Ongekende watersnood zaait dood en werderf De toestand in West Z.-Vlaanderen Zeer vele doden te betreuren WJi Vaar! terwijl op de borstweringen ver- sterkingen van zandzakken wer-J den aangebracht. Tussen Wals- oorden en Perkpolder waren de telefoonpalen als lucifershoutjes afgeknapt en het was voor de mannen van de P.T.T. ondoenlijk om er ook maar iets van te her stellen. In Perkpolder lag de „Prins Hendrik'' gemeerd, maar van de grote aanlegsteiger was maar weinig meer over. Hier had de storm met grote felheid tegen aan gebeukt en ze grotendeels vernield. Gelukkig waren er geen doden te betreuren en had het water, dat over de dijk ge slagen was, niet zo'n geweldige schade aangericht. Wel was een consumptietent verdwenen en enkele kleine gaten in de dijk werden in allerijl gedicht. Ossenisse stond geheel onder water. Hier was eer. jongen ver dronken en tussen Perkpolder en Ossenisse waren verschillende grote gaten, die gestopt moesten worden. Auto's reden af en aan, geladen met mensen, zakken zand en grint en ook hier weer een mengeling van inderhaast op geroepen vrijwilligers, die allen hun uiterste best deden. De Ko ninklijke Marechaussee regelde op de polderwegen het verkeer en toen ze van een voorbijrijden de auto wat soep werden gepre senteerd, knapten ze aardig op van de kou, want stilstaan en niet werken is bij zo'n ijzige wind heel wat erger dan te moe ten werken in het zweet des aan- sehijns. In het dorp Hontenisse was het een hele drukte. De burgemees ters van deze gemeente, van Hulst en St. Jansteen beraad slaagden, hoe de getroffenen het best geholpen konden worden en troffen voorbereidende maat regelen om te kunnen voorzien in de te verwachten moeilijkheden. Men rekende erop, dat Hulst honderden evacué's zou kunnen opnemen en ook in Hontenisse zelf werd door de bewoners zoveel mogelijk plaats beschik baar gesteld. E. H. B. O.-ploegen trokken erop uit om ouden van dagen en zieken op te halen en brachten degenen, die dringend verzorging nodig hadden in vei ligheid. Arbeiders kwamen tegen de I avond vermoeid, maar tevreden terug en trokken in de café's hun zware laarzen uit, waarbij bleek, dat ze dikwijls door en door nat waren. De weldadige warmte van 1 de kachel deed hen goed en een welwillend aangeboden sigaret monterde hen weer geheel op. In Hulst was men in het Groot patronaat bezig om mensen on der te brengen en te voeden. De bakkers werden aan het werk ge zet om extra voorraden te bak ken, de winkeliers gaven koppen en schotels en leraressen van de huishoudschool beijverden zich op velerlei terrein. Ook in het Liefdehuis trof men maatregelen om zo nodig te kunnen helpen. Van alle gemeenten waren hel pers naar de bedreigde plaatsen opgekomen. Clinge verscheen 's morgens vroeg al met meer dan 100 man, in Axel waren voer tuigen gevorderd en de Zeeuws Vlaamse tram reed met talloze bussen, teneinde degenen, die in nood verkeerden te helpen. Ook in Graauw zocht men een plaats je voor degenen, die uit hun huis waren verdreven of moesten worden evacueren, zoals dit het geval was op Walsoorden, Paal- Graauw, in de Kruispolder en op vele andere plaatsen. De Melo- polder stond geheel onder water, de Van Alsteinpolder eveneens, in de Willem II polder dreigde ge vaar en overal liep het water met- grote of kleine stromen het vruchtbare polderland binnen. Veewagens reden door het ge hele land af en aan en overal bij boeren, die niet in het bedreigde gebied zaten, werden de beesten ondergebracht. Jammer genoeg ging er nog veel vee verloren, zoals bij de heer Boënne in Graauw, waar 22 koebeesten omkwamen, terwijl ons berichten bereikten van het afmaken van stamboekvee, heng sten etc., die in prikkeldraad te recht gekomen waren. Het is mo menteel ondoenlijk om uit te ma ken, hoe groot de schade is en welke schade er geleden is, maar met trots kan gezegd worden, dat practisch iedereen zijn steentje heeft bijgedragen om de mede mens die in nood verkeerde, te helpen. Een nationale ramp heeft ons land getroffen. In het afgelopen etmaal sloeg het water van Noordzee, zeegaten en rivieren, reeds hoog door springtij en opgestuwd door een Noordwestenwind van orkaankracht, op vele plaat sen bressen in dijken en waterkeringen. Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en pol ders staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de bui tenwereld afgesneden. Dijkdoorbraak bij Hoofdplaat De materiële schade is aanzienlijk, echter zijn er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. De heersende storm, gepaard gaande met springvloed, is ook voor de gemeente Hoofdplaat fataal geworden. 's Nachts om 2 uur bleek het, dat de toestand critiek werd. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen door middel van de sirene, die midden in de nacht een sinister geluid liet horen. Het alarm was geen minuut te vroeg geslagen. De dijk ver toonde lelijke verzakkingspunten. Met man en macht werd gewerkt en naarmate de tijd vorderde kwam er tekening in de te ver richten werkzaamheden. Ondertussen speelde zich een eind buiten Hoofdplaat in de z.g. Inlage-polder een klein drama af. Er stonden daar, tegen de zeedijk geleund 3 arbeidershuis jes. In één van die huis.ies woont een ouderpaar met 6 jonge kin deren. Toen men door de wind niet rustig kon slapen, ging de vrouw eens kijken wat eraan de hand was. Zij kwam tot de ont stellende ontdekking, dat de dijk het had begeven en het water reeds de woning binnendrong. Met moeite kon men de kin deren in veiligheid brengen. Ouders zowel als kinderen bezit ten nu niets anders meer dan ijlings omgeslagen kledingstuk ken. Ook in het kleine Hoofd- plaat-poldertje, even buiten de kom der gemeente, bezweken de dijken. De polder stroomde door een gat van ruim tien meter vclkomen onder. Bij no. 7 moesten ook 3 huis jes het afleggen tegen het ge weld van het water. De huizen stortten volkomen in. Ook hier geen persoonlijke ongelukken. Ondertussen bleek de toestand aan de kade te Hoofdplaat ern stig kritiek geworden. Er werd assistentie gevraagd aan Bier vliet om bijstand te verlenen. Spontaan kwamen er na eer ste oproep mannen, a] of niet ge wend om zwaar polderwerk te doen, hulp aanbieden. Toen er echter steeds meer verzakkin gen werden geconstateerd, werd ook te Biervliet om half 11 groot alarm geslagen. Zelfs uit de ker ken werden de mannen gehaald, die hulp konden bieden, waarop de diensten werden beëindigd. Deze aanbieding van hulp heeft Hoofdplaat althans voor lopig voor een ramp behoed. Niettemin bleef in de loop van Zondagmorgen de toestand rond de dijken zeer kritiek. Onder leiding van de burgemeester is voortvarend gewerkt om de ga ten te dichten. Vooral bij no. 1, ter hoogte van de hofstede De Clerck werd het diehtingswerk ten zeerste bemoeilijkt, doordat het 's nachts over de dijk slaan de water de grintweg achter de dijk geheel had doorweekt. Met de zware vrachtwagens was deze weg niet te berijden, zodat hier paard en wagen er aan te pas kwamen, die echter steeds weer uit de modder moesten worden gehaald. Met groot doorzettingsvermo gen is er gewerkt o.lv. wethouder Termote, voor wiens organisatie talent we graag een compliment maken, 's Middags werd er een vrijwillige evacuatie ingesteld voor vrouwen en kinderen, waar voor bussen waren gevorderd. In Biervliet nam de bevolking de vluchtenden spontaan op. Ook de eerste nood werd zoveel mo gelijk gelenigd. Terwijl wij dit schrijven, is de toestand aan de dijk nog steeds kritiek. Echter wordt met man en macht gewerk. om steeds nieuwe gaten te dichten. Men is langs de gehele dijk