Stormaanval van ongekende kracht op Neerfands tweede stad 'AL-AN BAIRD" MAASSLUIS, zwaar getroffen stad Demonstratie begin van aanhoudende strijd voor werk en hogere steun Indrukwekkende demonstratie trotseerde storm en regen EVC richt zich tot regering Eiland Futten voor 80 procent onder water Chaos bij de hulpverlening Oproep EVC aan alle leden! Hartverwarmende hulp van Rotterdams burgerij NW en EVC moeten samengaan Vele slachtoffers SPIONNaqe CjEVAL De Waarheid van Maandag 2 Februari 1953 5 AMSTERDAM, 2 Februari. De ver tegenwoordigers van de hoofdbesturen van de by de Eenheidsvakcentrale aan gesloten bonden zijn tezamen met het secretariaat van het EVC-verbondsbe- stuur bijeengekomen om de door de overstromingen ontstane toestand te be spreken. In de bespreking werd het besluit ge nomen zich tot de regering te wenden in een telegram, waarin de onderstaande eisen vervat zijn: a. Directe centrale hulpverlening. b. Inschakeling van werklozen tegen vol loon. O. Snel herstel en volledige schadeloos stelling van de getroffenen. «L Doorbetaling van lonen voor die genen, die door de ramp werkloos zijn geworden. 0. Volledige verzorging van de nabe staanden der bij de ramp omge komenen. De EVC heeft dit telegram eveneens ter kennis gebracht van het bestuur van het NVV en een beroep gedaan op dit bestuur al zyn krachten aan te wen den om deze maatregelen tot uitvoe ring te brengen. SOWJET-UNIE SPREEKT DEEL NEMING UIT DEN HAAG, 2 Februari. De ambassadeur van de Sowjet-Unie heeft uitdrukking gegeven aan het diep© medeleven van zijn regering met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. Laatste nieuws MIDDELHARNIS Op Goeree en Overflakkee zouden volgens nog niet bevestigde berichten reeds zeventig doden in Stellendam te betreuren zijn. In deze plaats zitten nog steeds mensen in de bomen. BRANDWIJK: Twee personen, die van nacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoeren, zijn met hun vrachtauto door het ziedende water mee gesleurd en verdronken. De toestand in Brandwijk is ernstig. VLISSINGENIn Vlissingen waar al leen de oude stad was ondergelopen is het water nu vrijwel verdwenen. De gaten in de boulevard zijn met nooddich- i tingen gestopt. Er is veel schade aan huisraad. Evacuatie was vrijwel niet no- I dig omdat de bewoners liefderijk door de bevolking van de gespaarde wijken wor den opgenomen. GOEREE EN OVERVLAKKE. Een helicoptère is bezig personen weg te halen, die op boerderijen geïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. DEN HAAG De Dakota van de KLM, die op het ogenblik naar de nood- gebieden onderweg is, heeft aan boord ^_o.a. rubberboten, "i0.000 broden en alle jTkleding uit de afdeling gevonden vöor- werpen. Het is een foto vliegtuig en heeft daartoe een luik in de boden:. Daardoor kunnen thans de goederen worden afgeworpen. TERNEUZEN. Een kwart van de bevolking leeft nog temidden van het water. De zeedijken konden de water massa's niet keren, en gisterochtend overstroomden drie grote polders. Veel paarden en koeien zijn Verdronken. Een kindje van vjjf maanden verdronk in zijn wiegje, voor de ouders wisten wat er aan de hand was. Uit een gezin van zes kinderen wist de moeder drie kleinen en de vader twee kinderen te redden. Het zesde kind koi> men echter niet terug vinden. GOES. De toestand ls hier zeer critiek. Met spanning wacht men reeds enige uren op een voetbalveld op de komst van zes helicoptères. Vanmorgen z\jn by het Goese Sas zeven lyken aan gespoeld, waarschijnlijk van personen, die van Schouwen afkomstig zijn. SCHOUWEN Op het eiland Schou wen dat, de duinen uitgezonderd, geheel onder water slaat, staat zo'n sterke stroom, dat de door vliegtuigen neerge worpen rubberboten afdrijven. OOSTVOORNE, 2 Februari. Van- morgen om half elf moest worden vast gesteld, dat viervijfde deel van het grote eiland Putten met water is bedekt. Te Oudenhoorn op