Bezorgdheid over Westerse defensie en Europese integratie Anna Pauker komt op het rode matje Brillanie rede van prof. Romme Katholieke Kamerfractie spreekt vertrouwen uit in haar leider Strijd tegen communisme en humanisme VAN BOXTEL Icfaat/* De Russen komen in Mora GESTOLEN GOED Maandag 2 Februari 1953 Het Nieuwsblad vat» het Zuiden nag. UTRECHT 31 Jan. Op de tweede dag van de vergadering, die de Partijraad van de Katholieke Volkspartij hield, heeft prof. C. P. M. Romme als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfrac tie in enkele grote lijnen de houding geschetst, die de partij in de huidige omstandigheden inneemt. Twee trekken waren overheersend in deze uit eenzetting: bezorgdheid over de internationale gang van zaken en de overtuiging, dat ook juist met het oog hierop in het bin nenland een zo breed mogelijke samenwerking, ook met de niet-christelijke Partij van de Arbeid nodig is. gratie evmenia gemist kan wor Ég de opbouw van die integratie jop eik gebied zal men een. juist inzicht moeten tonen te hebben in de beginselen van de staatsorde- ning, wil men voor later pijnlijke teleurstellingen vermijden. Op het ogenblik werkt men in de politiek vlak naast elkaar met ongelijk soortige grootheden als de kolen- en staalgemeenschap en de Euro pese del'ensiegem eenschap. Men zal dit voor het ogenblik wel moeten aanvaarden om het gestelde deel te. bereiken, maar men moet toch oppassen, dat het gezonde onderscheid tussen staat en maatschappelijk leven niet ver vaagt; Men mag het dirigistische gevaar niet onderschatten. Hier Hgt internationaal een taak, een grote taak voor het bedrijfsleven. Tenslotte, aldus prof. Romme, zal Furopa christelijk zjjn of het zal niet zijn. Aau het eind der vergadering sprak de Tweede Kamer-voorzitter dr L. G. Kortenhorst namens de kath. Kamerfractie „het grootst mogelijke vertrouwen in prof. Romme uit" met welke verklaring de Partijraad door een langdurig applaus instemde. De gang van zaken ten aanzien van de Westerse verdediging, al dus prol'. Romme, blijft ons met zorg vervullen. De denr naar de noodzakelijke medewerking vaat West-Dultslancl staat- nog aller minst open: in Frankrijk, België en West-Dultsland zelf blijft on- zekerhheid bestaan aangaande hef; lot van het Europese leger- verdrag. Men is niet voldoende bedacht op het gemeenschappelijke gevaar in West-Europa, ook hier in ons land niet. In de over wegingen van de mensen »mt dit primaire gevaar ulct die plaats ui, dio het behoort in te nemen. Het is niet. reëel,, te hopen op een zachtzinnig verlopen van het com munisme. Hoe men zijn spannin gen ook elders poogt af t» rea geren, het primaire gevaar blijft er. Men kan en mag niet verslap pen In zijn waakzaamheid, wil men verantwoord zijn tegenover zich zelf, het nageslacht en alle hogere waarden van het leven. De grote fout zag prol'. Romme in een gebrek aan offerzin en saamhorigheidsgevoel, zowel aan deze als aan gene zijde, van de oceaan. Dit gebrek aan offerzin en saamhorigheidsgevoel belem mert ook het tot stand komen van de Europese integratie. Dezé inte gratie besprekend, merkte prof. Romme op, dat vaststaat, dat een brede economische integratie voor Europa en het bijzonder ook voor Nederland een levensbelang is, maar vast staat eveneens, dat ên voor deze economische, eu voor de militaire integratie politieke inte- Gezins- en werkgelegen heids politiek Op nationaal terrein stelde prof. Romme gezins- en werkgelegen- heidspolitiek op de voorgrond. Herinnerend aan zijn „non p.ossu- mus" fejj de algemene beschouwing over de rijksbegroting voor 1953, maande hij de regering, zijn ge duld niet te lang op de proef te stellen. ,.Il' hoop, dat minister Suurhoff zijn toezegging gestand zal doen", verklaarde spreker, „en dat ik volgend jaar betreffende de Advertentie) Ooit last van Zuorbrandoo? Geen glas, geen water, gee» nare smaak. Simpelweg één ti twee lUtmiss late# smelten op ét tong. Er zyi. mensen die nemen Ken nies te pas en te onpas maag zuur of niet alleen maar omdat se lekker vinden. Dat hoef nou weer niet, maar 't is wel plezie rig altijd Kennies bij de hand te hébben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Ren nies bij Uw apotheker of drogist. 