Heroïsch gevecht tegen dijkbreuk bij Ouderkerk a.d. Use! STORM OP ZEE EISTE TENMINSTE 128 MENSENLEVENS a Tempo jongens! Het gaat om de dijk! ANJV roept op tot vorming jeugdbrigades Demonstranten als vrijwilligers voor FED en VETERTJE in PRIKTOL-LAND VAN DE DAG Dingen-hulp voor Nationale ramp r Reeds eeuwenlang beuken de golven onze dijken piatjjtnwv Hulpbiedenden teruggewezen W aarschuwing J Geen scheepsberichten De Waarheid van Maandag 1 Februari 1933 (Van een onzer verslaggevers) OUDERKERK AAN DE IJSEL, 1 Februari. Om half zeven in de avond klinkt op de dijk bij Ouderkerk aan de IJsel een rauwe, baast dierlijke kreet: „Tempo jonges! Het gaat om de dijk!" Schijnwerpers priemen hun hele bundels op de kletsnatte ruggen, die zich in nog sneller tempo bukken naar het kostbare materiaal, dat het water moet temmen. Soldaten, burgers, padvinders, mannen en vrouwen staan in lange slangen op en naast de 25 meter brede bres, die een kolkende IJsel in de dijk sloeg. Een spookachtig beeld: honderden mieren die kleine suikerklontjes werpen in een bulderende stroom, in niet aflatende ijver. Maar 't zijn de taaie volharding, de verbeten woede op de eeuwenoude vijand die het pleit beslissen. Reeds liggen vele tonnen materiaal: balen zand, betonnen palen en platen en brede zeilen in het gapende gat. Nog stort zich een waterval in de Krimpenerwaard, waarin de boer derijen vreemd verlaten liggen in het opgezweepte water. Maar haar kracht is gebroken door het werk van de honderden vrijwilligers, die samen een glorierijke bladzijde schreven in 't heldenboek van de strijd tegen het water. In Krimpen brak de dijk, die de Stormpolder beveiligde, echter wel door. Op verse nillende plaatsen stortte de IJssel zich in de polder, enkele huisjes beneden aan de dijk wegvagend alsof het lucifersdoosjes waren. De noodklok ken luidden: berg het vege lijf! Have en goed moesten in de steek gelaten worden, soms zelfs het vee. Zo groot is de verwarring, dat men de meest tegenstrijdige berichten hoort over het aantal doden dat deze vloedgolf kostte. Vier, zes, acht? Wy weten het niet... niemand weet het nog. Als weke beschuit TN Ouderkerk kwam de catastrofe op een plaats waar niemand het ver wachtte. In allerijl had men midden in de nacht en vroeg in de morgen de dijk op verscnillende plaatsen versterkt, daar 1 Lijfelijk gevecht T^EN etmaal lang hebben de bewoners van Ouderkerk, Krimpen en Capelle aan de IJssel gevochten tegen de woe dende elementen. Niemand in de wijde omtrek heeft, die nacht een oog dicht gedaan. "Oe mannen en vrouwen pa trouilleerden op de dijk, klaar om alarm te slaan zodra er gevaar mocht dreigen. Die van Capelle hielden de Keelense dijk in een soms lijfelijk gevecht met het water, dat door een gierende Noord wester over de dijk werd gezwiept. Het kreeg de helft van de dijk, meer niet. Soms tot het middel in het water staan de vochten honderden tegen het geweld, maar zij wonnen! AMSTERDAM, 1 Februari On middellijk na de eerste berichten over nationale ramp, die ons land beeft ge troffen kwam de Dagelijkse Leiding van het ANJV in spoedzitting bijeen. Zij öe. sloot de jeugd op te roepen tot het vormen van jeugd-brigades, die naar ne getroffen gebieden zullen vertrekken om de dijken te helpen dichten en om algemene hulpwerbzaamheden deel te nemen. Tijdens zijn zitting wendde het ANdV- bestuur zich telefonisch tot de heer t*. C. Faber, hoofd van het bureau Jeugd zorg te Amsterdam. De heer Faber zeg de toe de Sociale Raad van de gemeente Amsterdam te zullen bijeen roepen en daarna met vertegenwoordigers van net Hoofdbestuur van het ANJV een oe- spreking over de Inschakeling van -ie jeugdorganisaties bjj de hulp-campagne te hebben. Tijdens deze bespreking zal ook het initiatief van het ANJV om de vertegenwoordigers van alle Am sterdamse jeugdorganisaties bijeen tt roepen aan de orde zjjn. Eveneens werd een dergelijk teJefo nisch gesprek gevoerd met de heer -J Petors, felgemeen secrtaris van de Ne derlandse Jengd-Gemeenschap. 