Sensatie in eerste klasse R Kees Broekman Europees kampioen Dubbele triomf voor jubilerende KNSB iTrotse tweede plaats voor Wim van der Voort een vijfde voor Anton Huiskes Gerard Maarse stelde teleur Zeventigjarige Bok de Korver gehuldigd Gevolgen overstroming voor afwerking voetbalwedstrijden Wordt voetbalprogramma opgeschoven?, Berns zaalhandbal superieur aan Amsterdam Bekerhouder Newcastle United ondom II Do Waarheid van Maandag 2 Februari 1953 (Speciale reportage uit Hamar.) KEES BROEKMAN, de ferme reus uit De Lier, is Europees kampioen hardrijden op de schaats. Op dezelfde ijsbaan, waar nu bijna zestig jaar geleden Jaap Eden in een scherpe wereldstrijd het verweer van de Noorse schaatskoningen brak, speelde Kees Broek man met de reputatie van de nieuwe Noorse schaatskampioen Sverre Haugli en de befaamde stayer Ivar Martinsen. Voor het eerst sinds vijf jaar was het niet de Noorse vlag, maar de Nederlandse driekleur, die als overwinningsbanier naar het topje van de ere-mast rees. En toch juichte Hamar, jubelden 16.000 Noren met het handjevol Nederlanders mee om deze triomf van de 25-jarige Lierenaar, die eindelijk na zeven jaren harde training, van fraaie successen en diepe teleurstellingen, gelauwerd op het ereplatform kon stap pen: de snelste van Europa in 1953. QOLD de blijdschap in het Nederlandse schaatskamp allereerst Kees noteren. Het resultaat was 2 min. 19.5 Broekman, de vreugde werd volkomen met een trotse tweede sec' plaats voor Wim van der Voort en een vijfde plaats voor de derde Nederlandse schaatscrack, Anton Huiskes. Drie Nederlanders met de Noorse kanspaarden Martinsen en Haugli bij de eerste vijf. Groter succes had de KNSB bij de organisatie van dit jubileumtoumooi zich niet kunnen dromen. "PvE ene Nederlandse triomf reeg zich aan de andere bij deze Europese kampioenschappen. De 1500 meter: Wim van der Voort op de eerste plaats met. Broekman als tweede. De 5000 meter een overwinning voor Kees met Wim als derde. De 10.000 meter opnieuw een eerste plaats voor de nieuwe kampioen en Anton Huiskes tweede. Alle reden dus om tevreden te zijn. En toch hadden we méér gewild. Meer op de 500 meter, het toumooiveld van de sprinters, waarvoor wij Gerard Maarse naar voren hadden geschoven. Toen we er Zaterdagmiddag aan be gonnen, hadden we de blijde hoop reeds weggevaagd. Niet alleen omdat er uit IANTON HUISKES, tweede op de 10.000 meter en daarmee bij de vijf snelsten van Europa, de grauwe hemel natte sneeuw omlaag kwam, die zich vastzette op het ijs, dat bij een temperatuur van even rond het nulpunt net niet hard genoeg kon blijven, maar ook omdat het lot beschikte, dat onze enige sprinter van allure alleen moest rijden. Als de allerlaatste ging de Aalsmeerder van start. Eerst te vroeg, toen nadat het startpistool tweemaal achtereen had geweigerd, voor de vier de maal. Aanvankelijk ging hij wel goed, maar toen Maarse de binnenbocht wat Incorrect nam, was het duidelijk, dat zijn tijd niet glorieus zou zijn. Hij kwam niet verder dan 46,2 sec. Heel wat beter was Wim van der Voort in de rijen der sprinters voor de dag gekomen. De Westlander ging met het Noorse kanspaard Sverre Haugli van start, die reeds na de eerste honderd meter naar de rug van onze landgenoot kon kijken: 45,4 sec. wees de chronometer. Een tjjd die hoop gaf. Kees Broekman sloeg er tegen de Engelsman Heam 46,8 sec. uit, en An ton Huiskes had tegen de Zweedse fa voriet Asplund een tiende seconde meer nodig. Sneller dan de snelsten bleek de jeugdige Fin Toivo Salonen, die over dit ys kraste in 44,4 sec. Een knappe pres tatie. Dolzinnig tempo DIE 500 meter vormde slechts de ouverture van een wilde symphonle die zou volgen. De grote strijd op de 6000 meter tussen Kees Broekman en de Noorse kampioen