HET NIEUWSBLAD VAN HET ZUIDEN Dijken braken onder orkaangeweld Duizenden mensen in hun slaap door het water verrast ZOND~AGTTFBRUARl 1953: RAMPZONDAG Zwaartepunt van ramp ligt in West-Brabant en Zeeland Ongekende watersnood zaait dood en eüende Tilburgers, helpt de getroffenen! Dagblad voor Tilburg en Centraal-Brabant AANTAL DODEN VOORLOPIG 3 Bijzondere Kabinetszitting Schade loopt in de tieitallen millienen Koningin in getroffen gebied Brengt ons geld! Maandag 2 Februari 1953 No. 2469 9e Jaargang na de bevrijding Uitgave N.V. Drukkerij „Het Nieuwsblad" Willem ll-str. 56, Tilburg Dir.-Hoofdred. J.W. Oltheten Abonn.-prijs f 1.70 p.m. Tel. 4600 Giro 25982 Zondag 1 Februari 1953 zal in de vaderlandse geschiedenis te boek staan als een ramp-Zondag. De woedende Noordwester-storm, die in de nacht van Zaterdag op Zondag onze kusten beukte met ongekendè kracht (men heeft ergens een windkracht gemeten van maar liefst 185 km. per uur!) heeft in Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant tal van dijken doen breken, als gevolg waarvan ganse gebieden onder water kwamen te staan. Duizenden mensen in de getroffen gebieden, werden in hun slaap door het woedende water verrast en dit is dan ook voornamelijk de reden, waarom er zovele slachtoffers zijn gevallen. Men schat dit aan tal doden globaal op 300, maar men vreest, dat het er veel meer zijn, aangezien nog verschillende plaatsen door de hulptroepen niet konden worden bereikt, daar zij geheel door het water waren geiso'eerd. De ma teriële schade wordt geschat, als lop ende in de tientallen millioenen. Een nationale ramp heeft ons land getroffen. Zaterdagnacht sloeg het water van Noordzee, zeegaten en rivieren, reeds hoog door spring tij en opgestuwd door een Noordwestenwind van orkaankracht, op vele plaatsen bressen in dyken en waterkeringen. Het zwaarst werden het Zuiden en Westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen zyn geheel van de buitenwereld afgesneden. Bewoners van vele overstroomde dorpen, ge huchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moeten doorbrengen, alvorens z\j door in alleryl verzamelde reddingsploegen konden worden gered. Tientallen gezinnen moesten de nacht doorbrengen op de zolders of daken van hun soms tot de dakgoten ondergelopen woningen. Tientallen huizen, schuren, loodsen, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honder den stuks vee verdronken. nood tegemoet gezien, In vele ha vens is een chaos ontstaan, tien tallen schepen verkeerden op zee of op de rivieren in moeilijkheden of moesten de strijd tegen de ele menten beëindigen met de onder gang. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid Beveland was men Zondag reeds vroeg op de dag be gonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting wor den gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Verwacht moet worden, dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens zal lopen. De ministerraad komt he den in bijzondere kabinetszitting byeen om de noodtoestand te be spreken. Er worden reeds centra le maatregelen voorbereid. In alle delen van ons land wor den hulpverleningsacties ontwor pen of hebben bevolkingsgroepen zich paraat gemeld voor hulpver lening. Vandaag start een lande lijke inzamelingsactie voor de ge troffenen. Verscheidene verenigin gen, stichtingen, instanties, enz. hebben spontane toezeggingen voor hulpverlening ontvangen. Hieronder geven wij een sum mier overzicht van de toestand in de verschillende door de waters nood getroffen gebieden: Walcheren De zeedijken op het eiland Wal cheren zijn op verschillende plaat- bezweken. De nieuwe Nieuwe Kerkerpolder en de Suzannapolder zijn volgelopen In de dijk by Ram- mekens zijn ernstige gaten gesla gen, onder andere bij Veere en Vlissingeir. In laatstgenoemde plaats is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het wa ter in de straten bereikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere. en Arnemuiden staan onder water. Zuid-Beveland De zeedijken lirj de Ellewouds- dijlt, Kattendijke; Baarland Kruiningen zyn rfoorgebroken. De Reigersbergpolde», de Wolverdijk- sepolder zijn ondergelopen Rilland Bath en Kiuiningén zijn geisoleerd Het water strooist met grote krach de polders .binnen. In deze jebieden begon nfen met de eva cuatie van de bevolking, die