300 jongeren staan klaar Enkele uren na het verschijnen van de oproep van het ANJV meldden zich reeds driehonderd jonge werkzaam zijn op Amsterdamse bedrij ven, voor de jeugdbrigades, die naar de getroffen gebieden gezonden zullen wor den. Het ANJV heeft aan pers en radio medegedeeld, dat deze driehonderd jon. geren klaar staan om zich voor alle soorten hulpverlening ter beschikking te 6tellen. DEN HAAG, 1 Februari. Om kwart over vijf vertrokken vanaf de Haagse Dierentuin vier bussen met vrijwilligers naar de noodge- bieden. Enkele oproepen van het EVC-bestuur in de zaal van de Dierentuin waren voldoende ge weest om ongeveer tweehonderd mannen en vrouwen het besluit te doen nemen onmiddellijk te ver trekken. Zij kwamen uit alle delen van Ne derland. Koud en doornat van het de monstreren in het slechte weer. gingen zij, bereid om te helpen waar te helpen valt. Wie dacht er aan werkkleren? Wie maakte er zich zorgen over, dat hij of zg.geen eten bij zich had? Toen de bussen propvol startten, verdrongen er zich nog tientallen om heen, die ook mee wilden. Voordat de paar honderd op weg gin gen, spraken we met enkelen van hen. „Die mensen verkeren In nood" zei de 24-jarlge Mackay uit Am sterdam. „We moeten onze mede mensen helpen." „Alles op alles zal moeten worden ge zet om het leed te verzachten. Dat ik geen werkkleren by me heb, Is niet be langrijk", aldus de mening van de 40- jarige Gramberg uit Hilversum. En de jonge werkloze Visch uit Am sterdam zei: „Ik voel het als m'n plicht te gaan. Ik ben er trots op, dat de EVC ons heeft opgeroepen. Zo hoort het. Ik las over een natuurramp In Italië enige t|jd geleden en toen is met medewerking van de vakbeweging veel goed werk verzet. Ik ben reeds een jaar werkloos. Ik wil graag werken en voor zulk een doel werk ik dubbel bard." Voorlopig hulp voldoende ROTTERDAM, 2 Februari De aan meldingen voor hulpverlening in Rotter dam zijn zo verheugend groot geweest, dat nieuwe aanbiedingen voor het ogen blik afgewezen kunnen worden. Mocht daaraan nog behoefte komen te bestaan, dan zal vanwege het ge meentebestuur van Rotterdam een be roep op de hulpvaardigheid van de be volking worden gedaan. Aldus wordt ons namens het gemeen tebestuur gemeld. waar het water reeds gretige happen in het d^klichaam had genomen. En toen, omstreeks half acht, ge beurde bet. Daar waar de dyk een bocht maakt, vlak naast de gereformeerde kerk, spleet ze open als was bet weke beschuit. Het water donderde met niet te stuiten kracht in de meters lager gelegen Krimpenerwaard, sleurde een gedeelte van de zijkant van de kerk mee, angst en paniek zaaiend in de har ten van de honderden gezinnen, wier boerderiyen in het wjjde Krimpenerland verspreid liggen. Een betonnen transfor matorhuis, zo hoog als een twee-etage woning, werd opgenomen en beneden langs de dijk gekwakt. Üorp in de frontlinie tTET gat werd breder en breder, tien, twintig, vijfentwintig meter. Ouder kerk werd een dorp in de frontlinie. Terw|jl de bewoners wanhopig streden tegen het geweld van de IJssel, kwamen vrijwilligers uit de verre omtrek. Vracht wagens reden af en aan, duizenden zak ken, palen en platen aanbrengend. Het leek onmogelijk hier iets te ondernemen. Maar twee schepen, voor de sloop be stemd, werden 's middags voor het gat tot zinken gebracht en toen eerst kon men van een begin spreken. Iedereen, die