Sverre HaugU. Week ijs, dat steeds slechter glijden toe liet, een ijzige wind en... een doldrieste Haugli, die probeerde Broekman in de eerste 3000 meter murw te rijden.' Scherp voorover gebogen, een hand nu en dan los zwaaiend en schuddend met zijn hoofd, zwoegde Haugli over de baan en door de bochten in een verschrikkelijk tempo. Een tempo dat op dit ijs dol zinnig was. En hij won terrein. Liep steeds meer weg van Broekman, die zijn eigen rhythmische slag reed op een vast schema. Na 2000 meter: Broekman ze ker 30 meter achter! Nög harder, nög wilder sloeg Haugli over het ijs. De bedoeling was duidelijk. Hij wilde de Lierenaar los rijden, adem tekort laten komen als het verschil groot genoeg was. Maar deze bru tale tactiek werkte als een boeme rang. Broekman bleef'zichzelf, liet zich niet forceren en reed constant zijn eigen tempo, met lange, forse slagen. En Kees won, won na drie duizend meter zienderogen, omdat Haugli zijn tempo moest laten zak ken, doordat niet Kees, maar hij adem tekort kwam. De Nederlan der zegevierde tenslotte met een verschil van 8,5 seconden! Wim van der Voort, met het succes op de 500 meter in de benen, liet tegen de Hongaar Merenyi geen twijfel be staan over zijn bedoelingen. Hij nam de winst snel op dit borstplaat-ijs met 9.12,8, een tijd, die goed bleek voor een derde plaats in het algemeen klasse ment. Sneller echter dan de Westlander was nog de onbekende Oostenrijker Hanz Offenberger. Hij kwam, zag en over won Pajor, die hy met 9.11,7 vol komen in de schaduw stelde. Van onze andere landgenoten toonde Anton Huiskes zich gedecideerd de baas over de Zweed Gunnar Ström, terwijl Gerard Maarse van zijn 5000 meter-zege op Finn Hodt minder plezier beleefde, daar zijn 9.41,8 niet voldoende was voor plaatsing in de 10.000 meter. Fantastische laatste ronde UTO gingen we de Zondag in met Wim i van der Voort boven aan de voor lopige ranglijst,, met de 1500 meter als de afstand, waarvoor alleen deze West lander een privilege schijnt te bezitten, in het vooruitzicht. Zou dan toch Wim van der Voort? Het weer werkte als bij toverslag mee. Windstil en het ijs als een spie geltje zo glad. Vol spanning zagen we het eerste paar voor de 1500 meter van start gaan: Kees Broekman met de Hongaar Loerinc. We keken niet naar de Hongaar. We hadden alleen maar oog voor Broekman, die een beste zit had en op het scherpe schema ging rijden van 2 min. 20 sec., dat Klaas Schenk voor hem had uitgedokterd. Hij haalde het bijna, op één tiende seconde na, maar was sneller dan de Noorsi 1500 meter-specialist Roald Aas, die 0,4 sec. méér nodig had en veel sneller nog dan Hanz Offenberger, die nota b als tweede op het voorlopige ranglijstje achter Van der Voort, door de Fin Salo- maa werd geklopt. Wat zou nu Wim van der Voort doen? Zou hij nog sneller gaan Maar dan zou Broekman een weer galoze 10.000 meter moeten rijden, wilde hij en niet Wim van der Voort de titel grijpen. Daar ging de Westlander, het rood- wit-blauwe embleem op zijn zwarte mutsje, diep naar de grond gebogen. Prachtig gleed hy over het ijs, met een soepele, brede slag. Een uitgekookte jongen ook, die Wim van der Voort. Hij liet Ivar Martinsen de kop nemen en rustig bleef hij volgen. Een 28,5 sec. voor de eerste 300 meter wees de chro nometer. Met nog één ronde te rijden lag hij een volle seconde achter op Broekmans schema. Maar juist op dat moment toonde Van der Voort zyn kracht en zyn kun nen. Hij gooide zyn beide armen los en met oen bruisende onstuimigheid stoof hy over het ys. Weg van Martinsen, weg ook van de tjjd, die Broekman had laten De vermaarde oud-international van Sparta, Bok de Korver, is Zaterdag in het .Kasteel" gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Tallo