Princess Victoria" vergaan in Ierse Zee; 139 doden de Romme: Godsdienstige verzorging moet aan kerken blijven Prins sprak in New-York WATERSNOOD in Engeland eiste meer dan 150 doden Grote meerderheid verwacht voor plan in Congres Nederlandse volk bood spontaan hulp aan Na zes uren wanhopige strijd tegen de elementen Ook voor de Nederlandse kust 10-talleii schepen in nood Prinses Beatrix werd 15 jaar Na stoeipartij overleden Diocesane vlag naar O'drecht Ook in buitenland grote verliezen Gebied rond stad Antwerpen had eveneens zwaar te lijden Zorg voor prijs- beschikking Hurkos ontdekt fortuin KRIJGT TSJIANG-KAI-SJEK VRIJ BAAN? Londen en Parijs zijn ongerust Goede kans op ruim 60000 woningen Togliatti: zoon niet katholiek PARTIJRAADSVERGADERING DER K.V.P. Militairen uit kerkelijk milieu niet op humanistische bijeenkomsten BRABANTS NIEUWSBLAD Maandag 2 Febr. 1953 GLASGOW, 31 Januari (Associated Press-A.N.P.-Reuter) Met zijn gezagvoerder James Ferguson, die tot liet laatste ogen blik de passagiers moed insprak, óók toen hij wist dat de dood meer dan waarschijnlijk was, is het Britse passagiersschip „Prin cess Victoria"' Zaterdag in de woeste golven van de Ierse Zee verdwenen. Honderd-negen-en-dertig opvarenden zijn omgeko men bij deze ontzettende scheepsramp, die de inleiding vormde van de watertragedie, waarvan ook Nederland het slachtoffer zou worden. Reusachtige golven beletten de reddingsboten om dicht bij het schip te komen, terwijl aan boord de wanhopige passagiers samendromden. Tot diep in de nacht bleven honder den dapperen in sleep- en tankboten, trailers, reddingsboten, '11 torpedojager en een fregat pogingen in het werk stellen om naar overlevenden te zoeken, doch in het spookachtige licht van fakkels slaagde men er slechts in een klein gedeelte van passa giers en bemaningsledcn te redden. Van de 183 opvarenden kon den er 44 in veiligheid gebracht worden. De opvarenden waren van boord gehaald. Naaldwijk: het lichtschip „Goeree" afgedreven. Stuurhut ingedrukt en grote schade aan boord. Monster: de coaster „Elisa beth" uit Groningen gestrand, bemanning gered. Zand voort: de Duitse tank boot „Julius Rutgers" gestrand. Terschelling: Het 7180 ton melende Indische stoomschip „Jalakitu" in nood. Anker weg geslagen en stuurinrichting de fect. Vlissingen: Dc 7000 ton grote „Luxembourg" uit Antwerpen aan de grond gelopen. 's-Gravenzande: de sleepboot „Schelde" op een strekdam in de Nieuwe Waterweg gelopen. IJmuiden: de Poolse trawler „Korab 2" in zinkende toe stand. Terschsllingerbank: het Ne derlandse kustvaartuig „Franka 2" in. nood. Hoek van Holland: Het Duit se stoomschip „Industria" in nood; ernstige lek in de Pana mese tanker „Barbara". De eerste berichten van Zater dagmiddag meldden, dat de „Princess Victoria" ter hoogte van de Schotse kust zinkende was. Het schip seinde, dat het in een woedende s*orm stuurloos was geraakt. Zaterdagochtend was het uit Stranraer in Schot land vertrokken voor de nor male dienst op Lame in Ier land. Onmiddellijk spoedde zich de Britse torpedojager „Con test" en twee sleepboten van 't eiland Man zich over de zeer hoge en kolkende zee naar de plaats van het ongeluk. Intus sen liep de machinekamer reeds onder water en het auto- dek was eveneens ondergelo pen. De „Princess Victoria" maakte zware slagzij. Zes uren streden bemanning en passagiers tegen ae woeste elementen, terwijl het schip, steeds verder aftakelend tot een wrak, over de Ierse Zee voort dreef tot onder de Noord-Ierse kust. Olie op de golven Er speelden zich vreselijke taferelen af bij de reddingspo gingen. Een sleepboot pikte en kele overlevenden op, terwijl vanuit een vliegtuig