dit eiland kwam het water vanmorgen zo onverwacht opzetten, dat nog grote aantallen men sen en vrijwel al het vee zich in de boer derijen en huizen bevinden. Deze staan voor een zeer groot deel onder water. De gemeente Abbenbroek is eveneens geheel door water ingesloten. Alleen de kom van het dorp steekt nog boven het water uit. De weg naar Zuidland is Ingezakt. Waarschijnlijk telt ook Zuidland zyn slachtoffers. Het uitblijven van krachtig ingrijpen van de regering heeft tot een onover zichtelijke chaos in de hulpverlening aan de bewoners van de getroffen gebieden geleid. Terwijl men op bepaalde plaatsen geen weg weet met de vrijwilligers en hon derden mensen wegstuurt, hunkert men op andere plaatsen naar hulp, hulp die daar een zaak van leven of dood voor velen betekent. Zo werden door Rotterdams burgemees ter 3 van de 5 bussen met betogers van de Haagse demonstratie, waaronder zich de communistische Kamerleden Henk Gortzak en Jan Haken bevonden, terug gezonden. Hetzelfde geschiedde met 200 mensen, die op open vrachtauto's uit Den Haag hulp wilden bieden. Werkspoorarbeiders, die van de de monstratie terug kwamen en zich te Spykenisse nuttig wilden maken, kregen daarvoor geen kans. In de getroffen gebieden zelf doen de mensen en plaatselijke instanties wat ze kunnen, maar ook hier blijkt als regel centrale leiding te ontbreken. Oude Jansje van der Bent verdronk in haar bed (Van onze verslaggever. Om 11 uur 's morgens passeren we Scheveningen. De haven, waarin de vissersvaartuigen schots en scheef liggen te steigeren. De zee is een kokende, ziedende massa. Maar we moeten voort. Honderden lege vaten bolderen over de kade. Daar tussendoor, op weg naar Maassluis Om 12 uur precies spreidt zich een onafzienbare watervlakte voor ons uit. De Noord-Niewerlandse polder. Rechts de spoorweg naar Hoek van Holland. Daarachter de beruchte Nieuwe Waterweg. Zijn kol kende water is uit de kluisters gebroken. Het slaat over de spoordijk en overstroomt de akkers met winter tarwe. Uit de boerderijen zijn van nacht 40 angstig loeiende koeien door de vliegende storm heen in veiligheid gebracht. Schapen kwa men zwemmend en wadend naar droog gebied. Op de verlaten dwarsdijk dartelt een varken. Het holt naar ons toe en geniet van zijn vrijheid. Mannen komen ons bepakt en bezakt tegemoet gestrompeld. Zy hebben nog iets gered van hun bezittingen. Een verblindend wit passagiersschip glijdt statig door de Waterweg op weg naar Rotter dam. Zij wilde niet weg Verder! Aan de rand van Maassluis ligt de hoeve ,,De Buis". Een oude ge velsteen een schip met volle zeilen siert de voorgevel. De hooimijten staan verfomfaaid in de golven. Een melkbus slaat onafgebroken tegen de muur. Een noodklok! Op de zolder van de boerdery moet zich een wanhopige vrouw bevinden. Zy wilde niet weg. De boer heeft urenlang geroepen, maar zij wilde niet van haar boerderij af. Totdat hy voor het steeds wassende water vluchten moest. Maassluis! Zwaargetroffen stad. Be zaaid met plankjes. De houtstapels van de vaten- en kistenfabriek zijn uit el kaar geslagen en het woedende water verspreidde het hout over de stad. Op de hoek van de Stationstraat en Fenacoliuslaan komt een man naar ons toe. „Kunt u niet zorgen dat we drinkwater krygen, meneer? fk weet niet wie u bent maar zorg in godsnaam voor drinkwater!" Dan strompelt hij verder met zijn twee emmers. Er is alleen zout water te krijgen. „Het begon om kwart over twee" zegt een ander, „even later stond het water tot, aan m'n middel. Het was verschrikkelijk!" Uit de Stationstraat wordt een oude bevende man voorzichtig uit een raam gedragen. Ze brengen hem naar net hoger gelegen gedeelte, waar het droog i3 Hij wankelt, gesteund door twee man, naar een tochtige garage, waar hij trillend ineenzijgt op een leeg benzi- nevat. Het is dan één uur 's middags, i.ur later! Een ziek meisje in pyama, gewikkeld in een