WATER TEISTERT NEDERLAND INDRUKWEKKENDE DEMONSTRATIE TROTSEERDE GIERENDE STORM EXTRA EDITIE Reeds 142 doden - vele duizenden gebrek aan leiding ontroerende hulpvaardigheid VOLKSDAGBLAD VOOR NEDERLAND 12e Jaargang No. 1145 Gebrek aan motorboten Onoverzienbare schade CPN Amsterdam vraagt spoed- raadsvergadering aan NI V-ers en EVC-ers betooë^en eensgezind Bij nationale rampspoed nationale hulp! Oproep van het Dagelijks Bestuur der CPN Uitgave C.V. Persorganen Gebouw Felix Meritis, Keizersgracht 324, Amsterdam-O. Gem. Giro-rek. W 5607, Postgiro-rek. 246337 Telefoon 62565 (4 lijnen) V. 31349, 34831, 37796, 39704 Na 6 uur bezorging tel. 62565 Abonn. 45 et p.w., 2.05 p.m., 5.95 p. kW. (Inclusief incassokosten) DE WAARHEID Maandag 2 Februari 1953 5 cent (Van onze verslaggevers en correspondenten) AMSTERDAM, 1 Februari. - Ons land is getroffen door een van de grootste overstromingsrampen uit de geschiedenis. Een hevige springvloed, samenvallend met zware stormen uit het Westen en Noord-Westen, heeft Zaterdagnacht en Zondag op tientallen plaatsen dijkbreuken veroorzaakt. Het door de orkaan wild opgezweepte water stortte zich met donde rend geweld op de lage landen langs onze westkust, sloeg door dijken, zee weringen en duinen heen en overstroomde tal van steden, dorpen en polders. De zwaarst getroffen gebieden zijn de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den,' Westelijk ?<loord®rabant, de'pulders^roijaksm Dordrecht en Rotterdam, benevens de Waddeneilanden. De totale omvang van deze nationale ramp is op dit ogenblik nog niet te overzien. Minstens 142 personen zijn gedood, maar elk ogenblik komen berich ten binnen over nog meer slachtoffers. Vele personen worden nog vermist. De schade aan eigendommen van de bevolking, aan huizen, gebou wen, fabrieken en voorradén, aan akkers, weilanden en vee, aan wegen en spoorwegen loopt in de honderden millioenen guldens. Onmiddellijk na het bekend worden van de verschrikkelijke over stromingen hebben duizenden mensen, doktoren, verpleegsters, dijkwer kers en andere arbeiders, jongeren en ouderen hun hulp aangeboden. Niet alleen in de geteisterde gebieden zelf, maar ook uit alle delen van het land kwamen spontane aanbiedingen voor hulp binnen. Nog tijdens de grote nationale demonstratie in Den Haag van de Eenheidsvakcentrale tegen de werkloosheid, vertrokken vijf bussen met werklozen - waaronder een aantal van de veroordeelde arbeiders uit Beerta en Finsterwolde - naar Dordrecht, om hulp bij de reddingswerkzaam heden te bieden. De Eenheidsvakcentrale heeft zich in een oproep tot haar leden gewend om alle mogelijke hulp te bieden. DEZE orkaan heeft ons land met overrompelende snelheid overvallen. De loeiende storm, die soms een snelheid had van 135 km per uur, joeg muren van water tegen het land op. Reeds in de voornacht van Zaterdag op Zondag bezweken in het Zuidwesten van het land tientallen dijken en berichten over nieuwe doorbraken bleven tot Zondag nacht onophoudelijk binnenkomen. Bij Vlissingen had het water zulk een kracht, dat een gat van 40 meter in de dijk werd geslagen en een groot deel van de binnenstad blank kwam te staan. Op de laagst ge. legen punten stond het water drie meter hoog in de straten. Op andere plaatsen werden dammen en dijken overspoeld of hele duinenrijen weggevaagd, zoals bij Callantsoog. In Westelijk Noord-Brabant schijnen de meeste doden te betreuren te zijn. De dijken werden hier reeds zeer vroeg in de ochtend van Zondag doorbroken. Het aanstormende Water verzwolg duizenden hectaren vruchtbaar bouwland. De bewoners werden door de ramp volkomen verrast en vele tientallen vonden een jammerlijke verdrinkingsdood. De Rotterdamse bevolking, oud en jong vulllen urenlang tot diep in de nacht zakken met zand. die