naar Goes werd gebracht. De zak van Zuid-Bev?Kr"'' herigst ..ge troffen. Onmiddellijke evacuatie is elast in verscheidere plaatsen. Zeeuws-Vlstnderen In Zeeuws Vlaaideren zijn de dijken bij Terneuzn, Hoofdplaat, Ossenisse, Hontenise en van ver- scheide andere pollers doorgebro ken. Bij Kadzand i de zee over de sluis geslagen. Grce stukken duin zijn weggespoeld - in verscheide ne dijken zijn gate: geslagen. St. Filipsland is ook zwaar ge troffen. Van de cerige Zeeuwse eilanden is welnignieuws binnen gekomen, 'aangezin de telefoon verbindingen zijn 'estagneerd. Dordreht en Het gebied ronom Dordrecht is ook ernstig getaterd door het water. Meer darde helft van de stad Dordrecht wrd overstroomd. Het water drongvele huizen bin nen. In de 's Cavendeelse dijk, die het eiland va Dordrecht aan de Westzijde bföhermt tegen de Een totaal beeld van de waters nood en de omvang van de hulp verlening, die overal in allerijl wordt voorbereid, kan nog niet worden gegeven. De direct noodza kelijke hulpverlening wordt, voor zover mogelijk, thans plaatselijk uitgevoerd onder leiding van bur gerlijke en militaire autoriteiten. Alle beroeps-, reserve- en dienst plichtige militairen, van land-, zee en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, is gelast, naar de plaat sen van detachering terug te ke ren. Een groot aantal militairen is reeds bij de hulpverleningsac ties ingeschakeld en verwacht mag worden, dat doorlopend gro te groepen militairen, DUW-arbei- ders, rode kruiscolonnes en andere hulpverleningsploegen zich naai de getroffen gebieden zullen bege ven. H. M. ile Koningin, H.K.H. Prin ses Beatrix en de ministers Drees, Algera en Beel hebben in de loop van de dag' verscheidene plaatsen in de getrofen gebieden bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemidde len stellen, soms zelfs zonder elee- triciteit, water of gas. De spoor wegen hebben in sommige streken de diensten moeten staken, door- dat de spoorbanen zijn wegge- spoeld of overspoeld. In andere ge- - bieden wordt het personenvervoer - - met bussen onderhouden of onder- vinden treinen zeer grote vertra- Met angstige spanning wordt Noordwjjk: Een groot gedeelte van de boulevard werd door de golven weggeslagi. Een opname van het verdere verloop van de waters-1 de ravage voor het Palace-hotel. Omgeving Dubbeldam: Ook de polder bij Dubbeldam staat geheel onder water. Slechts enkele boven delen van boerderijen en boomtoppen onderbreken het eindeloze watervlak. Dordtse Kil, is een gat geslagen. De Noordendijlc is overspoeld. Evenals in Dordt werden de in woners van Zwijndrecht ook ge waarschuwd d.m.v. sirenes en klok gelui. Omstreeks half vijf voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de Oude en Nieu we Beerpolder onder Dubbeldam. Ongeveer 1200 ha. polderland •staat blank, üe spoordijk werd tó- taai verwoest. De electrische gé- malen onder Dubbeldam zijn on der water gespoeld. De waterke- rende dijk van de Eendrachtspol- der in de Hoekse waard is op drie plaatsen doorgebroken. In Nu- mansdorp zijn twee polders, teza men ongeveer 650 h.a groot, onder gelopen. In de Torensteepolder (groot 1000 ha.) werden de 2000 bewoners grotendeels geëvacueerd Sliedreeht is practisch een eiland geworden. De Alblasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijit is doorbroken. On geveer 1200 huizen in Sliedreeht staan onder water. Ruim 1000 ha. van de stad staat blank. Ook Pa- pendrecht (geheel geisoleerd, zon der water, licht en gas), Alblas- serdam, Oud Alblas en Wijngaar den staan onder water. De polders Het Zand, Burgemeester Crezee- polder en de polder voor Donder- sloot nabij Ridderkerk staan Dlank evenals de in dit gebied gelegen gemeenten Zwyndrecht, TJssel- monde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpenerwaard is sinds 1916 met zo ernstig geteisterd als thans De dijk bij Krimpen aan de IJssel is op vele plaatsen zwaar geha vend. De Zuid-Hollandse eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Hellevoetssluis staan geheel on der water: Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Hellevloet gedeeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëvacueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas na bij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. Hij loopt ern stig gevaar. De