WEERBERICHT WESTHOEK-NIEUWS Tientallen doden op Noord-Beveland Brabants Nieuws In één oogopslag IN OOSTENGELAND MAAKTE MEN HETZELFDE DOOR ALS HIER Vier personen van vlot op Oosterschelde verdronken Huis ingestort met 20 mensen er in Aantal doden thans 250 Vele schepen verkeerden in nood MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 THOLEN PLAATSELIJKE FILM. Woensdag werd alhier de op initiatief van de Thoolse harmonie „Concordiia" opge nomen plaatselijke film vertoond. Deze film gaf het normale dagelijkse leven in Tholen op het doek te zien. De voorstelling trok zeer veel belangstelling. ST. ANNALAND BENOEMING. Tot tweede ambtenaar aan de gemeen tesecretarie alhier is benoemd de heer J. Leune, thans werkzaam als leerling aan de secretarie te Stavenisse. GESLAAGD. Voor het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het diploma machineschrijven zijn geslaagd mej. PI. Moerland en de heer G. de Bruine, beiden alhier. GEERTRUIDENBERG RIKCONCOURS VOOR MUZIEK. De sociëteitevereniging Apollo" geves tigd in hotel Stal, alhier, organiseert in Fe bruari a.s, een rikconcours. De opbrengst hirvan komt ten goede-aan het instrumen- lenfonds van de harmonie. Apollo, dat reeds lang al het mogelijke in het werk stelt gel den te verzamelen voor de zo dringend no dige aanschaffing van instrumenten. 's-GRAVENMOER FILMAVOND Vanavond wordt door de afdeling 's Gra venmoer van het Ned. Rode Kruis in „Het Wapen van 's Gravenmoer" een film ver toond, getiteld „Dr Ehrlieh's geheimzinnige kogel". De voorstelling vangt aan om 7.30 u. SPRANG-CAPELLE BAZAR S.D.O. De voetbalvereniging S.D.O. alhier organi seert op Vrijdag 20, Zaterdag 21 en Maandag 23 Febr. een bazar in het gebouw van de Chr. Volksbond. Vrijdagavond 20 Febr. 's avonds om 7 uur zal de officiële opening geschieden door burgemeester Smit. RUITERA VONDEN De jaarlijkse ruiteravonden van de Mar- grietruiters zullen Woensdag 4 en Donderdag 5 Febr. worden gehouden in café 't Bruggetje. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „De klom en de Goudvis. Deze avonden zijn toegankelijk voor donateurs en genodigden. WASPIK ZUIGELINGENZORG Donderdag zal dé cursus voor zuigelingen en kleuterverzorging beginnen, uitgaande van het Groene Kruis. De cursus zal gegeven worden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. Bridgen. De meesters komen in Breda in actie De thuiswedstrijd van de Stichtse Bridge club te Utrecht zal ditmaal in onze stad worden gespeeld en wel op Dinsdag 3 Februari a.s. in de Graanbeurs; zij vangt aan om halfzes. Het bestuur van de Stichtse is n.l. tegemoet gekomen aan het verzoek van haar twee Duitenleden, de heren Pels Rijcken en Lolcama, om ook eens een wed strijd in eigen huis te mogen spelen. Een geste, welke iedere Bredase speler wel zeer zal appreciëren, omdat er nu een kans is deze grote strijd van nabij te kunnen volgen. Het betreft hier een wedstrijd voor de Viertallencompetitie waarbij voor de Sticht se zijn opgesteld de heren Schreuder en mr Kramer en onze stadgenoten, de heren Lolcama en mr Pels Rijcken. De Continental Club uit Amsterdam treedt aan met de heren Gebr. Goudsmit, Cats en Kater. Bezien wij de huidige stand van deze competitie, dan blijkt, dat de Continental na 5 partijen ongeslagen aan de leiding staat met 10 C.P. en dat de Stichtse 4 C.P. wist te behalen. Hieruit valt af te leiden, dat de Sticht ;e Dinsdagavond een zware kluif wordt voorgeschoteld en dat haar viertal in topvorm zal moeten spelen, om enige winst te kunnen boeken. Wij weten, dat onze stadgenoten zich van deze moeilijke opgaaf volledig voorbereiden en wensen hun gaarne succes toe. Er zulen 40 spellen worden gespeeld in een open en gesloten kamer. Bokswedstrijden van „De Bredase Ring" Zaterdagavond werden in de St Joseph- kring door de boksvereniging „De Bredase Ring" wedstrijden georganiseerd ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van deze vereniging. Er namen boksers uit" Breda, Vlissingen, Den Haag en Tilburg aan deel. De interessantste partij was die in het lichtgewicht tussen A. Huysmans (Breda) en De Vos (Den Haag). Huysmans bokste zoals het behoort, en boekte in alle vier de ronden een licht overwicht tegen de onbesuisd slaande Hagenaar. Ted van Duren (Breili) verrichtte een bijzonder goede prestatie door van Lubig (Vlissin gen) te winnen. Scheidsrechter Kareis had de leiding van de wedstrijden goed in han den. Namens de vereniging D.O S. uit Vlissingen werd de jubilerende vereniging gelukgewenst door de heer Nieuwpoort. Deze richtte ook waarderende woorden tot trainer Gerdlngh. De uitslagen waren: Grinwis (Breda) v.o.p. van Delsinan (Den Haag), De Gruy- ter (Vlissingen) w.o.p. van Dekema (Den Haag). Ter Haar (Breda) w.o.p. van Brou wer (Den Haag), H. Dik (Vlissingen) W.o.p van L. Ros (Den Haag), A. van Perre (Breda) verloor door opgave in de eerst® ronde van Geervliet (Vlissingen), Huys mans (Breda) v.o.p. van De Vos (Den Haag), Jacobse (Vlissingen) v.o.p. van Van de Bogaard (Tilburg), Buis (Breda) v.o.p. van Malgo (Vlissingen), Vrins (Breda) w.o.p. van Zeebregts tTilburg), Nieuwpoort (Vlis singen) bokste onbeslist tegen Hogenband (Den Haag), Van Riel (Breda) w.o.p. van Buster (Tilburg) en Van Duren (Breda) w.o.p. van Lubig (Vlissingen). Uitbreiding Laiidbouwlmishoud- school te Oudenbósch Door het bestuur van het pensionaat „St Anna" te Oudenbosch, is het uitbrei den van de bestaande Landbouwhuishoud- school aldaar gegund aan Gebrs van Agt- maal te Oudenbosch voor ƒ43.887.—. Pluimveemarkt Den Bosch Op de pluimveemarkt van Zaterdag wei den aangevoerd circa 13.500 stuks. Prijzen: lichte kippen 2.052.10 per kg. lev. gew.; zware soorlen van ƒ2.102.20 per kg. lev. gew.: tamme konijnen van 1.80 —1.95 per kg. lev. gew.; tamme konijnen 4 7.50 per stuk. Handel vlugger dan de vorige week met hogere prijzen. Kleinere aanvoer van tamme konij.nen, handel iets vlugger met wat hogere prijzen. Weinig aanvoer van wilde konijnen en eenden. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd: 969 runderen, waaronder 438 t.b.c.-vrij. 95 graskalveren. 732 nuchtere kal i-eren. 349 schapen en lammeren, 264 zeugen, 116 varkens, 25 bokken en geiten, in totaal 2550 stuks. Prijzen: stieren 400—650; kalfvaarzen 800—1050: pinken en 400—575; melk koeien 800— f 1075; kalfkoeien 800— 1100; vare koeien 550850; graskalveren f 220— 340; nuchtere kalveren 5543; schapen 75—110; lammeren 65—95: zeugen 220 ƒ.350: bokken en geiten 10—35. De handel in rundvee en varkens was matig, in schapen en nuchtere kalveren traag. Wereldbank verstrekt India lening voor ontwikkelingsplan De Wereldbank heeft India'een' lening van 19.5 millioen dollar verstrekt voor de ontwikkeling van het dal van de Damodar, het belangrijkste industriegebied van het land. De lening dient ter financiering van projecten, welke beogen dit gebied te be schermen tegen overstromingen, de produc tie van electriciteit te vergroten en de aan leg van kanalen voor bevloei ing en trans port. Er zullen in het dal nieuwe water krachtstations worden gebouwd, die een gezamenlijke capaciteit hebben van 100.000 kw. De lening heeft een looptijd van 25 jaar en draagt een rente van 4 7/8 inclusief een commissie van 1 Met de aflossingen zal op 15 Juli 1956 worden begonnen. Eerste Klasse A: GVAV—NEC 4—0 Eerste Klasse B: Go Ahead—Elinkwijk1—1 VitesseBe Quick (Gr.) 22 Enschede—Heerenveen 2—2 Eerste Klasse D: j PSV—TEC 0—1 Tot dusver 80 doden gemeld (Van onze correspondent te Londen) Ook aan de andere kant van de Noordzee heeft de orkaan op vreselijke wijze huis gehouden. De Engelse Oostkust werd ernstig geteisterd. Vooral het gedeelte dat precies tegenover de Nederlandse kust is gelegen en dat een landschap vertoont, dat