Demonstratie begin van aanhoudende werk en hogere steun STORM OP 139 ZEE EISTE TENMINSTE MENSENLEVENS Indrukwekkende demonstratie trotseerde storm en regen Waterwolf verslond Zuidland Aan Noordhollands kust voerden ANJV roept op tot vorming jeugdbrigades Dijk bij Capelle al iJsel hield hef uit honderden mannen een verbeten strijd Bij Groote Keeten sloeg de zee een duinenrij weg Grote schade aan strand te Zandvoort Oproep EYC aan alle leden NVV en EVC moeten samengaan 2 De Waarheid van Maandag Februari 1953 (Van onze verslaggever) SPIJKENISSE, 1 Februari. Weinigen hebben waarschijnlijk voor vandaag van het kleine dorp je Zuidland gehoord. U kunt het vinden op het eiland Putten, waar het op een paar kilometer van het Haringvliet ligt, verscholen tussen dijken en hoge bomen. Deze Za terdagnacht en Zondag zullen in Zuidland nooit vergeten worden. Brullend heeft het water de wa terkeringen doorbroken en doorgestroomd tot de gehele Oudenhoornse polder één woeste zee was van schuim en wrakhout. Om vier uur in de ochtend luidde de noodklok in het dorp. Voor velen was dit alarm te laat, omdat toen het water op sommige plaat sen al In de huizen stond. Om vier uur stond het vee in de stallen met de poten te spatten in het zilte wa ter, dat onweerstaanbaar alle be huizingen binnendrong. Om zeven uur kwam het water in de woonkamers, om kwart over zeven stond het tot de knieën van de man, die wanhopig probeerde wat van zijn huisraad te redden. Zondagmiddag om 3 uur stond het water slechts enkel: centimeters onder de huiskamerlamp en 's avonds om 9 uur bevonden zich nog honderden mensen op de zolders, zonder gas en licht, sommigen zelfs zonder voedsel. Op dat tijdstip was Zuidland volkomen geïsoleerd. De laatste toegangsweg, die tot aan de middag berijdbaar was ge bleven, werd nu op verschillende plaat een overspoeld door een kolkende laag water van 75 centimeter. Op diezelfde weg liepen 's avonds koeien, waarvan de eigenaars in geen velden of wegen te zien waren. De onafzienbare r\j auto's, die Zuidland trachtte te bereiken, kwam niet verder dan het tramstation netje, omdat het water op de weg daar achter te hoog werd. De chaotische stroom voertuigen, die over de weg voorttobde, had kop noch staart. Er gingen wagens leeg heen,.dl$ oofc Weer leeg terugkeer den. Van enigè leiding of organi satie bij het reddingswerk was niets te bespeuren. Honderden trokken na de alarmerende radioberichten op eigen gelegenheid naar de Oudenhoornse polder, waar handen tekort waren om de zandzakken hoog op te stuwen tegen de dijken die het nog hielden. Iedereen pakte aan, wat hem voor de handen kwam. In Spyke- nisse zagen wij ongeveer vijfhonderd mannen en vrouwen, merendeels afkom stig uit Rotterdam, zakken zand vullen, voor de bedreigde dyk bij het plaatsje Biert, enige kilometers ten Noorden van Zuidland. Urenlang werkten deze held haftige mannen en vrouwen in de ver schrikkelijke storm onverschrokken naast de vrachtauto's, die de zakken naar de bedreigde punten brachten. Bij Biert vochten mannen als leeuwen AMSTERDAM, 1 Februari On middellijk na de eerste berichten over de nationale ramp, die ons land heeft ge troffen kwam de Dagelijkse Leiding van het ANJV in spoedzitting bijeen. Zy be sloot de jeugd op te roepen tot het vormen van jeugd-brigades, die naar de getroffen gebieden zullen vertrekken om de dijken te helpen dichten en om aan de algemene hulpwerkzaamheden deel te nemen. Tijdens zijn zitting wendde het ANJV- bestuur zich telefonisch tot de heer P. C. Faber, hoofd van het bureau Jeugd zorg te Amsterdam. De heer Faber zeg de toe de Sociale Raad van de gemeente Amsterdam te zullen bijeen roepen en daarna met vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur van het ANJV een be spreking over de inschakeling van de jeugdorganisaties bij de hulp-campagne te hebben. Tijdens