Aan Hollandse kust voerden honderden mannen een verbeten strijd Werkende volk staat vooraan in hulpverlening WAAR DE NOODKLOK LUIDT Badplaatsen langs Noordzee zwaar geteisterd Boulevards van Noordwijk, Katwijk en Scheveningen weggespoeld Allen op de bres voor de slachtoffers! Prachtige initiatieven in tal van bedrijven Politie en brandweer in lange tijd niet zo druk geweest „Vrijwilligers? Komt morgen maar terug!" D© Waarheid van Maandag IS Februari 1953 Onder stoom ligt hoog op het strand by I tende Franse schip „Carthage"j Scheveningen gehouden voor Radio Bcheveningen het 8709 br reg ton me- Men dacht eerstdat het schip voor Scheveningen te IJ muiden. Be redding- IJmuiden lag, men had echter Radio boot van IJmuiden voer tevergeefs uit. (Van onze speciale verslaggever.) Met verbeten gezichten voerden van de vroege ochtend af honderden mannen een hevige strijd tegen de woedende elementen. De Noord wester storm, af en toe met orkaankracht, beukte de kust van Noord- Holland. In Petten heerst rouw. Daar valt een dode te betreuren, de 51-jarige uitvoerder Freek de Waard, werkzaam bij de firma Daalder, die Zaterdagavond naar het strand was gegaan en bij een poging om materiaal dat zich daar bevond in veiligheid te brengen, het leven ver loor. Freek de Waard keerde niet terug. Hedenmorgen spoelde zijn lijk aan bij St. Maarten aan Zee. Hij was kennelijk aan uitputting overleden. Tussen Camperduin en Groote Keeten bij Callantsoog is de kolkende zee het hevigst te keer gegaan. Even bezuiden De Kaap bij Groote Keeten werd de buitenste duinen rij weggeslagen, waardoor een meer van honderden meters in de duinen ontstond. den slecht af. Het scheepje was door het onophoudelijke beuken tegen de wal beschoeiing lek geslagen en liep gevaar te kantelen. Het was reeds zinkende toen het water, dat volgens IJmuide- naren nog nooit zo hoog is geweest, be gon te zakken en de trawler achterliet, rustende op de kademuur. Het gehele strand van Zandvoort af, dat ook zeer zwaar te lijden heeft ge had, ligt bezaaid met tegels van boule vards en grote ba9altbrokken van de vele strekdammen. Bunkers kwamen ge vaarlijk vrij te liggen doordat het zand eronder weggeslagen was, zodat deze direct gevaar opleverden. Schade in Noordwijk: f S00.000 Noordwijk, de badplaats van „stan ding" zoals zij zich gaarne betitelt, zal heel wat moeite hebben zich voor het nieuwe badseizoen te herstellen van de schade, die het aan zeezijde heeft opge lopen. Over de afstand van enkele hon derden meters is de boulevard wegge spoeld. Het „Palace Hotel", een der chiqueste gelegenheden te Noordwijk, stond op slechts enkele meters van zee. Volgens een officiële schatting be draagt de aangerichte schade 800.000 900.000 gulden. Angstige uren voor Katwijk Katwijk was het volgende plaatsje, dat wij op onze tocht aandeden. Onder leiding van de heer Adamse werkten daar de mannen en probeerden een „gat" van ongeveer 50 meter te dichten. Honderden meters rails van een werk- 6poortje werden vernield, ja zelfs ge deeltelijk tientallen meters verder weg neergesmeten. De orkaan toonde zijn kracht. Men vertelde niet veel, daar tussen Camperduin en Den Helder. Men werkte en werkte, vulde zandzakken. De Honds- hosse Zeewering heeft zich gelukkig goed gehouden. Maar over de gehele lengte van deze dijk waren huizenhoge golven geslagen gedurende de Zater dagnacht en de vroege Zondagmorgen. De rijweg aan de voet van de zee wering was bijna onbegaanbaar door het zeewier dat in grote hopen het ver keer belemmerde Hondsbossche Zeewering hield het Waar waren Neerlands vlakke stran den, waar waren de vriendelijke, in het zonlicht gloeiende duintoppen? Zondag was het alleen de woedend schuimende Noordzee, die „juichte aan het vlaKke