boulevard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen zyn over kilometers lengte weggeslagen. In 's Graven deel is de toestand hopeloos. De „God-zy-dank-polder", de Bosse Polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder op het eiland Roozenburg zyn onder water ge lopen. Er is veel vee verdronken. Langs de Nieuwe Maas De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water ge lopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdyk is door gebroken. Vele fabrieken, in Maas sluis hebben grote schade opgelo pen. Ook in Vlaardingen was de toestand critiek. Het havenge bied van Vlaardingen stond ge heel blank. Fabrieken liepen on schatbare schade op. Het 8000 ton metende passagiersschip „Stad Vlaardingen" geraakte op drift, doch kon tydig weer aan de vei lige touwen worden gelegd. In Schiedam is een 33 meter diepe j bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feyenoord vol gelopen. Het water stond tot aan de rand van de sluisdeuren. Vele fabrie ken en woningen hebben water schade opgelopen. Vierhonderd passagiers voor Engeland bevin den zich in Hoek van Holland nog steeds aan boord van de Har wich boot. Het schip mag niet vertrekken. Het bad Zondagnacht om 00.00 uur zet moeten kiezen. In Rotterdam zijn verscheidene stadsdelen overstroomd. Rotter dam Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maastunnels zijn met de vloedsehotten beveiligd en lopen geen gevaar. Opgeslagen goede ren op de loswallen langs de ri vier, dreven rond. Het water heeft op drie plaatsen de Pastoriedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand' niet onheil spellend. De raffinaderij van de BPM is wegens de grote water schade geheel stil gelegd. De gro te electrieiteitscentrale aan de Gallileistraat moest de stroom voorziening staken. Rotterdam is thans aangewezen op de centrale aan de Schiehaven, die echter door waterschade slechts met 2 machines kan werken. De Kraak- gasvoorziening te Pernis is ge stagneerd geweest. Tramdiensten wérden slechts plaatselijk ge staakt. (Vervolg op pag 2) Geld en babykleertjes!! Vanzelfsprekend zal ook Tilburg de getroffen hulp gaan bieden. Mevr. J. van Iersel-de Vink, presidente van het R. K. Huisvestingcomité te Tilburg verzoekt ons mede te delen, dat momenteel veel behoefte- is aan luiers en babykleertjes.' Vele geëvacueerde moeders hebben slechts weinig of geen kleertjes en luiers bij zich om hun babies en kleuters, de ver zorging te geven die zij noodzakelijkerwijs behoeven. Van daar dat luiers en babykleertjes allereerst nodig zijn. Aan andere kledingstukken is géén behoefte. Heden, Maandagmiddag van 2 tot 5 uur kan men in het parochiehuis aan de Veemarktstraat genoemde kleertjes en luiers bezorgen. Betreffende de nog te houden inzamelingen van andere goederen in natura volgt zo spoedig mogelijk een publicatie. GELDINZAMELING Iedereen heeft kennis genomen van de ramp, die ons land heeft getroffen. Iedereen is onder de indruk gekomen van de gevolgen die dit kwaad ons volk heeft toegebracht. Ieder' hulp is hard. zeer hard nodig'. Het leed. dat over honderden mensen is gekomen, laat zich niet beschrijven; het is mateloos. Van alle Tilburgers wordt verwacht, dat zij behalve goederen in natura (betref fende de Inzameling daarvan volgen nadere publicaties) ook geld zullen geven. In overleg met de burgemeester heeft mevrouw J. van fersel-de Vink met de hoofdredacteur van „Het Nieuwsblad'* deze regeling getroffen, dat men GELD (géén goederen) EN ËNVEI.OPPEN GESI.OTEN kan brengen naar bet bureau van „Het Nieuwsblad" Willem n-straat 56. Op de enveloppe vernielde men de woorden „Voor de getroffenen." „Het Nieuwsblad" stelt de Ingekomen gelden aan mevr. Van ler- sel ter band, die bet op haar beurt weer doorgeeft naar die Instantie, welke voor de leniging van de nood zorg draagt. COLLECTES VERBODEN Om in het openbaar collectes te houden heeft men ver gunning van de politie nodig. Deze vergunningen worden om bepaalde reden vooralsnog NIET Gegeven. Men doet derhalve verstandig niet te geven aan personen die aan de deur komen om een bijdrage ten bate van de ge troffenen te vragen, omdat er nu eenmaal altijd lieden zyn, die wensen te profiteren van een andermans nood. doch ook om de organisatie van de geldinzameling niet in de war te sturen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1