De zwaarst geteisterde gebieden Humanisme, werkgelegenlieidspolitiek koopkracht verhoging aan de orde en Partij raad bespreekt actuele problemen Dr. Kortenhorst over Katholieke staatkunde Nooit was het oordeel van de fractie zo vrij als onder Romme Niet vervreemden maar binden Verwoestingen in Rotterdam Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden Hér - - Electr. centrales uitgevallen Ook P.T.T. treft maatregelen DE TIJD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Het stormde buiten en in het Jaarbeursgebouw sloegen deu ren met harde klappen dicht. Maar in de vergadering van de Par tijraad heerste een mild klimaat, toen Zaterdagochtend het politieke deel van de agenda werd afgewerkt. Was deze voorjaarsstemming, die afstak tegen de wat kregele sfeer van ander halve maand geleden, voor de partij een voorbode van een naderende len te? Prof. Romme hield zijn jaarrede voor de Partijraad in grote stijl. In zijn brochure „Het Miserere van de katholieke staatkunde in Nederland" heeft prof. Veraart de welsprekend heid van de fractievoorzitter aldus beschreven: „Gemakkelijk spreker als hij is, is hij toch een bombastisch redenaar, vol van holle rheitoriek in zijn eindeloze en gladde volzinnen. En de inhoud daarvan is zeer dikwijls volmaakt duister. Voor een onge schoolde menigte is dat misschien niet zo heel erg, een wat ontwikkeld pu bliek wordt er ten zeerste door ge- irriteerd. Met deze beschrijving zou aan de jongste programrede van prof. Rom me te weinig recht worden gedaan. Weliswaar ontbrak de rhetorische voordracht niet, maar de brede opzet, de logische compositie en de weldoor dachte formulering van deze rede zouden haar zeker geschikt maken voor rustige herlezing in gedrukte vorm. Op ogenblikken als deze vindt de politieke leider van de K.V.P. de breedheid van woord en van gedach te, die passen bij zijn formaat. Hij had de vergadering in zijn greep en het debat veranderde daaraan niets. In tegendeel, aan het slot van het debat kon dr. Kortenhorst met een verkla ring, dat de samenwerking in de frac tie nog nooit zo degelijk, hartelijk en vrij was geweest als onder deze voor zitter, van de zaal een klinkende ovatie voor prof. Romme uitlokken. Het doet altijd goed als een Neder lands politicus getuigt van gevoel voor verhoudingen door zijn rede te beginnen met beschouwingen over de internationale toestand. De rede kwam daardoor op het niveau, waar men liever staatkunde dan politiek zegt. Intussen mondde het betoog over de bedreigde positie van ons land toch uit in een conclusie voor de interne politiek: in dit bedreigde land dienen alle positieve krachten in het rege ringswerk te worden betrokken. Al dus werd een brede basis gelegd on der de brede-basis-politiek. Een tweede pleidooi voor deze brede- basis-politiek volgde: de katholieken hebben de plicht de massa van de onkerkelijke arbeiders niet van hen te vervreemden, doch veeleer te bin den. Het is blijkbaar 'de oprechte overtuiging van prof. Romme, dat zijn brede basis een belangrijk apos tolisch aspect heeft. Hij is niet zo na- ief te menen, dat katholieke staat kunde de onkerkelijken zal terug voeren naar bovennatuurlijk geloof, maar hij meent wel, dat meer of min dere vijandigheid van deze groepen veroorzaakt kan zijn door de houding der katholieken in het staatkundige. Het is een respectabel optimisme, dat doet hopen op de „doorbraak naar ons". Het komt ons voor, dat dit beoogde effect van het samengaan met de P.v.d.A. thans na zoveel jaren zou moeten kunnen worden toegelicht met concrete' feiten of verschijnselen en dat het ontbreken van zulk een toelichting een leemte was. Toen in het debat op de schaduwzijden was gewezen en een der sprekers, zij het schuchter, gevraagd had om een mea culpa wegens „nivellering" en „koude socialisatie", volstond prof. Romme met de opmerking, dat deze grote woorden hem nog nooit met concrete voorbeelden waren toegelicht. Wij weten niet of het naar aanleiding van dit antwoord was, dat op een ander ogenblik de documentatie van fractie en partij nog gebrekkig werd ge noemd. Het was maar goed, dat de lunch tijd verbood hieromtrent een on vruchtbaar debat voort te zetten. Het zwaartepunt