Water rukte kind uit armen der moeder de TWEE DODEN IN ST PHILIPSLAND Watersnood vanaf Ossendrecht tot Dinteloord Broekman Europees kam feilloze 10.000 m.-rit 3ioen na Kolkende binnenzee bij Terneuzen 3000 vluchtelingen in Breda Evacuatie uit getroffen gebieden vond de gehele nacht doorgang Bij Halsteren staat 41/2 meter water MILITAIR RADIONET Zó ontstond watersnood Grandioos Nederlands succes te Hamar Wim van der Voort, na eerste drie afstanden aan de top, eindigt als tweede Wat geeft de aether 7 BRABANTS NIEUWSBLAD Maandag 2 Febr. 1953 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) KLOOSTEivZANDE, 1 Februari „Onder het dorpje Kampen dreigt eën ramp. er moeten onmiddellijk 10 wagens met zandzak ken en honderd man naar toe", klinkt het kalme bevel van burge meester Hou legem en onmiddellijk vertrekken enkele afdelingen soldaten en leden van de brandweer naar de bedreigde plek. Wij bevinden ons in het gemeentehuis van Kloosterzande, waar het hoofdkwartier is gevestigd van de hulpdiensten voor het Ooste lijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. „De afgelopen nacht was het water 20 hoog dat men zelfs de peilschaal niet meer kon zien' vertelde ons commandant Dumoleyn van de brandweer van Hontenissc. De eerste dijk breuk deed zich voor bij de Kleine Polder. Op 2 p taatsen tegelijk brak de woeste water massa, hier door de dijk. In deze polder werden door d* -iter- lijk weggeslagen en hierbij ver dronken acht personen, waar onder vier kinderen. Vooral de familie Smit werd zwaar ge troffen en teit vier slachtoffers. Ook van de familie Dm'man vondpn een vrouw en een kind de dood in de kokende co'.ven. Vader Daalman slaagde er slechts met veel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebr. ken been in een boom had eehan- gen. Moeder Vossaart uit Osse- nisse die ha-'r baby in v lig lieid had gebracht en tot baai- borst door het water moest wa den zag haar kind op een nood lottig ogenblik uit haar armen weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Bij Terneuzen is de dijk over vijfhonderd meter weggeslagen en de polder rondom deze pleats is herschapen in een kolkende binnenzee, waar hier en daar op verhogingen dode (Advertentie) En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! koeien en paarden een droeve aanblik bieden. Het water is de afgelopen nacht met grote kracht de Nieuwe Neuzen Pol der binnengedrongen en de be woners hebben zich slechts met de grootste moeite in veiligheid kunnen brengen. Ook hier is echter een slacht offer te betreuren. In een van de huizen sliepen de ouders bo ven en de baby beneden. Toen het verraderlijke water met geweld het huis binnendrong en de ouders naar beneden storm den om hun kindje te redd n waren zij reeds te laat. De wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby verdronk onder ogen van de wanhopige ouders. De reddingsdiensten zijn 24 uur onafgebroken in touw ge weest. Vele mensen heeft men van de zolders en daken moe ten redden. „Aan de dijken zelf was niets meer te doen", zo verklaarde een der leden van de hulp dienst ons. De wegen er naar toe waren onbegaanbaar door de vloedstroom en de dijkbreu ken waren zo ernstig, dat hier niets meer gedaan kon wor en zc lang de storm niet geluwd is. De reddingsdiensten hebben ook de inwoners van de Kruispolder onder Hontenisse geëvacueerd. De mannen wilden de won n- gen echter niet verlaten. De hulpdiensten hebben de dijk ten noorden van Walsoorden kunnen verstevigen met zand zakken en men hoopt deze te kunnen redden. De waterke- rende muur werd hier doorbro ken over een afstand van der tig meter, doch men heeft hier de vloedgolf met man en macht kunnen keren. Een binnenvaart schip was dwars op het haven hoofd geworoen, doch bij het wiselend getij" heeft men dit schin de haven kunnen binnen loodsen. Overal ziet men op de wegen in Zeeuws-Vlaanderen mannen met schoppen en spaden lopen die zich naar de bedreigde plek ken in de dijken begeven. De dijken in Zeeuws-Vlaanderen zijn op een twintigtal plaatsen doorgebroken. (Advertentie) rolt plakt (feM brandt fcfob Nèero rfüs nooit iwmaar^vloëi'.'