deze bespreking zal ook het initiatief van het ANJV om de vertegenwoordigers van alle Am sterdamse jeugdorganisaties bijeen te roepen aan de orde zijn. Eveneens werd een dergelijk telefo nisch gesprek gevoerd met de heer J. Peters, algemeen secrtaris van de Ne derlandse Jeugd-Gemeenschap. om de polder rond Spijkenisse voor on derlopen te behoeden. Tegen de middag nam de storm zo in kracht toe, dat alles wat de mens tegenover het geweld der elementen stelde, nutteloos scheen. Door de barricade van zandzakken en er overheen sloegen slierten water de mannen in het gelaat. De wielen van de auto's zakten diep weg in de modder. Ieder geluid ging verloren in die orkaan van regen en hagel, die de mens de adem afsneed en de handen verstijfde van kou. Maar toch werd er door ge vochten. Daar beneden in de polder brandden nog" lichtjes achter de ramen, waar mensen woonden. Er stond een kinderwieg in de huiskamer en kinder stemmen verklonken ijl en anstig in de storm. Bij Biert spraken we een eenvou dige man uit Spijkenisse. Zijn naam was Metson en hij was zo bescheiden, dat hij beslist niet wou dat onze fotograaf een plaatje van hem maakte. Toen de noodklok 's morgens ook Spijkenisse in rep en roer had ge bracht, had hij mét andere mannen boten gebracht naar de dijken die op doorbreken stonden. Daar werden de boten te water gelaten en terwijl ande ren begonnen de waterkeringen te verstevigen ging Metson in de boot om mensen te redden. Van de zolder van een boerenhofstede haalde hij een vrouw, die nog in het kraambed lag met haar kind van zes dagen oud. In dezelfde boot bracht hij de ver pleegster mee en de andere gezins leden. Al het vee was verdronken. Wij spraken een jonge man uit Ca- pelle aan de IJssel, die toevallig voor een weekeind op bezoek was bij familie. Het was een jonggehuwd paar, dat zich na eindeloze opofferingen pas in de nieuwe spulletjes had gestoken. Het zag snikkend hoe de nieuwe meu bels door de kamer dreven, het vee loeiend omkwam en het kippenhok In wrakhout werd geslagen. Deze dag heeft ontelbare tragedies gezien. Maar ook ontelbare staaltjes van heldenmoed van eenvoudige mensen, die zelf de handen uit de mouwen staken als de autoritei ten niet snel genoeg de hulpverlening organiseerden. 's Avonds om negen uur konden wij met een hoge legertruck op het laatste nippertje het geïsoleerde Zuidland berei ken. Alleen de hoofdstraat, de Ring, was nog droog. Beide dorpscafé's (Meiburg en Kabbedijk) waren doorgangshuizen voor de evacué's, die door de reddings ploegen van de zolders en uit de dak ramen waren gehaald. De overgrote meerderheid van de Zuidlanders was toen al naar veiliger oorden gebracht. Een van de redders vertelde ons, dat hij met drie man twee uur geploeterd had om een boerderij te bereiken die slechts 300 meter ver was. Op de eerste tocht haalden zij twee vrouwen en drie kleine kinderen, maar toen was het ranke platbomertje zo vol, dat een van de redders steeds moest hozen. 's Avonds laat zagen wij pas, dat er motorsloepen van de marine en amphi- bie-vaartuigen werden aangevoerd. Toen viel de eerste natte sneeuw en zagen wij in de verte, achter dat woedende, schui mende water, de bleke lichtseinen van mensen in doodsangst. Dan richten de koplampen van alle auto's zich naar de waterkant om de landing mogelijk te maken van twee sloepen. Er bevinden zich kinderen, twee oude vrouwen en een drietal mannen in. Allen hebben de hele dag in angst en vreze op de zolder van hun huis doorgebracht. Er drijft een dood schaap tegen de zandzakken aan, die hier het water nog tegenhouden en ginds in de diepte, waar het water een stal volkomen heeft overspoeld, bevinden zich zestig koeien, die zelfs de stal niet uitgekomen zijn. Een watermolen staat als een razende te draaien, mensen trachten zich staande te houden tegen de wind, de huizen waar nog mensen