griep Nieuwe legerorder op komst TAD AND „TWEEDE RONDE" van bevolkingsonderzoek OOSTBURG BESLOOT HENGSTENKEURINGEN C J en Z.-VLA ANDEKEN Zorg voor onze verdediging Ook bij ouderen Kan subsidiëring getolereerd worden 3 De Verborgen Schat DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HULDIGING PROF. DR. MULDERS. Zaterdagmiddag is de Oudenbos schenaar Prof. Dr. Alphons Mulders, hoogleraar in de missiologie, de fun damentele en Oosterse theologie aan de R. K. Universiteit, te zijnen huize te Nijmegen gehuldigd ter gelegen heid van zijn 60e verjaardag. Onder de vele telegrammen met gelukwen sen waren felicitaties van Kardinaal de Jong en mgr. Baeten. De druk bezochte receptie, waarop bijna alle professoren der Nijmeegse Alma Mater verschenen, kreeg zijn hoog tepunt in de aanbieding van een standaardwerk over de missie-ar beid door Prof. dr. J. Wils. WEG „GEMEENTE TERNEUZEN" Een van de plaatsnaamborden, die rond Sluiskil zijn geplaatst, heeft met koolteer een bewerking ondergaan. Op de borden staat vermeld Sluiskil gemeente Terneuzen. Men heeft nu .Gemeente Terneuzen" met teer weg gewerkt. Alhoewel dit misschien een aardige grap lijkt, kan men met een dergelijke handelswijze niet sympa thiseren. Duidelijk ligt hier voor de hand, dat men op een dergelijke ma nier zijn misnoegen wil uiten in ver band met genomen raadsbesluiten in de gemeente Terneuzen. en men een actie wil voeren, die duidelijke taal spreekt. Advertentie) rrisrs -- InUctarande mo" jj „{doende en x\ EERSTE MOEDERCURSUS Woensdag a.s. wordt voor de eerste maal in onze parochie een moeder cursus gegeven, georganiseerd door het Wit-Gele Kruis. De cursus, die erz'orgd wordt door zuster Vernim- men, wordt gehouden in het jeugdge- bouw aan de Westkade. Het grote succes, dat de moeder cursussen in velo andere plaatsen heeft, bewijst de populariteit. Voor al le moeders en meisjes boven 18 jaar- is de cursus, welke gratis gegeven •dt, alleszins aanbevelenswaardig. tndlg smaak- MlontieJ SOUBURG IN 1952 Uitbreiding werd kunstmatig geremd TN de gemeenteraad van Souburg a heeft burgemeester A. H. S. Stemer- dlng in zijn jaaroverzicht 1952 gezegd, dat door het huidige systeem van toekennen van bouwvolumen, ge paard met ontheffingen van herbouw- pücht enz., de woningbouw en dus de uitbreiding van Souburg van hoger hand kunstmatig wordt geremd. Was dit niet het geval geweest dan sou het inwonertal der gemeente ver moedelijk de 7000 reeds hebben be reikt, zo niet overschreden. In 1952 is de bouw van 25 woningen voltooid, terwijl met de bouw van 9 woningen is begonnen. Uit het industriecontin gent is de bouw van 60 woningen toegewezen, waarvan er 35 voor De Schelde en 25 voor de P.Z.E.M. zijn Voor particuliere rekening werden 17 woningen gebouwd. Het uitbreidingsplan voor Souburg is gereed en thans in zijn laatste sta dium. In 1952 is veel aandacht geschonken aan West-Souburg. Behalve de straat verlichting van de Nwe. Vlissingse- weg is het Marnixplein verbeterd en gerioleerd terwijl de Kerk-laan werd doorgetrokken. De herverkaveling heeft gezorgd voor een. mooie verbin ding met Koudekèrke. De sportvelden zijn nog SWci m -J-* ,*jiirar seizoen zal het tijdelijke veld, -n ge_ i&uik kunnen worden genome|j Voor 1953 staat vast dat n=,t plan •van 60 wonineen w.ordt verv,-ehkeU,k^ ^a4riji vci-der een huishouèiokaa) wordt gebouwd en de openbare?, lagei school met twee lokalen wordt üitgi breid. In deze gemeenteraadsvergadering werden de voorstellen van B. en W, tot het verlenen van voorschotten aan de Ver. tot Verbetering Volkshuisvesting te Vlissingen, tot 't aanvragen van Rijkssteun t.b.tr. 60 wo ningen bezuiden de Kanaalstraat en die tot vaststelling van enige veror deningen ter uitvoering van de Win kelsluitingswet 1951 aangenomen. Tot leden van het bestuur van de gemeen telijke Instelling' voor Sociale Zaken werden benoemd de heren F. Leen- houts en L. van Sluijs. De begrotingen van de Gemeentelij ke Instelling van Sociale Zaken, van het gemeentelijk woningbedrijf en van de gemeente, over het dienstjaar 1953 werden goedgekeurd. Sluiskil Sas van Gent. HULST EMIGRATIECURSUS GEëINDIGD De