handen had, werd ingeschakeld, ook wij. Het werd een gevecht met de tijd, tegen de hoogtij die na het invallen van de duisternis verwacht werd. Er werd zienderogen gewonnen, al was er dan van een overwinning nog geen sprake, 'al perste het water zich met bruisend geweld door de gaten, die zelfs door tonnen materiaal niet „waterdicht" gemaakt bleken te worden. De strijd tegen het water was nog in volle gang, toen wij om acht uur het stikdonkere Ouderkerk noodgedwongen moesten verlaten. Geen stroom, geen gas, geen tele foon of radio in een dorp, dat door een van de meest gevreesde vijan den van ons volk was aangevallen: het water! Bioscopen Alhambra: De verboden Christus, 18 j. Apollo: Tot inkeer, 18 j. Astoria: Geen uit weg. 14 j. Bio: De tante van Chhrlie, a.l Capitol: Blanke ballast. 18 J. Ceintuur: Anna. 18 j. Cineac-Damrak: De eerbiedige lichte kooi. 18 j. Cineac-Regulicrsbreestraat: Actua liteiten, a.l. City: Het mysterie van de gou den adelaar, 14 j. Corso: Operatie Cicero, 14 j. Cultura: Affair in Trinidad, 18 j. Desmel: Achter gesloten gordijnen, 18 j. Edison: The crimson pirate, 14 j. Hallen: Singin' in the rain, a.l. HollandiaDr Jekyll en Mr Hyde. 18 j. Kriterion: Le plaisir, 18 j. De Liefde: Van een bruiloft komt een bruiloft, a.l. Lnxor: Blanke ballast, 18 j. National: Ver boden zone. 18 j. Nöggeratli: Morphine. 18 j. Nova: Zij. die wij veréren, 18 j. Odeon: Tor- wille van haar kind,.18 j. Passage: Storm over Malaklta. 14 j. Plaza: Bureau zeden politie, IS j. Bex: De ellendigen. 14 j. Boxy: Don Camillo, a.l. Boy al: De laatste grens. 14 j. Tuschlnski: Sterren stralen overal, a.l. De UitkijkThe galloping major. a.l. Van Swinden: De knuppel in het apenhok, a.l. Victoria: Casablanca, 18 j. West-End: Trein- roof in Missouri, 14 j. T oneel KI. Comedie: Fotasch en Perlemoer; Leid- seplein-theater: Bibelonië, S uur; Carré: Circus Strassburger: Stadsschouwburg: G'schichten aus dein Wienerwald; Centraal- theater: Via Lissabon. Muziek Concertgebouw: De vermaarde pianist Shuza Clierkassky. AMSTERDAM. 2 Februari Zondag morgen omstreeks tien voor zes is een ongeveer 40 tot 50-jarige man in het water van de Prinsengracht .tussen Haarlemmerstraat en Brouwevsgtacht gevallen. H|j slaagde er wel in 'de- wal kant te bereiken en om hulp te roepen, doch toen h|j door twee voorbijgangers op het droge werd getrokken, bleek hij reeds bewusteloos te zijn. Kunstmatige ademhaling mocht zelfs niet meer ba- ten. Het lijk is naar de politiepost Wes terstraat overgebracht. fN de ruimte waar de verschillende gangen bij elkaar -* kwamen liepen ze de Molleman tegen h - lijf. „En?" zei die, „hebt u de Wortelmannetjes gesproken?" „We hebben een zeer aangenaam onderhoud met ze gehad", bevestigde meneer Kwast. „Ze zullen wel weer aardig over ons geroddeld heb ben", meende de achterdochtige mol. ,,Ze zeggen altijd dat we aan hun tenen knagen en daar is geen snars van aan." „De mensen denken niet zo kwaad over u", zei Fed, „we weten dat u heel nuttig bent." „Praat me niet van de mensen', zei de Molleman, „die hebben 't op onze bontjassen voorzien." „Niet alle mensen zijn zo slecht", troostte meneer Kwast. „We gaan nu met de burgemeester praten. Met een beetje geluk wordt het hier een eerste-klas-winter- slaap-centrum." „Als u misschien gangen te graven hebt", zei meneer Molleman, „dan weet u het adres. We zijn billijk en werken vlot." Pietje Bezem had zich intussen aan het touw, dat nog steeds in de schacht naar de bakkersoven Ling, een stuk naar boven getrokken. „Komen jullie eindelijk?" riep hij ongeduldig naar beneden. Meneer Kwast gaf de mol een hand en knikte hem be moedigend toe. „We zullen uw aanbieding