizenden mensen geëvacueerd en vele honderden in of op hun huizen totaal geïsoleerd Machteloos 105e JAARGANG No. 27 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 «•-0* De Gelderlander Dagbl. v. Nijmegen De Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad De Oost-Gelderlander Veluwe- en IJsselbode De Noord-Ooster Dagbl. v. N.O. Brab. en N. Limb. DE GELDERLANDER De Gelderlander-Pers: Directeur: G. H. J. Sl BODEWE8 Hoofdredacteur: LOUIS FREQUIN DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Abonnement: ƒ0.47 per week: 6.10 per kwartaal (Incasso 10 ct.)j Per post: 6.60 per kwartaal. Dan Vaderland Getrouw* 14—3—'42 1 —5 '45 Kantoren: Nijmegen, Telefoon (K 8800) 24641 (6 lijnen) alle afdelingen GIRO: 26674 DEN* HAAG, 2 Febr, De tot een nationale ramp uitgegroeide watersnood heeft volgens tot dusver aan tenminste 394 personen het leven gekost. Maandagmorgen tegen half twaalf ontving men via Scheveningen-radio echter pas het eerste bericht van Schouwen-Duiveland. Daarin werd slechts meegedeeld, dat ver schillende dijken waren bezweken en dat de toestand zeer kritiek was. Over eventuele slachtoffers werd nog niets vermeld. Het water heeft echter nog tal van mensen afgesneden van de buitenwereld. Gezinnen zitten op gesloten in dakkamers, op zolders en zelfs in boomtoppen. Maandag morgen is op grote schaal met vliegtuigen en helicopters een op sporingsactie begonnen, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. "I/ERBIJSTERING tekent zich af op de gezichten van deze jongens, die zojuist uit het ge troffen gebied ontkomen zijn Het lag in de bedoeling tientallen rubberboten af te werpen, tenein de opgeslotenen in staat te stellen, zich te redden. De nog geenszins volledige lijst van plaatsen, waarin slachtoffers zijn te betreuren, vermeldt: Wil lemstad 12 doden, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoe- dekenskerke 1," Hondsbosse zee wering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwe Neuzenpol- der 1, Heijningen 25, Numans- dorp 12, Anvernege Theodorus- plaat 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kort- gene 35, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7, Qosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Over- flakkee 40, Oudelande 2, Ouwer- kerk 4, Ouddorp 1. Nader vernemen wij, dat er 10 doden in Burch zijn gevallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld. ZO IS DE SITUATIE bij Halsteren. Op de foto links boven is duidelijk te zien, welke enorm,e gaten in de dijk geslagen zijn Vloedgolf in Theems Aantal doden in Engeland al 250 LONDEN, 2 Febr. Het aan tal doden in Engeland als gevolg van de watersnood was Maan dagmorgen al tot 250 gestegen, Verwacht wordt, dat nog veel meer slachtoffers zullen worden gevonden. Men vreest zelfs, dat het totaal tot meer dan 300 zal stijgen. Tenminste 50.000 mensen zijn dakloos geworden. Ook goederen zijn welkom "DEEDS GISTEREN is in het gehele land een grootscheepse actie begonnen voor hulpverlening aan de noodlijdende gebieden. Giften kunnen gestort worden op het gironummer van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag 9575. Onze lezers kunnen hun giften ook storten of overschrijven op het gironummer van de N.V. Uitgevers Mij. De Gelderlander te Nijmegen (25574) met vermelding van „Voor de ramp". De N.V. Uitgevers Mij. De Gelderlander heeft de rij geopend met een gift van f2000, terwijl voorts van een drietal per sonen, die onbekend willen blijven, giften werden ontvangen van resp. f50, f 15 en 10. Giften en goederen kunnen eveneens worden afgegeven aan al onze bijkantoren. BEELD van de overstromingsramp in ons land; in Raamsdonckveer stroom het water ruim een meter hoog het stadje. Op de achtergrond een hooibergdie door de stroom 'werd meegesleurd (Van onze speciale verslaggever STEENBERGEN. Zondagavond. Een waarlijk nationale ramp van ongekende omvang heeft ons land getroffen. In de nacht van Zaterdag op Zondag en in de loop van Zondag sloeg het water