eerste emigratiecursus is ten einde. Aan degenen, die deze cursus met goed gevolg hebben gevolgd, wordt Vrijdag a.s. het diploma uitge reikt. De eindles, waarbij de adspi- rant-emigranten door het emigratie comité het diploma wordt overhan digd, wordt in het St. Joseph-patro- naat gehouden en begint om zeven uur. Breskens Dynamo ontvreemd. Van het op 2 helling liggend vissersvaartuig K 2 is door onbekenden een scheepsdy namo van de motor ontvreemd Koewacht Rijkspolitie, de heer L. stoorvogel, de groepscommandant der Rijkspolitie te Sluis, de heer L. Meertens en de leden van de Reserve Rijkspolitie te Sluis, de uitreiding plaats van de- door 3 nieuwe reservisten behaalde diplo ma's. De pas geslaagden zijn de he ren A. C. Leliaert P. Brouwer en A. A. Rcelandt. Kapitein Stoorvogel reikte de di ploma's aan de geslaagden uit en gaf in het kort een overzicht van de doelstelling van het Instituut S.W.G. De reservist A. A. Roelandt sprak namens de reservisten een woord van dank tot de heer L. Meertens voor de prettige wijze waarop deze de instruc tielessen had gegeven. Na de pauze werden door de heer en mevrouw Brouwer en de heer Roe- landt enkele voordrachten gedaan. De burgemeester van Sluis felici teerde de geslaagden met het door hen behaalde succes. Hij sprak woor den van waardering over het werk van de Reservé Rijkspolitie cn dank te tot slot opper-wachtmeester Meer tens voor zijn grote ijver, en toewij ding als instructeur van de geslaag den. VERGADERING BOLDERSCLUB De boldersclub ,De molen" hield in zijn clublokaal een algemene leden vergadering. De leden van deze ver eniging gaven door de grote opkomst blijk „hart" voor de zaak te hebben. Op deze vergadering, waar het zeer vrolijk en ,nat" toeging, werd beslo ten de nieuwe overdekte en verwarm de bolbaan met een prijsbolling voor de leden officieel te openen op 5 Fe bruari aanstaande. Ook werd beslo ten tot het houden van een algeme ne bolling op 15 Februari a.s„ terwijl bezoeken zullen worden gebracht aan dc bolderclubs te Uzendijke en Eede. JAARVERGADERING VARKENSVERENIGING De varkensvereniging „De Volhar ding"' alhier hield haar jaarvergade ring ten huize van de heer H. Goddé- ris alhier. Uit het- verslag over het afgelopen jaar van de penningmees ter bleek, dat er een batig saldo in kas is van f 1741.44. In 1952 is een bedrag van f 458,06 uitgekeerd voor drie dode varkens. De aftredende be stuursleden. de heren H. Goddéris, G. Versohoore en Ed. van Damme. wer den herkozen. De uitkering voor ge storven of onteigende dieren werd wederom vastgesteld op f 1,40 per kg. Ongeduld inzake tverkgelégenheidspolitiek ]"NE GROTE i>olitickc rede, door Prof. Romme voor de Partijraads vergadering gehouden, zullen we van wege de overvloed van kopij in enkele kenmerkende uitspraken samenvatten: 1. De zaak van onze verdediging in geallieerd verband vervult ons met de hoogste zorg. De deur naar de verdediging van West-Duitsland staat nog allerminst open. 2. Wij zijn in Europa nog niet vol doende bedacht op bet .gemeenschap pelijk gevaar. 3. Het gevaar van het dirigisme bij de opbouw van het nieuwe Europa wordt nog te weinig onderkend. 4. Met ongeduld wachten wij op het concrete plan van wer-kgelegen- heid'SPolitiek. 5. Ten aanzien van de gezinspoli tiek moeten we binnen een jaar con- ere telresultaten zien. 6. T3rede-basispolitiek blijft ge wenst, maar het opdringend huma nisme stelt de vraag, of dit middel ons zedelijk mogelijk zal blijven. Bestuurverdeling. Het bestuur van de duivenmaatsohappij „Nieuw Leven" vergaderde en verdeelde dc bestuursfuncties als volgt: A. van Rumste, voorzitter; G. vermeire, se cretaris; A, Goossens ondervoorzit ter; P. van Goethem, 2e secretaris; L. de Kind, penningmeester; bestuurs leden: Ch. Suij, A de Pau. A. Yse- baert en L. Verschueren. R.K.J.B".-OUDER AVOND In Don Bosco hield de.R.K. Jonge Boerenstand een zeer geslaagde ouderavond. De opkomst was buiten gewoon. De leden gaven hunne ouders muziek, zang en voordracluAn ten beste. De lieer Blommaert. vertoonde nog enkele films over de excursie naar Luxemburg en de sportdagen, die afgelopen zomer weiden georgani seerd. n-ftg .OQra^LASJAAR De ver. tot BuvïSlMlS. der vlas industrie hield haAi^^pwinene jaar vergadering ir. 