Ridderkerk in duizend vrezen Water spoelde over de Ringdijk Met kleine bootjes teerden 400 mensen uit huizen gehaald j Marinevliegdienst s j wierp rubberboten omlaag MET EEN VLIEGTUIG BOVEN GETEISTERD GEBIED HOOGVLIET: WATER. WATER De Alblasserwaard een binnenzee KETENSE DIJK WAS TE LAAG! Half Zuid-Holland liep gevaar Delflandse Hoofden bleken hard Nog onberekenbare schade van tientallen millioenen Ernstige toestand In 1916 was de nood het hoogst in het gebied rond de Zuiderzee op Texel TWEEDE BLAD - PAGINA 4 DE BREDASCHE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever) De 21.000 inwoners van de gemeente Ridderkerk, waartoe Bolnes, Slikkerveer, Rijsoord en Qostendam behoren en die zich uitstrekt over een gebied van 2500 hectaren, hebben in deze fatale nacht zeer grote angsten uitgestaan, want zo de 15 kilometer lange dijk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan zou de ramp voor dit gebied niet te overzien zijn geweest en het gehele eiland Usselmonde zijn overstroomd. Gode zij dank heeft de dijk de kracht van het wild opstuwende water doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dijk zijn weggeslagen. Met man en macht is er de gehele nacht gewerkt om met zandzakken de ergste breuken te dichten. Uit de vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan het dak toe in het water stonden, werden in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog opzweepte, met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 men sen geëvacueerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bootje om, doch gelukkig heeft men de inzittenden kunnen redden. In dit gebied zijn ook verder geen slacht offers te betreuren; alleen is er veel vee verdronken. De alarmklokken luidden Om twaalf uur vannacht, juist toen de meeste mensen ter ruste waren gegaan, werd de toestand al uiterst ernstig inge zien. De burgemeester, de heer A. M. Nieu- wenhuisen en de politie, bestaande uit 25 man van de vaste kern en 29 man van de reserve, hielden zich gereed. Om kwart nog eens honderden zandzakken werden op, van vele zijden gerequireerde voertuigen naar de vele bedreigde plaatsen gebracht. Toen op een gegeven moment de voorraad zakken was uitgeput, heeft men in allerijl een nieuwe voorraad van 1000 zandzakken uit Rotterdam laten komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen spoelde het water door voor drie kwam de melding binnen dat het bressen in de dijk. Het kon door de achter water 1 meter onder de kruin van de dijk 1 de dijken gelegen sloten en rioleringen vol stond. Het steeg toen met een snelheid .van 10 centimeter per kwartier. Tegen drie uur achtte de burgemeester het ogenblik gekomen om de gehele bevolking te alar meren. Met kerkklokken, fabrieks- en brandweersirenes en alles wat maar flink geinid kon geven werd de alarmtoestand ingeluid en op de mannelijke bevolking een beroep gedaan om zich ter bescher ming van de dijk gereed te houden. Terwijl op veie plaatsen de boeren in de laaggelegen polders hun gezin en hun vee in veiligheid trachtten te brengen, werden elders honderden zandzakken gevuld en naar de bedreigde plaatsen vervoerd. Intussen kwamen op het politiebureau van alle kanten meldingen binnen van hoogst kritieke situaties. Om halfvier werd uit Usselmonde gemeld, dat het water gelijk stond met de kruin van de dijk. Tal van straten waren daar ondergelopen. De post Bolnes meldde om kwart voor vier, dat aan de Benedendjjk, tussen de Christelijke school en de boerderij van Bol de weg van de dijk was opengebarsten en het water doorj de djjk heen spoelde. Even later sloeg ook de dijk bij het Lekveer in Bolnes stuk. Met zo'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige redding van goederen in de ondergestroomde huizen buiten de dijk geen sprake meer kon zijn. De bewoners van die huizen konden er slechts op bedacht zijn het vege lijf te red den. Met van alle kanten