zen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de Rotterdammer de hand te drukken. Onder de aanwezigen waren natuurlijk vele oud-internationals, zoals Hesselink, Göbel, Dr Thomee, Dr Tetz- ner, Jan de Boer, Dirk Lotsy, Lefèvre en Bouvy, alsmede diverse afgevaardig den van voetbalclubs en natuurlijk ook die van de Amsterdamse vereniging „Bok de Korver". Verder waren er ook Dick Bessem, directeur van het Olym pisch Stadion en het bondsbestuurslid Reyserger. De huldiging werd origineel geleid door de heer- Tordoir, die daarbij een Echeidsrechtersfluitje „hanteerde". Karei Lotsy voerde onder meer het woord, ditmaal als voorzitter van het fculdigingscomité. „Bok", zo zeide hij, ,was voor ieder een lichtend voorbeeld op het sportveld. Je hebt tot de aller grootsten behoort, maar dat is niet de hoofdzaak. De hoofdzaak was, dat je sportman in hart en nieren en aanvoer der van „binnenuit" was." Spreker overhandigde namens het huldigingscomité een tafeltje met een Perzisch kleedje en stelde nog een tweede cadeau in het vooruitzicht. Strijd tussen twee Nederlanders T^RIE afstanden gereden, één Van der Voort, twee Broekman, drie Martin sen! Dat was d.e voorlopige rangschik king. De tienduizend meter zou dus een strijd brengen tussen twee Nederlanders in een Europese titelstrijd. Broekman zou met Offenberger als vierde paar starten. Vóór hem gingen echter Ivar Martinsen nog en Anton Huiskes. Martinsen begon goed, maar zakte op de helft van deze schaats- marathon af, en toen Huiskes, wat stijf jes begonnen, maar zijn laatste ronden in een voortreffelijke conditie, het weer veel sneller deed, was het Noorse ge vaar meteen geweken. Temeer waar Martinsen 17 min. 44 sec. nodig had. Toen Broekman! Hjj zou zich bijzon der moeten inspannen en hij deed het. Een zeer snelle 5000 meter. Zeven ron den draalde hij van 41 sec., vijf daarna van 42 sec. Zo hard roffelde Broekman over de baan, dat hjj drie ronden voor het einde de arme Offenberger al in de rug beek. Met elf tot twaalf slagen over de rechte einden, prachtig in balans en in een stjjl, die de duizenden Noren op de tribunes aan Hjallis Andersen deed den ken, gleed de Lierenaar naar Offenber ger toe. Met zijn prikslag poogde deze, een maal gelapt, Broekman by te houden volgens de reglementen ongeoorloofd en dit ge Kras haalde Kees even uit het rhythme. Maar zijn slotronde met een prachtige eindspurt bezat weer de flon kering van de rijder van topklasse. 17 min. 13 sec. was het trotse cijfer, dat hij op het scorebord liet schrijven. Een tyd, die Van der Voort nooit zou kunnen benaderen. Zelfs de 17 min. 29,4 sec., die de Westlander zou moeten rijden om nog gelijk met Broekman te kunnen komen, zou een te zware opgaaf blijken, vooral nu hij de ijzeren Sverre Haugli als tegenstander.kreeg. Wim van der Voort moest de Noor laten gaan, die de vierde plaats in het eindklassement op eiste. Maar Van der Voort bereikte met 17.50,2 toch nog een prachtige tweede plaats. Nederland had zijn triomph De twaalf snelsten 1. Kees Broekman 199.650 pnt. 2. Wim v. d. Voort, 200.690 pnt. 3. Ivar Martinsen (Noorw.) 202.067 p. 4. Sverre Haugli (Noorw.) 202.652 p. 5. Anton Huiskes 202.883 pnt. 6. Frans Offenberger (Oost.) 203.072 p. 7. Roald Aas (Noorw.) 