zijn, worden verlicht met kaarsen. In café Meiburg zit een lid van een reddingsploeg, die ternau wernood het leven heeft kunnen redden, toen zijn boot omsloeg. Zijn makker zit ergens in de duisternis op het dak van een huis. Om tien uur bemerkt men dat het water nog meer stijgt. En het water staat al van het Haringvliet tot aan nacht droog houden? Dat is de vraag, die alle bewoners van Putten in deze uren bezig houdt. Oud en jong in de weer (Van onze verslaggever) CAPELLE a, d. IJSEL, 1 Februari - Ook by Capelle a. d. IJsel zag de toe stand er niet rooskleurig uit. Even voor bij het veer van De Ruit werd de rljjk hedennacht zodanig bedreigd, dat deze begon te werken. Gas- en waterleiding buizen sprongen, zodat het voor de hulp ploegen bijna onmogelijk werd om te werken. De gehele bevolking begaf zich echter naar de plaats des onlieils en toog aan het werk. Oud en jong ging aan de slag en is op het ogenblik hoewel de hoogst critieke toestand momenteel geweken is nog steeds in touw om te voor komen, dat de gehele Alexanderpolder onder water loopt. Wanneer de> dijk het had begeven, was het water waarschijnlijk tot Leiden toe doorgestroomd. Hedenmorgen om drie uur stond een meter water op de dijk. De buitendijkse inwoners leden hierdoor veel schade aan inboedel, die niet meer in veiligheid kon worden gebracht. Van de hoge kant Van de IJsel komen berichten binnen, dat? de gehele polder daar langzaam vol lobpt. Het veer van De Ruit vervoert om het ogenblik uit sluitend nog personen. De bevolking vaiufde gehele Alexan derpolder is in gereedheid gebracht voor eventuele evacuatie, ook voor het vee zyn deze maatregelen getroffen. Frits Reuter op massa-bijeenkomst Den Haagt DEN HAAG, 1 Febr. Nadat Frits Reuter gesproken had over de nationale ramp, ging hy verder in op de strijd tegen de werkloosheid. De regering en de Unieleiders doen niets anders dan geruststellende ver klaringen afleggen. Maar met deze be loften hebben de arbeiders geen werk. De regering zal millioenen en millioenen guldens moeten beschikbaar stellen voor de getroffen gebieden en voor meer werkgelegenheid. Frits Reuter noemde een aantal nood zakelijke maatregelen op: loonsverho ging en belastingverlaging, uitvoering van een groots plan van openbare wer ken en i;itbreiding van de handel met de Oosteuropese landen. Reuter waarschuwde, dat het aantal werklozen van 176.000 aan het eind van December, in Januari met tienduizenden is vermeerderd. De arbeidersklasse zal zich bij deze ontwikkeling niet neerleg gen. (Applaus). De reactie vergist zich als zij denkt, dat zij de bevolking door ellende en werkloosheid in de armen van het fascisme kan jagen. Reuter wees er op, dat de arbeiders met meer kracht en grotere resultaten zouden kunnen strijden, indien de arbei dersklasse niet verdeeld marcheerde. Indien de leiding van liet NVV één stap wil zetten op de weg van de actie voor meer werk, dan is de EVC bereid alle kracht in te zetten voor het slagen van zulk een actie. De NW-leiders laten de werklozen echter in de steek. Zij hebben het te druk met het ondersteunen van de rege- ringspolitiek. Minister Suurhoff weigert zelfs een delegatie van vakverenigingsleden NVV-ers, EVC-ers en een CNV-er te ontvangen. Suurhoff wil alleen met „bonafide" vakverenigingsleiders onderhandelen, zo zei kameraad Reuter', waarbij hij er aan herinnerde, dat deze leiders zich ver zetten tegen loonsverhoging, zoals bij de BPM gebeurde. Maar minister Suurhoff kan deze de monstratie niet negeren, vervolgde kam. Reuter. Het is de klop op de deur, het is het begin van aanhoudende stryd z oor werk en steunverhoging, een stryd, die men niet kan onderdrukken door ge vangenisstraffen en sabelgekletter. Hierbij wees de voorzitter van de EVC op de processen tegen arbeiders en ar beidersvrouwen in het Noorden van het land. „Het vonnis zal moeten