D 25 Jaar compagnon van Fortuna L De vrouw met de baard Terneuzens vereniging leven kreeg .injectie" OOG IN OOG MET EEN BEER Groot tekort aan Staatsloten Dood in de pot De wonderen der sliow-wereld r~ MENSEN - DIEREN - SENSATIES NEDERLAND WEER LLNNENLAND r De metselkalk van een Canadese stal De beul van Breda DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 „Je wordt er soms compleet krankzinnig van....'' "P^R zullen weinig gewesten in Nederland zijn, waar de bevolking zó hardnekkig én veel vuldig dingt naar de gunsten van Vrouwe For tuna, dan Zeeland. Toen we dan ook vernamen, dat de heer Jan Cardon te Goes 25 jaar geleden met zijn „gelukskantoor" begon, liepen we even bij deze compagnon van Fortuna aan om iets over zijn ervaringen uit de praktijk te horen. In een ge- luksstemming troffen we de heer Cardon niet er gevist en geraden. Ieder die iets bij zonders doet in die dagen wordt ge noemd. Ik heb het eens gehad, dat drie verkeerde namén als positief werden genoemd ëh vanéén was men zo zeker. dat. zelfs de dominéé de man, die van niets wist, hartelijk, kwam ge lukwensen met de prijs, ,diè. een ander gewonnen had!!' Persoonlijke pecli;blijft ook een compagnon van Fortuna niet ge spaard. „Eens had ik,"hoorden we nog. ,.'n tientje" overgehouden en voor me zelf gereserveerd Op een avond help ik er een collega mee. die het nog verkopen kon en de andere mor gen viel er de hoofdprijs-op!" Ja, al kijk-je het geluk. 25 jaar op de vingers, zoals de héér "Cardon, dan katl je'de grillen er nog niet van be rekenen, maar dat is misschien juist de aantrekkelijkheid 'van dit vak! „LIET is tegenwoordig de dood in de lpot", zei hü- Nu de vele particu liere loterijen, die op de Staatsloterij trokken, de pas afgesneden werden, overtreft de vraag naar loten vele ma len het aanbod. Wel verdrievoudigde de minister van Finan iën de series der Staatslo terij en wordt er ook nog een v' serie voor ruim "de helft uitgegeven, maar wat zijn ruim 70.000 hele loten voor een heel land! De voorraad loten welke de heer Cardon momenteel toegewezen krijgt is slechts een fractie van die welke hij plaatsen kan. Toen op 5 Januari jl. de verkoop van de nieuwe series mocht beginnen, ontstond de traditio nele run en in weinig tijds was hij zijn portie weer kwijt. Honderden mensen moeten iedere keer teleurge steld worden, wat een wrijving en na righeid geelt, die iemand de put in zouden brengen, zuchtte onze zegs man, ..je wordt er soms compleet krankzinnig van". Een ander, evenmin prettig neven verschijnsel is. dat een debitant van de Staatsloten er moeilijk meer zijn kostje mee kan opscharrelen. De da gen dat de heer Cardon van zijn „Ge lukskantoor" alleen kon bestaan, zijn voorbij. Toen alle aanvragen om meer loten bij de minister schipbreuk leden heeft hij daarom zijn zaak in rookge rei tot hoofdbron van zijn bestaan moeten maken. 'T „GEKKE NUMMERTJE" YJT/AAR het heden zo deprimerend is, gleed het onderhoud al vlug naar het voor een loterij-man zo z nige verleden. ..Wat was nu uw merkwaardigste ervaring in de eerste jaren van het loterij-vak?" vroegen we. „Dat was 't geval met het „gekke nummertje", was het spontane antwoord. „Ik was toen nog bij mijn vader in de kappers zaak cn had een loterij-briefje in de spiegel gestoken om bij de kl/nten de herinnering levendig te houden in welke branche ik begonnen was. Een der mannen die „onder 't mes" was geweest, had het gezien en kreeg kooplust .Ik trok het lot 'n tientje Staatsloterij uit de spiegel en gaf het in z'n handen. „Dat is maar een gek nummertje", zei de klant, toen hij het getal 2900 er op zag staan. „Ja, nogal rondaf', zei ik. „Geef me toch maar 'n ander". Aan zijn wens werd voldaan en 'n paar dagen later werd lotnummer 2900 aan een andere loterij-vriend ver kocht, die tegen het „gekke nummer tje" minder bezwaren had. En laat nu toch de I 50.000 op dat tientje vallen. Gauw een autootje gehuurd cu op de gelukkige af. Bij hem thuis bleek de man afwezig. Z'n dochtertje ging moeder waarschuwen, die net aan de was was. Ze kwam zo met de armen uit het sop en een baalzak voor te voorschijn. Ik begon voorzichtig met: „Moeder, speelt je man weieens