strand" met bulderend geweld. De hele dag gierde de stormwind met ijzige vla gen de bewoners, de werkers en de bezoekers in het gezicht. Van de lage duinenrij langs de gehele kust van Noord-Holland is een groot gedeelte door het water aangevreten, weggeknabbeld of weggeslagen. Niemand heeft, ook daar, de gehele nacht een oog dicht gedaan. Want al hoewel de Hondsbosse Zeewering het hield, moest men nog maar afwachten ot de woeste natuurelementen zich niet aan de binnenste duinenrijen zouden wa gen en dan lagen daar de lage pol ders open en bloot. Trouwens bij. Groote Keeten was het bijna zo ver, indien niet de waakzaamheid van de kustbewoners een grote ramp had voorkomen. Van Den Helder af tot aan Petten, waar we Zondag een bezoek brachten, stonden de voorlopige herstelwerkzaam heden onder leiding van de heer De Bruyne, technisch hoofdambtenaar bij de Rijkswaterstaat. Hij en zoveel ande ren waren niet uit de kleren geweest 6inds Zaterdagnacht tot laat in de Zon dagavond. Een zwaar gewonde te Den Helder In Den Heidei zelf heeft het ook ge spannen, het water van het Marsdiep kwam in de Buitenhaven tot aan de hekjes van de weinige huizen. Een wachtlokaal van de Tesselse boot werd nagenoeg vernield. Bij het bergen van zjjn vletten op de Zeedijk te Den Helder is de heer Wouw ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. Daken van acht woningen werden in Den Helder weggeslagen De schade aangebracht door vernielde dakpannen is zeer groot. Zondagmiddag tegen 18 uur streek de storm ineens. Wel vreesden de be woners van de kust nog de vloed, die om deze tijd opkwam, maar de storm die in de namiddag niet meer uit het Noordwesten kwam, maar bijna pal uit het Noorden, was gaan liggen. Trawler te IJmuiden op kademuur Het IJmuider strand, waar 's zomers 6tedelingen verkoeling zoeken, was een woestenij van planken, balken zinken platen etc. Waar vroeger consumptietenten en houten paviljoens hadden gestaan, was nog slechts een ruïne te zien. Dit'beeld zouden wy op onze tocht langs de kust nog vele malen zien. Een Poolse trawler kwam er te IJmui- MT DE DUKLN VOOR ONS"BËTCKPIË'Nl Op twee punten dreigde de boulevard daar te bezwijken, hetgeen een grote ramp tot gevolg zou hebben gehad. Ge lukkig was toen het hoogtepunt van de storm voorbij. In de vroege morgenuren trof het ge meentebestuur in allerijl maatregelen om te voorkomen dat bij het volgende hoogtij eenzelfde critieke situatie zou ontstaan. Kraanwagens uit de omliggende plaatsen werden aangewend om grote stukken muren van de ver nielde restaurants naar de zwakste gedeelten van de boulevard te sle pen terwyl arbeiders de diepste gaten dichtten met karren vol zand. 's Middags te 17.07 uur fungeerden de stukken steen als golfbrekers. Zij zou den echter niets betekend hebben, als de zee toen niet circa anderhalve meter beneden het peil bleef van de afgelopen nacht. Duizenden vaten haring dreven weg Scheveningen. Hier richtte de storn: grote verwoestingen aan, zowel langs de eerste duinenrij, als daarachter. Van de prachtige boulevard bleef niet veel over. Over de lengte van een kilometer werd deze totaal, opengereten. Zo ge vaarlijk was gisteren de toestand, dat de toegang tot de boulevard voor alle verkeer moest worden afgesloten. Rondom de buitenhaven, sloegen de golven grote delen van de duinrand weg. In de haven zelf steeg het water in de rampzalige nacht tot zulk een hoogte, dat het de plaats bereikte, waar duizenden vaten haring, voor de ex port gereed gemaakt, lagen opgeslagen. Zij werden door het water als een prooi weggevoerd. Wonder boven wonder kwamen de haringloggers er betrekke lijk goed af. Het werkende volk van Nederland heeft in prachtige solidariteit met de slachtoffers van het water, onmiddellijk