DODENTAL REEDS BOVEN 400 INDRUKWEKKENDE DEMONSTRATIE TROTSEERDE GIERENDE STORM Vormt comité voor Volkshulp Vele duizenden dakloos - gebrek aan leiding bij hulpverlening - ontroerende hulpvaardigheid allerwege VOLKSDAGBLAD VOOR NEDERLAND 12e Jaargang No. 1145 Tienduizenden vluchtelingen Onoverzienbare schade Vijftig doden in één dorp Nieuw gevaar op Texel NVV-ers en EVC-ers betoogden eensgezind Bij nationale rampspoed nationale hulp! Oproep van het Dagelijks Bestuur der CPN r" Uitgave C.V. Persorganen Gebouw Felix Mentis, Keizersgracht 824, Amsterdam-C. Gem. Giro-reli. W 5607, Postgiro-rek. 246387 Telefoon 62565 (4 lynen) 31349, 34831, 37796, 39704 Na 6 uur bezorging tel. 62565 Abonn. 45 ct p.w., 2.05 p.m., 5.95 p. kw» (Inclusief incassokosten) DE WAARHEID Maandag 2 Februari 1953 EVC bij WSR doet beroep op directie Het dagelijks bestuur van het bedrtffs- bestuur EVC, afdeling Wester Suiker Raffinaderij, heeft zich Zondagavond telefonisch tot de directie van dit be drijf gericht met het verzoek personeel en materiaal beschikbaar te stellen voor de noodgebieden. Een en ander met be houd van loon. Enkele arbeiders van de WSR zijn reeds Zondagavond naar de noodgebieden vertrokken. (Van onze verslaggevers en correspondenten) AMSTERDAM, 2 Februari. Van uur tot uur wordt het duidelijker hoe gruwelijk het helse zee water onze Lage Landen hesprongen heeft. Op dit moment vermeldt de droeve lijst reeds 400 slachtoffers en nog is van talloze landgenoten onbekend of zij in veiligheid zijn dan wel eveneens door het water zijn verzwolgen. Alarmerend zijn de laatste berichten, in het bijzonder van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Het lot van Noord-Beveland is onzeker, luidt het onheilsvolle laatste nieuws. De dijk hij Katseveer zakt eenvoudig in elkaar en de huizen spoelen weg. Officieel wordt medegedeeld, dat het nog niet moge lijk is geweest hulp te bieden aan de in levensgevaar verkerende bewoners. De mensen zitten in de ondergelopen gebieden sinds Zaterdagnacht op zolders en in bomen. Niet minder catastrofaal is het S.O.S.-bericht van West-Sehotiwen, dat de dijken op verschillende plaatsen zijn doorgebroken en de toestand zeer critiek is. Er wordt om hulp geroepen als van een zinkend schip. Dit is het eerste teken, dat sinds het begin van cle ramp van, Schouwen is ontvangen. Deze en andere berichten, zoals van de nieuwe gevaarvolle situaties in de Hoeksewaard en op Voorne Putten, wijzen er op dat er nog steeds geen ook maar enigszins behoorlijk overzicht van de nationale ramp bestaat. Van het eiland Tholen is tot dusver nog niets bekend. Ook op Texel dreigen nieuwe gevaren. Vele mensen zijn toegesneld om ze te keren. De schade aan eigendommen van de bevolking, aan huizen, gebouwen, fabrieken en voorraden, aan akkers, weilanden en vee. aan wegen en spoorwegen loopt in de honderden millioenen guldens. Opnieuw is gebleken, dat het Nederlandse volk geen seconde wacht om van zijn grote solidariteit blijk te geven. Onmiddellijk na het bekend worden van dë verschrikkelijke overstromingen hebben duizenden mensen, doktoren, verpleegsters, dijkwerkers enandere arbeiders, jongeren en ouderen hun hulp aangeboden. Niet alleen in de geteisterde gebieden zelf, maar ook uit alle delen van het land kwamen spontane aanbiedingen voor hulp binnen. Het werkende volk gaat vooraan bij de daadwerke lijke hulpverlening. Nog tijdens de grote nationale demonstratie in Den Haag van de Eenheidsvakcentrale tegen de werkloosheid, vertrokken vijf bussen met werklozen onder wie een aantal van de veroordeelde arbeiders uit Beerta en Finsterwolde naar Dordrecht, om hulp bij de reddingswerkzaamheden te bieden. De Eenheidsvakcentrale heeft zich in een oproep tot haar leden gewend om alle mogelijke hulp te bieden. Voor uitvoerig laatste nieuws van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, zie ook pag. 4. DE combinatie van orkaan en springvloed heeft ons land Zaterdag nacht met overrompelende snelheid overvallen. De loeiende storm, die soms een snelheid had van 135 kilometer per uur,joeg muren van water tegen het land op. Bijzonder hard werden delen van West-Brabant, Schouwen, de