SPA Zij zagen gezinnen voor hun ogen verdrinken REDDINGSVAART door Klunderts straten KERELS ZUN HET DIE CADETTEN KEES BROEKMAN EUROPEES KAMPIOEN VINK Dramatische avonduren Angstige spanning Beeld voor de jarige Prinses Kermis Middelburg t Modehuis W. J. Dominicus - Goes jprorp.. TE KOOP AANGEBODEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Advertentie) Een album met Uw N Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of A'uts-Cbocolade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkadc 10-11, Amsterdam (V). Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 Ws of 6 A"s van de MARS- of NUTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade Militairen, heldhaftig tot aan het ongelofelijke O ALS GEVREESD MOEST WORDEN, is het Zondagavond in Zevenbergschen Hoek, vanwaar uit hulp verleend werd in de richting Lage-Zwaluwe en Moerdijk een drama geworden. De vloed kwam met grote kracht en snelheid opzetten en zette vanaf zes uur blank, wat tot dan toe nog onberoerd door het wa ter was gebleven. De beide óverwegen kwamen volledig' blank te liggen én over een lengte van ongeveer twee honderd meter stroomde het klei- water verder het dorp in, waar men er om zeven uur in geslaagd was al het vee en de paarden naar elders in veiligheid te brengen, waarna de adjudant van de Rijkspolitie te Breda, de heer Hermus besloot om later op dé avond alle nog in Zevenbergschen Hoek achtergebleven mannelijke personen te-evacueren, per trein en bus van de die in gereedheid wérden gehouden. I_JET MEEST dramatische vcirïiaal vertelde ons de Stoottroeper Damen uit Zevenbergschen Hoek. Hij behoorde tot de bemanning van een KMA-pontonboot, waarmede zij uren en uren waren bezig geweest om be dreigde boerderijen en huizen waar- In de bewoners waren achtergebleven te bereiken. Van sommige hingen de ménsen aan de dakgoten, anderen zaten in de nok van het dak naar hun naderende redders te wuiven. Maar de elementen waren sterker dan de krachten der huilende militairen en brandweerlieden: als zü dachten de huizen te kunnen bereiken, kwamen de hoogopgaande golven hun pogin gen de bodem inslaan. En in twee gevallen zagen zij huizen in de vloedstroom verdwijnen: mensen, have en goed onbarmhartig meesleu rend: een gezin van tien, een ander van vier mensen Toch hebben zij het genoegen ge smaakt, één gezin: man, vrouw en twee kinderen te redden. Het kleinste kindje, ternauwernood zes maanden oud, kon ik. aldus Damen, nog juist van de verdrinkingsdood redden, door het boven mijn hoofd, in het water wadend, naar. de boot te brengen. Maar toen moesten- we terug, zei hij met een brok in de keel, het water werd voortdurend ruwer en de duis ternis begon reeds in te vallen. O, die rampzalige duisternis, zij maakte het toch al onmenselijke reddingswerk nu volledig onmogelijk. Wij spraken er ook "met de pastoor; met wethouder .Balemans, met men sen uit Moerdijk, met de kapitein van het detachement genietroepen uit Den Bosch, kapitein Tesink, die met 15 boten naar hier was gekomen, maar het reddingswerk ook al had moeten opgeven, omdat het uitgesloten bleek om met de boten de bedreigde wo ningen te bereiken. Zij zouden in Zevenbergschen Hoek eventueel blijven overnachten om van ochtend opnieuw te beginnen. NOG NET OP TIJD. TNTUSSEN was er nog enige hoop gevaren in de harten van de wach tende menigte. Adjudant Hermus, zo even genoemd, had iemand in Ter- heijden bereid gevonden, zijn motor boot naar Zevenbergschen Hoek te laten transporteren en daarmede te