worden ingetrokken en het zè.1 worden in- /n Petten heerst routr... één tlode eiste de see =F. Zo is de ramp die ons land in de nacht 'van Zaterdag op Zondag trof. Woedend stort zich het water in steden en dor pen. Alles met zich meesleurend, alles -op- Zijn weg' veniietiff'end. Een' troriate-' loos beeld van ellende en jammer. Hier stort zich het water door het Raams- donkveer. Een meter hoog beukt het de huizen, onnoemelijke schade veroorza kend. Op de achtergrond een rietberg, die honderden meters ver wordt mee- ONBEREIKBARE PLAATSEN. I De plaatsen Haamstede, Burch, Zie- rikzee, Brouwershaven, Colijnsplaat en Bruinisse zijn noch telefonisch noch per telegram te bereiken. Ten bate van de slachtoffers Woensdag Blauw Wit- Ajax en ZFC-DWS Woensdagavond acht uur zullen er twee voetbalwedstrijden gespeeld wor den., waarvan de baten ten goede ko men aan de slachtoffers van de waters nood. In Zaandam Is er een lichtwedstryd tussen ZFC en DWS, en in het Olym pisch Stadion ontmoeten Blauw Wit en Ajax elkaar. Uitslagen Zaterdagvoetbal WEST 1 DERDE KLASSE: Kennemerland—Spaken burg 2—3; Zuidvogels—SSVU 3—0; IJssel- meervogels—Huizen 2i. WEST 2 DERDE KLASSE A: 's-GravenzandeCa pelle 11: Noordwjjk—Ter Leede 1—0; ARC —Monster 2—1. B: VVGZ—Oranje Wit 6—2; Zwaluwen—Zuidland 11—0; Excelsior (P)— Excelsior (M) 1—1. OOST DERDE KLASSE: DVS—Nunspeet 3—0; DES—WHC 5—3; Sparta—Genemuiden 24. (Van onze speciale verslaggever.) Met verbeten gezichten voerden van de vroege ochtend af honderden mannen een hevige strijd tegen de woedende elementen. De Noord wester storm, af en toe met orkaankracht, beukte de kust van Noord- Holland. In Petten heerst rouw. Daar valt een dode te betreuren, de 51-jarige uitvoerder Freek de Waard, werkzaam bij de firma Daalder, die Zaterdagavond naar het strand was gegaan en bij een poging om materiaal dat zich daar bevond in veiligheid te brengen, het leven ver loor. Freek de Waard keerde niet terug. Hedenmorgen spoelde zijn lijk aan bij St. Maarten aan Zee. Hij was kennelijk aan uitputting overleden. Tussen Camperduin en Groote Keeten bij Callantsoog is de kolkende z,ee het hevigst te keer gegaan. Even bezuiden De Kaap bij Groote Keeten werd de buitenste duinen rij weggeslagen, waardoor een meer van honderden meters in de duinen ontstond. Onder leiding van de heer Adamse werkten daar de mannen en probeerden een „gat" van ongeveer 50 meter dichten. Honderden metera rails van een werk- spoortje werden vernield, ja zelfs ge deeltelijk tientallen meters verder weg neergesmeten. De orkaan toonde zijn kracht. - Men vertelde niet veel, daar tusasen Camperduin en Den Helder. Men werkte en werkte, vulde zandzakken. De Honds- bosse Zeewering heeft zich gelukkig goed gehouden. Maar over de gehele lengte van deze dijk waren huizenhoge golven geslagen gedurende de Zater dagnacht en de vroege Zondagmorgen. De rijweg aan de voet van de zee wering was bijna onbegaanbaar door het zeewier dat in grote hopen het ver keer belemmerde Hondsbossche Zeewering hield het Waar waren Neerlands vlakke stran den, waar waren de vriendelijke, in het zonlicht gloeiende duintoppen? Zondag was het alleen de woedend schuimende Noordzee, die „juichte aan het vlaKke strand" met bulderend geweld. De hele dag gierde de stormwind met ijzige vla gen de bewoners, de werkers en de bezoekers in het gezicht. Van de lage duinenrij langs de gehele kust van Noord-Holland is een groot gedeelte door het water aangevreten, weggeknabbeld of weggeslagen. Niemand heeft, ook daar, de gehele nacht een oog dicht gedaan. Want al hoewel de Hondsbosse Zeewering het hield, moest men nog maar afwachten ot de woeste natuurelementen zich niet aan de binnenste duinenrijen zouden wa gen en dan lagen daar de lage pol ders open en bloot. Trouwens bij Groote Keeten was het bijna zo ver, Indien niet de waakzaamheid van