8 Doden en 70 vermisten in Halsteren Dinteloord betreurt drie slachtoffers Z.W.-Neder land Angstige vermoedens over aantal doden m „Holland" - B. op Zoom verdronken Polders in Zd, W-hoek een binnenzee NIEUW VOSMEER GEÏSOLEERD, DOCH GESPAARD Omgeving van Heense Molen zwaar geteisterd, Völckerdorp tijdig gered Drinkwater koken Heldhaftige reddingen Berg en op Zoom Buitenland zegt hulp toe zonder treinverkeer Vier gaten in de Kreekkrakdam BRABANTS NIEUWSBLAD Maandag 2 Febr. 1953 (Van onze verslaggever) YP7AT is er van Nieuw Vosmeer geworden? Een vraag die Zondag allen in deze geteisterde streek ten Zuiden van de weg Heensehe Molen met bange vrees vervulde. Eerst nadat de commandotroepen uit Roosendaal, onder leiding van Overste Beets, in de late avond met het geruststel lende bericht kwamen, dat het dorp weliswaar geïsoleerd was, maar overigens geen onmiddellijk gevaar liep, kon men op de centrale hulppost in Steenbergen een bang ver moeden van zich afzetten. Maar de enorme watermassa had de omgeving van deze plaats zo onverwacht en geheel in een wurgende greep om kneld, dat slechts enkelen het veilige gebied konden berei ken. Een enkele, die onder de beschutting van de dijk woon de, kon zich nog ternauwernood in veiligheid brengen en moest totaal overstuur en met tranen in de ogen machte loos toezien, hoe niet alleen zijn eigen bezit, maar ook dat van verwanten en kennissen een prooi werd van de woe dende golven. Staande op de dijk vertelde 'n huisvader ons. hoe hij zijn vrouw en vier kinderen op een steen worp afstand in zijn huisje wist, onbereikbaar, zonder dat hij bij machte was ook maar iets voor hun redding te kunnen onderne men. Een troosteloze rouw hing in de donkere avondhemel boven dit verdronken land. Voordat tegen het avonduur de reddingscolonnes met pon tons kwamen aangerukt, heb ben de commandotroepen uit Roosendaal en de vrijwilligers uit St Willebrord met voorbij zien van eigen leven getracht te redden wat er te redden viel. Tot aan de kin in het water staande duwden de sol daten hun vaartuigen door het kolkende water, en met- stroom-en-wind-mee was 't nog doenlijk vooruit te komen. Diegenen, die zij konden be reiken, droegen ze in hun boot of, waar dit mogelijk was, naar de dijk, waar anderen de kin deren op hun schouders na men en met gereedstaande auto's o.a. naar de Blauwe Zaal in Steenbergen brachten. Kort na het middaguur ver schenen de officiële reddings troepen, die bijgestaan door boe- ren-wagens met tractor, zakken zand naar de bedreigde punten van de dijk Steenbergen-St Phi- lipsland brachten. De centrale hulpverlening werd voor dit ge bied geleid vanuit het gemeente huis in Steenbergen. De politie regelde op alle knooppunten het onnoemelijk drukke verkeer dat zich naar en van de omgeving van het geteisterde land rond Nieuw Vosmeer begaf. Nijpende situatie bij Heense Molen Onder aanvoering van Overste Beets zijn de commando's om on geveer acht uur met een motor boot, waaraan enige rubberboten bevestigd waren, in de richting van Nieuw Vosmeer gevaren om te trachten enige verbinding tot stand te brengen. Tegen midder nacht had men de zekerheid dat deze heldhaftige poging van Overste Beets en zijn mannen re sultaat had opgeleverd. Deze laatste poging van de comman do's was tevens een groots be wijs van de bewonderenswaardi ge moed, mensenliefde en daad kracht, waarmee zij de gehele dag zich in dit gebied en ook bij Rilland Bath en Woensdrecht voor de redding hebben ingezet. Hoe nijpend de situatie rond Nieuw Vosmeer is valt af te le zen uit