HIJLP allerwegen Landelijke inzamelingsactie is overal begonnen ■Sis Kath. instanties verlenen hulp Actie Katholieke Middenstand TALLOZE BRUIKBARE AANBIEDINGEN Groot aantal vrijwilligers Eindeloze reeks gevende en werkende handen Zondagavond reeds 120 kubieke meter goederen bij Rode Kruis Intendance Kisten Vol textiel en schoenen Vaak ontroerende hulpvaardigheid Indrukken van min. Algera Vrijwel ononderbroken stroom van verzoeken om hulp Twee 5-tonners van Koningin bij redding f rv 1 DE TIJD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 V De Katholieke Bond voor E.H.B.O. t Rotterdam heeft al zijn leden opgeroepen zich te melden voor hulpverlening aan getroffen of bedreigde gebieden bij de tionale ramp. In liet bijzonder te Rotter dam, waar het hoofdbureau van de Bond gevestigd is, heerste de gehele Zondag een overstelpende drukte. Pater Loop heeft bekend doen maken, dat alle giften, die bij de Bond zonder Naam binnen zullen komen voor de slachtoffers van deze ramp aan de betref fende instanties overhandigd worden. Ook zal een grote som van de Kerstkaartactie voor de getroffen gebieden beschikbaar worden gesteld. De districtsleiders en voortrekkers van de katholieke verkennersbeweging in het district Tilburg hebben met hun materialen hulp verleend waar zulks nodig is geble ken. De commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, dr. Ilouben, heeft Zon dagavond over de regionale omroep Lim burg een oproep gericht tot de bevolking van deze provincie om gelden en goederen ter beschikking van de slachtoffers te stellen. De bisschop van Roermond, mgr. G. Lem- mens, heeft via de K.R.O. bekend laten maken, dat in alle kerken van zijn bisdom een collecte voor de getroffenen van de ramp zal worden gehouden. In alle paro chies zullen op zijn aanwijzing comité's worden opgericht. Kromstaf-u i (zending afgelast „Nu slechts hulpverlening aan slachtoffers" (Van een onzer verslaggevers 1 In een korte verklaring voor de K.R.O. heeft de voorzitter van de Stichting Krom staf. mr. Jan Devks, alle katholieken aan gespoord om volle steun en medewerking te verlenen bij de leniging van de waters nood. „Nu grote gebieden van Nederland ten prooi zijn gevallen aan liet water en nu gesproken moet worden van een natio nale ramp", zo zei de beer Berks, „zou het ongepast zijn de uitzending van het hulde blijk ten bate van het eeuwfeest deze avond te doen plaats vinden, als ware er niets gebeurd. De Stichting 1853—1953 wil van avond u. luisteraar, slechts aansporen tot hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp. Zij handelt daarmede ongetwijfeld in de geest van liet Hoogwaardig Episco paat, dat de Nederlandse katholieken de nationale plichten voorhoudt als geloofs plichten. De offerzin, welke de Kromstaf actie allerwege heeft gewekt, zal zich naai de overtuiging van de Stichting dit ogen blik doen gelden in het blijk van de na tionale solidariteit, dat de hulpverlening aan de slachtoffers moet en zal zijn". Hulpactie Vereniging' Katholiek Amsterdam Het bestuur van de Vereniging Katho liek Amsterdam heeft besloten tot de organisatie van een hulpactie voor de door de watersnood getroffenen. liet reept de katholieke bevolking hierbij op om op zo kort mogelijke termijn door financiële hulp van haar medeleven met de getroffenen blijk te geven. Giften worden gaarne ingeioacht aan de Pasto rie van het Begijnhof, N.Z. Voorburg wal 373, op girorekening 112352 van het R.K. Dekenaat Amsterdam, of bij elke pastoor, onder vermelding van het mot to „Watersnoodactie". Ondertussen organiseert de pastoor van de St. Augustinusparochie een spe ciale actie met behulp van auto's, die langs de huizen zullen rijden. Aanbie dingen kunnen telefonisch (81144-81629) geschieden. De R.K. Instuif jong-Am- sterdam heeft bij een avond in