Hoeksewaard, Voorne Putten, Gocree-Overflakkee en Noord-Beveland getroffen. Van het laatstgenoemde eiland kwam vannacht het bericht, dat het, op de dorpen Wissekerke en Camperland na, geheel onder water staat. Alleen al in Kortgene zijn 35 doden te betreuren. De burgemeesters vragen door de radio voortdurend om zoet water en rubberboten. Goeree meldt tot dusverre 40 doden. Zestien Urker schepen zijn onderweg, om de bewoners van het in rouw gedompelde plaatsje Stel lendam te evacueren. Uit de Noordwesthoek van Brabant is een ellendige stroom van 30.000 vluchtelingen onderweg naar veiliger oorden. T%E reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt door een gebrek aan voertuigen en motorboten. Dit euvel deed zich trouwens op alle Zuidweste lijke eilanden gevoelen. De gehele dag werden via de radio oproepen uitgezon den van burgemeesters van geïsoleerde dorpen, waarin dringend om motorboten werd gevraagd. In tal van overstroomde dorpen, ste den en gehuchten hebben de bewoners uren lang moeten doorbrengen op zol ders, daken of zelfs In toppen van bo men. Velen hebben de nacht van Zondag op Maandag doorgebracht op de zolders van huizen, die tot aan de dakgoten onder water staan, De Zeeuwse eilanden en ook Zeeuwsch Vlaanderen zijn door de woedende ele menten van alle kanten tegelijkertijd besprongen. Zo brak bijvoorbeeld op Walcheren niet alleen de dijk bij Vlissingen, maat tegelijkertijd stroomden ook Veere en andere plaatsen onder. De Sloedam (ver binding russen Walcheren en Zuid-Beve land) kwam onder water te staan en wordt bedreigd. In de dijk bij Rammekens Is eveneens een gat gestoten, op dezelfde plaats als in de oorlog. Ritthem bevindt zich in grote nood. Even critiek is de toestand op Zuid- Beveland. De zeedijkén bij de Ellewouds- dyk, Kattendijke, Baarland en Kruinin- gen zijn bezweken, waardoor de ené polder na de andere, een prooi van het zoute water werd. In de zak van Zuid-Beveland is de toestand verschrikkelijk. Alom worden honderden personen geëvacueerd. Babies voor ogen van moeders verdronken TN Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dijken 1 bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Op Zeeuwsch Vlaanderen en dit is 't beeld in alle getroffen gebieden werkt men met man en macht, met elke gezonde hand, met alle beschikbare middelen om de ergste gevaren af te wenden. Zandzakken, brokken steen, stukken zeildoek, wat men maar by de hand heeft, wordt gebruikt om de gaten tn de dijken te dichten, of de dijken, die langzaam ondermijnd worden door het doorsijpelende water, te versterken. Bij Kloosterzande stond het water Zaterdagnacht zo hoog, dat men ie peilschaal niet meer kon zien. De eerste dijkdoorbraak was bij Hontenisse met het verschrikkelijke gevolg, dat twee huizen letterlijk in het niet verdwenen en acht personen verdronken, ónder wie vier kinderen, Een vader slaagde er slechts met veel moeite In rijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Een vrouw uit Ossenisse, die haar baby in veiligheid wilde brengen en tot haar borst door het water moest waden, zag haar kind i op een noodlottig moment uit haar ar men weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Ook In de Nieuwe Neuzen-polder z(jn afgrjjselyke ongelukken gebeurd. Het verraderlijke water drong een huis bin nen. Dë ouders snelden naar beneden om hun kindje te redden, maar de wieg i al omver geworpen en de baby verdronk onder de ogen van de wanho pige ouders. Noord-Beveland geïsoleerd OM een indruk te geven van de ver latenheid en afgeslotenheid van de overstroomde gebieden geven wy hier het verhaal van de veerman van het Katsche veer, die met zyn boot Noord- Beveland aandeed. De Rotterdamse bevolking, oud en jong, vult urenlang tot diep in de nacht zakken met zand, die op vrachtauto's naar het bedreigde Ridderkerk worden vervoerd. Prachtige voorbeelden van vaderlandsliefde in de strijd tegen het water. (Eigen foto) Zover het oog reikte, zag de veerman niets dan water. De toestand van de dijk was zeer slecht en deze brokkelde ten gevolge van de druk van het water af. Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Anna- polder achter de dijk lagen, waren ge heel weggeslagen. Van de bewoners was geen spoor te bekennen. In het water arc een deel van de inventaris van de en..veel .dooft vpe. De ve.er- maft ontwaarde in de verte enkele vluch telingen met beddegoed. Hij kon geen contact met hen krijgen. Voordat, zijn verhaal bekend werd, was er nog letterlijk niets over Noord- Beveland vernomen. Ook van het eiland SchouwenDuive- land kwamen pas in de late nacht de eerste berichten. Zij werden in Ierseke gebracht door twee eilanders, die zich met een vlot hadden weten te redden. Vier andere opvarenden waren onderweg verdronken. Het vlot was afkomstig uit Ouwerkerlt. Wat er verder op Schouwen-Duiveland is gebeurd, laa'; zich alleen maar raden door de S.O.S.-roep om hulp. Ook van Tholen zijn nog geen be richten bekend. Toestand in Zuid-Holland De Krimpenerwaard is voor een deel overstroomd, voornamelijk door een bres in de dijk by Ouderkerk. De Alblasser- waard wordt in hoofdzaak uit Westelijke richting overstroomd door gaten bij Pa- pendrecht en Sliedrecht. Het eiland IJs- séhnonde heeft het meeste last van water in het Zuiden. (Vervolg zie pag. 6) \fsluitdam Oostvoorne- Roozenburg bedreigd BRIELLE, 2 Febr. In Brielle wor den vijftienhonderd evacué's onderge bracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich in deze plaats niet voorgedaan. De mannelijke bevolking is opgeroepen om hulp te bieden bij de verdediging van de afsluitdam OostvoorneRozenburg. De kruin van deze dam was vanmorgen omstreeks tien uur nog tachtig centi meter breed. - pj DORDRECHT, 2 Februari: Een van de ergste tragedies in deze wa tersnoodramp beeft zich afgespeeld in het plaatsje 's Gravendeel op 6 kilometer van Dordrecht. Twintig mensen kwamen daar gistermorgen om het leven in een instortend huis. Dertig anderen werden door het wa ter meegesleurd en vonden de dood in de golven. Op de bovenverdieping van de lagere school wachten 600 mensen op redding Enkelen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Vannacht zijn in het geteisterde plaatsje opnieuw twee dijken doorge broken. Tegen het ochtendgloren werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht begonnen. In de nacht was ge bleken, dat de dijk bij Oostersluis, ten Zuiden van de polder De Eendracht weer gevaar opleverde. Onmiddellijk zfln werkkrachten naar de bedreigde plaat sen gegaan om het nieuwe gevaar te keren. De 50.000 zandzakken uit de Zaanstreek zijn inmiddels aangekomen en worden nu gevuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op dit eiland. Regering zal verklaring afleggen DEN HAAG, 2 Febr. De Tweede Kamer zal morgen bijeenkomen. Minister Drees zal namens de rege ring een verklaring over de ramp af leggen. De droeve lijst DEN HAAG. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten, is het aantal doden reeds geste gen tot ruim 300. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: GoereeOverflakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 3, Rotterdam 1, Nieuwe-Neuzenpolder 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Anvernege Theodoruspl. 17, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Terneuzen 4, Willemstad 12, Moerdyk 13, Hontenisse 8, Krabbendyke 4, 's-Gravendeel circa 55, Dinteloord 3, Stellendam 1, Middelharnis 10, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1 Sliedrecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJselmonde 3, Kortgene 35, St. Philipsland 1, Raamsdonk8veer 2, Hoeksewaard 7. Abbenbroek 1 Oudelande 2 Ouddorp 1 Rilland 1 Stormpolder 4 Burch 10 Zierikzee 18 Kloosterzand 8 Tijnaart 46 Oproep Dagelijks Bestuur CPN Met het oog op snelle en doeltref fende organisatie van de hulpverlening aan de door de watersnood getroffe nen, wendt het Dagelijks Bestuur van de CPN zich tot alle leden van de CPN, tot de leden van alle organisaties van de arbeidersbeweging om onmid dellijk te komen tot een landelijke or ganisatie van comité's voor volkshulp voor de getroffenen van de watersnood in alle steden en dorpen. Het doel van deze organisatie zal zijn: om onmiddellijk aan de slag te gaan voor het bijeènbrengen van adres sen voor de onderbrenging van eva cué's