tal van doeltreffende initiatieven tot snelle hulpverlening genomen. De SHB-arbeiders van de Amsterdamse Houthaven besloten vier weken lang een uur loon af te staan. Bij de fabriek van weegwerktui gen „Alfra" in Amsterdam-Noord werd Maandagmorgen direct een personeelsvergadering gehouden. De 19 arbeiders van het bedrijf brachten direct 92.bij elkaar, dat is gemiddeld 4.50 per man! CPN-raadsfracties vragen maatregelen De CPN-Raadsfraetie te Koog a.d. Zaan heeft reeds Zondag avond de burgemeester ver zocht te bewerkstelligen, dat een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar wordt gesteld. De burgemeester heeft dit ver- zoek in overweging genomen. Het Amsterdamse districts- bestuur van de CPN heeft B. en W. gevraagd, reeds heden een raadsvergadering te beleggen. Het D.B. is van mening, dat Amsterdam on middellijk alle steun moet bieden. In Twente zijn alle CPN- functionarissen in spoedver gadering bijeen geroepen. Het is niet mogelijk de stroom berich- Be kust bij Scheveningen ten te vermelden, die aantonen hoezeer ons volk zich van zijn taak bewust is. Daarom nog slechts een greep uit deze berichten: Het personeel van gemeentewerken te Haarlem vormde een hulpcolonne, die naar het Zuiden vertrok. Uit Maas- bracht zetten dertig sleepbootkapiteins terstond koers naar de overstroomde ge bieden. Sporters blijven niet achter De sport blijft niet achter. Tal van clubs hebben hun recettes van Zondag afgestaan. Woensdagavond spelen te Amsterdam ZFC en DWS een lichtwed- strijd ten behoeve van de slachtoffers. Een collecte bij VitesseBeQuiclc bracht 2500 op. Het Vitesse-bestuur deed daar ƒ1000,— bij! Vandaag wordt in de hoofdstad een collecte van het Rode Kruis gehouden, terwijl in de binnenstad kleding wordt ingezameld. In Maastricht is het car naval afgelast. Inplaats daarvan werd Zondag met een massale inzamelings actie begonnen. 500 vrachtauto's met goederen Het Nederlandse Rampenfonds heeft zich middels een oproep tot het Nederlandse volk gericht tot leniging van de ontstane nood. Een van de mooiste berichten kwam uit de stad Groningen. Door middel van oproepen via de Regionale Omroep Noord formeerde zich in het Noorden van ons land een stoet van circa vyf honderd vrachtauto's, beladen met alle goederen, waaraan men in tijd van nood het meest behoefte heeft. Deze lange karavaan zette zich Zondagmiddag in beweging, richting Rotterdam. Men wordt verzocht op in te le veren kleding en schoeisel briefjes te hechten met de maten, dit om verdeling onder getroffenen te ver snellen. Van Valkenburg is een KLM-Dakota opgestegen om boven noodgebieden rubberboten en leeftocht af te werpen. De Nederlandse Opera Club (lei ding Wim van Santé) geeft in het „Bavohuis" te Amsterdam (Suma- trastraat 2) een operaconcert ten bate van de slachtoffers. De Haagse gemeente-apotheek heeft ook 's nachts doorgewerkt, teneinde me dicamenten te kunnen sturen. De reddingboot Neeltje Jacoba is in geschakeld om van Hellevoetsluit af levensmiddelen naar Goeree te brengen. Het Deense Rode Kruis heeft aan het Nederlandse hulp aangeboden. Het Amsterdamse Concertge bouw-orkest besloot een uitvoering te geven ten bate van de slacht offers. De gehele opbrengst zal ter be schikking van het Nationaal Ram penfonds worden gesteld. Dienstweigeraars en pacifisten De bij de Contact-commissie inzake Dienstweigering aangesloten organi saties hebben hulp aan de overheid aan geboden. Vandaag zouden reeds dienstweigeraars uit het kamp Vledder in de noodge bieden tewerk worden gesteld. De contactcommissie zamelt tevena gelden, voor de slachtoffers in. Doetinchem zal het getroffen Middel- harnis adopteren, aldus besloten diverse plaatselijke organisaties. BNOP nam initiatieven, Bedrijfsbesturen van de