Brabants Nieuwsblad WATERSNOOD EIST (tot nu toe) 138 DODEN West-Brabant en Zeeland werden Tè I lp liet zwaarst getroffen Koningin bezocht noodgebieden HELE DORPEN GEEVACUEERD: AANTAL VERMISTEN STIJGT NOG STEEDS - NATIONALE RAMP Waar zijn de evacué's? Prinses WiBiehnina naar Zeeland LAATSTE UUR Ernstige toestand op Goeree STORM EN SPRINGTIJ BRENGEN ROUW OVER NEDERLAND Maamlag 2 Fel>r. 1953 Directeuren. Drs. TH. A M. HEUTS J. VAN DER PAS Hoofdredacteur: W ASSMANN Commissie van Toezicht: 12e Jaargang No. 91 Mfr Dr CH VAN DAM Drs. R J G- M v. HASSELT Voor (joel, Konrngtn en Vaderland, WAARIN OPGENOMEN DAGBLAD „DE GRONDWET' EN „DE ZOOM' OOK UW HULP WORDT VERWACHT Roosendaal. Mnlenstr 11. Tel 2243 (Adm.), 2244 (Eed.); op Zoom, Zuivelstr. 39. Tel. 159 (Adm.), 1580 (Red!; Oudenbosch, St. Bernaertstr. 80, Tel. 187. Abonnementsprijs 44 ct. p. w.. p. lew. 5.70, p. post 6.30 by voorultbet.; losse nr. 10 ct (Van onze verslaggevers) ROOSENDAAL, 1 Februari. - Een ramp,, die wellicht slechts te ver gelijken valt met de St Elisabeths vloed, heeft tijdens liet weekend ons land getroffen. 138 doden zijn reeds geteld, slachtoffers van het niets ontziende water dat op tientallen plaatsen door de dijken brak. Opge- zwiept door een Noordwestenwind met orkaankracht baanden onaf zienbare watermassa's zich een vernietigende weg door dorpen en ste den, waar mensen zich veilig voelden achter duin en dijk. 138 doden zijn geleld. West-Brabant sloot zijn waarschijnlijk niet volledige verlieslijst vanavond af met 30 doden, tientallen vermisten en duizenden daklozen, die hun huizen en zelfs hun dorpen en steden hebben moeten verlaten. Wij kunnen, terwijl wij dit in de vroege uren van Maandag schrijven, geen overzicht krijgen van de werkelijke om vang van de ramp die ons vaderland heeft getroffen. Wel valt aan te nemen, dat juist onze streek, tezamen met Zeeland de zwaarste verliezen heeft geleden. Alom in stad en streek langs de kustlijn en verder het land in zijn de verkeersver bindingen gestoord. Telefoonverkeer is slechts beperkt mogelijk, diensten van Spoor wegen en autobusmaatschappijen zijn ernstig ontwricht. Er is sprake van een noodtoe stand, die om zeer bijzondere maatregelen vraagt. H.M. de Koningin en leden van de regering en van het provinciaal bestuur hebben zich persoonlijk ter plaatse overtuigd van de vernielingen. In de loop van Maandag zullen zij met kracht de hulpdiensten organiseren, die vandaag al improviserend op gang zijn gekomen. Dinsdag wordt in de Kamer een regeringsverklaring over de toe stand afgelegd. Hier volgt een globaal beeld van de gevolgen van de storm ramp in de verschillende delen van Nederland. West-Brabant Langs de gehele Westkust van Brabant zijn de buitendijken op tal van plaatsen doorbroken, waardoor het zeewater met kracht de polders binnendrong. Bij Ossendrecht bezweek de zee dijk ter hoogte van de haven, de gehele Vijdtpolder staat blank. II ET is de faam van Nederland, dat het in eeuwenoude strijd met wind en water aan de zee werd ontrukt. Zijn vruchtbaarste gronden, zijn beste weiden, de steden die Hollands historie hebben ge maakt en de havens waarlangs het welvarend is geworden - in derdaad, ze zijn op het water be vochten. Alleen - wij hebben ons wel iets te gemakkelijk door die faam laten koesteren en iets te grif geloofd, dat wij al polde- ïend en bedijkend, en tenslotte er niet voor terugdeinzend zelfs een hele zee in vaste grond te herscheppen, de zee voorgoed meester waren geworden. Vandaag weten wij wel beter. Er heerst rouw in Nederland en allerwegen is er diepe ontstelte nis. De zee, onze oude erfvijand, heeft weer eens toegeslagen. WAARSCHIJNLIJK zal het nog meerdere dagen duren voordat te zeggen valt hoeveel tientallen millioenen schade de ze calamiteit Nederland heeft berokkend. En hoeveel slachtof fers. Een ding is echter nu al wel duidelijk: sinds de St Elisabeths- vloed, ruim vijf eeuwen gele den, is een natuurramp van dergelijke omvang hier niet meer voorgekomen. De catastrophe, welke in die Novembernacht van 1421 een vruchtbare polder herschiep in een waterwoestenij welke sinds dien de Biesbos heet, eiste meer dere duizenden slachtoffers. Zó vreselijk zijn thans de gevolgen gelukkig niet. Maar de materiële schade in het gecultiveerde, gemoderni seerde Nederland is ditmaal vele malen groter. De ramp is ook veel algemener, en de gevolgen zijn te ongelukkiger, omdat Ne derland eerst sinds kort bezig is zich van een verwoestende oor log te herstellen. /OOR een deel is het onze eigen streek, welke van de verwoestende elementen te lijden heeft gehad. Westelijk Noord-Brabant behoort tot de meest getroffen gebieden, naar te vrezen staat zijn hier ook veruit de meeste slachtoffers ge vallen. Het is thans niet de tijd en de plaats om er aan te herinne ren, hoe reeds meer dan twintig jaar geleden door mensen met inzicht in deze streek op het ge vaar van een dergelijke ramp is gewezen - de gevolgen van een samenvallen van zwaar storm weer en springgetij voor onze te zwak bedijkte polders - de auto riteiten van provincie en Rijk mogen zich daar straks eens op bezinnen. In dit ogenblik van grote nood willen wij ons bepalen tot een dringend beroep op allen, die daartoe de mogelijkheid bezit ten, om de grootst mogelijke liulpvaardigheid aan de dag te leggen jegens hun getroffen streekgenoten, zo op die hulp vaardigheid in enigerlei vorm een beroep wordt gedaan. Ook de binnendijk is doorgebro ken. De daarachter gelegen pol ders zijn ondergelopen. Tussen Eendracht en Steenbergen staat practisch het gehele land blank. Nieuw Vossemeer is geheel ge- isoleerd. Willemstad staat prue- tisch geheel onder water, de mensen konden neg niet uit hun netelige positie worden verlost. De polders Ruvgenhil en Oude Heyningen staan eveneens blank. Een automobilist die zich met een lifter naar de Moerdijk spoedde, werd onbewust van het grote gevaar op ongeveer 8 kilo meter van die plaats door het va- ter" oVefvaïièW, zijn'- iUi.er"Nvo.\l door het water meegesleurd. PI ij zelf wist zich met veel moeite te redden. Tussen Moerdijk en het Volke rak liep een gebied van mins tens 5000 ha. onder water. Ook de dijken rond Dinteloord zijn tegen het geweld van het water niet bestand gebleken De Caro- linapolder, de Annapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn ondergelopen. Heiningen moest worden geëvacueerd. Ze venbergen en Lage Zwaluwe eveneens. In Made en Drimme- len zijn 200 mensen geïsoleerd. Aan te nemen valt dat tal van mensen zijn omgekomen. Zeer veel vee vond de dood. Zeeland De zeedijken bij de Ellewouds- dijk, Kattendijke, Baarland en Kruiningen zijn dooi-gebroken. De Reigersbergspolder en de Wolverdijksepolder zijn onder gelopen. Rilland Bath en Krui ningen zijn geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de pol ders binnen. In deze gebieden is men begonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal worden gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het hevigst ge troffen. Onmiddellijke evacuatie is gelast in verscheidene plaat sen. Noord-Beveland is één water vlakte. Een veerman zag enkele vluchtelingen met beddegoed over een der dijken in Oostelijke richting vluchten. Omtrent het lot van het eiland last men in het duister. De zeedijken op het eiland Walcheren zijn op verschillen de plaatsen bezweken. De nieu we Kerkerpolder en de Suzanna- polder zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ern stige gaten geslagen, o.a. bij Veere en Vlissingen. In laatst genoemde plaats is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het water in de straten bereikte een hoogte van. drie a Vier" mc;.er." Ook v eere en Aiiui- muiden staan onder 'water. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofd plaat, Ossenisse, Hontenisse en van verscheidene andere pol ders doorgebroken. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn wegge spoeld. In verscheidene dijken zijn gaten geslagen. St Philipsland is ook zwaar getroffen. Van de óverige-Zeeuw se eilanden is weinig nieuws binnengekomen, aangezien de te lefoonverbindingen zijn gestag neerd. Goeree Overflakkee Op het eiland Goeree-Over- flakkee heerst een noodtoestand. Mensen uit Stellendam, Oud dorp en nog een plaats zijn met bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig men sen op dit eiland om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. In Stellendam was de toestand gisteravond zeer ernstig. In het radiografische contact is ver zocht een groot schip te zenden om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Putten - Oostvoorne De gemeenten Oudenhoorn en Hellevoetsluis staan geheel on der water. Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Hellevoet gedeeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëvacueerd. De afsluit.dam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. De Boule vard in Oostvoorne is ernstig beschadigd. De duinen zijn over Bovenstaand kaartje geeft in grote trekken een indruk van de omvang van de overstroomde gebieden: waar nauwkeurige ge gevens vooralsnog ontbraken zijn de overstroomde gebieden summier aangeduid; wellicht is op sommige plaatsen te veel, op andere te weinig gebied als overstroomd beschomvd. Op car- tographische juistheid maakt ons kaartje dan ook allerminst aanspraak. kilometers lengte weggeslagen. In 's Gravendeel is de toestand hopeloos. De „God zij dank pol der", de Bosse polder, de Scheur- polder en de Noordbankpolder op het eiland RaUzen burg zijn onder water gelopen. Er is veel vee verdronken. In Hellevoet- sluis zijn. vijf msT.sen verdron ken. Een man wilde zijn vrouw redden, waarbij hij eveneens verdronk. Dordrecht e.o. Het gebied rojvJom Dordrecht is ernstig geteisterd. Meer dan de helft van de stad werd over stroomd. Het water drong vele huizen binnen. Evenals in Doröt werden de inwoners van Zwijndrecht ook gewaarschuwd dmv. sirenes en klokgelui. Onder Dubbeldam staat onge veer 1200 ha polderland blank. De spoordijk werd totaal ver woest. De electrischc gemalen onder Dubbeldam zijn onder wa ter gespoeld. Do waterkerende dijk van de Eendrachtspolder in de Hoekse Waard is op drie plaatsen doorgebroken. In Num..nsdorp zijn twee pol ders, tezamen ongeveer 650 ha. groot, ondergelopen. In cle To- sensteepolder (groot 1000 ha.) werden de 2000 bewoners 'groten deels geëvacueerd'. De dijken zijn op verschillende plaatsen doorgebroken. Vermist worden een 2;>-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat ver scheidene inwoners zijn verdron ken, onder wie een gezin, be staande uit man. vrouw en tien kinderen. Tal van woningen zijn ingestort. Sliedrechtis practisch een eiland geworden. De Alblasser- waavd is ondergelopen. Onge- Langs de weg Steenbergen-Heense Molen tracht een boer enige koeien in veiligheid te brengen. Hoe hooghet water hier staat blijkt duidelijk uit het feit, dat de roeiboot bijna de grote weg, die naar Heense Molen voert, heeft bereikt. Soldaten en burgers voeren onder Heiningen enige totaal versufte slachtoffers naar veiliger oorden. veer 1200 huizen in Sliedrecht stadsdelen overstroomd. Rotter- staan onder water. Ruim 1000 ha van de stad staan blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zonder water, licht en gas). Al- bi asser dam, Oud Alblas en Wijngaarden staan onder water. De polders Het Zand, Burge meester Crezepolder en de Pol der voor Donkersloot nabij Rid derkerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen gemeenten. Zwijndrecht, IJsselmonde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpenerwaard is sinds 1916 met zo ernstig geteisterd als