Lot van Noord-Beveland onzeker 30.000 mensen vluchten uit Noordwest-Brabant Het water is op z'n hoogst, de dijk houdt het 3000 kinderen en ouderen uit de Alblasserwaard geëvacueerd BRITSE ZUIDOOST-KUST DEERLIJK GETEISTERD Dijk bij Katseveer zakt weg - Bij Baarland 15 gapende galen geslagen Dijken op West-Schouwen doorgebroken Tilburg en Breda propvol evacués De toestand in West-Brabant AHOY-hallen in Rotterdam Ouden van Dagen met roeiboten geëvacueerd Minstens 250 doden - Honderden personen vermist Springvloed en orkaan werken samen 4 IP© Waarheid vism Maandag 58 Februari 1953 AMSTERDAM, Maandag, 12 uur. Uit Zeeland en de Zuidholland- 8e eilanden komen nog steeds zeer alarmerende berichten, die er op duiden dat de ramp veel groter is dan oorspronkelijk verwacht werd. Het lot van geheel Noord-Beveland is onzeker. De dijk bij Kabeveer zakt in elkaar en de huizen spoelen weg! Hier is dus niet sprake van het doorbreken van een dijk op bepaalde punten, maar van het weg zakken van dijkgedeelten. De kustwacht van West-Schouwen heeft radiotelefonisch aan Sche- veningen Radio geseind: „Dijken op verschillende plaatsen doorge broken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht namens burgemeester." Dit is het eerste teken dat sinds het begin van de ramp van Schou wen is ontvangen De toestand op Noord-Beveland wordt met het uur rampzaliger. Er wordt medegedeeld dat het nog niet mogelijk is geweest, hulp aan de in levensgevaar verkerende bewoners te bieden. De mensen zitten sinds Zaterdagnacht op zolders en in bomen. Tussen Baarland en Hoedekens- kerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaat sen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. Opnieuw is een dringende oproep gedaan om rubberboten te sturen. Het laatste bericht meldt, dat de toe stand in Abbenbroek zich wat verbe tert, aangezien het water iets zakt. Zeven doden in Hoeksewaard In de Hoeksewaard is de toestand niet minder ernstig dan elders op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden. Hier is het eerst de dijk van de Torenstee-polder onder water gelopen. Deze polder ligt langs het Hollands Diep. Er wordt ge vreesd dat hier minstens zeven personen om het leven zijn gekomen. Toen deze polder vol gelopen was, brak de dijk naar de Numans-polder dooi-, waarin Numansdorp ligt. Het op dringende water brak daarna door de dijk van de Nieuw Crom Strjjense polder onder de gemeente Klaaswaal. Deze laatste plaats bleef droog. Maar het alarmerende is dat het water verder stijgt. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomerlandse polder ter hoogte van de Barendrechtse brug het begeven. Voorzover bekend hebben de inwoners van dit dorp zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het water is vervolgens over de Blaakse dijk gelopen en heeft de Mijns- herenlandpolder drassig gemaakt. Het dorp met dezelfde naam loopt tot dusver geen gevaar. De verbindingen van de Hoeksewaard met de buitenwereld zijn verbroken. Ouddorp voor de helft onder water Om de dorpen Oud- en Nieuw-Beijer- land te redden, wordt aan de dijk ge werkt. Men hoopt dat deze het zal hou den. De electrische stroom is in deze plaats uitgevallen. De watervoorziening levert nog geen moeilijkheden op. In Klaaswaal daar entegen is reeds gebrek aan drinkwater. Men hoopt met behulp van boten con tact met de buitenwereld te krijgen. Op Goeree staat het stadje Ouddorp voor de helft onder water. Aldus is ra dio-telefonisch namens de burgemeester gemeld. In de Zeedyk bij Ouddox-p-Haven is een groot gat geslagen, alsmede een aantal kleine gaten. Bij het grote gat zijn naai- schatting tien huizen wegge spoeld, terwijl