. ïraag pm MASCOTTE Onzekerheid over afgelegen boerderijen In St. Philipsland werd onge veer om half vier 's nachts door de sirenes de alarmtoestand aan gekondigd. Een groot deel van de mannelijke bevolking kwam daarna onmiddellijk in het ge weer om dïjkgedeelten, waar van men verwachtte, dat ze zouden bezwijken, te bezwaren. Kort nadat met deze werkzaam heden een begin was gemaakt, begaven hele dijkgedeelten aan de Noordelijke en Westelijke zij de van het schiereiland het, waar door het water met tonnen tege- ZEEWERINGEN BEZWEKEN - SITUATIE OP KREEKRAKDAM CRITIEK NOODGEBIED, 1 Febr. - De zeeweringen van de Schelde onder de gemeente Woensdrecht braken door. Het overstroomde gebied strekt zich uit, vanaf het Zuiden, Oostelijk Ossendrecht tot aan de Kreekrakdam onder de gemeente Woensdrecht, in welk gebied het gehucht Achthuizen geheel overstroomde en wel zo verrassend snel, dat burgemeester Mazariac, die het reddingswerk leidde, zijn mensen opdracht gaf, de daken open te kappen, zodat men om drie uur Zondagmiddag de laatste twee oudjes in veiligheid kon bren gen. De dijk langs de Kreekrakdam zelf liep gevaar, met man en macht versterkte men de zwakke punten er van. In Noordelijke richting gaande tot Bergen op Zoom bereikte het water de Stalenbrug, waar de spoorverbinding met Zeeland to taal werd weggeslagen. Nog ver der naar het Noorden boven Ber gen op Zoöm stond het water aan de Halsterseweg, overspoelde de weg naar Tholen en stond het des avonds om zes uur op 100 meter van het Halsterse ge meentehuis vier en een halve meter hoog. Welhaast niemand slaagde er in, zonder hulp van buitenaf, een goed heenkomen te zoeken uit de Bergse en Halster- se polders. De boerderijen ston den tot aan de nok in het water, terwijl de reddingswerkzaamhe den. die eerst door vrijwilligers ter hand waren genomen, slechts een gering resultaat mochten boeken, daar de roeiboten wel met wind-en-stroom-mee te han teren waren, echter op de-terug weg verkeerden ook de redders in levensgevaar. Landen op de vaste wal was haast onmogelijk, zodat de mees te slachtoffers over boord moes ten springen en tof aan de kin door het water wadend zich nog ternauwernood het leven konden redden. Vannacht arriveerde in Halsteren een Rode Kruis-colon- ne uit Hen Haag Ook onder Le pelstraat bereikte het water de weg Halsteren-Steenbergen. Le pelstraat zelf bleef tot nu toe ge spaard, hoewel in de directe om geving van het dorp toch drie slachtoffers geborgen werden. Vérder in Noordelijke richting werd de weg Lepelstraat-Steen bergen overspoeld, tengevolge waarvan o.a. Moerstraten en Welberg de ellende van de wa tersnood ondervonden. Ten Noordoosten van Steen bergen bereikte de springvloed bijna het wegdek van de verbin- dingsdijk Steenbergen-Heense Molen. Het Zuidelijk van deze dijk gelegen dorp Nieuw-Vos- meer werd zo plotseling door het water verrast, dat de 150G inwo ners in een zo onzegbaar korte tijd van de buitenwereld werden afgesloten dat niemand zich over de dijk in veiligheid heeft kun nen brengen. Het peil van het water was hier zo hoog, dat de tegen deze weg gelegen boerderijen en wo- De evacuaties van de bevolking uit de getroffen plaatsen vond tot gisteravond laat voortgang. Terwijl geheel Nederland spontaan te hulp snelde, werden in West-Brabant de slachtoffers naar Roo sendaal en Breda gebracht. In Breda arriveerden, in onafgebroken stroom, honderden men sen uit Klundert, Zevenbergsche Hoek - deze arriveerden al be trekkelijk