paraat. Van kritieke punten als de polder voor Hogeweg en verschil lende boerderijen heeft men de bevolking geëvacueerd naar vei liger oorden. De ondergestroomde gebieden tonen een triest beeld door aan gespoelde en stukgeslagen meu belen. doornat beddengoed etc. en bewoners, die langs de dijk gaan, om te trachten nog zoveel mogelijk van hun huisraad te redden. Zes woningen gingen totaal verloren, terwijl nog enkele ge heel overstroomd zijn. De be volking van Hoofdplaat heeft zich ondanks de vele kritieke ogenblikken uitstekend gedra gen. Alle lof komt toe aan het gemeentebestuur voor de voor beeldige wijze, waarop men de herstellingswerkzaamheden ter hand genomen heeft. De afge lopen nacht was een werkploeg paraat, terwijl men ook de be schikking had over voldoende vrachtwagens etc. om zand en grond naar de plaatsen van de ramp te vervoeren. Nieuwe dijkdoorbraak. Er is een nieuwe dijkdoorbraak bij Hoofdplaat voorgekomen. Bij de Plasstreekpolder zijn gaten in de dijk. Er zijn drie woningen in gestort. Een vrijwillige evacua tie is aan de gang. Zwartepolder bij Cadzand. In de duinen van de herdijkte Zwartepolder bij Cadzand is een gat geslagen van 40 a 50 meter, waardoor een gedeelte van de Zwartepolder onder water is ge lopen. Een aantal landbouwwo- ningen staat onder water en is ontruimd. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Men hoopt het gat spoedig te kunnen dich ten, zodat voorkomen wordt, dat de andere polders onder water lopen. De grote bunkers, die hier nog stonden uit de bezettingstijd, zijin in zee gestort en vormen eén gevaar voor de duinen. Er bestond eveneens gevaar voor de zeesluis van de haven van Cadzand, maar deze kon geluk kig behouden worden. In Breskens is grote schade aangericht aan de haven. Er zijn verschillende scheepjes op de havendam geslagen. Een hotel nabij de haven loopt gevaar in zee te storten. Het water stond tot in de kom der gemeente. In de gemeenten Groede en Nieuwvliet kon een dijkdoor braak worden voorkomen. In West Zeeuws-Vlaanderen hebben zich geen overstromingen van grote betekenis voorgedaan. Er zijn tot hu toe hier geen per soonlijke ongelukken te betreu ren. Vele inwoners van lal van over. stroomde dorpen, gehuchten en steden hebben verscheidene uren op zolders of zelfs in de toppen van bomen moeten doorbrengen, alvorens zij door in allerijl ver zamelde reddingsploegen konden worden gered. Tientallen gezin nen zullen de nacht moeten door brengen op zolders of daken van hun soms tot de dakgoten onder gelopen woningen. Tientallen huizen, schuren, loodsten, vacan- tiehuisjes en uitspanningen wer. den verwoest. Honderden stuks vee verdronken. Een totaal beeld van de waters nood en de omvang van de hulp verlening, die overal in allerijl wordt voorbereid, kan nog niet worden gegeven. De directe nood zakelijke hulpverlening wordt, voorzover mogelijk, thans plaat selijk uitgevoerd onder leiding van burgelijke en militaire auto riteiten. Alle beroeps-, reserve- en dienstplichtige militiaren, van land-, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn, is gelast naar de plaatsen van detachering terug te keren. Een groot aantal militairen is reeds bij de hulpver leningsactie ingeschakeld en ver wacht mag worden dat doorlo pend grote groepen militairen, D.U.W.