verder een groot aantal huizen licht of zwaar beschadigd is. Een persoon is door verdrinking om het leven gekomen. Mensen die in de onder water gelo pen gebieden waren ingesloten, zijn met eigen hulpmiddelen gered en naar hoger gebieden overgebracht. Er bestaat geen verbinding meer met het overige gedeelte van het eiland en het vasteland. Er is dringend gevraagd om een zend apparaat voor Ouddorp. Zij, die zulk een apparaat willen afstaan, kunnen dit per radio aan de burgemeester van Oud dorp opgeven, waarna het apparaat per boot zal worden gehaald. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdijk staat geheel onder water. In Rilland Batn wordt de burgemeester vermist. In Waarde zaten gisteren nog veertig mensen in de huizen. Over hun lot is nog niets bekend. Aan de Kattenikse dijk bij Goes is met duizend man gewerkt. Het grootste ge vaar is daar geweken. Het gat in de dijk by Kruiningen echter is zo groot, dat de grote veerboot Kruiningen-Perkpolder daar doorheen is gespoeld en op de weg ligt. In Kateseveer op de dijk staande, zag men de dijk op N oord-Beveiand in elkaar zakken en de huizen wegspoelen. Men vreest hier het ergste. De gehele bevolking van lerseke op Zuid-Beveland is voortdurend in de weer geweest om de dijken te beveili gen. Daardoor is het dorp thans be houden. Uit deze plaats zijn reeds 22 schepen uitgevaren voor verkenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Dui- veland. Verder hedpt de bevolking van lerseke de inwoners van Kruiningen te evacueren. Critieke toestand op Zuidhollandse eilanden De overstromingen op Voorne Putten breiden zich uit tot een ware ramp. Het water had om zeven uur vanoch tend zulk een hoge stand bereikt, dar het over de dijk stroomde in de ronrl Heenviiet liggende poldergebieden. Het water stroomt op dit moment nog steeds verder het land in. De bewoners van de betrokken pol dergebieden alsmede het vee konden nog bijtijds geëvacueerd worden. Volgens de inwoners blijft de plaats Heenviiet droog. Maar de Groene Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oost-Voome wordt ernstig door het water bedreigd. Indien ook deze weg onderloopt, zal de aanvoer van zand en van zakken voor het dichten1 van de gaten in de dijken, ernstig worden bemoeilijkt, zo niet onmogelijk ge maakt. Op het ogenblik, dat wij dit schreven, worden de inwoners uit de gemeenten Oudenhoorn, Abbenbroek en Zuidland met man en macht geëvacueerd. In Ab benbroek zou reeds een slachtoffer te betreuren zijn. In Oudenhoorn en Zuidland bevinden Zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels onder water staan de boerderijen. In Zuidland wordt de situatie als ern stig beschouwd. De verbindingsdam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. Daardoor is op het noordwestelijk deel van Voorne Putten gelukkig weinig of geen schade ont staan. Schip met evacué s gestrand? In de omgeving van het eiland schijnt een schip gestrand te zijn, dat. vluchte lingen van Goeree had gehaald. De red dingboot Koningin Wilhelmina is onder weg. Beneden de Moerdijk naar schatting 70 doden (Telefonisch van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, 2 Februari. - Een stroom van ongeveer 30.000 vluchtelingen uit de geteisterde Noordwest-hoek van Brabant is thans onderweg naar veiliger oor den in de provincie. Breda, Tilburg en Roosendaal zit ten reeds stampvol met evacué's en in Den Bosch wordt alle beschik bare ruimte gereed gemaakt. Tussen de propvolle autobussen denderen veewagens met honderden en honderden geredde koeien over de wegen. Zoals het zich nu laat aanzien zijn Willemstad, Halsteren en Moerdijk de zwaarst getroffen plaatsen in dit