trachten de bedreigde boerderij van Maris te bereiken. Jammer genoeg heeft ook die poging geen resultaat opgeleverd1, waarna de pastoor en wethouder. Balemans besloten de noodklok te doen luiden: het sein voor de nog ter plaatse vertoevenden om zich met grote spoed naar de trein te begeven en naar de bus. Het was pre cies 20 uur 41, aldus berichtte ons 'later de hopman der Verkenners, Peters uit Breda, die daar met o.a. Commissaris van Campen hulp had den verleend, toen de trein zich in beweging zette en dat was maai- net op tijd, want het water was intussen begonnen ook de spoorweg te over spoelen.... HELDENMOED. pEN STAALTJE van heldenmoed-, uit de velen, heeft Harry Ruecü Suedi, van geboorte een Italiaan, en woonachtig Ln Zevenbergen, (hij is doelverdediger van de voetbalclub Virtus"), verricht. Hij was op de zelfde boot, waarop ook 'de Stoot troeper Damen zich bevond. Nad'a' bénaderen waren mislukt, ging hij met een lijn aan het lichaam te water om zwemmende te trachten een ver binding van de boot met het huis tot stand te brengen.. De poging mislukte en, de heldhaftige jongen moest, daar de boot hem toen ook niet meer be naderen kon, verder tegen de kokende stroom opzwemmend het huis zien te bereiken, hetgeen hem ook gelukte. Hoe het verder met hem afgelopen is of zal lopen, kan pas vandaag blijken. Dit geldt dus ook voor de bewoners van het huis. die reeds naar het dakvenster hadden moeten vluchten... Hoe verschrikkelijk, er zó dicht bij te zijn en dan niet te kunnen helpen. Het ergst achtte men de situatie in de Nassaupolder, waarheen geen hulp kon worden gedirigeerd. Daarheen zal vandaag, als de dag aanbreekt, heteerst naar toe worden gevaren Hoe het eerst naar toe worden gevaren. Hoe niét uit spreken, vooral toen bekend werd. dat de zgn. binnendijk op het punt stond te 'bezwijken! Wanneer dat namelijk het geval zou zijn, kwam ook nog Zevenbergen onder water te liggen, uit welke gemeente inmiddels ook reeds het laaggelegen gedeelte was geëvacueerd, benevens het rech tergedeelte van Zevenbergschen Hoek dat tot dan toe voor een deel droog was gebleven. WANHOPIGE TOESTAND. QNGELOOFLIJK is de bereidwil ligheid geweest om hulp te bie den. Vrijwillig' was een voetbalclub uit Aarle-Rixtel zichkomen aanmel den; zij werden lateer gevolgd door een groep studenten Tilburg: van zelfsprekend werd bizonder' op prijs gesteld. Bijna warén wij met onze auto niet meer naar Breda gekund. Aan de Oostelijke zijde van de verkeersweg was de vloed namelijk zo hoog geko men, dat de weg overstroomd werd. Het .gevaar werd toen met sprongen omhoog gevoerd, omdat met het wa ter meegesleurd werd de uit schuren weggespoelde oogst, voornamelijk aardappelen. Tal van auto's, ook de onze, strandde daar en als niet een zestal verdienstelijke jongelui ons hadden geholpen, zou een wanhopige situatie zijn ontstaan, omdat dan ver keer op die weg niet meer mogelijk zou zijn geweest. Het was intussen toch al een w hopige toestand geworden, doordat van alle kanten gevluchte koeien de weg op kwamen gerend. Pas bij liet Wit Huis, op de kruising van wegen die naar Terheijden Waalwijk voe ren, hield de overstromingvan de weg op. Daar bij het Wit Huis 1 radde n de politie en vrijwilligers al hun zelfbeheersing nodig, om de stroom van te hulp snellende auto's uit alle delen van het gewest, in goede banen te leiden. Immers, ook Wagenberg was tegen de avond ontruimd moeten worden, terwijl Terheijden zich daartoe gereed hield.. Vele huisgezinnen, die .alvast maar te voet