zoveel met het onze gemeen heeft, namelijk de graaf schappen Suffolk, Norfolk en Lincolshfeêe, dal een district heeft, dat niet voor niets ..Holland" heet. Onze voorvaderen hielpen het droogmaken. Overal worden thans dijk breuken en overstromingen gemeld. Tussen de 70 en 80 personen zijn om het leven gekomen. Velen hiervan stierven door verdrinking in hun woningen. De spoorwegen en het verkeer op de weg zijn in een deel van Oost-Engeland ont wricht. Duizenden telefoonpalen zijn afge knapt waardoor het thans nog moeilijk is een volledig beeld van de toestand te krijgen. In Sheerness. de marinehaven in Kent. aan de monding van de Theems, zonk eer. onderzeen en kapseisde een fregat. Een eiland in de Theemsmonding liep ge heel onder. De bevolking is naar Londen overgebracht. In Clacton, een bekende badplaats, kwa men vijf personen om. In Kingslynn ver dronken 13 mensen in hun huizen. Great. Yarmouth, de bekende badplaats en vissers- haven. welke recht tegenover IJmuiden ligt, zag 100 huizen zwaar beschadigd. De halve stad staat onder water. De vissersvloot werd ernstig geteisterd, doordat 37 drifters zwaar werden beschadigd of geheel werden stuk geslagen. Het water stond twee meter hoog in Lowestoft, in Norfolk, waardoor de stad in tweeën werd gesplitst. Honderden personen werden geïsoleerd. Roeiboten varen door de hoofdstraten om de mensen uit huizen en hotels te halen. Vele auto's, op weg naar Londen en andere steden, werden door het water verrast en moesten door de inzittenden worden ver laten. De nachtbootverbinding tussen Harwich en Hoek van Holland is tot nader order op geheven. De laatste nachtboot kwam Zater dagochtend binnen. Zondag is de Arnhem van Harwich naar de Hoek vertrokken, na dat Zaterdagnacht de dienst was stopgezet. De Duke of York zou Maandag, na het aanbreken van de dag, zo mogelijk uit Hoek van Holland vertrekken. Aangezien een deel van de spoorlijn naar Harwich is ondergelopen, beginnen en ein digen de boottreinen naar en van Londen in het plaatsje Wrabness, in Essex, vanwaar passagiers met autobussen naar en van Har wich worden vervoerd. De B.B.C. gaf Zondag een uitvoerig over zicht van de situatie in ons land en van de genomen noodmaatregelen. Wereldbank stelt onderzoek in Australië in De leider van de economische afdeling van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, prof. E. de Vries, heeft te Sydney verklaard, dat de bank Australië als een goed investeringsobject beschouwt. Prof. De Vries zal gedurende zes weken een onderzoek instellen naar de Australische landbouw. Hij verklaarde, dat de bank te vreden was over de wijze, waarop door Australië het geleende geld besteed wordt en geloofde niet, dat een Australische aan vrage voor een derde lening niet zou wor den ingewilligd. Australië heeft in een tweetal leningen 150 millioen dollar verkregen. Daarvan heeft het 43 millioen besteed voor de land bouw. Met het opnemen van gelden op de tweede lening is echter pas kort geleden door de regering een begin gemaakt. STADSNIEUWS BERGEN OP ZOOM Brand in de Wilhelmina-kazerne. Zater dagmiddag omstreeks drie uur werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in de WUhelmina-kazerne. Het bleek dat er brand was ontstaan tussen het dak en de schoorsteen. De mechanische ladder wagen verleende hulp. Er werd nogal wat schade aangericht. Kind overreden. Zaterdagmiddag stak in de Lieve Vrouwestraat het zoontje van de familie Van Huffel uit de Bruinevisslraat plotseling de straat oyer voor een auto. Het kind kreeg de voorwielen over de borst. Het werd direct bij omwonenden binnengedra gen. waar geneeskundige hulp werd ver leend. Met vrij ernstige inwendige kneusin gen werd het kind per auto naar zijn ouder lijke woning vervoerd. Zweefvliegen op Woensdrecht. Na ruim drie maanden stil te hebben gelegen, zijn Zaterdagmiddag de lessen