Koningin Juliana bezoekt geteisterde gebieden Laatste nieuws Z.-W .-Nederland één watermassa Prof. Romme geeft grote van politiek beleid aan unen Hotel op Ameland een ruïne Veel schade aan duinenrij Mgr. Leven SYD t Oud-stoottroepers zetten actie in AMSTERDAMMERS gooien dekens uit het raam Partijraadsvergadering K.V.P. „Europa zich niet voldoende bewust van het gemeenschappelijk gevaar" H. Vader betuigt deelneming Dr. Drees voor de radio DE TIJD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Gisteren met Prinses Beatrixvandaag in alle vroegte vertrokken Prins Bernhard zeer onder de indruk H. M. de Koningin is hedenmorgen zeven uur in gezelschap van haar dame du palais, mevr. Repelaer van Driel, vertrokken voor een bezoek aan de ge teisterde gebieden in het Zuidwestelijk deel van Nederland. H. M. de Koningin reisde per auto naar Rotterdam vanwaar zij hoopt per boot naar de Zeeuwse eilanden te komen. Eerst hedenavond laat keert H. M. in Soestdyk terug. Dit bezoek is er ook oorzaak van dat H. M. de Koningin zich niet in een radiorede tot het Nederlandse volk heeft kunnen wenden. In hofkringen verwacht men dat Prins Bernhard als hem geen drin gende zaken meer in Amerika binden onmiddellijk haar Nederland zal terug keren. Zondagmiddag bezochten Koningin en Kroonprinses de omgeving van de Krimpenerwaard. De komst van H. M. was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouder kerk, welke plaats zelf onbereikbaar v.as, zodat de Koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lekker- kerk, Krimpen aan de IJssel en Krim pen aan de Lek bezocht. De burgemees ter van Krimpen aan de IJssel was toe vallig ter plaatse aanwezig, waar de Koninklijke auto stilhield. Met hem had H.M, een informatief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zeeland te bereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht vee. In de richting Vianen reed de Koningin terug naar Soestdijk, toen het te laat was gewor den om nog andere oorden te bezoeken. Reactie Prins Bernhard Prins Bernhard, die zoals bekend in New York vertoeft, was zeer onder de KOUDER WEER OP KOMST Het KN.M.I. deelt mede: De invloed van het depressiegebied, dat in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuid- Oost-Europa wegtrekt en opvult. Een ho- gedrulcgebied, dat op de Oceaan in aan tocht was, breidt zich over het Noordzee gebied, het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord-Rusland kwamen krachtige luchtdrukstijgingen voor. waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige hoge- drukgebied en een zeer groot hogedrukge- bied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Siberië handhaaft. In dit laat ste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. -rieze ontwikkeling in de luchtdrukverde- betekent, dat in het Noordzeegebied, Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en Noord-West-Duitsland de winden geleidelijk naar Noord-Oost gaan ruimen. De Noord-Oostelijke winden zullen ko mende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame da ling van temperatuur in ons land moet wor den verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. indruk, toen hy het nieuws van de overstromingen vernam. „Dit is verr schrikkelijk nieuws", zei hij. De Prins was diep onder de indruk van het ver lies aan mensenlevens Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getrof fen is. op hef ogenblik dat het zich weer herstelt. De Prins zei verder, in antwoord op een desbetreffende vraag: „Ik zal doen wat mijn regeringen de Koningin willen dat ik doé." Z.K.H. zei, dat hjj nog niet- officieel op de hoogte was gesteld der overstromingen. Hij had nog niet ge dacht aan verandering van zijn huidige plannen. De Prins heeft zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwerie" het nieuws van de ramp medegedeeld Hij sprak met, grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk. Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen en voor hen die in ge vaar en ellende verkeren. Prins Bernhard heeft de minister-pre sident dr. W. Drees het volgende tele gram gezonden: „Diep getroffen door de ramp, die over land cn volk is ge komen, verzoek ik u mijn innige deel neming over te brengen aan hen, die thans lijden". De storm in Friesland Tientallen schapen verdronken (Van onze correspondent) ln Friesland hebben vrijwel alleen Harlingen en de Friese Waddeneilanden van de storm te lijden gehad. Voorts zijn ter hoogte van Terschelling en Vlieland enkele schepen in nood ge raakt. In de Waddenzee en aan de Noordkust van de Waddeneilanden werd het ivater tot ongekende hoogte opgezweept. De golven sloegen tegen de duinenvoet en dit heeft voor het strandhotel Stemvoorte op Ameland fatale gevolgen gehad. De fundamenten werden ondermijnd. Zondagochtend stortte tengevolge hiervan het dak in en reeds Zondagavond was er van het hotel niet veel meer over dan een ruïne, ülechts een gedeelte van de inboedel kon worden gered. Op Amelands Westpunt, op Oost-Ter schelling en ook op Vlieland werd vrij veel schade aan de duinenrij toege bracht. Op Terschelling zijn aan de Willem Barentzkade ruim 20 huizen onder water gelopen door de uitzon derlijk hoge waterstand, die ook tot gevolg had, dat de pieren van de Friese Waddeneilanden totaal werden over stroomd en dat Zondagochtend Schier monnikoog enkele gevaarlijke momen ten beleefde, toen het water nog slechts tien centimeter onder de kruin van de dijk stond. In Harlingen zijn Zater dagavond de kaden en een aantal hui zen overstroomd. Hier en daar stond ongeveer een halve meter water. Toen het getij keerde, was het water echter spoedig verdwenen. De reddingsboot van Terschelling, de Brandaris, is Zater dagavond uitgevaren om te zoeken naar een losgeslagen sleep en voer ook ter assistentie naar een Brits-Indisch schip, dat ter hoogte van paal 18 in moeilijk heden was geraakt, maar dat later op sleeptouw is genomen door de sleep boot Holland van de rederij Doeksen. üp de Vliehors bij Vlieland is een Zweeds schip vastgelopen, dat echter verder buiten gevaar is. De bemanning was Zondagavond nog aan. boord. reddingsboot Insulinde van Oostmahorn heeft assistentie geboden aan de coas ter Franka II, afkomstig uit Schiedam, die bij Terschellingerbank in moeilijk heden was geraakt en om hulp had verzocht. Het schip is door de Insulinde begeleid tot bij Delfzijl en is daar Zon dagmiddag binnengelopen. De Insulinde is met schade, tijdens de terugreis op gelopen in zware grondzeeën, waarbij het schip een slagzij van 90 gr. maakte, in Oostmahorn teruggekeerd. Langs de Friese Noordkust zijn tientallen scha pen verdronken, toen buitendijkse gronden onderliepen. Oud-Apost. Vicaris van Soenda-eilanden In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het missiehuis van de paters van het Goddelijk Woord de vroegere Apostolisch Vicaris van de kleine Socnda-eilandcn, mgr. Henricus Leven, plotseling overleden. Mgr. Leven werd in 1883 te Lank in Duitsland' geboren. Hij maakte zijn lagere studies te Steyl, zijn hogere studies te St. Gabriel bij Wenen. In 1910 werd hij pries ter gewijd. In 1933 volgde zijn bisschops wijding als Apostolisch Vicaris van de Kleine Soenda-eilanden. Eind 1951 keerde mgr. Leven voorgoed naar Nederland terug, waar hij 30 Januari overleed. Veterinaire studenten enten vee in Om mond,en klauwzeer bij nationale ramp te voor komen (Van onze Haagse redacteur) In verband met de gevaren van mond en klauwzeer zou juist op 2 Februari een vervoersverbod voor vee ingaan. Vanwege de chaotische toestand, welke zich in de watersnoodgebieden voor doet, kon men dit verbod geen door gang doen vinden. Om niettemin ook in deze nieuwe situatie besmetting met mond- en klauwzeer te voorkomen, wordt met de meeste spoed begonnen met inentingen op grote schaal; hieraan zullen veterinaire studenten hun mede werking geven. Internaat voor kraam verzorgsters De Vereniging „Het Limburgse Groene Kruis" zal op het kasteel te Well in Noord- Limburg. dat indertijd door het Bisdom Roermond is aangekocht van het Nederl. Beheersinstituut, een internaat voor