op vrachtauto's naar het bedreigde Ridderkerk worden vervoerd. Prachtige voorbeelden van vaderlandsliefde In de strijd tegen het 'water. j (Eigen foto)' lan(i) kwam onder water te staan en wordt bedreigd. In de dijk by Rammekens is eveneens een gat gestoter. op dezelfde plaats als in de oorlog. Rit them bevindt zich in grote nood. Even critiek is de toestand op Zuid- Beveland. De zeedijken bij de Ellewouds- dijk, Kattendyko, Baarland en Kruinin- gen zijn bezweken, waardoor de ene nolder na de van het "zoaté'water --L In de zak van "'"Zuid-Beveland is de toestand verschrikkelijk. Alom worden honderden personen geëvacueerd. Baby voor ogen van moeder verdronken TN Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzenj Hoofdplaat, Ossenisse, Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Op Zeeuwsch Vlaanderen en dit is 't beeld in alle getroffen gebieden werkt men met man en macht, Snet elke gezonde hand, met alle beschikbare middelen om de ergste gevaren af te wenden. Zandzakken, brokken steen, stukken zeildoek, wat men maar bij de hand heeft, wordt gebruikt om de gaten in de dijken te dichten, of de dijken, die langzaam ondermijnd worden door het doorsijpelende water, te versterken. Bij Kloosterzande stond het water Zaterdagnacht zo hoog, dat men de peilschaal niet meer kon zien. De eerste dijkdoorbraak was bij Hontenisse met het verschrikkelijke gevolg, dat twee huizen letterlijk in het niet verdwenen en acht personen verdronkën, onder wie vier kinderen. Een vader slaagde er slechts niet veel moeite in zyn zoon te reÖdeh, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Een vrouw uit Ossenisse, die haar baby in veiligheid wilde brengen en tot haaf borst door het water moest waden, zag haar kind op een noodlottig moment uit haar ar men weggerukt. De kleine verdronk voor haar ogen. Ook in de Nieuwe Neuzen-polder zijn afgrijselijke ongelukken gebeurd. Het verraderlijke water drong een huis bin nen. De ouders snelden naar beneden om hun kindje te redden, maar de wieg was al omver geworpen en de baby verdronk onder de ogen van de wanho pige ouders. Noord-Beveland geïsoleerd /"YM een indruk te geven van de ver- latentheid en afgeslotenheid van de overstroomde gebieden geven wij hier het verhaal van de veerman van het Katsche veer, die met zijn boot Noord- Beveland aandeed. Zover het oog reikte, zag de veerman niets dan water. De toestand van de dijk was zeer slecht en deze brokkelde ten gevolge van de druk van het water af. Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Anna- polder achter de dijk lagen, waren ge heel weggeslagen. Van de bewoners icas geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de inventaris van de boerderijen en veel dood vee. De veer man ontwaarde in de verte enkele vluch telingen met beddegoed. Hij kon geen contact met hen krijgen Voordat zijn verhaal bekend werd, was er nog letterlijk niets over Noord- Beveland vernomen. Toestand in Zuid-Holland De Krimpenerwaard is voor een deel overstroomd, voornamelijk door een bres in de dijk bij Ouderkerk.. De Alblasser- waard wordt in hoofdzaak uit Westelijke richting overstroomd door gaten bij Pa- pendrecht en Sliedrecht. Het eiland IJs- selmonde heeft het meeste last van water in het Zuiden. Dordrecht is in de nacht van Zater dag op Zondag door enorme water massa's besprongen. Meer dan de helft van de stad werd overstroomd; op een gegeven ogenblik stond het water niet minder dan 3.80 m boven AP, d.w.z. 50 cm boven de ontzaglijk hoge waterstand van 1916. Sirenegeloei en klokgelui TWEN ALS in Dordrecht werd- in om liggende plaatsen als Zwijndrecht de noodtoestand afgekondigd door geloei van sirenes en klokgelui. Deze onheil spellende geluiden deden de mensen uit hun slaap opschrikken. In