'net cait^valn H. A. de Schepper. In hettafgelopef jaar werd dc grootste productie bereikt sinds ue oprichting vau-het-bedr'jjf in..1940. Uit de plannen voor uitbreiding, die weiden besproken, blijkt, ^fat ae le den willen voortgaan om, in vereni gingsverband, hun vlas te bewerken met de modernste machines. Als be stuursleden weiden gekozen de heren Eng. de Maeyer, H. A. de Schepper en Gilb, Baert. Na de vergadering was ei* een gezamenlijke maaltijd. Sluis Op het gemeentehuis alhier vond in tegenwoordigheid van de burgemees ter de heer P. F. van Hootegem, wet houder J. P. J. Wage, de kapitein der Jhr de Casembroot liet zich niet tegenhouden Aan gevaar ontsnapt ]~\E hevige Noord-Westerstorm heeft de veerdiensten over de Wester en ooster-Schelde en in de Zand- kreek tussen Nooid- en Zuid-Beve land parten gespeeld en heel wat vertraging opgeleverd. De Commissaris der Koningin, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, die Za terdag om vier uur het genieentehuis van Kort gene officieel moest gaan openen, was de eerste en enige die met zijn auto door het reeds 30 cm. hoog staande water reed op de pont naar Kortgene Bij de overkant gekomen, bleek op de l km. lange strekdam net. water een halve meter Advertentie) SOct) hoog te staan. Dat werd hem wat te «o=tig en dus moest geïsoleerde Noord-Hei ROOSENDAAL ORGANISEERT K.J.M.V.-LUSTRUM Op een Zondag in Juni f)E afdeling Roosendaal van de Dioc. K.J.M.V. is de eer te beurt geval len het vierde lustrum van de K.J.M. V. in dit Bisdom te organiseren. Het zal een klinkend feest worden. De K. J.M.V., die in dit gewest bijzonder actief is de laatste jaren, .grijpt dit lustrum aan, om de jongcrenorgani- tie weer eens in het middelpunt m de belangstelling te plaatsen. Dat Roosendaal de uitverkoren plaats werd voor het feest, ligt in het feit, dat daar rond',de datum een gro te middenstandstentoonstelling wordt gehouden mede in verband niet het gouden jubileum van de Roosendaalse Middenstand. Op een nog nader vast te stellen Zondag in de maand Juni is reeds een voorlopig programma uit gestippeld, dat wordt ingezet met een Hoogmis, Na afloop hiervan is er een, feestvergadering in de Kath. Kring, waar een bekende redenaar het woord zal komen voeren. Voorts staat er nog een gezamenlijk bezoek aan de Wa- roubitentoonstelling en een feest avond in de Kath. Kring op het pro gramma. Op Zaterdagavond worden de verschillende afdelingen officieel in Roosendaal ontvangen. Op dezelfde avond houden de K.J.M.V.'ers dan nog een belangrijke werkvergadering. Bevordering bij de Prov. Bootdiensten Advertentie) J Onwilligheid en wanbegrip moeten overwonnen worden OWEL IN TERNEUZEN ALS IN HULST heeft, zoals wij reeds schreven, de Commissie voor het bevolkingsonderzoek van de Provinciale Vereniging' tot bestrijding der t.b.c. besprekingen gehou den met de besturen van de diverse kruisverenigingen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de wijkverpleevsters waren daarbij tegenwoordig. Dr C. H. van Joost, de medische leider van het bevolkingsonderzoek, hield een inleiding over het belang van de „tweede ronde" van het massale onderzoek naar mogelijke t.b.c.-paiiënten, welke 10 Februari in Hulst zal berinnen. Hulst is de eerste plaats in het district waar het onderzoek dit jaar wordt gehouden. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! DIJ HET EERSTE onderzoek, circa anderhalf jaar geleden, heeft een aantal personen het niet nodig' gevonden zich te laten „doorlichten". Van deze mensen heeft zich echter in de tijd tussen dat bevolkingsonder zoek en thans, een aantal mét ziekte klachten aan dg consultatiebureaux gemeld. Ondier degenen die zich niet aan het bevolkingsonderzoek hadden onderworpen, bleek ruim tweemaal zoveel t.b.c, voor te komen') dari bij degenen die wel de moeite namen 'n röntgenfoto te laten maken. IA zekere zin zou men dus kunnen zeggen,' dat juist de mensen, dde weigeren aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen, „verdacht" zijn! Bij het eerste onderzoek is