leiding werd gegeven aan de ter hulp gesnelde schepen. Men zag drie volle reddingsboten en een an- clere met slechts één man aan boord Een tankboot uit Belfast liet liaar olie-tanks leeglopen om de golven te bedaren. Twee of drie mensen klampten zich vast aan een losgeslagen mast. Men pro beerde touwen over te gooien naar het wrak, doch dit lukte niet. Er sprongen mannen te water, die zich vastklemden aan stukken wrakhout, maar de een na de ander moest, verstijfd door de kou en volkomen uit geput, loslaten en zonk weg Laat in de avond stond vast flat de „Princess Victoria" red deloos verloren was. Onder de om het leven geko men bemanningsleden bevon den zich behalve de kapitein drie stewardessen. Onder de slachtoffers waren voorts de Noord-Ierse vice-premier, ma joor John Sinclair, die van een bespreking met de Britse vege- ring terugkeerde, en Sir Walter Smiles, een afgevaardigde van Noord-Ierland in het Britse La gerhuis. Schepen in nood Tientallen schepen op de Noordzee, zowel voor de Engel se als in de buurt van de Ne derlandse kust, hebben Zater dag en Zondag in nood ver keerd. Enige zijn vergaan, an dere konden, geholpen door sleepboten, veiliger water berei ken. Hier een beperkte greep uit de talrijke berichten, die wij over deze scheepsongelukken en -moeilijkheden ontvingen: Texel: ten Noorden van dit eiland verloor de sleepboot „Gulosenfjord" de tanlichter, die zij op sleeptouw had, met de volledige bemanning. De lichter wordt als verloren be schouwd. Noordwijk: Hier dreigde de „Ouddorp 13" te pletter te slaan Prinses Beatrix heeft Zaterdag haar 15-cle verjaardag gevierd. Omdat ook voor de prinsessen :t werk vóór de pleziertjes gaat bezocht de prinses 's morgens eerst de school, 's Middags kwa men de kinderen uit Baarn bij een in „Flora", waar een circus voorstelling werd gegeven. Uit 't gehele land en ook uit het bui tenland stroomden de gehele dag cadeaux en gelukwens-telegram- men voor de prinses binnen. LEERDAM, 30 Jan. (A.N.P.) Een stoeipartij tussen twee leer lingen van de Rijks H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost van de 18-jarige F.K. uit Leer dam. De 21-jarige medescholier draaide de das van de Leerdam mer zo vast om diens nek, dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel. Op weg naar liet ziekenhuis te Utrecht is de knaap later overleden. NEW YORK. 1 Febr. (ANP) - Prins Bcrnhard heeft in New- York de openingsrede gehouden ter herdenking van de stichting van New York, drie honderd jaar geleden. Voor de prins staan de komen de dagen nog een grote serie van bijeenkomsten op het program. Een van deze programma-pun ten is waarschijnlijk een bezoek aan Eisenhower in het begin van de volgende week. Aan dit be zoek moet geen politieke bete kenis worden gehecht, het be treft hier zuiver een ontmoeting tussen twee vrienden uit de oor log. Bij zijn aankomst in New-Yorlc had de prins Zaterdag moeilijk heden met de douane, omdat hij na zijn aankomst onmiddellijk wilde doorgaan. Een douane beambte, die de prins terugriep, kreeg echter te horen, dat alles in orde was. De douane-beambte zei toen: „Het spijt mij zeer", waarop de prins antwoordde: Het hin dert niet. Laten we teruggaan". Een dode bij brand le Wognum WOGNUM, 1 Febr. Door onbekende oorzaak zijn van nacht het café „De Vier Heems kinderen" en twee belendende boerderijen uitgebrand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aangetast, is ter plaatse van schrik overleden. Tien brandweercorpsen namen met omstreeks 120 spuitgasten deel aan het blussingswerk. Met moeite konden vier andere pan den voor het vuur worden ge vrijwaard. Actie Kromstaf: UTRECHT, 1 Febr. (KAP) Be uitslag