van de Zweef- vliegelub op Woensdrecht weer aangevan gen. Daar het weer zeer ongunstig was. kon van vliegen niets komen. Er werden theo retische lessen gegeven. Aanbesteding. In de Hal van het stadhuis werden door de directeur van gemeente werken diverse aanbestedingen gehouden in 6 percelen. In perceel I Houtwaren en timmerwerken schreven 8 firma's in. Laagste was A. J. Snoek Bergen op Zoom 27"« beneden tarief. Hoogste Th. Benning 5beneden tarief. In perceel IT. Metselwerken en stukadoors werken en metselmaterialen schreven 1 fir ma's in. Ch. Videier 3beneden tarief; A. C. van Loon en Zn volgens tarief. In perceel III. Ijzerwaren schreven 2 fir ma's in. P. Jansen 16% beneden tarief; A, Bakx en Zn 15% beneden tarief. In perceel IV. Grof smeedwerken schreven 3 firma's in; laagste P. Jansen 16 beneden tarief; hoogste Bakx en Zn 10% beneden tarief. In perceel V. Fijn smeed-, zink en lood- eieterswerken schreden 7 firma's in. Laagste A. ,T Schuurbiers 13% beneden tarief: hoog ste J. HeïjnsMusters 12% boven tarief. In perceel VI. Verfwerk schreven 9 firma's in. Laagste A, K. Wei.isters 30% beneden tarief; hoogste A. J. Koopman 3% boven tarief. Voorts werd aanbesteed het. uitbreiden van de tekenkamer van Gemeentewerken. Er waren 8 inschrijvingen. Hoogste A. van Loon 5988,laagste G. C. de Kon en Zn 5272.—. Stichting Carnaval. Zaterdagmiddag hield de optocht-commissie in het V.V.V.-kantoor weer een zitting. De bestuursleden zijn zeer tevreden over de deelneming. Op het ogen blik hebben al ingeschreven 4 grote groe pen, 12 middelgroepen en 8 kleine groe pen. Vier wagens hebben zich al voor de optocht laten inschrijven hoewel er nog aan enige (in geheim) wordt gebouwd. Tal van paren en enkelingen kwamen zich on- geven, evenals een viertal grote muziek groepen en enkele kleinere. Het belooft weer een grootse optocht te worden. De Carnavalsbals beginnen te draaien. Za terdagavond warén zowel in de Hollandse Tuin als in de Korenbeurs gemaskerde bals. In de Hollandse Tuin is het zgn. Smoeltjes hal van de zomeravondcompetitie. In de Korenbeurs het eemaskerde bal van de Ma chinefabriek N.V. Holland. In beide zalen was een gezellige drukte en er heerste een echte Carnavalsstemming. Ongeluk. In de nacht van Vrijdag op Za terdag ïs op de weg van Stavenisse naar Oud-Vossemeer een ernstig ongeluk ge beurd. Met de vrachtauto van de kaashandel Gouda uit Bergen op Zoom kwamen enige inwoners van Tholen meegereden, die in Stavenisse een uitvoering hadden bijge woond. Even buiten St. Annaland verloor de bestuurder A. V. uit Tholen de macht over het stuur. Hij reed van de dijk een watergang in. De cabine kwam onder water terwijl de beide inzittenden in de cabine bekneld geraakten. A. V. was er nogal ern stig aan toe. Hij had o.a. 'n verbrijzelde arm. Omwonenden hoorden de klap, waarmee de wagen in de waterpang reed en schoten te hulo. V. werd naar hel Alg. Burgergasthuis te Bergen oo Zoom vervoerd. Receptie Berecn op Zooms Mannenkoor. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan hield het bestuur van het Rergen op Zooms Mannenkoor in de Grote Zaal van de Ko renbeurs. Zaterdagmiddag een druk bezochte receptie. Eén van de eersten, die de geluk wensen kwam aanbieden, was de bescherm heer notaris Van Gruting en kort daarna kwam een hele rij van vrienden van de vereniging, al of niet met een bloemstuk, gelukwensen aanbieden. Toneeluitvoering T.O.G. In de grote zaal van Thalia heeft Zaterdagavond de Kon. Erk. Toneelvereniging T.O.G. een uilvoe ring gegeven. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven van A. den Hout. „Ik trouw met de melkboer". De hoofdrollen werden in dit stuk vertolkt door de heer T. Olieslagers (als Bernhard Oostring). Theo, zijn dochter, werd zeer goed vertolkt door Tops Olieslagers, die als tegenspeler had Jaap Kamoman, de melkboer, welke rol werd vertolkt door Leo v. d. Berg. Het stuk werd zeer vlot gespeeld en de volle zaal heeft weer voloo genoten. Een gezel lig bal (orkest The Music Mixers) werd na het toneelstuk gegeven. Geslaagd. Aan de sportschool Felix Jans- sens te Bergen op Zoom slaagden voor de Gele Band Judo de heren C. Linders, Ber gen op Zoom; F. Huijbrechts, Putte; Hou te- Den. A. van Loon en J. Mangelaars, Kruis land. Vanmorgen eindelijk kwamen de eerste berichten over Noord-Beveland, waarover men reeds lang in grote ongerustheid verkeerde. Bijna het ge hele eiland staat onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen al in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden. In Ierseke is vannacht een vlot aangespoeld met drie mensen van Schouwen-Duive- land. Zij vertelden, dat vier anderen op de Oosterschelde van het vlot waren geslagen en verdronken. In Raamsdonksveei; zijn een baby van zes weken en een man verdronken. Met de bovenstaande slacht offers was het aantal doden gestegen tot ISO, doch gevreesd moet wor den, dat het aantal nog zal toenemen, want vanmorgen was het nog op geen enkele manier mogelijk gebleken met Schoutven-Duive- I a n d contact te krijgen en wie weet wat daar is gebeurd. De drie men sen van het vlot konden alleen vertellen, dat hun eigen polder geheel was overspoeld. De omvang van de ramp was vanmorgen nog steeds niet te overzien. Ieder uur in de nacht werd de ramp nog verschrikkelijker. Tegen de morgen kwam het ontzettende bericht, dat in 's-Gravcn- d e e 1 in totaal reeds meer dan 50 slachtoffers te betreuren zijn. water is vervolpens over de Blaaksedijk ge lopen en heeft de Mijnsherenlandpolder drassig gemaakt. Het dorp Mijnsheereniand loopt geen gevaar. De verbindingen van de Hoekschewaard met de buitenwereld zijn verbroken. Onze zegsman deelde nog mee, dat in Klaaswaal geen gebrek aan voedsel, maar wel aan drinkwater bestaat. Men hoopte boten te krijgen om het contact met de bui tenwereld weer op te kunnen nemen. De dorpen Oud- en Nieuw-Beijerland, Mijnsheereniand en Westmaas. geiegen ten Noorden van Klaaswaal, worden no- niet bedreigd. Aan de dijk wordt gewerkt en men verwacht dat deze het zal houden. De eieefrische stroom is in deze plaatsen uit gevallen. De watervoorziening levert nog geen moeilijkheden op. 's Gravendeel is tele fonisch niet bereikbaar. In 's-Graventleel is een huis ingestort waarin 20 mensen een toevlucht hadden ge zocht. Allen werden door het water mee gesleurd. Ongeveer 600 mensen zijn bijeengebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Er stond vanmorgen ï'uim anderhalve meter water ïn de school. Vannacht omstreeks één uur zijn te 's-Gra- endeel wederom twee dijken doorgebro ken. De Pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Toestand in de Hoekschewaard hoogst ernstig In de Hoekschewaard is het eerst de dijk van de Torensteepolder van de ambachts heerlijkheid Cromstri.ien ender water gelo pen. Deze polder ligt aan het Hollandsch Diep. Gevreesd wordt dat hier minstens zeven personen het leven hebben verloren. Tnen deze polder volgelopen wes brak de dijk naar de Numanspolder door, waarin Numansdorp ligt. Het opdringende water brak daarna door de dijk van de Nieuw Cromstrijense Polder onder de gemeente Klaaswaal. Laatstgenoemde plaats bleef droog, maar het water in de polder rijst nog steeds. Onder de gemeente Heloenoord heeft de buitendijk van de Zomerlandse Polder, ter hoogte van de Barendrechtse brug het be geven. Voor zover bekend, hebben de in woners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veiligheid kunnen stellen. Het Nederlandse amusements muziek onder de loupe Het bestuur van de stichting „Onze Lichte Muziek" heeft een commissie ge ïnstalleerd, die zal onderzoeken of er in de Nederlandse amusementsmuziek typische elementen aanwezig zijn en, zo ja, hoe deze verder tot