de kommervolle omstan digheden aan de voet van de weg bij Heense Molen, waar het wa ter tot aan de zoldervertrekken stond, o.a. van de Rebecca-Hoe- ve. Het vee dat men met roeibo ten nog kon bereiken, werd met een kabel, welke verder leidde naar de dijk, op het droge getrok ken. Intussen verdronken talrijke koeien en paarden, die niet meer te bereiken waren, in de steeds stijgende vloed. Ook de vrijwilligers uit St. Wil lebrord, waaronder Wim van Est was, hebben in dit gebied met bewonderenswaardige dapper heid de strijd met de watersnood aangebonden. De drenkelingen hadden geen woorden om hun dank uit te brengen. Zo ooit dan was hun zwijgen welsprekend. Zij konden slechts met tranen in de ogen hun redders de hand drukken. Gebrek aan geschikte vaartui gen en andere hulpmiddelen was oorzaak dat men zolang in het ongewisse bleef over zovele men sen die in hun huizen aan het geweld zijn overgeleverd. Halsteren rouwt Een niet minder dramatische ramp trol' de gemeente Halste ren waar met zekerheid acht slachtoffers vielen, terwijl over het lot van 70 vermisten in de hier overstroomde polders de ergste vrees bestaat. Ten noorden van de gemeente Halsteren werd de weg tussen Lepelstraat en Steenbergen over spoeld, zodat hulp alleen uit de richting Bergen op Zoom kon worden verwacht. Uit de Bergse en Halsterse polders konden hon derden mensen nog juist in vei ligheid worden gebracht die een eerste schuilplaats vonden in de school van Halsteren en het pa tronaat van Lepelstraat. De mi nisters Beel en Witte en de com missaris der Koningin, dr De Quay, stelden zich zowel hier als in de gehele Westhoek op de hoogte van de gebeurtenissen. Het reddingswerk werd ook hier belemmerd door gebrek aan mo torvaartuigen. Na herhaalde ra dio-oproepen kreeg men van de mariniers de beschikking over deze onmisbare reddingsmidde len, waardoor vele onbereikbare mensen nog konden worden op- Een van de ontelbare droevige belevenissen was die van de va der die gepoogd had zich enige uren lang met zijn kind zwem mend en staande boven water te houden. Het kind verdronk in zijn armen. Om zichzelf nog te kunnen redden heeft de vader, na het dode kind nog eens voor het laatst te hebben gekust, het lijkje aan de wrede golven moe ten prijsgeven. Hier teisterde de ramp niet alleen Tand en goed maar vooral, onherstelbaar, het ouderlijk hart. Ten Zuiden van de Stalenbrug bij Bergen op Zoom, waar de spoorwegverbinding met Zeeland DEN HAAG, 1 Febr. (ANP). - Door het gevaar van besmetting verdient het aanbeveling alle water bestemd voor consumptie eerst te koken alvorens het wordt gebruikt. Tevens wordt er voor gewaarschuwd de grootste voor zichtigheid in acht te nemen bij het gebruik van vlees van om gekomen dieren. Woonwagen door stroom meegesleurd Acht mensen, een LSK-er, drie politiemannen en vier brand weerlieden hebben met gevaar voor eigen leven een gezin, be staande uit een invalide man, een vrouw en twee kleine kinde ren uit een door de kolkende stroom meeegsleurde woonwagen weten te redden, welke stond op het zgn. „Kop van 't Hoofd", het meest vooruitgeschoven havenhoofd in Bergen op Zoom. Het gezin heeft de gehele rampnacht in volkomen isolement doorgebracht. Na de dijkdoorbraak stortte het water zich op dé woonwagen. Tiet steeg tot halverhoogte. De huisvader slaagde er in zijn twee kinderen voor de verdrinkingsdood te redden door hen omhoog te houden. Vanaf de post Gemeentewerf waag de een LSK-er allereerst een poging. Deze mislukte. Daarna hebben deze acht mannen het gewaagd, om in de vliegende