jgHHiiP Stormaanval van ongekende kracht op Neerlands tweede stad 30.000 mensen vluchten uit Noordwest-Brabant MAASSLUIS, zwaar getroffen stad WAAR DE NOODKLOK LUIDT Badplaatsen langs Noordzeekust zwaar geteisterd Boulevards van Noord wijk, Katwijk en Scheveningen weggespoeld Hartverwarmende hulp van Rotterdams burgerij Demonstranten als vrijwilligers voor noodgebieden Water teistert Nederland v, Sfce Waarheid van Maaedag 2 Februari 1953 (Van onze verslaggever.) IJMUIDEN, 1 Februari. Twee grote gaten in de Havenkade, een trawler grotendeels rustend op een kademuur, vissersvaartuigen, die bijna allemaal gehavend zijn, ziedaar het beeld, dat IJmuiden Zondag morgen vertoonde, enkele uren nadat de vreselijke Noordwester storm zijn hoogtepunt had bereikt. „Het was een heksenketel, meneer", vertelde ons een oude visser. In het holst van de nacht heerste een alarmtoestand in de vissershaven. Ettelijke trawlers sloegen van de steigers los en dreigden ten onder te gaan. Slechts door de inspanning van vele krachten kon dit worden voorkomen. Angstige uren voor Katwijk Katwijk was het volgende plaatsje, dat wij op onze tocht aandeden. Het vertoonde hetzelfde beeld, maar het had waarschijnlijk de meest angstige uren doorleefd. Het waren de uren, waarin restaurants, een muziektent, een politiepost en twee reddingsposten door de Noordzee werden verwoest en golf op golf stukken wegsloeg van de hoog gelegen boulevard, waarachter het vis sersdorp schuil gaat. Op twee punten dreigde de boulevard te bezwijken, hetgeen een gróte ramp tot gevolg zou hebben gehad. Gelukkig- was toen het hoogtepunt van de storm voorbij. In de vroege morgenuren trof het ge- Een Poolse trawler kwam er slecht af. Het scheepje was door het onop houdelijke beuken tegen de walbeschoei- ïng lek geslagen en liep gevaar te kan telen. Het was reeds zinkende toen het water, dat volgens IJmuidenaren nog nooit zo hoog is geweest, begon te zak ken en do trawler achterliet, rustende op de kademuur. Eerste obstakel op weg van de storm Sinds Zaterdagmiddag 2 uur het moment, dat de loodsdiensten te IJmui den werden gestaakt ondervond het stadje aan de mond van het Noordzee kanaal wat het wil zeggen het eerste obstakel te zijn van een storm, die met ontembaar geweld van zee uit aan komt zetten. Het geluid van een gierende wind en beukenden golven vermengde zich 's nachts met dat van brekende ramen, vallende dakpannen en afbrekende boomtakken. Van het ogenblik af, dat Zater dag de duisternis begon te vallen, kon men met recht zeggen, dat het spookte langs de kust. Zondagmorgen was men eerst in staat ten volle te constateren, op welke wijze wind en zee hadden huisgehouden. Het IJmuider strand, waar 's zomers stedelingen verkoeling zoeken, was een woestenij van planken, balken zinken platen etc. Waar vroeger consumptietenten en houten paviljoens hadden gestaan, was nog slechts een ruïne te zien. Dit beeld zouden wij op onze tocht langs de kust nog vele malen zien. 'Schade in Noordwijk: f S00.000 Noordwijk, de badplaats van „stan ding" zoals zij zich gaarne betitelt, zal heel wat moeite hebben zich voor het nieuwe badseizoen te herstellen van de schade, die het aan zeezijde heeft opge lopen. Over de afstand van enkele hon derden meters is de boulevard wegge spoeld. Waar Zaterdagmiddag nog auto's reden over een prachtige brede wfeg, zag men gisteren een kolkende, schuimende, hoog opspattende wa termassa. Het „Palace Hotel", een der chiqueste gelegenheden te Noordwijk, stond op slechts enkele meters van zee. Volgens een officiële schatting be draagt de aangerichte schade 800.000 900.000 gulden. meentebestuur in allerijl maatregelen om te voorkomen dat bij het volgende hoogtij eenzelfde critieke situatie zou ontstaan. Kraanwagens uit de omliggende plaatsen werden aangewend om grote stukken muren van de ver nielde restaurants naar de zwakste gedeelten van de boulevard te sle pen terwijl arbeiders de diepste gaten dichtten met karren vol zand. 