kraam verzorgsters openen. Vandaag heeft de cur sus onder leiding van zuster Van Buuren en enkele andere docenten een aanvang genomen. De officiële opening is uitgesteld tot Mei. Raamsdonksveer is zwaar door de vloed geteisterd. Ruim een meter hoog golft het water door de stra ten. (Vervolg van pag. 1) een aarzelend voorspel tot het on stellend drama van Goeree en Over- flakkee, dat zich nog eens en zo mo gelijk nog tragischer op Schouwen Duïveland zou herhalen. Van beide eilanden is practisch slechts de smalle schoorwal van het duin behouden ge bleven. Wij zagen de haven van Stellendam, de haven van Bruinisse. Het was eb en en als een afschuwelijke farce lagen de scheepjes vrijwel droog, terwijl aan de andere kant van de loswal het plaatsje was verdronken en heel het land, zover men kon zien. Waar hield het eiland op en waar begonnen de slikken en gorzen? Slechts aan de kleur van het water kon men nog iets van de vroegere kustlijn vermoeden. De zee benutte haar kans. Wie scherper toezag, vooral bij de een zame huizen, alsweggedreven op de vloed, zag ingebeuktee muten, de al zwevende kap van een schuur, de chaos op het erf, dat met zijn carré van be planting nog in de volkomen ontredde ring zich keurig voor bleef doen. De buurtschappen leken verkommerd op een hoop gelopen, als zochten zij steun bij elkaar. En het was of de stadjes overnacht hun historie hadden afgesto ten. de ondergang van Westerschouwen zich thans aan hen allen volürok. Neen, Beveland viel na dit alles be trekkelijk nog mee, al had het water ook hier een flinke hap ingezet. En Walcheren was betrekkelijk een troost: de schotel van het eiland nog redelijk droog, al bleek er in de Oos telijke hoek behoorlijk gemorst. De maquette van Veere werd slechts aan een kant door het water beroerd, Middelburg had ogenschijnlijk niets te lijlen gehad. Pas weer bij Vlissingen stonden grote terreinen blank. En men kon zien hoe de boulevard door het water geteisterd was, dat hier bij het Roeiershoofd huizenhoge fonteinen moeteiv hebben opgespoten. Ook Zeeuws Vlaanderen, althans het Wes telijk gedeelte, bleek een verademing, het landschap met zijn nieuwe torens en fonkelrode daken nog practisch gaaf. Voorbij de Braakman evenwel was het weer mis: bij Terneuzen stond veel land onder water. Na alles wat wij hadden gezien was men nochtans geneigd te zeggen, dat het meeviel. De overkant van de Schelde, Zuid- Beveland ten Oosten van het kanaal, heeft echter zwaar geleden. Zoals ook Tholen zijn portie kreeg. En vooral Noord-Westelijk Brabant: alles water, van Bergen op Zoom tot langs het Hollands Diep. Water met felle ton gen en lange franjes van kolkend schuim, overal waar het nog stroomt en rusteloos in beweging is. De Moerdykbruggen stonden verloren in een wereld van water. De opritten naar de spoorbrug bleken nog intact, die van de verkeersweg daalden in het water als hellingen van een berm. De Hoekse Waard: alles water. Het eiland van Dordrecht: overal water. IJssel- monde: water. By de samenvloeiing van Noord, Lek en Nieuwe Maas: water. Langs de Hollandse IJssel: water en nog eens water. Tot pas voorbij Gouda het landschap zyn normale aanzien herkreeg. Hoogstens de sloten, vaarten en kanalen boordevol, de Hollandse bodem iets breder uitgekerfd met dui zend blinkende voren in het vertrouw de gezicht. Den Bosch volledig gemobiliseerd (Van onze correspondent) Den Bosch aan de rand van het nood- gebied is deze Zondag volledig gemobiliseerd geweest. De bureaux van gemeentelijke hulpdiensten, het Rode Kruis en soortge lijke organisaties hebben de gehele dag op volle toeren gewerkt om waar het nodig was hulp te verlenen. Vele honderden zijn in de loop van de dag het nieuwe Bossche station binnengestroomd, spontaan gehoor gevend aan oproep om hulp te verlenen. Uit alle rangen en standen zijn de vrij willigers naar het bedreigde gebied ge komen. 