immers van prof. Rom- me's rede zien wij niet zozeer in de (zeker niet platonische) liefdesver klaring aan de brede basis, maar in de reële en actuele belemmeringen voor die liefde, die in het verdere betoog werden genoemd. Dezelfde vaagheden, die prof. Rom me inmiddels bij zijn critici meende te onderkennen, trof hij ook aan in het practische beleid, dat het huidige kabinet op enkele kernpunten hard nekkig in de nevelen blijft hullen. Bij de begrijpelijke moeilijkheden om alles wat er aan vast zit te overzien, noemde prof. Romme het toch een schreeuwende noodzaak, dat nu ein delijk eens volkomen duidelijke taal wordt gesproken ten aanzien van de wijze waarop de regering het schep* pen van werkgelegenheid denkt aan te pakken. Hetzelfde geldt voor de gezinspolitiek, waaromtrent op Prins jesdag vertrouwen wekkende klan ken werden vernomen, die echter .eveneens in vaagheid verloren drei gen te gaan als er geen uitwerking van de thettna's op volgt. Vaagheid was zelfs niet geheel vreemd aan het antwoord dat prof. Romme als goed politicus gaf op de vraag, hoe men zich de verwezenlij king zou dienen voor te stellen van het bereiken van het voor de fractie duidelijk gestelde doel: de herkerste ning zowel van onszelf als van de grote massa der ongelovigen. Steeds zal dat antwoord naar gelang de om standigheden n.l. anders moeten lui den, zo merkte hij op. Inmiddels gaf hij op korte t e r mij n wèl een duidelijke koers aan: het positief uit gaan naar de anderen, met handha ving van onze beginselen. En hij ver taalde dit meer concreet-staatkundig in: samenwerking met onze principi- (Van onze parlementaire redacteur) Met de rede, waarin prof. Romme op de tweede dag van de vergadering der Partijraad de grote lijnen van de politiek van zijn fractie uiteenzette welke rede wy Zaterdag in 'n groot deel van onze oplage konden publiceren kwamen de besprekingen Zaterdag volkomen uit de sfeer van de electorale techniek, om defi nitief te verankeren in de actuele problemen. Behalve een groot aantal leden van de fracties van de K.Y.P. in de beide Kamers, was ook dr. Kortenhorst, de voor zitter van de Tweede Kamer, in Utrecht aanwezig. Ook deze zeer ervaren nestor in de Katholieke politiek heeft ter vergadering het zyne gezegd. Hy sprak over het belang van de katholieke staatkunde, ook op dit ogenblik en hij vergeleek onze eeuw en de positie van het Christendom daarin met de laat-Romeinse tijd. Ook toen was het Christendom in verdrukking, maar de grootste gevaren die het be dreigden, waren niet de wreedheden van Nero en Diocletiaan. Veeleer lag het gevaar in de verscheurdheid door de eerste ketterijen, die in het christendom zelf ontstonden. Toen, zoals nu, gaat het weer voor een groot deel om godsdienstige kwesties. De strijd tussen goed en kwaad De vraag voor af tegen Christus is niet alleen door Schaepman gesteld, maar zelfs in de rede waarin president Eisenhower zijn presidentschap aan vaardde. Het gaat weer om de strijd tussen goed en kwaad, tussen Christen dom en wat daarbuiten staat. Voor het winen van die strijd zijn katholieke staatslieden, die op de bres staan, on misbaar. Gelukkig zijn zij nog te vinden op vele plaatsen in het vrije deel van Europa en gelukkig heeft ook Neder land de lijn via Schaepman en Nolens weten voort te zetten. Dr. Kortenhorst kon de vergadering de verzekering geven, dat de katholieke fractie in het algemeen en hy in het bijzonder het volste vertrouwen had in prof. Romme en de wyze waarop hy zijn apostolische taak ziet en behartigt. Er zyn wel eens boosaardige verhalen de wereld ingestuurd, dat professor Romme de fractie zou domineren, zo dat eenstemmigheid van de fractie fei telijk geen eenstemmigheid zou zijn, maar dit kon dr. Kortenhorst met grote beslistheid tegenspreken. „Ik heb in de fractie gediend onder Nolens en Goseling, onder Aalberse en Deckers, maar ik kan u verzekeren, dat onder geen van allen de vrijheid van het woord zo veilig was als bij de huidige fractievoorzitter." Opmerkelijk was ook wat pater Stok man bij de replieken nader over het humanisme zei. Er was hem uit de ver gadering op gewezen, dat er onder de katholieken, met name de intellectuelen, geen