's Middags te 17.07 uur fungeerden de stukken steen als golfbrekers. Zij zo', den echter niets betekend hebben, als de zee toen niet circa anderhalve meter beneden het peil bleef van de afgelopen nacht. Manschappen van het leger en de marine, die in de buurt van Katwijk in reserve werden gehouden om terstond op bedreigde plaatsen te worden inge zet, behoefden niet gealarmeerd te wor den. Duizenden vaten haring dreven weg Scheveningen. Hier richtte de storm grote verwoestingen aan, zowel langs de eerste duinenrij, als daarachter. Var- de prachtige boulevard bleef niet veel over. Over de lengte van een kilometer werd deze totaal opengereten. Zo ge vaarlijk was gisteren de toestand, dat de toegang tot de boulevard voor alle verkeer moest worden afgesloten. Rondom de buitenhaven, sloegen de golven grote delen van de duinrand weg. In de haven zelf steeg het water in de rampzalige nacht tot zulk een hoogte, dat liet de plaats bereikte, waar duizenden vaten haring, voor de ex port gereed gemaakt, lagen opgeslagen. Zij werden door het water als een prooi weggevoerd. Wonder boven wonder kwamen de haringloggers er betrekke lijk goed af. Oude Jansje van der Bent verdronk in haar bed (Van onze verslaggever. Om 11 uur 's morgens passeren we Scheveningen. De havem waaaan Ae vissersvaartuigen schots en scheef liggen te steigeren. De zee-is een kokende, ziedende massa. Maar we moeten voort. Honderden legte vaten bolderen over de kade. Daar tussendoor, op weg naar Ms^ssliae! Om 12 uur precies spreidt zich een onafzienbare watervlakte ..ycpr ons uit. De Noord-Niewerlandse polder. Rechts de spoorweg naaïyHüek van Holland. Daarachter de beruchte Nieuwe Waterweg. Zijn kol kende water is uit de kluisters gebroken. „Het begon om kwart over t Uien 85-janye oude man uit de Sta tionstraat in Maassluis wordt door zijn vullen urenlang tot diep in de nacht dit oude Maasstadje trof. (Eigen foto TROOST Een van de slachtoffers, die door de overstroming have en goed verloren hebben, werd gister- avond'^joor de radio geïnterviewd. De man was in de oorlog zijn huis kwijtgeraakt. Zeven jaar lang woonde hij in een schuur. Nu is hij opnieuw dakloos geworden. Het is een troost voor u, dat u niet de enige bent", zo meende de radio-verslaggever te moeten Het slachtoffer gaf de verslag gever een treffend antwoord: Het zou een veel grotere troost zijn als ik wel de enige was LATERE BERICHTEN Stellendam vraagt groot schip De reddingboot van Stellendam op Goeree Overflakkee heeft vla radio Scheveningen het. ministerie van Verkeer en Waterstaai; verzocht on middellijk een groot schip te sturen om de bevolking te evacueren. Zou zulks niet gebeuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Tot dusverre zyn op Goeree Over flakkee 40 doden geteld. Dordt niet meer critiek Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede, dat de toestand aldaar niet meer critiek ia. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kilkade zijn gedicht, evenals die hij de Wieldrecht en de Veehaven. Bij het tweede hoogtij werd 2.82 meter gemeten, hetgeen aanmerkelijk minder is dan gisterochtend. Vijf arbeiders verdronken op Texel Officieel is thans bevestigd, dat vier arbeiders, die gistermorgen per autobus op weg waren naar de bedreigde plaat sen op het eiland Texel, zijn verdronken toen de bus door het water werd mee gesleurd. Een vijfde inzittende is nog niet gevonden, maar het staat wel vast dat ook hij om het leven is gekomen. Het grootste gevaar op dit zwaar ge teisterde Waddeneiland is thans bezwo ren. 25 VERMISTEN IN NUMANSDORP In Numansdorp (Hoeksewaard) wor den 25 mensen vermist, onder wie een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen. Tal van huizen zijn In gestort. Van de 4500 inwoners werden er 8000 geëvacueerd. De burgemeester verzoekt dringend hulp van een amphlbievaartuïg om de mensen uit hun huizen te redden. 