niet vergeten", zei hQ. Een groot aantal bomen werd door de storm ontworteld. Deze reus vonden de bewoners van het We- Zondagmorgen voor hun deur. WATERSTANDEN Mannlieim 2.60 (+0.10): Trier 2,42 (+0.11); Koblenz 2.69 (+0.18); Keulen 2.60 (+0.23); Ruhrort 5.02 (+0.40): Lobith 11.08 (+0.52); Nijmegen 8.77 (+0.52); Eefde 4.67 (+0.77); Deventer 3.64 (+0.69): Namen (La Plante) 1.95 (+0.07); Borgharen 41.90 (+0.57); Bel- feld 12,85 ,(±0-75)Grave 5,55 (+0,25), DEZE dagelijkse dingen staan vandaag in het teken van de nationale ramp, die ons land in dit noodlottige weekend heeft getroffen. Onze gedachten gaan vandaag uit naar de slachtoffers in de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Brabant, die zo zwaar op de proef z|jn gesteld. Ge dachten vol medeleven, die voor ons, lezers van De Waarheid en de Dingen van De Dag in het bijzonder moeten cul mineren in de prachtige solidariteit, welke in de loop der jaren zo'n goede traditie is geworden. Daarom staan deze Dingen geheel open voor alle hulp, die geboden kan worden en wil ik als Dagwacht Uw be middelaar zjjn in de steun aan het Na tionale Rampenfonds. Reeds vanmorgen vloeiden de blijken van hulpvaardigheid en solidariteit bij my binnen. Hulpvaardigheid van onze klaverjassers en onze amateurvereni- gingen. Hieronder volgen ze. Schenkt ze Uw volle aandacht: HuJn T De amateur-orga- nuip l nisatie The Happy Sunshines, die op Maandag 23 Februari een grote cabaret-avond zouden geven ten bate van het hospitaal-kerkschip De Hoop, hebben deze avond onmiddellijk van karakter doen veranderen. De ama teuravond zal nu gehouden worden ten bate van het Nationale Rampenfonds. Datum en plaats bljjven dezelfde: 23 Februari in Bellevue. Hulp II De regisseur-to- 1 neelschryver Ab van der Linden, die ook zijn medewer king met het gezelschap Meto verleent aan de avond van 23 Februari, stelt zich voor in het kader van de actie voor de Bond van Invaliden, een ochtend in te lassen ten bate van het Nationaal Ram penfonds. U hoort hier nog meer van. Hulp III De klaverjasver- 1 eniging DEV wil zo spoedig mogelijk een Monstertournooi houden voor de slachtoffers van de wa tersnood. U kunt zich nog vandaag op geven by de secretaris J. de Wind, Nw Herengracht 65-111. Hoe eerder de in schrijvingen binnenkomen, des te sneller kan het tournooi zijn vruchten afwerpen. Hulp IV Ee klaverjas-afde- ling van de speel tuinvereniging Kattenburg organiseert ook een klaverjaswedstrijd en wel een koppelwedstrijd. Inschrijvingskosten 75 cent per persoon. Gaat U hiervoor zo snel mogelijk naar mevr. R. Brouwer, Rapenburg 201. Winkeliers, die hun hulp willen ver lenen door prijzen beschikbaar te stel len, kunnen dit kenbaar maken aan de firma Kuyl, telefoon 52222. Ze worden dan met spoed weggehaald. Hulp V De klaverjasclub Kinkerbuurt meldt zich ook voor het Nationaal Rampenfonds. Teams van vijf koppels kunnen tegen tien gulden inschrijven bij J. Sijbrands, Frederikstraat 34 I. Ook mondeling na 7 uur 's avonds. De in schrijving sluit op 15 Februari om zo gauw mogelijk te kunnen starten. Hlllp VI Een zesde melding, van de klaverjas- club Joco, die een tournooi wil begin nen op 10 Februari in koffiehuis Joco aan de Kloveniersburgwal 5. Prijs 5. per team van vijf koppels. Opgaven wor den ingewacht bij de heer Manten, Hoogte Kadijk 19 II en de heer Koeman in het koffiehuis. De heer Koeman zal bovendien van alle inkomsten op de speelavonden, die op Maandag, Dins dag, Woensdag en Vrijdag zullen vallen, tien procent voor het Rampenfonds af staan. Zowel voor dit tournooi als andere, doe ik een beroep op winkeliers en in stellingen, om prijzen voor deze wed strijden en de tombola's