vroeg in de morgen - Moerdijk, Lage-Zwaluwe, Fijnaart Oudemolen, Heiningen, Zwingelspaan, Dinteloord, St. Philipsland en andere West-Brabantse dorpen. Zij allen werden ontvangen in de schouwburg Concordia, waar het Rode Kruis hen voedsel en drinken verstrekte. Een luidsprekersauto reed door de straten van de Baroniestad om uit naam van de burgemeester de burgers op te roepan slacht offers van de watersnood te huis vesten. In grote getale gaven de Bredanaars hieraan gevolg, zo dat de vluchtelingen vrijwel on middellijk door particuliere au to's naar een veilig en warm huis konden worden vervoerd. Op het raadhuis kwamen de burgers zich melden. In de grote Concordiazaal heerste een hartbrekende sfeer. Een oud vrouwtje, nauwelijks nog in staat zelf te lopen, ging verslagen voor zich uitstarend met een jonge vrouw naar de auto, welke haar naar haar eva cuatie-adres zou brengen. Haar stokoude man volgde, bevend, z'n rode zakdoek in de hand. Op een lange rij stoelen zat een gezin uit Klundert. „Met de oorlog 'waren we alles kwijt", zegt de vrouw. „Nu weer. Maar alle kinderen zijn bij ons." Een grijs vrouwtje, we schatten haar goed zeventig, zegt „De mensen denken dat ze zonder God kun nen leven, maar we zijn zo klein meneer". Een boom van een kerel draagt een klein bundeltje in dekens. De jongste van zeven kinders, drie weken oud. Moeder is dood op. Een stroom ellende, waarvan je een brok in je keel krijgt. Rode Kruis mensen lopen af en aan. Er is druk verkeer tussen Bre da en het getroffen gebied. De bevolking van Zevenbergen is voor een deel geëvacueerd per trein naar Tilburg, via Roosen daal. deel met bovenmenselijke kracht inspanning uit het water worden weggevoerd met behulp van een roeiboot. Benoorden de weg Steenber- gen-St. Philipsland brak de dijk van het Volkerak door, welke doorbraak onmiddellijk drie slachtoffers eiste. Vanaf dit punt bereikte het water de Havenweg, die zelf óók onderwater kwam te staan, zo dat slechts de hoop restte dat het dorp Dinteloord en de Oudprins- landse polder gespaard zouden blijven. Voor zover momenteel is na te gaan. bleven de sluisdeu ren bij Dintelsas in tact. Op Goeree Overflakkee liepen in de buurt van Mïddelharnis en Sommelsdijk verscheidene pol ders onder water. In Stellendam staat de vloed tol, aan de ^plders der woningen. De straten in Stad aan het Haringvliet staan blank. Op dit gehele eiland viel 't licht uit, terwijl het telefoonverkeer zwaar gestoord was. Uit alle berichten en waarne mingen blijkt dat de springvloed over de directe zeeweringen is heengeslagen, tengevolge waar van de achterliggende waker- en slaperdijken bezweken. (Advertentie) Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Kennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet - alleen maar omdat ze ze lek. ker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezierig altijd - - - - j Rennies by de hand te hebben, mngen slechts met levensgevaar voor eigen gebruik of om anderen bereikt konden worden. Van het helpen. Vraag Rennies bij Uw vee kon slechts een zeer klein apotheker of drogist. Direct na de ramp is er in de getroffen dorpen ontzaggelijk veel werk verzet door burge meesters, doktoren, onderwijzers en eigenlijk door iedereen. Een nauwgezet relaas van deze hulp verlening is niet te geven. Een priester in beslijkte kleren liep op de meeste bedreigde punten in Oudemolen of Heiningen, we weten het niet meer precies, om de slachtoffers te troosten of, zo nodig, het H. Oliesel toe te die nen. In de heersende chaos hielp letterlijk iedereen, die helpen kon. De brandweer van Breda rukte 's morgens al vroeg uit. De K.M.A. onder commando van gouverneur Puffius zagen we in Klundert aan het werk. Auto mobilisten snelden te hulp. We zagen leden van het Vrouwelijk Hulpcorps, verkenners en