op weg waren gegaan, wer den opgepikt en naar veiliger oorden gebracht. Het was een exodus, welke ons her innerde aan de vlucht van Antwerpen in 1914, maar dan in veel en veel benarder omstandigheden, DÉ GENIE. A LS VANDAAG de reddingspogin gen zullen worden voortgezet, met onyenninderde kracht, mag men hopen, dat de natuurelementen be daard zullen zijn. Want als de wind gaat liggen, zullen de gendemannen met hun 15 boten ongetwijfeld ,de geïsoleerde woningen kunnen bereiken. Ontelbare smeekbeden zijn ten hemel gezonden, dat de huizen in het watèrsnoodgebied het zulien hebben kunnen houden. Wij durven niet de gedachten neerschrijven, die de men sen hadden ten opzichte van de circa 900 bewoners van Moerdijk, die vol ledig van de buitenwereld waren afgesloten. Wij hopen er in ons blad van morgen van te mogen getuigen, dat God velé daar heeft willen sparen. Cross-kampioenschap van Zeeland Het cross-kampioenschap van Zee land wordt gehouden op Zondag 22 Febr. op het bekende parcours rond dé mólën te Schoondijke. Die zelfde dag organiseert de wie lerclub „De Scheldemond" op dit par cours een cycle-cross. Bij Sprang was dc doorbraak zo hevig, dat een huis onmiddellijk geheel ineenstortte. Strijd om mensenlevens herhaalde pogingen péN, HUP. ééN HUP: in verheten ca- dans worstelen we roeiend door Klunderts straten. Het brakke water bulkt langs de stukgeslagen gevels met verrassende kolken en heulen. Vier cadetten, twee Klundertenaren, een een huis teonbekende en uw verslaggever in een Een delegatie van het wapen der Koninklijke Maréchaussee bood Zater dag aan Prinses Beatrix ten paleize Soestdijk een geschenk aan ter gele genheid van haar vijftiende verjaardag. Het cadeau, as een beeld, ver vaardigd door de Limburgse beeldhouwer Jos. Wong Lun Hing, leerling van een academie voor beeldende kunsten. Prinses Beatrix neemt het geschenk in ontvangst uit handen van kolonel W. Kist. Achter de prinses staat haar zusje, prinses Irene. klein legerbootje. opzoek, telkens op nieuw naar angstige gezichten voor bovenraampjes. Kerels, die cadetten, met taai doorzettingsvermogen en be wonderenswaardige kalmte. Ieder krijgt zijn beurt, tot ze niet meer kunnen. DRIE OUDE DAMETJES Liet roeien alleen al is een ware 1 kunst: geluk is er bij nodig om voruit te komen. Langs de gevels gaat het nog het beste, maar het bezwaar is dan. dat maar één kant kan roeien. Op de markt is het practisch onbegon nen werk .De zilte waterwolf brult en woedt er. Twee, drie keer wordt het bootje teruggeslagen, maar onver saagd keert men terug. Tot het lukt, Aan de overkant staan drie angstige oude dametjes voor hét raam. Na tien minuten liggen we er met het bootje onder. „We willen wel, maar boe kunt U ons er uit krijgen?". De chief-cadet is niet voor een kleintje vervaard. Hij roept om de huissleutel, drukt met alle macht de deur in en kleutert binnen, tot de schouders in het water. ,Denk om de gasput". roept verschrikt het oude mensje. „Het luik is weggespoeld". Maar onze cadet zit al boven en neemt een zenuwachtig- giechelend vrouwje op zijn schouders. Zo volgen er nog mee. Tasjes en kof fertjes moeten mee, of we willen of niet. „Flinke kerels zijn jullie" en ze giechelen maar, onbewust van het doodsgevaar, waarin zij zich met het wankele bootje 'bevindt. Maar de ca detten lachen er maar mee. Het is pompen of verzuipen, envlug pom pen, want aan het volgende raam staat een jonge moeder met een baby in haar armen angstig te wenken. Twee Groningse onderwijzeressen zitten