beschikbaar te stellen. Hulp VII Als zevende kla- r verjasclub Am- stelveld, die de hulp van alle klaverjas sers inroept. Aanmelden vóór 15 Febr. tegen een inschrijfgeld van ƒ5.per team (vijf koppels). Iedere vereniging ontvangt een herinneringsvaantje. U kunt zich opgeven bij Th. J. Groot. Pie- ter Aertszstraat 105 hs in Zuid. Fabrikanten, winkeliers enz. kunnen prijzen, ook voor de tombola, beschik baar stellen. Het wordt op hoge prijs Koster-Van Feggelen een kunstzwem- show, terwijl het polozevental Meeuwen I een wedstrijd speelt tegen de Rest van Amsterdam. Om 8 uur in het Sportfond- senbad Oost. Op de drempel u begrijpen, r 1 dat alle andere dingen vandaag opzij gezet werden. Alle recensies en verslagen van dit week end zult U pas morgen in de Dingen vinden. Daarbij zijn dan: het solisten concours van het muziekgezelschap Wit- tenburg, de toneeluitvoeringen van OBK en O.O. en O., de jubileumuitvoering van Sempre Meglio en de cabaretavond van O.D.-Zuid. Tevens vindt U morgen nieuwe berich ten van hulpverlenende Dingenlezers. DAGWACHT Hulp VIII Dan n°s eras ae 1 speeltuinvereni ging Kattenburg. Ze wil in de vorm van een amateur-avond haar steentje bijdragen. Alle artisten, die hun steun willen geven, kunnen zich opgeven op Dinsdagavond (morgen dus) om 8 uur aan de Kattenburgerkade 7a. Hlllp IX Ook de amateur- zangers bieden spontaan hun hulp aan. Onder artistie ke leiding van Wim van Santé gaat de Nederlandse Opera Club Woensdag avond in het Bavohuis, Sumatrastraat 2 een operaconcert geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. So listen zijn: Mieke Westra, sopraan. Eli sabeth de Blank, alt-mezzo, Siem Moeh- ring, tenor. Jan Ditmeijer lyrisch teno'- en Jan Machielse, bariton, terwijl Sini van den Brom aan de piano zal bege leiden. U weet het nu wel: er heen! Hulp X De zwemvereniging De Meeuwen gaat ook helpen. Woensdagavond geven de Bathing Beauties onder leiding van Iet Amsterdam kwam er vrij goed af Twee gewonden AMSTERDAM, 1 Februari. In ver houding tot andere delen van het land is Amsterdam er tamelijk goed van af gekomen. Wel werden veel woonhuizen licht beschadigd. Dakpannen vlogen van de daken, gevels, dakgeten e.d. liepen schade op. Een vrij groot aantal bomen werd ontworteld. Sommige vielen op de tramdraden, waardoor schade ont stond en het tramverkeer gestremd werd. De brandweer had het enorm druk met het verwijderen van losgewaaide brokken steen, bomen en andere obsta kels. In totaal werden twee personen ge wond. Een 24-jarige vrouw reed door de storm met haar fiets tegen een taxi en moest met een bekkenfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 19 jarig meisje werd op de Apollolaan door vallend gesteente getroffen. Ook zij moest worden opgenomen in het zieken huis. Geen verkeer meer over Moerdijkbrug Dordrecht hadden we achter ons lig gen en we wilden de Moerdijkbrug over naar Willemstad. Wilden, ja, maar het is ons niet gelukt. Bij Wieldrecht moesten we stoppen. Voor het water. Heel in de verte, recht voor ons uit, tekenden zich in de lucht de contouren af van de Moerdijkbrug. Twee kaars rechte rijen bomen even boven het water uit, toonden de weg die we hadden moe ten gaan. Onbewust van het dreigende gevaar had zich vroeg in de morgen een Rotterdamse automobilist naar het Zui den gespoed. Ben paar kilometer voor de Moerdijk werd hij door het water verrast. Zelf kon hij zich ternauwer nood redden, een lifter, die hij meegeno men had, verdween in de golven. Links van de ondergelopen rijksweg ligt de spoorlijn van Rotterdam naar Roosendaal. Er passeren geen treinen meer. In de spoordijk zijn grote gaten geslagen. De masten die de bovenlei ding schragen, hangen