ontplooiing gebracht kun nen worden. Het is een bekend feit, dat er ver scheidene landen zijn, waar in de amuse mentsmuziek de typische elementen uit de volksmuziek een overheersende rol spelen. Als voorbeelden hiervan kunnen o.a. ge noemd worden de amusementsmuziek uit Spanje, Zuid-Amerika, Frankrijk. Italië, Hongarije, Zweden, Zuid-Afrika en de ne groïde jaaz. De thans benoemde commissie zal bestu deren of ook in de Nederlandse amuse mentsmuziek folkloristische elementen aan wezig zijn en of deze tot verdere ontwik keling gebracht kunnen worden. Op deze wijze hoopt de stichting „Onze Lichte Mu ziek" te komen tot verheffing van het peil van deze muziek en tot verbetering van de publieke muzikale smaak. Leden van de commissie zijn: prof. mr Jaap Kunst, conservator van de afdeling volkenkunde van het Kon. Instituut van de Tropen en hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit, Joari Fresco, componist van lichte en semi-klassieke werkjes, Anton Kersjes, dirigent van het orkest van het Tuschinski-theater te Amsterdam, en Jan Vogel, die vorig jaar van het ministerie van O. K. en W. een opdracht tot het com poneren van een orgelwerk heeft gekregen. Deze commissie hoopt over enkele weken haar rapport te kunnen uitbrengen. Lichters werden opgetild als ilotedopjes en vlak bij de huizen „neergezet". Laatste Berichten Volgens (ot na toe binnengekomen berich ten, is het aantal doden reeds gestegen tot ruim 250. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: Gocrdte-Overflakkee 40; Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1; Nieuwe-Neuzen- polder 1; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Texel 4; Terneuzen 4; Willemstad 12;, Moer dijk 13; Hontenisse 8; Krabbendijke 4; 's Gra vendeel circa 55; Dinteloord 3; Stellendam 7; Middelbands 10; Iïoedekenskerke 1; Hondsbossche Zeewering 1; Sliedrccht 1; Maassluis 1; Veere 2; Oosterschelde (van Schouwen) 4; Kortgene circa 35; St Phi- lipsland 1; Raamsdonksveer 2; Hoeksë- waard 7. Japanse regering wil optreden tegen unfaire practijfcen Naar gemeld wordt, bestudeert de Ja panse regering maatregelen tot bestraf fing in de toekomst van unfaire praktijken van Japanse maatschappijen, teneinde wrijvingen tussen Japanse cn buitenlandse exporteurs te voorkomen. De wet ver biedt wel unfaire praktijken, maar kent geen straffen voor degenen, die zich niet aan het verbod storen. Van hooggeplaatste zijde is medegedeeld, dat aan het einde van dit jaar ir. de staatscourant puolicatie zal plaatsvinden van praktijken, die als unfair worden beschouwd en waartegen op grond van de wet zal kunnen worden opgetreden. Colette viert liaar 80ste verjaardag De leden van de „Académie Concourt", waarvan Colette zelf ook lid is, heiben de verjaardag 'van hun presi dente op waardige wijze gevierd. Zij herdachten ook de dag 50 jaar geleden waarop de Académie Con court werd opgericht. Colette, die op 28 Januari 1873 te St Sauveur in Puy- saye (Yonne) werd geboren, zit hier achter haar ver jaardagstaart niet kaarsjes. Achter haar, v.l.n.r.: Gerard Bauer, Francis Car co, R. Arnoux, R. Dor- geles, A. Billy en Armand Salacroup. Waarschijnlijk ses runners verdronken Verscheidene Nederlandse en buitenland se schepen, die zich voor de Nederlandse kust bevonden, hebben op de noodgolven verbinding gezocht met de vaste wal. Dwars voor Texel verloor een Duitse sleepboot zjjn sleep, een tanklïchter. Men vreest voor het leven van de zes runners, die zich aan boord bevinden. De redding boot Prins Hendrik heeft tevergeefs naar de lichter gezocht. In de IJmuidense haven verkeerde de Poolse trailer Korab 2 in zinkende toestand. Toen het water zakte, werd het gevaar voor het schip minder. De Duitse tankboot Julius Ruthers (800 ton) werd bij Zandvoort op het strand ge worpen. Het schip ligt zeer ongunstig. Drie van de 15 opvarenden zijn aan