gebleken dat onder de oudere mensen de meeste weigeraars voorkwamen. Waarschijn- want midden op de sloes- de motor -af en de autq-scheen aan .de heftige golven overgeleverd. Gelukkig wist de chauffeur echter weg te komen. (~LS. hebben met ingang van 1 Janu- ari 1953 bevorderd tot kapitein, de stuurlieden:- J. van Rosevelt, P. Ge- schiere, J. van Klinken, C. van Klin ken, J. Heemskerk; tot stuurman, de stuurman/aflossers: J. Sutin, A. Ver- sluys, A, Griep, J. Arens, V. Martens, V. de Vries, W. Roth; tot stuurman/ aflosser, de matrozen; J. de Vroe, P. de Klerk, J. Paardekoper. J. van Ha- .neghem. -P^Maagf,*a dg Roos^ L. Vier- 'gever. J\%®Ve!sfcn. C. vary.'vs*«*y— 6 •Snnovd;'M.^M|j^3-Klaassen, W. Ja- cobuase^Cj||^^HH'... van Zweeden, F. <J. van Koeve-; ringe. - P- Fieters. FA. Oppeneer; tot hulpmachinist le klasse, de hulpma- chinisten 2e klasse: M- Wijgman en P. Kortekaas; tot huljamachinist 2e klas se ,de olielieden: A. Stück en B. Bek. Toch nog keuringsplaats van géwicht MET DE KEURING TE OQSTBURG, waar de West-Zeeuwsch-Vlaamse .«rjt' paarden gekeurd worden, is de rij der Zeeuwse keuringen van ITHet Nederlandsche Trekpaard" besloten. Oostburg, van ouds de bekende keuringsplaats, waar de meeste goede hengsten ter keuring verschenen, is wel enigszins opzij gestreefd en zelfs overvleugeld door Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar op twee plaatsen de hengsten gekeurd worden. Maar toch heeft Oostburg ook nu weer bewezen een keuringsplaats van gewicht te zijn. En dienover cenkomstig was het bezoek: talrijk en van heinde en verre. WAN 20 driejarige, nieuw te keuren hengsten werden er in totaal 8 go.igeke;rd, waarvan één reeds n Goes. Zodat in Oostburg van de 18 (één bleef afwezig) er 7 goedgekeurd werden. Een alleszins bevredigend re sultaat. Onder deze zeven waren twee zoons van Nico van Annie: de zeer goede zwartschimmel Quarré en de vos- schimmel Quïbus, beide gefokt dooi en eigendom van Stallen de Dobbe- laei-e te IJzendijke. Dan waren er twee - zon en van Nico van Melo, de éne injhtmburg gefokt: de zwartsch, Florus de Gruisdonk, eig, Mare. d'Hoore te Sluis, 'R. J. de Milliano te Goslburg en J. C. J. v. d. Velde te kamperland; de amderp in. Oost-Bra- feafefei v"" Verder was goed. de bruinsch. Questèur' d. Herseur van Alsteim f. e. Stallen dë Dobbelaere-vn/.; de bruin sch. Venqueur d'Amice. d. Eglon van Echt. f.e. A. J. E, Temmerman Hoofdplaat en de bruinsch. Albion, lijlc verkeren zij in de mening, dat op hun leeftijd t.b.c niet meer voor komt. Dr van Joost benadrukte ech ter, dat onder ouderen tuberculose veel meer ontdekt wordt dan bij jon gere mensen. Een gevaar, dlat bij deze „tweede ronde" van het bevolkingsonderzoek zal kunnen optreden, is, naar men verwacht, dat velen van hen, die de eerste maal wel deelnamen', nu zullen weigeren, in de veronderstelling, dat in. zo korte tijd geen vrees behoeft te bestaan voor optreden van t.b.c. Hoe ver bezijden de waarheid die verondersleJli ng is, bewijzen de cijfers die sedert het vorige onderzoek, be kend géwordén zijn. ANGST VOOR „ONT DEKKING" Humanistische actie onder militairen ^DWEL PROFESSOR ROMME als Pater Stokman hcbbei| Zaterdag in de Partyraadsvergadering de kwestie van de „geestelijke" verzorging van de zijde der humanisten besproken. De fractieleider herhaalde nog eens de twee stellingen: De godsdienstige verzorging is uitsluitend aan de Kerken voorbehouden, de overige verzorging mag uitsluitend hen gelden, die deze wensen in humanistisch milieu. De Overheid moet de individuele gewetensvrijheid ontzien, maar het waarde verschil erkennen tussen wereldbeschou-ingen, die uitgaan van het Gods bestaan en die dit niet doen. Overwogen wordt in een legerorder te bepalen: 1. Minderjarigen zullen niet zonder toestemming der ouders aan bijeenkomsten op De Ark mogen deelnemen. 2. Ook aan militairen uit kerkelijk milieu zal niet worden toe gestaan. 