in de loterij?" „Dat doet-ie net; heb al gezeid, dat- ie z'n geld wel beter gebruken kon". „Beter", zei ik, „de 50.000 is op z'n lot gevallen". „Maar mens wat zeg je noebel, bel, het komt ons net zo van pas". De tranen van aandoening kwamen te voorschijn. De man, eenmaal ge vonden was heel wat kalmer. „Dat gaan we nou eens goed gebruiken", zei hij en dat heeft hij ook gedaan. Eerst deed hij zijn zaakjes in het klein, maar met het gewonnen kapi taaltje. zette Wij de affaire breder op en is nu een handelaar van formaat. Nog een pijnlijk ogenblik beleefde ik later. In de spiegel, waar eerst het „gekke nummertje" had gezeten, schreef ik trots mijn succes op met kaarsvet, wat er met no. 2900 was ge beurd Om de man, die het had ge weigerd dacht ik niet eens meer, maal laat die nou net weer komen en het geval zien. „Was dat mRn eerste nummertje niet", zei hij, wit wordend om z'n neus. Toen herinnerde ik me alles weer en voelde me rood worden tot in m"n haarwortels, zo benauwd had ik het". LÓTEN-REGEN „•W/AT is er n nummers", der. x waar van die staart- informeerden we ver- JjjNE BEKENDE onlangs overleden] "^impressarïo Robert IVilschke, ver telt in zijn memoires, hoe hij eens op het terras van het café de Ia Paix te Parijs volgend wonderlijk telegram ontving: „Engageer direct de vrouw met de baard. Olympia London". U moet dan weten, dat in het Londcnse Olympia-tentoonstellingsgebouw ieder jaar met Kerstmis het grootste win- tercircus van Europa voorstellingen geeft, waarbij dan ook in de overige ruimte allerlei exotische en wonder baarlijke zaken te zien zijn als 'side shows'. Wilschke had nog nooit van de da me met dc baard gehoord. Hij was al een week te Parijs, aile revues en music-halls afgegraasd doch rüets van dien aard gevonden. Hij keek nog maals de kolommen van de Parijse kranten door, doch ook daar vond hij geen aanwijzing. Hij wilde juist Lon den om nadere instructies vragen, toen hij plots bedacht, dait de Parijse bladen eerst de volgende dag in Lon den aankomen. Een dergelijk nieuw tje had dus in de kranten van de vo rige dag gestaan kunnen hebben. Een ober bracht hem de hele stapel er ja hoor', in het 'Petit Journal' vond hij wat hij zocht. Op de voorpagina was een foto afgedrukt van een zeke re 'Madame Barbarossa', een dame van middelbare leeftijd met een gou den bril op de neus cn een prachtige •golvende baard, die een monnik niet ontsierd zou hebben! De eigenaresse bleek madame De- •ait te zijn, die in Thaon in Zuid- Frankrijk een kruidenierszaakje dreef. Nog dezelfde' dag spoorde Wilschke van het Gare de Lyon naar het Zui den, terwille van een baard! In het plaatsje zelf bleek het kranten-artikel groot opzien verwekt te hebben. Iedereen sprak over de eer die Mme Delait te beurt was gevallen om in de grote Parijse dagbladen afgebeeld te staan en ook de betroffene zelf bleek zeer ingenomen te zijn met al die belangstelling. Voor de impressa- rio was dit het gunstige moment om de waardige huisvrouw zijn voorstel te doen. Engelse ponden waren in die lijd wat tegenwoordig de dollars zijn en zo gebeurde het, dat Wilschke haar zonder veel moeite overreedde om met hem naar Engeland te gaan. In Londen verwekte Madame Bar barossa groot opzien, weer kwam haar portret in de grote oers en zo kwam het. dat de dame uit Thaon niet een paar weken, maar een paar jaar v huis bleef. Haar baard werd in de loop der jaren zilverwit, maar toen zij op hoge leeftijd kwam te sterven, bad hij haar een groter vermogen ge schonken, dan ooit de burgers van. Thaon naar haai- épicerietje hadtien kunnen brengen'. F. v. DIXHOORN „Allemaal onzin", was het bescheid, „daar is niets mee aan de hand. De geldprijzen vallen er naar verhouding niet meer op dan bij andere nummers, maar sommige mensen zweren er bij. Bepaalde lieden hebben weer andere methodes Destijds, toen er nog loten in overvloed waren, kwam ik eens op een hofstede, bij een landbouwer, die resoluut het hele pak loten, dat ik bij me had uit mijn handen haalde en dit plotseling, tot mijn stomme verba zing. naar het kamerplafond slinger de. Daarna knielde hij op de grond en greep van de overal neergedwar- relde papiertjes er