-arbeïders, Roode Kruis- colonnes en andere hulpverle- ningsploegen zich naar de ge troffen gebieden zullen begeven. H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Beatrix en de ministers Drees, Algera en Beel hebben in de loop van de dag verscheidene plaatsen in de getroffen gebieden bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemid delen stellen, soms zelfs zonder eleetriciteit, water of gas. De spoorwegen hebben in sommige streken de diensten moeten sta ken, doordat spoorbanen zijn weggespoeld of overspoeld. In andere gebieden wordt het per sonenvervoer met bussen onder houden of ondervinden treinen zeer grote vertraging. Met angstige spannnig wordt het verdere verloop van de wa tersnood tegemoetgezien. In vele havens is een chaos ontstaan, tientallen schepen verkeerden op zee of op de rivieren in moei lijkheden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met de ondergang. In verscheidene gebieden, voor al op Zuid-Beveland. is men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op het ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting worden gemaakt van de schade, die de ramp aan have en goed van velen heeft toegebracht. Ver wacht moet worden dat dit be drag in.de vele tientallen millioe- nen guldens zal lopen, De minis terraad komt heden in bijzonde re kabinetszitting bijeen om de noodtoestand te bespreken. Er worden reeds centrae maatrege len voorbereid. In alle delen van ons land worden hulpverenings- acties ontworpen of hebben be volkingsgroepen zich paraat ge meld voor hulpverlening. Heden start een landelijke inzamelings actie voor de getroffenen. Ver scheidene verenigingen, stichtin gen, instanties enz. hebben spon tane toezeggingen voor hulpver lening gedaan. Hieronder ge ven wij een algemeen overzicht van de toestand in de verschil lende door de watersnood getrof fen gebieden. WALCHEREN De zeedijken op het eiland Wal cheren zijn op verschillende plaatsen bezweken. De nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna-pol- der zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ernstige gaten geslagen, onder andere bij Veere en Vlissïngen. In laatstgenoemde plaats is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het water in de straten bereikte een hoogte van drie vier meter. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. ZUID-BEVELAND. De zeedijken bij Ellewoutsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruinin. gen zijn doorgebroken en het zee water overstroomt de polders. Rilland-Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd, 't Water stroomt met grote kracht de polders bin nen. In deze gebieden is men be gonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal wor den gebracht. De ..zak" van Zuid- Beveland is het hevigst getrof fen. Onmiddellijke evacuatie is gelast in verscheidene plaatsen. De treinverbinding met Zee land is verbroken. NOORD-BEVELAND. Toen de veerman van het Kat- sche Veer Zondagmiddag mét zijn veerboot-^ Noord-Beveland aandeed, zag hij zo ver het oog reikt, niets dan water. De toe stand van de dijk was zeer slecht en brokkelde tengevolge van de druk van het water af. Drie hui zen, de ten O. van Kats in de An- napolder achter de dijk lagen, waren geheel weggeslagen. Van de bewoners was geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de inventaris der boer derij en veel dood vee. De veerman ontwaardde enke le vluchtelingen met beddegoed vluchtend in oostelijke richting. Hij kon evenwel geen contact krijgen. Indien de wind iets gaat liggen, zal getracht worden met een motorboot Kortgene te berei. ken, omdat Kats onbereikbaar is. ZEEUWS-VLAANDEREN. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Oï'senisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Cadzand is het water over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn wegge spoeld. In verscheidene dijken zijn gaten gesUagen. OVERIGE ZEEUWSE EILANDEN. St. Philipsland is ook zwaar ge troffen. Van de overige Zeeuwse eilanden is weinig nieuws binnen gekomen, aangezien de telefoon verbindingen zijn gestagneerd. ZEER VEEL DODEN TE BETREUREN. Voorzover thans kan worden nagegaan heeft de overstromings ramp reeds vele mensenlevens geëist. Een groot aantal mensen wordt vermist. jDe meeste doden zijn te betreure^in :Le gemeenten Moerdijk (13), Willemstad (12) en Hontenisse (8). In Hellevoet-, sluis verdronken 5 personen, :"n Krabbendijke 4 en in 's-Graven- deel 7. In Dinteloord 3, in Stelle- dam en Middelharnis 3 en in Vlis- singen, Hoedekenskerke, Honds- bossezeewering. Sliedreeht, Ter- neuzen en Maassluis 1. Op het eiland Goereeo verf lak- kee zijn naar schatting veertig mensen cm het leven gekomen. VIER GATEN IN DE KREEK- KRAKDAM. In de Kreekraküam, de ver binding tussen N.