thans. Bij Rotterdam In Rotterdam zijn verscheidene evacuatie nog de volgende be richten: In Lepelstraat (waar geen wa tersnood heerst, wel onder Klad honderd. De burgemeester heeft deze mensen uit Hoge- en Lage Zwaluwe laten komen. Verder bevinden er zich mensen de) werden 200 mensen in het Klundert, Zevenbergen en Lan- patronaat ondergebracht. Door geweg. Zusters en Broeders zor- het Rode Kruis werden kleding gen uitstekend voor de evacué's, en dekens uitgereikt. Mensen uit die zoveel mogelijk bij particu- Arnhem hulp bieden. Almelo kwamen lieren worden ondergebracht. Een dokter kwam In Rucphen zijn plm. 250 vluch- uit Velp, om zijn diensten aan te telingen uit Fijnaart, Klundert. bieden. Bijna alle evacué's uit Zeven bergen werden naar Breda ver en St Philipsland. Mogelijk komt het militaire kamp ter beschik king, waar 2000 mensen onder voerd, waar zich 3000 vluchtelin- gebracht kunnen worden. Burg. gen bevinden uit Zevenbergse Alberts heeft zich hiervoor per- Hoek, Langeweg en Fijnaart. De soonlijk ingezet. Zevenbergse evacué' door de BBA, die 100 reed, naar Tilburg gebracht. In Oudenbosch is een hulpcen. trum voor vluchtelingen inge- ■den Uit Oud-Gastel vernamen wij, bussen dat er 300 vrouwen en kinderen uit Fijnaart verwacht worden. Dit wordt geregeld door het eva cuatiecentrum in Den Bosch. De ïcht. Ruim honderd mensen uit nationale reserve heeft in Oud Klundert zijn vanuit dit centrum Gastel bergen werk verzet. Er al doorgevoerd naar Rucphen, werden ook nog 100 stuks vee waar ze bij particulieren worden naar deze plaats overgebracht, ondergebracht. Ook naar Sprun- Evacué's uit Bath zijn onder del worden evacué's vervoerd. In gebracht in het St Antoniusge- Oudenbosch werden in de loop sticht in B.o.Zoom. van de avond nog duizend vluch- Twee treinen uit St Philips- telingen uit Fijnaart verwacht. land en Halsteren konden in Uit Etten vernamen wij, dat Breda niet meer verwerkt wor- daar zich 323 vluchtelingen be- den en gingen door naar Tilburg. dam-Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maastunnels zijn met de vloedschotten beveiligd en lopen geen gevaar. Opgeslagen goede ren op de loswallen langs de ri vier dreven rond. Het water heeft dp drie plaatsen de Pasto- riedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand niet onheilspellend. De raffinaderij van de BPM is wegens de grote waterschade geheel stilgelegd, heeft op drie plaatsen de Pasto- Naar geëist wordt heeft de watersnood in de gemeente Poortugaal 7 slachtoffers geëist, waaronder twee arbeidersgezin nen De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdijk is door gebroken. Vele fabrieken in Maassluis hebben grote schade opgelopen. Ook in VlaarJingen was de toestand critiek. Het ha vengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrieken liepen onschatbare schade op. Het 8000 ton metende passagiersschip „Stad Vlaardingen" geraakte op drift, doch kon tijdig weer aan de veilige touwen worden gelegd. In Schiedam is een 33 meter die pe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feyenoord vol gelo pen. Vele fabrieken en woningen hebben waterschade opgelopen. Langs de kust Aan het strand ten Zuiden van Den Haag hebben de duinen zwaar geleden van de storm kracht. Grote stukken duin wer den weggeslagen. Alle aanleg steigers te Hoek van Holland zijn geheel verdwenen. Bij Sint Maartenszee (gemeen te Zijpe) zijn de duinen op twee plaatsen door het zeewater door broken. In Zandvoort is de dui- nenreep weggeslagen en zijn de strandloegangen totaal verdwe nen. Duinen sloegen ook weg bij Kijkduin, 's Gravenzande (toe stand critiek). Kamperduin, DEN HAAG, 1 Januari (A.N.P.) - Hare Majesteit de Koningin heeft van uur tot uur meegeleefd met slachtoffers van (le over stromingen. In de morgenuren van Zor.dag liet z»j zich op de hoogte houden van de ontwikkeling van de toestand in de