Belle- vue te Amsterdam ruim 340 gulden op gehaald om de nood van de slachtoffers van de ramp te lenigen. Het geld is overhandigd aan de Deken van Amster dam. Onvoltooide Bescherming Bevolking reeds van nut (Van onze Haagse redacteur) Aangezien de organisatie der Bescher ming Bevolking daarvoor landelijk nog niet rijp is, heeft zij als zodanig geen aandeel gehad in het reddingswerk bij de stormrampen. Wel heeft men plaatse lijk mankracht en materiaal ingezet, waar de nood zulks eiste. De brandwe ren van Utrecht, Amersfoort, Zeist, Maarssen en De Bilt zijn ter assistentie naar Rotterdam gegaan. In Gouda heeft men alle materieel van de Opruimings- en Reddingsdienst ter beschikking van de Krimpen er Waard gesteld. In Utrecht geschiedde hetzelfde met aggregaten voor Hellevoetsluis. Een ogenblik is overwogen de werving van vrijwilligers voor de B.B. in de provincies Overijssel en Gelderland, welke vandaag zou beginnen, stop te zetten. Aangezien deze provincies echter zelf niet bij de ramp zijn betrokken heeft de werving toch doorgang gevon den. Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven (Van onze Haagse redacteur) Met het doel mid'denstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen met goederen, materialen, bedrijfsuitrusting en geld, heeft de Ned. R.K. Midden standsbond een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsle ven". Het bondsbestuur heeft deze actie geopend met een gift. van duizend gul den; een beroep is gedaan op de aange sloten vakorganisaties om deze actie over te nemen. Giften worden gaarne inge wacht op het gironummer 54876. Van alle mogelijke zijden, uit binnen- en buitenland, wordt hulp aangeboden ter leniging van de grote nood, waarin zo vele Nederlanders zijn komen te verkeren. Zoals elders ge meld, is vandaag een landelijke inzamelingsactie begonnen. Het gironummer 9575, ten name van het Nationaal Rampen fonds, Den Haag, is reeds bekend. Naast de hulpverleningen, die tal van landelijke organisaties op touw zetten, hebben zeer vele particulieren hulp aangeboden. Ook worden in zeer vele steden inzamelingen gehouden. De aanbiedingen zjjn overstelpend in aantal, zowel financieel als materieel. Studenten zijn in groten getale in actie gekomen, padvinders en padvindsters laten zich evenmin onbetuigd. Het hoofd bestuur van de Stichting '40'45 heeft zjjn gehele inzame lingsapparaat ter beschikking gesteld van de inzameling, die vandaag is begonnen. Auto's zijn in grote hoeveelheden beschikbaar gesteld. Uit de haven van Maasbracht zijn dertig sleepboten uitgerukt om in de noodgebieden hulp te verlenen. Zondagavond heeft mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, met ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in de stand van zaken in verschillende delen van ons land, die door de ramp getroffen zijn. Hierbij werden maatregelen beraamd om de getroffen gebieden mei spoed hulp te verlenen. Zo werd een groot aantal vrijwil ligers, die hun diensten hadden aangeboden, door de tussen komst van de minister van Verkeer en Waterstaat van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land gestuurd, waar het werd ingezet om gaten in dijken te dich ten en het waterkerend vermogen te vergroten. Alle tech nische diensten van de provinciale en rijkswaterstaat wer ken gecoördineerd met andere burgerlijke en militaire auto riteiten samen om in de meest bedreigde gebieden hulp te verlenen en de eerstnodige technische maatregelen te nemen. Ook de Boulevard in Noordwijk heeft zeer zwaar te lijden gehad. Over honderden meters is de weg ondergespoeld en de hotels en an dere gebouwen hebben zeer zioaar te lijden gehad. Met betrekking tot de talloze aan biedingen van motorrijtuigen en vaar tuigen vestigt de directeur-generaal voor het Verkeer er de aandacht op, dat