204.273 pnt. 8. Norman Kolwell (Eng.) 204.560 p. 9. Kornel Pajor (Zweed) 206.347 pnt. 10. Arthur Mannsbarth (O.) 207.172 p. 11. Gunnar Stroem (Zweed) 207.893 p. 12. John Heam (Eng.) 209.890 pnt. De klassementen 500 meter 1. Toivo Salonen (Fin.) 44,4 2. Finn Hodt (Noor.) 44,8 3. Ivar Martinsen (Noor.) 45,3 4. Wim van der Voort 45,4 5. Kaukko Salomaa (Fin.) 45,7 6. Franz Offenberger (Oost.) 46,1 7. GerardMaarse 46,2 S. Gunnar Ström (Zweden) 46,6 9. Kees Broekman 46,8 10. Sverre Haugli (Noor.) 46.8 11. Ferenc Loerinc (Hong.) 46,8 12. Anton Huiskes 46,9 1500 meter 1. Wim van der Voort 2.19,5 2. Kees Broek man 2.20,1 3. Roald Aas 2.20,5 4. Carl Erik Asplund 2.22,3 5. Ivar Martinsen 2.22,4 6. Sverre Haugli 2.22,7 7. Arthur Mannsbarth 2.23,3 8. Kaukko Salomaa 2,24 9. Franz Offenberger 2.24,2 10. Norman Holwell 7.24,3 12. Anton Huiskes 2.25 15. GerardMaarse 2.26,2 50(10 meter 1. .Kees Broekman 9.05 2. Franz Offenberger 9.11,7 3. Wim van der Voort 9.12,8 4. Sverre HaugU 9.13.5 5. Anton Huiskes 9.16,5 6. Norman ITolwell 9,19,9 7. Ivar Martinsen 9.21 8. Roald Aas 9.23 9. Gunnar Ström 9,27,2 10. Kornel Pajor 9.27,4 11. Arthur Mannsbarth 9.33,7 14. GerardMaarse 9.41,8 10.000 meter 1. Kees Broekman 17.13 2. Anton Huiskes 17.20 3. Sverre Haugli 17.38,7 4. Ivar Martinsen 17.44 5. Norman Holwell 17.47.4 6. Kornel Pajor 17.48.8 7. Wim van der Voort 17.50.2 8. Arthur Mannbarth 17.50,7 9. John Hearn 17.52,2 10. Franz Offenberger 17.54,7 11. Roald Aas 17.58.8 In hoeverre de nationale ramp op de afwerking van het verdere programma van de bekendste veldsporten van In vloed zal zyn, is op dit ogenblik nog niet geheel te overzien, maar vast staat dat enkele bonden gedwongen zullen zyn in de komende maanden hun program ma's finaal te wijzigen. Het is namelijk logisch dat men voorlopig in het ramp zalige gebied van de overstromingen wel andere zorgen heeft dan voetbalwed strijden of andere veldsporten. Men zal dus de thuiswedstrijden in die gebieden, hetzy moeten laten vervallen, hetzij moeten omzetten. Dat geen enkele club uit deze gebieden als gevolg van deze ramp degradatieslachtoffer mag worden, behoeft geen betoog. VOOR DIT DRIETAL is er alle reden om te lachen. Het zijn van rechts naar links Kees Broekman, de opvolger van Hjallis Andersen, Wim van der Voort, die zich naar de tweede plaats reed op het ijs van Hamar en Klaas Schenk, de grote baas, de aanvoerder van de zo succesvolle Nederlandse hardrijders- ploeg. KEES BROEKMAN in volle aotie, op weg naar zijn eerste Europese titel. Drie schaatsenrijders naar Helsinki Het bestuur van de KNSB heeft be sloten drie Nederlandse schaatsenrijders af 'te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen, die op 14 en 15 Februari in Helsinki worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen onder leiding van Klaas Schenk de reis naar de Finse hoofdstad ondernemen. Tijdens proefritten bobslee Wereldkampioen Endrich gedood Te Garmisch Partenkirchen is, onder de ogen van zijn vrouw, met wie hy al daar een deel van zijn huwelijksreis maakte, de wereld- en Olympisch kampioen tweepersoons bobslee, Felix Endrich,dodelijk verongelukt. Tijdens proefritten voor het wereldkampioen schap vierpersoons bobslee, met En drich aan het stuur van de Zwitserse vier, vloog de bob uit de Bayernbocht en kwam twaalf meter verder tegen èen boom terecht. Endrich liep een schedel breuk op en overleed in het ziekenhuis. Op de baan, waar het vreselijke on geluk gebeurde, zijn reeds eerder twee dodelijk ongelukken geweest, eerst met de Duitser Hans Lang en twee jaar ge leden met de Zweed Rold Odenrick Ten bate van de slachtoffers Woensdag Blauw Wit- Ajax en ZFC-DWS Woensdagavond acht uur zullen er twee voetbalwedstrijden gespeeld wor den., waarvan de baten ten goede ko men aan de slachtoffers van de waters nood. In Zaandam is er een lichtwedstrijd tussen ZFC en DWS, en in het Olym pisch Stadion ontmoeten Blauw Wit en Ajax elkaar. (Van onze sportredacteur.) J)AAR de programmaleiding van de Nederlandse Voetbalbond nog niet voldoende contact heeft kunnen krijgen met alle centra in ons land, is nog geen beslissing genomen ten aanzien van het pro gramma voor komende Zondag. Naar wij vernamen, is de kans negen- tig procent, dat dan het programma plaats heeft, dat gisteren op de rampdag uiteraard nagenoeg teloor ging. Die vijf gespeelde wedstrij den in de eerste klasse, en het geringe aantal in de lagere klassen, hadden natuurlijk geen enkel effect, nu de overgrote meerderheid niet kon spelen. In de loop van Zondagmorgen hebben tal van clubs in de grootste moeilijkheden gezeten, al was het alleen reeds door de moeilijkheden met het vervoer. Waar gespeeld werd, heeft men spontaan geofferd voor de slachtoffers. Van de vijf gespeelde wedstrijden in de eerste klasse heeft die van PSVTEC een bijzondere sensatie opgeleverd.