ook al geïsoleerd. De verlossing gaat na- natuurlijk met de nodige kwinkslagen gepaard. Lachen, maar jongens, om de angst te vergeten. Terug, mat de stroom mee. gaat vlug genoeg. De vlug, want herhaal delijk is het botsen. Aan de kant staan stoere kerels klaar om de mensen over te dragen aan verzorgers. En ons bootje vaart weer' terug: één, hup, één, hup, levens redden. Waarom niet lachende. Dan gaat het veel be ter, Kerels zijn het, die cadetten. DE ZESDAAGSE VAN GENT Zaterdagavond laat luidde de 'stand in de Zesdaagse van Gent: 1 StromArnold (Australië) 47 pnt. 2 BuylOllivier (Belg.) 31 pnt. 3 Car raraSenfftleben (Frankr.) 23 pnt. 4 Schuit,e—Peters (Nederland) 13 pnt. Op één ronde: 5 Ockers—van Steen bergen (Belg.) 17 pnt. Op twee rón den: 6 Patterson—De Corte (Austr. Belg.) 39 pnt. J3e overige\Jcoppels hadden drie en meer ronden achterstand. P.S.V.—T.E.C. 0—I. Zege was niet geflatteerd Op eigen veld heeft P.S.V. voor een enthousiast spelend T.E.C. het hoofd moeten buigen. De zege der Tielenaren was allerminst geflatteerd, ondanks het technisch overwicht van de rood-wit ten. Onder de slechte weersomstandig heden legde deze techniek geen ge wicht in de schaal, temeer omdat de T.E.C.-ers de roodwitten geen ogenblik vrij spel toestonden. Als gevolg van de noodtoestand, waarin Nederland zich bevindt, werd door beide ploegen onder protest ge speeld, welk protest officieel bij de K.N.V.B. wordt- ingediend. Dit protest deed een algemene lusteloosheid in de P.S.V.-ploeg ontstaan, waardoor elk enthousiasme bij de roodwitten ach terwege bleef. Het was echter P.S.V., dat al heel spoedig na het begin het TEC-doel wist te bestoken. Het was vooral kanthalf van Tuyl, die met een hard schot het Tielse doel bereikte. Voortreffelijk werk van de doelman wist dit gevaar ie bezweren. Aan de overzijde bleek dit gevaar al spoedig'heel wat groter. Hoewel de Tielenaren tegen de storm moesten optornen, werden hun aanval- ln met zo'n groot enthousiasme opge zet, dat Steiger ep. Scholtens het zwaar kregen te verduren. De kracht van de Tielenaren werd in de 28ste minuut be kroond met een voortreffelijk doel punt. Van Hasselt kopte in, de bal werd door de lat gekeerd en de toe stormende linksbuiten Kranenburg legde de laatste hand aan dit werk (01). Het daarop door P.S.V. inge zette offensief werd gekeerd en zo ging TEC met een 01-voorsprong de tweede helft in. Ook na de thee deed PSV alle po gingen om de achterstand op te halen. Het met de minuut steigende élan, waarmede TEC zich in de strijd wierp, wist de pogingen der roodwitten te verijdelen en daarmee de strijd te winnen. VOETBALLERS stelden een daad Uit Aarle-Rixtel naar Breda Dekath. vierde klasser A.S.V. te Aarle-Rixtel bij Helmond, heeft giste ren een daad vari .grote sportiviteit gesteld. Nadat berfent- van het niet- doorgaan van de vastgesteld ontmoe ting S.B.CA.S.V. was ontvangen en via de radio kennis was genomen van de ramp die Nederland had getroffen, nam het bestuur onmiddellijk een ini tiatief ter persoonlijke hulpverlening Na overleg met burgent. Hoffmans stelden de leden zich spontaan ter be schikking. De aanmelding was zo danig, dat meerderen moesten worden teleurgesteld. Na het eerste middag uur vertrokken 45 leden per autobus met als eerste reisdoel Breda, om al daar nadere instructies af te wachten. Zij werden voor een deel naar Zeven- bergschenhoek gedirigeerd. BLAUW WIT-AJAX ten bate van de watersnood Woensdagavond 4 Febr. wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een vr iendschappelij ke voetbalwedstrij d gespeeld- tussen de hoofdstedelijke clubs Blauw-Wit en Ajax ten bate van de slachtoffers van de watersnood. N.R.Y.L.O.. N.U.W. en N.N.W.B. in federatief verband De Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Nieuwe Unie voor de wandelsport en de N.