deken, wordt behoedzaam wegge dragen. De vader draagt, haar als een baby in zijn armen. Hier stond het water twee en een halve meter hoog tegen de vensters te beuken. De etalage van de kruidenier om de hoek is een chaos. „Tienduizend gulden schade!" zegt hrj bitter. Vierduizend gulden schade heeft de heer Carré, houder van een laag gelegen garage. De daken van de auto's steken boven het water uit. Er is geen licht, geen gas in Maassluis. Een kopje warm drinken is een weelde. Het water van de ondergelopen Kapel- polder heeft 'n gat geslagen in de oprit tot de spoorbaan Schiedam-Hoek v. Hol land. 'n Auto die naast 'n huis by de op rit stond geparkeerd, is meegesleurd. Niemand weet waar hij is. Het water uit de polder stort zich als een waterval in het lager gelegen kanaal. Jammerlijk verdronken In de Korte Piersonstraat staat de troosteloze ruïne van een huls van drie verdiepingen. Het water ondermijnde de gevel. Nog juist °P tijd konden de bewoners zich redden. Even later viel de voorgevel met donderend geraas in liet kolkende water. Oude Jansje van der Bent uit de Stationstraat. Bedlegerig en volslagen hulpbehoevend. Om kwart over twee steeg het water in haar kamer beneden. Zij hoorde het in het donker tegen de bed rand slaan. Het water steeg. Haar nude broer kwam binnenstrompe- len. Hij kon niets doen. Hij voelde het water langs zijn benen om hoog kruipen. Het steeg tot aan zijn borst. De oude vrouw ver dronk jammerlijk. Op bed en nie mand die hulp kon bieden. Volko men versuft kon de oude man Ia- ter in veiligheid worden gebracht DEN HAAG, Zondag. Hedenmid dag half twee gaf het bestuur van de EVC de volgende verklaring af aan het ANP: „In verband met de noodtoestand, die in verschillende delen van het land tengevolge van de storm en de over stromingen is ontstaan, doet het ver- bondsbestuur der EVC een klemmend beroep op alle by haar aangesloten leden, overal waar hulp noodzakelijk is, deze op alle mogelyke manieren te verlenen. Hierbij stellen wy al9 voorbeeld onze leden uit Rotterdam en omgeving, die reeds heden met man en macht bezig zyn deze hulp te ver lenen." Een 85-jarige oude man uit de Station straat uit Maassluis wordt van het meest bedreigde punt weggevoerd. Eigen foto). Frits Reuter op massa-bijeenkomst Den Haags DEN HAAG, 1 Febr. Nadat Frits Reuter gesproken had over de nationale ramp, ging hy verder in op de strijd tegen de werkloosheid. De regering en de Unieieiders doen niets anders dan geruststellende ver klaringen afleggen. Maar met deze be loften hebben de arbeiders geen werk. De regering zal millioenen en millioenen guldens moeten beschikbaar stellen voor de getroffen gebieden en voor meer werkgelegenheid. Frits Reuter noemde een aantal nood zakelijke maatregelen op: loonsverho ging en belastingverlaging, 'uitvoering van een groots plan van openbare wer ken en uitbreiding van de handel met de Oosteuropese landen. Reuter waarschuwde, dat het aantal werklozen van 176.000 aan het eind van December, in Januari met tienduizenden is vermeerderd. De arbeidersklasse zal zich bij deze ontwikkeling niet neerleg gen. (Applaus). De reactie vergist zich als zij denkt, dat zij de bevolking door ellende en werkloosheid in de armen van het fascisme kan jagen. Reuter wees er op, dat de arbeiders met meer kracht en grotere resultaten zouden kunnen strjjden, indien de arbei dersklasse niet verdeeld marcheerde. Indien de leiding van het NW één stap wil zetten op de weg van de actie voor meer werk, dan is de EVC bereid alle kracht in te zetten voor het slagen van zulk een actie. De NVV-leiders laten de werklozen echter in de steek. Zy hebben het te druk met het ondersteunen van de rege- ringspolitiek. Minister Suurhoff weigert zelfs een delegatie van vakverenigingsleden NVV-ers, EVC-ers en een CNV-er te ontvangen. Suurhoff wil alleen met „bonafide" vakverenigingsleiders onderhandelen, zo zei