3. Militairen, die willen deel nemen, moeten zich in verbinding stellen met de eigen commandant en dc verklaring afleggen, dat ze posi tief humanisten zfjn. Nooit of te nimmer zal de minister humanistische „aalmoezeniers" in het leger toelaten. De minister is voorts bereid, om met de kerkelijke Thuisfronten in overleg te treden, om in ieder geval een minder gunstige positie ten op zichte van het Humanistisch Thuis front te voorkomen. Debat in Partijraad DATER STOKMAN vertelde, dat hij intens overleg aan het voeren was met politici, theologen en aal moezeniers, toen het onbevredigend antwoord van minister Staf op zijn vragen verscheen. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer heeft de minister mededelingen gedaan, die beter van toon waren, al was hij er nog niet geheel door gerustgesteld en bevre digd, In een mondeling onderhoud met de minister is de zaak nog in 'n ander licht komen te staan. De be zinningsbijeenkomsten in het huma nistisch centrum De Ark waren vol gens Ir, Staf toch niet meer dan een: expreiment. KERNVORMING. TN ANTWOORD op opmerkingen uit de vergadering zei Pater Stokman nog, dat het inderdaad de bedoeling van de humanisten is, kernen te vor men. Te rechlvaa:digen zou zijn, als de overheid daarvoor gelden zou wei geren, doch te' verwachten is, dat daarop een zeer sterke maatschappe lijke agitatie en politieke hetze volgen. De vraag rijst: Zouden we daardoor geen groter gevaren oproepen? Bij bevestigend antwoord, zou men op die practische grond subsidiëring kunnen tolereren. Voor Zuidelijke gemeenten bestaat er geen aanleiding voor het geven van subsidie aan humanistische verzor ging, daar het immers slechts verzor ging is van humanisten vóór huma nisten. De P. v, d. A. zal natuurlijk nooit zeggen, dat het humanisme haar gees telijke basis is. Maar hoe meer de hu manisten in die partij, ook in leiden de functies opdringen, hoe meer kans er bestaal, dat dit in feite de geeste lijke basis wordt. Met enige spanning wacht men in tussen af, hoe het debat in de Eerste Kamer over de Oorlogsbegroting zal verlopen. Moustic van Urbain, f.e. Jac. den Ha mer te IJzendijke. Een jonge Urbain van Certain, voor tweede beoordeling teruggeroepen, werd na arbitrage afgekeurd. Vier vierjarigen werden weer voor een jaar goedgekeurd; geen echter werd opgenomen in het Keurstam- boek. Het zijn de bruinsch. Patriote, d. Karei van Certain, van A. J. E, Temmerman vnd., gefokt door Stal len de Dobbelaere; de Oost Noord- Brabantse zwartsch. Nico van Marie, d. Nico van Melo, eig. Mare. d'Hoore te Sluis en R. J. Milliano te Oost burg; de bruine Udo d'Amice, d. An- toon van Eerkenhof, f.e. A. J. E. Tem merman vnd. en de bruinsch. Brillant van Zj^dijk. d. Brillant van Nico. eig. Ier te-Retranchement.v Dan waren er drie oudere nict-K- hengsten, waarvan één opgencim'en werd in K, n.l. de bruine Gladon, 'd. Majeur van de Klelkamp, eig. L, J. M. Blondeel te Aardenburg en Cam. Rammelaere te Heille-SIuis, gefokt door Gebr. Fassaert te Boschkapelle. Goedgekeurd werd de br. Jan van Watergang, d, Urbain van Certain var C. N. den Hamer te Schoondijke, fok ker A. Hoste te Eede, terwijl Paul van Nico van Mare. d'Hoore na drie jaren dienst óf. opgenomen óf afgekeurd diende te worden, waarbij de jury tot het laatste besloot. Voor 4 jaren goedgekeurd werden de 7-jarige bruinsc-h. Moustic van Ur bain, d. Urbain van Certain, f.e. C. N. den Hamer te Schoondijke. mede-eig, Gerrit van Hal te St. Kruis; de 9-ja- rige br. Marquis, d. Marquis van Jan Gerarclshof, eig. A. J. Salomé-Verha- ge en Corn, van Hoeve te Groede, fokker Cyr. van Overloop te Zuid- dorpe en de li-jarige vos Barra, d. Clairon do la Lys, van Gebr. Buysse te Biervliet. IJzendijke en Groede, fokker Jac. Verhagen te Terhole-Hon- tenisse. Tenslotte werden voor één jaar weer goedgekeurd de volgende K- hengsten: de 5-jarige zwartsch. Nico van het Zwartewater, een Limburgse zwartsch., d. Nico van Melo. eig. Mare. d'Hoore te Sluis, .R. J. de Miliano te Oostburg en J. C. J, v. d. Velde te Kamperland; de 5-jarige bruine Jaap van 't Paviljoen, d. Nico, f. e. G. Moei de te Oostburg te Oostburg; de 5-ja- rige zwartsch. Nico van'IJsselstcyn, d, Nico van Melo, Limburgse van Mare. d'Hoore te Sluis en J. C. J. v. d. Vel de te Kamperland; de 5-jarige bruine Jan van Watergang, d. Urbain v. Cer tain, eig. C. N. den Hamer te Schoon dijke .gefokt door A. Hoste te Eede en de 6-jarige bruinsch. Jaap van Beek. d. Nico van Aardenhof. eig. Jac. de Feyter Johz. te Schoondijke, ge fokt door J. de Jong te Beek-Prin- cenhage (N.