van de Noordzee en van zeegaten en rivieren voortgejaagd door een Noordwesten wind met orkaanallures, op tientallen plaatsen bressen in dijken en waterkeringen. Zonder enige twijfel zijn er enige honderden slachtoffers gevallen, al is er op geen stukken na te schatten, hoeveel het er precies zijn. Volgens de laatste officiële berichten zijn er 394 doden te betreuren, maar het juiste cijfer ligt stellig veel en veel hoger. Tal lozen worden immers nog vermist, honderden zitten nog in hun huizen opge sloten en velen zullen, wanneer redding komt opdagen, reeds lang een wrede dood in het zilte, verraderlijke zeewater hebben gevonden. Honderden stuks vee zijn omgekomen en het aantal verwoeste huizen valt zelfs niet bij benade ring te schatten. Er is voor tientallen millioenen guldens schade aangericht. In vele gebieden werd de noodtoestand afgekondigd en duizenden mensen werden geëvacueerd. f ■•VïS.Ni j _^v_. .li Het zwaarst werden het Zuiden en Westen van Nederland getrof fen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank en zo ver het oog reikt, ziet men niets dan water, donkergroen, ko kend water.Vele plaatsen zijn volkomen geïsoleerd en honderden mensen hebben uren op zolders, in dakgoten en zelfs in toppen van bomen moeten doorbrengen eer zij gered konden worden. Vele honderden mensen zijn dakloos geworden en hebben practisch al hun bezittingen verloren. Vele vluchtelingen werden op weg naar veiliger oorden door het wa ter achterhaald en letterlijk ver zwolgen door de met woeste kracht voortstuwende stroom. Zij stier ven een ellendige dood, nadat zij gemeend en gehoopt hadden al thans het vege lijf gered te heb ben. Hulp Van alle kanten werd en wordt hulp geboden. In nagenoeg elke ge meente startte in de loop van Zon dag een inzamelingsactie. Wagens vol kleding, dekking en levens middelen werden reeds opgehaald en grote bedragen aan geld stro men binnen. Reeds zijn vele wa gens vol goederen naar de geteis terde gebieden gezonden, waar tal van mensen dag en nacht in touw zijn om de getroffenen van het noodzakelijke lijfgoed, eten en drinken te voorzien en hen onder te brengen in scholen, zalen, kloosters en bij particulieren. Zondagmorgen werd de be roeps-, reserve- en dienstplichtige militairen van alle wapens gelast naar hun garnizoensplaatsen terug te keren en velen hunner zagen wij in de loop van Zondag reeds in de geteisterde streken arriveren. Grote groepen DUW-arbeiders, Rode Kruis-colonnes en andere hulpverleningsgroepen zijn even eens in de kuststreken gearriveerd of houden zich gereed om op het eerste sein derwaarts te vertrek ken. H.M. de Koningin, H.K.H. Prin ses Beatrix en de ministers Drees, Beel en Algera hebben in de loop Vele dorpen en grote gebieden zijn volkomen geïsoleerd en moe ten het zonder communicatie middelen stellen, soms zelfs zon der gas, water en electriciteit. Op verschillende plaatsen hebben de spoorwegen de diensten moeten staken, doordat de spoorlijnen volkomen zijn weggespoeld of overspoeld. Het laat zich aanzien dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen en men vreest voor ern stige verzilting. Na de ramp. die voornamelijk Walcheren bij de bevrijding heeft getroffen, is dit de tweede maal binnen tien jaar dat deze parel aan de Zeeuwse TOEN wij gisteren rillend in de stormwind stonden voor de on dergelopen verbindingsweg tussen het zwaar geteisterde West-Bra bantse dorp Halsteren en het eiland Tholen, stond daar even eenzaam en triest een man van de wegenwacht te staren naar het schuimende water, dat als zweep slagen de verzonken weg teisterde. Een schuit schommelde tegen het fietspad en waar het wier de laat ste lijn van de vloed tekende lag een dood varken, terwijl het water de laatste rode strepen, die hem als herkenningskenteken op de huid waren meegegeven, afspoel de. Door het brakke vervuilde water liepen wat uitgewaaierde vermiljoenkleurige vlekken, die langzaam verbleekten. Een koeien- cadaver, dat wat verderop was