de aarde donkere nacht vluchtten de mensen over haast met nog wat have en goed over de wegen naar veiliger oorden, of zij begaven zich naar hoger gelegeni verdie pingen van hun huizen. Voor Al te veel mensen kwam de waarschuwing of hulp te laat Zo wordt uit Maassluis bericht, dat een 68-jarige vrouw in een huis aan het Zandpad door het water werd overrom peld en ingesloten. Zy heeft nog hulp trachten te halen, maar kon niet tegen het geweld van het water op. Zy ver dronk jammqriyk. Op dc eerste ..etage van ditzelfde huis werd Zondagochtend een oude man van 74 jaar geheel in de war door buren in zijn bed aangetroffen. Hij lag reeds half in het water. Met moeite kon hij gered worden. Maassluis is trouwens als geheel zwaar getroffen. Op vele plaatsen stond het water meters hoog. Aan de inboedel van de bewoners is enorme schade toe gebracht. Vele fabrieken zijn beschadigd. Vlaardingen en Rotterdam /"AOK in Vlaardigen is de toestand nog steeds ernstig. Het 8000 ton metende schip. „Stad Vlaardingen" raakte in de haven op drift, maar kon met enige 'moeite weer veilig in de kabels gelegd worden. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput ondergelopen. Rotterdam heeft een vreselijke nacht doorgemaakt. Niets of in elk geval veel te weinig vermoedend legden de be woners van de Maasstad zich Zaterdag avond ter ruste. Het water steeg. Aanvankelijk nog langzaam, maar al sneller en sneller. Het water werd met millioenen hecto liters de stad ingespoten. Om ongeveer half vijf in dë ochtend bereikte het de hoogste stand. (Zie verder op pagina 3) EVC van WSR doet beroep op directie Het dagelijks bestuur van het bedrijfs- bestuur EVC, afdeling Wester Suiker Raffinaderij, heeft zich Zondagavond telefonisch tot de directie van dit be drijf gericht met het verzoek personeel en materiaal beschikbaar te stellen voor de noodgebieden. Een en ander met be houd van loon. Enkele arbeiders van de WSR zijn reeds Zondagavond naar de noodgebieden vertrokken. AMSTERDAM, Zondagavond. Het districtsbestuur van de CPN, Amster dam, heeft zich hedenavond tot Burge meester en Wethouders gewend met liet verzoek om reeds morgen (dat is dus Maandag) een raadsvergadering te he ieggen in verband met de nood in de getroffen gebieden. Het districtsbestuur is van mening, dat dë noodgebieden on middellijk alle steun en hulp van Am sterdam nodig hebben. COLLECTE IN AMSTERDAM Het Rode Kruis houdt vandaag in de hoofdstad een collecte ten bate van het Nationale Rampenfonds en het daar mede verbonden Algemene Rampen fonds. Collectanten wordt verzocht zich te melden bij het. Rode Kruis, Paulus Potterstraat 2, tel. 90952. Particulieren, die kleren of goederen willen inzamelen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Sociale Raad, Herengracht 174, tel. 48344, 45405 en 42547. Het Wijkcentrum Betondorp is gister middag reeds op initiatief van de buurt- afdeling der CPN met een inzameling begonnen. Duizenden eisten in Den Haag: Werk voor allen (Van onze verslaggevers, DEN HAA(>, 1 Februari..— >j?t noockvqer gaten slecht onderhonden Nederlandse dijken g-&i.ijjen hatf, ueinoijs'creerdeii van- daag in Den Haag duizenden en duizenden werklozen en werkenden voor de eis: Werk voor allen. De gierende storm, gepaard gaande met ijskoude hagel- en regen buien, kon de kilometer lange demonstratie, georganiseerd door de EVC, niet uit elkaar jagen. Met man en macht werden de nationale vlaggen omhoog gehouden. Tegen de storm in trokken de betogers met geestdrift en vastberadenheid door de straten van Den Haag naar het gebouw van de Dierentuin. Groep voor groep werd in het gebouw van de Dierentuin door Frits Reuter, voorzitter van de EVC, toegesproken. Frits Reuter wees in zijn korte toespraak op de nood-toestand in ons land. „De