-Brabant en Zeeland, zijn 4 gaten geslagen van in totaal 1000 meter. In de Sloeriam. de verbinding tussen Z.-Beveland en Walcheren, is een gat geslagen van 100 meter. COMMISSARIS DER KO NINGIN LIET ZICH NIET DOOR STORM EN HOOG WATER TEGENHOUDEN. De hevige t noordwesterstorm heeft Zaterdag de veerdiensten over de Wester- en Oosterschelde en in de Zuidkreek tussen Noord en Zuid-Beveland parten ge speeld en heel wat vertraging opgeleverd. De steigers van de ponten WolphaartsdijkKortgene KatseveerZierikzee en Kruinin genPerkpolder lagen geheel onder water, zodat auto's noch passagiers er op of er af konden. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die om 4 uur het gemeentehuis van Kortgene officieel moest openen, was ae eerste en eni ge die met zijn auto door het reeds 30 cm hoog staande water reed cp de pont naar Kortgene. Bij de overkant gekomen, bleek cp de 1 km lange strekdam het water een halve meter hoog te staan. Dat werd hem wat te gor tig en dus moest er gewacht worden. Anderhalf uur heeft de Commissaris, die het geïsoleerde Ncord-Beveland niet wilde te leurstellen, gewacht. Toen hij de poging ging wagen, strandde deze haast, want midden op de strekdam sloeg de motor ai' en de auto scheen aan de heftige gol ven overgeleverd. Gelukkig wist de chauffeur weg te komen. De dam vertoonde hier en daar los geslagen stenen evenals bij Kat- seveer, waar de passagiers aan boord moesten waden of gedra gen moesten worden. Ook de veerdienst VlissingenBreskens had last van de storm. Om 21 uur Zaterdagavond werden de diensten gestaakt. H. M. DE KONINGIN BEZOCHT GETEISTER DE PLAATSEN. H. 31. de Koningin heeft rich de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwikke ling van de toestand in de geteis terde streken. In de middag en namiddag van Zondag heeft zij. vergezeld van Prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan ver schillende geteisterde plaatsen. Het la?? in Haar voornemen zo mogelijk nog een bezoek te bren gen aan Zeeland. Evenwel was dit niet mogelijk in verband met de verbroken verbindingen te land. Hare Majesteit de Koningin heeft Zondagmiddag onder meer een bezoek gebracht aan Stol wijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJssel en heeft aldaar de overstromingen in ogenschouw genomen. In Krimpen aan de IJssel heeft Hare Majesteit met de burgemeester en verscheidene andere personen gesproken. De Koningin heeft getracht Dor drecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke eva cuaties. Via de brug bij Vrees wijk heeft Mare Majesteit Gor- cum kunnen bereiken en heeft aldaar onder meer met de burge meester gesproken. Daarna is de Koningin naar Soestdijk teruggekeerd. HULP DOCR VLIEGTUIGEN. Boven Goeree werden door vliegtuigen rubberboten uitge worpen om mensen te redden. Een helicoptere heeft oriënta- tievluchten boven het eiland ge maakt. CM WILLEMSTAD. Willemstad is sinds Zaterdag nacht geheel geïsoleerd. Van de landzijde is het stadje niet te bereiken. Twee mannen zijn Zondagmorgen, tot hun middel dcor het wa.er wadend, te Fijnaart aangekomen en meldden, dat er toen neg geen slachtoffers waren. De mensen zitten, op de bovenverdiepingen en zijn naar omstandigheden vrij veilig. Om 1 uur Zaterdagnacht sloeg even ten Oosten van Willem., stad het eerste gat in de dijk bij de