6134 gezinspolitiek over concrete öin- ,gen kan rapporteren. Het werk gelegenheidsvraagstuk vraagt niet alleen, maar schrëéuwt om een spoedige oplossing. Het wachten ia nog steeds op de concrete re geringsplannen, die in de troon rede zfjn aangekondigd. Het getal van méér dan 160.000 werklozen is tevens een waarschuwing, wat ons voik te wachten staat, indien men het euvel van de werkloos heid niet structureel aanpakt door werkverruiming in het particuliere bedrijfsleven. Het is de allerhoog ste tijd, dat een hierop gebaseerd realistisch en gedurfd plan te voorschijn, komt". Welkom aan Mej. dr. De Waal De kabinetsformatie na de jong ste verkiezingen is een wringen en wurmen genoemd, aldus prof Rom me. Hij wilde deze qualificatie laten voor wat zij is, en zich al leen bezig houden met de zake lijke veranderingen, die zij voor de K.V.P. heeft gebracht. In dit ver band riep hij een hartelijk wel kom toe aan de vrouwelijke ver rijking van de politiek. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe staats- secretaresse van Onderwijs, mej. dr De Waal, haar taak zó zou kunnen vervullen, dat men in de toekomst het vrouwelijk element in de regering ook ten onzent ge woon gaat vinden. Brede basispolitiek en humanisme De brede basis, waarop het ka binet In zee is gegaan, achtte prof Romme het relatief beste, dat on der de huidige omstandigheden was te bereiken, ook met het oog- op de verwezenlijking van het spe ciale katholieke doel. Dat doel is wetgeving en bestuur te door dringen van de katholieke begin selen. Voor deze tyd nader ge concretiseerd, wR dit zeggen: al lereerst verdediging van vrede en vrijheid en daarnaast het banen van wegen naar een christelijk 'erkleven, vooral in gezïnsver- and. Tenslotte moet men de mens bereiken, want de politiek ïs er de mens waarlijk niet om de katholieke of christelijke mens alleen, maar evengoed om de bui tenkerkelijke mens. Het gemeenschappelijke gevaar maakt samenwerking ook met de nietkerkelijken nodig. Ook kan men niet tegelijkertijd op maat schappelijk gebied willen vereni gen en scheiden op politiek ter rein. Samenwerking moet er zijn, nu we toe zijn aan een van de belangrijkste historische taken, waarvoor wij ooit werden gesteld: De verwezenlijking van de georga niseerde samenwerking tussen werkgevers en werknemers onder supervisie van de Overheid. Het is ook een katholieke taak, de mensen, vooral de brede massa der buitenkerkelijken, ontvankelijk te maken voor de aanvaarding van de christelijke beginselen. De brede basispolitiek is in dit op-- zicht weer de aangewezen gedrags lijn: bij alles staat -echter voorop, dat de brede basispol.t.iek als middel om tot ons doel te geraken mogelijk moet biijven. Men moet ons geen scheiding opdrin- 'Prof. Romme meende, dat het opdringen van de humanisten katholieken In dit opzicht voor de toekomst te denken geeft. De aanspraken, die het humanisme maakte op de geestelijke verzor- ging van alle buitenkerkelijken en zjjn werkzaamheid ten aan zien van personen, die onder overheidstoezicht zijn gesteld, wijzen wij af, zo zei lis». Hierover zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. De geestelijke verzorging door een beweging, die geen persoon lijke God kent, is een- ongerijmd heid. Andere verzorging is moge lijk, maar die moet zich dan ook beperken tot-werkelijke humanis ten. een begrip, dat heel wat en ger is dan dat dei' buitenkerke lijken. De overheid moet tolerant zijn, de gewetensvrijheid ontzien, ook van de humanist, maar