twintig, die het dichtst bij hem lagen en kocht die". „En heeft het geholpen?" Wel nee! Eén ding heb ik bij on dervinding: het lot dat je eenmaal in je hand hebt, moet je niet meer om ruilen voor een ander en ook opval lend is hoe er bepaalde geluksvogels zijn, die regelmatig in de prijzen zit ten. Eén heb ik er gehad die strijk en zet fortuin had". „Hoe reageren de meeste winnaars?' „Dat is heel verschillend en hangt ook wel van de grootte af. De een is sprakeloos en de- ander sïaat door. Sommigen hebben geen rust vóór te uitbetaling plaats heeft gehad en an deren wachten hét rustig af. Ik heb 't eens een keer gehad, dat ik een winnaar kwam vertellen ,dat hij f 8500 had gewonnen en'het geld de volgende dag kon halen. Twee vol le weken heeft het bij me in huis gelegen, vóór de man op kwam dagen. Nou, dat is dan niet aardig .meer". FORTUNA GULLIG DE' e prijs lijkt soms-de andere te trekken. Met het geluk is het net als met het ongeluk: het komt zelden alleen. Het sterkste staaltje beleefde ik, toen ik nog in «nijn „Ge lukskantoor" zat en ik uit één trek king, behalve de kleinere prijzen, de honderdduizend, de duizend met pre mie van f 30.000 en de vijfduizend haalde". „GEEN STNTERKLAAS" „LIET leven van een loterij-agent heeft zo zijn eigenaardigheden. Je kunt je niet op straat vertonen", vertelde de heer Cardon ons nog, „of de mensen roepen je al na: „Ga je weer geld wegbrengenen ik ben toch ook geen Sinterklaas. Vooral in de dagen van de trekkingen word je met arendsogen gevolgd en moet je trucjes bedenken om de nieuwsgieri gen te bedotten. Mijn stelregel is al tijd: de naam van de winnaar moet geheim blijven, daar heeft niemand iets mee te maken, dan de 'ge lukkige alleen. Als die het wil vertel- II len moet hij het zelf weten. Is er een vette kluif bij je gevallen, dan wordt PARIJSE WAFELTJES (Van onze Parijse -correspondent) Te zuinig TNE MINISTER van Openbare Wer- ken, die ook het tourisme beheert heeft de pers een goed glas port aangeboden en. onderwijl verteld hoe het tourisme in 1952 gereild en gezeild heeft. Helemaal tevreden was mon sieur André Morice niet. Wel zijn er evenveel buitenlanders naar Frankrijk getogen als in 1051,'-maarze waren te zuinig. Vooral -de. Britten hebben dit jaar weinig- Franse, wijn gedron ken en steeds in dé goedkoopste ho tels gelogeerd. Zodoende daalde het aantal waardevolle, ponden sterling, dat Marianne met haar monumenten, nachtbars en glazen wijn kon verdie ner. van 20 millioen op 12 millioen. De Amerikanen, zijn in grote getale naar Parijs getogen. Er kwamen er 350.000 tegen 280.000 in 1951 en ze ga ven hier 54 millioen keiharde dollars uit tegen 47 millioen in 1951. Het aantal Zwitsers, bleef constant, maar ze verteerden, slechts 13 millioen Zwitserse francs tegen 20 millioen in hel voorgaande jaar. Het meest constant zijn de touristen uit Nederland, België en de Scandi navische landen. Him aantal bleef on geveer even groot en hun vertering ook. Het aantal touristen uit Duits land, Spanje en Italië steeg aanzien lijk. In totaal arriveerden er 3.300.000 buitenlandse touristen. De vooruitzich ten voor 1953 zijn'uitstekend. Er ko men al aardig wat boekingen binnen. Toch zal de propaganda in het bui tenland nog geïntensiveerd worden, want, aldus de minister, nu Frankrijk eenmaal het eerste touristenland is. moet "net proberen dit ook te blijven. HM- Afgekeurd p)E OUDSTE Fransman is overleden. Hij werd 103 jaar oud en werd geboren, huwde en stierf in een lief, klein "gehuchtje.bij Orleans. Toen hij. zijn honderdste verjaardag vierde was de oude baas zo kras, dat Lij nog de hele avond mee danste enliefst met knappe, jonge meisjes. Hij heeft nooit in een trein gezeten'. In 1870 werd hij gekeurd voor de militaire dienst. Hij werd evénwel onvoorwaar delijk ongeschikt verklaard voor alle diensten wegens algemene zwakte lil Indonesië FNE INDONESISCHE ambassade in .Parijs doet .y.eel, góed en verstan- Lg werk ófti er goodwill te Kwe ken. O.a. geeiff men een keurig ver zorgd blad uit:„.Informations Indoné- siëns", dat al herhaaldelijk door de grote pers wordt geciteerd. In de Ga lerie Mirador op dé Place Vendöme, wordt momenteel een