in die gevallen, waarin geen plaatselijke overheidsinstantie de dienst van ver voerders aanvraagt, het aanbeveling ver dient aanbiedingen van motorvoertuigen te doen aan de Rijksinspecteur van het Verkeer. Aanbiedingen van vaartuigen kunnen worden gedaan bij de bevrach tingscommissaris. Deze brengen de ver voerders in contact met die instanties die de hulp het meest van node hebben. De vervoerders en vrachtautobezitters gelieven zich uitsluitend te wenden tot de genoemde instanties, met name de Rijksverkeersinspecteur en de Bevrach tingscommissaris. Zij dienen in hun woonplaats te blijven en bericht af te wachten, waar en. wanneer zij zullen worden ingezet. De hoofdcommissarissen en presi denten van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders", de Verken ners van de Katholieke Jeugdbewe ging, het Nederlandse Padvinders- gilde en de Nederlandse Gidsen- beweging vragen alle padvinders en padvindsters in de geteisterde gebie den, die ongetwijfeld alle hulp ver lenen, die nodig is, dit te doen in samenwerking met de plaatselijke instanties. Het motto voor deze hulp dient te zijn: „Geen werk is te groot, geen werk is te klein". Voorts wordt op alle padvinders en padvindsters in het gehele land een beroep gedaan zich ter beschikking te stellen voor de nationale inzameling. Voortrekkers uit niet-geteisterde gebie den kunnen zich gereedhouden voor hulpverlening, doch men wachte op (Van onze Haagse redacteur) Op het bureau van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis was het in het begin van de Zondagmiddag reeds frapperend hoe snel na de alarmerende berichten over de radio mensen toestroomden om zich aan te bieden voor hulp verlening aan de getroffenen. Velen kwamen zonder precies te weten wat zij zou den kunnen doen, doch om toch maar tot uitdrukking te brengen, dat zij wilden helpen. Anderen zeiden het heel concreet: ik bied huisvesting aan voor vier per sonen; een moeder van zeven kinderen verklaarde, dat zij er nog wel drie bü wilde nemen; een firma uit Heerenveen bood 600 schoppen aan; tuinders uit Aalsmeer stelden zich beschikbaar voor graafwerk in getroffen gebieden en vak lieden van de veemarkten voor het wegvoeren van vee oud, gegoeden en minder gegoeden hier hun costuums, jurken, nachtgoed, kin dercapes, jassen en wat al niet kwamen brengen uit de behoefte om te helpen, waar nood is. Dan weer een matras, dan een kist met busjes gecondenseer de melk, dan serviesgoed een einde loze reeks gevende handen en aan de andere kant van de tafels de werkende handen van zeer actieve mensen, die niet moe werden om dit alles te ver stouwen. De voorlopige gegevens om acht uur 'savonds luidden, dat. alleen al op het hoofdcentrum Den Haag 120 kubieke meter goederen waren binnen gekomen. Het Rode Kruis heeft verder een deel van zijn noodcolonne naar Halsteren gedirigeerd; levensmiddelen en dekens gingen direct naar Lekkerkerk; te- lefdnisch kwamen er vele mededelingen binnen van mensen, die huisraad ter beschikking stelden; men bood auto's aan voor transporten; 1500 dekens gin- Maar nóg indrukwekkender was het geen wij tc zien kregen op de hoofdin- tendance van het Rode Kruis aan de Fluwelen Burgwal te Den Haag, waar het personeel vanaf half acht Zondag morgen later op de dag versterkt met vrijwilligers in touw was. Een half uur na de radio-oproep om hulp begonnen de gaven reeds in enorme hoeveelheden binnen te komen; om kwart over drie was de 50ste kist al met kleren en schoenen gevuld. Een doktersauto reed voor, geheel volgela den met textiel eni even later zag men een moeder met twee peuters heel zorg vuldig twee paar kinderpantoffeltjes op de tafel zetten. Het was vaak ontroerend hoe jongen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft vergezeld van ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, een bezoek gebracht aan Dordrecht, waar hij, door de rijkspolitie langs omwegen geleid, naar het stadhuis is (Van onze Haagse redacteur) Op weinige plaatsen in het land heeft men zich gisteren zozeer de om vang van de catastrophe der watersnood gerealiseerd als op de Provinciale Grif fie van Zuid-Holland, waar een vrijwel ononderbroken stroom van verzoeken om hulp van burgemeesters van ge troffen en bedreigde gemeenten de te lefoon niet stil deed staan. Met grote kalmte verwerkte een amb tenaar, die belast is met de zorg voor de Bescherming Bevolking, de trieste opgaven van dijkdoorbraken en vragen om vervoer te water. Bepaald alarmerend klonk het, wanneer men binnen het verloop van enkele minuten de her haalde verzoeken van Goeree en Over- flakkee hoorde om boten en bij het val len van de avond van alle kanten tege lijk hoorde spreken over lichtaggrega- ten zoeklichten en zelfs petroleumlam pen om het reddingswerk ook in het donker nog engszzins te kunnen voort zetten. Gelukkig kwamen er tezelfder tijd ook van vele zijden aanbiedingen voor hulpverlening binnen. Een kolonne van tweehonderd man trok uit van Rijswijk; in stadion Feyenooïrd te Rotterdam en in de Ahoy-hallen werden voorzieningen getroffen'om Maandag drieduizend eva- eué's uit de Alblasserwaard op te van gen; de Koningin deed haar opperstal meester Bischoff van Heemskerk twee vïjftons vrachtwagens voor vervoers- doeleinden beschikbaar stellen; de Rot terdamse rivierpolitie trok met haar bo ten in de richting van Stellendam; het vervoer van springstoffen met een mi litaire kolonne werd geregeld voor de oijlc bij Ouderkerk; zeshonderd studen ten stonden in Utrecht klaar om voor hulpverlening te vertrekken dit zijn zo maar willekeurig een paai' voorbeel den van de uiterst beweeglijke activi teit. welke uit een kwartiertje luisteren bij de centrale telefoonpost bleek De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. L. A, Kesper, vertoefde op het moment, dat de grote ramp met na me ook zijn provincie trof, in Zweden; men heeft hem terstond telefonisch van de catastrophe op de hoogte gesteld. Het reddingswerk kwam nu onder verant woordelijkheid te staan van de waar nemend commissaris, het Tweede-Ka merlid mr. J. J. R. S'chmaL De minister heeft met de burgemeester, die de gehele nacht aan de hulpverlening ter plaatse leiding heeft gegeven, de ver schillende critieke punten bezocht en zich daar met getroffen personen onderhouden. De minister kon zich nog geen gefun deerd oordeel vormen over de omvang van de ramp, vooral ook omdat de verbinding met de verschillende getroffen gebieden zeer moeilijk, zo met onmogelijk is. Hij verklaarde voorts er bijzonder van onder de indruk te zijn, dat deze ramp vele per sonen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn die bij de uitoefening van hun plicht zijn gevallen. De directeur-generaal van de Rijkswater staat verklaarde ons, dat reeds vaststaat dat de waterstanden belangrijk hoger zijn geweest dan bij de beruchte stormvloed van 191G, Van deze zijde werd er ons ook op gewezen, dat van oudsher de Waterstaat gedecentraliseerd optreedt, zodat de plaat selijke waterstaatsautoriteiten met het tref fen van de eerste noodzakelijke maatrege len zijn belast. Zij komen onmiddellijk in actie indien de toestand zulks vordert en hebben hiervoor geen opdracht van een centrale instantie nodig. Onaangenaam avontuur van Commissaris De Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die Zaterdagmiddag het gemeentehuis van Kortgene op Noord-Beveland officieel moest gai openen, heeft een zeer onaan genaam avontuur beleefd. Het noodweer had zich in Zeeland reeds aangekondigd en toen de commissaris op de pont naar Kortgene reed moest zijn auto reeds door- het 30 cm. hóge water