de kustbewoners een grote ramp had voorkomen. Van Den Helder af tot aan Petten, waar we Zondag een bezoek brachten, stonden de voorlopige herstelwerkzaam heden onder leiding van de heer De Bruyne, technisch hoofdambtenaar bij de Rijkswaterstaat. Hij en zoveel ande ren waren niet uit de kleren geweest sinds Zaterdagnacht tot laat in de Zon dagavond. Een zwaar gewonde te Den Helder In Den Helder zelf heeft het ook ge spannen, het water van het Marsdiep kwam in de Buitenhaven tot aan de hekjes van de weinige huizen. Een wachtlokaal van de Tesselse boot werd nagenoeg vernield. Bij het bergen van zijn vletten op de Zeedijk te Den Helder i9 de heer Wouw ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. Daken 'werden in Den Helder van acht woningen weggeslagen. De schade aangebracht door vernielde dakpannen is zeer groot. Trouwens ook onderweg van Amster dam naar Den Helder langs het Noord hollands Kanaal lagen telefoondraden op de grond, palen afgeknapt, terwijl het anders zo rustige en vreedzame Kanaal wel een schuimende binnenzee geleek. Zondagmiddag tegen 18 uur streek de storm ineens. Wel vreesden de be woners van de kust nog de vloed, die om deze tijd opkwam, maar de storm die in de namiddag niet meer uit het Noordwesten kwam, maar bijna pal uit het Noorden, was gaan liggen. Het gehele strand van Zandvoort af, dat ook zeer zwaar te lyden heeft ge had, ligt bezaaid met tegels van boule vards en grote basaltbrokken van de vele strekdammen. Bunkers kwamen ge vaarlijk vrij te liggen doordat het zand eronder weggeslagen was, zodat deze direct gevaar opleverden. Ook op het ogenblik dat we dit schrij ven, omstreeks 20 uur Zondagavond, is het ongewoon stil ln de lucht. Zal de storm na bijna 24 uur uitgewoed zijn? Brits passagiersschip vergaan AMSTERDAM, 1 Februari. De storm, die ons land zo hevig teisterde, heeft op zee zo moge lijk nog heviger huisgehouden. Een vreselijke ramp speelde zich Zaterdag af in de Ierse Zee. Het Britse passagiersschip „Princess Victoria" werd door de storm overvallen en verging op minder dan zes mijlen afstand van de Ierse haven Belfast Lough. Vol gens de laatste gegevens zijn bij deze scheepsramp 139 personen om het leven gekomen. >e „Princess Victoria", een schip van de Britse spoprwegen,1 onderhield de dienst tussen Schotland en Ierland; Za terdagmorgen verliet het vaartuig do Schotse haven Stranraer. Naast de 60 leden van de bemanning bevonden zich 123 passagiers aan boord. In de middaguren werden de eerste SOS-seinen van de „Princess Victoria" te Glasgow ontvangen. Via de radio volgden de berichten van het in nood verkerende schip elkaar in snel tempo op. „Lekgeslagen", „stuurloos", „slag zij", „water in de machinekamer'', luidden achtereenvolgens de mededelin gen, die de gezagvoerder van het schip, James Ferguson, via de aether aan de kusttations zond en die het gehele red dingsapparaat in werking zetten. Op liet moment, dat hulp voor de „Princess Victoria" opdaagde, was het evenwel al te laat De reddingsboten van de „Princess Victoria" moesten worden gestreken. Drie sloepen sloegen bijna onmid dellijk om. Mannen, vrouwen en kinderen verdronken in de koken de zee voor de ogen van de opva renden der te hulp gesnelde sche pen. Slechts een sloep bleef drijven. Hoe wel alles in het werk werd gesteld cm zoveel als mogelijk te redden, overleef den niet meer dan 44 personen de ramp. Tien hunner behoorden tot de beman ning van de „Princess Victoria". Nog meer schepen in nood Van vele op de Noordzee varende schepen zijn tijdens de storm noodseinen opgevangen. De Duitse sleepboot „Gulosenfjord" verspeelde ter hoogte van Texel zijn sleep, de tankllchter „Oder". Aan boord van de lichter bevon den zich vijf runners, allen Duitsers, Voor hun leven wordt het emstigsLe gevreesd. Later seinde de sleepboot zelf ook ln moeilijkheden te verkeren. Het Franse s.s. „Carthage" seinde gistermorgen, dat het voor de kust van IJmuiden op drift was geraakt, nadat zijn stuurinrichting brak. Tevergeefs drong het herhaalde malen op spoedige sleepboothulp aan. Geen sleper waagde zich gisteren buitengaats. Tachtig mijl ten Westen van Ter schelling kwam het liberty-schip „Jala Ketu" uit Bombay in grote moeilijk heden. Met een gebroken stuurinrichting was het voor anker gegaan, doch de ankers hielden het niet. 