500 VLUCHTELINGEN IN DE AHOY-HAL In de Ahoy-lial te Rotterdam zijn reeds 500 vluchtelingen ondergebracht, die niets meer bezitten dan wat lijf goed en beddegoed, (Van onze verslaggevers.) Twee dingen beheersten deze droeve Zondag in een der grootste havensteden van de wereld, Rotterdam. De massale hulpvaardigheid van de bevolking voor de slachtoffers van de watersnood. Daarnaast de onbeschrijflijke chaos van orders, tegenorders, bevelen en decreten, die het verkeer in de middag hope loos deden vastlopen, die geen leniging in de nood brachten, maar slechts woede en verbetenheid bij degenen die spontaan te hulp snel den, zich meldden en werden weggezonden, terwijl de radio onafge broken oproepen om hulp te bieden de aether inzond. Ratten-leger rukte op uit riolen en kelders Duizenden gezinnen in overstroomde straten werden gastvrij opgenomen by bovenburen. Tafèrèlen, zöais na het af schuwelijke bombardement op 14 Mei 1940, herhaalden zich duizendvoudig en evenals toen stond een ieder die maar helpen kon klaar voor zijn getroffen stadgenoten. De burgerij heeft zich op prachtige wijze gekeerd tegen de woedende water- massa's die een stormaanval van on gekende kracht op de slapende stad begonnen. Ratten Om drie uur 's nachts was op het Noordereiland nog geen water te be kennen, maar een kwartier later ver lieten de ratten in ongekende massa'; riolen en kelders. Zy sloegen op de vlucht voor het naderende onheil. Het opgezweepte water uit Maas- en Rijnhaven stortte zich met kracht naar de Afrikaanderbuurt. Het maakte zich meester van de huizen. Het sloeg de fundamenten van hoekhuizen bloot en baande zich met geweld een weg door de Putselaan. Auto's zakten weg en moesten blij ven staan. In Rotterdam-Zuid vluchtte men voor het water. Vrouwen met kinderen op de arm waadden door het nachtelijk duister tot de knieën in het water. Weg van het onheil! Een oude vrouw viel in een kelder en verdronk jammerlijk. Rotterdam op haar best! Prachtig was de hulp, die overal ge boden werd. Degenen, die geen tijd meer hadden gevonden om kolen uit hun kel ders te halen en in onverwarmde ka mers zaten te kleumen, werden onmid dellijk door him buren met kolen gehol pen. Op blote voeten door het ijskoude water wadend, brachten mannen aard appelen, petroleum en andere brand stof rond voor hen die niets meer had den. Op vlotten bracht men zieke mensen uit het Witte Dorp naar veiliger plaat sen. De rechter Maas-oever bracht het er vrij goed af. Uit een zij-arm van de Leuvehaven spoelde een beurtschip op de kant. Een bewoner aan de Zalmhaven zag tot zijn schrik twee boten op zijn huis aan ko men drijven. Beide schepen liggen nu op de kade, dicht tegen de huizen aan gedrukt. Ook aan het Haringvliet bleef een schip op de wal liggen. „Jan Leis" in actie De Willemskade stond blank. Voor de kade de „Prinses Beatrix", die 's nachts op de Nieuwe Waterweg op een strek dam was gelopen. De sleepboot „Schel de", die hulp wilde verlenen, zonk. De reddingboot „President Jan Leis", die reeds zoveel van zich heeft doen spreken, nam de bemanning van de sleper aan boord.Tn de Waalhaven sloe gen talrijke schepen los en bij de RDM liep een schip omhoog. Rotterdam zit zonder gas. De situatie by de electriciteitsvoorzie- ning