pad vinders en E.H.B.O.'ers. Ook aan het vee is op grote schaal hulp verleend. Weerloos moesten hon derden koeien en paarden ver drinken. Maar met inderhaast ge charterde auto's werd ook veel vee weggebracht. Pas morgen of overmorgen zal de omvang van de ramp, voor zover deze zich af speelde in de Westhoek kunnen worden nagegaan en dan slechts in grote lijnen. Drietonner achterge laten in Augusta-polder Een compleet „radionet,, met posten in Willemstad, Steen bergen, Lepelstraat en Halste ren en walkie-talkies zwervend rond de bedreigde en drukke punten heeft de verbindings dienst van het regiment „Prins Frederik" bij het reddingswerk ingezet. De militairen van dit onder deel en van bet regiment „Korn- werderzand" hebben een gran dioos aandeel gehad bij de red ding. Tussen 1 en 3 uur waren alle „verlofgangers" op hun post teruggekeerd. Snel werden zij ingezet bij het omvangrijke werk. Militairen, sleepten cadavers van de wegen, roeiden boten naar de geïsoleerde gebieden, redden er de bewoners. Uit de Arsenaalkazerne werd kleding en dekking uitgedeeld aan de vluchtelingen. De mannen van „Korwerder- zand begonnen gisteren met 't dichten van de gaten in de Augusta-polder. Bij het opko mend tij werden ze gisteravond zc snel verrast, dat zij een 3- tonner achter moesten laten. Burgemeester van Ril land verdronken De burgemeester van Rilland- Bath, die 's nachts per auto naar de bedreigde punten van zijn gemeente reed, verdronk, toen zijn wagen door het woes- j meter en tihans 3,68 meter, te water werd meegesleurd. lijk het gebied binnenkolkten. In een ommezien van tijd was St. Philipsland door het watér ge ïsoleerd en waren de verraste inwoners gedwongen de boven verdiepingen van hun huizen te betrekken. Voor de meeste bewoners van de kern van de gemeente was de watervloed zo verrassend, dat zij niet eens hst hoognodige met- naar de zolders konden nemen. De meeste verspreid in hst ge bied wonende boeren, die de wa tersnood hadden zien aankomen slaagden er in hoger gelegen ge deelten te bereiken. Toen onze verslaggever 's mor gens met de eerste hulptroepen uit Steenbergen arriveerde, was reeds een aantal huizen ingestort, de meeste bewoners van deze woningen waren er echter in ge slaagd tijdig hun huizen te ver laten en hun intrek te nemen bij omwonenden met een beter te gen het water beschutte woning- Onmiddellijk nadat de hulpploe gen waren gearriveerd werd met boten een begin gemaakt met hel redden van de geisoleerde inwo ners. Tegen de middag waren de meeste behouden. Het lot van de bewoners van de afgelegen boer derijen was toen echter nog niet bekend, omdat het onmogelijk was deze te bereiken. Voor zover bekend waren er in St. Philips land twee doden te betreuren. De schade, die door de waters nood in St Philipsland en de om liggende polders is aangericht, is nog onbecijferbaar. In St. Phi lipsland zijn tientallen huizen in gestort; het huisraad van de ge hele gemeente is als verloren te beschouwen. Behoudens enkele uitzonderingen is de gehele vee stapel verdronken. De bevolking van St. Philips- land is geëvacueerd met tiental len personenwagens, die door bevolking van Steenbergen ter beschikking waren gesteld e-: door een aantal gecharterde bus sen. DEN HAAG 1 Februari (ANP) De enorme natuurramp, die i» de nacht van Zaterdag op Zon dag ons land heeft geteisterd is voortgekomen uit een depressie in het gebied rond IJsland. Deze depressie is langzaamaan aangegroeid en heeft via Schof- land ons land bereikt. Door d«- samenwerking van verschillend-' factoren heeft de windkracht zijn vernietigende werking ge kregen. Volgens deskundige) zijn de drie voornaamste facto ren, die de watersnood hebber, veroorzaakt geweest: 1. Het tijdstip van het hoog water, 2. De hoogte van het getij, da' springtij was in verband met