-Br.). Het goede weer droeg mee aan het goede slagen van deze keuring. A NGST IS EEN factor, die velen er- van weerhoudt zich op te geven voor het bevolkingsonderzoek. In de eerste plaats treedt die angst op, als de huisbezoeker verschijnt om de mensen te bewegen zich op te geven.. Onder degenen de een dergelijke, in feite dwaze, vrees niet ten toon' sprei den, wtaren er toch weer 'veel, die na het onderzoek een oproep ontvin gen om nogmaals te verschijnen. Ne gen a tien procent van degenen die werden opgeroepen omdat op hun foto een afwijking was geconstateerd, lie ten verstek gaan. Het is duidelijk, dat ze bang waren, aan de gevreesde ziekte te lijden. Het is natuurlijk erg kortzichtige (en gevaarlijke!) struis vogelpolitiek Deze mensen zijn er zelf de oorzaak van. indien ze inderdaad aangetast zouden zijn, dat het genezen van de ziekte veel moeilijker en tijd rovender wordt, ais er in een verge vorderd stadium althans nog kans op algeheel herstel is. Hoe eerder men er bij is. hoe beter. VERNIEUWING PARTIJBESTUUR Presidium onveranderd TNE PARTIJRAAD heeft met nage noeg algemene stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen ale voor zitter van de K. V. P. Vice- voorzitters werden weer Prof, Dr. J. Gielen en de heer Chr. Matser. Als leden werden in het nieuwe Party-, bestuur gekozen f"rof; Mr. L. G. A. Schliicbting, Pater Prof. D L. J. C. Beaufort, Mr. P. J. M, Aalberse, de hea-en J-. A. Middelhuis, C. G. A. Mertens, Th. S. J. Hooy, F. H. Ter- windt. J. J- de Wit en J. Laan, en .mies A. K-yolte. L. Dirygs-p ng'a.- AdvertêrMie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM Stelpt Si^lÜÜP ommm AGENDA HEDEN ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg: De hertaling, of: De liefde gestraft. DE KLINGE-WAES. Cinema van Dijck 19,30 uur: Adam had vier zonen, en Texas. GOES. Grand 20 uur: Export in blond, De Landbouw 19.30 uur: Lezing over welsprekendheid. Schuttershof 20 uur Filmavond Blindenbond. MIDDELBURG-. Schouwburg 20 uur: Rio Grande. Electro 19 en 21.15 u.: Martina. Het lied van MORGEN ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. Kon. Ned. Schouwburg: De herhaling, of de liefde gestraft. EMART KINSBURN 45) Hij begon df dingen beter te onder scheiden. Zo zag hij ook een lichtere plek in de donkere hoek bij de deur, waar het gezicht van de man 2ich moest bevinden. Nou, wat zal het zijn? vroeg de stem bij de deur nogmaals. Zeg maar, waarvoor u gekomen bent antw'oorde Troy, Ik luister. Goed! Zo gaat het duizendmaal beter. In de eerste plaats dan kom ik informeren of u niet graag uit dit muffe liokje bevrijd wilt worden. Het is hier gloeiend heet. Hebt u geen zin aan dek te komen en van de zons ondergang te genieten? 'n Vrij overbodige vraag, ant woordde Troy. Zou een duiker, die verwai'd is geraakt in bet want van een gezonken schip niet graag naar de mpervlakte willen? Da' .dacht ik ook mijnheer Troy en daarom her ik juist naai beneden gekomen. Dus kunnen wp aan dek gaan praten I? uw vrouw Klaax om mee te komen? Ongetwijfeld, was het grimmige antwoord. Kom je mee. Madrona? Troy hiplp haar opstaan en toen ze zich naar de deur begaven, werd deze geopend en stroomde er lucht naar binnen. De man verdween door de deur heen, voordat Troy hem goed had kunnen opnemen. Ze gingen de openstaande deur daar en kwamen nu in een gangetje, dat naar een lage kajuit voerde. Bovenaan een korte scheepsladder stond ter linkerzijde een man hen op te wachten. Terwijl Troy Madrona voorging, zag hij, dat het scheepje ongeveer vijf meter breed was dat het zich voortbewoog en dat de man, die op hen stond te wachten, zich aan stuurboord bevond. Zodra Troy zijn voet op de trede zette, verdween de man naar het achterdek. Troy hielp Madrona naar boven en nu stonden ze samen midden op het schip. Eerst nu hoorde Troy het plof- niet herinneren dit reeds eerder ge hoord te hebben. De kust was nog te fen van een oliemotor. Hij kon zich den. maai mijlen