-Ned. Wandel- Bond zijn met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. in federatief verband verenigd. Zoals bekend organiseert de N. B. V. L. O. de jaarlijkse Vierdaagse te Nijmegen, de N.U.W. is de wandel sportbond in het Oosten van ons land, terwijl de N.N.W.B. de organisatie is voor de drie noordelijke provinciën. Bok de Korver gehuldigd Bok de Korver de bekende oud- Spartaan en oud-internationaal, die Dinsdag zijn 70ste verjaardag vierde, is in het Kasteel Spangen in het zon netje gezet door zijn sportvrienden. Onder de vele belangstellenden be vonden zich oud-internationals, o.a. W. Hesselink Lèfèvre. Lotsy, Göbel, N. Bouvy, Dr. J. Thomee. Dr, H. Tetzner, Jan de Boer, en vele anderen. k'EES Her Schaatstriomf van Nederlanders in Hamar BROEKMAN, de brede tuin der uit 't Westlandse Lier, heeft Zaterdag en Zondag de bekroning op 7 jaar intensieve training bereikt. Met machtige slagen, die het Noorse pu bliek te Hamar aan hun geliefde An dersen deed denken, behaalde bij het Europees schaatskampioenschap. Voor de eerste maal in onze schaats-historic kwam deze titel mee naar Neder land. En hoe overtuigend de talrijke mededingers werden teruggewezen blijkt wel uit het feit, dal de strijd uiteindelijk een heet Nederlands duel werd. Alleen door de ongenaakbare tijd, die Kees Broekman op de 7^900 meter maakte (17,13 min.) kon hij sijn streekgenoot Wim v. d. Voort bedwin gen. Ook de vijfde plaats in het alge meen klassement was voor een land genoot: Anton Huiskes. FNe weersomstandigheden op de baan van Hamar in. Hoorweger^ waren niet zo bijster gunstig. ZaferrYig; toen de 500 en de 5000 meter in et pro gramma stonden, was het l-■ stroef geworden door de plakkerig» sneeuw, die uit de sombere hemel neerviel. Maar het spaarzame publiek werd vergast op verwoede gevechten. Elke meter, elke seconde werd bevochten met alle kracht, die school in de deel nemers. Reeds op het einde van de eerste wedstrijddag bleek echter, dat de Ne derlanders het heft in handen hadden genomen. De herboren v, d. Voort leidde. Broekman had de Noorse fa voriet Sverre Haugli reeds afdoende teruggewezen in een duel, dat meteen het mooiste van. de dag werd HOOGTEPUNT. FNe waardering van de deskundige Noorse toeschouwers voor de koene opmars van dat kleine Nederland, be reikte haar hoogtepunt, toen v. d. Voort op de 1500 meter zonder hoofd brekens zijn clubgenoot Broekman te lijf ging. Hij vocht op die afstand voor zijn eigen kans. Uit het onuitputtelij ke reservoir van zijn getrainde li chaam putte hij de souplesse om Broekman te verslaan. Want toen hij met beide armen los over de finish stoof, kondigden de luisprelcers een trotse tijd af: 2 min. 19,5 sneller dan Van links naar rechts Kees Broekman, de nieuwe Europees 1 hardrijden op de schaats, Wim van der Voort, die tweede werd e: Schenk, aanvoerder van de Nederlandse rijders. De 10.000 meter, als laatste van de vier te verrijden afstanden, bracht tenslotte de beslissing. De Ne derlanders vaagden alle groten uit dit tournooiveld weg. Wim v. d. Voort kwam echter seconden te kort om in 't totaal-klassement zijn streekgenoot de baas te blijven Het eindklassement van de Europe se Kampioenschappen hardrijden luidt: 1. en Europees Kampioen Kees Broekman (Ned.) 199,050 pnt. 2. Wim. van der Voort (Ned.) 200.690 pnt. 3. Ivar Martinsen (Noorw.) 