ge bied. Men schat het aantal doden op 70. Onder hen zijn een aantal kinderen In Raamdonksveer en volgens nog on bevestigde berichten een groep mili tairen, die aan een dijk werkzaam was en door het water werd verzwolgen toen deze ging schuiven. In Moerdijk, waar het water 4.20 me ter hoger staat dan normaal, z(jn 13 doden geteld, in het geheel overstroomde Willemstad 11. Twaalfhonderd mensen wachten hier op dijken en daken op redding. Aadere getroffen plaatsen zijn Dintel- I oord, Zevenbergen (gedeeltelijk per trein geëvacueerd), Waalwijk, Waspik, Maaden, Drimmelen, Nieuw-Vosmeer, Sint Philipsland, Hoge en Lage Zwalu- we, Klundert, Fijnaard, Bergen op Zoom, Dussen. Vele dorpen zijn geheel geëvacueerd. Tussen de lege, half ingestorte huizen drijven de kadavers van honderden koeien. Nieuw onheil verwacht De ramp begon om één uur gis ternacht, toen ten Oosten van Wil lemstad het eerste gat in de dijk sloeg. Ongeveer terzelfdertijd brak bij Halsteren de Tholense dijk op acht plaatsen door. Niemand heeft nog een overzicht van de rampen, die zich hierna in dit deel van de provincie hebben voltrokken. De vluchtelingen, die terneergeslagen bij de restanten van hun bezittingen zitten of wanhopig zoeken naar ver miste verwanten, zjjn zich nog slechts nauwelijks bewust van wat er in de afgelopen 24 uur is gebeurd. En de diverse instanties hebben hun hoofd vol met zorgen over wat nog kan gebeuren. Want vele dijken, die het tot dus verre hebben gehouden, zijn thans zozeer ondermijnd, dat elk ogenblik berichten over nieuwe doorbraken worden verwacht. AMSTERDAM, Maandag, 13 uur. Uit Dinteloord wordt gemeld, dat daar zes polders onder water zijn gelopen. In deze plaats waren, zoals bekend, drie doden te betreuren. Bovendien wor den vier personen vermist. Achtentwin tig huizen staan onder water, 107 per sonen zijn definitief dakloos, 65 tijdelijk. In Raamsdonksveer zijn ongeveer 800 bewoners, voornamelijk uit de wijk San- doel, gelegen in het oudste deel van de stad, langs de dijk, geëvacueerd moeten worden. Twintig huizen zijn verwoest en het dubbele aantal is onbewoonbaar gewor den. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. centrum van evacuatie Via de registratiekost in het Fejen- oord-stadion gaan de stromen evacué's naar de grote Ahoy-hallen in het Cen trum van Rotterdam. Zondagavond waren hier reeds 600 mensen ondergebracht, terwijl S00 slachtoffers van de waterramp uit Al blasserdam en JfOO uit Spijkenisse met autobussen nog onderweg waren. Hartverscheurende taferelen speelden zich in de saai af. Een oude vrouw had uit Zuidland alleen haar poes weten mee te nemen. Moeders met baby's op de arm, oude mannen en vrouwen die nauwelijks in staat ivaren om te lopen, kwamen in onafgebroken stroom binnen. Een geweldige oppervlakte van de hal is één groot veldbed geworden, terwijl in de andere hoek soep en brood worden uitgereikt. Zonder één enkele Uitzondering heb ben de inwoners van Zuidland, Geervliet en Spijkenisse enorme materiële scha de geleden. Een belangrijk deel van hen heeft have en goed verloren. De politie was het hoofd kwijt. Aan de eerste deur werd de pers op ruwe wijze toegang geweigerd, terwijl bij de volgende deur de pers ontvangen werd door iemand die daar speciaal voor was aangewezen. Zeven uur in de avond in Ridderkerk (Van een speciale verslaggever) RIDDERKERK, ZONDAG. Het is bijna zes uur in de avond. Na eindeloze omzwervingen „de dijk is ondermijnd mijnheer" of „de weg staat onder water" lopen we eindelijk op de Molendijk in Ridderkerk. Duisternis daalt over het uitgestrekte polderland. Links van ons vreet het water van De Noord onophoudelijk aan de dijk