gerequireerde roeibootjes en andere vaartuigen werden j de huisgezinnen, die in grote angst de zol-| der waren opgevlucht, uit de woningen ge-! haald. In de pikzwarte duisternis en op de kokende golven werden daarbij vele ang stige ogenblikken uitgestaan. Een klein bootje, beladen met een tiental mensen, waarbij vrouwen en kinderen, sloeg om, doch de inzittenden konden gelukkig allen worden gered. In totaal werden ongeveer 400 mensen op deze wijze uit hun woningen gehaald, die in scholen, in de pastorie of bij familie werden ondergebracht. Het evacueren van een achttiental oude mannen en vrouwen uit het gemeentelijk oudeliedentehuis aan de Havenstraat ging eveneens met grote moeilijkheden gepaard, aangezien er enkele bedlegerige oudjes bij waren. Zij werden naar het café St. Joris overgebracht en door leden der hulpcolonne van het Roode Kruis verzorgd. Bij Munter aan de Ringdijk 108 moest ook nog een oude zieke vrouw uit 'naar woning worden ge haald. Burgemeester Nieuwenhuïsen, die met de corpschef, inspecteur M. C. Fortuin, gedurende de nacht verscheidene malen de toestand van de dijk inspecteerde, bracht in de ochtenduren een bezoek aan de geëva- cuéerden om zich persoonlijk van hun toe stand op de hoogte te stellen. doende worden opgevangen, maar het ver oorzaakte aan de binnenkant van de dijken gevaarlijke gaten, die met de zandzakken moesten worden gedicht. Bij Slikkerveer was de nieuwe tegenglooiing op verschei dene plaatsen kapot. Om 7.40 uur brak bij de Oude Molen een oude duiker en sloeg er een wilde stroom water de polder in. In de polder Woudestein stond het modderige wa ter tegen de huizen. Uit de Ambacht-Veer- weg werd om half zes gemeld, dat er vier huizen waren ingestort. Het zal niet ver wonderen als nog vele buitendijks gelegen huizen, door de ondermijning van het water dit lot zullen delen. De dag breekt aan Men kan er zich moeilijk een voorstelling van maken hoeveel angsten er in deze ver schrikkelijke nacht in het gebied van. Rid derkerk zijn uitgestaan. Er moet dan ook een zucht van verlichting zijn geslaakt, toen omstreeks acht uur Zondagmorgen het water ging zakken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was ge bleven. Het was toen ook mogelijk een al geheel overzicht van de toestand te ver krijgen. Burgemeester Nieuwenhuïsen, die wij op het Gemeentehuis opzochten, was zo bereidwillig ons in zijn wagen mee te ne men op een inspectietocht langs het zo zeer bedreigde gebied, dat sinds 1916 niet meer zo angstige nacht had doorgemaakt. De adem stokte ons in de keel, by de aanblik van die ontzettende massa vuil bruin water, die met woest geweld de zich langs de Noord en de Maas slingerende dyk beukte. Troosteloos staken op vele plaat sen de zwarte daken van de huizen en de boomkruinen boven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kapotgeslagen schuren cn de resten van boerenkarren rond. Takken en stukken hout, die met het over spoelende water waren meegevoerd, lagen bezaaid over de dyk, die op talrijke plaat sen, vooral in de bochten, lelijke knauwen had opgelopen. De zwakkere dijken van de uiterwaarden hadden het geheel begeven en vertoonden op vele plaatsen grote gaten. De Staal- en Machinefabriek van de fa. Bakker, die bui tendijks ligt. stond geheel blank, evenals de talrijke langs de dijk van Ridderkerk tot Usselmonde gelegen scheeps- en reparatie- werven. Een triest aanblik leverden de cadavers van verscheidene varkens, die de verdrinkingsdood hadden gevonden. Burgemeester Nieuwenhuïsen, die bij de organisatie van de hulpkrachten de leiding had en bij de grote nood, waarin zijn ge meente verkeerde, een grote kalmte en zelf beheersing aan de dag legde, was vol lof over het vele opofferende werk dat door zijn inwoners, de politie en de hulpcolonne van het Roode Kruis gedurende de gehele nacht en de dag daarop was verricht. In de middaguren van Zondag, toen het