expositie ge houden van de werken van Affandi, een Indonesisch kunslschilder, die door „Le Parisien Liberté" de Van door „Le Parisien Liberté" de Van Er bestaat grote belangstelling voor deze tentoonstelling. Ze is ook in Am sterdam, Londen er. Brussel te zier geweest en zal straks naar West- Duitsland gaan. Op 12 Februari komt in het Théatre Marigny het Ballet van Bali. KATHOLIEKE KRING TELT TWEE KOREN, MUZIEKENSEMBLE EN TONEELCLUB jyjET DE OPRICHTING van de „Katholieke Kring" in Terneuzen heeft het katholiek verenigingsleven in de Zeeuwseh-VIaamse havenstad een pittige injectie gekregen. Afgezien van een enkele club bestond er in Terneuzen erg weinig op dit gebied. Het organisatieleven leed er een beetje aan bloedarmoede. De Katholieke Kring is er gekomen om daaraan een eind te maken en te trachten iets op touw te zetten dat stand zal kunnen hcuden. Intussen is er in die enkele maanden van zijn bestaan al aardig wat bereikt. Adverténtie) een dégelijke basis, die een garantie is voor het peil van toekomstige uit voeringen. Het muziek-eusemble. dat uit onge veer vijftien man bestaat, legt zien op het ogenblik toe op het nachtega- lenlied uit de opera „Der Vogelhand- hetgeen een hele „kluif" is. Daarmee bereikt het. echter iets. 't Is niet zo'n grote kunst om te kunnen spelen van „kleine Greetje uit de polder" en zo en dat bevredigt op de duur toch ook niet, Ook hier dus: een goed peil! De leden hebben waarlijk al de smaak te pakken. De toneelclub is ook al druk ir. de weer met „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. Terneuzen mag verwachten dit stuk nog dit seizoen te zien spelen en dat zal dan eigenlijk het eerste openbare levensteken van de Kring zijn, KINDERORKESTJE? Op goed peil 70 IS ER EEN -gemengd koor opge- richt, een muziek-ensemble en een toneelvereniging. Ze ressorteren alle onder dc Kring, die de eigenlijke vereniging blijft vormen. Contributies enz. komen dus in één kas en alle ai- delingen zijn gefundeerd op dezelfde basis. Natuurlijk veroorzaakt dit wel eens vraagstukken, vooral als een be staande katholieke vereniging zou willen toetreden, maar met wat over leg kan dit alles wel opgelost wor den. Als een bepaalde club er wel voor zou voelen zich bij de Katho lieke Kring aan te sluiten, heel't ze er tenslotte toch alleen maar voordeel bij en d'at is het wel waard om wat water bij die wijn te doen. Zowel het koor als het muziek-en semble staan onder leiding van de heer Mannaert uit Hulst. Het gemengd koor is druk aan he-t repeteren en al heeft het r.og geen, uitvoering kunnen geven (het bestaat ook nog maar pas;, de verwachtingen voor de toekomst mogen toch wel vrij hoog gespannen zijn. De leden van het koor volgen eigenlijk voor hun geringe contribu tie van de vereniging een soort mu ziekschool. Het muziek-onderwijs dat die koorleden krijgen, verschaft hun J^E perspectieven voor de Nederlandse vlasindustrie mogen op het ogenblik niet bepaald rooskleurig heten. Is het vlaslinnen 3ls voorbijgestreefd door goedkopere textielproducten dc Nederlandse huisvrouw heeft de laatste jaren sterk moeten bezuinigen tlians staat ook vast, dat de export - vlas in zijn diverse bewerkingen zal dalen. Interessante tentoonstelling in Utrecht Dit jaar is er in ons land 25.000 ha aan vlas verbouwd, waarvan 15.000 voor eigen gebruik en 10.000 voor ex pert naar België. Wanneer de con sumptie binnen eigen grenzen belang rijk ivordt opgevoerd, om aan de gro tere vraag naar linnen textielgoeder ren. te kunnen voldoen, zullen alle ar beiders in de verschillende sectoren van de Nederlandse vlasindustrie daar vel bij varen. Maai- ook is vlas onmisbaar voor lijnolie, het bereiden van verfstoffen en de fabricatie van linoleum en door een grotere omzet van deze produc ten zal ook de werkgelegenheid ver ruimd worden voor telers, spinners en wevers. Bewust van de vele moge lijkheden die er op haar gebied zijn, heeft de Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen naar middelen gezocht om tot een groter vlasver- bruik te komen en een hiervan is het organiseren van een tentoonstelling, waarop men de nuttige en fraaie eindproducten van vlas kan bewonde