nieuwe sluis. Terwijl men be zig was het te dichten brak ten Oosten van het stadje eveneens de dijk door. Even later vielen twee gaten in de dijk. Bij Fort de Nel, waarbij een boerderij, bewoond door de wed. Komt Os die daar met een broer en een dienstbode woonde werd meegesleurd. Ongeveer 5000 ha geraakte onder water in het ge bied tussen Hollands Diep Volkerrak. Het Roode Kruis schatte dat in het gebied rond Willemstad thans ongeveer 10 tot 12 doden zijn te betreuren. Maar het is 'n slag in de lucht, er kunnen er wel veel meer zijn. Bij Willemsdorp, ten Noorden van de Moerdijk, is de spoor baan volkomen overstroomd. Hier zijn de bovenleidingsporta len door het water weggeslagen- MOERDIJK. Tot een 10 km ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans ever het land. De dijk bij de „Blauwe Hand" is doorge broken en de grote weg staat geheel blank- Een lege diesel- trein stond bij de Zevenbergse Hoek vlak voor het water als klach: tegen de onmacht van de menselijke techniek tegen de oerkrachten, die de natuur soms loslaat. Een 12-tal mensen zou hier het slachtoffer van de ramp zijn gewerden, doch het is een slag in de lucht, zo zei een lid van de marechaussee. Kol kend water, regen en storm, dat zijn thans de factoren, die hie. regeren en waartegen de mens- zo blijkt thans weer, eigenlijk z bitter weinig kan uitrichten. Hoge- en Lage Z-waluwe, Zeven bergen en klundert moeten wor den ontruimd. Vooral in Klun dert staat het water hoog. De eerste, die k-ert na de ramp in Willemstad arriveerde was de commandant der genie uit Bre da, de luit.-koionel Stormvogel die er om 3 uur in de nacht aankwam na een telefonische noodkreet uit het bedreigde stadje, Een uur daarna kon hij nog slechts met moeite in zijn auto het overstroomde land ver- la.en en als eerste ooggetuige verslag uitbrengen. In het R- K.-mili;aire tehuis te Roosendaal liggen thans hon derden mannen, vrouwen en kleine kinderen, een tafereel van diep menselijke ellende. Vrouwen die haar man zoeken, een klein meisje, dat moederziel alleen in de vluchtelingenstroom is meegekomen en mannen die somber peinzen over het verlies van hun vee en in wanhoop in de verte staren. DINTELOORD. De dijken om Dinteloord zijn doorgebroken, waardoor de An- napolder, Carclinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn ondergelopen. Er zijn 3 lij ken geborgen. Meer dan 100 stuks vee zijn verdronken- RIDDERKERK Bij Ridderkerk blijkt de buiten, dijk van de Noord over een groot gedeelte te zijn weggeslagen. Aanvankelijk dacht men dat deze dijk slechts overspoeld was. Ruim duizend man troepen zijn hier nu aan het werk en er worden nog versterkingen aangevoerd. Het grootste gevaar schijnt nu wel geweken te zijn. De water hoogte neemt iets af. Echter wordt nu, doordat de wind ge draaid is, het water weer door het gat in de dijk gestuwd. De burgemeester van Ridder kerk heeft bekend doen maken dat het niet uitgesloten is dat op een of meer plaatsen de dijken het water niet meer kunnen hou den. Hij heeft, zonder nodeloze ongerustheid te willen veroorza ken. de bevolking toch aangera den, dekens en mondvoorraad ge reed te houden. Tachtig hectaren van de ge meente Ridderkerk staan onder water. Vier a vijfhonderd mensen zijn met roeiboten naar verschil lende gebouwen overgebracht. Een noodziekenhuis is ingericht. SCHIEDAM. Schiedam maakte Zondagmor gen omstreeks 5 uur het ergste moment van het gevaar door. Maar dank zij de nodige maat regelen kon men er in slagen het water te beteugelen. De bui- tensl-uis werd met balken ver sterkt en op enkele andere ge vaarlijke punten werden met ge- requireerde vrachtauto's zakken zand aangevoerd ter versterking van de dijk. In de jachthaven raakte 's nachts het daar liggende Russische stoomschip .