is ernstig en rantsoenering dreigt. Er zijn piek-uren ingesteld. Chaos! Het schijnt dat duizenden auto bezitters, aangelokt door de nood- berichten, déze verschrikkelijke Zondag hadden uitgezocht voor een bezoek aan het geteisterde Rotter dam. Duizenden auto's overstroom den de stad, waardoor het verkeer door de Maastunnel ernstig, werd, gestagneerd. Vier fijen dik stonden vrachtauto's met hulp biedende vrijwilligers te wachten en te wach ten Het verkeer zat hopeloos in de knoei. De zaak was de autoriteiten volledig .uit de hand gelopen. In hét wilde weg gegeven bevelen wa ren een ogenblik later weer vergeten. „Stoppen!" werd geschreeuwd. Even later riep dezelfde man verontwaardigd: „Waarom rijdt u niet door?" Een beeld van de onmetelijke chaos in de tweede stad van Nederland op de droevigste Zondag sinds mensenheu genis. Drie scliaatsrijders naar Helsinki Het bestuur van de KNSB heeft be sloten drie Nederlandse schaatsenrijders af te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen, die op 14 en 15 Februari in Helsinki worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen onder leiding van Klaas Schenk de reis naar de Finse hoofdstad ondernemen. Het slaat over de spoordijk en overstroomt de akkers met winter tarwe. Uit de boerderijen zijn van nacht veertig angstig loeiende koeien door de vliegende storm in veiligheid gebracht. Schapen kwa men zwemmend en wadend naa.r droog gebied. Op de verlaten dwarsdyk dartelt een varken. Het holt naar ons toe en geniet van zijn vrijheid. Mannen komen ons bepakt en bezakt tegemoet gestrompeld. Zij hebben nog iets gered van hun bezittingen. Een verblindend wit passagiersschip glijdt statig door de Waterweg op weg naar Rotter dam. Zij wilde niet weg Verder! Aan de rand van Maassluis 'igt de hoeve „De Buis". Een oude ge velsteen een schip met volle zeilen siert de voorgevel. De hooimijten .taan verfomfaaid in de golven. Een melkbus slaat onafgebroken tegen de muur. Een noodklok! Op de zolder van de boerderij moet zich een wanhopige vrouw bevinden. Zij wilde niet weg. De boer heeft urenlang geroepen, maar zij wilde niet van haar boerderij af. Totdat hy voor het steeds wassende water vluchten moest. Maassluis! Zwaargetroffen stad. Be zaaid met plankjes. De houtstapels van de vaten- en kistenfabriek zijn uit el kaar geslagen en het woedende water verspreidde het hout over de stad. Op de hoek van de Stationstraat en Fenacoliuslaan komt een man naar ons toe. „Kunt u niet zorgen dat we drinkwater krijgen, meneer? Ik weet niet wie u bent maar zorg in godsnaam voor drinkwater!" Dan strompelt hij verder met zijn twee emmers. Er is alleen zout water te krijgen. Beneden de Moerdijk naar schatting 70 doden Tilburg en Breda propvol evacués (Telefonisch van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH, 2 Februari. Een stroom van ongeveer 30.000 vluchtelingen uit de geteisterde Noordwest-hoek van Brabant is thans onderweg naar veiliger oor den in de provincie. Breda, Tilburg en Roosendaal zit ten reeds stampvol met evacué's en DEN HAAG, 1 Februari. Om kwart over vijf vertrokken vanaf de Haagse Dierentuin vier bussen met vrijwilligers naar de noodge bieden. Enkele oproepen van het EVC-bestuur in de zaal van de Dierentuin waren voldoende ge weest om ongeveer tweehonderd mannen en vrouwen het besluit te doen nemen onmiddellijk te ver trekken. Zij kwamen uit alle delen van Ne derland. Koud en doornat van het de monstreren in het slechte weer, gingen zij, bereid om te helpen waar te helpen valt. Wie dacht er aan werkkleren? Wie maakte er zich zorgen over, dat hij of zij geen eten by zich had? Toen de bussen propvol startten, verdrongen er zich nog tientallen om heen, die ook mee