BNOP (EVC) hebben zich tot de directie van diverse gemeentediensten in Amsterdam ge wend inzake hulpverlening. Gevraagd werd materialen beschikbaar te stellen, en colonnes arbeiders te formeren. Publieke Werken heeft reeds een colonne van 200 man, waaronder straat makers, klaar staan. Het wachten is op een oproeping van Rijkswaterstaat. De kern van metaalbedrijf „Holland" had onderhoud met directie. Arbeiders stellen waarde snipperdag ter beschik king. Directie doet er even groot be drag bij. Tevens zullen specialisten naar getroffen gebieden worden gezonden, als daaraan behoefte bestaat. De plaatselijke EVC-leiding te Am sterdam kon hedenmorgen aan vele in stanties hulp in de vorm van vrijwilli gers aanbieden. Er is nog geen gebruik van gemaakt Ook niet van de aanbieding van de arbeiders van de Rijkswerkplaats aan de Haarlemmerweg (omscholing) om direct te vertrekken. Haagse bouwarbeiders besloten hun vacantiebon, ter waarde van 4.62, ter beschikking te stellen. Zij wekken an dere bouwarbeiders op hetzelfde te doen. In Emmereompascuum is een vracht auto met grondwerkers ter beschikking. Instanties die deze mensen kunnen ge bruiken kunnen zich in verbinding stel len met W. Cremer te Emmen (tel 1505). In Arnhem brachten bewoners van enkele huizen aan de Fasantenweg die tot de minst draagkrachtigen gerekend kunnen worden 1635.bijeen ONBEREIKBARE PLAATSEN. De plaatsen Haamstede, Burch, Zie- rikzee, Brouwershaven, Colijnsplaat en Bruinisse zijn noch telefonisch noch per telegram te bereiken. Storm over de hoofdstad (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 Febr. Hedenmor gen vervoegde zich een delegatie van ongeveer twintig Amsterdamse werklo zen by het stadhuis, om zich als vrijwil ligers aan te melden voor de getroffen gebieden. Deze arbeiders kwamen hier namens een groter aantal vrijwilligers, ingeschreven bij het Amsterdamse Werklozencomité. Op het stadhuis werden de werklozen verwezen naar Kamer 45, waar hun ge zegd werd, dat men strikte orders had werklozen e.d. hier niet in te schrijven, maar dat men zich moest 'wenden tot het Arbeidsbureau. Op het Arbeidsbureau werden de arbeiders echter verwezen naar Kamer 45 Na wat heen en weer gebel werd de arbeiders tenslotte verklaard dat zij wel een kaartje zouden ontvangen en morgenochtend maar eens terug moes ten komen. Wel een zeer eigenaardige houding Terwijl duizenden mensen om hulp vra gen, worden de vrijwilligers van het kastje naar de muur gezonden. Onmid dellijk dient de regering een einde te maken aan het gebrek aan leiding bij de hulpverlening. AMSTERDAM, 2 Februari. Om 6 uur hedenmorgen beschik ten wij over de volgende nog zeer onvolledige gegevens over de toestand op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden: ZUID-BEVELAND Elstdyk: Vier doden. Vele mensen gered van de daken en uit de kruinen der bomen. Dorp geëvacueerd. Kruiningen: Twee gaten in de dijk. Duizenden mensen met boten van de daken gehaald en naar Goes gebracht. Dorp geheel geïsoleerd. Waarde: Algehele evacuatie. Hooidplaats en Thomaspolderdijlt: Alle huizen weggespoeld. Baarland en Ellewoutsdyk: Groot gat in de dijk. Het water staat tot de zolder van de woningen. Rilland: Evacuatie van bevolking en vee uit geheel geïsoleerde dorp, Hulp uit Antwerpen. Wolphaertsdyk: 500 meter dijk weg geslagen. Woeste zee tussen deze plaats en het dorp Oud Sabbinge. Min stens zes gezinnen in nood, maar on bereikbaar door sterke stroom. Tyveerhoek: Vee verdronken. Toe stand Baalhoek critiek, Kleine Molen polder onder water. Hoedekenskerke: Pontonkneeht ver dronken. Veerboot „Koningin Emma" opgelopen maar weer vlotgekomen. Kattendijke: Duizend mannen uit Goes werken aan de zeedijk, die op verscheidene plaatsen zwakke plekken