de nieuwe maan. 3. De windkracht en de wind richting. De waterhoogten hebben voor ons land records opgeleverd. Aan drie kuststations, n.l. van Hoek van Holland, IJmuiden en Hariingen werden de hoogste waterstanden genoteerd, die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand 'in Hoek van Holland 3,28 meter, terwijl deze thans 3,40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3,85. In Hariingen was in 1936 de hoogste stand 3,19 (Telefonisch van onze verslaggever). HAMAR, 1 Februari. Voor de eerste maal in de schaatshistorie kan Nederland prat gaan op een Europees kampioen in het hardrij den. In dezelfde stad waar de legendarische Jaap Eden 61 jaar ge leden triomfen vierde, heeft Kees Broekman door een feilloze rit op de 10.000 m beslag gelegd op de Europese titel plus het vooruit zicht, dat hij zo dadelijk bij de wereldkampioenschappen in Hel sinki gekroond zal worden tot de beste hardrijder van het ogen. blik. Plechtig klonk tegen vijf uur Zondagmiddag het Wilhelmus in het doodstille stadion ter ere van de man die Hjalmar Andersen was opgevolgd. Daar stonden de Nederlandse rijders, Kees Broek man en ook Van der Voort, die na de eerste dag (500 en 5000 m) de leiding had in het algemeen klassement, die ook nog na de 1500 m op de tweede dag aan de top stond, maar die met de beste ivil van de wereld het niet kon redden op de laatste afstand, de 10 km, welke nu eenmaal het domein is van zijn streekgenoot Kees Broekman. En verder was er Anton Huis- kes, de onverzettelijke Twente naar, die nogmaals het bewijs heeft geleverd een kampioen van de toekomst te worden. Wat juichte het stadion toen Kees Broekman op het erepodium kwam. Broekman, die men im mers als een halve Noor be schouwt! Prins Harald sprak hem toe en- schudde de nieuwe Europese kampioen de hand En toen de Lierenaar aan zijn ere rondje begon brak een dol en thousiast publiek bijna het sta dion af. Dolgelukkig was Kees Broek man met zijn pas verworven titel. Hij wond er,, toen wij hem kort na de jacht op de 10 km. spraken, geen doekjes om dat hij danig in de zenuwen had ge zeten. Hij was op de bewuste 10.000 m. vlak vóór Van der Voort gestart. Hij wist heel goed, dat hij op de 10 km. stellig een 25 secon den beter was dan Wim, maar hij was er minstens zo goed van doordrongen, dat diezelfde Van der Voort een vechter zonder weerga is. Verrassingen waren ^echter op deze tweede dag zo goed als uit gesloten Na een pak sneeuw regen en een baan die binnen de kortste keren in een erbarme lijke toestand verkeerde, was de Zondag kurkdroog, stond er zo goed als geen wind en lag het ijs te spiegelen in het helle licht van een puur winterse dag. De temperatuur schommelde om het vriespunt. Ideaal weer voor de hardrijders. Van der Voort wint 1500 meter De 1500 m. is geen prettige af stand, geen vis en geen vlees, een halve sprint en een halve lange afstand. Broekman had het onfortuin met de Hongaar Loering het eerst te moeten starten. De Lierenaar had dus geen gelegenheid zijn tijd te re gelen naar die van zijn naaste concurrenten en aan de Hongaar had hij verder niet de minste steun. Al het werk moest Broek man dus alleen verrichten. Hij deed het voortreffelijk. Strakke slagen, een prima bochtentech niek - wat is hy daarin toch ontzaglijk vooruit gegaan - toen zijn tijd bekend werd, knikte hij even kort. Zijn ach terstand op de leider van het klassement zou stellig niet groeien en op de 10.000 meter zou hij het verder wel klaarspe len. Dat zijn tijd bijzonder goed was bleek al gauw. Finn Hodt, de Noor die al geen kans meer had op de titel, kwam toch wel dicht bij hem in de buurt Een totaal doodgereden Roald bleek nog altijd boven hem. Sverre Haugli, de Noorse kampioen, won weliswaar van een hard vechtende Anton Huis- kes, maar feitelijk kon geen ster