storm over de Havendijk tot nabij het einde van het havenhoofd te komen. Lopend over de kruin van de dijk, worstelend tegen het water, kwamen de acht mannen nabij „De kop van 't Hoofd", van waar zij zich uit alle macht roeiend naar de bedreigde woon wagen lieten voortstuwen. Met het totaal uitgeputte gezin aan vaardden zij de terugtocht. Het gezin wordt ondergebracht in het. Algemeen Burger Gasthuis. Ook in de woning van wachtpost 14 aan de spoorlijn B.o.Zoom- Vlissingen verkeerde een gezin in grote nood. De woning was ge soleerd en in deze nacht is er een baby geboren. Rond het huis lopend en met een lantaarn zwaaiend heeft de wanhopige va der de aandacht op het huis kunnen vestigen. Een drietal man nen sprong in een roeiboot en brachten een kraamverpleegster vanaf de Langeweg naar de wachtpost. Nadien werden moeder en kind naar Langeweg teruggeroeid en vandaar naar het zie kenhuis gebracht. De baby is gestorven. De grote ravage op 't spoorweg emplacement te Dordrecht. werd weggeslagen, moest het gezin van de baanwachter in de vroege morgen uit het huisje worden weggehaald. Even tevo ren had hier een kindje het levenslicht aanschouwd om ge lijk van het ouderlijk huis te worden verbannen. Door de goe de zorgen van het Rode Kruis kon hier de nood spoedig wor den gelenigd. Critieke situatie op Kreekrakdam Burgemeester Mazairac en wethouder van Gemert leidden vanaf de spoorbaan die over de Kreekrakdam loopt het reddings werk bij Völkerdorp. Een twaalftal gezinnen werden door personeel van het vliegveld Woensdrecht, soldaten van de K.M.A. en burgers in allerijl naar de veilige dam gevoerd; sommigen konden slechts gered worden nadat de daken waren stukgeslagen en zoldervensters waren opengebroken. Twee pas geopereerde personen heeft men üggend op hun bed naar het hogergelegen deel van de pol der gestuwd. Boeren in de Hinkelennoord polder werden Zondagavond om vijf uur geëvacueerd nadat hel water in de onheilsnacht reeds de andere lage polders in de gemeente Ossendrecht met wa tersnood had verrast. Gelukkig zijn in dit zuidelijkste punt van West Brabant geen slachtoffers te betreuren, de materiële scha de is echter ook hier zeer groot. Na het eerste alarm hebben commandotroepen zich ook naar Rilland Bath begeven. Zij kon den echter in de loop van de dag het water niet voorblijven zodat zij werden geïsoleerd. Hulptroe pen die later op de dag naar dit gebied trokken moesten tot op een afstand van 7 km. van het overstroomde dorp blijven, daar het kokende water hier verder doordringen onmogelijk maakte. 3 doden in Dinteloord Wonder boven wonder hebben de sluizen van Dintelsas de wa termassa kunnen weerstaan. De Volkerakdijk echter kon de stij gende vloed niet keren. Een groot deel van de dijk werd weggeslagen, hetgeen on middellijk drie slachtoffers eiste, die in Dinteloord werden gebor gen. In Dinteloord bereikte het wa ter de Havenweg, die blank kwam te staan, het dorp en de Oudprinslandpolder hoopt men te kunnen behouden. DEN HAAG, 1 Februari (ANP) Verschillende landen hebben blijken van medeleven betoond met de slachtoffers van de over stromingsramp. Namens de re geringen van Frankrijk, Enge land, Canada en de V.S. is steun toegezegd bij de hulpverlening. Deze steun wordt waarschijnlijk gerealiseerd door de bezettings troepen van deze landen in Duitsland. Ook de Westduitse regering beeft hulp in het voor uitzicht gesteld. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn dank uitgesproken voor de vele blijken van medeleven, die door de zaakgelastigden van verschillende buitenlandse rege ringen aan de Nederlandse rege- ring zijn betuigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, die in Rome verblijft om besprekingen te voeren met de Italiaanse regering, maakte het volgende telegram over aan zijn Nederlandse collega: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotse ling heeft getroffen. Mijn rege ring zoekt onverwijld naar mid delen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid, dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik U binnen enkele dagen zal ont- -moeten". UTRECHT, Zondagavond. - In het Zuid-Westen van Nederland is practisch gesproken alle treinverkeer uitge vallen. Door ondermijning en overspoeling van de baan vakken en door vernieling van de bovenleiding hebben de Nederlandse Spoorwegen voor millioeneu guldens schade geleden. De Moerdijkbrug heeft het ernstig moeten ontgel den. Deze mededelingen deed de president van de N. S., ir Den Hollander, Zondagavond. De situatie was Zondagavond als volgt: in Zeeland alle treinverkeer stopgezét dit is eveneens het geval op de baan vakken Schiedam-Hoek van Holland, Rotterdam-Gouda, Dordrecht-Giesendam, Sliedreeht-Giecendam, Bergen op Zoom-Woensdreeht en Rotterdam D.P.-Roosendaal. Ook het itnernationale treinverkeer kan niet meer nor maal functionneren. De D-trein naar Parijs gaat. thans via Utrecht en Den Bosch naar Roosendaal. De treinen uit Hamburg rijden evetieens over Utrecht. De heer Den Hol lander had zich Zondagmorgen persoonlijk op de hoogte ge steld vau de vernielingen op de Moerdijkbrug en in Zeeland. Hij is somber gestemd wat betreft het herstel van het baanvak' Dordrecht - Lage Zwaluwe -en kon met geen mo gelijkheid zeggen wanneer de belangrijkste trajecten weer normaal bereden kunnen worden. Wanneer men in aanmer king neemt, dat in de Kreekkrakdam voorbij Woensdrecht vier gaten in de spoordijk zijn geslagen van in totaal vierdui zend meter, dan is het duidelijk dat vooral het spoorweg verkeer naar Zeeland vele weken gestremd zal zijn. Zoveel mogelijk worden met autobussen de verbindingen in het noodgebied en op de gestoorde baanvakken onder houden. In B. op Zoom BRAND IN KAZERNE „W1LHELMINA" Juist op tijd heeft men Zater dagmiddag in de Wilhelminaka- zerne de brand ontdekt, die in de nok van het hoofdgebouw was ontstaan, doordat de in de schoorsteen ingelaten nokbalk vuur had gevat. Vanwege de toen reeds harde wind werd een ogenblik voor erger gevreesd, doch door het tijdig ingrijpen van de brandweer kon dit voor komen worden. De brandpiket van de kazerne was reeds in actie met een straal op de waterleiding. Door het za gen van gaten in het plafond wist de brandweer de vuur haard tc bereiken en de brand, die inmiddels het karakter van een grote schoorsteenbrand had aangenomen, te overmeesteren. Vanwege de wind durfde men niet de Geesink-ladder op te zetten, zodat men alles in het. werk moest stellen om in de kortst mogelijke tijd binnendoor het vuur te bereiken. Op de schoorsteen waren drie vulka chels aangesloten, die moesten worden gedoofd. Voor „De Holland" is de nacht van Zaterdag op Zondag een ware rampnacht geworden. Het water drong over het terrein de fabriekshallen binnen, waar de motoren, de werkbanken en machi nes, alle modellen en vele tekeningen aan het geweld en de ver nietigende kracht van het water ten prooi zijn gevallen. Het water steeg hier zo hoog, dat alleen de lantaarns op het 2 meter hoge toegangshek nog boven water staken. Een twee tal personenauto's, die op het fabrieksterrein stonden, werden door