ergste gevaar geweken was, hebben de meeste mensen zich enige rust mogen gun nen, maar van slapen zou het vooreerst niet komen. Vol zorg werd Zondagavond omstreeks zeven uur het tweede hoge getij tegemoet gezien. De gehele Zondag is de toestand in Rid derkerk nog kritiek geweest, doch tegen de avond, na het tweede hoge tij. was het water weer zo laag gezakt, dat het ergste gevaar geweken was. De in de Ringdijk bij Bolnes en Slikkerveer ontstane zwakke plekken werden in de loop van de dag met vele zandzakken versterkt en ook de Molendijk, die het meeste gevaar voor doorbreken op leverde kon dank zij het feit. dat er met 1000 man aan is gewerkt, behouden blijven. Allen werken aan de dijk by Ridderkerk. 0 Zondagmiddag is op verzoek van de 0 0 burgemeester van Middelharnis een 0 0 Milchell-vlïegtuig van de Marine- 0 luchtvaartdiensent opgestegen om in de J buurt van Nieuwc-Tonge rubberboten 0 0 uit te werpen by de door de overstro- 0 0 ming geïsoleerde boerderijen, j Naar de vliegtuigbestuurder rappor- 0 5 teerde is dit goed gelukt. Er werden 5 drie rubberboten uitgeworpen, twee 5 0 kwamen zelfs tegen de boerderijen 0 0 aan. De bestuurder heeft niet kunnen 0 0 waarnemen of er door de bewoners 0 0 gebruik van werd gemaakt. 5 5 Een andere Mitchell vloog met rub- 0 0 berboten boven Battenoord en Her- 0 0 kingen. Door het invallen van de 0 0 duisternis konden de boten niet meer 0 5 worden uitgeworpen. Wel werden 0 0 lichtjes waargenomen, maar doeftret'- s 0 fende hulpverlening was niet meer 0 0 mogelijk. De kans bestaat, dat Maandag op 0 ruimere schaal getracht zal worden 5 0 door het uitwerpen van rubberboten 0 0 hulp aan geïsoleerde boerderijen in 0 0 overstroomde polders te bieden. 0 Spoedig nadat Zondagochtend via de radio was bekendgemaakt, dat de chef van de Generale Staf al het in werkelijke dienst zijnde beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel gelastte onmiddellijk naar de garnizoenen terug te keren, kon men op de stations vele aan dit bevel gehoorgevende soldaten en matrozen zien, al of niet uitgeleide gedaan door hun meisje of echtgenote. Gebrek aan zoeklichten en motorboten Zondagmiddag heeft een Beechcraft- machine van Gilze-Ryen een vlucht gemaakt boven de geteisterde delen van ons land. Het weer was zeer slecht met sterke ruk winden. Van het vliegveld Woensdrecht ontvin gen wy de volgende gegevens, verkregen door telegrammen uit radiocontact met het vliegtuig. De toestand te 15.06 te Kruiningen: geheel onder water. 15.00 uur: Middelburg geheel droog. Ge bied ten Oosten Kanaal van Walcheren stond één tot twee meter onder water. De dijken ten Zuiden van West-Kapelle zijn in orde. Bij Domburg wordt aan dijken gewerkt. Hier en daar is alles afgevreten. Stavenisse geïsoleerd. Vele bewoners zijn nog aanwezig. Om 15.50 uur: Bij Oudendijk mensen op ineenstortende huizen. Dijken en wegen op vele plaatsen gebroken en overstroomd. Noodhulp dringend nodig. Gebied ten Westen en ten Noorden van de lijn Meiissant—Middelharnis volkomen on der water. Geen straat te ontwaren. Stellendam geïsoleerd en bijna geheel onder water. Mensen op geïsoleerde droge plekken. Havenhoofd Goederede overstroomd. Men sen kunnen de duinen bereiken. Redding boot in Stellendam aanwezig. Gebied ten Noordoosten van Middelharnis Onze Mariniers in actie De mariniers van de kazerne aan het Toepad waren reeds 's nachts om vier uur, met ongeveer honderd man, in actie om in Ouderkerk a. d. I.Tssel en langs de dijk tot Capelle met het dijkleger te strijden tegen het water. Daarbij bevonden zich óók Ma riniers. die vandaag zouden vertrekken naar Curagao en juist van verlof waren teruggekomen. Het water over de dijk Om halfvijf was het water zó hoog ge stegen, dat het, opgezweept door de felle stormwind, vrijwel overal over de Ringdijk en de Molendijk heenspoelde. Door het uit vreten van de dijk was om 5.20 uur de toe stand in Bolnes uiterst