veling Broekman meer bedrei gen. O ja, toch één: Wim van der Voort, de ijzersterke West- lander slaagde er in 0,6 seconde sneller de afstand af tc leggen. Als tegenpartij had hij de dolle Ivar Martinsen een burger van Hamar, die de baan door en door kende en vastbesloten was voor eigen publiek een grote triomf te behalen. Maar tegen Van der Voort, die eigenlijk nog altijd een specialist op deze afstand is, had de stugge Martinsen niets in te brengen, ook al werd hij nog zo aangemoedigd door de tien duizenden. Royaal klopte Van der Voort hem. Broekman en Van der Voort dus de grote rivalen voor de Europese titel! Wel een merkwaardig verloop van deze kampioensstrijd. Twee concurrenten, die overigens een en al sportiviteit toonden. Want toen Van der Voort de 1500 m. had gewonnen, was Broekman een van de eersten die hem de hand schudde en hem op de schouder klopte. En by de 10.000 m. toen Broekman zo geforceerd had gereden was Wim onmid dellijk bij een schier volkomen leeg gereden Broekman om hem alvast te feliciteren. Dat wijst op een grote vriendschap tussen het kleine groepje Nederlandse hardrijders die al zo lang bijeen zijn in het koude hoge noorden Snelle Huiskes De 10 km moest dus de Euro pese kampioen aanwijzen. Anton Huiskes was van de drie Neder landers die het tot deze afstand hadden gebracht, de eerste die in het gevecht werd gebracht. Op dat moment had Ivar Martin sen met 17.44 de beste tijd ge maakt. De Noren hadden Ivar bejubeld dat het stadion er nog van galmde toen Hui'kes tegen de Brit Hoiwell aan de start ver scheen. Na drie ronden was het al muisstil in het stadion toen Huis kes met enkele formidabele ron detijden de favoriet van Hamar glansrijk was voorbij gegaan. Na 5000 m. was de Twentenaar al vijf seconden sneller en hij had nog reserve genoeg om het twee de gedeelte van de afstand nog sneller af te leggen. Normaal is het toch zo dat een rijder de tweede helft iets lang zamer rijdt. Huiskes dacht er niet aan. Spelenderwijze, tenminste zo leek het, gooide de Twentenaar er een paar snelle rondjes tussen door. En hij kwam uiteindelijk 24 seconden onder Martinsen. „Mijn hemel, wat ben ik tevreden". Ik ben ruim een jaar jonger dan Broekman, als ik nog wat ster ker kan rijden zal ik ook nog wel eens kampioen worden", vertel de een verheugde Huiskes ons na afloop. Pal na Huiskes kwam Broekman aan bod. Nerveus stond Broekman te draaien bij de start, alles hing immers voor hem van deze af stand af. Het schot klonk en om half vier begon de Lierenaar aan de race, die hem naar het Euro pese kampioenschap zou bren gen. Van der Voort reed direct daarna tegen Sverre Haugli. De Nederlander heeft zijn uiterste best gedaan om de tweede plaats vast te houden. Zijn sct~ ia was daarop bere kend. Wim eindigde op 17,50.2 en dat hield hem boven Ivar Martinsen. Natuurlijk, had hij dolgraag de Europese titel in zijn bezit willen hebben. Maar tegen het onmogelijke valt nu eenmaal niets te beginnen. Wim van der Voort was daar deksels goed van doordrongen en met de tweede plaats was hij on danks het kleine beetje teleur stelling toch best tevreden. Zo als Anton Huiskes dat was met de vijfde. Twee Nederlanders bovenaan in het algemeen klas- semt, een op de vijfde plaats. Het succes voor Nederland is in Hamer inderdaad groot geweest! De uitslagen 1 Salonen (Finl.) 44,4 sec.; 2 Fin Hodt (Noomv.) 44,8; 3 Ivar Martinsen (Noorw.) 45,3; 4 Van der Voort (Ned.) 45,4; 5 Salomaa (Finl.) 45,7; 6 Off en- berger (Oostenr.) 