voorover. Op de Wieldrechtse dijk hokt angstig een groep mensen samen. Ze wijzen op de pontonniers, die met hun boten het ko kende water doorkruisen. Ginds zit nog een boer op zolder, die er met geen stok vanaf te krijgen is. Even verderop is het huis van een landarbeider volkomen weggespoeld. Het is een ontzaggelijke ravage die hier werd aangericht. Watersnood in vroeger tijden f^OK in het verleden ls ons land door grote rampen geteisterd. Be rucht is de dijkdoorbraak in het jaar 1277, ruim 675 jaar geleden, waar over wij in onze krant van 24 December uitvoe rig schreven. In 1421 volg de de St. Elisabethsvloed, waarbij de Biesbos ont stond en in 1570 stroom den alle Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden onder en drong het vloedwater in Friesland tot Leeuwar den en Sneek door. Deze ramp staat bekend als de Allerheiligenvloed. In hetzelfde jaar vond ook een doorbraak plaats bij de duinen, het Zijpe, ter hoogte van de huidige zeewering bij Petten. Uit meer recente tijden zijn dijkdoorbraken be kend uit het jaar 1825, waarby een groot gedeelte van Noord-Holland onder water kwam te staan en het 15 maanden lang bleef. By' dezelfde gelegenheid werden 2/3 van Friesland en een deel van de kop van Overysel overstroomd. Talloze landgenoten zullen zich nog wel de Januarivloed van 1916 herinneren, waarbij 16 mensen om het leven kwamen. Het kustgebied aan de Noordzee hield het dat keer, maar rond het IJsselmeer was het mis. Bij Monnikendam werden gaten in de dijken gesla gen van 40 tot 60 meter, waardoor het water met enorme kracht de laagge legen polders binnen stroomde. De E&mdijk b|j Baarn brak door, terwijl ten N.W. van de lijn BaarnHarderwijk alles blank stond. Ook Kampen en de omstreken van Mep- pel stonden onder water, Urk verdween bijna geheel onder de kolkende gol ven. Op het eiland Marken was de toestand wel het allerergste, hier speelden zich ontzettende tonelen af. Het was dan ook daar, waar de 16 boven genoemde slachtoffers het leven lieten. De laatste grote breuk was die van de rivierdij ken te Nederhasselt in het rijk van Nijmegen op Oudejaarsdag van het jaar 1925. Brits passagiersschip vergaan AMSTERDAM, 1 Februari. De storm, die ons land zo hevig teisterde, heeft op zee zo moge lijk nog heviger huisgehouden. Een vreselijke ramp speelde zich Zaterdag af in de Ierse Zee. Het Britse passagiersschip „Princess Victoria" werd door de storm overvallen en verging op minder dan zes mijlen afstand van de Ierse haven Belfast Lough. Vol gens de laatste gegevens zijn bij deze scheepsramp 128 personen om het leven gekomen. De „Princess Victoria", een schip van de Britse spoorwegen, onderhield de dienst tussen Schotland en Ierland. Za terdagmorgen verliet het vaartuig de Schotse haven Stranraer. Naast de 60 leden van de bemanning bevonden zich 112 passagiers aan boord. In de middaguren werden de eerste SOS-seinen van de „Princess Victoria" te Glasgow ontvangen. Vi» de radio volgden de berichten van het in nood verkerende schip elkaar in snel tempo op. „Lekgeslagen", „stuurloos", „slag zij". „water in de machinekamer' luidden achtereenvolgens de mededelin gen, die de gezagvoerder van het schip, James Ferguson, via de aether aan de kusttations zond en die het gehele red dingsapparaat in werking zetten. filmdienst -esent eed: EXTRA VOORSTELLINGEN VAN „DE SLAG OM STALINGRAD" Ter gelegenheid van de herdenking van de slag om Stalingrad, heeft De Waarheidfilm dienst besloten twee extra filmvoorstellingen te wijden aan deze historische gebeurtenis. Deze film wordt hedenavond om 8 uur vertoond in Felix Meritis (kaarten a 50 ct, werklozen 25 ct, bij de portier van ons gebouw) en hedenavond