„Korsa koff" van zijn touwen los. Het dreigde tegen het eveneens daar liggende s.s. „Stad Haarlem" te varen. Met sleepboten is men er in geslaagd het schip te meren. In de haven is ook een vlot los geslagen en door andere vaartui gen is grote schade aangericht in de jachthaven van de Schïe- damse watersportvereniging, waarin verscheidene scheepjes vernield zijn. Aan „Het Hoofd' heeft de brandweer moeten op treden om ondergelopen kelders leeg te pompen. Het opleidingsschip voor haven arbeiders in de Wilhèïminahaven was eveneens losgeslagen en te gen een dok van de scheepswerf .Nieuwe Waterweg" gevaren. Zowel schip als dok liepen scha de op. Het water heeft in Schie dam nog nooit zo hoog gestaan. Bijna het gehele Sterrebos stond blank en de 33 meter diepe bouw put voor het nieuwe dok van Wil- ton-Feijenoord was volgelopen, waardoor een schadepost aan materiaal en werk werd veroor zaakt, die bij benadering nog niet is vast te stellen. Het verenigingsgebouw „Onder de Gorzenkerk" te Schiedam kwam eveneens blank te staan, waardoor grote schade werd ver oorzaakt aan bibliotheek, kleu terschool en clublokalen. In Schiedam had het hoge wa ter het hoofd blank gezet en in de nacht stond het water zo hoog dat de bovenkant van de sluis deuren werd bereikt. Men vrees de aanvankelijk voor een door braak van de sluisdeuren, waar door de binnenstad van Schiedam bedreigd zou worden. De eb heeft dit gevaar echter afgewend. Langs het hoofd stonden diver se fabrieken en woningen, die alle van het hoge water te lijden hebben gehad. In Schiedam zijn tot nu toe geen slachtoffers door het water geëist. Hoek van Holland, Vlaar- dingen en 3Iaassluis. Het radio-station van de loods- dienst te Hoek van Holland heeft zeer zware schade opgelopen. Men was bezig de antennes ïe herstellen en men hoopte o.a. het contact met de twee loodsboten, die buitengaats Jagen te kunr.en herstellen. De Harwichboot „Emma" die Zondag uit Engeland, zou ver trekken, is in Harwich aan de kade gebléven. De fruitloods te Hoek van Hol land, waarin de Engelse militai re autoriteiten douaneformalitei ten vervullen voor de aankomen de- en vertrekkende militairen, is voor een groot gedeelte verzakt. Een gedeelte was reeds inge stort. De spoorbaan langs de kade is over een lengte van ongeveer 15 meter ingestort. In het Zomerkamp bij de pier zijn enkele zomerhuisjes door de wind opgenomen en tientallen meters door de lucht meege sleurd. Ook de kassen in het Westland hebben veel schade opgelopen. Sommige kassen zijn als kaarten huisjes tegen de aarde gedrukt. Nabij Maassluis stonden enkele boerderijen tot de bovenlichten van de vensters onder water. De bewoners, die een onderkomen op hooizolders hadden gezocht, wachtten op evacuatie. De Kapel polder nabij Maassluis was ge heel onder water gelopen. De grote houtvoorraden van de va ten- en kistenfabrieken van Van Toor en Van de Neeff te Maas sluis zijn weggespoeld. Het hout- lag tot wijd in de omtrek ver spreid. Het kerkhof te Maassluis-, stond ook onder water. Bij de spoordijk te Vlaardingen had men met man en macht ver sterkingen aangebracht. Een kleine rivierboot, die onder stoom lag, werd op de kade geslingerd. Bij het tankstation van de B.P.M. te Vlaardingen dreven Ivele kleine tar.ks in het water rond. door Allan Penning 14) Nadruk verboden. „Mij best hoor", lachte Eve, „maar het bloed zij op uw eigen hoofd.... Zullen we dan maar in eens gaan. want hoe sneller de eerste boksronde voorbij is, hoc beter.Bovendien kosten sleepbootjes ook geld." De oude Bornsen zat al in de voorgalerij van hotel de l'Europe te wachten, toén Eve en Peter uit de rickshaw stapten. Hij keek lelijk zuur, toen hij Peter aan zag komen em wipte uit nijd zijn Gin and Orange in één hap naar binnen. Maar hij bleef correct en reikte Peter de hand. Zelfs