en spoelt door de verlaten woningen. Rechts van de weg, in de huizen die nog door de Molendijk beschermd worden, steken de mensen de kaarsjes aan. Hun gezichten lijken er nog witter door dan ze de hele bange dag al geweest moeten zijn. Telkens weer staan ze op en lopen naar de ramen. Oude mannen, moeders, kinderen. Over de dijk razen al sinds de prille morgen vrachtauto's met zand, matten, planken. Bij de bedreigde punten, waar het water over de dijk gespoeld is en grote gaten heeft achtergelaten, vechten fel en verbeten duizenden en duizenden mannen. Boeren, landarbeiders, sol daten Tien, vijftien uur achter elkaar zijn ze nu al in touw. Zij kennen geen vermoeidheid. Van hen hangt het af of het eiland IJsselmonde achter de dijk zal leven of verdrinken. Het klinkt hard, maar het is de rauwe werke lijkheid. 21000 mensen halen opgeluchter adem Om goed twee uur vannacht beierden de noodklokken over het dorp. Hon derdvoudig klonk kort daarna de kreet: Het water komt. En het kwam, fel, on weerstaanbaar. Toen het kokende water eenmaal de buitendijk had stukgesla gen, kolkte het de polders rond Ridder kerk binnen. Heel gezin op het dak TTET water kwam over de vloeren, -1"1- tot halverwege de trap. tot de zol dering. Steeds hoger vluchtten de men sen. Met roeiboten brachten ze zich in veiligheid. Wie er zo gauw geen bij de hand had, kroop op het dak. Een gezin met zeven kinderen werd er uren later verkleumd vanaf gehaald. Werven en fabrieken werden voor vele weken uit geschakeld Dramatische taferelen speelden zich af bij het redden van de ouden van da gen uit een tehuis. Eenmaal sloeg een roeiboot om. Doch allen werden gered. 400 mensen verloren in die onvergete lijke nacht hun tehuis Toen we 's avonds op de Molendijk liepen, stond het water nog tot bijna aan het dak. Een zolderraam, waaruit een rode zakdoek waaide, sloeg piepend open en dicht. Een rijtje knotwilgen kwam net nog boven het water uit. Op het veld van de plaatselijke voetbalclub stond alleen nog maar het naambordje aan de ingang. Geen doelpalen, geen clubhuis Typische dingen herinneren de mensen zich. „We hadden ons var ken binnengehaald. Het laatste wat ik van het beest zag, was. dat hjj met zjjn voorpoten op het aanrecht stond geleund om zijn kop boven water te houden." De dijk houdt het "DINNEN een half uur stond het wa- ter tot aan de rand van de Molen dijk. Alles buiten die dijk kwam onder te staan. Terwijl In de uren daarna de ouden van dagen, de kinderen, de vrouwen en de zieken uit het water en hun wo ningen werden gehaald, snelden de mannen naar de bedreigde punten aan de dijk. Tien, twintig uur achtereen hebben ze onvermoeibaar en verbeten voor het behoud ervan gevochten. En ze hebben de eerste slag ge wonnen. Omstreeks zeven uur, toen wij dit gebied verlieten, had het water zijn hoogste punt bereikt. De binnendjjk had het gehouden. Niet alleen bij Ridderkerk, ook bij Slikkerveer, Bolnes en IJssel monde. Op de vjjftlen kilometer lange dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas lagen aan de bedreigde kant duizen den en duizenden zakken zand 21000 mensen op het eiland IJssel monde konden in de nacht van Zon dag op Maandag wat rustiger sla pen dan de voorgaande nacht. Doch het heeft er om gespannen, Langs de dijk in Slikkerveer staan bo men. Er onderlangs loopt een weg. Een paar van die bomen stonden nu niet óp maar ónder aan de dijk. Een groot ga pend gat, waar nu zandzakken in lig gen. was achtergebleven. Steeds verkeerde richting TN het half uur dat het land buiten de djjk overstroomde, is voor mlllioenen schade aangericht. Tientallen gezinnen hadden geen tijd meer hun meubelen naar zolder te slepen. Een kweker wijst ons zijn enorme kas aan. Misschien nog twintig ruiten zijn er heel van. Grote partijen aardappelen liggen onder water. Bij de electromotorenfabriek van Smit in Slikkerveer wordt de schade op een millioen geschat. Onheilspellend loeit de storm vanaf het ondergelopen land over de donkere De St. Elisabeth's nacht herleefde Op de dijk knorren de varkens tussen de vrachtwagens (Van onze verslaggevers) ALBLASSERWAARD. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de dijk bij Papendrecht, ten Noor den van Dordrecht over een af stand van meer dan 100 meter doorgebroken. In zeer korte tijd stroomde 5000 ha land onder. Hier en daar be reikte het water een hoogte van ruim 3 meter. Slechts daken en boomtoppen staken links en rechts van de verkeersweg in de Alblas serwaard uit het water omhoog. Volgens de laatste berichten wordt het water slechts tegenge houden door het riviertje de Al- blas, dat midden door de polder loopt. Zondag reeds werden meer dan 3000 inwoners van Alblasserdam uit het lage deel naar de dijk geëvacu eerd, terwijl nog 4000 personen uit het lage land vannacht naar omhoog zouden worden gebracht. Op de Kinderdijk Tegen de avond stonden we op de Kinderdijk. Een historische plaats. Eeuwen geleden, tijdens de St. Elisa- bethsvloed, zo wil het verhaal, spoelde hier een wieg aan met een baby er in. De baby werd gered, omdat de kat van de ene kant van de wieg naar de andere sprong en de wieg in evenwicht hield. Nu verkeerden er opnieuw kinderen in gevaar. Om hun leven niet in de waagschaal te stellen, werden ze allen tijdig ergens anders ondergebracht. Drie buitenpolders, waarin 300 arbeiders woningen stonden, liepen hier onder water. In de hallen van de grote kabelfabriek, waar meer dan 200 motoren verloren gingen, werd door de boeren een dui zendtal koelen bijeen gedreven. Volgens de gemeentesecretaris van Alblasserdam waren de voornaamste problemen in de polder drinkwater, voed sel, licht en dekens. De solidariteit van de bevolking ls zeer groot. De arbeiders van de werven en de boeren uit de polder hebben zelf dijkwachten Ingesteld, waarschuwings- pioegen geformeerd en evacuatieposten ingericht. Vanuit Den Haag, ja zelfs vanuit Amsterdam waren vrijwilligers toege stroomd, die echter om onverklaarbare redenen oij de grote brug over de Noord werden tegengehouden en werkeloos moesten toezien. Aan de Zuidkant van Rotterdam waren honderden jonge mensen In de weer om zakken met zand te vullen, die door vrijwilligersploegen naar de be dreigde punten langs de dijk werden ge bracht. Velen van hen hadden twaalf uur en langer achter elkaar gewerkt, om vijand nummer één, het water, in bedwang te houden. Om negen uur, toen we vandaar vertrokken, was de grote ver keersweg van Rotterdam naar Slie- drecht volkomen onder water ko men te staan en waren duizenden bewoners van Alblasserdam op een klein deel van de dijk samen gebracht. Op deze dijk, waar het licht was uitgevallen, liepen de varkens uit de lagere boerderijen tussen de auto's en vrachtwagens knorrend rond. Spoorverbinding Zuid- Holland-Brabant- Zeeland verbroken AMSTERDAM. 