van de zesde week der parochie-actie voor de stichting 1853-1953, ter inzameling' van gelden voor een geschenk aan het Episcopaat, is als volgt: In het bisdom Utrecht is de wissel- vlag gewonnen door de Parochie van de II. Plechelmus te Saas- veld (Over.): de opbrengst be droeg 1836.deze parochie veroverde daarmede voor deze week de landelijke standaard. Het bisdom Utrecht heeft deze week de eerste plaats veroverd onder de andere bisdommen. De totaal-opbrengst bedroeg in dat bisdom deze week 6460. In het bisdom Breda werd de diocesane vlag veroverd door de parochie van de H. Gertrudis te Ossendrecht, met een bedrag van 1292,76. In totaal is door het bisdom Breda opgebracht de som van 9902,55. De totale landelijke opbrengst tot nog toe bedraagt 46.593,37, bijeengebracht door 79 parochies. E.L.E.C. vergaderde: INT. RUILVERKEER MOET VRIJ WORDEN BRUSSEL, 1 Februari (ANP) De Europese Liga voor Eco nomische Samenwerking (ELEC) heeft een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op vrijmaking van het internatio nale ruilverkeer. De convertibiliteit van de munt zou een van de vereisten zijn ter bereiking van dit doel. Op de slotzitting van de confe rentie drong minister Zijlstra er op aan, dat de landen niet eenzijdig zouden overgaan herstel van de convertibiliteit van hun valuta. Dit zou volgens hem de goede internationale samenwerking, zoals b.v. in de E.B.U., afbreuk doen - in een tijd, die juist bestemd is om tot een consolidatie te komen. DEN HAAG, 1 Februari (Reuter-A.N.P.) Ook buiten Neder land hebben verschillende gebieden te lijden gehad van natuur rampen. De provincie Antwerpen had evenals het aansluitende gebied in West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen zwaar te lijden van watersnood. Verschillende delen van de stad Antwerpen kwamen geheel onder water te staan, waardoor zware schade werd aan gericht; ook liet spoor-, telefoon en tclegraaf-verkeer had te lijden onder deze omstandigheden. A.an de Belgische kust kwamen schepen in moeilijkheden, terwijl de havenwijken van-Oostende onder water geraakten. Naar be richten melden zijn vier mensen om 't leven gekomen in Oosten- do. Een van hen, een kind van een paar jaar, viel door een windvlaag uit de armen van zijn moeder en verdronk. Het ergst in het buitenland was echter het Noordelijke deel van Engeland er aan toe. Een enorme vloedgolf, voortgedreven door enorme sterke stormvlagen, heeft in Oost-Engeland over een af stand van 50 km de dijken door broken, waardoor duizenden ha land in het gebied van Mable- thorpe werden overstroomd. Ook in andere streken van En geland richtte de watersnood, die vergezeld ging van windstoten, die soms een snelheid bereikten van 180 km per uur, grote schade aan. Veel doden Het aantal slachtoffers van de ramp in Engeland valt nog slechts bij benadering te vermel den. Volgens officieuse gegevens waren er vanavond echter reeds meer dan 150 doden'. Zwitserland werd vandaag ge teisterd door sneeuwstormen, die vergezeld gingen van onweer. Sneeuwstormen, die soms een stootkracht hadden van 150 km per uur, richtten zware schade aan. Specialisten: AMSTERDAM, 31 Jan. (ANP) Het centraal bestuur der lan delijke specialistenvereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de prij- zenbeschikking medisch-specia- listische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden ook ai is de prijzenbescliikking niet van toepassing ten aanzien van cle leden der L.S.V. Afgezien van de ernstige theo retische en practische bezwaren die kunnen worden ingebracht tegen een prijzenbeschikking op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar officieuse persoonlijke be