wilden. Voordat de paar honderd op weg gin gen. spraken we met enkelen van hen. „Die mensen verkeren in nood" zei de 24-jarige Mackay uit Am sterdam. „We moeten onze mede mensen helpen." „Alles op alles zal moeten worden ge zet om het leed te verzachten. Dat ik geen werkkleren bij me heb, is niet be langrijk", aldus de mening van de 40- jarige Gramberg uit Hilversum. En de jonge werkloze Visch uit Am sterdam zei: „Ik voel het als m'n plicht te gaan. Ik ben er trots op, dat de EVC ons heeft opgeroepen. Zo hoort het. Ik las over een natuurramp in Italië enige tijd geleden en toen Is met medewerking van de vakbeweging veel goed werk verzet. Ik ben reeds een jaar werkloos. Ik wil graag werken en voor zulk een doel werk ik dubbel hard." AMSTERDAM, 1 Februari. Om 12 uur hedennacht beschik ten wij over de volgende nog zeer onvolledige gegevens over de toestand op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden: ZUID-BEVELAND Elstdyk: Vier doden. Vele mensen gered van de daken en uit de kruinen der bomen. Dorp geëvacueerd. Kruiningen: Twee gaten in de dyk. Duizenden mensen met boten van de daken gehaald en naar Goes gebracht. Dorp geheel geïsoleerd. Waarde: Algehele evacuatie. Hoofdplaats en Thomaspolderdijk: Alle huizen weggespoeld Baarland en Ellewoutsdyk: Groot gat in de dijk. Het water staat tot de zolder van de woningen. Rilland: Evacuatie van bevolking en vee uit geheel geïsoleerde dorp. Hulp uit Antwerpen. Wolphaertsdyk500 meter dijk weg geslagen. Woeste zee tussen deze plaats en het dorp Oud Sabbinge. Min stens zes gezinnen in nood, maar on bereikbaar door sterke stroom. Borssele: Duizenden vrijwilligers uit de omliggende dorpen werken koorts achtig aan versterking van de zee wering. Ellewoutsdyk: Dringend verzoek om boten. Het fort staat een meter onder water. TijveerhoekVee verdronken. Toe stand Baalhoek critiek. Kleine Molen polder onder water. Hoedekenskerke: Pontonknecht ver dronken. Veerboqt „Koningin Emma" opgelopen maar weer vlotgekomen. Kattendyke: Duizend mannen uit Goes werken aan de zeedijk, die op verscheidene plaatsen zwakke plekken vertoont. De z.g. zak van Zuid-Beveland is het zwaarst getroffen stuk van dit Zeeuwse eiland. In de Kreek- rakdam, de verbinding tussen Noord-Brabant en Zuid-Beveland, zijn vier gaten geslagen van in to taal één kilometer. In de Sloedam, de verbinding tussen Zuid-Beve land en Walcheren, is een gat ge slagen van 100 meter. WALCHEREN Vlissingen: Vermoedelijk vyf doden. Vyf gaten in de boulevard geslagen. Groot gedeelte oude stad diep onder water en zwaar beschadigd. De kanto ren van de veerdienst staan op in storten. Tien bakkeryen uitgescha keld. Broodrantsoenering. Ritten: Groot gat in zeewering. Be volking geëvacueerd. Tweehonderd Schelde-arbeiders te hulp gesneld. Veere: Twee doden. Twee huizen en bestrating weggespoeld. Waterpeil 4 Va meter boven AP. Domburg: Schade door hoge water stand. Bevolking opgeroepen voor dak dichting West-Kapelle. Arnemuiden: Stadje overstroomd. Graauw: Veertig koeien verdronken. Boerengezin met 9 kinderen gered uit instortende boerderij. Het spoorwegverkeer op het eiland is geheel onmogelijk. Vele plaatsen zyn zonder gas en elec- triciteit. Middelburg zit zonder drinkwater, omdat waterleiding bedrijf door zeewater is over stroomd. ZEEUWS-VLAANDEREN Hontenisse: Dijk op vier plaatsen bezweken. Minstens acht mensen wer den verzwolgen door de watermassa's, die in de polder stortten. Ossenisse: Vyf dijkbreuken. Een gat is 100 meter groot. Verscheidene boer derijen ingestort. Een baby verdron ken. Terneuzen: Kind van 2 jaar en twee anderen verdronken. Water staat op de markt één meter hoog. De bewoners van de nieuwe wijken moesten vanmid