ver verwijderd, dan toen hij pas uit zijn verdoving o..t- waakte. Het was nog vroeg in de avond en de ondergaande zon wierp haar rode stralen over .le spiegel gladde zee. Deze kant uit alstublief, mijn heer Troy, zeide 'ri stem op 't achter dek. Troy wendde zich om en voerde Madrona langs de stuurboordreling voorbij de lage kajuit, waarin ze ge slapen hadden, naar de voorplecht. Daar was hun mtvoerder bezig, dek- stoelen neer te zetten, met de hoffe lijkheid. die een booteigenaar zijn gasten bewijst. Gaai u zitten, mevrouw Troy.. gaat u zitten, nodigde hij Madrona uit, een stoel naar haar toeschuivend. U moet u, na wat u ondervonden hebt, wel ellendig voelen. Gaat u zit ten, mijnheer Troy. Hoewel hij zich voorgenomen had, zich te bedwingen kon Troy toch niet nalaten, de man woedend aan te kij ken. Het was een knappe jongeman van ongeveer Troy's leeftijd, met een gebronsd gezicht en blond krulhaar. Hij droeg een wijde broek met een riem om het middel, een olijfkleurig flanellen hemd en tennisschoenen. Het hemd hing aan de hals open en de mouwen waren opgerold zodat de ta toeëring op z'n armen duidelijk zicht baar was. Troy liet zich op een stoel neerval len zonder de man uit 't oog te ver liezen. De jongeman stond er op zijn gemak bij en glimlachte zonder de minste verlegenheid. Dat is een vrij armzalig excuus voor een schurk, vindt u niet, mijn heer Troy? zéi hij lachend, waarbij z'n witte tanden scherp afstaken tegen zijn donkere gelaatskleur. Troy gaf geen antwoord en hij ver volgde, terwijl hij zelf ook plaats Hier aan boord van rie Confede- rat noemen ze me Danny Deever. Of ze verwachten, dat ik morgenochtend hangen zal of niet, is me onbekend. Maar nu ter zake. In de eerste plaats, wat kan ik doen, om het u zo gerie felijk mogelijk te maken? Ik ken de werking van chloroform zelf niet en weet dus werkelijk niet, waaraan u behoefte hebt. Misschien een kopje koffie mevrouw Troy? Een whisky soda, mijnheer Troy? Heus, ik weet het niet., maar ik zou u graag wat- opknappen als ik kon. Willen we soms wat vroeger dineren? Hebt u trek? Zeg het dan gerust... Troy keek zijn vrouw aan en er speelde een onverschillig lachje om 2ijn lippen. Ze glimlachte mat terug, schudde het hoofd en zei zachtjes: Liefst niets, Tupelo. Troy wendde zich naar hun gast heer om, die met het meest bezorgde gezicht ter wereld zat toe te kijken. Ik denk, dat we best kunnen wachten, tot het uw gewone etenstijd is, als u nu maar met het zakelijke gedeelte voor de dag wilt komen, zei Tupelo. Uitstekend! begon de ander, zijn benen over elkaar slaande. Nu dan, u bent aan boord van de Confederate en we varen zo maar wat rond om de tijd te doden en u uit de buurt te houden. U bent gevangenen, dat is zo, maar u hebt hier aan boord alle vrij heid, zolang u rustig blijft. Mijn eigen levensgeschiedenis zal u niet veel in teresseren en dus is het wel genoeg, als ik u vertel, dat. ik tot de bende van Traganza behoor en momenteel tot uw bewaker ben aangesteld. In de laatste drie jaren hebben we ruim negenhonderd Chinezen in de Verenig de Staten binnengesmokkeld. We krij- zen zeshonder dollar per hoofd en leveren hen in San Francisco af. U ziet, het is een winstgevend zaakje.. Welnu, binnen twee weken zal de bende worden ontbonden. We bren gen onze laatste lading aan land, die dertigduizend dollar aan het kapitaal i toevoegt; geven elkaar de hand en verdwijnen dan naar onbekende be stemming, We zullen u zolang gevan gen houden tot dat zaakje afgewèrkt is; en als alles dan gelopen is, zoals we wensten, laten we u weer vrij. En dus kan ik u gerust alles vertellen wat u graag van me weten wilt. U zult moeten toegeven, dat ik heel inschik kelijk ben, mevrouw Troy. Hij glimlichte gemoedelijk tegen Madrona. HOOFDSTUK XIX Nieuwe raadselen. Troy had Danny Deever honderden vragen willen stellen, maar zijn trots kwam daartegen in opstand. Nou dan moest u ons de hele ge schiedenis maar vertellen, stelde hij droogweg voor. Uitstekend, mijnheer.. Dus van het begin tot het einde, niet waar? Troy knikte zwijgend van ja. Welnu, de Confederate zwerft hier al drie jaar langs de kust, zolang wij