kameraad Reuter, waarbij hij er aan herinnerde, dat deze leiders zich ver zetten tegen loonsverhoging, zoals by de BPM gebeurde. Maar minister Suurhoff kan deze de- (Vervolg van pag. 1) Sterke geest van solidariteit Zo trok deze demonstratie van een heid en vurige strijdwll door de straten van Den Haag. Gadegeslagen door de bevolking, die zich wegens het slechte weer voor de ramen der huizen verdrong. Voorafgegaan door het WIttenburgs Fanfarecorps uit Amsterdam openden de werklozen uit Groningen de betoging. Daarachter kwam het uitgebreide hoofd bestuur van de Eenheidsvakcentrale. In de demonstratie zagen wij ook vele leden van het partijbestuur van de CPN en de leden van het secretariaat Paul de Groot, Gerben Wagenaar, Harry Verhey en Marcus Bakker. Op de lange Zuid-Binnensingel kreeg men een prachtig overzicht over de kleurrijke betoging, waarin naast de na tionale, EVC- en rode vlaggen, vele doe ken en borden met de leuzen „Werk voor allen", „Uitbreiding handel met Sowjet- Unie, China en Oost-Europa", „Geen huurverhoging", „Verhoging koopkracht" „Eenheid van NVV'ers en EVC'ers" e.a. werden meegedragen. De demonstratie legde een kilometers lange weg af. Geen moment gingen de vlaggen voor de storm neer. Daar, waar een demonstrant mét al te grote in- (Van onze verslaggevers.) Twee dingen beheersten deze droeve Zondag in een der grootste havensteden van de wereld, Rotterdam. De massale hulpvaardigheid van de bevolking voor de slachtoffers van de watersnood. Daarnaast de onbeschrijflijke chaos van orders, tegenorders, bevelen en decreten, die het verkeer in de middag hope loos deden vastlopen, die geen leniging in de nood brachten, maar slechts woede en verbetenheid bij degenen die spontaan te hulp snel den, zich meldden en werden weggezonden, terwijl de radio onafge broken oproepen om hulp te bieden de aether inzond. Ratten-leger rukte op uit riolen en kelders Duizenden gezinnen in overstroomde straten werden gastvrij opgenomen by bovenburen. Taferelen, zoals na her af schuwelijke bombardement op 14 Mei 1940, herhaalden zich duizendvoudig en evenals toen stond een ieder die maar helpen kon klaar voor zijn getroffen stadgenoten. De burgery heeft zich op prachtige wyze gekeerd tegen de woedende water massa's die een stormaanval van on gekende kracht op de slapende stad begonnen. Ratten Om drie uur "s nachts was op het Noordereiland nog geen water te be kennen, maar een kwartier later ver lieten de ratten In ongekende massa's riolen en kelders. Zij sloegen op de vlucht voor het naderende onheil. Het opgezweepte water uit Maas- en Rijnhaven stortte zich met kracht naar de Afrikaanderbuurt. Het maakte zich meester van de huizen. Het sloeg de fundamenten van hoekhuizen bloot en baande zich met geweld een weg door de Putselaan. Auto's zakten weg en moesten blij ven staan. In Rotterdam-Zuio het water. Vrouwen de arm waadden d duister tot de knieën van het onheil! Een een kelder en verdrr •luchtte men voor kinderen op ••et nachtelijk water. Weg 'rouw vie'l in immerljjk. best Rotter dam op zij, Prachtig was de hulp, die overal ge boden werd. Degenen, die geen ty'd meer hadden gevonden om kolen uit hun kel ders te halen en in onverwarmde ka mers zaten te. kleumen, werden onmid dellijk door hun buren met kolen gehol pen. Op blote voeten door het ijskoude water wadend, brachten mannen aard appelen, petroleum en andere brand stof rond voor hen die niets meer had den. Op vlotten bracht men zieke mensen uit het Witte Dorp naar veiliger plaat sen. De rechter Maas-oever bracht het er vrij goed af. Uit een zij-arm van de Leuvehaven spoelde een beurtschip op de kant. Een bewoner aan de Zalmhaven zag tot zyn schrik twee boten op zyn huis aan ko men drijven. Beide schepen liggen nu op de kade, dicht tegen de huizen aan gedrukt. Ook aan het Haringvliet bleef een schip op de wal liggen. Jan Leis" in actie De Willemskade