dag hun meubilair naar de bovenver diepingen brengen. Alle mannen van 16 jaar en ouder helpen bij het vullen van zandzakken en het versterken van de dijk. Twaalf boerderijen in de omgeving staan onder water. Het vee is verloren. Plasstreekpolder: Drie woningen in gestort. Hoofdplaat: Slaperdijk doorgebro ken. Aantal huizen weggespoeld. Dorp wordt geëvacueerd. Breskens: Grote schade in de haven. Hotel loopt gevaar in te storten en is ontruimd. Verscheidene schepen zijn op de havendam geslagen. Kloosterzande: Acht doden, onder wie vier kinderen. GOEREE-OVERFLAKKEE Stellendam: Water staat tot aan de zolders. Drie doden. Vele mensen ge ïsoleerd op hooggelegen plekken, in bo men en op daken. Melissant: Vele mensen moeten uit boerderijen worden gehaald. Middelharnis: Tien mensen verdron ken. Vliegtuigen werpen rubberboten bóven het eiland af. Toestand nog zeer onoverzichtelijk, Het gehele eiland is zonder licht. VOORNE-PUTTEN Oudenhoorn geheel onder water. Zuidland, Abbenbroek en Nieuw-Hel- levoet gedeeltelijk. Oudenbroek en Abbenbroek worden geëvacueerd. Zuidland vraagt minstens 10, liefst 20 motorboten voor de reddingswerk zaamheden. Roeiboten kunnen niet te gen de stroom op, Spykenisse: Water staat tot aan de zolders. Zestien gezinnen zijn dak loos. De gehele mannelijke bevolking van Oostvoorne en omgeving in in de weer om de afslultdam in dc Brielse Maas, die op doorbreken stond, te versterken. Het ziet er naar uit, dat de dam het houdt. Doorbraak zou overstroming van Den Briel betekenen. Hellevoetsluis Vyf bejaarde mensen verdronken. Water twee meter hoog aan de Oostkade. Gedeelten van huizen weggeslagen. TIENGEMETEN EN OOLTGENSPLAAT Beide eilanden staan geheel onder water. Een vliegtuig zag mensen en vee samengedrongen op droge stukken, ROOZENBURG Vier polders ondergelopen. Veel vee verloren gegaan. BEIERLAND 's-Gravendeel Zeven mensen electriciteit. Het dorp wordt geëva cueerd. IJSSELMONDE Poortugaal Twee arbeiders gezinnen bedolven onder puin van in stortend huis. Twee redders verdron ken. In totaal zeven doden. Ridderkerk: Vierhonderd mensen zijn gevlucht uit hun ondergelopen huizen. Het dok is beschaüig'd. Werven en fabrieken staan onder water, gehele mannelijke bevolking werkt aan versterking van de Molendijk. Zwyndrecht: Werven en fabrieken onder water. Tal van huizen en pak huizen ondermijnd en ingestort. Nog geen overzicht van schade en slacht, offers. EILAND VAN DORDRECHT Dordrecht: Oude binnenstad onder water. Barricaden in de straten. Mensen vluchten naar hoger gelegen stadsdelen. Stadhuis en politiebureau slechts per roeiboot bereikbaar. Het water staat een halve meter hoger dan in 1916. In de Dordtse Biesbos is met man en macht gewerkt aan de versterking van de dijken. Boeren moesten vluch ten. Vee is verdronken. Spoorlijnen in de omgeving onder water. Palen van electrische boven leidingen verzakken. De weg naar de Moerdijk is voor auto's onbegaanbaar. Dubbeldam: De burgemeester vraagt 1000 man hulp voor versterking van de dijken. KRIMPENERWAARD EN ALBLASSERWAARD Alom dijkdoorbraken en overstro mingen. In Sliedrecht is een oude vrouw verdronken. Twaalfhonderd hui zen staan geheel onder water. Het vee is op centrale punten in de bijna geheel geïsoleerde stad bijeen gedreven, maar heeft geen voedsel. Veel dieren zijn verdronken. De bur gemeester noemde vanavond de toe stand hopeloos. Papendrecht: Waterleiding uitgeval len. zegt een ander, „even lafgr stqrid het water tot aan m'n middel. Hét was verschrikkelijk!" Uit de Stationstraat wordt een oude bevende man voorzichtig uit een raam. gedragen. Ze brengen hem naar Het hoger gelegen gedeelte, waar het droog Hij wankelt, gesteund door twee man, naar een tochtige garage, waar hij trillend ineenzijgt op een leeg benzi- nevat. Het is dan één uur 's middags. Elf uur later !