's Middags o,m kwart over twee kon het evenwel de reis naar Rotterdam voortzetten. De bemanning was er in geslaagd een nood- stuurinrichting te doen functionneren. Voor Hoek van Holland verkeerden gisteren niet minder dan vier schepen ln nood, te weten het Duitse s.s. „In- dustria", het Panamese stoomschip „Barbara Ann", het Deense vrachtschip „Annam" en het Engelse s.s. „Sea- brook". De „Barbara Ann" en de „Seabrook" maakten water en waren er er het slechtst aan toe. De „Industria" seinde gisteravond omstreeks 6 uur nogmaals dringend om assistentie. Alleen de „An nam" was zo fortuinlijk zelf de opgelopen schade te kunnen herstellen en op eigen kracht te 17.53 uur de Nieu we Waterweg binnen te lopen. Op de Schelde liep het 7000 ton grote Belgische schip „Luxembourg" aan de grond. De sleepboot „Maas" is uit Vlis- singen vertrokken om assistentie te ver lenen. Vijf schepen gestrand Voor zover bekend, zyn vijf schepen door de Noordwester storm op de Ne derlandse kust geworpen. Tussen Vlieland en Texel is het Zweedse schip Virgo" gestrand. In on middellijk gevaar bevond het zich gis teravond nog niet. De Groninger kustvaarder „Elisa beth" onderging hetzelfde lot voor de kust van de gemeente Monster in het Westland. De opvarenden konden zich met moeite in veiligheid stellen. Op het eiland Texel is een tot nu toe onbekend vissersvaartuig aan de grond gezet. Volgens de laatste berichten zou de positie van het vaartuig zeer gevaar- lijk zijn. Tussen Noor'dwijk en Katwijk is de kotter „Ouddorp 17" gestrand. Voor dit vaartuig i„ direct gevaar niet aanwezig zodat de bemanning aan boord is ga- bleven. DEN HAAG, Zondag. Hedenmid dag half twee gaf het bestuur van de EVC de volgende verklaring af aan het ANP: „In verband met de noodtoestand, die in verschillende delen van het land tengevolge van de storm en de over stromingen is ontstaan, doet het ver- bondsbestuur der EVC een klemmend beroep op alle by haar aangesloten leden, overal waar hulp noodzakelijk is, deze op alle mogelyke manieren te verlenen. Hierby stellen wij als voorbeeld onze leden uit Rotterdam en omgeving, die reeds heden met man en macht bezig zyn deze hulp te ver lenen."' getrokken". (Langdurig applaus). Tenslotte kondigde kameraad Reuter aan,: dat aanstaande Dinsdag zich op nieuw een delegatie van vakverenigings leden-'naar de regering zal begeven. Voorj dezedelegatie hebben zich reeds NW^ers' spontaan gemeld. Zij zullen de eisen'van.vandaag bij de regering depo neren. Deze eisen zullen doordringen in de gesloten kamers van minister Suurhoff, aldus kameraad Reuter, om dat de werkenden en werklozen met kracht voor de uitvoering ervan zullen vechten. In een eenheid van EVC-ers, NVV-ers, KAB-ers, CNV-ers en onge organiseerden! NVV-lid Van Bennekom HET NVV-lid Van Bennekom, die op de massa-bijeenkomst in Den Haag eveneens het woord voerde, zei onder meer, dat in de rijen van het NVV een steeds gro tere ongerustheid ontstaat over de toenemende werkloosheid. „Het moet mogelijk zijn, dat het NVV en de EVC in deze strijd samen gaan. De arbeiders hebben daar het aller grootste belang bij", zo zei dit NVV-lid. Hij riep z'n NVV-kameraden op druk op de NVV-besturen uit te oefenen om tot deze eenheid te geraken. Jan Siemons uit Finsterwolde sprak .rer de Groningse processen. In een felle rede (leed hij een beroep op de arbeiders tegen de zware straffen te protesteren