mag het waardeverschil niet uit het verliezen. De katholieke houding ten aanzien van dit probleem zal intussen niet louter negatief mo gen zijn, maar zich positief moe ten richten op apostolaatswerk. Wij moeten, aldus prof. Romme, het verloren vertrouwen in het christendom en in de christelijke beschaving als bron van menselijk geluk bij de buitenkerkelijken herstellen, juist vla de samenwer king met de partijen, waarin zü zich hebben georganiseerd.' Het gaat uiteindelijk om de herkerste ning van onszelf en van onze medemens. Ddar alléén komt het op aan. Als Schaepmans nas riep hij de Partijraad uiteindelijk toe: „Past toe zijn durf op onze tijd en ruk als leger naar hen, die dwalen, om hen binnen te lei den in het diensthuis van den Heer onzen God". Vertrouwen in prof. Romme Na een uitvoerig debat, waarin vooral werd ingegaan op het laat ste deel van prof. Komme's rede betreffende het humanisme, heeft de voorzitter dér Tweede Kamer, dr Li. G. Kortenhorst, een per soonlijk woord gesprokers aan het adres van de fractie-voorzitter. Wij kijken naar DINSDAG FEBK. 1953 KRO 20.15—-±22.30 „Mercadet", spel. (Advertentie) Radio en Televisie weet er alles van Vraagt vrijblijvend demonstratie! „Op dit keerpunt van de his torie, nu het gaat voor of tegen Christus, nu het christendom én door het communisme én door het humanisme wordt bedreigd, kan katholiek Nederland zich geen betere politieke leider wensen dan prof. Komme. Als er één staats man vervuld is van een aposto lische roeping, dan is by het. Prol'. Romme is wel eens aangezien voor de alles dominerende meester. Ik heb 28 jaar in de fractie gezeten", aldus dr Kortenhorst, „Ik heb No- lens, Aalberse, Dekkers, Geseling, Verschuur meegemaakt als frac tievoorzitters, maar by geen hen was de vryheïd van het woord in zó veilige handen als In die van prof. Romme. De fractie heeft In hem niet alleen het grootst moge lijke vertrouwen; zy heeft eerbied en bewondering voor hem, ja, zy houdt van hem van ganser harte". De Partijraad onderstreepte dit persoonlyk woord van dr Korten horst met een langdurig en harte lijk applaus. De Partyraad heeft tenslotte met nagenoeg algemene stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen als voorzitter van. de Katholieke Volkspartij. Vice-voorzitters wer den weer prof. dr J. Gielen en de heer Chr. Matser. Als leden wer den in het nieuwe partijbestuur gekozen prof. mr L. G. A. Schlich ting, pater prof. dr' L. J. C. Beau fort. mr P. J. M. Aalberse, de he ren J. A. Middelhuis, C, G. A. Mertens, Th. S. J. Mooy, F. H. Terwindt, J. J. de Wit en J. Laan, en de dames A. H. Nolte, D. Dings- Hendrïckx en Stringa. Men heeft verder nog een tele gram van gelukwens gestuurd aan. de jarige prinses Beatrix. Café en 2 boerderijen uitgebrand Eén dode WOGNUM 1 Febr. Door nog onbekende oorzaak zyn in de af gelopen nacht te Wognum (NH) het café „De Vier Heemskinde ren" en twee belendende boerderij en uitgebrand. Een van de veehou ders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van de schrik overleden. Tien brandweerkorpsen namen met omstreeks 120 spuitgasten deel aan. de bestrijding der vlam men, die door de orkaan hevig werden aangewakkerd. Met moei te konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. éIir_yo HAADi RAAD em DAAD cUe,! M. S. 304. Tib. Gem. Koor Mebozona 80. ANTWOORD: Nieten. W. G., 313 De mannen van de zusters van mijn vrouw, zrjn dat mijn zwagers? ANTWOORD: Neen, uw zwagers zijn de mannen van irw zusters en de broers van uw vrouw. De mannen van da zusters van uw vrornv zijn zwagers van uw vrouw, maar niet van U. Offi cieel dan altijd. In de wandeling noemen wij dat ook zwagers. KOOTJE 223 vraagt het adre3 van Rudi Sehüricke. ANTWOORD: Wend U tot Si', mens, Rijnstraat 24, Den Haag. ZANGER 214. a. Is de stem op de achtergrond uit Chamte chante encore werkelijk een valse