ge teisterde streken, terwijl zij 's middags in gezelschap van prin ses Beatrix een bezoek bracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen om aldaar de overstromingen in ogenschouw te nemen. Haar voornemen om door te reizen naar de noodgebieden in West-Brabant en Zeeland kon niet worden verwezenlijkt, omdat de verbinding over Moei'dijk was versperd. Namens Hare Ma jesteit is echter meegedeeld, dat prinses Wilhelmina te kennen heeft gegeven, dat zij Maandag en Dinsdag Zeeland met een bezoek hoopt te vereren. Prins Bernhard, die op het ogenblik in New-York verblijft ter bijwoning van de herdenking van het 300-jarig bestaan van de stad was, toen hij 's morgens het nieuws van de ramp vernam diep onder de indruk. ,,Dit is verschrikkelijk nieuws. Ik zal doen wat mijn regering en de koningin willen dat ik doe". Ti,jdens de kerkdienst in St Mark's-in-the Bowery, onderbrak prins Bernhard zijn toespraak om de Amerikanen te verzoeken te bidden voor de slachtoffers van de ramp, die Nederland heeft getroffen. „Onze oudste vijand, de zee, heeft ons opnieuw met meer hef tigheid dan ooit getroffen", zei de prins tot de 500 mensen die de dienst bijwoonden. Noordwijk aan Zee, Beverwijk en Katwijk aan Zee. De Honds- bossche zeewering heeft het ge weld der golven kunnen verwer ken. In Camperduin is een groot houten café-restaurant 't slacht offer van de storm geworden Het Oranjebad in Noordwijk aan Zee is totaal weggeslagen. In Katwijk is het hotel-restaurant „Britten- biu-g" geheel overspoeld en zo goed als weggevaagd. Op twee plaatsen is het zeewater over de Balgdijk ten Zuiden van het vliegveld De Kooy in de kop van Noord-Holland geslagen. Een opvallend verschil met de toestand elders in het land werd waargenomen bij de Oran jesluizen te IJmuiden. Zater dagavond werd daar de laagste waterstand sinds mensenheuge nis geregistreerd! Op Texel Het onderlopen van de Een- drachtspolder op Texel heeft aan vier personen het leven ge kost. Zij makten deel uit van een redding..expeditie, en wer den onverhoeds door het water ingesloten en weggespoeld. Ver schillende boerderijen zijn overstroomd en ingestort. Twee honderd man zijn voortdurend bezig do dijken te versterken. De sluisdeur van de sluis de Schans nabij Oudeschild op Texel, is weggeslagen. Hier en te Cocksdorp aan de N.O.-zijde van het eiland stroomde iiet water het land op Op Terschel ling hielden de dijkc-n het uit. Aan het strand van de Koog op Texel zijn bunkers uit de duinen gespoeld en werd het strand-paviljoen weggeslagen. Op Ameland is hotel Steirvoor- te door de storm in zee ge spoeld. Er vielen- geen slachtof fers maar de gehele inboedel ging verloren. MELISSANT, 2 *ebr. - Ovei de toestand op Goeree en Over flakkee vernamen we nog het volgende: De toestand in Stellendam is hoogst ernstig. De gemeente staat vrijwel geheel onder water en de bevolking heeft zijn toevlucht gezocht op vissersbootjes. Er is gebrek aan levensmiddelen en water. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rond Stellendam. In Melissant zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is geheel geëvacu eerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slacht- offr - te betreuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie aldr meester. Zowel Oude Tongc als Nieuwe Tonge staan eveneens onder wa ter. Nadere gegevens ontbre ken. Ook Stad aan het Haring vliet is blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. In Middelharnis, dat gedeel telijk onder water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slachtoffer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. Met spanning wacht men het tijdstip af, waarop het weer hoog water zal zijn. Dit is om streeks 4 a 5 uur vanochtend, Men heeft echter goede hoop, dat de versterkte dijken het zullen houde'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1