's-Hertogenbosch kreeg daarvan een vrij aanzienlijk deel te verwerken. Zoals de gehele situatie deze Zondag nog al onover zichtelijk was, zo was het ook met de hulp verlening. Met hoeveel goede wil. opoffe ringsgezindheid en vaak prachtig resultaat de hulpverlening ook werd ingezet, het ge mis van een centraal punt, van Waaruit de gehele hulpverlening kon geschieden, deed zich hier de eerste dag sterk gelden. Aan het Bossche station gaf dit aanvankelijk moeilijkheden, omdat de vrijwilligers niet goed wisten waar zich te melden. Men verwezen naar EHBO-posten. Rode Kruis- bureaux. GGD, etc., totdat de politie ten slotte iedereen verwees naar de Hekellaan, vanwaar men dan verder gedirigeerd werd. De in Den Bosch gevestigde bond van oud-stoott,roepers deed om drie uur via radio een oproep uitgaan naar de leden zich voor de hulpverlening in te zetten. Uit alle delen van het land hebben honderden stoottroepers aan deze oproep gehoor gege ven. Zij, die zich naar Den Bosch begaven, werden daar in een restaurant opgevangen en vandaar naar het centrale punt in dr Verwerstraat gebracht. Deze actie geschied de in nauwe samenwerking met de com mandant van het derde militaire gewest, de generaal-majoor Warringa. Om tien minuten over zes vertrok de eerste ko- lonne met vrachtauto's uit Den Bosch naar Waalwijk en Lage-Zwaluwe. Uit Eindhoven ging ee.i gemengde kolonne van stoottroepers en Rode Kruis-mensen naar het bedreigde gebied bij Breda. In middels stroomden bij de centrale post van de oud-stoottroepers in Den Bosch nog tientallen aanbiedingen binnen voor huis vesting van mensen en vee. Dank zij de effectieve samenwerking met het i mando van het derde militaire gewest kon de actie van de oud-stoottroepers volledig tot haar recht komen. (Van onze speciale ver slaggever). Een kleine groep Am sterdammers in geld stroomden binnen. De jonge mannen en vrouwen, die rond de vrachtwagens zwermden, kwamen, toen de stoet eenmaal op de Nieuwen- hppft di-ik was gearriveerd, han den te kort om de in de ...„I ueii ie nui i om Cie in ae Zondagavond opwel h t i„gepakte worrai!i;pnrfp u/lize de 1 zeer verrassende wijze de hulp aan de slachtoffers van de watersnood ter hand genomen. Een expe diteur stond vier flinke vrachtauto's af, de politie verleende medewerking door een geluidswagen plus chauffeur beschik baar te stellen en om ze ven uur werd de binnen stad „wakker geschud". Met versterkte stem schal de een van de inzame laars langs de huizen, dat de Amsterdammers niets anders hoefden doen aan een en ander uit hun kle- gaven te verzamelen. Bij na huis aan huis gingen de ramen open en schreeuwden de Amster dammers naar beneden, dat de mensen van de In de late avond van Zondag vertrokken vier zwaar beladen vrachtwa gens in de richting van Zeeland. Ze vormden het begin van een kruistocht van giften en gaven, welke Amsterdam, ae stad, graag prat gaat op de titel van gulste plaats van Ne derland, zal organiseren. Overigens moeten de Am sterdammers dan de ko mende dagen even verras auto's maar even aan de send de bus komen als trap moesten komen. An- fjdit gisteravond op de deren losten hun mildda digheid nóg simpeler op. Ze gooiden eenvoudig de dekens uit het raam De politie-geluidswagen vorderde ondertussen steeds langzamer, want rachtwagens bleven ren en vooiTaad-kast te minutenlang op dezelfde ren- en. vooiraaa icasc te terwiil het halen en dan uit het raam naar het „personeel" van de vrachtwagens te wen ken. „Maak alstublieft plaats staan, terwijl het „personeel'' als bijen met armenvol textiel naar de laadbokken zwermde. Uw klerenkast open. De microfonist herhaalde on- - - afgebroken zijn dwingen- kreeg zijn stem een zege vierende ondertoon. Am sterdam overrompelde de nood is hoog en we zul len vanavond Uw gaven nog naar de getroffen ge bieden brengen", moedig de de microfonist zijn stadgenoten aan. Maar de Amsterdam mers hadden .na het over rompelend binnenrijden van de inzamelende stoet hng-op-de-man-af nauwelijks aanmoediging een ongelofelijk nodig. Om kwart over ze ven kon chauffeur Koo ien ons al vertellen, dat „er een goed beginnetje was. Zijn wagen lag toen al voor een gedeelte kille natte Nieuwendijk hebben