ren. Vrijdag is zo'n tentoonstelling te Utrecht in het gebouw van Galeries Modernes geopend onder het motto .Nederland weer linnenland". GEEN LUXE machines en gereedschappen en het vlas in zijn verschillende bewerkin gen. wordt de toeschouwer duidelijk gemaakt wat er al zo omgaat in de vlas- en linnenindustrie. De aantrekkelijkheid van de ten toonstelling wordt nog verhoogd door de demonstraties die spinners en klos- sers er ten beste geven. Ook krijgt men een aanschouwelijk beeld van de vlasbewerking als huis industrie in vroegere dagen. Zo prijkt er tussen de stands een oud spinne wiel en een handweefstoel, anno 1730. Hoe men deze bediende, het wordt de kijker allemaal haarfijn getoond. L. Wóor belanghebbenden en belang stellenden heeft de voorzitter Van de federatie-, de heer C. Arkenbout, ha een welkomstwoord van de heer P. J. M. Dopheide, directeur van de N. V. Galeries Modernes, op het nut en het doel van de tentoonstelling gewe zen. Hij verklaarde dat er maar wei nig artikelen zijn. die met zoveel recht het praedicaat „Nederlands fa brikaat" mogen dragen als het zui vere linnen. Dit textielproduct, zo zei hij, mag geen luxe meer zijn voor de Neder landse vrouw, maar moet een ver- bruiksartikel worden, zoals dat in vroegere eeuwen ook het geval was. Spreker deelde mede, dat de Federa tie er voor ijvert om de naam „lin nen" een wettelijke bescherming te geven, want tegenwoordig worden verschillende artikelen als linnen aangeboden, die het absoluut niet zijn. Vervolgens heeft de heer van Dis sel namens de Nederlandse linnen industrie nog enkele woorden gespro ken. NU KIJKEN "VY/at de tentoonstelling behelst, zij biedt een interessante en fleurige kijk op de verschillende fasen in de linnenindustrie. Door foto's, teksten, Oucl-kapitein Kup weer over zijn nieuwste avonturen jyjEN heeft hier in de wildernis soms van die verrassingen die het leven veraangenamen en die je niet meer vindt in zgn. beschaafde stre ken. Ergens in het Noorden scheen een of andere natuurramp te hebben plaats gevonden, want verschillende Gieren, die hier wel voorkomen, doch vrij schaars kwamen nu in grote getale voor. De echte wildernis begint hier pas 45 km vandaan en daar vindt men dan ook beren, elan den, caribous, herten, minks, wolven, wolverines, lynxen enz, in groot aantal. Ze dwalen wel vaak af, maar niet in massa. Het werd nu een ware bereninvasie, u weet wel van die leuke bruinzwarte beren van een meter of twee hoog als ze rechtop staan. Dicht bij ons hadden ze er al een paar geschoten, maar het was toch werkelijk een aardige verrassing toen ik in de morgen de achter deur uitliep en in een vaartje tegen een levensgrote beer aanbotste, die zich tegoed aan het doen was aan wat afval. De nieuwe knecht A I-LEBEI DEINSDEN we terug en stonden elkaar op een meter af stand aan te staren. Hij gromde en ik zei een hartelijk gemeend „verd. Ik rende de deur in om mijn geweer te grijpen,, dat altijd geladen achterin de keuken aan de muur hangt en hij rende het bos in. Nu zijn deze dieren wel niet ge vaarlijk, al moet je er niet mee gaan stoeien, anders breken ze je rugge- graat, maar ze zijn verdraaid verve lend, omdat ze je alles overhoop ha len. Om hem een beetje tot spoed aan te manen, vuurde ik een paar schoten in zijn richting hel bos in, maar raken kon ik hem niet meer tussen de bo men. Ik had ze vaak op een afstand gezien, maar er tegenaan botsen was me toch nog niet overkomen en mijn vrouw en ik hebben er hartelijk om gelachen. Nou. daar zit u nou. Dat kan u nou eens niet overkomen. Hoogstens 'oopt u 's moreens eens tegen de melkboer op en die wordt dan nog kwaad ook Hoe zon u het vinden, als u in Bra bant of Zeeland nog eens tegen een beer ar- kon wandelen, of stel u zelf voor. lekker in een luie stoel en uw vrouw roept: „Hei man, ik zie een hert aan hef meer, schiet op, want wc zitten kort in het vlees!" En denk u zelf eens in, dat u naar uw geweer kon grijpen en naar buiten rennen om voor een cent of tien voor een maand vlees bij elkaar te schieten! Ik geef toe, dat het wat moeilijker is om "een hert zijn huid af te stro pen. hem schoon te maken en in stuk ken te> zagen, maarTrouwens. veel