volkomen eenstemmigheid is ten aanzien van de wijze waarop het huma- nsime dient te worden aangepakt. Een professor in de filosofie heeft onlangs de stelling verdedigd, dat in plaats van een strijdvaardige houding ons katho lieken veel beter de toenadering zou passen, daar immers onkerkelijkheid dikwijls een kwestie is van parochiële tekortkomingen en verwaarlozing. Het gevaar in extremisme te vervallen, dat vele buitenkerkelijken lopen, zou ons tot voorzichtigheid moeten Pater Stokman repliceerde daarop met het maken van een streng ondei- scheid tussen personen en stelsels. Tegenover de eersten past ons van zelfsprekend niets anders dan de liefde. Tegenover het stelsel moeten wij ons verweren. Men verwachtte van dat stelsel ook geen oplossing en bescherming tegen extremisme. Kan een stelsel een oplossing geven, wanneer het niet uitgaat van God? Kan het op de duur hoevast bieden, vooral wanneer we reldschokkende gebeurtenissen zich voordoen? En als onze activiteit in de zielzorg onvoldoende is, dan kan dat nooit een reden zijn om de taak waarin wij tekort zijn geschoten dan maar over te dragen aan degenen die dit stelsel zonder God propageren. Spaar ons voor deze stelsels, zo rede neerde magister Stokman, die wat de practische kant van deze zaak betreft nog eens herhaalde, dat zijn bezoek bij minister Staf hem overtuigd had van de goede instelling van de minister. Nooit zal hij humanisten die niet positief kunnen verklaren humanist te zijn. de gebruikelijke faciliteiten geven om de humanistische bezinningsbijeenkomsten bij te wonen. Nooit zal hij ook humanistische verzorgers in het leger zelf, dus in de kazernes, toelaten en ook staat hij met de V.Pop het. stand punt, dat de buitenkerkelijken onder de zorg van de kerk thuis horen. Er is dus een groot verschil in behandeling van de thuisfronten van christelijke en humanistische huize. De heer Berkhout had de opmerking gemaakt, dat de vaststelling van het aantal verzorgers, dat blijkens de mede delingen van minister. Staf, tot de hu manistische verzorging wordt toegela ten. maar een slag in de lucht was. maar pater Stokman zag daarin wel de gelijk een belangrijk winstpunt. Via de begroting zal immers de Kamer jaar lijks een zekere contróle kunnen uitoe fenen, waarbij zij van deze cijfers kan uitgaan. Met de heer De Wolf was hij overtuigd, dat het de humanisten niet om verzorging, maar veeleer om kern vorming te doen is. Maar toch kan de overheid subsidie niet geheel weigeren Alleen al om practische redenen niet, want een zeer sterke maatschappelijke agitatie en een scherpe politieke hetze zouden daarvan 't gevolg zijn. Men moet het een tegen het ander afwegen en dan niet vergeten, dat er slechts van een zeer gering subsidie sprake is. Het zou volgens pater Stokman het beste zijn, indien de overheid een eigen neutrale „sociale dienst" in het leven zou roepen en daarbij het humanisme zou inschakelen. Een interessante kwestie werd door een andere expert van de fractie uiteengezet, n.l. door drs. M. Janssen, die nader in ging op de noodzaak van een program van werkgelegenheid. Alleen dan wan neer het particulier initiatief de taak niet aan kan, zoals bij het Breedband- project van oud-minister Van den Brink, kan zij met eigen investeringen op de stoel van de ondernemer gaan zitten. An ders past haar slechts de taak van „kli maat scheppen". Drs. Janssen gaf te kennen, dat het idee vah dr. Delfgaauw, die tot een politiek van ruime koop- kracht-verhoging wilde overgaan, op en kele bezwaren stuitte. Op de eerste plaats komt dan het inflatiespook om de hoek gluren, vervolgens dient men er op be dacht te zijn, dat dit alles parallel moet lopen met een verruiming van de ex port. Wat de veel besproken methode van openbare werken betreft. daarvan was hij zeker geen tegenstander zonder meer, maar dit dient weer ten nauwste gekoppeld te worden aan het doel: de werkloosheids verzorging structureel te doen zijn, waarbij deze deel moet uit maken van het grote industrialisatie beleid. Dr. Delfgaauw had zijn plan tot verho ging van de koopkracht mede met het oog op de positie van de middengroepen ge propageerd. Het zou volgens hem vooral goed werken, daar