- Een ziek meisje in pyama, gewikkeld in een deken, wordt behoedzaam wegge dragen. De vader draagt haar als een baby in zijn armen. Hier stond het water twee en een halve meter hoog tegen de vensters te beuken. De etalage van de kruidenier om de hoek is een chaos. „Tienduizend gulden schade i' zegt hij bitter. Vierduizend gulden schade heeft de heer Carré, houder van een laag gelegen garage. De daken van de auto's steken boven het water uit. Er is geen licht, geen gas in Maassluis. Een kopje warm drinken is een weelde. Het water van de ondergelopen Kapel polder heeft 'n gat geslagen in de oprit tot de spoorbaan Schiedam-Hoek v. Hol land. 'n Auto die naast 'n huis bij de op rit stond geparkeerd, is meegesleurd. Niemand weet waar hij is. Het water uit de polder stort zich als een waterval in het lager gelegen kanaak Jammerlijk verdronken In de Korte Piersonstraat staat de troosteloze ruïne van een huis van drie verdiepingen. Het water ondermijnde de gevel. Nog juist op tijd konden de bewoners zich redden. Even later viel de voorgevel met donderend geraas in het kolkende water. Oude Jansje van der Bent uit de Stationstraat. Bedlegerig en volslagen hulpbehoevend. Om kwart over twee steeg het water in haar kamer beneden. Zij hoorde het in het donker tegen de bed rand slaan. Het water steeg. Haar oude broer kwam binnenstrompe- len. Hij kon niets doen. Hij voelde het water langs zijn benen om hoog kruipen. Het steeg tot aan zijn borst. De oude vrouw ver dronk jammerlijk. Op bed en nie mand die hulp kon bieden. Volko men versuft kon de oude man la ter in veiligheid worden gebracht. in Den Bosch wordt alle beschik bare ruimte gereed gemaakt. Tussen de propvolle autobussen denderen veewagens met honderden en honderden geredde koelen over de wegen. Zoals het zich nu laat aanzien zyn Willemstad, Halsteren en Moerdyk de zwaarst getroffen plaatsen in dit ge bied. Men schat het aantal doden op 70. Onder hen zyn een aantal kinderen In Raamdonksveer en volgens nog on bevestigde berichten een groep mili tairen, die aan een dyk werkzaam was en door liet water werd verzwolgen toen deze ging schuiven. In Moerdyk, waar het water 4.20 me ter hoger staat dan normaal, zijn 13 doden geteld, in het geheel overstroomde Willemstad 11. Twaalfhonderd mensen wachten hier op dyken en daken op redding. Andere getroffen plaatsen zyn Dintel- oord, Zevenbergen (gedeeltelijk per trein geëvacueerd), Waalwijk, Waspik, Maaden, Drimmelen, Nieuw-Vosmeer, Sint Philipsland, Hoge en Lage Zwalu- we, Klundert, Fynaard, Bergen op Zoom, Dussen. Vele dorpen zijn geheel geëvacueerd. Tussen de lege, half ingestorte huizen dryven de cadayers van honderden drijven de kadavers van honderden koeien. Nieuw onheil verwacht De ramp begon om één uur gis ternacht, toen ten Oosten van Wil lemstad het eerste gat in de dijk sloeg. Ongeveer terzelfdertijd brak bij Halsteren de Tholense dijk op acht plaatsen door. Niemand heeft nog een overzicht van de rampen, die zich hierna aan dit deel de rampen, die zich hierna in dit deel De vluchtelingen, die terneergeslagen bij de restanten van hun bezittingen zitten of wanhopig zoeken naar ver miste verwanten, zijn zich nog slechts nauwelijks bewust van wat er in de afgelopen 24 uur is gebeurd. En de diverse instanties hebben hun hoofd vol met zorgen over wat nog kan gebeuren. Want vele dyken, die het tot dus verre hebben gehouden, zijn thans zozeer ondermynd, dat elk ogenblik berichten over nieuwe doorbraken worden verwacht. Amsterdam kwam er vrij goed af Twee gewonden AMSTERDAM, 1 Februari. In ver houding tot andere