vertoont. De z.g. zak van Zuid-Beveland is het zwaarst getroffen stuk van dit Zeeuwse eiland. In de Kreek- rakdam, de verbinding tussen Noord-Brabant en Zuid-Beveland, zijn vier gaten geslagen van in to taal één kilometer. In de Sloedam, de verbinding tussen Zuid-Beve land en Walcheren, is een gat ge slagen van 100 meter. WALCHEREN Vlissingen: Drie doden.. Vyf gaten In de boulevard geslagen. Groot ge deelte oude stad diep onder watpr en zwaar beschadigd. De kantoren van de veerdienst staan op Instorten. Tien bakkerijen uitgeschakeld. Brood rant soenering. Ritten: Groot gat in zeewering. Be volking geëvacueerd. Tweehonderd Schelde-arbeiders te hulp gesneld. Veere: Twee doden. Twee hulzen en bestrating weggespoeld. Waterpeil 4% meter boven AP. Domburg: Schade door hoge water stand. Bevolking opgeroepen voor dijk- dichting West-Kapelle. Arnemuklen: Stadje overstroomd. Graauw: Veertig koeien verdronken Boerengezin met 9 kinderen gered uit instortende boerderij. Het spoorwegverkeer op het eiland is geheel onmogelijk. De verbinding met de vaste wal is evenals op Walcheren ge heel verbroken. Vele plaatsen zijn zonder gas en electriclteit. Mid delburg zit zonder drinkwater, omdat waterleidingbedrijf door zeewater is overstroomd. SCHOU WEN-DU IVELAND Tot dusverre vier doden gemeld. Nog geen verdere berichten. NOORD-BEVELAND Bijna gehele eiland onder water. Alleen al in Kortgene ongeveer 35 doden. Nog geen verdere berichten. ZEEUWS-VLAANDEREN Hontenisse: Dijk op vier plaatsen bezweken. Minstens acht mensen wer den verzwolgen door de watermassa's, die in de polder stortten. Ossenisse: Vijf dijkbreuken. Een gat is 100 meter groot. Verscheidene boer derijen ingestort. Een baby verdron ken. Terneuzen: Kind van 2 jaar en twee anderen verdronken. Water staat op de markt één meter hoog. De bewoners van de nieuwe wijken moesten vanmid dag hun meubilair naar de bovenver diepingen brengen. Alle mannen van 16 jaar en ouder helpen bij het vullen van zandzakken en het versterken van de dijk. fwaalf boerderijen in de omgeving staan onder water. Het vee is verloren. Plasstreekpolder: Drie woningen in gestort. Hoofdplaat: Slaperdijk doorgebro ken. Aantal huizen weggespoeld. Dorp wordt geëvacueerd. Breskens: Grote schade in de haven, Hotel loopt gevaar in te storten en is ontruimd. Verscheidene schepen zijn op de havendam geslagen. Kloosterzande: Acht doden, onder wie vier kinderen. GOEREE-OVERFLAKKEE Stellendam: Water staat tot aan de zolders. Minstens vier doden. Vele mensen geïsoleerd op hooggelegen plekken, in bomen, op daken en op vissersbootjes. Talloze cadavers drij ven in het water. Amateurzender geeft berichten. Melissant: Vele mensen moeten uit boerderijen worden gehaald. Middelharnis: Tien mensen verdron ken. Herkingen: Geheel geëvacueerd. Vliegtuigen werpen rubberboten boven het eiland af. Toestand nog zeer onoverzichtelijk. Tot dusverre 40 doden gemeld. Dringend be hoefte aan voedsel en drinkwater. VOORN E-PUTTEN Oudenhoorn geheel onder water. Zuidland, Abbenbroek en Nieuw-Hel- levoet gedeeltelijk. Oudenbroek en Abbenbroek worden geëvacueerd. Zuidland vraagt minstens 10, liefs' 20 motorboten voor de reddingswerk- s zaamheden. Roeiboten kunnen niet te gen de stroom op, Spijkenisse: Water staat tot aan de zolders. Zestien gezinnen zijn dak loos. De gehele mannelijke bevolking van Oostvoorne en omgeving is in de weer om de afsluitdam in de Brielse Maas, die op doorbreken stond, te versterken. Het ziet er naar uit, dat de dam het houdt. Doorbraak zou overstroming van Den Briel betekenen. Helievootsluis Vjjf bejaarde mensen verdronken. Water twee meter hoog aan de Oostkade. Gedeelten van huizen weggeslagen. TIENGEMETEN Eiland staat geheel onder water. Een vliegtuig zag mensen en vee samengedrongen op droge stukken. ROOZENBURG Vier polders ondergelopen. Veel vee verloren gegaan. BEIERLAND 's- Gravendeel: Vyf tig mensen verdronken. Geen gas, water en elec- triciteit. Het dorp wordt geëvacueerd. Numansdorp: 25 vermisten, o.w. een gezin van 12 personen. 