gedaan. Want heel Nederland beijvert zich de in nood verkerende bevol king van de getroffen ge bieden zo spoedig moge lijk te helpen. Monniken dam zag bijvoorbeeld ook al kans gisteravond enkele vrachtwagens goederen naar de „Centrale post" in Den Haag te sturen. Hoe ver de fantasie op het ge bied der organisatie van hulpverlening wel reikt, hoeven we u niet te ver- de aanmaning. Op de duur tellen. U ondervindt de actie van ophalers, „giro hulp" en alle andere vor men van inzameling aan overrompelende actie den lijve. Kerkelijke in- met een hartelijke vrij- stellingen, Rode Kruis, gevigheid, die ten voor beeld strekt. Deze inzame- Politie en tientallen dere organisaties wedijve- werd ren met elkaar in tempo es en en „spitsvondigheid".Maar ze werkte inspirerend op we doen niemand te kort, de 3 •bijgangers, die ver als we een extra -stukje uit de buurt woonden, maar vandaag alle gele genheid hebben hun steun van goederen met dekens, lakens en an- of geld bij de talrijke in- dere goederen. Ook gaven zamelaars te deponeren. 'deze extra-mildda- digheid-in-bliksemtempo wijden, Mèt de nadrukke lijke vermelding, dat het een Amsterdamse on derneming betrof ;,h .1 Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplage (Van onze parlementaire redacteur) Op de Partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij te Utrecht heeft prof. mr, C. P. M. Romme Zaterdag in een uitvoerige rede de grote lynen van het politieke mandaat, dat aan de katholieke fractie voor de volgende vier jaar is gegeven, uiteengezet. Als eerste punt stelde hij de ongerustheid, die er heerst over de nog onvoldoende strategische kracht ook met betrekking tot de ver dediging van ons eigen grondgebied en de onzekerheden, die daarover de laatste tyd weer zyn ontstaan door geruchten over een terugtrekken van verdedigings linies op de aanvalspoorten in Frankrijk en onzekerheden over het tot stand komen van de Europese Defensie Gemeenschap. Is het paniek zaaien, aldus prof. Romme, wanneer men acht geeft op de werkelijkheid van deze ontwikkelingen? Te dien aanzien had hy nog een tweede bezorgdheid. Wanneer een plotselinge schok een vruchtbare bodem is voor paniek, dan zouden wy ons wel eens ineens op die bodem kunnen bevinden. Het is namelyk niet waar, dat wy ons in Europa voldoende bewust zyn van het gemeenschappelijk gevaar, Romme dat minister-president Drees met betrekking tot de kinderbijslag voorstellen aan de Kamer heeft gezegd en hij ook zijnerzijds heeft vastgesteld dat hy gezinspolitiek ruimer ziet dan kinderbyslagpolitiek. Ten aanzien van de positie van de K.V.P. bij de huidige politieke constellatie, zei prof Romme, dat hij persoonlijk iets meer tevreden was over de katholieke plaats in het kabinet dan over deze plaats by de uit slag der verkiezingen. De fractie be houdt zich alle vrijheden voor ten aan zien van de zgn. „richtlijnen" die by de kabinetsformatie zyn opgesteld. Temidden van alle zorgen over de gang van zaken in onze eigen staal, neemt de overweging van deze pri maire zaak niet de plaats in, die zij behoort in te nemen. Hij besprak ver volgens de situatie in de binnenlandse politiek en stelde daarbij het nog onbe vredigende concrete regeringsprogram aan de orde, dat ten aanzien van de gezinspolitiek en de werkgelegenheids- politiek op basis van de troonrede tot dusverre slechts in vage lijnen is ont huld. Het getal van de 166.000 werk lozen zij ons een teken van waarschu wing voor wat ons hele volk te wach- staat als hiervoor genezing uit blijft, aldus prof. Romme. Het gaat daarbij inet alleen om stoffelijke, maar ook om geestelijk-zedelijke waarden. De regering zal moeten komen met een plan dat realistisch is dat eveneens wat gedurfd zal moeten zijn. Wij hebben thans wel redenen om aan te nemen, dat er wat op komst is, maar het is de allerhoogste tijd. Wat betreft de gezinspolitiek is de fractie verplicht geweest een zwaar woord te laten vallen. Wij hebben niet over het hoofd gezien dat de gezinsraad er wel zal komen en dat het een ver betering inhoudt