202.067 pnt., 4. Sverre Haugli (Noorw.) '202.652 pnt. 5. Anton Huiskes (Ned.) 202,883 pnt. 6. Franz Offenberger (Oost.) 203.072 pnt. 7. Roald Aas (Noorw.) 204,273 pnt, 8. Norman Holwell (Eng.) 204.560 pnt., 9. Kornel Pajor (Zw.) 206.347 pnt. 10. Arthur Mannsbarth (Oost.) 207,172 pnt., 11. Gunnar Stroem (Zw.) 207,393 pnt. 12. John Hearn (Eng.) Drie Ned, scliaatsrijders naar wereldkampioen schappen Naar wij vernemen, heeft het be stuur van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond besloten om drie rijders af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen, die op .14 en 15 Febr. te Helsinki worden ge houden. Kees Broekman, Wim v. d. Voort en Anton Huiskes zullen t.z.t. via Stockholm naar de Finse hoofd stad reizen. Advertentie) De Ned. ploeg voor wereld kampioenschappen tafeltennis De Nederlandse tafeltennisploeg, die aan de van 20 t.m. 29 Maart te Boeka rest te houden wereldkampioenschap pen deelneemt, zal bestaan uit Cor du Buy, Will van Zoelen en Wim van Stoop (allen Amsterdam). Cor Pelser heeft de uitnodiging niet aangeno men. Zó vielen de punten VOETBAL. Ie KLASSE A: GVAV—NEC 4—0. Ie KLASSE B: Go Ahead—Elinkwijk 11; VitesseBe Quick 22; Enschede Heerenveen 2—2. Ie KLASSE D: PSV—TEC 0—1. ZUID I 2e KLASSE A: Schijndel— Woensel 44. MARKTEN 'sHÊRTOGENBOSCH. 31 Jan. Op de_ pluimve'ëmarkt werden aangevoerd circa 13.500. .stukg. prijzen: lichte kippen 1' 2.05, —2.10 per kilo levend gewicht. Zware soorten 2.102.20 per kilo levend gew. Tannine konijnen f 1.801.95 per kilo lev. gew. Tamme konijnen 4.007.50 per stuk. Overzicht: handel vlugger met hogere prijzen. Korter aanvoer van tamme ko nijnen, handel iets vlugger met wat hogere prijzen. Weinig aanvoer van wil de konijnen en eenden. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de kermis zal worden gehouden van 3 t/'m 8 Augustus 1953. Houders van kermisinrichtingen, welke standplaats op de Markt wensen in te nemen, moeten vóór 14 Februari a.s. schriftelijk opgeven, hoeveel zij wensen te bieden; 50 der geboden pachtsom moet worden ingesloten. De openbare verpachting zal plaatsvinden op 17 Februari 1953 op het Stadhuis, Lange Noordstraat 1 te 14 uur. Het is gewenst, zich vóór de inschrijving ter secretarie (2e afdeling) te vervoegen; de voorwaarden c.a. zijn even eens op genoemde afdeling verkrijgbaar a 1,20. Middelburg, 8 Januari 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN, burgemeester. 4-o J. PH. KOENE, secretaris. beeft een bijzonder gr voor Bruids- en Bruidsmeisjes Japonnen in vele. nieuwe dessins en kleuren f 3.75, 4.20, 5.30, 7.40 8.25, 9.95, 12.50 p. M. Bruidssluiers •geheel compleet met kapje en geborduurde rand, lengtes vanaf 80 c.m. tot 3 M. in de prijzen van f 9.75 tot f 48, HANDSCHOENEN - NYLONS - GARNERINGEN. KORTE KERKSTRAAT 13 Tel. 2634 In Café, In Restaurant, Bij U thuis, Drinkt altijd het bronwater door de natuur met uitzonderlijke hoedanigheden begun stigd. Het helpt de spijsvertering. Vraagt steeds de SPA LIMONADES, met suiker vervaardigd. ALOM GEKEND. ALOM GEWAARDEERD. Wif tonen de nieuwe Ij/n Mantelcostumes Trico Deux Pièces Mantels Gabardine mantels Komt U eens kijken U slaagt bij GOES - Lange Vorststraat 80-82 Zwaar eiken en Old-finish 2 en 3 deurskasten. Dressoirs Theemeubels Buffet Was- kast met marmer blad en spiegel. Axelsestraat 10 TERNEUZEN.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4