precair. Op dat moment brak ook brand uit in het elec- trische pompstation aan de Havenkant, dat onder water stond. De vlammen sloegen boven het water uit. Ook uit de wijk Tien- plagen werd een brand gemeld. De brand weer, die onmiddellijk uitrukte, had het vuur evenwel spoedig bedwongen. Een brandje, dat om 8 uur bij Neef aan de Lagendijk uitbrak was eveneens snel ge blust. Van de waker van de werf Schram kwam om 5.50 uur het alarmerend bericht binnen, dat het aantal vaten met carbid, die daar lagen opgeslagen, en door het water werden overspoeld, aan het werken waren gegaan. Vermoedelijk heeft men het gevaar bijtijds kunnen stuiten, want er kwamen geen nadere meldingen over binnen. Op dezelfde werf was ook nog een ter reparatie liggend schip losgeslagen. Het gezin van vijf per sonen is met een bootje van boord gehaald. Doordat de reservoirs waren volgelopen, viel om 8.10 uur de waterleiding uit. De electrische stroom, die om 8.50 was uitge vallen, was om half elf weer aanwezig. Zandzakken tekort Om het behoud van de dijk, waarvan immers zo ontzettend veel afhing, is door de mannelijke bevolking en de politie van Ridderkerk en de andere gemeenten een heroïsche strijd geleverd. Honderden en Luchtvaartdiensten f tijdelijk lam gelegd i De storm heeft het luchtverkeer 0 boven Europa danig dwars gezeten. 0 5 Diverse diensten moesten worden ge- 0 0 annuleerd, zoals van Schiphol de dien- s 0 sten naar Parijs en Frankfort-München. 0 0 Het toestel op de lijn Hamburg— 0 AmsterdamLonden vloog over de 0 0 Amsterdamse luchthaven heen en ging 0 s direct naar de Engelse hoofdstad door. De Zondag ochtenddienst van de 0 0 K.L.M. naar Londen werd niet ge- 0 s vlogen. Zondagmorgen is- het K.L.M.- 0 toestel uit Neio York nog binnen- 0 geloodst, maar dat was dan ook alles. 0 S Op de luchthaven zelf heeft de storm 5 0 geen schade kunnen aanrichten. s 0 Zondagmiddag zijn alle diensten 0 normaal hervat. s <vv.vvwuwiw\wi\\\\\vvw\Mv\MWU\wnuv\\v\wuw\\m\\w.\\: Hele boerderij werd meegesleurd (Van één onzer verslaggevers) Zondag in de voornacht weerklonken alarmerende kreten in het randgebied Hoogvliet. Bewoners snelden naar buiten en zagen vlak voor zich een enorme, kolkende massa water. Een panische schrik greep velen van hen aan. Onmiddel lijk trad de politie in actie, maar zelfs in het bureau kwam het water wel een halve meter hoog. Daar bekommerden de politiemannen zich echter niet om. Zij gingen eerst hulp aan anderen verlenen. En die was hard nodig, want de toestand was uiterst kritiek. Niet zozeer in de bebouwde kom zelf, dan wel op de boerde rijen in de verschillende polders in de omgeving. Het water had zo'n enorme kracht, dat veel vee werd meegesleurd om jammerlijk in de golven van het door de orkaanachtige wind opgezwiepte water te verdrinken. water meegesleurd. Van de grote bedrijven, zoals de B.P.M. en de Superfosfaatfabriek, werd zo goed en zo kwaad als dat ging het personeel gemobiliseerd om hulp te bieden. In de Heersdijk zaten grote gaten, die met zakken zand en klei zo goed mogelijk wer den opgevuld. Toen wy Zondagmiddag een bezoek Veel vee verdronken Bewoners van vele boerderijen, wisten zich nog maar nauwelijks in veiligheid te stellen. Eén van deze boerderijen werd kort nadat zij was verlaten door het woedende 16.29 uur: Tiengemeten geheel onder wa ter. Mensen op droge plekken bij de boer derijen. 