en dat deze zal ressor teren onder de minister voor maatschap pelijk werk, maar het standpunt der regering is tot dusverre uitermate mager geweest. Als een lichtpunt zag prof. Prof. Romme sprak zich nogmaals uit voor een kabinet op brede basis en knoopte daarbij aan een zeer actueel onderwerp, namelijk de houding van de katholieken tegenover de opkomen de dwaling van het humanisme. Als een concreet doel van de politiek der K.V.P. stelde hij voorop het dóórdrin gen met onze christelijke beginselen in de mensen. Twee stellingen wilde prof. Romme in zijn zienswijze als uitgangs punt voor het beleid der overheid voorop stellen met betrekking tot de haar toevertrouwde personen, wil dit beleid voor de K.V.P, aanvaardbaar zijn. Ten eerste: Godsdienstige verzoi- ging komt uitsluitend aan de Kerken toe. Ten tweede: De overige verzor ging moet ook door het humanisme kunnen geschieden, echter alleen voor hen die dit uitdrukkelijk in hun mi lieu wensen en er moet geen onwer kelijke vereenzelviging zijn van buiten kerkelijken en humanisten. Dit laatste is een veel enger begrip dan het eerste. Als gedragsregel voor de overheid stelde prof. Romme, dat zij tolerant moet zijn ten opzichte van de burgers. Zij moet de individuele gewe tensvrijheid ontzien, ook voor wie niet uitgaat van het geloof in een persoon lijke God. Hierbijstelde hij, dat het diep te be treuren zou zijn, wanneer door verschil van mening ten aanzien van de beleids lijn in dit opzicht het politieke beeld zou worden beïnvloed. Hij noemde de samenwerking op brede basis juist het middel om de christelijke beginselen te doen doordringen en stelde voorop, dat het ookbij de politiek om de mens te doen is. Politieke samenwerking is altijd een paradox. Uiteindelijk staan wij principeel ver van elkaar af. Maar toch, zo citeerde prof. Romme, de fractie voorzitter van de Eerste Kamer mr Kropman, hoeft dit samenwerking niet uit te sluiten. In zijn perora tie herhaalde prof. Romme nog eens dat het er om gaat het ver loren vertrouwen in het christendom te herstellen door in de samenwerking de onweerstaanbare elementen van deze christelijke conceptie naar voren te brengen: de brede warme mense lijkheid, die deze leer bevat. Daarvoor is samenwerking nodig met onze prin cipiële tegenstanders, die wij zowel in als buiten het Christendom vinden. Sa menwerking met allen, waarvoor ook de verantwoordelijkheid dragen. „Ik voel mij tenvolle Schaepman's na zaat als ik tot U allen zegt, Pas toe zijn durf. die U leidde uit het diensthuis der mensen en ruk uit als een leger tot hen die dwalen, om ze binnen te leiden in hei diensthuis van God", Storm in Zwolle eist één dode (Van onze correspondent) In Zwolle heeft de storm van de afgelo pen Zaterdag naast enorm veel materiële schade helaas ook een dode geëist, Een 28-jarige wielrijder werd door een plotse linge rukwind tegen een auto gesmakt. Hij kwam tegen de .voorruit terecht en werd met levensgevaarlijke verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd waar hij Zondag morgen is overleden. Zondag a.s. Collecte in kerken bisdom Haarlem Schrijven Mgr. Huibers aan pastoors en rectoren Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft aan alle pastoors en rectoren het vol gende schrijven gezonden: By dezen schrijven Wij voor, dat aan staande Zondag 8 Februari onder alle H. H. Missen een collecte zal worden ge houden tot leniging van de nood allen die getroffen werden by de natio nale ramp. De collecte voor Bisschoppe lijke Noden en andere inzamelingen ko men dus op die dag te vervallen- Wij verzoeken de zeereervv. heren pastoors en rectoren vriendelijk de gelden on middellijk op te zenden naar het Bisdom Haarlem, postrekening 196000, ten name van de Vicaris Generaal van de Bis schop van Haarlem. (get. f Johannes Petrus, Bisschop van Haarlem. De dekens van Scniedam, Rotterdam en Goes hebben de nodige volmachten van de Bisschop ontvangen, die zij in deze moeilijke omstandigheden be hoeven. Steun uit Zweden en Zwitserland De „Zweden-Amerika-Lijn" heeft