kans zou u niet hebben, omdat de slagershond eendrachtig tegen uw handelwijze zou protesteren in een plechtige protestvergadering met de adviseur, de vertegenwoordiger van de middenstandsbond, de nieuwe staatssecretaris, die ook iets doen moe; en nog een paar officiële man nen voorop. Neen, blijft u rustig met uw sloffen achter dc kachel zitten. U krijgt geen vuile handen of uw kleren vol met bloed en het heeft verschillende voor delen, maar ikzelf, ik vind dit pas le ven en als mi.in vrouw soms moppert dan wys ik haar maar even op liet feil. dat het vlees ons geen f2.25 kost en dat wij en de kinderen toch maar iedere dag onze portie verorberen. Ze zien er dan óok "uit, als beren. Toch zou het mij wat waard zijn als onze 'vroegere slager eens om cle hoek kwam kijken en vragen: „Wilt u nog wat voor-deze week?" en ik hem bij zijn nek kon grijpen en hem met zijn neus op. éen achterbout da den en zeggen: wil je zelf wat? Ik heb al een andere slager. En toch was die slager een beste kerel. Een mens is nu eenmaal: een raar wezen IK GEURDE! TN JE LATERE LEVEN bemerk je pas. dat je als jonge knaap beter had móeten- opletten, toen je je schoolbroekje nog aan had. Ik her inner me nog, dat or een geschiede nisplaat in onze Was hing met een stelletje woestelingen erop.. Eronder stond zoiets als: ..Een Saksische boer derij". Had ik toen maar beter op gelet of beter gekeken, dan had het me nu te pas gekomen, Mijn stallen 'zijn nil. nog niet erg modern. Ze zijn opgebouwd op de klassieke wijze: boomstammen en klei; het dak is mo dern, n.l. van hout. De klei w losgegaan en ik had geen tijd meer om de gaten met klei dicht te maken. De oplossing lag voor de hand: met koemest en een troffel smeer je de hele zaak dicht. Het bevriest en je hebt een warme tochtvrije stal. Had ik maar opgelet, want nu moest ik het eerst vragen, een .vraag waar ze hier van opkeken en waarin ik dui delijk kon zien: „zo'n ezel". In twee dagen heb ik. alles dicht ge smeerd cn ik rook héérlijk naar mest! Maar. al ben ik niet in de mest een balzaal. Of niet? Over de men sen in beiden zullen we het maar niet hebben! TAALPROBLEMEN VT/E HEBBEN er ook een knecht bij- gekregen, een Belg van de buurt van Gent. Deze man, een vrij gezel, was op zijn vijftigste jaar gaan emigreren en werkte nu al meer dan tyee jaar in.Quebec en Ontario. Hij wilde gaan vissen in de winter, als er toch niets te verdienen valt, maar hij realiseerde zich de moeilijkheden niet. Ik heb moeten praten als Brugman om hem van het idee af te brengen, omdat het hem alleen maar geld ge kost had. Nu hebben we hem naar het Noor den gestuurd om op ons vee te pas sen, waar hij wel mes verdienen kan. Hij zit daar nu als een kluizenaar in een blokhut, kilometers van een buur man verwijderd, levend begraven, maar hij schijnt het nog leuk te vin den. Hij is een typisch voorbeeld, hoe een emigrant nu met moet zijn. Hij spreekt Vlaams en Frans en heeft zich nog niet druk gemaakt om Engels te leren en zal het ook nooit leren. Hij vergslijkt alles met België of Onta rio, wat hij nu kent. en weigert per tinent om een .andere methode toe te passen. Hij karnt alles af wat ze hier doen. zonder ïe onderzoeken of er wellicht een -reden voor is: In het kort, de map is hopeloos eigenwijs. Hij zal hier wel een tijdje een boterham verdienen, maar hij brengt het nooit tot iets. Hij kletste ons de blaren op het ge zicht in het Vlaams, wat wij niet zo bijster meester waren. De Canadese Fransen in de buurt verstonden zijn Waals niet. Nu is dat Canadees Frans iets byzonders, tenminste hier in dc buurt. Je begint in het Frans en ais je gedurende het gesprek ontdekt, dat je het Franse woord niet kent, stap je over op het Engels en spreek dat WAN DAAG begint een vierde aide- ling van de Kring te „draaien". Het is het jeugdkoor, waarover de heer Mannaert de dirigeerstok za: zwaaien. Er is een enorme belang stelling voor geweest. Niet minder dan 95 kinderen gaven zich op en ai zullen ze het dan aÜemaai niet vol houden. er is toch wel veel kans op, dat er een flinke vaste kern over blijft. Het is de bedoeling, dat er in later tijden uit dit jeugdkoor, dat van avond zijn eerste