- Hekkesluiter sloeg leider TN afdeling A was de zege van GVAV A op het uit Nijmegen, gekomen NEC vry normaal, al waren de cyfers wel op vallend, namelijk 40. Gevolg was, dat de Groningers nu een plaats gestegen zyn, te weten naar de vijfde plaats, ter wijl NEC gevaarlijker in de onderste re gionen komt te zetelen. Erg belangrijk ten aanzien van de kop- of staartgroep was deze uitslag echter uit. Afdeling B "WAN meer belang was hetgeen er in groep B gebeurde. Om te beginnen was daar het gelijke spel van het lei dende Heerenveen tegen Enschede uit. Onverwacht kwam dit nochtans niet, want Enschede heeft zelf ook een rede lijke kans. Doordat Groen na een kwartier een bal verkeerd op het hoofd kreeg, ver dween deze in het Twentse doel. Een kwartier voor tijd scoorde Moddejonge Jr. echter de gelijkmaker. Heerenveen kwam nogmaals voor, dank zij Lenstra, doch in de laatste halve minuut viel de gelijkmaker, en wel na een hoekschop door Albers. Vitesse is in Arnhem beneden de maat gebleven tegen Be Quick, ofschoon de Groningers bij voorbaat niet te ver waarlozen waren, gezien him opmars van de laatste maanden. De geelzwarten kwamen weliswaar door Toon Huiberts eni Epi Jansen met 20 voor, maar de opgedrongen back Havinga van Be Quick verkleinde de achterstand, ter wijl de withemden in de laatste minuut nog gelijk maakten door midvoor Vink. Voor de bezetting van de onderste plaats was het van belang dat Go Ahead het te verwachten winstpunt op eigen veld tegen Elinkwijk inderdaad veilig kon stellen. Daarmee komen de oude roodgelen weer dichter op de andere ge gadigden voor de gevaarlijke laatste plaats. Go Ahead heeft dit succes van de halve winst bereikt ondanks invallers voor Hol- scher, Lichtenberg en Maryn, die tenge volge van de nationale ramp naar de ka zernes waren opgeroepen. Elinkwijk nam na twintig minuten de leiding door Van Beek, maar Go Ahead kwam door Voortman toch tot een onbeslist duel, nog juist voor de rust. De stand is nu: Heerenveen 14 9 2 3 20 3516 Vitesse 13 7 2 4 16 20—17 wedstrijd. De stand is nu: PSV 14 8 2 4 18 37—21 Eindhoven 13 7 3 3 17 20—12 Feijenoord 14 6 5 3 17 31—23 ADO 12 6 3 3 15 24—17 NO AD 13 6 3 4 15 24—22 Bleijerheide 13 5 3 5 13 22—15 Xerxes 13 4 5 4 13 18—19 RBC 13 5 2 6 12 22—23 NAC 13 4 4 5 12 21—24 DHC 12 5 7 10 20—31 Hermes 12 3 4 5 10 18—31 Mauri ts 13 2 6 5 10 25—28 Limburgia 13 3 4 6 10 15—21 TEC 14 3 4 7 10 22—32 Raich Carter gaat voor Cork spelen De bekende Engelse internationale voorhoedsspeler Raich Carter heeft een contract getekend met Cork Athletic, een club in de Ierse League. Van 8 Februari af zal hy eenmaal per week van Manchester naar Cork vliegen. Vergadering en receptie KNWU Jhr Van den Berch zong bondslied (Van een onzer verslaggevers) PR is Zaterdag in het Kurhaus te Sche- -Li veningen op de buitengewone ver gadering van de 25-jarige Koninklijke Nederlandse Wielren Unie iets unieks gebeurd. Aan het slot van zijn inleiding kwam de voorzitter, Jhr Van den Berch van Heemstede, namelijk met een expe riment, waarvan alleen hijzelf succes verwachtte. Het bleek, dat de voorzitter een bondslied van drie coupletten had ver vaardigd. De heer Van den Berch klom daartoe op het podium en zong het eerste