het water meegesleurd gisteren elders op het terrein (een was over de kop geslagen) teruggevonden. De schade, welke de „Hol land" heeft geleden is op geen duizenden guldens te schatten, zo verzekerde de directie ons. Op dit bedrijf met ruim 800 man personeel kan vandaag niet wor den gewerkt. Het personeel is in een der zalen in de stad tegen hedenmorgen bijeengeroepen. Tegen het beukend geweld van de hoog opgejaagde Ooster- schelde heeft Bergen op Zoom. wat de haven betreft, stand we ten te houden, zij het (letterlijk) met het water aan de lippen. Bóven veiligheidspei! Voorzover valt na te gaan is nimmer een zo hoge waterstand gemeten als in de onheilsnacht van Zaterdag op Zondag, toen het water steeg tot 5.17 meter 4- N.A.P. De hoogste stand tot dan toe was, zoals de oude havenbewoners zich herinner den, 4.78 m. 4- N.A.P. Hoezeer het water Bergen op Zoom tot de lippen steeg moge blijken uit het feit, dat men bij de bouw van de nieuwe water kering aan de Gedempte Bin nenhaven een hoogte van 5 m. 4- N.A.P. heeft aangehouden op basis van de ervaringen in het verleden. Het water steeg in het niet gedempte liavengedeelte tot 20 cm. boven deze „veilig- hcidsgrens". Als een waterval stortte het toen over de water kering heen, waarachter brand weerlieden en gemeente-arbei ders als om hun leven vochten tegen het aanstormende geweld Met tonnen, benzine-vaten en alle materiaal, wat maar bijeen te brengen was, wierp men een steun-barricade achter de wa terkering op diehet hield. Het overkomende water zette personeel van brandweer en ge meentewerklieden daarbij mee. die later hun post op de Ge meentewerf moesten verlaten. Nog benauwender waren de momenten voor de bewoners van de in het laagste gedeelte van het havenkwartier gelegen woningen, toen de „schuiven" en de barricaden niet langer toe reikend bleken en het water met grote kracht de huizen binnen drong, waar het tot 1.75 a 2 me ter hoogte steeg. Dat een goede (en dappere) buur in deze noodtoestand beter was dan een verre vriend is hier wel zeer duidelijk tot gelding ge komen. Op de verdiepingen en zolders van de woningen hebben de bewoners een angstige nacht doorgemaakt. Het haven gedeelte liep alleen water- en dus materiële schade- op. „De haven" hield, maar de dijk tussen de Kop van 't Hoofd en de z.g. Zeekant bezweek op verschillende plaatsen, waardoor de achter deze dijk gelegen Geertruidapolder voor een aan zienlijk deel onder water kwam te staan. Juist het gedeelte werd over spoeld, waarin naast weilanden, o.m. het gemeentelijk industrie terrein, het gemeentelijk zwem bad. en particuliere industrieën, waaronder de N.V. Ijzergieterij, machinefabriek en constructie- werkplaats „Holland-Bergen op Zoom", een dochteronderneming van Stork N.V. te Hengelo, zijn gelegen. Vandaag begint men onmid dellijk met de droogmakerij. Van het gemeentelijk zwem bad werd de schutting nagenoeg geheel weggeslagen, de outillage leed eveneons schade. Ook het gemeentelijk industrie-terrein in aanleg heeft zware schade gele den. De oesterputten van de firma van Dort, nabij de Kop van 't Hoofd gelegen, leden grote schade. Het jonge broedsel moet als verloren worden beschouwd De materiaal-opslagplaats van de firma Van Dijk-Petit is door toch de Gedempte Binnenhaven het water letterlijk door elkaar blank tot aan het Spuihuis. Benauwde ogenblikken maak ten de commandanten en het I gespoeld. De niet tegen water bestandzij nde materialen zijn verloren gegaan. Landingsvaartuigen naar Willemstad Redder te Dinteloord vrij erg gewond (Van onze