16.40 uur: Ooltgensplaat geheel onder water. Vee en mensen op droge stukken aanwezig. Alles wordt op de vliegbasis Woensdrecht in het werk gesteld om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Er is groot gebrek aan zoeklichten en boten met krachtige motoren met niet al te veel diepgang. Bij Halsteren is dringend hulp nodig. Vooral heeft men behoefte aan zoeklichten. Bij Ossendrecht verkeert men in dezelfde omstandigheden evenals te Rilland-Bath. In de Damespolder bij Ossendrecht heeft men ook dringend zoeklichten nodig. Huis ondermijnd en ingestort Waarschijnlijk zeven slacht offers te Poortugaal Naar gevreesd wordt heeft de overstro- ming bij Poortugaal zeven slachtoffers ge- eist, nml. twee arbeidersgezinnen, die op de Zalmplaat wonen en twee personen, die hulp wilden verlenen. In dit huisje woonde het echtpaar J. V., dat een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar bij zich had inwonen. Alle vijf personen waren tengevolge van het wassende water naar^de bovenverdie ping van het huis gevlucht. Waarschijnlijk is toen het huis door de stuwing van het water ingestort en zijn de zeven personen daarbij om het leven gekomen. Een andere zoon van V., die met een tot dusverre onbekend gebleven man hulp was komen bieden heeft men niet meer terug gezien. Het lijk van de schoonzoon is tot nu toe aangespoeld en geborgen. (Van onze speciale verslaggever) De Alblasserwaard is herschapen in een groot meer. De getroffen gebieden zijn stroomloos, waardoor ook telefoon verkeer onmogelijk is. De bevolking van Hendrik Ido Ambacht is naar noodonder- komens geëvacueerd en van alle kanten stroomt hulp toe. Ook Alblasserdam is grotendeels ontruimd. De meeste huizen zijn ondergelopen en de verslagenheid onder de bevolking is groot. Langs de wegen stonden vluchtelingen te liften, sommigen met een enkel koffertje en een paar dekens, anderen nog slechts be schikkend over de kleding die zij droe gen. Met alle beschikbare middelen werden de slachtoffers naar schoolgebouwen in veili ger streken overgebracht. Militairen van het Rode Kruis en pontonniers trachtten ïnge- slotenen met vletten uit hun isolement te verlossen. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt doordat alle toegangswegen door hel, water zijn afgesloten en doordat vrijwel geen bruikbare vaartuigen bij de hand zijn. Met kleine, open vaartuigen kan men zich niet op de woedende watervlakten wagen. Gistermiddag bereidde men zich in de pol ders, grenzende aan de ondergelopen polders rond Dordrecht, op de noodzaak van een evacuatie voor. Men kan er niet op rekenen, dat de binnendijken tegen de enorme wa terdruk bestand zullen blijken. Op onze tocht door deze gebieden vonden wij buiten Dordrecht Rijksweg 16 afgesloten. In de verte zagen wij een vlammenzee: de bran dende vlasfabriek te 's Gravendeel. Wij na men de oude weg en stonden weldra voor de ondergelopen oude en nieuwe Beerpol- der. Juist dit voorjaar zou de Ketense dylc, een gedeelte van Schiclands Hoge Zeedijk onder Capelle a. d. IJssel, by het veer naar Krimpen, verhoogd worden, zoals dit indertijd ook geschiedde na de overstromingen van 1916. Tóen stond het water tot een hoogte van 3.35 plus Nieuw Amsterdams peil en de dijk is daarna gebracht op een hoogte van 3.65 plus. Men meende, dat dit een veilige hoogte was, maar dit weekend is het water tot 3.82 plus gestegen, een voor deze streken ongekende hoogte. Het water, dat over de Ketense dijk sloeg, brokkelde een gedeelte van de achterzijde van de dijk af. Wanneer dit gedeelte van de dyk doorgebroken was, zo deelde men ons bij het Hoogheemraadschap Schieland mee, bad een groot gedeelte van Zuid-Holland onder water kunnen lopen! De watersnood kostte vele stuks vee het leven. Eén van de vele slachtoffers t hoge water, bij de Moerdijkbrug. Dijkleger naar drie bedreigde punten Er waren drie punten in het Rotterdamse poldergebied, die bijzonder veel zorgen wek ten: bij Snellesluis, onder Nieuwerkerk, bij de Ketense dijk en bij de Groene Dijk, in de nabijheid van het gehucht Hitland, eveneens onder Nieu—erkerlc. Zaterdagavond al kwam het dijkleger in actie, later aangevuld met burgers, die door de burgemeester bevolen waren bij de werkzaamheden aan de dijk te gaan helpen. Dertig vrachtauto's met zand reden af en aan om het gat in de dijk te dichten. Op andere zwakke plekken van de dijk werkten mannen, in de snijdende wind en doorweekt van het water, dat over