rijden. Bij de over kant bleek op de een km, lange strek dam het water een halve meter hoog te staan. Dat werd hem wat te gortig en dus moest er gewacht worden. Ongeveer an derhalf uur heeft de commissaris der Ko ningin, die het geïsoleerde Noord-Beve land niet wilde teleurstellen, gewacht. Toen hij een poging ging wagen, strandde de ze haast, want midden op de strekdam sloeg de motor at en de auto scheen aan de heftige golven overgeleverd. Gelukkig wist de chauffeur echter weg te komen. gen ter ventre distributie naar Rot terdam. Een grote bakkerij in Den Haag kreeg als eerste order opdracht tot het bakken van 2500 broden en 's avonds zouden er nog 2400 per uur bijgebak ken worden. 100 blikken erwtensoep en 900 pakjes margarine waren verder de eerste bestellingen. Een firma heeft niet minder dan 100 complete bedden met matrassen, de kens, lakens en kussens ter beschikking van de getroffenen gesteld; Zondag avond waren er reeds 10.000 dekens de deur uitgegaan; men verwachtte er nog 3.000 uit Amsterdam. Bij een grote coöperatie heeft het Rode Kruis alle le vensmiddelen in blik opgekocht; per soneel van een warenhuis heeft in de afgelopen nacht diverse bij de Rode Kruis Intendance te Den Haag binnen gekomen goederen gesorteerd. De Haagse Jeugdactie heeft Zondag zijn kader opgeroepen om Maandag te helpen bij de inzameling van het Rode Kruis. Het Haagse ziekenhuis aan de Zuidwal heeft ligplaats ter beschikking gesteld voor 250 evacué's en wil voor 2500 getroffenen koken. Voor de mobiele colonnes was er de moeilijkheid, dat deze vooral zijn in gesteld op transport te land, op het op slaan van tenten e.d., waardoor men in de gegeven omstandigheden vaak mach teloos bleef. In Den Haag wordt 7 Februari een grote collecte gehouden voor de getrof fen gebieden. Hulp van diverse plaatsen Over de hulp die in tal van steden is georganiseerd vermelden wij tenslotte in het kort het volgende: Amsterdam: Twee brandweerauto's voor Rotterdam, twee kleine veerboten en 400 veldbedden voor de geëvacueer- den in de Ahoy-hal. Inzameling van kle ding. Cabaret Wim Sonneveld, recette van deze week, mogelijkheid voor her berging van duizenden evacué's. Den Haag: Twee motorspuiten voor Rotterdam, vijftien sloepen van de rede rij Frans Vrolijk. Uit Voorburg lakens en slopen. Haarlem: Colonne samengesteld. In zameling van kleding, dekking en kook- toestellen o.m. in de Vleeshal. 's-Hertogenbosch: Zandzakken voor Waalwijk en Waspik, zes boten naar Dinteloord. Maastricht: Grote collecte-actie. Utrecht: idem. Arnhem: Sleepboot en vrachtauto's. Grote actie wordt voorbereid. F 3000 ge collecteerd. Twee boten met Rode-Kruis- personeel. Naarden-Bussum: Van Rode Kruis f 5000. Almelo, Hengelo: Inzameling. Almelo 2000 dekens. Enschede: 12.000 dekens van twee tex tielbedrijven. Apeldoorn: Inzameling van textiel en meubelen. Heemstede: Zestig vrijwilligers naar bedreigd gebied. Wieringermeer: Hulp voor onderbren ging van mensen en vee. Zeist: Vijftig vrijwilligers gaan in drie bussen evacué's ophalen. Roermond: f 5000 ingezameld. Van daag goederen-inzameling'. Warmond: Schuit onderweg naar Voorne en Putten. Doesburg: .Drie vletten met 15 perso nen als bemanning. Groningen: 500 vrachtauto's met ton nen goederen van Regionale Omroep Noord, Groningen, Friesland en Drenthe. Collecte wordt voorbereid. Zuiden van het land: Inzamelingsactie Reg. Omroep Zuid. Hilversum: Collecte draverijen ruim f 1000. bericht van de daartoe bevoegde instan ties. De hoofdkwartieren twijfelen ei- niet aan, dat ieder zich voor dit werk zal inzetten, gedachtig aan de motto's „Weest paraat" en „Weest bereid". De hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging verwacht hetzelfde van het Jongensgilde en andere groeperingen van de Katholieke Jeugdbeweging. Verscheidene