om 9.30 uur in liet Nova-theater, Prinsengracht 245. Kaarten GO ct voor deze voorstelling verkrijgbaar bij de portier van Felix Meritis. in de Tweede Boomdwarsstraat 4 en aan de zaal. Toegang 18 jaar. ROTTERDAM, 2 Februari: Tot grote verontwaardiging van allen, die het hoorden, heeft de hoofdcom missaris van politie te Rotterdam gisteren ongeveer 200 mensen uit Den Haag, die met open vrachtwa gens en in auto's in Rotterdam wa ren aangekomen, om him diensten aan te bieden, teruggestuurd. In plaats van hen te laten doorgaan naar gebieden, waar hun hulp ongetwij feld zeer gewaardeerd zou worden, moesten ze terugkeren, zonder een hand te hebben kunnen uitsteken IETS KOUDER De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt. Geldig tot morgenavond Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige, maar voornamelijk langs de waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Op het moment, dat hulp voor de „Princess Victoria" opdaagde, was het evenwel al te laat. De reddingboten van de „Princess Victoria" moesten worden gestreken. Drie sloepen sloegen bijna onmid dellijk om. M&nnen, vrouwen en kinderen verdronken in de koken de zee voor de ogen van de opva renden der te hulp gesnelde sche pen. Slechts een sloep bleef drijven. Hoe wel alles in het werk werd gesteld om zoveel als mogelijk te redden, overleef den niet meer dan 44 personen de ramp. Tien hunner behoorden tot de beman ning van de „Princess Victoria". Nog meer schepen in nood Van vele op de Noordzee varende schepen zijn tijdens de storm noodseinen opgevangen. De Duitse sleepboot „Gulosenfjord" verspeelde ter hoogte van Texel z|jn sleep, de tanklichter „Oder". Aan boord van de lichter bevon den zich v|jf runners, allen Duitsers, Voor hun leven wordt het ernstigste gevreesd. Later seinde de sleepboot zelf ook In moeilijkheden te verkeren. Tachtig mijl ten Westen van Ter schelling kwam het liberty-schip „Jala Ketu" uit Bombay in grote moeilijk heden. Met een gebroken stuurinrichting was het voor anker gegaan, doch de ankers hielden het niet. 's Middags om kwart over twee kon het evenwel de reis naar Rotterdam voortzetten. De bemanning was er in geslaagd een nood- stuurinrichting te doen functionneren. Voor Hoek van Holland verkeerden gisteren niet minder dan vier schepen nood, te weten het Duitse s.s. „ln- dustria", het Panamese stoomschip „Barbara Ann", het Deense vrachtschip „Annam" en het Engelse s.s. „Sea- brook". De „Barbara Ann" en de „Seabrook" maakten water en waren er er het slechtst aan toe. De „Industria" seinde gisteravond omstreeks 6 uur nogmaals dringend om assistentie. Alleen de „An nam" was zo fortuinlijk zelf de opgelopen schade te kunnen herstellen en op eigen kracht te 17.53 uur de Nieu we Waterweg binnen te lopen. Op de Schelde liep het 7000 ton grote Belgische schip „Luxembourg" aan de grond. De sleepboot „Maas" Ls uit Vlis- singen vertrokken om assistentie te ver lenen. schepen gestrand Voor zover bekend, zijn zes schepen door de Noordwester storm op de Ne derlandse kust geworpen. Tussen Vlieland en Texel is het Zweedse schip Virgo" gestrand. In on middellijk gevaar bevond bet zich gis teravond nog niet. De Groninger kustvaarder „Elisa beth" onderging hetzelfde lot voor de kust van de gemeente Monster in het Westland. De opvarenden konden zich met moeite in veiligheid stellen. Op het eiland TexeJ is een tot nu toe onbekend vissersvaartuig aan de grond gezet, Volgens de laatste berichten zou de positie van het vaartuig zeer gevaar lijk zijn. Tussen Noordwyk en Katwijk is de kotter „Ouddorp 17" gestrand. Voor dit vaartuig i:. direct gevaar niet aanwezig zodat de bemanning aan boord is ge bleven. Bij