oorzaak daarvan is, evenals van de werkloosheid, de regerings- politiek. Met 176.000 werklozen in 't land heeft de regering nagelaten voldoende geld voor versterking van de dijken uit te geven om de erfvijand van ons volk, het water, te weerstaan." Frits Reuter stelde de mannen uit Rotterdam, die niet aanwezig konden zijn, als voorbeeld. Zij wa ren direct met het hulpwerk be gonnen. „Wij eisen", riep Frits Reuter uit, „dat de regering onmiddellijk millioenen en millioenen voor de noodgebieden en de slachtoffers zal uitgeven." De oproep van Frits Reuter tot hulp verlening over te gaan verwekte een grote beweging onder de demonstran ten. Vrijwilligers werden opgeroepen di rect naar de noodgebieden te vertrekken. Vier autobussen werden gecharterd. De arbeiders stonden te dringen om in één der bussen te komen. Onder donderend applaus gaven zich als eerste vrijwilligers vier werkloze arbeiders uit Groningen op, die vorige week tot zware" straffen werden ver oordeeld, omdat zij hogere uitkering hadden verlangd. Propvol met. vrijwilligers, verge zeld door de communistische Tweede Kamerleden Henk Gortzak en -Jan Halten en EVC-bestuurders, trokken de auto's weg in de richting Rotter dam. Deze machtige demonstratie voor TVE reddingswerkzaamheden werden bemoeilijkt door een gebrek aan voertuigen en motorboten. Dit euvel deed zich trouwens op alle Zuidweste lijke eilanden gevoelen. De gehele dag werden via de radio oproepen uitgezon den van burgemeesters van geïsoleerde dorpen, waarin dringend om motorboten werd gevraagd. In tal van overstroomde dorpen, ste den en gehuchten hebben de bewoners uren lang moeten doorbrengen op zol ders, daken of zelfs in toppen van bo men. Velen hebben de nacht van Zondag op Maandag doorgebracht op de zolders van huizen, die tot aan de dakgoten onder water staan. De Zeeuwse eilanden en ook Zeeuwsch Vlaanderen zijn door de woedende ele menten van alle kanten tegelykertyd besprongen. Zo brak bijvoorbeeld op Walcheren niet alleen de dijk bij Vlissingen, maar tegelijkertijd stroomden ook Veere en andere plaatsen onder. De Sloedam (ver binding tussen Walcheren en Zuid-Beve- "TEN verschrikkelijke ramp heeft Nederland getroffen. De waters nood van Zaterdag en Zondag heeft tientallen doden geëist, talloze gezin nen dakloos gemaakt, arbeiders, boe ren en middenstanders van hun brood winning beroofd. Ze heeft een schade veroorzaakt van naar schatting hon derden millioenen guldens, waarvan een groot deel direct drukt op de bewoners van de getroffen gebieden. Bij zulk een ramp is er slechts één weg tot leniging van de nood: natio nale, centraal georganiseerde hulp. Het Dagelijks Bestuur van de CPN heeft vastgesteld dat de regering niet centraal heeft ingegrepen, maar de hulp en het reddingswerk, die in de eerste plaats staatszaak zijn, heeft overgelaten aan plaatselijke autoritei ten en particuliere instellingen, dié onvermijdelijk langs elkaar heen wer ken. Hierdoor kon de prachtige hulp vaardigheid die ons volk onmiddellijk heeft betoond, voor een groot deel niet tot haar recht komen. Het Dagelijks Bestuur eist van de regering, dat deze onmiddellijk over gaat tot het instellen van een cen trale raad voor dfi hulpverlening, die van uitgebreide bevoegdheden wordt voorzien. Deze raad moet het recht hebben tot vordering van de benodigde voertuigen, schepen en levensbenodigd heden. Hy moet de evacuatie van de getroffen gezinnen organiseren en voor deze landgenoten behoorlijke onderkomens vinden. Een dergelijke hulpinstantie moet onmiddellijk de beschikking krijgen over de benodigde gelden, om, in af wachting van volledige schadevergoe ding, de getroffenen van kleding, levensmiddelen en andere levensbe hoeften te voorzien en om de schade aan woningen, werktuigen en