3000 van de 4500 inwoners geëvacueerd. Tal van huizen ingestort. Dringend amphibievaartuig gevraagd. IJSSELMONDE Poortugaal Twee arbeiders gezinnen bedolven onder puin van in stortend huis. Twee redders verdron ken. In totaal zeven doden. Ridderkerk: Vierhonderd mensen zijn gevlucht uit hun ondergelopen huizen. Het dok Is beschadigd. Werven en fabrieken staan onder water. De gehele mannelijke bevolking werkt aan versterking van de Molendijk. Zwijndrecht: Werven en fabrieken onder water. Tal van huizen en pak. huizen ondermijnd en Ingestort. Nog geen overzicht van schade en slacht offers. EILAND VAN DORDRECHT Dordrecht: Oude binnenstad onder water. Barricaden in de straten. Mensen vluchten naar hoger gelegen stadsdelen. Stadhuis en politiebureau slechts per roeiboot bereikbaar. Het water staat een halve meter hoger dan in 1916. Toestand echter niet meer critiek. In de Dordtse Biesbos is met man en macht gewerkt aan de versterking van de dijken. Boeren moesten vluch ten. Vee is verdronken Spoorlijnen in de omgeving onder water. Palen van electrische boven leidingen verzakken. De weg naar de Moerdijk is voor auto's onbegaanbaar. Dubbeldam: De burgemeester vraagt 1000 man hulp voor versterking van de dijken. KRIMPENERWAARD EN ALBLASSERWAARD Alom dijkdoorbraken en overstro mingen. In Sliedrecht Is een oude vrouw verdronken. Twaalfhonderd hul zen staan geheel onder water. Het vee is op centrale punten m de bijna geheel geïsoleerde stad bijeen gedreven, maar heeft geen voedsel. Veel dieren zijn verdronken. De bur gemeester noemde vanavond de toe stand hopeloos. Papendrecht: Waterleiding uitgeval len. Massale evacuatie. Politie en brandweer hebben een druk weekend achter de rug. De politie verleende 23 maal assi stentie, om van de brandweer nog maar niet te spreken. De persoonlijke ongelukken ble ven gelukkig beperkt tot twee •gewonden. Het was de 19-jarige W. de Jonge, die op de Apollo- laan door een vallend stuk muur werd getroffen. Zij is met een bekkenfractuur opgenomen in het O.L.Y.-gasthuis. De 24-jarige Grietje Weening reed op de fiets in de Van der Pekstraat en werd door de enorme kracht van de wind tegen een juist passerende taxi aangedreven. Met snijwonden is zij in het W.G. opgenomen. Een personenauto die aan de walkant van de Jacob van Lennepkade stond, werd het water ingeslagen. In de Van Baerlestraat ging een pa- tates-frites kraam aan de haal, onmid dellijk gevolgd door een wagen van het gemeentebedrijf. Het leek of de twee wagens, waarin geen mensen waren een wedstrijd hielden. Beiden vonden een roemloos einde tegen een boom, die nog niet was om gewaaid. Want dat waren er vele. Veel bomen hadden de neiging om juist over de tramrails te gaan liggen, waardoor het tramverkeer werd ge stremd. Op de hoek van de Weteringschans en het Westeinde sneuvelde een iep van twaalf meter hoog. Als een lucifer houtje knapte het gevaarte af. Een grote populier kwam op het dak van een woonschuit terecht. Een groot gat in het dak was het gevolg. Kouder weer op komst TTET KNMI deelt mede: Be invloed van het depressie gebied, dat in ons land en het gehele Noord zeegebied zivare stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermin dert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuidoost-Europa weg trekt en opvult. Een ho ge-druk gebied, dat op de oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scmdinavië en Noord- Rusland kwamen krachtige luchtdruk stij ging e7i voor, waardoor