ehanté. Is. die naam van die ehanté bekend, ja of nee. b. Waar zijn R. Crooks, R Tauber, Joseph Smidt en En rico Caruso begraven en waar zyn zij geboren ANTWOORD: a. De naam van de zanger op de achtergrond is niet bekend. Vraag het eens aan Bevema, Bronsteeweg 47 in Bussurn. b. Van Crooks zyn om geen bijzondei-heden bekend. Tau ber is in 1883 in Duitsland geba ren en in 1944 in Engeland over- ;n. Joseph Schmidt is in Duits land overleden. Caruso is in 1873 in Napels geboren en daar in 1921 overleden. In de muziekhan del is een boekje dooi' zyn vrouw geschreven verkrijgbaar. JANTJE 331 zou graag willen weten wie uit 't Massaal schijnproces WENEN, 30 Jan. In Roemenië worden voorbereidingen getroffen voor een massaal schijnproces te gen Anna Pauker en vele andere vroegere prominenten in dit land. Vandaag werd een lijst namen gepubliceerd van. ministers, die zijn vervangen door anderen. Eén ministerie is ontbonden en drie nieuwe werden ingesteld, waar door de ministerraad thans van 40 op 42 leden is gebracht. Van hun ministeriële voetstuk werden gestoten: Constatin Mateseoe (Petroleum industrie), Vilem Soeder (Mijn bouw), Petre Costache (Gemeen tezaken en Kleine Industrieën), Vasile Pogaceanoe (Kerkelijke Aangelegenheden), Valter Roman (.PTT) en Pericles Negescpe (So ciale Zaken), De minister van justitie, SteKan Nieoeleseoe, werd ook van zrjn functie ontheven, maar hij werd president van het Opperste Ge rechtshof. 1 Het ministerie voor Transport weid ontbonden en vervangen door ministeries voor de Spoor wegen en voor Koopvaardij en Luchtmacht. Verder is er een ministerie voor het Hoger Onder wijs gevormd. Diplomatieke kringen te Wenen zien in deze veranderingen de laatste phase van een zuivering, die begon met het afzetten van Anna Pauker, en een jaar. heeft geduurd. Duizenden communisten van de „oude garde" zouden als „medeplichtigen van Anna Pau ker" zijn ontslagen en vervangen door jongeren, „Negen heit de klok" de rol van Jantje vervult. ANTWOORD: Alexander Pola. JOKER 272 vraagt waarneer a. de Interlandwedstrijd Neder land België gespeeld wordt. b. In welke plaats en hoe laat c. Waar zou ik hier in Tilburg aan plaatsbewijzen kunnen komen, en hoe zijn de prijzen dei- verschillende rangen ANTWOORD: a en b 19 April in het Olympisch stadion te Amster dam om 3 uur. c. plaatskaarten zyn alleen te verkrijgen via ver enigingen aangesloten bij de K.N.V.B. J.W. 706 heeft een klok waar in een plaatje waarop staat John Hughes London. Hij vraagt of dit de naam is van een beleende uurwerkmaker ANTWOORD: Een heel bekende uurwerkmaker is liet niet. Zyn naam komt niet voor op de lyst van beroemde uurwerkmakers. U doet het best de klok eens te laten zien aan een antiquair, die U gelijk over de waarde in kan lichten. Op dit gebied is er' nogal veel namaak in de handel, Zo'n adresplaatje met éen fic tieve naam wordt dan wel eetós aangebracht om het echt te do*» lijtoen, J.v.d. V. 308 waagt of «ea penalty door 2 personen «rag worden ingeschoten Ik bedoel dat, de bal wordt ongeveer 1 meter vooruit' gespeeld, èêm -. andere medespeler loopt toe ®s. plaatst de bal in het doel Is dit goal? ANTWOORD: Dat ia eea gefcëg doelpunt. Wel moet worden aas- genomen, dat de speler die de bal in tweede instantie inschoof, niet in overtreding was, d.w-2, reglementair stond opgesteld. 