couplet alleen. Het sloeg in en even later werd er uit volle borst mee gezongen... Na in het kort wat geschiedenis van de KNWU te hebben geschetst, maakte de voorzitter bekend, dat de nog lopende schorsingen opgeheven waren en dat Coen de Koning, de vermaarde schaat senrijder, die in 1905 te Groningen de wereldtitel veroverde, in zijn tyd boven dien een bekende stayer en oud-consul van de KNWU in Brabant, benoemd was tot Lid van Verdienste. George Hogenkamp reeds Lid van Verdienste had een interessante foto-tentoonstel ling ingericht over het verloop van de kwart eeuw wielerbond. De inleiding van de heer Van den Berch was hoofdzakelijk gebaseerd op de samenwerking, internationaal en eigen land. De receptie daarna werd door veie renners bezocht. Behalve cadeaux, ge lukstelegrammen en een schat van bloe men, bood de voorzitter van Feyenoord, de heer Weema, namens meer dan zestig aangesloten verenigingen een oorkonde en een gedenkraam voor het bondsge- bouw aan. Korfbaluitsla k. EERSTE KLASSE Zuid Rust RoestPSV 06 ODILOSportlust 14 'L'll IJSHOCKEY Zweden won en verloor van Tsjechoslowakije In Praag hebben de landen-ijshockey- teams van Zweden en Tsjechosiowakye elkaar tweemaal ontmoet. Merkwaardi gerwijze wonnen eerst de gastheren met 51 en een dag later won Zweden met dezelfde cyfers de revanchewedstryd. Nederlaag Haarlems basketbalteam tegen Amsterdamse Jeugd In de Amsterdamse Apollolial werd Zaterdagavond een zaalhandbalwedstrijd tussen de vertegenwoordigende ploegen van Amsterdam en Bern gespeeld, die uiteindelijk door de Zwitsers met 74 werd gewonnen. De Zwitsers dankten deze zege voor namelijk aan hun verrassende schot en het snelle spel, waarin ze de Amster damse ploeg overtroffen. Al spoedig doelpuntte Gyger voor de Zwitserse ploeg en even later verhoog den ze hun voorsprong tot 20. Het tegenpuntje, dat de Amsterdammers daarna scoorden, woog niet zo zwaar, want direct daarop maakte opnieuw Gyger er 31 van. Frans van der Heiden, die een goede wedstrijd speelde en keeper Nufer her haaldelijk zwaar op de proef stelde, slaagde er in de achterstand opnieuw te verkleinen. Het vierde doelpunt van de Zwitsers kwam wat vreemd tot stand. Een hard ingeschoten penalty werd keu rig gestopt, rolde toen net even buiten de cirkel, waar dezelfde speler hem weer opving en voor iemand er op bedacht was, doelpuntte. Slem de Jong zorgde er voor, dat de stand op 43 kwam, maar de rust ging in met een 53 voorsprong voor de jongens uit Bern. De Zwitsers voerden de score op tot 63, waarna Frans van der Heiden het laatste Amsterdamse doelpunt voor zijn rekening nam. Het laatste doelpunt van de Zwitsers kwam van de hand van international Jendly, die daarmee de uitslag tot 7—4 maakte. Van de Zwitsers viel vooral N. Wyss OM DE ENGELSE CUP m'tfTfOfll ribn] A Zaterdag *8» er slechts lèZCöCIlclJVtylU dne Eerste Divisieclubs, Cd die er zeker van zyn, dat jyEvterd. ronde van de doelman Oerala, die „a £,„el ta'Tnlêt minder Engelse voetbalen* afloop op de schouders dm 5eBe„ wedstrmm heeft voor de bekerhouder van de enthousiasten van moeten worden overae- Newcastle United op zeer het- veld werd gedragen, speeld. verrassende wijze het ein- Twee Noordelijke ploegen de van de strijd gebracht, uit de Derde Divisie, Ha- De kansloos geachte tifax Town en Gateshead Tweede Divisieclub Ro- brachten het ook al tot de tlierham United klopte vijfde ronde, door overwin- Newcastle namelijk op ningen op respectievelijk Pool-Huddersfield Town 1U: y Bolton WsnHororc eigen terrein met S1. Stoke City en Huil City. Dit was overigens een Van de Eerste Divisie van de vele verrassingen clubs, die in de vierde ron- in die vierde ronde, ver- ie tegen lager geplaatste 'róssingen, die zelfs het teams hadden geloot, is sensationele