1 Febr. In het ge hele Westen van het land heeft het spoorwegverkeer ernstige vertraging ondervonden. Deze begon reeds Zater dagavond. Door beschadiging van de bovenleidingen, als gevolg van de storm, raakten de baanvakken Delft-Schiedam en Leiden-Bodegraven stroomloos. Men is op dit moment bezig de schade te her stellen en hoopt het verkeer weer spoe dig te hervatten. Vandaag waren de volgende baanvak ken door het uitvallen van de stroom of door het onderlopen van de spoordijken niet berijdbaar en zullen dat ook morgen niet zijn: Schiedam-Hoek van Holland. Rotter dam Maas- Gouda. Zwtjndrecht-Dordrecht. Dordrecht- Lage Zwaluwe. Lage Zwaluwe-Roosendaal. Lage Zwaluwe-Breda. Dordrecht-Giesendam. Bergen op Zoom-Vlissingen. Tussen Schiedam en Hoek van Hol land is voor morgen een bus ingelegd, evenals tussen Rotterdam DP en Gouda, terwijl voor het l>elangrijke baanvak Dordrecht-Rotterdam DP een 10-minu- tendienst per bus is Ingelegd. Wat betreft de internationale treinen: De D-trein van Hoek van Holland zal vanaf Den Haag vertrekken, terwijl de D-trein uit Amsterdam via Utrecht, Den Bosch en Breda naar Brussel zal rijden. De trein voor Bazel vertrekt niet om 9 uur uit Den Haag. Reizigers in deze richting moeten de trein van 7.49 ne- men. richting Utrecht. De reizigers van Rotterdam naar het Zuiden moeten reizen over Delft-Gouda- Utrecht-'s-Hertogenbosch. dijk als we afzwenken naar Rotterdam. Een nieuwe nacht breekt aan. Zonder licht, zonder gas, zonder waterleiding. Dijkwachten met zwaaiende lampen passeren ons. Politieagenten proberen duidelijk te maken welke richting we moeten gaan. Het is steeds de verkeerde richting. Niemand schijnt nog precies te we ten wélke wegen begaanbaar zijn en welke niet. Traag glijdt de wagen voort. Naast ons weten we het onafzienbare water, en temidden daarvan de ingestorte wo ningen, de ondergraven dijken, de ver zonken boerderijen. Maar boven alles, angstige mensen. Die maar één ding hopen. Dat het spoedig weer dag zal zijn. Maar dan, maar dan Zo is cle ramp die ons .and in de nacht van Zaterdag op Zondag trof. Woedend stort zich het water in steden en dor pen. Alles met zich meesleurend, alles op zijn weg vernietigend. Een trooste loos beeld van ellende en jammer. Hier stort zich het ivater door het Raa7ns- donliveer. Een meter hoog beukt het de huizen, onnoemelijke schade veroorza kend. Op de achtergrond een rietberg, die honderden nieters ver wordt mee gesleurd. ,<A Storm raasde over West-Europa Amerikaanse luchtbasis weggevaagd ZTJID-OOST-ENGEI.AND, 2 Fe- bruari. Ook de Zuidoost-kust van Engeland is in de nacht van Zaterdag op Zóndag deerlijk ge teisterd door de woedende storm. Onbarmhartig beukten golven als bergen zo hoog op deze kust, van de monding van de Theems tot aan de Humber toe. Dorpen en steden langs een 250 kilometer lange kust strook zijn of geheel weggevaagd of staan onder water. Hier en daar staken nog alleen de daken van de huizen boven water. Mannen, vrou wen en kinderen in nachtgewaden klemden zich wanhopig vast aan de schoorstenen. Tot nu toe zijn er minstens 250 doden te betreuren. Met ieder uur neemt echter dit aantal toe. Honderden personen worden nog vermist. Minstens 50.000 personen zijn dakloos geworden. (Van onze weerkundige medewerker) TAE randstoring van de depressie, die mede aansprakelijk is voor de ramp zalige overstromingen, trok Zaterdag nacht over de Noordzee naar de Duitse Bocht. Zij veroorzaakte windsnelheden op Schiphol van 90 km, Den Helder 80 km en Texel 100 km per uur, terwijl uitschieters van 135 km voorkwamen. HOE ONTSTAAT DEZE SPRING VLOED. De aantrekkingskracht van de maan en in mindere mate door grotere af stand) van de zon, doen een vloedgolf ontstaan. Deze beide krachten kunnen samenwerken, maar kunnen elkaar ook tegenwerken. Samenwerken doen ze bij volle en nieuwe maan, de tegenwerking vindt plaats bij eerste en laatste kwar tier. De verhouding van het maan ge tijde tot zonnegetjde is gemiddeld 11 tot 5, Bij samenwerking zal de hoogte van de vloed zijn 11 -j- 5 16 (springvloed) bij tegenwerking 11 5 6, een ver houding dus tussen springvloed en dood tij van 8 tot, S. Het was Vrijdag om 00.44 volle maan, maar de gevolgen van de meer dere of mindere aantrekkingskracht heeft enige tijd nodig om door te wer ken, het maximum effect wordt dus een dag later bereikt, in dit geval Zaterdag. Vervolgens zjjn ook de kustlijnen, van belang. In trechtervormige inhammen vindt, een opstuwing van water plaats. 