9& niet te vroeg is. toegelopen. Antwoord aan KAATJE 346 Wij geven U dat adres niet, om dat we U niet mogen adviseren met deze inrichting contact op te nemen. tn Bombay 6 Millioen mensen iijdi ien honger BOMBAY 1 Febr. (Reuter) In de plattelandsdistricten in de staat Bombay lyden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mis lukken van twee opeenvolgend# oogsten, aMus heeft de Bombay- se minister voor staatsinkomsten, Hirey, verklaard. Duizenden verla ten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelands economie zal worden verstoord. Wegens gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zon der meer in de steek gelaten. In het gehele land worden hulp acties georganiseerd. In een ge vangenis in de staat Bombay heb ben de gevangenen aangeboden de helft van hun weekrantsoen af t® staan voor de bevolking in de ge troffen gebieden. door ALEXANDRA ORME 66 Toen Mariiisya eindelijk weg was, gingen we verder met de schoonmaak- We vonden het nu het beste om al onze aa.i-d.se goederen in drie kamers bijeen te brengen, waait we voelden, dat. er iets broedde. Er liepen naar onze zin teveel soldaten door het huis en de tuin rond en de Mongool gaf juist een nieuwe lichting te eten. Onze moeite was echter vergeefs, want spoedig nadat we met het ver sjouwen begonnen waren, kwam er een bejaarde kozak binnen met het be richt, dat we het huis onmiddellijk moesten verlaten. Dit nieuws werd met een doods stilzwijgen ontvangen. Na de eerste kwam er èen tweede kozak, die op hem leek als de ene waterdrup pel op de andere, en ons vertélde, dat we konden blijven. Toen gingen we op zoek naar een officier, die ons zou kunnen vertellen, welke van die twee berichten ©r nu eigenlijk juist was. We vonden er nergens een, maar in plaats daarvan kwam een bejaarde, erg Vuile, sjofele sergeant ons met een zo spijtig gezicht vertellen, als betrof het hem persoonlijk, dat we allemaal onmiddel lijk het huis moesten verlaten met me deneming van onze spullen, waarvoor hij ons een wagentje in uitzicht stelde. Deze donderslag bij heldere hemel ontlokte een storm van vragen: „Waar 'heen? Waarom? Wordt het dorp ge- evacueerd? Op wiens bevel?" De antwoorden waren allesbehalve duidelijk, want opnieuw stonden we voor „militaire geheimen". „Waar moeten we heen? Moeten we buiten op het veld kamperen?" „U zult alles wel op zijn tijd boren," was het enige troostwoord dat zs voor ons over hadden, terwijl ze er op aan drongen, dat we zouden opschieten met pakken. Ik deelde de Hongaren nu officieel mee, dat we het huis uit moesten. Ze waren hoogst verontwaardigd, dat ik niet te weten was gekomen, waarom, noch waar naar toe, en weigerden te geloven, dat het een „militair geheim" was en dat ze het niet wilden vertel len. In ieder geval was het prettiger voor de Hongaren om hun woede op my te koelen dan op de een of andere onzichtbare Russische officier, die ze niet in zijn gezicht konden afblaffen. Eindelijk na het uiterste van myn overredingskracht op hem aangewend te hebben, ging de oude sergeant, die tot over zijn oren in het werk stak. met me naai' buiten. „Daar zullen jullie wonen," zei hij on wees naar- het dorp, dat in het dal lag. „Waar? In welk huis?" „In dat gele," antwoordde de ser geant en wees nog steeds naar het dorp waar veertig procent van de huizen geel geverfd \vas. „In dat daar rechts of in dat huis links? In dat grote of in dat kleine daar?" „In dat daar!" zei de sergeant, nog steeds met een vaag gebaar naar het dorp wijzend, alsof dat duidelijk genoeg moest zijn. „Maar waarom?" Een gevoel van vertwijfeling overmande me. „Daarom, en dat Was alles, wat ik uii hem kon krijgen. We keerden ons om en gingen weer naar binnen, terwijl hij me op de schou der klopte en als troostend zei: „We zullen jullie een karretje, geven." De Hongaren waren al koortsachtig aan het pakken geslagen, bezeten door slechts die ene gedachte: te redden wat er te redden viel. Eerst toen wé een groep van kettfnggaagèrs met schop- ben voor het huis zagen aankomen, viel het een van ons in, dat het wel eens gevaarlijk kon worden. Schoppen im mers betekenden graafwerk en graaf werk betekende, dat men op de moge lijkheid Van een gevaarlijke situatie rekende; en voor ons betekende het de mogelijke terugkomst der Duitsers en een zekere dood. De gedachte alleen al deed koude rillingen over myn rug lo pen, en ik ging Weer naar buiten om dia