speciale verslaggever). Nog honderden bewoners van door het water overrompelde dor pen in de Westhoek van Brabant verkeren in gevaar. Nu wij dit schrijven in de late avonduren, moet de angst, waarin deze mensen verkeren ondragelijk zijn geworden. Generaal Warringa, de bevel hebber van het Derde Militaire Gewest, heeft in de loop van deze ramp-Zondag meermalen via de radio de bezitters van vaartuigen opgeroepen hun schepen en boten gereed te houden. Daarmee en met de beschikbare motorpontons moeten de ingesloten bewoners nog gered worden. Overal is de noodvlag uitgestoken. Men ver wacht helaas meer slachtoffers, mogelijk meer dan veertig. Nabij het kruispunt Zeven- bergsohe HoekLage Zwaluwe station N.S. zaten gistermorgen om negen uur de bewoners van enkele huizen op twee honderd meter van de nog niet over stroomde weg gevangen. Wan hopig zwaaiden zij met doeken uit de zolderramen. Niémand kon hen redden. Vlak voor deze huisjes verdronk een koe. Het kadaver spoelde tegen het Ma- riakapelleke, dat hier is opge richt Vanavond zwaaiden deze mensen nog tevergeefs om hulp. Dit typeert de moeilijke situatie. Er waren geen boten. Aan de Rode Vaart lag gistermiddag 'n klein binnenvaart schip ge meerd tegen een boerderij om de bewoners waaronder een be jaarde weduwe, te redden. Dit schip was goud waard. Voor de redding van de slacht offers in Heiningen werden pontons ingezet. Zij bleken te licht te zijn en gewacht moest worden op motorpontons, waar voor generaal Warringa het be vel moest geven, omdat deze het beste overzicht kon hebben van de beschikbare vaartuigen en de punten waar deze het hard ste nodig waren. Later ging het gerucht, dat met het reddings werk begonnen was, maar be vestiging was niet te verkrijgen. In Moerdijk en Willemstad zit ten nog vele bewoners op de zolders van hun huizen. De ver wachting is, dat helaas nog meer slachtoffers zullen moeten wor den. geteld. Een overzicht is niet te verkrijgen. In de meters hoge watervloed verdwenen schuren en huizen. Waren daar nog mensen in? Een bange vraag welke pas volledig beantwoord zal kunnen worden, als het wa ter weer is weggetrokken of weggemaaid. Vliegtuigen van Gilze Rijen hebben het gebied verkend om te bepalen, waar hulp geboden moet worden. Minister Beel heeft toegezegd te proberen een reddingsboot naar Fijnaart, van waaruit nu het reddingswerk, dat de gehe le nacht zal voortduren, geleid wordt, te sturen. Popingen worden onderno men om Willemstad te evacueren vanaf de overzijde van het Hol lands Diep. Om één uur 's nachts was in de dijk bij de Nieuwe Sluis het eerste gat geslagen. Terwijl men trachtte het te dichten, brak ten oosten van het stadje ook een dijk door. Even later vielen er nog twee gaten bij Fort de Nel. De boerderij van de Wed. Komt-Os, die daar met een broer en een dienstbode woonde, werd meegesloerd door de golven. Autoriteiten vermoeden, dat er 10 tov 12 mensenlevens te betreu ren zijn in het gebied rond Wil lemstad, maar „het is een slag in de lucht. Het kunnen er wel veel meer zijn". Een particuliere maatschappij stuurt grote ver bouwde landingsvaartuigen naar het plaatsje, waar de toestand eritiek is. Bij Moerdijk zijn waarschijn lijk 12 slachtoffers. Bij de nieuwe brug te Stam persgat is het lijk aangespoeld van een vrouw. Haai- identitieit is nog onbekend. Op de Dintel oord kregen voorraden water schade. In Standdaarbuiten was om vier uur gistermiddag de Mark het verst buiten haar oevers. Ve le polders en weiden waren tot aan de dijken ondergelopen. Bij Mulders aan het Veer moest