bij de middengroepen een grote inhaalvraag bestaat, die vanzelf de productie zal stimuleren. Hij sprak de hoop uit, dat de K.V.P dit vraagstuk met hetzelfde elan zou aanpakken als waar mede dat van de middengroepen door de partij is aangegrepen. Aan het eind van de vergadering werd de stemming bekend gemaakt, die aan de K.V.P. een nieuw bestuuraanwees. Voor zitter Andriessen zag liet vertrouwen in zijn beleid wederom duidelijk uitgespro ken door ziin benoeming tot voorzitter. Ondervoorzitter werden prof. dr. ,T. Gielen en Chr. Matser. terwijl in het nartijbe- stuur werden gekozen: Th. S. J. Hooy, C. G. A. Mertens. J. A. Middelhuis, mr. P. J. M. Aalberse. F. H, Terwindt, J. J, de Wit. mej. A. Nolte. mevr. L. Dings-Hen- drickx. mej. C. Stringa. prof. mr. L. G. A. Sell lichting en de door de jongeren als tegen-candidaat gestelde heer Laan. Schiedam heeft geen merkbare schade opgelopen, maar op de grens tussen deze stad en Rotterdam, bleek ook hier het water een verwoestende werking te hebben uitgericht. In de omgeving van de Merwehaven lagen de straten onder een golvende watermassa bedol ven. De treinen, die voor de aanvoer naar en van deze haven lopen, moeten zorgdragen, stonden tot hun assen in het water. Sommige gedeelten van de straten, die in de loop van de middag droog waren gekomen, waren omge woeld alsof bommen en granaten het wegdek hadden vernield. Ontstellend was het gat voor de kerk op de West zeedijk Het niets ontziende water had het gehele Parkzicht overstroomd. Door verschillene straten en sloppen was een ware zondvloed ontstaan en deze had voor bedoelde kerk een gat in het wegdek geslagen over een lengte van ruim dertig meter. Tientallen men sen waren dan ook hier bezig het kerk gebouw voor verdere schade te vrij waren. Het terrein van de Rotterdamse Lloyd heeft de gehele nacht en een gedeelte van de Zondagmoren blank gestaan onder een waterlaag van bijna een meter hoog. De drie schepen die bin nen waren de „Ternate", de „Over ijssel" en de „Slamat", bekwamen geen schade. Maar de boten, die in de lood sen waren opgeslagen, werden door het water aangetast. Extra werkkrachten werden onmiddellijk ingeschakeld om de vrachtgoederen hoger op te brengen. Het gedeelte van Rotterdam, dat aan de rechteroever van de Maas is gelegen, is er, in vergelijking met Rotterdam- Zuid, redelijk goed afgekomen. Pompen werden onmiddellijk in het werk ge steld om de huizen weer droog te ma ken. De brandweer verleende hierbij de noodzakelijke assistentie. In de on middellijke omgeving van de Maas ech ter was de toestand ernstig. De rivie: was buiten de kademui-en gekomen en het water overstroomde de hierlangs gelegen werven en werkplaatsen. Rot terdam-Zuid bleek echter het zwaarst getroffen gedeelte te zijn. Dit stadsge deelte is voor een groot gedeelte door het water overstroomd. In verscheidene bene denhuizen dreef het huisraad in de ka mers rond. Met roeiboten werden ouden van dagen en zieken uit htm huizen ge haald; kleding en inderhaast verzameld huisraad in koffers, soms in kussenslo pen. met zich meevoerend. Het viaduct, volgend op de grote Maasbrug, is heel onder water gestroomd. HUIS MET TWINTIG MENSEN WEG GESPOELD IN 'S GRAVENDEEL Walcheren Advertentie ele tegenstanders, zowel in als buiten het Christendom. Echter in de politieke arena is thans het opdringen van het huma nisme ook door prof. Romme als een nieuw fenomeen gesignaleerd. Hoe wel deze zeer voorzichtig werden aangeduid, kon men toch in zijn rede reeds de mogelijkheid voor het ont staan van nieuwe politieke kracht velden onderkennen, die gevaar op leveren voor het concrete doel dat hij voor het beleid van de K.V.P.