vandaag een bedrag van 50.000 Zweedse kronen gezonden aan burgemeester mr. B. Kölff van Vlissingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de waters nood. In Vlissingen wordt een nieuw schip voor de „Zweden-Amerika-Lijn" gebouwd. Het Zweedse Rode Kruis heeft het Nederlandsche Roode Kruis telegra fisch gevraagd, wat voor hulp het meest nodig is. De Liga van Rode-Kruisver enigingen in Genève heeft hulp aange boden aan het Engelse, Belgische en Nederlandsche Roode Kruis. De Liga heeft de drie organisaties verzocht, te willen mededelen wat voor hulp ge wenst is, Het Noorse Rode Kruis is begonnen met een collecte in het gehele land ten bate van de slachtoffers van de waters nood, in het bijzonder in Nederland. De bladen in het gehele land ontvangen bijdragen voor dit doel. Huisvrouwen, journalisten, architec ten en ambtenaren uit Sleeswijk-Hol- stein hebben de West-Duitse Bondskan selier dr. Adenauer Zondag geld gezonden voor de slachtoffers van de waters nood in West-Europa. Zij stelden boven dien voor, leden van de grenswacht en van de reservepolitie van de West-Duit se landen naar de noodgebieden te zen den. Hulp van Amerikaanse mil. autoriteiten? Gert. Eddy in ons land Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is hedenmorgen uit Wiesbaden in ons land gearriveerd om na te gaan welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de red dingswerkzaamheden in de geteisterde Nederlandse gebieden. Hij heeft een vlucht boven deze gebieden gemaakt om zich persoonlijk vanuit de lucht een beeld over de toestand te vormen. R otterdamZ wij ndr echt TREINVERKEER HERVAT Vanmorgen elf uur is de Spoorwegen be gonnen met een pendeldienst, van de trein over enke] spoor tussen Rotterdam D.P. en Zwijcfercht. Dit betekent. dus. dat Dordrecht van het Noorden uit tot de brug Zwijndreeht-Dordrecht weer berijd baar is, Voorts rijdt de trein tussen Rot terdam D P. en Maassluis en is een bus dienst ingelegd van Maassluis naar Hoek van Holland, De Ned. Spoorwegen stellen de gewei gerde en overbevonden goederen, voor zo ver zij daarover kunnen beschikken, ter beschikking van de slachtoffers van de nationale ramp. Burgemeester vermist Uit Goes werd hedenmorgen gemeld, dat de burgemeester van Rilland Bath wordt vermist. De burgemester van Rhoon en de commandant van de brandweer beleef den een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij' worden gered. Vader met twee kinderen verdronken In Rhoon zijn de afgelopen nacht een vader met twee kinderen, die in het on dergelopen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken, De Pauselijke Internuntius in De® Haag. mgr. Paolo Giobbe, heeft namens Z.H. de Paus aan de Nederlandse rege ring zijn deelneming aangeboden met de ramp, welke ons land heeft getroffen. Hedenavond om acht uur zal de minister-president, dr. W. Drees, over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. Hulp uit de lucht Helicoptèr evacueert geïsoleerden Een Dakota van de KLM is vanmor gen opgestegen van het vliegveld Val kenburg om boven de geteisterde ge bieden rubberboten en leeftocht af te werpen. Het toestel staat onder leiding van gezagvoerder Pik. De Dakota heeft aan boord o.a. rub berboten. 10.000 broden van de civiele dienst van de KLM en alle kleding, uit de afdeling gevonden voorwerpen de zer maatschappij. Deze kleding zou bin nenkort in het openbaar worden ver kocht. De Dakota wordt in normale omstandigheden als fotovliegtuig ge bruikt; het heeft daartoe een luik in bodem. Daardoor is het voor deze hulpverlening geschikt. Een tweede „Dakota" van de KX.M-, onder gezagvoerder Mijdam, is om één uur van Schiphol opgestegen met zand zakken en voedsel aan boord. De K.L.M. heeft haar vliegershuis ter beschikking gesteld van het Neder landse Rode Kruis. De opbrengst van haar luchtfoto's in binnen- en buiten landse pers wordt ter beschikking ge steld van het Rampenfonds. Van Schip hol zijn de transportcolonne, de medi sche hulpcolonne en een lichtaggre- gaat naar de watersnoodgebieden ge zonden. Rubberboten