stap op weg naar een roemrijke oogst zal trachten te zetten, een kinderorkesije gevormd wordt. Er is dus nieuw leven in het Terneu- zense verenigingsleven gekomen en de plannen zijn vele. Waarschijnlijk zal men zich aanvankelijk nog we'I wat gehandicapt voelen door de ge ringe animo die er tegenwoordig be staat voor de meer klassieke muziek instrumenten. zoals viool, cello enz. Het zal niet eenvoudig zijn daarin verandering te brengen, omdat liet 'n teken des tijds is. Maar als de Katho lieke Kring zo blijft draaien zoals ze begonnen is (en daar kan men bij voorbaat wel op rekenen) dan zal er toch iets goeds te bereiken zijn. Advertentie) Ooit last van Zuurbranden T Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen, die nemen Rennies te bas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig, altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen ge bruik of om anderen te helpen Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. 611-00 Uit de schatkamer der Legenden ~"N WIJF-EN-TWINTIG jaar geleden wisten ze in Bred3 nog te vertel len waar de laatste beul had gc- roond in een huisje aan het Achter om, met een erf en een tuintje, dat door een hoge, witte muur was om ringd, zodat je niet naar binnen kon kijken. Zo kon de beul ongestoord zün to verkunst beoefenen. Niemand merkte het, dat hij op-zijn hoofd-de-trappen af kwam wandelen, of dat hij, schrij lings op een; schraag gezeten, door de kamers en de gangen vloog. Op geregelde tijden echter liet hij het toveren varen en opende de tuin poort. Dan konden alle zieken bij hem terecht om genezing té vinden voor hun kwalen. Uit de gehele Kempen kwamen ze, want tot in Lier en Ant werpen liad men gehoord, dat hij een van die zeldzame toverboeken bezat, die men nooit meer kwijt kon raken, als men er eenmaal in gelezen liad opgebracht, ik kan het geen gek op zijn Frans uit cn naar dc hel niet luchtje vinden. Ik heb het menigmaal de grammatica. Bijvoorbeeld: Je wilt ze vertellen, dat je ze niet lastig i vallen. Je start vlot met „Nous parfumeriewinkel of in Con cordia benauwder gevonden dan nu. Je moet tenslotte aan die zware par- fumlucht ook' Wennen en dat is toch liét van Als ik zo rustig zit te metselen, moet ik werkelijk zeggen, dat er tenslotte tqch' weinig verschil is tussen een stal vous en da3r zit je met lastig vallen. Dat is „bother" in het Engels en je gaat dus vlot verder me! „bo- therons pas". Het is een ideaal laud hier voor HBS-ers, maar mijn Frans is al danig' verminkt! TN DE MAAND MEI bereidde hij zijn geheimzinnige geneesmiddelen. Buiten op de bleek stond een tin nen bord, waarin ijzer- en kopervijl- sel glinsterde tussen melkwitte en ijs- grauwe stenen. Telkens kwam de beul voor hot raam staan om naar de lucht te kijken, want er mocht geen schijn van schaduw op het bord vallen, daar het toverpoeder daardoor aan kracht zou inboeten. Eindelijk was hij voldaan over de kwaliteit van het poeder en nu kon hij zijn medicijnen gaan bereiden. Het hout knetterde in de kombuiskachei, waarop potten en pannen van de hitte stonden te dansen; vloeistoffen, die elk ogenblik van kleur verwisselden, kookten cn broebelden in zware kol ven van dik glas, die eindigden in lange luiten, waaruit langzaam stoom ontsnapte. De scherprechter liep maar heen en weer van het ene vuur naar het andere, als een kok in een hek- senkeuken, met een. blaasbalg in de ene hand en in de andere een tang om al wat heet was aan le vatten. Onderwijs prevelde hij de recepten, die hij uit" het toverboek had geleerd: Schraap hel vet van de rug Van een langpootmug; Meng dat met adderolie en verschraald bier In een verhouding van een op vier; Zeg en herzeg Drie maal Abacadabrdl En de koorts is weg! kon je hem horen mompelen, of hij fluisterde haastig met zijn schorre stem: Dolle kervel, bilzenkruid. Kamperfoelie en wijnruit Stampen in een vijzeltje van glas; Met het vet van, een das, En de stekels van een egel Volgens de gulden regel Van de tovenaar Malegijze Stidderen op de bekende wijze; Afkoelen; dan krachtig strijken. De rheumatiek moet aanstonds wijken. De doktoren zagen met lede ogen, dat de scherprechter van Breda zo'n drukke