-fractie juist onder de huidige omstandighe den primair had gesteld. Het toe komstbeeld van een politieke con stellatie, waarbij de brede basis zou moeten wijken voor een smallere wees hij wel als volkomen ongewenst van de hand, maar het wisselen der omstandigheden klonk toch reeds door in de woorden waarmede prof. Romme ditmaal allerminst in het vage het front aftekende en zijn wensen te kennen gaf ten aanzien van de houding van de overheid te genover het humanisme. Deze wen sen kwamen hierop neer: gods dienstige verzorging komt slechts aan de kerken toe. Een andere ver zorging dan godsdienstige moet ook door he<t humanisme kunnen geschie den, omdat de tolerantie dat vereist, maar dan alleen voor diegenen, die uitdrukkelijk in humanistisch milieu verzorgd wensen te worden. Voor zover dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is, heeft prof. Romme dus gezegd waar het op staat. Men kan hem daar slechts dankbaar voor zijn en men zal er o.i. goed aan doen bij het trekken van conclusies even voorzichtig te werk te gaan als de fractievoorzitter dat deed bij zijn formuleringen. De zeedijken op het eiland Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezwe ken. De Nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna-polder zyn volgelopen. In de dijk by Rammekens zyn ernstige gaten geslagen, onder andere bij Veere en Vhssingen. In laatstgenoemde plaats is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het water in de straten be reikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. De watervoorziening van Middel burg is in gevaar. N oord-Beveland Bijna geheel Noord-Beveland staat onder water. Er zijn tientallen slacht offers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreu ren. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water: de Stadspolder bij Kort gene, de Willempolder, de Willem Adriaanpolder, Westpolder, Oostpolder, Smallegangepolder, Frederikpolder. Oud-Kortgenepolder. Annapolder. Kats- polder en Geertsdijkpolder. Op het eiland is een groot gebrek aan rubberboten. Voorts moet uit Zuid- beveland zoet water worden aange voerd, aangezien er geen waterleiding op Noordbeveland is. Ook levensmid delen worden aangevoerd. Van Otseveer zijn enkele boten onderweg. Zuid-Bevel and De zeedijken bij de Ellewoudsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruiningen zijn doorgebroken. De Reigersbergspol der en de Wolverdyksepolder zijn on der gelopen. Rilland Bath en Kruinin gen zijn geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de polders binnen. In deze gebieden is men begonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal worden gebracht. De zak van Zuid-Beveland is het hevigst getroffen. Onmiddellijke evacuatie is gelast in verscheidene plaatsen. Doordat de Nieuwlandepolder bij Krabbendijke is ondergelopen, is de laatste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beve land vanmorgen verbroken. Alleen voor zeer dringende gevallen wordt een bootdienst tussen Yerseke en Ber gen op Zoom onderhouden. Zeemvsch Vlaanderen In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dij ken bij Terneuzen, Hoofdplaat. Ossen- nisse, Hontenisse en van verscheide ne andere polders doorgebroken. Bij Kadzand is de zee over de sluis gesla gen. Grote stukken duin zijn wegge spoeld. In verscheidene dijken zijn ga ten geslagen. Zeeuwse eilanden St. Filipsland is ook zwaar getroffen. De bevolking is geëvacueerd. Van de overige Zeeuwse eilanden is weinig nieuws binnengekomen, aangezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd. Dordrecht en omgeving Het gebied rondom Dordrecht is ern stig geteisterd. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd Zondagnacht overstroomd. Het water drong veie hui zen binnen. In de 's Gravendeelse dijk, die het eiland van Dordrecht aan de westzijde beschermt tegen de Dordtse Kil, sloeg een gat. De Noorderdyk werd overspoeld. Evenals in Dordt werden de inwoners van Zwijndrecht ook gewaarschuwd door middel van sirenes en klokgelui. Zondag omstreeks half vijf voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed aan de oude en nieuwe Beerpolder on der Dubbeldam. Ongeveer 1200 H.A. polderland stond blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electrische ge malen onder Dubbeldam werden onder water gespoeld. De waterkerende dijk van de Eendrachtspolder in de Hoekse Waard werd op drie plaatsen doorbro ken. In Numansdorp zijn twee polders, tezamen ongeveer 650 H.A. groot, on dergelopen. In de Torensteepolder (groot 1000 HA) werden de 2000 bewo ners grotendeel geëvacueerd. Sliedrecht werd practisch een eiland. De Alblasser- waard liep onder, doordat op twee plaatsen de dijk doorbrak. Ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht kwamen der water te staan. Ook Papendracht, (geheel geïsoleerd zonder water, licht gas)Oud-Albals en Wijngaarden kwamen onder water. De polders Het Zand, Bur- gemeester-Crezeepolder en de polder voor Donkersloot nabij Ridderkerk stonden blank, evenals de in dit gebied gelegen gemeenten Zwijndrecht, IJs monde en Hendrik Ido Ambacht heb ben ernstige schade opgelopen Krimpenerwaard is sinds 1916 niet zo ernstig geteisterd als thans. De dijk bij Krimpen aan de Ussel IS op vele plaatsen zwaar gehavend. Te middernacht was de toestand ln Dordrecht niet meer critiek. Ditzelfde gold voor het merendeel van de gebie den rond deze stad. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kilkade, zomede bij de Wieldrecht en de Vee haven waren toen gedicht. Hulp, nog voortdurend van alle zijden werd aangeboden, heeft men niet meer no dig. Verder vernamen we over Dor drecht nog: Het tweede hoge tijd liet 2,82 meter meten, hetgeen aanmerkelijk minder was dan Zondagochtend, toen alle polders ten Zuiden van de Wiel- drechtse Zeedijk verloren gingen. Zuid-Hollandse eilanden Op het eiland Goeree-Overflakkee heerste afgelopen nacht een noodtoe stand. Mensen uit Stellendam en Oud dorp zijn met bootjes naar de dijk ge bracht. Naar schatting zijn veertig men sen op dit eiland om het leven geko men. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Men heeft dringend be hoef te aan voedsel en drinken. De ha ven van Goeree was niet meer te berei ken De reddingsboot van Stellendam heeft vis Scheveningen Radio het ministerie van Verkeer en Waterstaat om onmid dellijke maatregelen verzocht. De toe stand wordt zeer ernstig genoemd. In het radiografisch contact is verzocht een groot schip te zenden om de bevol king te evacueren. Zou zulks niet ge beuren, dan zouden nog meer doden zijn te betreuren. Het ministerie heeft toegezegd dat in overleg met de Marine alle mogelijke hulp zal worden geboden In Melissant, waar geen direct gevaar dreigt indien de wind niet in kracht toeneemt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is in de afgelopen nacht geheel geëva cueerd. Hoewel het dorp wel is over- Zo moesten overal de mensen, die door de orkaan en het aanstormende water werden verrast, een veilig heenkomen zoeken. Dit gezin is gevlucht uit 's-Graven'deel en hee ft de pont over de Dordtsche Kil weten te bereiken. spoeld. zijn er geen slachtoffers te be treuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie aldaar meester. Zowel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staan e' eens onder water. Nadere gegevens ontbreken. Ook Stad aan het Haring vliet is blank, doch er zijn geen slacht offers te betreuren. In Middelharnis, dat gedeeltelijk on der water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slachtoffer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. De gemeenten Oudenhoorn en Helle- voetsluis staan geheel onder water: Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Helle voet gedeeltelijk. De bevolking Abbenbroek en Oudenhoorn is geëva cueerd. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een af stand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. Zij loopt ernstig gevaar. Dt> boulevard in Oostvoorne is ernstig be schadigd De duinen zijn over kilome ters lengte weggeslagen. In 's-Grav; deel is de toestand hopeloos. Vanmorgen bereikte ons het bericht, dat hier reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Er is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht Allen werden door het water meege sleurd. Zeshonderd personen zijn thans bijeengebracht op de bovenverdiepinc van de lagere school, waar zij op el kaar gepakt het zakken van het wa ter afwachten. Op het ogenblik staat ei ruim anderhalve meter in de school. De „God zij Dank-polder", de Bosse polder, de Scheurpolder en het eiland Roozenburg zijn grotendeels onder wa ter gelopen. Er is veel vee verdronken. Een van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen telende Numansdorp in de Hoeksewaard. In de loop van de dag zijn 3000 inwoners geëvacueerd naar de omliggende dorpen. Het meerendeel is in de scholen bij familieleden onder gebracht in Klaaswaal. De dijken zijn on verschillende plaatsen doorgebroken. Vermist wordt een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zijn verdronken, onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. Langs Nieuwe Maas De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen, On geveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdijk doorgebroken. Vele fabrieken ir Maassluis hebben grote schade opgelo pen. Ook in Vlaardingen was de toe stand kritiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fa brieken liepen onschatbare schade op. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feyenoord vol gelopen. Het wa ter stond tot aan de rand van de sluisdeuren. Vele fabrieken en wonin gen hebben waterschade opgelopen. Vierhonderd passagiers voor Engeland bevinden zich in Hoek van Holland nog steeds aan boord van det Harwich- boot. Het schip mag niet vertrekken. In Rotterdam zijn verscheidene stads delen overstroomd. Rotterdam-Zuid was Heen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maastunnels zijn met vloedschotten beveiligd en lópen geen gevaar. Opgeslagen goederen op de loswallen langs de rivier, dreven rond. Het water heeft op drie plaatsen de Pastoriedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand niet onheil spellend. De raffinaderij van de B.P.M. is wegens de grote waterschade geheel stil gelegd. De grote electriciteitscen- trale aan de Gallileïstraat moest de stroomvoorziening staken. Rotterdam is thans aangewezen op de centrale aan de Schiehaven, die echter door waterschade lechts met twee machines kan werken De kraakgasvoerziening te Pernis is ge stagneerd geweest. Brabant Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuidwest Brabant blank gezet. Een zeedijk van de Wester schelde is ter hoogte van de Ossen- drcchtse Haven bezweken. De gehele Vydtpolder staat blank. Ook de Bin nendijk is doorgebroken. De daarachter gelegen polders zijn ondergelopen. In Willemstad was de toestand allerbe droevendst. Het dorp stond practisch geheel onder water. De polders Ruygenhil en Oude Hey- ningen staan blank. De electriciteit viel uit, Vele gezinnen in Willemstad moes ten worden geëvacueerd. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk Te Rotterdam en Dordrecht De electrlciteits voorziening in geheel Zuid-Holland is in grote moeilijkheden geraakt. De grote centrales te Rotterdam en Dordrecht zijn uitgevallen, doordat de installaties gedeeltelijk zijn overstroomd. Er wordt een dringend beroep gedaan op de gehele bevolking van Zuid-Holland, zo zuinig mogelijk te zijn met het gebruik van electriciteit. Dit is in het belang van de vitale krachtbedrijven, die moeten blij ven functionneren. Vandaag zou een speciale rantsoenering van stroom worden ingevoerd. De directeur-generaal der P T.T. heeft met zijn staf de toestand1 van de PTT- verbindingen en de te nemen maatrege len tot het onderhouden en het herstel er van besproken. Daar de situatie nog zeer onoverzichtelijk is en slechts zeer incidentele gegevens beschikbaar zijn, is het niet mogelijk strakke richtlijnen uit te vaardigen. De P.T.T.-autoriteiten in den lande zullen naar bevinding van zaken handelen. De postdienst zal gaan werken van een aantal goed bereikba re knooppunten uit in of bij de geteis terde gebieden, waarbij het van de toe stand zal afhangen of van voer- of vaartuigen gebruik zal worden gemaakt. Alle P.T.T.-lcantoren en stations in de getroffen of bedreigde gebieden zullen dag en nacht geopend zijn. Het P.T.T.- personeel krijgt de uitdrukkelijke op dracht om ter beschikking te blijven van de eigen dienst. Het zal zich niet mogen aansluiten bij noties van hulp verlening buiten de P.T.T De telexverbinding met Brussel is Zondagmorgen uitgevallen doordat het verbindingskantoor" te Antwerpen door hoog water is overstroomd. Radio-nieuwsdienst snel en nauwkeurig Belangrijk aandeel in be- strijding nationale ramp (Van onze Hilversumse correspondent) De radionieuwsdienst te Hilversum heeft door de nauwkeurige en snelle berichtgeving over de ramp en de hulp acties prachtig werk verricht. Het ge hele Nederlandse volk kreeg' door de langdurige uitzendingen een inzicht in de omvang van de ramp en reageerde