Scheveningen strandde vannacht het Franse vrachtschip „Carthage", na dat het al geruime tijd noodseinen had uitgezonden. Door middel van lichtsig nalen heeft het schip de aandacht van de kustwacht getrokken. Ten Zuiden van Zandvoort is de Duit se kustvaarder „Julius Rutgers" op tien meter afstand van de duinenreep aan de grond gezet. Het schip, dat circa 1500 ton meet, ligt zo hoog dat het maan den zal duren om het weer vlot te brengen. De bemanning van 25 koppen is aan boord gebleven in afwachting van Instructies van de rederij. Bij al deze berichten uit zee komt tenslotte de tijding, dat twee vaar tuigen worden vermist. Het zyn een Engelse trawler, aan boord waarvan zich 15 personen bevinden, en het Deense motorschip „Knud", waarvan niet bekend is hoeveel opvarender net heeft. Voor beide schepen vrees' men het ergste. Ceef geen goederen af aan onbekenden (Van onze stadsredacteur) AMSTERDAM, 2 Februari. A volg van de ramp, die de Zuidelijke vincies heeft getroffen, hebben zich teren in de Spaarndammerbuurt en n. Zuid bij de bewoners mannen aange diend als inzamelaars van lijfgoederen voor de getroffen gebieden. By navraag bleken dc hulpverlenende instanties hiervan geheel onkundig te zijn. In de Spaarndammerbuurt gaf een man voor, dat hy kwam namens het Rode Kruis, in Zuid zei een man van het Oranjehuis aan de Van Ostadestraat te komen. Dit bleek niet waar te zijn. Des te meer klemt de noodzaak, dat de hulpverlening geheel gecentraliseerd gevoerd dient te worden. De Amster damse bevolking willen wij er nadruk kelijk op wijzen geen goederen en geld af te geven aan mensen, die zich niet kunnen identificeren als komende van de hulpverlenende organisaties. In verband met de vele be richten omtrent de nationale ramp brengen wij vandaag geen seheepvaartberichten. Over- beide zenders Programma voor Dinsdag Hilversum I, 402 ra: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsllederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. (Piano-intermezzl). 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gr. 13.20 Metropol e orkest en soliste. 14.30 Gr. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gr. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gr. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gr. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Reportage of gr. 18.35 Orgel spel, 18.50 ..Paris vous parle". 18.55 Musette- orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nws. 20.05 Gevar- programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gr. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nws. 23.20—24.00 Gr. Hilversum II. 298 m7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gr. 7.45 Morgen gebed en lithurg. kalender. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gr. 9,00 Voor de huls vrouw. 9.35 Gr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunch concert. 14.00 Klein koor. 14.15 Symphonette orkest. 14.45 Strijkorkest en solist. 15.30 ..Ben je zestig?". 16,00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Reg.uitz. 18.00 Metro- pole orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor jonge mensen. IS.52 Actualiteiten. 19.00 Nws. 19.10 Gr. 19.15 ..Uit het boek der boeken",' causerie. 19.30 Gr, 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 ..Het schoenmakprsfeest" hrsp. 22,45 Avondgebed en lithurg. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gr. TELEVISIE-PROGRAMMA 20.15—22.30 uur- „Mercadet", spel. RADIO MOSKOU Radio Moskou zendt dagelijks in het Neder lands uit en wel van 19.0019.30 uur en van 21.00—21,30 uur, beide keren op de 41 en 49 m band.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2