delen van het land is Amsterdam er tamelijk goed van af gekomen. Wel werden veel woonhuizen licht beschadigd. Dakpannen vlogen van de daken, gevels, dakgoten e.d. liepen schade op. Een vrij groot aantal bomen werd ontworteld. Sommige vielen op de tramdraden, waardoor schade ont stond en het tramverkeer gestremd werd. De brandweer had het enorm druk met het verwijderen van losgewaaide brokken steen, bomen en andere obsta kels. In totaal werden twee personen ge wond. Een 24-jarige vrouw reed door de storm met haar fiets tegen een taxi en moest met een bekkenfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 19 jarig meisje werd op de Apollolaan door vallend gesteente getroffen. Ook zy moest worden opgenomen in het zieken hui*. (Vervolg van pag. 1) Een dijkwacht werd door het water verrast en verdronk. Trouuwens tien duizenden bewoners werden verrast. Een van onze verslaggevers, wonende in Rotterdam-Zuid het zwaarst ge troffen deel werd midden in de nacht wakker door geroep op straat. Het water stond toen al in de kamer. Toen hy de deur opende, gulpte het hem in een dikke, viezige stroom tegemoet. Met alleen een deken over de arm snelde hij de trap op naar zijn bovenburen. Het meubilair kwam geheel onder water te staan Zoals het hem ging, ging het dui zenden, tienduizenden Rotterdammers. De stroom viel grotendeels uit. De centrale aan de Galileïstraat moest de stroomvoorziening staken. De centrale aan de Schiehaven werkt wegens water schade maar met twee machines. Honderden meters duinen weggeslagen (~)OK op de Zuidhollandse eilanden is de toestand ernstig. Beierland heeft zeer veel schade opgelopen. In Numansdorp zyn twee polders, sa men 650 ha ondergelopen. Duizenden bewoners moesten worden geëvacueerd. De Oudenhoomse zeedijk by Hellevoet- sluis is op drie plaatsen doorgebroken. De gemeente Oudenhoorn is geëvacu eerd. De polderlanden zijn volgestroomd en honderden stuks rundvee zijn verdron ken. In Hellevoetsluis zyn vijf mensen ver dronken. Een man wilde zyn vrouw red den, waarby hy zelf eveneens om het le ven kwam. De sluitdam in de Brielse Maas by Oostvoorne is over een afstand van 300 meter ernstig beschadigd. De duinen zijn over kilometers weggeslagen. Op Rozenburg, het langwerpige eiland centrale aan de Galileistraat moest de bezuiden de Nieuwe Maas, is de toestand vreselyk. Een groot deel staat blank. Verder naar het Noorden, bij Katwijk, Noordwijk, Beverwijk, Den Helder en an dere plaatsen hebben storm en spring vloed enorme verwoestingen aangericht. Bij Katwijk werden drie restaurants door het geweld van de watermassa's uit elkaar gerukt. Wrakstukken van de gebouwen werden in het zand gewor pen en weer door het water overstroomd. Het resultaat: een troosteloze ruïne. De duinen voor Katwijk en Noordwijk zijn over honderden meters weggesla gen. Bedolven door water en puin TN Petten hield de zeewering het goed, hoewel de watermassa's er af en toe overheen sloegen. In Den Helder werden door de storm de daken afgerukt van een blok van acht huizen (nieuwbouw). De schade aan hui zen (vooral hoekhuizen) in de getroffen streken is trouwens overal zeer groot. Vele berichten bereikten ons over in stortingen van huizen, die door het wa tergeweld waren ondermijnd of al bouwvallig waren. Uit Poortugaal komt de droeve tijding van de dood van twee ge zinnen, die door het water naar de bovenste verdieping van hun huis waren gedreven. Waarschijnlijk door de stuwing van het water is het huis vervolgens ingestort en de bewoners zijn In de chaos van neer stortend puin en de watervloed om gekomen. Twee mannen, die te hulp snelden, kwamen eveneens jammer lijk om het leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2