boord ge bleven. De anderen zijn van boord gehaald. Het Indiase s.s. Jala Ketu (7180 ton) dreef op 80 mijl ten Zuiden van Terschelling rond met een defecte stuurinrichting: het anker was weggeslagen. Zondagmiddag seinde het schip, dat de schade voorlopig was gerepa reerd. Het schip stoomde toen op naar de Maasstad. Het Franse ss Carthage (2709 ton) geraakte drie mijl uit de kust ter hoogte van Noordwijk stuurloos. Het schip heeft zijn anker uitgeworpen. De reddingboot Neeltje Jacoba is in de nabijheid. Het Duitse s.s. Industria (3.353 ton) be vond zich Zondagmiddag voor Hoek van Holland in moeilijkheden. De ankers wa ren losgeslagen. Het schip verzocht drin gend om assistentie. Het Deense s.s. Anne Thron (1661 ton) bevond zich Zondagmiddag op 120 mijl ten Noorden van IJmuiden in moeilijkheden. Het Nederlandse s.s. Kota-Agoeng is het Deense scheepje hulp gaan bieden. Doordat de lading van de Nederlandse kustvaarder Franka II (487 ton) was gaan schuiven, had het schip noodseinen uitge zonden. Het bevond zich toen bij de Ter- sehellingerbank. Het werd bijna als verlo ren beschouwd. Waarschijnlijk heeft de be manning de toestand kunnen klaren, want in de loop van Zondagmiddag seinde het schip, dat het geen assistentie meer nodig had. De Panamese tanker Barbara Ann (8718 ton) heeft Westelijk van Hoek van Holland een lek opgelopen. De tanker voer naar Hoek van Holland, waar het schip voor an ker zou gaan om beter weer af te wachten; een Engels stoomschip bleef enige tijd in de nabijheid om eventueel hulp te verlenen. Ter hoogte van West-Schouwen verkeer de het Finse schip Bore VI in nood. Het Britse schip Selby (1.039 ton) verkeer de 32 mijl van IJmuiden in moeilijkheden. De lading van het schip is gaan schuiven. Het schip is in de buitenhaven van IJmui den voor anker gegaan. Het Belgische schip Luxembourg (7000 ton) is bij Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen. Het Zweedse s.s. Virgo, dat bij Vlieland aan de grond was gelopen, kwam op eigen kracht vlot. De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder bleef enige tijd in de nabij heid om eventueel hulp te verlenen. Het Russische s.s. Enisei seinde, dat hét zich op 30 mijl van Den Helder in nood be vond. 1-Iet lichtschip Goeree is enkele mijlen af gedreven. Er is grote schade aan boord. Onder andere is de stuurhut ingedrukt. Het Nederlandse tajikvaartuïg Tiba (5239 ton) heeft ten Westen van Breskens zij'n roerquadrant gebroken. Het schip hoopte toch Antwerpen te kunnen bereiken. Bij Texel zit een vissersvaartuig aan de grond. De motorreddingboot Joan Hudson uit, Cocksdorp zou pogen assistentie te ver lenen. Het nEgelse s,s. Seabrook heeft gemeld, dat hét zich 30 graden N.W. van Hoek van Holland in nood bevindt. Het schip maakt water. Op de rede van Vlissingen liggen diverse schepen voor anker, waaronder de Capl- taine Paret, die zijn stuurboord-anker heeft verloren en om een sleepboot heeft ver zocht. De reddingboot Prins Hendrik van Den Helder is zestien uur lang op zee geweest. Verscheidene andere schepen, waarvan de namen nog ontbreken, hebben Zondag in de loop van de avond noodseinen uitgezonden. Afnemende wind Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Aanvankelijk iu bet Zuiden en Zuid-Wes ten van het land krachtige, geleidelijk ver der afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige Noorde lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iels lagere. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN*. Hedenmorgen om 8 uur werden op het vlieg veld Gilze-Rijen de volgende waarnemingen gedaan; Barometer; 761.3 mm. Wind: Noord 23 km per uur Temperatuur: 2.5 gr. C. Maximum temperatuur: 5 gr. C. Minimum .temperatuur: 2 gr .C. 3 Februari Afnemende maan Zon op 08.20' onder 17.29 Maan op 22.47; onder 09.24

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5