kerels met die schoppen eens beter op te nemen. Ze waren met z'n twaalven. Basj- kierén, die tegen elkaar riepen in een exotische, kehge tongval. Ze waren be zig een kuil te graven voor het bordes. Ik vroeg hun in het Russisch, wat ze daar maakten en waarvoor, maar geen hunner verstond een woord van wat ik zei. Ze schenen neerslachtig en ver moeid, en werkten met de lome een tonigheid van dieren. Hun werk schoot niet hard op, want de grond was be vroren. Nu en dan kwam er een Rus op hen toe en schold op de Basjkieren, doch louter uit gewoonte. De hele tuin wemelde van soldaten; het erf stond vol karren; en 't geschut vuur klonk van steeds dichterby. Toen kreeg ik last van myn geweten, dat ik hen binnen niet hielp pakken, en ik ging weer terug het huis in. Wat een schouwspel! Lina en Mathilde waren in him kamer aan het pakken, terwijl ze nu en dan heroïsche expedities naar d© keuken waagden om daar de een of andere braadpan of koekepan onder de neus van de Mongoolse kok weg te pak ken. Ze waren zo verontwaardigd over. het feit, dat ze ons het huis uit gingen zetten, dat ze geen woord konden'uit brengen. Ze sloegen enkel hun ogen ten hemel en balden kun vuisten achter de Kussen hun rug. En daarna ontsloten hun vuisten zich en vouwden ze hun handen als in gebed. Lina had nooit iets aan die vreemd soortige veroveraars gevonden, maar Mathilde, zoals reeds gezegd, had een zwak voor de jongeren en vooral voor die onder hen, die haar wyn of suiker gaven en haar kusten. Op dit moment echter haatte ze de Russen en had het liefst, zoals ze me verschillende keren verzekerde, een bataljon Noormannen op hen afgestuurd om ze en bloc te verdelgen, ofschoon ze het betreurde, dat ze dat zelf niet kon doen. Toch hoefde er maar een dronken, jonge soldaat te komen, die haar hand of haar wang kuste of haar een paar gestolen kousen gaf. of Mathilde werd opnieuw een vurige communiste. En uit zulke mensen als zij bestaat „het volk." Een aardige, oude Oekraïner hield even op met het aanleggen van een telefoon om ons te helpen pakken. .,Jy bent van de. Oekraïne, ik kom van Polen, dus zijn we buren," zei ik hem, en hli bloosde van genoegen en maakte een diepe buiging voor me. Hjj sprak het oude, zuivere zangerige Qekrai- nisch. zoals je dat zelden meer hoort onder de soldaten van het Rocle Leger een vervloekte, verachte taal. CLARENCE BUD1NGTON KELLAND Oorspronkelijke titel j STOLEN GOODS Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff „Laat grote borden neerzetten Port man. „Per persoon wordt niet meer verkocht dan twee paar lakens en slo pen". Hij keerde zich om, en op hetzelfde ogenblik trad er een grote, parmantig geklede man binnen. Wente verspilde geen tijd aan begroetingen. „Timmerlui, Pat?" „Zeker, en extra grote spijkers!" „Hoeveel man?" „Zes. Meer kan ik beneden niet mis sen". „Afzettingen bij alle roltrappen „Jawel." „Inspecteer de zaak hier dan. Waar nodig breng je veranderingen aan." „Hoeveel klanten moet ik tegelijk doorlaten?" „Kim je twee rijen de baas?" „Laat zo dan met twintigen door." ,.'k Zal 't proberen." „Accoord" zei Pat, en hij was al weer weg. Newsome was aan de slag gegaan. Portman bleef achter. „Nu?" vroeg Wente, „vertel op." „Ik kan het niet verklaren. New some heeft voor deze occasion gezorgd. Natuurlijk, ik heb het goedgekeurd. Helemaal geen bijzondere advertentie. Ik ben met stomheid geslagen." Hij wiste zijn voorhoofd af. „Newsome heeft zoiets niet voor- „Newsome?" „Hij heeft het behandeld." Wente keek Portman aan en trok zijn wenkbrauwen op. Het leek alsof Portman zich wilde verschuilen achter zijn assistent. Hij keek op zyn horloge. „Do roofdieren zyn los" zei hy. „Houd je gereed. We zullen op de gewone ma nier beginnen, tot we een soort sy steem geïmproviseerd hebben. We zul len meisjes aan tafeltjes geld in ont vangst laten nemen. Daarvoor geven ze