oractijk had. „Hadden wij on ze tijd maar nuttig besteed met het zoeken naar toverboeken, in plaats van college te lopen" verzuchtten ze vaak. „Hoe jammer, dat toveren niet onderwezen wordt aan onze universi teiten. dan ging niemand onze deur voorbij om by die pintjesmeester raad cn medicijnen te halen". De tovenaar trok zich echter hoe genaamd niets van hun boze blikken en hun fluistercampagne aan; hij was immers zo brutaal als dc beul en hij vermoedde, dat ze nog wel jarenlang de kat uit de boom zouden kijken. Wanneer hij een van hen met paard en rijtuig tegenkwam op een eenzame landweg, zei hij vriendelijk glimla chend een bezwering op. Hst paard kon dan plotseling geen stap meer verzetten, en b'.eef enige uren lang roerloos staan, ondanks al het trekken en duwen van de dokter en van toe vallige voorbijgangers. Hij haalde die grap echter één keer te veel uit. 17 EN DOKTER, die zo een paar uur in de trantelende koude van de wintermorgen had ge-ijsbeerti rond zijn stilstaand koetsje, kreeg plotseling 'n ingeving. Nauwelijks had het paard weer hel gebruik van zijn benen teruggekregen, of hij sprong m het rijtuig, greep de leidsels, klakte met de zweep, cn voort ging het over zandwegen en binnenpaden. De rft" eindigde voor een klein huis je. waarvan het met stro gedekte en. met mos overgroeide dak zo laag was, dat de dokter vanaf zijn zitplaats ovcr dc r.ok heen kon kijken. Daar sprong hij uit het rijtuig en klopte op dv deur. Een oud, gebogen mannetje deed open en liet hem binnen. „Vriend", zei de dokter, „ik wil nie mand minder spreken dun Arjoan Hartogs, de grote tovenaar, om hem een kwestie van het hoogste belang voor te leggen" ..Dokter, dat doet gc al", antwoord de het ventje, „maar alleen een kwes- tie van leven en dood noem ik van het hoogste belang, en daarvoor koint ge niet. Iemand zit u lelijk dwars, dst is alles". „Maar die iemand is een tovenaar; het gaat niet met rechte dingen toe", antwoordde de bezoeker. ,Wat hij doet noem ik -geen tove- ._.T', hernam Arjoaneke, „dat is een beetje krabbelen op het gladde ijs der necromantie met veel vallen en opstaan", „Hoe kunt u dat zeggen?! Hij werkt met een toverboek", stotterde de dok ter. ,Ik weet wel welk bock hij bezit: het heet „de kleine Albertus" en gc kunt 't het beste vergelijken met het A.B.C. Reik mij die speelkaart eens m, dokter". De dokter nam de vettige, bedui melde speelkaart die in de rand was gestoken van een gebarsten spiegc!, waar dik het weer in zat, en over handigde haar aan de tovenaar, 't Was een schoppenboer, met een donker, gramstorig gezicht. „Kom, schoppenboerin een zucht en een vloek Over de Mark, over de Aa, Naar de beul van Breda En terug met het boek" zei Arjoan en daar scheerde schop penboer al. als een snelle vogel, door het tuimelraam naar buiten. Nog geen vijf minuten waren ver lopen, of er fladderde een klein boek je op tafel, waarin schoppenboer als een bladwijzer stak. „Dat is nu de kleine Albertus", zei Arjoan, terwijl hij de speelkaart veer in de rand van de spiegel stak. „Een aanwinst van mijn bibliotheek kan ik het boekje niet noemen. Het is mis schien maar het beste, dat ik het zo lang opberg, tot ik de eigenaar heb gesproken. Ik zal hem nu bij mij la ten komen: Dwars door de netels langs de weg Dwars door elke doornenheg, Dwars door sloot en dwars door plas, Dwars door elk ondiep 'moeras, Gebied ik: KOM! Tovenaar uit het Achterom!" De dokter was nog niet ver gere den, toen hem een druipnatte ge daante voorbijschoot, wiens kleren ge scheurd en gehavend waren, vaneer. - gereten en vertoelibrast. De kleine tovenaar uit het Achterom haastte zich naar de meester boven meesters, die hem geroepen had. Sinds dat overhaast bezoek, had de beul al zijn onbeschaamdheid verloren cn hij groette zo beleefd en onderda nig de heren doktoren, dat.deze het maar door de vingers zagen, dat hij zo'n grote toeloop had, ginder in het Achterom. Misschien dachten ze wel: „Arjoan Hartogs heeft hem zyn to verboek teruggegeven. Wie van or.s zal tegen die beslissing durven opko men en krom heten, wat Arjoan recht noemt". JACQUES R. W. SINNINGHE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4