stond blank. Voor de kade de „Prinses Beatrix", die 's nachts op de Nieuwe Waterweg op een strek dam was gelopen. De sleepboot „Schel de", die hulp wilde verlenen, zonk. De reddingboot „President Jan Leis", die reeds zoveel van zich heeft doen spreken, nam de bemanning van de sleper aan boord. In de Waalhaven sloe gen talrijke schepen los en bij de RDM liep een schip omhoog. Rotterdam zit zonder gas. De situatie bij de electricit.eitsvoorzie- ning is ernstig en rantsoenering dreigt. Er zijn piek-uren ingesteld. Chaos! Het schijnt dat duizenden auto bezitters, aangelokt door de nood- berichten, deze verschrikkelijke Zondag hadden uitgezocht voor een bezoek aan het geteisterde Rotter dam. Duizenden auto's overstroom den de stad, waardoor het verkeer door de Maastunnel ernstig werd gestagneerd. Vier rijen dik stonden vrachtauto's met hulp biedende vrijwilligers te wachten en te wach ten, Het verkeer zat hopeloos in de knoei. De zaak was de autoriteiten volledig uit de hand gelopen. In het wilde weg gegeven bevelen wa ren een ogenblik later weer vergeten. „Stoppen!" werd geschreeuwd. Even later riep dezelfde man verontwaardigd: „Waarom rijdt u niet door?" Een beeld van de onmetelijke chaos in de tweede stad van Nederland op de droevigste Zondag sinds mensenheu genis. spanning tegen de woedende wind in zijn vlag voortduwde, hielpen andere makkers. Het doel van de demonstratie en de ongunstige weersomstandigheden verwekte een sterke geest van soli dariteit. Bejaarde vrouwen werden by de arm genomen. Terwijl de jassen doorweekt waren en vrijwel iedereen natte voeten had, zong men het ene lied na ,t andere. Het Schalmeien-orkest uit Enschede blies de ene mars na de andere en achterin de betoging zorgden de muzi kanten van Avanti er voor, dat de moed niet opgegeven werd. „Het was bijna onmogelijk te blazen", vertelde één der muzikanten. Maar zij deden het en verdienden de bewondering van de be togers. Werklozen uit Beerta en Finsterwolde op podium Op de Koningskade vlak bij de Die rentuin kregen de demonstranten nog een extra hagel- en regenbui. Het leek wel of de natuurelementen de mensen wilden beletten de demonstratie met succes te beëindigen. Met de vlaggen schuin vooruit gestoken,, de stokken door drie, vier man vastgehouden, leek het of de werklozen en werkenden slag lever den tegen de storm. In het gebouw van de Dierentuin wa ren inmiddels de eerste groepen al bin nen. Onder krachtig applaus namen de veroordeelde werklozen uit Finster wolde en Beerta op het podium plaats. Wessel Hartog opende iedere keer de korte kettingvergadering. Buiten het gebouw bleven de duizenden in de stro mende regen geduldig wachten tot zij binnen gelaten werden. Met verkleumde vingers draaiden de arbeiders een ciga- ret en werden de natte pakjes brood te voorschijn gehaald. Totdat de beurt ge- kómen was de toespraak van de voor zitter van de EVC, Frits Reuter, te horen. Tussen vyf en zes uur trokken de bussen weer het land In. De demonstra tie voor werk, georganiseerd door de Eenheidsvakcentrale, was een zeergroot succes, geworden en door de deelname van talloze NVV'ers en EVC'ers van bij zonder grote betekenis. Zó werd er gedemonstreerd vechtend tegen de gierende wind en de stromende regen trokken de demonstranten naar de zaal van de Dierentuin op. monstratie niet negeren, vervolgde kam. Reuter. Het is de klop op de deur, het is het begin van aanhoudende strjjd voor werk en steunverlioging. een strijd, die men niet kan onderdrukken door ge vangenisstraffen en sabelgekletter. «Hierbij wees de voorzitter van de EVC op de processen tegen arbeiders en ar beidersvrouwen in het Noorden van het land. „Het vonnis zal moeten worden ingetrokken en het zal worden in getrokken". (Langdurig applaus). Tenslotte kondigde kameraad Reuter aan, dat aanstaande Dinsdag zich op nieuw een delegatie van vakverenigings leden naar de