5ij ons dringt de vloedgolf, van de oceaan komend via het Nauw van Ca lais, de Noordzee hinncn. een tweede gaat om Schotland heen de Noordzee in. Langs onze kust komt de vloed dan ook later, naarmate men zich Noorde lijker bevindt. De zwaarst getroffen plaatsen zjjn o.a. Great Yarmouth, Heachham, Welles, Blakeny, Mablethorpe, Cley, Felixstowo en het eiland Canvey. Het water kwam in vele plaatsen zo snel opzetten, dat velen vooral de ouden van dagen geen gelegenheid meer hadden naar de daken te vluchten. Zij verdronken jammerlijk in hun wo ningen. Anderen, die met hun kinderen een toevlucht op het dak zochten, wer den desondanks door het kolkende water ir de diepe duisternis iheegesleurd. Vele woningen werden door het ziedende water als lucifersdoosjes in elkaar gedrukt. Het was een ont zettende aanblik, Overal dreven lij ken. Reddingsploegen zagen op het eiland Canvey de doden aan de tak ken van de bomen hangen. Dertien duizend inwoners moesten geëvacu eerd worden. Een Amerikaanse luchtbasis natyj Hunstanton is geheel weggespoeld. Min stens 40 Amerikaanse militairen met hun gezinnen verdwenen in het kolken de water, toen een vloedgolf de villa's die zjj ne,woonden opslokte. In Mablethorpe overleefde een aan tal mensen door toeval de ramp, door dat zii naar de bioscoop waren gegaan. Toen de vloedgolf kwam, konden zij een goed heenkomen vinden op het dak. Reddingsbrigrades in boten vonden en de bovenste verdieping van een der huizen een jonge vrouw omringd door het water. Zij had juist het leven ge schonken aan een baby In Kent werd een jongen van zeven jaar op het nippertje gered. H\j stond op het aanrecht in de keuken, terwijl het water reeds tot aan zijn hals was ge stegen Frankrijk en België PARIJS, 1 Februari. In Frankrijk heeft de storm eveneens gewoed. Tot nu toe bleef de schade zich echter be perken tot telefoondraden, haveninstal laties, een aantal huizen en gebouwen enz. en vielen er geen slachtoffers. In Parijs zelf heeft men niet veel van het slechte weer gemerkt. Na een korte tijd durende, op een orkaan lijkende, storm, welke het verkeer stremde en vele bomen tegen de grond smakte, brak de zon weer door. In België werden in de zeedijken bij Knocke, Zoute en Lekkerbek gaten ge slagen, evenals bij Termonde, waar de dijken op zes plaatsen tegelijk bezwe ken, waarvan sommige over een breedfe van meer dan honderd meter. In het ge- isoleerde Ostende kwam meer dan de helft van het centrum onder water te staan en werden honderden inwoners ge- evacueerd. Acht personen verloren tot nu toe het leven. De noodtoestand is m dit gebied afgekondigd. De schade wordt voorlopig op meer dan een half millioen francs geschat. Ten Noorden van Zoute verdronken 10.000 konijnen van een konijnenfarm. Uit Duitsland wordt gemeld, dat hier tot nu toe 5 personen ten gevolge van het weer het leven lieten. Honderden ruïnes stortten, onder druk van de enor me windkracht, in en de temperatuur daalde in een uur tyds meer dan 10 graden. Op 'sommige plaatsen viel meer dan twee meter sneeuw en het verkeer had ernstige vertraging. In Zweden beperkten de gevolgen van de storm zich tot verkeersstagnatie, als gevolg van de windkracht en sneeuwval. Uit Wenen tenslotte komt het bericht, dat de hemel helder blauw ls met een normale temperatuur en een zachte bries.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3