bereikten. Zo alleen Arsenal er zonder bracht de Londense ama- kleerscheuren afgekomen. teurclub Walthamstow De Gunners wonnen van castle'"^UnitedURotherharn Avenue in de uitwedstrijd Bury met 62. doelpvn- 1—3; Plymouth—BafnifW tegen Manchester United ten die gemaakt werden 1—^: Preston North End- door zyn weergaloos knap- door alle voorhoede-spe- united—Birmingham Sbef city pe spel het publiek in Iers. i—1: Shrewsbury—Sout- vervoering en het resul- Ook hekkesluiter Chel- Hampton i_4, taat ivas een gelijk spel. sea deed het niet slecht: F' FpFtT. r?ague: door midvoor Jim Lewis, een puntenverdeling met Wolverhampton—Sheffield die een kwartier voor het de leider West Bromwich Wednesday 3—1, einde de gelijkmaker Albion. Tweede Bivlsfe teoorde, maar ook door Jfa da wedltriiden vay, Eovera-Mh.» De uitslagen zijn: Bolton Wanderers—Notts County 1—1; Burnley—Sun derland 20; ChelseaWest' Bromwich 11Everton Nottingham Forest 4—1; Ha lifax Town—Stoke City 1—0 Hull CityGateshead L—2; Manchester City—Luton Town Manchester United- op, die door zijn snelle reacties vaak verrassende situaties schiep. Vóór deze wedstrijd hadden de dames van Sagitta nog partij gegeven aan een ploeg, samengesteld uit de Rest van Amsterdam. De Rest verloor met 31. Buiten zaalhandbal werd er ook bas ketball gespeeld. Een Amsterdamse Jeugdploeg versloeg de vertegenwoordi gers van Haarlem met 5530. De Haar lemmers waren wat te traag tegenover de kwieke Amsterdamse Jeugd, en ook aan het zuivere schot ontbrak nog al eens iets. De Jeugdploeg speelde vlot en verdiende deze zege dan ook zeker. Polen lid van Bobslee- Federatie Op het congres van de Bobslee Fede ratie is Polen als lid opgenomen in de federatie. Ook Liechtenstein werd toe gelaten, maar liet verzoek van de Duitse Democratische Republiek werd afge wezen. De wereldkampioenschappen van 1954 zullen te Cortina. d'Ampezzo gehouden worden en die van 1955 te Lake Placid. Voor 1957 is een aanvraag van Oslo binnengekomen om de wedstrijden om de wereldtitels te mogen organiseren. Kampioenschappen gewichtheffen Tilman, Mosseveld en v. d. Ham wonnen Onder flinke belangstelling werden in gebouw Amicitia te Den Haag de wed- strijden om het kampioenschap van Nederland gewichtheffen, georganiseerd door Hercules, besloten in het midden gewicht, lichtzwaargewicht en zwaar gewicht. v. d. Ham van Hercules eindigde in het middengewicht (75 kg) als eerste. De prestaties waren: Drukken 80, Trekken 90, Stoten 117.5, is 287,5 kg. Tweede werd P. Bull (HKV, Haar lem); 3. Van Moesdijk (PSV, Eind- haven). In het lichtzwaargewicht (90 kg) bracht titelhouder Mosseveld van DOS, Tegelen, 90, 90, 117.5 is 297.5 kg om hoog; 2. Kreirsgieter (DOK, Beverwijk); 3. Van Basten (Achilles, Arnhem). Van Basten en N. de Haas (LKV, Lei den) eindigden beiden op de derde plaats. Doordat eerstgenoemde in de perfectie had gewerkt en 3 ons lichter was, werd hem de derde plaats toegewezen. In het zwaargewicht (90 kg) leverde Tilman van Assen, de beste prestatie en werd derhalve kampioen met 85, 90 115, totaal 290 kg; 2. v. d. Hoofd (Olym- pia, Rotterdam); 3. W. Alphenaar (KDO, Den Haag). Uitslagen Zaterdagvoetbal i WEST 1 DERDE KLASSE: KennemerlandSpaken burg 2—3; Zuid vogels—SSVU 3-0; IJssel- meervógels—Huizen 24. WEST 2 DERDE KLASSE A: 's-GravenzandeCa- pelle 1—1; Noord wijk—Ter Leede 1—0; ARC —Monster 2—1. B: WGZ— Oranje Wit 6—2; ZwaluwenZuidland 11—0; Excelsior (F)— Excelsior (M) 1—1. OOST DERDE KLASSE: DVSNunspeet 30: DESWHC 53; SpartaGenemulden 24. Enschede Leeuwarden Haarlem Stormvogels DWS Blauw Wit AGOW Be Quick Elinkwijk 't Gooi Achilles Go Ahead 12 5 5 2 13 6 3 4 13 6 2 5 13 6 2 5 16 23—21 15 26—17 15 27—23 15 28—18 21—17 18—14 5 11 19—16 7 13 27—40 12—17 16—39 14—27 T)E enige wedstrijd