regering zal begeven. Voor deze delegatie hebben zich reeds NVV-ers spontaan gemeld. Zij zullen de eisen van vandaag by de regering depo neren. Deze eisen zullen doordringen in de gesloten kamers van minister Suurhoff, aldus kameraad Reuter, om dat de werkenden en werklozen met kracht voor de uitvoering ervan zullen vechten. In een eenheid van EVC-ers, NVV-ers, KAB-ers, CNV-ers en onge organiseerden! NVV-lid Van Bennekom HET NW-lid Van Bennekom, die op de massa-bijeenkomst in Den Haag eveneens het woord voerde, zei onder meer, dat in de rijen van het NVV een steeds gïo- tere ongerustheid ontstaat over de toenemende werkloosheid. „Het moet mogelijk zijn, dat het NVV en de EVC in deze strijd samen gaan. De arbeiders hebben daar het aller grootste belang bij", zo zei dit NVV-lid. Hi} riep z'n NVV-kameraden op druk op de NVV-besturen uit te 'oefenen om tot deze eenheid te geraken. Jan Siemons uit Finsterwolde sprak over de Groningse processen. In een felle rede deed hy een beroep op de arbeiders tegen de zware straffen te protesteren totdat deze ongedaan zyn gemaakt. OPM Amsterdam vraagt spoed raadsvergadering aan AMSTERDAM, Zondagavond. Hei districtsbestuur van de CPN, Amster dam, heeft zich hedenavond tot Burge meester en Wethouders gewend met het verzoek om reeds morgen (dat is dus Maandag) een raadsvergadering te be leggen in verband met de nood in de getroffen gebieden. Het districtsbestuur is van mening, dat de noodgebieden on middellijk alle steun en hulp van Am sterdam nodig hebben. in Burch en Zierikzee WESTSCHOUWEN, 2 Februari De kustwacht Westschouwen, die gebruik maakt van de radio-installatie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore 6", heeft geseind, dat er twaalf doden in Burch zyn gevallen en in Zierik zee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aan tal is niet bekend. De situatie aldaar is „betrekkelijk hopeloos". Zeer dringend is alle mogelyke hulp gevraagd. Deze ochtend belde de verslaggever op uit de woning van Morton Cain en Cain luisterde over zijn schouder mee. Hy belde op uit vriendschap, zei hy. Hy had Ted Kirby altijd bewonderd. Welnu, het artikeltje in het ochtendblad van de World was slechts een begin. Ze hadden de zaak tegen Tcd kant en klaar en zouden spoedig toeslaan. „Dit is een heel lelijk ding, Ted. Ik houd je niet voor de gek. Ik heb een geweten, daarom bel ik je op. Als ik jou was, zou ik zeker ergens heen gaan voor een poosje. Als je me niet gelooft ga dan toch maar, dan zul je het binnen een of twee dagen wel zien." Eed Kirby had geen twintig woorden nodig, om zyn vrouw van het gesprek op de hoogte te brengen. „Gil, Ted." „Het beeft niets te betekenen, liefste." „Denk je, dat ik dat niet weet? Maar Ted Koel en zakelijk bespraken ze de raad van de verslag gever. Binnen een half uur waren ze ronder veel moeite tot een conclusie gekomen. „Zijn eigen krant heeft het artikel gebracht," zei Ted. „Dat betekent, dat ze het spel beginnen, wat het ook wezen mag. Dus als by mij een tip geeft, behoort het by hun spel. Ze willen, dat ik er van door ga." „Welnu dan," zei Madge. De kwestie was beslist zon de. dat de beslissing in woorden uitgedrukt behoefde te worden. Ted zou niet weggaan. Vermoeid sloot Madge haar ogen. „Oh Ted," zei ze. Elaar man fronste de wenkbrauwen. Hij wist, welke gedachten er nu door het hoofd van zijn vrouw schoten Dra malen had hij reeds gevangenisstraf gehad. Maar het waren korte straffen geweest, de langste anderhalf jaar in een plaatselijke gevangenis, waar Madge hem had kunnen bezoeken. Maar nu, als ze hem onder ver denking van spionnage brachten door met opzet valse bewijzen tegen hem in te brengen, zou hem een zwaar vonnis en dus vele jaren in een federale strafgevangenis te wachten staan. „Soms vraag ik me af," zei Madge op dromerige toon, „of het gemakkei ijker is zoals het in China of in Viet Nam toegaat. Je