aangespoeld, lag te verzinken in het slibsel, waarin de wind zijn grillige ribbels tekende. Af en toe schokte een motorboot uit d€ wijdte van het water naar de weg kant toe, waarin wat wezenloze mensen zaten, steunend op bolle kussenslopen. En aan het kleine roer wijdbeens een van de weer galoze mannen, die sinds de vroe ge ochtenduren onafgebroken af- en aangevaren hadden om mensen uit het verdronken land van de daken en uit de boomtoppen te halen. Een vrachtauto met een Rode Kruisvlag nam ze over. Een vrachtauto, boordevol met leed geladen, reed weg, in de richting Halsteren. Het was allemaal hart verscheurend. Opeens begon de wegenwachtman tegen de stormwind ln te schreeu wen. Meneer, zo zei hij, ik weet niet van welk geloof U bent, maar waar blijven wij kleine hoogmoe dige mensen nou met onze tech niek en atoombom. Wat willen wij eigenlijk tegen Gods elemen ten Ge hoort dat aan, ge denkt er over na. En ge ziet weer nieu we stakkers aandrijven in deze eeuw van techniek en wetenschap, terwijl het water aanstuwt er schuimend aan uw voeten tot stil stand komt. DE oude erfvijand heeft Neder land weer besprongen. De Zeeuwse en Hollandse eilanden, de West-Brabantse kust, de we ringen, zij zijn overrompeld en geen beschermende dijk of be- helmde duin kan de waterwolf weerstaan. Er is leed; er is een mateloze tragiek. Tientallen m sen vonden de dood, honderden boerderijen liggen verdronken, duizenden dieren kwamen om het leven en talloze bunders kostbare grond verzilten onder het zoute water. Wellicht moeten wij terug kroon door het zeewater wordt overstroomd. In de loop van Maandag komt de ministerraad in bijzondere ka binetszitting bijeen om de nood toestand te bespreken. Maandag start ook een landelijke inzame lingsactie voor de getroffenen, die letterlijk aan ALLES behoefte hebben. Vorstelijk medeleven Prinses Willi elmina in Kloosterzande KLOOSTERZANDE, 2 Feb. Prinses Wilhelmina is vanmorgen om kwart voor twaalf aangeko men in Kloosterzande. Het ligt in de bedoeling van H.K.H. om van Kloosterzande uit een bezoek te brengen aan de naburige getrof fen gebieden van Zeeland. In heel Nederland blijkt geluk kig buitengewoon grote offer vaardigheid te bestaan om de ge troffenen te helpen. Grote som men geld en flinke hoeveelheden kleding en andere goederen zijn al bijeengebracht. De gemeente Doetinchem zal Middelharnis adopteren. H. VADER BijNA GEHEEL HERSTELD VATICAANSTAD 2 Febr. (KNP) De H. Vader is bijna geheel van Zijn ziekte hersteld. Zijne Heilig heid is echter nog niet in staat om op 2 Februari aan de ceremo niën ter gelegenheid van Maria Lichtmis deel te nemen. Daarom is Mgr. Montini aangewezen om Z. II. de Paus bij deze plechtig heden te vervangen. tot de tijd van de St. Elisabeth's vloed om enige vergelijking te hebben met deze nationale ramp, die het volk van Nederlands kus ten getroffen heeft. Zeeland, nog maar amper herrezen uit het wa ter, dat de oorlog over zijn grond had gejaagd, ligt weer verdron ken. Het door de oorlog zo gé- teisterde West-Brabant toont weer hetzelfde beeld. Er is hulp, god dank. Alle verdeeldheid is door het water weggejaagd en een protestantse jongen van Tholen redt tientallen katholieke West- Brabanders. Brabant zelf herbergt de duizenden evacuees van de protestantse eilanden met een liefde en hartelijkheid, die voor beeldig is, en het geeft kleren en voedsel. Maar het, is niet voldoen de. Heel ons volk moet hier hel pen. Samen met de overheid moe ten wij lenigen wat er maar aan nood te lenigen valt, (in de hoop, dat het doeltreffender zal gebeu ren dan het bij de oorlogsslacht offers het geval was), en de goede God bidden, dat Hij allen troosten zal, die in deze uren zo zwaar be proefd worden. WEERBERICHT IETS KOUDER DE BILT, 2 Febr. Verander- lijke bewolking met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voor namelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in da nacht en ochtend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1