spontaan. Binnen korte tijd kwam een ononderbroken stroom van hulpaanbie dingen binnen. Ook de bestrijding van de watersnood zelf ondervond veel hulp van de aanwijzingen en oproepen, die door de nieuwsdienst werden gegeven. Met korte tussenpozen werden nieuws uitzendingen van een half uur de gehele Zondag gegeven. Om zes uur 's avonds werden ruim veertig minuten achtereen door twee nieuwslezers mededelingen verstrekt. De radionieuwsdienst is niet afgeweken van het principe om eik be richt te verifiëren, hoe moeilijk dit ook was, ter voorkoming van geruchten. Om zes uur was de stroom van hulpaanbie dingen uit het gehele land zo groot dat het hoofd van de nieuwsdienst, de heer S. Witteboon, in overleg met de rege ring de uitzendingen hierover beëindig de. Inmiddels was voor dit doel een centrale regeringsinstantie aangewezen. Hilversum I is de gehele nacht jn de lucht gebleven om aanwijzingen te ge ven bij de bestrijding van de waters nood. De radioverenigingen hebben de inzamelingen van geld voor de slacht offers geopend met een gezamenlijke gift van 45.000. Reporters van de radioverenigingen waren reeds Zondag in de weer om de luisteraars in het gehele land ooggetuigeverslagen van de ramp te geven. Dijken van N.O.-Polder weerstaan elementen (Van onze correspondent) Alhoewel er onder de bevolking van de N. O.-Polder enige ongerustheid bestond, bleek later dat deze geheel ongegrond geweest was. De dijken hielden zich goed. Zondag was het peil ongeveer een meter boven het normale, doch des middags zak te het water tot 40 cm. boven het peil. spoelde het water over het land. De Dijk bij de „blauwe hand" is door gebroken. In het gebied tussen het Hol- landsch Diep en 't Volkerak geraakte 5000 ha. land onder water. Pontonniers uit Hedel verleenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dijken om Dinteloord bleken niet bestand tegen het water. De An napolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak liepen vol. Er is veel vee verdronken. Een Dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Maaden en Drim- melen zijn tweehonderd mensen ge- isoleerd, De bevolking van Nieuw Vossemeer wordt geëvacueerd. Voor zover thans kan worden nage gaan is het gebied rondom Halsteren het zwaarst getroffen. Alleen al in de Auvergne- en Theodorus Polders zijn tot nu toe 17 personen om het leven gekomen. Het aantal zal naar wordt gevreesd meer dan het dubbele blij ken te zijn. Alle polders rond Waspik in de Lang straat zijn ondergelopen. De boeren zijn gevlucht. In de Tholense dijk werden acht ga ten geslagen. Hierdoor zijn vrijwel alle polders ten Westen van de lijn Lepel straatBergen op Zoom onder water komen te staan. Het water heeft op vele plaatsen een hoogte van ruim zes meter bereikt. In Bergen op Zoom is de machinefa briek „Holland" onder water komen te staan, De schade wordt op anderhalf millïoen gulden geschat. Een aantal hui zen aan de dijken moesten geëvacueerd, worden. Een der gezinnen bestaande uit zes personen kon eerst op het laatste mo ment worden gered. De spoorlijn van Eergen op Zoom naar Vlissingen werd cp enkele plaatsen weggeslagen. T exel Op Texel denkt men de situatie meester te zijn. De dijk van de Een- drachtpolder naar de Waal en vervol gens naar Den Burg, die op enige plaatsen over afstanden van 20 to', 30 meter was opengeslagen, heeft men met zeilen en zakken zand voorlopig beveiligd. De kruin is echter nog zwak en daarom hebbe de eiland-bewoners een aanbod van burgemeester W. Tho massen van Zaandam om ruim 50.000 zandzakken te" leveren met beide han den aanvaard. In de Zaanstreek is men daarop onmiddellijk aan het werk ge togen. Arbeiders werden door de poli tie uit hun bed gehaald en om twee uur vertrokken de eerste wagens met zandzakken naar Den Helder. Zondagavond werd officiee» beves tigd, dat vier van de inzittenden van een autobus met werklieden, die in de ochtenduren op weg n ar de bedreigde plaatsen op het eiland door het water was overweldigd, de dood hebben ge vonden. Over een vijfde inzittende ver keert men nog in onzekerheid. Aange nomen mag echter worden, dat ook hij het leven heeft verloren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4