hiermee bezig zijn. Wij die hier aan boord zijn, geven voor, dat we diepzeevisserij uitoefenen. De kust is hier heel eenzaam en niemand heeft ons nog ooit lastig gevallen. We heb ben een grote visakte en wat we vah- gen, verkopen we in Fort Bragg. Daar behoef ik wel niet verder op in te gaan, wel? Het is duidelijk, dat we de schijn hebben weten te. redden en daar komt het slechts op aan. (Wordt vervolgd) DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 HILVERSUM I 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramófoonmuziek; VPRO: 7,50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoc-nmuziek9.00 Mor. genwij ling; 9.15 Sionsliedcren; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gra- mofoonmuziek; 10.50 Voor d'e kleu-ers; 11.00 Voor de zieleen: 11.30 Tenor en pia no: (Piano-intermezzi); 12.00 Lichte mu ziek; 12.30 Land- en tumbouwmedeoe- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12,10 Pianoduo; 13.00 Niéuws; 13,15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.20 IVIe-ro- pole-orkest en soliste; 14.00 „Ze_ eens, Amerika...."; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15,00 Gramofoonmu ziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramo foonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 Pianospel; 18.30 Re portage of gramofoonmuziek; 10.35 Or gelspel; 10.50 „Paris vous parle": 18,55 Muso' te-orkest: 19.20 Verzoekprogramma: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma; 21.15 Lichte muziek; 21.35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 21.50 Dans muziek; 22.30 Mededelingen; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22,45 Buitenlands over zicht: 23.00 Nieuws; 23.15 „New York calling"; 23.20-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II - 298 meter KRO. ,00. Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7 45 Morgengebed en liturgische kalen'er; 8.00 Niéuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Grsmol'oormuzifk; 10.00 Voor de kleuters; 10,15 Gramofoonmu ziek; 11.00 Voor de'vrouw: 11.30 School-, radio; 12.00 Angelus; 12,03 Gramofoon muziek: (12.30-12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen';; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en katholiek nieuws: 13.20 Actua liteiten; 13.25 Lunchconcert; 14,00 Klein koor; 14.15 Symphooette-orkest; 14 45 Strijk-orkest en solist; 15.30 „Ben je zes tig?"; 16.00 Voor dé zieken; 16.30 Zieken- lof; 17.00 Voor de jeugd; 17,15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Drs B. van Eldik: „De economische ge volgen van de souvereini eitsoverdrachv"; 18 00 Metropole-oi-kesl; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor jonge mensen; 18,52 Actuallte.. ten; 19.00 Nieuws; 19,10 Gramofoonmu ziek; 19.15 „Uit het Boek der boeken", causerie: 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Het schoemnakersfeest", hoorspel; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15-24,00 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11,45 Gramofoonmuziek; 12.30 -Weerberichten; 12.34 Gramefoonmuziok; 12.50 Koersen: 12.55 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieerde, muziek; 14.00 School radio; 15.30 Electrisch orgelspel; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Electrisch orgei. spel; 17.00 Nieuws: 17.10 Gramofoonmu- aiek: 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Cau serie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17,50 Boekbespreking: 18.00 Voor Ce jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Causerie; 20 00 Omroeporkest en soliste: 21.01) Gra mofoonmuziek; 21,15) Ethnisohc muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55-23.00 -Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter 12.05 Omroeporkest; 13,00 Nieuws; 13.10, 14.00 en 15.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Lichte muziek: 17.00 Nieuws; 17.15 Gramnfoon- muzi-k: 17.30 V'ool en piano: 18sp 19.00 en 19.*- Gram-r-) minuz.ek; 19 45 -Iws.; 20-00 en 21.30 Gl'am'c foonmnzi-'k 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonnuizie!:; 22.30 Nieuws..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2