hen heen sloeg, urenlang met zakken zand, die aangevoerd werden met tientallen gecharterde wagens. Schielands Hoge Zeedijk zal nu zeer waarschijnlijk, op grond van de ervaringen van dit weekend, over zijn gehele lengte verhoogd moeten worden. Wel was men bij het Hoogheemraadschap van mening, dat de toevloed van water zeer exceptioneel en zelfs uit een combinatie van springtij en Noordwesterstorm moeilijk te verklaren was. Gevaar voor Westland geweken De betrekkelijk smalle kuststrook bij 's-Gravenzande heeft ernstig onder de or kaan geleden. Over de gehele lengte zijn daar de duinen voor de helft en op sommige plaat- brachten aan Hoogvliet, zagen wy, zo ver sen voor |wee derden weggespoeld. Daarbij als ons oog reikte, één grote watermassa j werden de bunkers uit de oorlogstijd geheel onder een grauwe hemel, die weinig goeds ondermijnd. Vele van deze betonnen blok- Enkele tydig ontkomen vluchtelingen had den een tijdelijk onderkomen gevonden in het telcgraafagentschap op de hoek. Levende have en goed hebben zij moeten prijsgeven. Maar erger nog moesten verscheidene andere gezinnen er aan toe zyn. die door het water werden verrast en op de zolders van hun boerderijen waren ingesloten. Wij vervolgden onze weg en zagen temidden van als wrakhout meegesleurde werktuigen en planken, een dode koe, over de dyk ge spoeld. Omstreeks half vijf in de ochtend was de polder volgelopen. In de tijd van een half uur was het water tot aan de dijkkruïn van de binnenpolders gestegen. Het vee kwam in het water om en enkele gezinnen brach ten er niet meer dan het leven af. Vee uit de aangrenzende polders zagen wij in kud-* den over de dijk naar veiliger streken af gevoerd worden. Het was vannacht nog volstrekt onmoge lijk een denkbeeld te krijgen van de om vang van de financiële schade, die volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat zeker in de tientallen millioenen zal lopen. Men heeft echter nog geen overzicht van de enorme schade, die aan dyken en andere kustverdedigingswerken is aangericht. En men heeft ok nog geen flauw idee van de schade die particulieren hebben geleden. Alleen al in de electromotoreufabriek van Smit te Slikkerveer wordt de schade op een millioen geraamd. De schade aan de kunst- mestfabriek te Vlaardingcn wordt eveneens op ongeveer een millioen ruiden geschat. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk met het herstel van de vernielde dijken cn wegen worden begonnen. Indien met man cn macht aar de stukgeslagen dijken wordt ge werkt. zal het allerergste in enige maan den hersteld kunnen zyn. Polderbesturen en waterschapsbesturen zyn uiteraard de aangewezen instanties om dijken en wegen weer in goede staat te brengen, maar aan genomen wordt dat een beroep moet wor den gedaan op de rijksoverheid. beloofde voor de komende nacht. De Dijk graaf had daarom uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Op de dyken ston den vrachtauto's gereed met klei en zand om, indien het in de nacht van Zondag op Maandag weer zou gaan stormen en daardoor het water opnieuw vry spel zou krijgen, direct tegenmaatregelen te kunnen nemen. De politiemannen hadden hun bureau zo goed mogelijk watervrij gemaakt, maar de natte plekken op de muren lieten zien. hoe hoog het water was gekomen. De politie mannen met bebaggerde laarzen en bemod- derde uniformen, verzekerden dat zij, on danks de vermoeidheid, die duidelijk op hun gezichten was te lezen, van geen wijken ken werden in puin veranderd. Anderen leverden gevaar voor instorting op. Op enkele plaatsen waren de duinen zo danig geteisterd, dat de toestand kritiek zou worden bij het opkomen van de vloed. Honderden vrijwilligers hebben drie uur ingespannen gewerkt. Zondagmiddag om vyf uur was het gevaar voor het gehele West- land bezworen. zouden weten en weer de gehele nacht op hun post zouden blijven. Voorbij Hoogvliet is het ook een en al water. De chef