sprekingen, welke in de afgelo pen week werden gevoerd, de hoop wettigden dat op zeer kor te termijn bij rechtstreeks over leg tussen partijen een basis zou worden gevonden tot voortzet ting der onderhandelingen. BRUSSEL, 31 Jan. (A.N.P.) Volgens de „Gazet van Antwer pen" heeft de Nederlandse hel derziende Peter Hurkos te Madrid een erfenis van 350 millioen pe setas opgespoord. Het fabelachtig fortuin was na gelaten door een zekere Armols in de vorm van goud. juwelen en aandelen, 't Berustte in de klui zen van verschillende Madrileen- se banken. De enig overlevende erfgenaam een neef van Armols, die buiten Spanje woont, kon zijn rechten evenwel niet doen gelden we gens het ontbreken van belang rijke documenten. Peter Hurkos heeft deze officiële documenten teruggevonden. Deze documen ten werden verduisterd door een oneerlijk ambtenaar, die thans in de gevangenis zit. Volgens een lussen de erfge naam en Peter Hurkos gesloten contract ontving laatstgenoem de vijftig procent van de evfe- Hongersnood bedreigt inillioenen BOMBAY, 1 Feor. (Reuter) Ir. de Indische staat Bombay lij den meer dan zes millioen men sen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten. Wegens, gebrek aan voer wordt veel vee verkocht, geslacht of zonder meer in de steek gelaten. In de gehele streek worden hulpacties georganiseerd, in een gevangenis in de staat Bombay hebben de gevangenen aangebo den de helft van hun weekrant- soen af te staan voor de bevol king in de getroffen gebieden. TRUMAN CANDIDAAT VOOR NOBELPRIJS ATHENE, 31 Jan. (Reuter). - De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de No belprijs voorgesteld de volgende prijs voor de vrede te verlenen aan ex-president Truman, zo wordt officiéél te Athene mee gedeeld. WASHINGTON, 31 Januari (A.P.-Reuter-A.F.P.) - Volgens gezaghebbende kringen zal president Eisenhower Maandag in zijn boodschap aan het Congres het voornemen bekend maken om de Amerikaanse 7e vloot uit de wateren rond Formosa terug te trekken. Deze maatregel zou echter niet inhouden, dat de gehele patrouille-activiteit in dit gebied wordt gestaakt. Hij schijnt voor deze maatregel op een grote meerderheid in het Congres te kunnen rekenen. De nationalistische strijd krachten van T s j i ang-kai-sj ek zouden als gevolg van deze maatregel dan aanvallen op het vasteland van Ch'ina kunnen uitvoeren, speciaal in de provin cies Joenman, Foekien en Tsje- kïang. Volgens de Chinesche nationalisten hebben hun gue- rillatroepen deze provincies reeds gedeeltelijk onder con trole. Tsjiangs eerste doel schijnt te zijn het afsnijden van de Chine se spoorweg van het Zuiden naar Mandsjoerije, hetgeen de regering van Mao zou nopen troepen aan het front in Korea te onttrekken. Voorts zou Tsjiang voor ge noemde drie provincies „scha- duwregeringen" willen oprich ten. Generaal McArthur heeft het voornemen om de 7e vloot terug te trekken zeer toegejuicht. Hij noemde dit een correctie van een van de vreemdste afwijkin gen, die in de militaire geschie denis bekend zijn. Te Londen en Parijs daarentegen heeft dit Duitse gevangenen: Oorlogsmisdadigers niet uitleveren STUTTGART, IFebr. (Reuter) De Westduitse Bond van ex- krijgsgevangenen heeft er op aangedrongen, dat de zeven uit de gevangenis van Breda ont snapte Nederlandse oorlogsmis dadigers niet zullen worden uit geleverd, voordat voor een West duits gerechtshof is aangetoond dat zij ook inderdaad de misda den, die hun ten laste zijn ge legd, hebben bedreven. plan van Eisenhower ongerust heid verwekt. Enorme brand in Poesan De Zuïd-Koreaanse haven stad Poesan is geteisterd door een brand, welke in het cen trum 1500 winkels en woonhui zen in as