acties Het Rode Kruis ontplooit een groot scheepse hulpactie, waarover elders wordt bericht. Het Watersnoodfonds, voorzitter mr. L. C. van Eeghen, is ter stond in actie getreden. Bijdragen kun nen woeden gestort op de rekening van het Watersnoodfonds bij de firma Hope en Co. te Amsterdam. Voor opneming van kinderen uit bedreigde gebieden heeft de minister van O., K. en W. een aantal kampen „Vorming buiten school verband" beschikbaar gesteld. Voor overleg belle men „Vorming buiten schoolverband" tel. 183000, Den Haag. De raad van overleg, samenge steld uit de Katholieke Vakbewe ging, de Christelijke Vakbeweging en het N.V.V. heeft besloten, door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan over werken, te trachten een bedrag bij een te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hier over zal op zo kort mogelijke ter mijn met de werkgevers overleg worden gepleegd. De Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp wil zo mogelijk nog in deze week of anders in de volgende week een extra bussen- of lijstencollec- te organiseren. De commissie heeft haar organisatie-apparaat tijdelijk in dienst gesteld van het Nationaal Rampen fonds. De Stichting 1940—1945 doet een be roep op al haar plaatselijke commissies teil bate van deze inzameling. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via haar afdelingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen organiseren. Studenten helpen Ook de studenten stellen alles in het werk om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Tweehonderdvijftig Utrechtse studenten zijn met dooi de gemeente meegegeven materiaal in gemeentelijke autobussen naar het Westland vertrokken, om daar te helpen de dijken te dichten en te versterken. Ongeveer honderd Wa- geningse studenten hebben gehoor gegeven aan de oproep tot hulpver lening. Twee bussen met studenten zijn vertrokken, vermoedelijk naar Lage Zwaluwe. Honderdvijftig Til- burgse studenten zijn te Zeven- bergsche Hoek actief bezig. Rotter damse studenten werken aan de dijken te Maassluis en Alblasser- dam. Uit Leiden zijn 250 studenten naar Oostvoorne en 300 naar Spij- kenisse vertrokken. Meer zullen volgen. De Centrale Evacuatie Commissie maakt bekend aan de provinciale eva cuatiecommissarissen, dat verzoeken om vervoermiddelen voor evacualiedoel- einden gericht kunnen worden tot de directie van Van Gend en Loos, Sta- dionweg 49 te Rotterdam, telefoon 79620. Eigenaars van auto's, die deze be schikbaar willen stellen voor de eva cuatie, kunnen zich opgeven bij de K. N. A. C., Sophialaan 4, 's-Graven- hage. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland verblijvende Ambonezen tot leniging van de nood. (Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Nederlandse Handel Maatschappij, Kneuterdijk, 's-Graven- hage). De Nederlandse Jeugdherbergcentrale heeft alle jeugdherbergen beschikbaar gesteld voor dakloos geworden perso nen. Mr. Burger, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Ar beid heeft de minister-president ver zocht via de radio het Nederlandse volk mededelingen te doen over de door de regering te treffen maatregelen. Via een laddertje worden in Raamsdonksveer de bewonert in veiligheid gebracht in amphibie-voertu'igen van het leger. de geheel verzakte dijk wordt het vee in veiligheid gebracht. Triest beeld vatt mensen en vee Go uda. Op het stationseinplacement van Dordrecht is een groot ged eelte van het spoorweglichaam ten Westen van het station de nacht van Zaterdag op Zondag weggeslagen. Het dijk lichaam 'is over grote afstand geheel weggespoeld, zodat de rails in de lucht zijn komen te hangen. De betonnen voet stukken van de bovenleiding zijn onderspoeld e» de hoog- spanningspalen zijn scheef gaan hangen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3