weel, wat ik bedoel. Je ziet de vijand de gehele dag, hy is vlak hy met bommen en machinegeweren en je weet, dat het ieder ogenblik met je gedaan kan zijn. Maar op deze manier „Een slechte vergelijking," zei Kirby. „Wij hebben onze kinderen, ons tehuis, we eten regelmatig, we sla pen in een gemakkelijk bed." „En we krijgen dergelijke telefoontjes," zei Madge, „Wat is erger, een hom in de open lucht of de lang aangehouden marteling van leugens en huiszoekingen en invallen?" „Ik geloof, dat je gauw zou bemerken, dat ze in Viel Nam evenmin aan de bommen wennen," zei Ted rustig. „Nu goed." zei Madge glimlachend, „ik ben er over heen. Laten we aan het werk gaanl" Allereerst moesten de comité-leden gewaarschuwd en een bespreking met hen georganiseerd worden. Dat zou riskant zija. Liever dan het hele comité bijeen te roe pen, zou Ted dadelijk contact opnemen met Phil en Mark. „Waar zullen jullie elkaar ontmoeten?" vroeg Madge. „Hier natuurlijk." zei Ted. „Wanneer ze wensen, dal ik op de loop ga, blijf ik vanzelfsprekend thuis!" „Maar je moet de telefoon niet gebruiken," zei Madge. „Ik zal Mark en Phil in een telefooncel gaan opbellen." Toen ze haar hoed en mantel aan had, draaide ze /.ich bij de deur om en wilde goedendag zeggen. Ze zag Ted als versteend en met een grimmige uitdrukking op zyn gezicht, bij de tafel staan. „Ted!" Hij vertelde het haar. Plotseling was hem de ont moeting met de jonge ingenieur Baird te binnen ge schoten. Samen bespraken ze snel de gehele reeks feiten. Hoe eerst Michael met hem over deze jonge man ge sproken had, de wyze, waarop de afspraak gemaakt was, het gesprek, dat Ted met Cal Finley gehad had. „Het was een complot," zei Madge. „De smerige..." „Wie? Bedoel je Baird?" Madge aarzelde. „Hij is toch degene, die we niet kennen, hè?" Ted schudde het hoofd. „Ik heb te veel achting voor Michael's oordeel. Michael wist al lang geleden van zijn uitvinding af. Het is Michael geweest, die met de hele geschiedenis begonnen is." „Dan Finley. Zei je niet. dat je hem in lange tijd niet gezien had?" „Maar Madge, het plan om Finley op te zoeken, opper de ik zelf!" „Zie je niets over 't hoofd? Hoe kan het niets anders zyn dan een sensatieverhaal van de World, wanneer het toch maar een feit is, dat je met een ingenieur gesproken hebt over..." „Hoe zou het Baird kunnen zyn?" zei Kirby. „Ik kan het niet geloven." De roman „Het splonnagegeval Alan Baird" is te verkrijgen bij de Boekhandel Pegasus, Leldsestraat 25 In Amsterdam en de andere Pegasus-adressen. Fraaie nitgave in plasticband a f 1,90. „Dat is het ongeluk met jou! Je idealiseert iedereen. Je wordt dadelijk enthousiast en is het niet zo duidelijk als wat? Hij is een smerige politiespion." „En als hy het niet is," zei Ted, „wat dan?" „Wat bedoel je?" „Indien hij geen spion is, zullen ze hem eveneens onder verdenking brengen; Madge, nadat je Phil en Mark opgebeld hebt, moet je proberen om op de een of andere manier met Baird in verbinding te komen." „Ik ben niet van plan met een smerige spion in con tact te komen! Ze zitten bij zijn telefoon en ze willen natuurlijk juist, dat we hem opbellen. Wees niet zo'n dwaas." „Ik ben niet dwaas. Ik denk aan hem. Hij is jong. Hij is niet zoals wy. Wanneer ze hem in deze zwendel verwikkelen, zal hy het niet begrijpen. Hij zal niets hebben om op te steunen. Hy is ongetwijfeld ge trouwd. Hij heeft misschien kinderen." „Ik moet nu gaan," zei Madge. By de deur gaven ze elkaar een zoen en met het oude knipoogjfc uit hun ver lovingstijd ging ze weg. Een paar minuten later ging een man aan de over kant van de straat onopvallend een yssalon binnen en belde Morton Cain op. Hij rapporteerde, dat Kirby zijn huis niet verlaten had, maar dat zijn vrouw weggegaan was. „Verdomme," zei Cain. „Wel, laat haar maar gaan; Jij blilft op je post." (Wordt vervolgd),

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3