legde. Er zijn 9000 dak lozen. Men achte het mogelijk, dat de ramp veroorzaakt werd door een communistisch agent. Poesan telt het dubbele van het normale aantal inwoners, n.l. bijna een millioen. Er zijn in to taal nu 60.000 daklozen. Het slagschip Missouri en de luchtmacht hebben een hevig bombardement uitgevoerd op de Oost-Koreaanse havenstad Won san. BERGEN, 30 Januari (ANP) - Op een volkshogeschooldag te Bergen heeft minister Witte ge constateerd, dat er een redelijke vooruitgang ten aanzien van de woningbouw en de overheids- bouw is. Voor zover thans valt na te gaan is er goede hoop, dat dit jaar een dikke 60.000 nieuwe woningen zullen kunnen worden gebouwd. ROME, 30 Januari (AFP) - De Italiaanse communistenleider, Palmiro Togliatti heeft vandaag tegengesproken, dat zijn zoon katholiek zou willen worden. Volgens Togliatti zou zijn zoon momenteel in de Sovjet-Unie vertoeven. Lijstencollectes ter leniging van nood DEN HAAG, 1 Febr. (ANP) - Met 'n ongekende spontaneïteit heeft het Nederlandse volk van daag na het bekend worden van de ramp vrijwillig of anders na oproepen van verschillende in stanties zijn medewerking gege ven aan de voor de noodgebieden in het leven geroepen hulpacties. Naast werkkrachten kwamen van alle zijden aanbiedingen voor materiële steun binnen om de getroffen bevolking steun te verlenen. Reeds voor de middag kwamen in de noodgebieden in groten (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 1 Februari In zijn politiek overzicht dat prof. Romme Zaterdagmorgen op de voortgezette partijraadsverga dering van de K.V.P. gaf, wijdde hij bijzondere aandacht a3n het actuele vraagstuk van het humanisme. De katholieke fractie voorzitter stelde daarbij twee principes vast, waaraan de over heid zich dient te houden: zij behoort ten eerste tolerant te zijn, dus ook het humanisme in staat te stellen diens geijkte taak te vervullen, maar daarnaast behoort zij het waardeverschil tussen de kerken en dit humanisme nauwlettend in het oog te houden. Dit laatste impliceert, dat het humanisme slechts een taak heeft onder de humanisten, niet onder de buiten-kerkelijken in het algemeen. Prof. Romme begon zijn over zicht met te constateren, dat het bij het parlementaire" werk tot nu toe vooral om voorbereidin gen is gegaan, zulks als gevolg van het feit, dat het nieuwe ka binet zijn program nog moet uit werken. De verdediging van Ne derland in geallieerd verband, blijft de katholieke fractieleider met zorg vervullen. De laatste tijd zijn nieuwe onaangename geruchten opgedoken en daar naast is er de onzekerheid over de totstandkoming van de Euro pese defensie-gemeenschap. Voor al om deze reden moet he't de fensie-debat in de Eerste Kamer met spanning worden tegemoet gezien. pc Europese eenwording staat thans in het centrum der belang stelling. Een brede economische intregratie is daarbij een levens belang voor ons volk. Hiervoor is een brede politiek intregratie noodzakelijk. Verder staat voor ons vast, dat bij de opbouw moet worden uit gegaan van de juiste beginselen van staat- en maatschappij-orde ning. Er moet een gezond onder scheid zijn tussen staat en maat schappij, opdat het Europese eco nomisch leven vrij kan opbloei en. Gebeurt zulks niet, dan zal een internationaal dirigisme de opbouw van het Nieuwe Europa in christelijke zin onmogelijk maken. Op het nationale terrein, aldus prof. Romme, wachten wij met spanning op de plannen van de regering met betrekking tot de werkgelegenheid. Deze zaak vraagt niet, - neen, ze schreeuwt om afdoening. Een opleving kan alleen komen van een breed plan, dat behalve realistisch, ook wat gedurfd zal zijn. Een plan, dat vooral grote