een schuur ontruimd worden. Huis en boerderij van Van Nieuwen- huizen, aan de oever van de Mark werden door het water weggevaagd. Het Suiker-entre pot moest met man en macht van e'en extra-ploeg het water buiten de deur houden. Niet minder dan 5 polders lie pen vol. Dinteloord werd zwaar geslagen. De lijken van het echtpaar J. de Vos spoelden aan.. Later vond men het lichaam van M. Jansen. Twee jonge kinderen De Wit en de tachtigjarige Wed. Jansen zijn vermist. De heer Van Bavel, een van de redders, viel met zijn gezicht in een ijzeren pin en werd zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd moest wor den. Veertien boerderijen in Din teloord en 20 huizen werden dooi het water bedolven. Verschillen de ervan zijn ingestort. Over het totaal aantal slacht offers van deze watersnood, kan men slechts gissen. En in die gis singen zijn de autoriteiten lang niet optimistisch. Verschillende boerde rijen geïsoleerd (Van onze speciale verslaggever) OSSENDRECHT, 1 Februari. De eerste dijkdoorbraak was die van de Scheldedijk om on geveer 5 uur, n.l. de dijk die di rect aan de schorren van de Wester Schelde grenst. Het is niet bekend hoeveel gaten hier in geslagen zijn, dan wel of het bovendeel van de gehele dijk is weggespoeld, daar ter plaatse geen dijk meer zichtbaar is. De Sijtpolder, die achter deze dijk is gelegen, werd in een mi nimum van tijd overspoeld. De andere dijken, die de Sijtpolder omgeven, zijn evenmin tegen de ze sterke vloed bestand geweest en kort daarop eveneens be zweken. De Noordelijke dijk van de Sijtpoler kreeg een grote opening, waardoor de Nieuw Hinkelennoordpolder onder spoelde. De Zuidelijke dijk van de Sijtpolder brak op 4 plaatsen door, waardoor de gehele nieuwe Zuidpolder aan het water werd vrij gegeven. Ook de Oostelijke dijk bleek niet tegen de elemen ten bestand en bezweek nabij café Nuijts over een breedte van ongeveer 10 meter, waardoor de oude Zuidpolder hetzelfde lot on derging. Daar de oude Zuidpol der aan de Oostelijke zijde niet door een dijk wordt omgeven, werd het laag gelegen Zuid- Westelijk deel van het dorp Os sendrecht eveneens bedreigd. In de middaguren overschreed net water dan ook de Langeweg, dit is de weg naar Zandvliet,1 vluchtelingen uit het Oostfin. zodat 't water tot bij de Looyen en het Hageland kwam, doch hier geen grote hoogte bereikte. Huizen ontruimd Behalve de hierna nog te noe men boerderijen moesten daar door zeer vele anderen hun hui zen ontruimen. Zij konden hun vee en werktuigen naar hoger gelegen plaatsen brengen. De oude polder bleef tot op heden gespaard doch kreeg vee! waterlast. Deze polder werd ech ter nog bedreigd door de toe stand van de dijk nabij café Nuijts, waarvan de. van het water afgekeerde zijde, grote stukken zijn weggezakt. Ook de andere reeds doorgebroken dijken vertonen over bijna de gehele lengte dit verschijnsel, zodat, wanneer de watervloed aanhoudt, nog meerdere dijkga- ten zullen volgen. De boerderijen die direct ge heel werden geïsoleerd zijn van A. v. d. Eijnden, Wed. Willem- sen, J. Jansen, Adr v. Meir en de havenmeester J. Musters. Slachtoffers zijn niet te be treuren, doch veel vee, inventa ris en huisraad is verloren. De directe schade aan dijken, veo en inventaris e.d. is niet tc overzien, doch zal ontzettend hoog zijn. Adenauer in W..Berlijn BERLIJN, 31 Jan. (Reuter). - Bondskanselier Adenauer is Za terdag te West-Berlijn aangekn- voor een onderzoek nar. Ue moei'ijkheden, die ontslaan zijn door de grote toevloed

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2