noem de hij hem „kapitein Wins". „U vindt het niet erg, hoop ik, dat ik meegekomen ben, maar Eve en ik zien elkaar zo weinig. Vanavond licht ik weer anker." Zo, zo", bromde Bornsen, „weer op avontuur uit?" „Dat is hoe, je het bekijkt. Ik geloof dat ik betere vrachten maak dan mepige geregelde lijn, die dood geconcurreerd wordt." „Nou ja, iéder zijn eigen op- vattitïg. Je wèet hoe ik er over denk en ik ben niet van plan mijn oordeel ie wijzigen." „Kom, kom. kapitein, niet zo somber. Als toekomstige schoon zoon moest u me toch met een beetje meer welwillendheid be handelen. Varen is tenslotte varen." „Varen is soms geen varen, zo als ik het zie", mjdigde Bornsen, „en over schoonzoon hoef je me niet te spreken, want ik heb dui delijk gezegd, dat daar eenvoudig geen kwestie van is, zo lang je geen behoorlijk commando hebt. Ik wil geen „tramp" in mijn fa milie hebben. Nu niet en nooit." „Zullen jullie 's uitscheidén", klonk het van Eve, „mij is een behoorlijke lunch beloofd en geen ruzieDus, uit!" „Groot gelijk hoor, Eve", zei Fc-ter, „wij zullen er maar niet meer over spreken. Alleen zeg ik: kapitein Bornsen, let op mijn woorden, ik word je schoonzoon en laten we nu nog een Gin and Orange nemen, dan drink ik op de „Geregelde Vaart'' met een grote V". Vier maanden later sneed de gladde witte boeg van de „Ping Ho" door het spiegelvlakke wa ter van de Indische Oceaan. De zon stond loodrecht boven het schier onbewogen watervlak en de horizon trilde van de hitte. Peter Wins had een goede lading in en was op weg naar Hong kong, waar zijn agent een retour lading voor Singapore had ge boekt. Van Shanghai tot Rangoon had Peter overal agenten gevonden, vooral in de kleinere tussenha vens. Handige kerels, die goed op de hoogte van de locale mark ten waren en als regel beste ladingen wisten te vinden. Wins was niet karig met zijn provisie en kon er daardoor als regel op rekenen, dat hij tot de waterlijn zou liggen, wanneer hij afvoer. En ook nu had hij weer geboft. Op het laatste nippertje had zijn agent nog een 200 ton voor Hong kong op de kop weten te tikken, die zijn schip vol maakten. Het leven lachte. Peter Wins, met de djeremoedi op de brug, zat in het kaartenhuis en werkte zijn logbeok bij. Achter hem klik te de nimmer zwijgende radio, berichten, die ditmaal langs Pe ter heen gingen, maar door de schepen voor wie ze bestemd wa ren, met smart werden verwacht. Een heerlijke rust, een weldadige stilte, slechts verbroken door het gezoem van een electrische ven tilator, heerste alom. Maar aan dek hing de benauwde tropen- hitte en het enkele vleugje wind, dat van tijd tot tijd waaide, ge leek de lekkende hitte uit een vurige oven. Even versscheurde de scheepsklok de vreedzame stilte. Twee glazen en Peter wist. dat de kok, die tevens als ste ward dienst deed, binnen enkele minuten zijn ontbijt zou komen brengen. Al was de verstand houding met Bill McLeod nog zo goed, Peter had er niettemin de hand aan gehouden zijn maal tijden alleen in zijn eigen hut te gebruiken. Kapitein was kapi tein en de discipline op de „Ping Ho'' was minstens even streng als aan boord van de grootste mailstomer. Toen klonk plots het sein, dat elke zeeman het bloed in de ade ren doet stollen. Het beangsti gende S.O.S., de paar onnozele letters, die in hun simpele een voud meestal een volledig drama spelen. Met een schok sprong Peter Wins op. Snel greep hij een bloc note om de tijding te noteren. Nog enkele seconden klonk het gevreesde oproepsein: „S.O.S S.O.SS.O.S.", toen volgde het bericht: „City of Malvern roeptCity of Malvern roept." Daarna lengte en breedte, weder om gevolgd door „S.O.S S.O.SCity of Malvern...." Snel trok Peter de kaart van de tafel en zette de positie uit. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2