aandacht schenkt aan de mogelijldieden, welke de opbloei van het nor male bedrijfsleven bieden. Ten aanzien van de gezins-politiek, heeft de fractie een zwaar woord laten vallen. De gezinsraad zal er nu wel komen en dan onder leiding van de minister voor maatschappelijk werk. Professor Romme hooptedat hij het volgend jaar zal kunnen spreken over concrete plannen inzake de kinderbijslag en dus niet meer zal behoeven aan te knopen bij de waarschuwing, die hij bij de algemene beschou wingen had laten horen. Drie taken Het nieuwe kabinet telt voor het eerst een vrouw, en wel een katholieke vrouw, onder applaus van de partijraad sprak profes sor Romme de hoop uit, dat .nej. Dr De Waal een vruchtbaar aan deel aan het regeringswerk zal mogen leveren. Over het katho lieke aandeel aan het kabinet, wilde hij zich reer tevreden to nen dan over de uitslag van de verkiezingen. Het doel van de huidige regeringsarbeid is op de eerste plaats onze vrijheden ver dedigen. Verder staat bij ons voorop, het streven naar een christelijk werk- en gezinsleven. En ten derde gaat het vooral om de mens, niet alleen om de ka tholieke mens, maar ook om hen, die de buiten-kerkelijken wor- ren genoemd. Een breed samen gesteld kabinet heeft het voor deel, dat hier in zowel christe- lfjken als niet-christelijken kun nen samenwerken. Nu wij toe zijn aan wezenlijke economische en sociale recon structie, moeten wij ook omwille alleen zo, ook anderen kunnen openstellen voor onze zedelijke beginselen. In dit verband is nu echter ook het vraagstuk van het humanisme gerezen. Wat in de Tweede Kamer is geschied was ec eerste afweer tegen aan spraak van de niet-kerkelijkerx op gelijkstelling met de kerken. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. Op het antwoord van minister Staf op de vragen van magister Stokman, wilde professor Romme thans niet nader ingaan. Wel stelde professor nog eens vast, dat de godsdienstige verzorging aan de kerken moet blijven. Voor het overige kan men ook aan het humanisme een taak toekennen, doch uitsluitend voor hen, die een niet-godsdienstige verzor ging in humanistisch milieu wen sen te ontvangen. Politiek door humanisme sterk beïnvloed Of verschillen van mening met betrekking tot. de beleidslijn, van de overheid tegenover het huma nisme, tenslotte het politieke beeld van ons land ïin of meer ingrijpend zullen beïnvloeden, waag ik op dit ogenblik niet ',e voorspellen. Wel wil ik zeggen, dat ik het diep zou betreuren. Ook ik wil zeggen, dat er naar mijn mening geen aanleiding zal mogen zijn aan de gestelde twee voudige gedragslijn van d. over- ten tornen. Een min of meer in- ten tonen. Een min of meer. in grijpende, maar eventueel nood zakelijke beinvloeding van het politieke beeld. Door deze noogst gewichtige zaak zou ik mede hierom diep betreuren omdat, zoals ik al zei- de, in onze tijd het middel van de brede samenwerking, moet worden aangegrepen, om onze medeburgers ontvankelijk te ma ken voor onze natuurlijke zede lijke beginselen. Want de kracht en de beteke nis van de katholieke Nederlan ders innerlijk en uiterlijk, is naar mijn opvatting, in de ver lopen eeuw in ons vaderland zo zeer gegroeid, dat wij, als het ons niet onmogelijk wordt ge maakt, moeten doorgaan met wat zeven jaar geleden is begon nen: de nieuwe stap uit »ns iso lement. Met name de stap uit ons isolement tegenover de brede buitenkerkelijke groepen onzer bevolking, tot wie wij, moeten doordringen en tot wie wij bij gestaag volhouden ook kunnen doordringen met de inzet van de volle kracht van de waarheid on zer beginselen. Het verloren vertrouwen in het christendom bij grote groe pen van ons volk moeten