46,1; 7 Gun nar Stroem (Zwed.) en Gerard Maarse (Ned.) ieder 46,6; 9 Loe- rinc (Hong.) Sverre Haugli (Noorw.) en Kees Broekman, ieder 46.8; 12 Anton Huiskes (Ned.) 46.9; 13 Hoiwell (Eng.) 47.1; 14 Asplund (Zwed.) en Roald Aas (Noorw.) ieder 47.2; 16 Pajor (Zwed.) 47.4; 17 Me- renyi (Hong.) 48.3; 18 Manns- bart'h (Oostenr.) en Weiham) en Weiham (Eng.) 48,5; 20 Hall- kvist (Zwed.) 49,-; 21 Hearn Eng. 49,2. Vijftienhonderd meter 1 v. d. Voort 2.19,5; 2 Broek man 2.20.1; 3 Roald Aas 2.20.5; 4 Asplund 2.22.3; 5 Martinsen 2.22,4; 6 Haugli 2.22.7: 7 Manns- barth 2.23.3 8 Salomaa 2.24,0; 9 Off en berger 2.24,2; 10 Hoiwell 2.24.3: 1.1 Hodt 2.24.3: 12 Huis kes 2.25,0; 13 Merenyi 2.25,2; 14 Salonen 2.25,3; 15 Maarse 2.26.2. Vijfduizend meter: 1 Broekman 9.05.0; 2 Offen- berger 9.11.7; 3 v. d. Voort 9.12,8; 4 Haugli 9.13,5; 5 Huiskes 9.16.5; 6 Hoiwell 9.19,9; 7 Martinsen 9.21,0; 8 Aas 9.23,0; 9 Stroem 9.27,2; 10 Pajor 9.27,4; 11 Manns- barth 9.33,7; 12 Hearn 9.33,8; 13 Asplund 9.37,0; 14 Maai-se 9-41,8. Tienduizend meter: 1 Broekman 17.13,0; 2 Huiskes 17.20,0; 3 Haugli 17.38,7; 4 Mar tinsen 17.44,0; 5 Hoiwell 17.47,4; 6 Pajor 17.48,8; 7 v. d. Voort 17.50,2; 8 Mannbarth 17.50,7; 9 Hearn 17.52.2; 10 Offenberger 17.54,7. Eindklassement: 1 en Europees kampioen Broek man 199,650 pnt; 2 v. d. Voort 200,690 pnt; 3 Martinsen 202,067 pnt; 4 Haugli 202,652 pnt; 5 Huis kes 202,883 pnt; 6 Offenberger 203,072 pnt; 7 Aas 204,273 pnt; 8 Hoiwell 204,560 pnt; 9 Pajor 206.347 pnt; 10 Stroem 207,393 pnt; 12 Hearn 209,890 pnt. DINDSDAG 3 FEBRUARI 1953 HILV. I (498 m). AVRO: 7 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8 Nws. 8.15 Gram. 9 Morgenwij ding. 9,15 Sionsliederen. 9,25 v. d Vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 v. d. Kleuters. 11 v. d. Zieken 11.30 Tenor en piano. 12 Lichte mu? 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 v. h. Platteland. 12.40 Planoduo. 13 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Me- tropole ork en soliste. 14 „Zeg eens. Amerika14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15 Gr. 15.15 v. d. Vrouw. 15 45 Gram. 16.30 v. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 v. cl. Jeugd. 18 Nws, 18.13 Pianospel. 18 30 Reportage of gram. 18 35 Orgelspel. 18.50 ..Paris vous pai- Ie". 18.55 Muselte-ork. 19.20 Ver.' progr. 20 Nws. 20.05 Gevar. progr 21 15 Lichte muz. 21.35 „Ik wegt. ik weet wat U niet weet". 21.50 Dans- muz. 22.30 Meded. 22.35 Gram. 22.45 Buitenland overzicht. 23 Nws. 23.15 .New York Calling". 23 20—24 Gram. IIII.V II. (298 m). ICR O: 7 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ohtendgymn. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kal. 8 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9 v. d. Huis vrouw. 9,35 Gram, 10 v. d. Kleuters 10.15 Gram. 11 v. d. Vrouw. 11.30 Schoolradio. 12 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme ded.). 12 55 Zonnewijzer. 13 Nws en Kath. nws 12 20 Actual. 13 25 Lunch concert. 14 Klein koor. 14.15 Symph ork. 14.45 Strijkorkest en solist. 15.30 ..Ben je zestig?" 16 v. d. Zieken. 16.30 Ziekenlof. 17 v. d. Jeugd. 17 15 Fele- eitaties v. d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz. drs B. van Eldik: „De economi sche gevolgen van de souvereiniteits- overdracht", 18 Metropole ork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor jonge men sen. 18.52 Actual. 19 Nws. 19.10 Gram 19.15 „Uit het boek der boeken", eaus 19.30 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 „Het schoenmakersfeest" hoor spel. 22 45 Avondgebed en lit. kal. 22 Nws. 23.1524 Gram. Brussel 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koerser. 12 55 Gram. 13 Nws. 13.15 Gevar. muz 14 Schoolradio. 15.30 Electr. orgelspel. 16 Gram. 16,30 Electr. orgelspel. 17 Nws. 17.10 Gram. 17.15 v. d. Kleuters 17.30 Caus. 17.40 Gram. 17.50 Boek- bespr. 17 v. d, Jeugd. 18.30 v. d. Sol daten. 19 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Cau.-. 20 Omroepork. en sol. 21 Gram. 21.1-9 Ethnlsche muz. 22 Nws. 22.15 Dans- muz. 22.45 Gram. 22.5523 Nws. TELEVISIE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4