land te herstellen. Het Dagelijks Bestuur eist van de regering dat deze onmiddellijk een groot bedrag ter beschikking stelt om deze hulpverlening doeltreffend te maken. Alle andere geldinzamelingen moeten onder een nauwgezette gecen traliseerde controle plaats vinden. Het Dagelijks Bestuur eist tevens, dat de ondernemers de lonen doorbe talen van dié arbeiders die door de overstromingen hun werk verloren hebben, en dat van overheidswege een uitkering plaats vindt aan de getroffen middenstanders, zolang dezen niet in staat zyn hun bedrijf uit te oefenen. Het Dagelijks. Bestuur staat op het standpunt dat de bergings- en her stelwerkzaamheden snel en doeltref fend kunnen geschieden wanneer hier voor DUW-arbeiders tewerk worden gesteld tegen het volle loon. Alle maatregelen moeten worden getroffen om de dijken op de nog be dreigde punten op afdoende wijze te versterken, terwijl de onmiddellijk te beginnen herstelwerkzaamheden er in het belang van volk en land op ge richt moeten zijn, om een herhaling- van rampen als deze te voorkomen. Het Dagelijks Bestuur stelt de na oorlogse regeringen Drees e.a., en in het bijzonder de ministers van Ver keer en Waterstaat, ten volle ver antwoordelijk voor deze ramp. Zy heb ben lijf en goed van de burgerij in de waagschaal gesteld, door geen acht te slaan op de waarschuwingen die reeds jaren lang door deskundigen, Kamerleden en lagere bestuursinstan- ties toe hen gericht zijn, en door de bescherming van het land tegen het water ten achter te stellen by de alles verslindende militarisatie. Het Dagelijks Bestuur van de CPN roept de arbeiders uit de niet getrof fen steden en dorpen op, bij bun directies de vorming van hulpbrigades aan de orde te stellen, die met werk tuigen en vervoermateriaal van de onderneming kunnen worden ingescha keld bij de reddings- en herstelwerk zaamheden. Het doet een beroep op alle voor uitstrevende mensen, om van de reeds bewezen hulpvaardigheid nogmaals biy'k te geven door deel te nemen aan de nationale inzameling, welke deze week zal worden gehouden. HET DAGELIJKS BESTUUR VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ NEDERLAND. werk, op het moment', dat geheel ons volk in beroering is over de ramper... die onvergetëïykTblijven. Zij waren gekomen uit het uiterste Noorden van ons land, uit het Zuiden, uit Twente en Amsterdam, de IJsel- streek en Zaanstreek. Uit het Oldambt in Groningen waren ze in de vroege morgen om zes uur ver trokken. Met moeite hadden de mannen en vrouwen zich tegen het noodweer in naar de halteplaatsen begeven. Toen zij in Den Haag aankwamen stroomden regen en hagel onafgebroken uit èen grauwe hemel neer. Onverzette lijk begaven de arbeiders, de vrouwen en de jongeren zich naar de verzamel plaats, het Jacob van Campenplein. „We moeten wat doen", zei de schil der uit Deventer. „Ik ben lid van het NVV en drie maanden werkloos. Als we ons koest houden gelooft de rege ring het wel. Wij zullen allen werk krij gen als de arbeiders het eens zijn." „Om werk te krijgen kan er geen ver schil van opvatting bestaan", merkte een Haarlemse KAB-er op. Hij vertelde, dat honderden arbeiders en vrouwen uit Haarlem gekomen waren. De reiskosten waren betaald door de werkers in de bedrijven en door de middenstand. Op het Jacob van Campenplein kon men spreken met EVC-ers, NVV-ers en anders-georganiseerden of ongeorgani seerden uit het gehele land. Zij allen waren gekomen door de oproep van de Eenheidsvakcentrale: Werk voor allen en behoud van werkgelegenheid. (Zie verder pag. 2.) Dicht, op elkaar gepakt staan demon stranten in stromende regen en ijzige koude geduldig te wachten, totdat de deuren van de Dierentuinzaal open gaan voor de volgende vergadering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1