totdat deze ongedaan zyn gemaakt. (Vervolg van pag. 1) Sterke geest van solidariteit Zo trok deze demonstratie van een held en vurige strydwil door de straten van Den Haag. Gadegeslagen door de bevolking, die zich wegens het slechte weer voor <le ramen der huizen verdrong. Voorafgegaan door het Wittenburgs Fanfarecorps uit Amsterdam openden de werklozen uit Groningen de betoging. Daarachter kwam het uitgebreide hoofd bestuur van de Eenheidsvakcentrale. In de demonstratie zagen wij ook vele leden van het jjartybestuur van de CPN en de leden van het secretariaat Paul de Groot, Gerben Wagenaar, Harry Verhcy en Marcus Bakker. Op de lange Zuid-Binnensingel kreeg men een prachtig overzicht over de kleurrijke betoging, waarin naast de na tionale, EVC- en rode vlaggen, vele doe ken en borden met de leuzen „Werk voor allen", „Uitbreiding handel met Sowjet- Unie, China en Oost-Europa", „Geen huurverhoging", „Verhoging koopkracht" „Eenheid van NVV'ers en EVC'ers" e.a. werden meegedragen. De demonstratie Ie£de een kilometers lange weg af. Geen moment gingen de vlaggen voor de storm neer. Daar, waar een demonstrant met al te grote in spanning tegen de woedende vrind ln zyn vlag voortduwde, hielpen andere makkers. Het doel van de demonstratie en de ongunstige weersomstandigheden verwekte een sterke geest van soli dariteit. Ten Zuiden van Zandvoort is de Duit se kustvaarder „Julius Rütgers" Dp tien meter afstand van de duinenreep aan de grond gezet, Het schip, dat circa 1500 ton meet, ligt zo hoog. dat het maan den zal duren om- het weer vlot te brengen. De bemanning van 25 koppen is aan boord gebleven in afwachting van instructies van de rederij. Bij al deze berichten uit zee komt tenslotte de tijding, dat twe.e vaar tuigen worden vermist. Het zijn een Engelse trawler, aan boord waarvan zich 15 personen bevinden, en het Deense motorschip „Knud", waarvan niet bekend is hoeveel opvarenden het heeft. Voor beide schepen vreest men het ergste. Bejaarde vrouwen werden by de arm genomen. Terwijl de jassen doorweekt waren en vrijwel iedereen natte voeten had, zong men het ene lied na ,t andere. Het Schalmeien-orkest uit Enschede blies de ene mars na de andere en achterin de betoging zorgden de muzi kanten van Avanti er voor, dat de moed niet opgegeven werd. „Het was bijna onmogelijk te blazen", vertelde één der muzikanten, Maar zy deden het en verdienden de bewondering van de be togers. Werklozen uit Beer la en Finsterwolde op podium Op de Kóningskade vlak by de Die rentuin kregen de demonstranten nog een extra hagel- en regenbui. Het leek wel of de natuurelementen de mensen, wilden beletten de demonstratie met succes te- beëindigen. Met de vlaggen schuin vooruit gestoken, de stokken door .drie, vier man vastgehouden, leek het of de werklozen en werkenden slag lever den tegen de storm. In het gebouw van de Dierentuin wa ren inmiddels de eerste groepen al bin nen. Onder krachtig applaus namen de veroordeelde werklozen uit Finster wolde en Beerta op het podium plaats. Wessel Hartog opende iedere keer de korte kettingvergadering. Buiten het gebouw bleven de duizenden in de stro mende regen geduldig wachten tot zij binnen gelaten werden. Met verkleumde vingers draaiden de arbeiders een cïga- ret en werden de natte pakjes brood te voorschijn gehaald. Totdat de beurt ge komen was de toespraak van de voor zitter van de EVC, Frits Reuter, te horen. Tussen vyf en zes uur trokken de bussen weer het land in. De demonstra tie voor werk, georganiseerd door de Eenheidsvakcentrale, was een zeer groot succes, geworden en door de deelname van talloze NVV'ers en EVC'ers van by- zonder grote betekenis. Zó roerei er gedemonstreerd vechtend legen de gierende wind en de stromende regen trokken de demonstranten naar de zaal van de Dierentuin op.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2