uit de noodgebieden, vooral van de kinderen en de zieken, 2. het ophalen van de getroffen per sonen, 3. druk uit te oefenen op de overheid om snel en doeltreffend hulp te verlenen, zonder onderscheid van arm en rijk. Het Dagelijks Bestuur staat op het standpunt, dat slechts zulk een orga nisatie, waarin de actieve krachten van de werkende bevolking vertegen woordigd zijn, in staat is snel in te grijpen tot hulpverlening, terwijl zij intussen bereid zal zijn voor de inza meling van geld en goederen en het verrichten van andere werkzaamheden met alle organisaties samen te wer ken, die geacht kunnen worden repre sentatief te zijn voor de bevolking. Het Dagelijks Bestuur van de CPN doet een beroep op alle vooraanstaande personen in de organisaties van de Ne derlandse arbeidersbeweging om tot het te vormen landelijk comité voor Volkshulp toe te treden. Duizenden eisten in Den Haag: Werk voor allen (Var onze verslaggevers. DEN HAAG, 1 Februari. Terwijl het noodweer gaten in de slecht onderhouden Nederlandse dijken geslagen had, demonstreerden van daag in Den Haag duizenden en duizenden werklozen en werkenden voor de eis: Werk voor allen. De gierende storm, gepaard gaande met ijskoude hagel- en regen buien, kon de kilometers lange demonstratie, georganiseerd door de EVC, niet uit elkaar jagen. Met man en macht werden de nationale vlaggen omhoog gehouden. Tegen de storm in trokken de betogers met geestdrift en vastberadenheid door de straten van Den Haag naar het gebouw van de Dierentuin. Groep voor groep werd in het gebouw van de Dierentuin door Frits Reuter, voorzitter van de EVC, toegesproken. Frits Reuter wees in zijn korte toespraak op de nood-toestand in ons land. „De oorzaak daarvan is, evenals van de werkloosheid, de regermgs- politiek. Met 176.000 werklozen in 't land heeft de regering nagelaten voldoende geld voor versterking van de dijken uit te geven om de erfvijand van ons volk, het water, te weerstaan." Frits Reuter stelde de mannen uit Rotterdam, die niet aanwezig konden zijn, als voorbeeld. Zij wa ren direct met het hulpwerk be gonnen. „Wij eisen", riep Frits Reuter uit, „dat de regering onmiddellijk millioenen en millioenen voor de noodgebieden en de slachtoffers zal Jïtgeven." De oproep van Frits Reuter tot hulp verlening over te gaan verwekte een grote beweging onder de demonstran ten. Vrijwilligers werden opgeroepen di rect naar de noodgebieden te verti-ekken. Vijf autobussen werden gecharterd. De arbeiders stonden te dringen om in één der bussen te komen. Onder donderend applaus gaven zich als eerste vrijwilligers vier werkloze arbeiders uit Groningen op, die vorige week tot zware straffen werden ver oordeeld, omdat zy hogere uitkering hadden verlangd. Propvol met vrijwilligers, verge zeld door de communistische Tweede Kamerleden Henk Gortzak en Jan Haken en EVC-bestuurders, trokken de auto's weg in de richting Rotter dam. Deze machtige demonstratie voor werk, op het moment, dat geheel rins volk in beroering is over de rampen, fcie duizenden mensen hebben getroffen, zal onvergetelijk blijven. Zij waren gekomen uit het uiterste Noorden van ons land, uit het Zuiden, uit Twente en Amsterdam, de IJsel- streek en Zaanstreek. Uit het Oldambt in Groningen waren ze in de vroege morgen om zes uur ver trokken. Met moeite hadden de mannen en vrouwen zich tegen het noodweer in naar de vertrekplaatsen begeven. Toen zy in Den Haag aankwamen stroomden regen en hagel onafgebroken uit een grauwe hemel neer. Onverzette lijk begaven de arbeiders, de vrouwen en de jongeren zich naar de verzamel plaats, het Jacob van. Campenplein. „We moeten wat doen", zei de schil der uit Deventer. „Ik ben lid van het NVV en drie maanden werkloos. Als we ons koest houden gelooft de rege ring, het wel. Wij zullen allen werk krij gen als de arbeiders het eens zijn." „Om werk te krijgen kan er geen ver schil van opvatting bestaan", merkte een Haarlemse KAB-er op. Hij vertelde, dat honderden arbeiders en vrouwenuit Haarlem gekomen waren. De reiskosten waren betaald door de werkers in de bedrijven en door de middenstand. Op het Jacob van Campenplein kon men spreken met EVC-ers, NW-ers