een bon af. De klanten overhandigen hun bonnen aan de toonbank en krij gen daarvoor hun lakens en sloper., Daar gaat-ie dan." In minder dan een uur was het systeem op gang, al minderde de span ning ook niet. Wente. keek toe, hoe. Evans met zijn mannen de menigte met vaste hand, doch tactvol in toom hield en op die manier althans de schijn van orde wist te bewaren. Bij de ingang van de Linnengoedafdeling lieten twee potige jongens telkens een detachement van twintig klanten los, die dan kon den betalen en een bon ontvingen, die recht gaf op het in ontvangst nemen van het betaalde Van de tafeltjes van de cassières begaven ze zich naar de toonbanken, waar de bonnen met be kwame spoed tegen lakens en slopen geruild werden, waarna de koopsters met zachte drang de afdeling afge voerd werden. Wente leunde tegen een vitrine en verbaasde zioh. Grote vrouwen, kleine vrouwen, dunne- en dikke, mannén, die zioh tussen al dat dringende vrouw volk hoogst onwennig voelden, en moe ders met huilende babies. En allen ge dreven door één zelfde motief: de jacht op wat als een koopje beschouwd werd. Hij hoorde een stem achter zich en draaide zich om. Naast hem stond een meisje met krullend bruin haar en een figuurtje, dat het als model op de afdeling Betere Dameskleding niet slecht gedaan zou hebben. „Nou", zei ze, „als ik ooit nog eens een baby krijg, dan Iaat ik hem thuis als ik op koopjes uitga." „Als jij ooit nog eens een baby krijgt antwoordde Wente, „dan zul ie dingen doen, die je nu voor onmogelijk houdt." „Moet ik dat antwoord toeschrijven aan ervaring, mijnheer Wente?" „Twee babies thuis." Haar gezicht kwam hem bekend voor, maar hij kon haar niet thuis brengen. „Vanwaar die belangstelling?" vroeg hij.. „O", zei ze, „ik ben tan dele schul dig aan deze sui-prise. Ik heb de tekst geschreven," „Dus jij bent de schuldige. Hoe heet je?" „Sherry Madigon". Haar bruine ogen vestigden zich op de inkoper aan de overzijde en ze fronste haai- wenkbrau wen. „A propos" zei zo, „Portman is een smeerlap." Wente's ogen twinkelden. „Kleine meisjes" zei hij, „die inkopers als „smeerlappen" betitelen, lopen gevaar him baantje te verliezen." „O, maar ik bedoelde hot niet als- een officiële mededeling", zei ze on schuldig. „Je hebt zeker samen met. hem aan de tekst gewerkt?" Ze keek hèm aan en schudde haar hoofd. „O, dat was het, niet", zei ze. „Mensen die geen. smeerlappen zijn. zyn ook soms vrijpostig. Hy is niet vrij postig geweest. En een verstandig meisje telt de keren. Als het percen tage omlaag gaat, moet ze zich eens goed in de spiegel bekyken." „En ben jij een verstandigmeisje?" „Erg verstandig" zei ze. „En ik heb een grote spiegel." Hét was een zonderling gesprek, en Wente vroeg zich af, hoe hij erin ver zeild was. „In elk geval", zei hij, „zou het mij voor m'n carrière beter lijken Portman goen smeerlap te noemen." „Maar hij is het", zei ze, „en een grote ook." Wente vroeg zich in stilte af waar om dit kleine, aardige meisje zo'n an tipathie tegen de linnenkoper had op gevat. Maar in zijn positie kon hij het haar moeilijk vragen. „Ik heb mijnheer Newsome nergens gezien", zei ze. „Die rent waarschijnlijk alle gros siers af om de gevolgen van jouw tekstschrijverij het hoofd te bieden. Wou je Newsome over iets spreken?" „O, ik wou hem zo maar zien, ge woon om naar hem te kijken." „Aha!" zei Wente, en zyn waardig heid als chef moest eindelijk het onder spit delven. „Is Newsome je vriendje?" „Ik haat die uitdrukking eenvoudig" zei ze. „Vriendje! Ik ker hem nau welijks... alleen van die tekst. Nee, hij is niet mijn vriendje nog niet." Wente wist nu werkelijk niet meer hoe hij het had. Nog nooit had hij 2o met een bediende gepraat. Dit kind was helemaal niet vrijpostig. Ze was alleen maai* ontstellend natuurlijk en vrijmoedig. Wordt vervolgd

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4