in afdeling D heeft aan twee kanten van de ranglijst grote gevolgen gekregen. TEC, als num mer laatst, sloeg zowaar PSV als leider, en dat nog wel bij,de leider in Eindhoven thuis, waarmee eens temeer wordt onder- steept hoe gevaarlijk een hekkesluiter is voor een leidende ploeg. Ruim een kwartier voor de rust scoor de Kranenburg voor de Tielse gasten en daar bleef het bij. Gevolg is dat Eindho ven nu betere kansen heeft gekregen dan stadgenoot PSV, terwijl onderaan TEC op gelijke voet is gekomen met Lirnbur- V oetbaluitslagen EERSTE KLASSE A GVAV—NEC 4—0 B Go AheadElinkwijk 11 VitesseBe Quick 22 EnschedeHeerenveen 22 D PSV—TEC 0—1 Sowjet schaakkampioenschap Botwinnik heeft winst kansen in vierde partij Bij de 42ste zet van de vierde partij tussen Botwinnik en Tajmanow om het schaakkampioenschap van de Scwjet- Unie is de partij afgebroken met goede winstkansen voor Botwinnik. Na de vierde zet begon Botwinnik, die met wit speelde, een aanval op de zwarte koningsvleugel, maar Tajmanow verdedigde zich hardnekkig, totdat hij. kort voor het afbreken, zijn koningin moest afstaan voor een kasteel. EDACTIONEEL1 ELAAS II F® der sportbladen m ons land heeft sinds enige tyd een nieuwig heid. Het blad heeft ontdekt dat je de mensen niet alleen lastig moet vallen met pagina's over tiende seconden en meer doelpunten, het geeft zijn lezers er iets geheel nieuws bij. Het sportblad heeft een overeenkomst gesloten met een of ander bureau, en wie nu als sportster zyn foto instuurt, kan al zyn deugden en ondeugden nauwkeurig in het blad beschreven vinden, terwijl lij nen op zijn of haar foto aantonen hoe men s mans of der vrouw deugden en ondeugden op het spoor is gekomen. Dat is dus niet hetzelfde als mensen die voor één of meer knaken in een mysterieus kamertje achter een gor dijn uit de mond van Madame Futura of hoe die weten schappelijke werksters allemaal heten, willen ver nemen of er een blonde dame op Imn dale zit te wachten, of dat het in het najaar beter zal gaan met de zaken. Niks geen liokus, pokus.' Je stuurt al leen een foto en dan lees je als sport ster in het blad hoe het precies met je zit. En iedereen mag dat dam, met je meelezen. Dat laatste nu is het originele, want nu weet tenminste de hele sportwereld dat een bekend athlete een gezond driftleven heeft en nog een paar eigen schappen. En als je nu die lijnen op de foto's maar goed bestudeert, dan kan je zien waarom dat zo is. Op deze manier brengt dat blad de grote massa van de toeschouwers en toeschouwsters een flink stuk nader tot de aangebeden sportsterren. Dat is een goed ding.' Zekerer zullen vervelende droogstop pels beweren idat een sportblad over sport moet schrijven en dat het nie mand aangaat of deze of gene wielren ner wel of geen gevoel voor kunst heeft, of een aangebeden zwemster on bewogen of spontaan door het leven ploegt en of een bokser ondanks een. paar bloemkooloren toch een pantoffel held is, maar wat schuilt daar voor verkeerds in? Misschien zullen er anderzijds lezers of lezeressen van het sportblad zijn die menen dat een volgende stap een pagi na moet zijn, waarin de sportsterren hun subtielste huiselijke of onhuiselijke problemen aan de redactie voorleggen. Waarom ook niet Ik zie zo'n nieuwe rubriek er ook dra komen want een blad dat zich heeft kunnen losmaken van de ouder wetse idee dat een sportblad zich alleen met sport heeft bezig te honden en niet. met het al of niet gezonde driftleven van deze of gene svortster, zo'n blad verstaat zijn tyd. Zo'n blad zal niet verstarren. Wat interesseren ons tien de seconden alleen, als we niet tege lijkertijd in het zieleleven van onze sporthelden mogen gluren! JAN WEENINK No. 377 Iedereen mag het lezen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4