en anders-georganiseerden of ongeorgani seerden uit het gehele land. Zij allen waren gekomen door de oproep van de Eenheidsvakcentrale: Werk voor allen en behoud van werkgelegenheid. (Zie verder pag. 5) Dicht op elkaar gepakt staan demon stranten in stromende regen en ijzige koude geduldig te wachten, totdat de deuren van de Dierentuinzaal open gaan voor de volgende vergadering ZONDAGAVOND T^EN verschrikkelijke ramp heeft Nederland getroffen. De waters nood van Zaterdag en Zondag heeft tientallen doden geëist, talloze gezin nen dakloos gemaakt, arbeiders, boe ren en middenstanders van hun brood winning beroofd. Ze heeft een schade veroorzaakt van naar schatting hon derden millioenen guldens, waarvan een groot deel direct drukt op de bewoners van de getroffen gebieden. By zulk een ramp is er slechts één weg tot leniging van de nood: natio nale, centraal georganiseerde hulp Het Dagelijks Bestuur van de CPN heeft vastgesteld dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingswerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn, heeft overgelaten aan plaatselijke autoritei ten en particuliere instellingen, die onvermijdelijk langs elkaar heen wer ken. Hierdoor kon de prachtige hulp vaardigheid die ons volk onmiddellijk heeft betoond, voor een groot deel niet tot haar recht komen. Het Dagelijks Bestuur eist van de regering, dat deze onmiddellijk over gaat tot het Instellen van een cen trale raad voor de hulpverlening, die van uitgebreide bevoegdheden wordt voorzien. Deze raad moet het recht hebben tot vordering van de benodigde voertuigen, schepen en levensbenodigd heden. Hy moet de evacuatie van de getroffen gezinnen organiseren en voor deze landgenoten behoorlijke onderkomens vinden. Een dergelijke hulpinstantie moet onmiddellijk de beschikking krijgen over de benodigde gelden, om, in af wachting van volledige schadevergoe ding, de getroffenen van kleding, levensmiddelen en andere levensbe hoeften te voorzien en om de schade aan woningen, werktuigen en land te herstellen. Het Dagelijks Bestuur eist van de regering dat deze onmiddellijk een groot bedrag ter beschikking stelt om deze hulpverlening doeltreffend te maken. Alle andere geldinzamelingen moeten onder een nauwgezette gecen traliseerde controle plaats vinden. Het Dagelijks Bestuur eist tevens, dat de ondernemers de lonen doorbe talen van dié arbeiders die door de overstromingen hun werk verloren hebben, en dat van overheidswege een uitkering plaats vindt aan de getroffen boeren en middenstanders, zolang dezen niet In staat zyn hun bedrijf uit te oefenen. Het Dagelijks Bestuur staat op hei standpunt dat de bergings- en hei stelwerkzaamheden snel en doelt rel fend kunnen geschieden wanneer h(iM voor DUW-arbeiders tewerk word gesteld tegen het volle loon. Alle maatregelen moeten worden getroffen om de dijken op de nog be dreigde punten op afdoende wijze te versterken, terwijl de onmiddellijk te beginnen herstelwerkzaamheden er in het belang van volk en land op ge richt moeten zijn, om een herhaling van rampen als deze te voorkomen. Het Dagelijks Bestuur stelt de na oorlogse regeringen-Drees e.a., en in het bijzonder de ministers van Ver keer en Waterstaat, ten volle ver antwoordelijk voor deze ramp. Zij heb ben lijf en goed van de burgerij in de waagschaal gesteld, door geen acht te slaan op de waarschuwingen die reeds jaren lang door deskundigen, Kamerleden en lagere bestuursinstan- ties tot hen gericht zijn, en door de bescherming van het land tegen het water ten achter te stellen bij de alles verslindende militarisatië. Het Dagelijks Bestuur van de CPN roept de arbeiders uit de niet getrof fen steden en dorpen op, bij hun directies de vorming van hulpbrigades' aan de orde te stellen, die met werk tuigen en vervoermateriaal van de onderneming kunnen worden ingescha keld bij de reddings- en herstelwerk zaamheden. Het doet een beroep op alle voor uitstrevende mensen, om van de reeds bewezen hulpvaardigheid nogmaals blijk te geven door deel te nemen aan de nationale inzameling, welke deze week zal worden gehouden. HET DAGELIJKS BESTUUR VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1