een verbin ding tot stand komt, tussen het van de oceaan afkomstige hoge-drulcgebied en een zeer groot hoge-drulcgebied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord- West-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdruk verdeling betekent, dat in het Noord zeegebied, Zuid-Sca/ndinooië, in onze omgeving en Noordwest-Duitsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen ko mende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een lang zame daling van temperatuur in ons land m,oet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. TEXEL Vier arbeiders, die per autobus op weg waren naar de bedreigde plaatsen op Texel, zijn verdronken toen de bus door het water werd meegesleurd. Een vijfde inzittende wordt vermist. Capelle a.d. IJsel: Stormpolder geheel onder water. Vier personen om het leven :ekomen. Geen gas, electriclteit en tele foon. Dijk Krimpenerwaard nog ernstig beschadigd. In de Spaarndammerstraat was een afgeknapte boom over de bovenleiding van de tram gevallen, waardoor men lyn 13 moest omleiden over de Zoutkeets gracht. Lijn 3 moest door de Sarphati- straat rijden, omdat ook by het Ooster park door een omgewaaide boom de bovenleiding was beschadigd. Laag water bij Oranjesluizen Bij de Oranjesluitzen is de laagste wa terstand geregistreerd sinds mensen heugenis, namelijk 2.96 m min N.A.P. Grote stukken van het Buiten-IJ lagen droog en van binnenkomen van schepen was geen sprake. Zondagmorgen 7 uur was alles normaal. In de Amsterdamse haven was het betrekkelijk „rustig". Het Griekse schip „Thetis" dat in de Coenhaven ligt, werd van zijn trossen geslagen. Van het schip de „Stad Alkmaar" zijn drie voortrossen gebroken. Een drijvende kraan, die in het Johan van Hasseltkanaal lag, is eveneens door de storm losgebroken, maar na enige tijd kon het gevaarte worden vastgemaakt. Duister in Amsterdam In een der machines van de Centrale Hemweg, ontstond kortsluiting, waar door een groot deel van de stad tussen kwart voor drie en kwart over vier In het donker kwam te zitten. Auto's moesten met grote schijnwerpers aan, zich een weg door de duisternis zoeken, daar de straatverlichting in Zuid uit Alleen in de omgeving van de War moesstraat werd tengevolge van de storm 15 maal de alarmschei van gebou wen in werking gesteld. Urker botters naar Stellendam ROTTERDAM, 2 Febuari Zestien Urker botters, die in Breskens lagen, van waaruit zij geregeld ter haring vangst gaan, zijn naar het bedreigde Stellendjam op Goeree onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het ge troffen gebied vertrokken. Zo spoedig mogelijk lijsten van evacué's Familieleden van personen, die zich in de getroffen gebieden bevinden, informeren tot nu toe tevergeefs naar hun verwanten. Er is medege deeld, dat de burgemeesters van de gemeenten waar zich evacué's be vinden, zo snel mogelijk lijsten zul len opstellen. Nog medici nodig Er zijn voor de getroffen gebieden nog doctoren nodig. Zij kunnen zich melden bij de Generale Hoofdin spectie, Parklaan 12, Den Haa» telefoon 554835 (K 1700). Hulp voor suikerzieken Er wordt voor suikerzieken huls vesting en dieet gevraagd. Opgave aan de burgemeesters in de omge ving van de geteisterde gebieden. IJmuider trawler vermist IJMUIDEN, 2 Februari. Vanmor gen vroeg heerste er in IJmuiden ern stige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis" Het schip is nog gepraaid door de kotter .Nehim no. 1" en bevond zich Zaterdag -n de storm op ongeveer 14 graden Noord-West van IJmuiden en had een kapot geslagen brug. Scheveningen- radio heeft de schepen verzocht uit te zien naar de „Catharina Duyvis". Als laatste positie werd opgegeven 20 mijl Noord-IJmuiden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4