van het politiebureau zei, dat tussen Hoogvliet en de kust zeker bijna geen droog stuk weiland zou zijn te vinden. De Januarivlocd van 1916: duizenden landgenoten herinneren zich nog deze natio nale ramp, waarbij 16 mensen om het leven kwamen. In de middaguren van dc der tiende Januari stak een zware Noordwes terstorm op, die het zeewater opwaarts stuwde het land In. Vooral in de Nieuwe Waterweg werd het water buitengewoon hoog opgejaagd. Van Rotterdam tot Schoon hoven kwamen standen voor, hoger d3n men bij mensenheugenis ooit had. Hetzelfde was het geval langs de Brielse Maas, de Oude Maas, Noord, Merwede, Dordtsche Kil, Hol lands Diep en de Araer, In het algemeen hebben echter de dyken zich hier toen uit stekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoegenaamd geen schade werd aange richt. Het ergst heeft van deze vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zuiderzee, Ten Zuiden van Monnikendam bijvoorbeeld wer den tien gaten geslagen van 40 tot 60 meter, waardoor het water met kracht de laagge legen polders binnenstroomde. Alles moest vluchten, er was geen houden aan. Aan alle kanten sloeg men alarm; Edam en Volen- dam verkeerden in gevaar, de Westfriese zeedijk werd bedreigd, de dijk van de Anna Paulownapolder bij de Ewïjcksluïs bezweek, de zeer grote polder Waterland was een onafzienbare watervlakte. Van Muiden was het grootste gedeelte overstroomd. Bij Baarn brak de Eemdijk 'door, ten gevolge waarvan Bunschoten en Spakenburg onder water kwamen te staan, ten Noordwesten van de lijn BaarnAmers foortNijkerkHarderwijk stond alles blank, van Kampen liepen de lager gelegen straten onder. Om de stad was alles een watermassa: de omstreken van Meppel ston den blank, van Urk liep viervijfde deel onder water, en zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste was de toestand op het eiland Marken, waar zich ontzettende tonelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tijd heeft het geduurd, eer het water weer was teruggedrongen. Later zijn de dijken verzwaard om te voorkomen, dat andermaal zulk een ramp ons volk zou treffen. De situatie op het eiland Texel was Zon-, dagavond nog steeds ernstig. De polder De Eendracht moet als verloren worden be schouwd. Kritieke punten zijn nu nog bij de Schans bij Oudeschild en twee plaatsen meer naar het noorden. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de ramp on het eiland heeft geëist. Een colonne van circa 60 man is naar de bedreigde punten teijj noorden van Oudeschild gezonden. Er is ook medewerking gekregen van 58 mili tairen van het vliegkamp De Mok. 21 bur gers uit Sneek en een Rode Kruis colonn» uit die plaats. Was er een vloedgolf in het spel? Gemiddeld twaalf centimeter méér dan de hoogste stand werd Zondagochtend, toen de vloed tot stilstand kwam. gemeten. ln%Hoek van Holland waar men met palmen (deci meters) meet, werd Zondagmorgen bij hoog water als hoogste stand genoteerd 142 palm. Normaal hoogwater varieert van 115 tot 122 palm. De stormvloed liep dus niet minder.-, dan ruim twee meter hoger op dan normaal- Noodlottig is het samengaan geweest van springtij (een bijzonder hoog lij twee dagen rond Nieuwe Maan en Volle Maan) en een storm met orkaankracht uil richtingen tus sen Noordwest en Noord. Dan worden enorme hoeveelheden zeewater de Zuide lijke Noordzee ingestuwd, die door het Nauw van Calais niet zo snel verder kunnen en dus opstuwing van het zeewater tengevolge hebben. Het feit echter, dat in Rotterdam in de nacht van Zaterdag op Zondag tussen 3 en 4 uur het water uiterst snel. opliep om daarna weer tot. 5 uur langzamer le stijgen, heeft bi? deskundigen de mening doen post vatten, dat we hier wellicht te doen hebben gehad met een z g. vloedgolf, een plotseling als gevolg van de orkaan optreden van een werveling, die hel water razend snel em zeer hoog opjaagt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6