wij stelselmatig terugwinnen, door in de samenwerking telkens die ideeën naar voren te brengen en aan de orde te stellen, die op de duur niet weerstaanbaar zijn. Rede pater Stokman Pater Stokman ging eveneens nog nader in op het vraagstuk van het humanisme, het ant woord van minister Staf op zijn vragen achtte hij niet bevredi gend. In zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer gaat de bewindsman opnieuw op de kwestie in. Hierdoor is spreker niet gerustgesteld, maar de tcon wijkt in gunstige zin af, van het antwoord op de gestelde vragen. Op een en ander is een persoon lijk onderhoud gevoegd, tussen magister Stokman en dc be windsman. Er is zeker geen re den om de bewindsman als chris tenmens verdacht te maken. Bij dit onderhoud heeft de be windsman toegezegd, dat er een legerorder zal uitgaan, waarin het volgende zal worden bepaald: „Minderjarigen mogen nimmer zonder toestemming aan huma nistische bijeenkomsten deelne men. Militairen uit een kerkelijk milieu, mogen dit eveneens niet. En verder zullen deze bijeen komsten alleen openstaan voor hen, die werkelijk humanist zijn. Desondanks blijft er reden om de vraag te stellen of de ver leende faciliteiten, het humanis tisch Thuisfront geen voorrech ten geven, die andere Thuisfron ten niet hebben. Minister Staf schijnt echter voornemens te zijn om de hele opzet nog eens nieuw in overweging te nemen. Magister Stokman wilde nu eerst het komende defensie-debat in de Eerste Kamer afwachten. Hij wees er tenslotte nog op, dat bij de bestrijding van de gevaren, welke het Humanistisch Thuis front oproept, men de positieve taak van de thuisfronten in het algemeen niet uit het oog dient te verliezen. getale hulpploegen aan om de bevolking uit hun bedreigde wo ningen te halen. Na op centrale punten te zijn verzameld werden deze mensen geëvacueerd naar plaatsen door het gehele land, waar fabriekscantines, vergader zalen en verschillende andere onderkomens in een minimum van tijd werden omgetoverd tot evacuatie-centra. Van tal van andere zijden werden acties ingezet om door financiële steun de nood van de getroffenen, van wie verschillen den have en goed hebben verlo ren, te lenigen. De nationale commissie voor vluchtelingen hulp en het Nederlandse Rode kruis hebben onmiddelijk een lijsten-colleete georganiseerd, die wordt gesteund door ver schillende andere organisaties. Ook zijn plannen uitgewerkt voor een goedereninzameling op grote schaal. De Amerikaanse hulporganisa tie CARE heeft eveneens zijn activiteiten in ons land weer opgenomen, terwijl talrijke par ticuliere organisaties en indivi- duelen vandaag ook reeds ge start zijn met inzamelingen voor de getroffen gebieden. Bohlen ambassadeur in Moskou WASHINGTON, 1 Febl'. (Reu- ter) In diplomatieke kringen gelooft men, dat wellicht Char les Bohlen, adviseur van het State Department op het gebied van betrekkingen met de Sovjet- Unie, zal worden benoemd tot ambassadeur in Moskou. DEAN DEMENTEERT TRUMAN WASHINGTON. 30 Jan. (A P.) Volgens voorzitter Gordon Dean van de atoomenergiecommissie „bestaat er geen twijfel aan", dat Rusland een „voorraad atoom wapens" bezit. Truman heeft vo rige week gezegd er aan te twij felen, of Rusland „bruikbare atoombommen" bezit. Dc Bilt venvacht: VERDER AFNEMENDE WIND Aanvankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige Noorde lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. HET WEER IN EUROPA: max. weer temp. zwaar bew.-1 5 5 Amsterdam regen Londen zwaar bew. Brussel Parijs Frankfort Munchen Zurich Wenen regen 5 zwaar bew. 6 geheel bew. 4 sneeuw 1 sneeuw 1 licht bew. 7

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3