uitgeworpen Marinevliegtuigen zijn vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is bezig op Goeree en Over- flakkee personen weg te halen, die op boerderijen geïsoleerd zyn én brengt ze over naar droge plaatsen. Har- poonvliegtuigen hebben bij Stavenisse, Voortvïiet en Maartensdijk (Tholen) rubberboten uitgeworpen. Twee Sea- otters zijn ook naar Goeree en Over- flakkee om rubberboten uit te werpen. Een Oxford van de Marine-Lucht vaartdienst is met twee hoofdingenieurs van Waterstaat vertrokken om waar nemingen te doen en vast te stellen, waar'de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. HELICOPTERS UIT WIESBADEN (Van onze verslaggever) Vanuit Wiesbaden zyn hedenmorgen circa 20 helicopters van de Engelse en de Amerikaanse luchtmacht opgestegen om hulp te bieden in de bedreigde ge bieden. Van de Nederlandse luchtmacht is de enige beschikbare helicopter reeds geruime tijd in actie. Voor het verkeer gestremde wegen Het ministerie van Verkeer en Water staat maakt bekend, dat de volgende door gaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: de weg RotterdamBreda, Rijks weg 16, en wel van Dordrecht tot Zeven- bcrgscbeJioek, waarin begrepen de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk; 't gedeelte van Rijksweg 15 van Ridderkerk naar Go- rinchem, en wel van Alblasserdam naar Hardinxveld; Rijksweg 27, Utrecht—Breda, en wel het gedeelte bezuiden Gorinchem tot Oosterhout. Uiteraard is ook de Rijks weg 58, lopende door Zuid-Beveland en Walcheren, voor het verkeer gesloten. Voorts zijn alle veerverbindingen over de Wester-Schelde gestremd. In het voorgaande is geen melding ge maakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. Bemanning van de „Oder" gered Vanochtend is het de bemanning van de reddingsboot „Prins Hendrik" uit Den Hel der gelukt het wrak te vinden van de 1600 br. ton grote tanklichter „Oder" van de mij. Esso te Hamburg. In de buurt van Texel heeft de „Prin» Hendrik" de vier Duitsers en twee Neder landers van het wrak aan boord genomen. De reddingboot is op weg naar Den Helder. Stoeipartij eist een dode Een stoeiparty tussen twee leerlingen van de Rijks H.B.S. te Dordrecht heeft het leven gekost van de achttienjarige F. K. uit Leerdam. Een een en twintigjarige mede scholier draaide de das van de Leer dammer zó vast om diens nek, dat K. kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd de trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zijn klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dor drecht liet overbrengen. Vandaar is hij r het Leerdamse ziekenhuis ge bracht. Twee Leerdamse medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel noodzakelijk. Tijdens de reis daarheen is het slachtoffer overleden. Abdul Kadir minister van Defensie? De Indonesische ambassadeur te Cairo, generaal-majoor Abdul Kadir, heeft Makas sar en Surabaja bezocht en de fungerende commandanten Wa.ouv en Sudirman ont moet. Dit wordt in verband gebracht met geruchten, dat hij benaderd zou zijn voor de functie van minister van Defensie. Hij zou zich thans over kwesties inzake de landmacht oriënteren en van het resultaat daarvan zou de a.-r.vaarding van een even tueel aanbod afhangen. Abdul Kadir wei gerde commentaar. Hij zei slechts, dat hij een routinebezoek bracht. ..Het Radioprogramma" in beroep bij Hoge Raad De stichting „Het Radioprogramma", die door de rechtbank en liet gerechtshof te Amster dam in het ongelijk is gesteld Inzake de auteursrechten der omroepverenigingen, is tegen dit vonnis in beroep gegaan. De plei dooien voor de Hoge Raad in de cassatie- procedure zullen Vrijdag 20 Februari wor den gehouden. „Het Radioprogramma" zal hiermede be reiken, dat voor het eerst in ons land ;n hoogste instantie zal worden uitgemaakt of de omroepverenigingen het auteursrecht kunnen laten geiden op de publicatie van hun radioprogramma's, die hoofdzakelijk worden bekostigd uit. de door alle radio luisteraars te betalen verplichte luisterbij drage.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4