Ruim 300 doden in Engeland Nog geen overzicht, maar naar schatting: Duizenden dakloos in Harwich Vliegtuig in de Oceaan gestort FOSTER DULLES EN STASSEN IN ROME EN PARIJS Britse veerboot in Ierse Zee omgeslagen en vergaan „De Atlantische Oceaan is een brug geworden" DE TIJD. LAXEERAKKERTJE5 Noodweer teistert de Belgische kust en Antwerpem „Het allerergste in enige maanden hersteld 5 Westerstormspringvloed en opperwater van rivieren oorzaak van ramp Geen ernstige schade voor luchtvaart FORMOSA-PLAN niet enthousiast ontvangen DE TIJD MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Dezelfde orkaan, welke de overstromingsrampen veroorzaakte in Nederland en België, heeft eveneens grote verwoestingen aangericht aan de Engelse Oostkust, in de graafschappen Lincolnshire, Norfolk, Suffolk, Essex en Kent. De orkaan begon Zaterdagmiddag met een cycloon in de Ierse Zee. buiten haar oevers trad en zelfs stroomopwaarts van het centrum van Londen overstromingen veroorzaakte. Vooral de havenwijken in Oost-Lon- den moesten het ontgelden. Er werden duizenden gezinnen geëvacueerd. Langs het gehele door overstromingen geteisterde kustgebied zijn Engelse en Amerikaanse troepen druk in de weer met het reddingswerk. Churchill en andere leden van de regering werden gisteren de gehele dag op de hoogte gehouden van de toestand. Engelsen leven mee met Nederland Van de Ierse Zee uit bewoog zich de orkaan naar het Zuid-Oosten, waar zij in de nauwte gevormd door de kusten van Zuid-OostEngeland, Nederland en Beligë enorme verwoestingen aanricht te en de zee het land indreef. De toe stand is chaotisch en de aangerichte schade is bij geen benadering te schat ten. Ofschoon hedenmorgen reeds vast stond dat in Engeland 160 mensen de dood hebben gevonden in de overstro mingen, moet worden aangenomen dat dit getal in werkelijkheid veel hoger ligt en wellicht meer dan 300 bedraagt. Daar meerdere plaatsen geheei geïso- teerd zijn, kan men de toestand nog niet overzien. De overstromingsramp bereikte haar climax op Cansvey Island in het uiterste Zuiden van het graafschap Essex. Dit eiland, dat tegen de kust ligt en door middel van een brug is verbonden met Bentfleet op het vaste land, Is geheel overstroomd. 13.000 inwoners werden geëvacueerd. Tientallen kwamen om, en 200 moeten naar ziekenhuizen worden vervoerd. Op 't naburige eiland Foulness zijn 250 inwoners geïsoleerd door de overstro mingen. Men heeft geen verbinding met het eiland kunnen krijgen. Langs de rest van de Zuid-West-kust drong de zee op vele plaatsen door bressen het land in. Talrijke steden en dorpen zijn geheel of gedeeltelijk overstroomd. In Hunstanton in Norflok zijn 12 Amer- kaanse soldaten met hun gezinnen ver dronken. 30 anderen worden vermist. Harwich, de bekende havenplaats, werd zwaar getroffen. Duizenden zijn er dakloos. Een groot deel van de stad is overstroomd, gas en electriciteit zijn afgesneden. De overstromingen deden hun invloed ook gelden tot ver de Theems op, die op vele plaatsen De ramp die Engeland heeft getroffen, heeft de Engelsen niet belet mee te leven met het zwaar getroffen Neder land. In een hoofdartikel van heden morgen heet het in de Daily Telegraph: „Er is een bijzonder triest en ontmoe digend element in de overstroming van een land dat met veel moeite van de zee gewonnen is. Walcheren, eerst korte tijd geleden hersteld na de in de oorlog veroorzaakte overstromingen, is nu wederom ondergelopen. Het mee leven van het Britse volk met zijn Ne derlandse vrienden is des te groter omdat zij het Nederlandse verlies kun nen meten aan hun eigen verliezen." De Britse premier Winston Churchill zou vandaag in het Lagerhuis een ver klaring afleggen over de watersnood in Engeland. Koningin Elizabeth heeft vandaag een bezoek gebracht aan geteisterde gebie den in Oost-Engeland. Een Brits lynvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 km ten Oosten van Gander (New foundland) in de Noordelijke Atlan tische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Bij veetransport twee doden Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen, die vannacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoeren uit de on dergelopen gebieden door het stromende water zijn meegesleurd en verdronken. Er waren reeds twee vrachten varkens door hen vervoerd, doch tijdens het transport van de derde vracht kwam het water opzetten met het bovenvermelde gevolg. De toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in het nabij gelegen dorpje Molenaarsgraaf stroomt reeds het water door de straten in de richting van Ottoland. De Gasperi overhandigt Italiaans verlanglijstje De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, en het hoofd van het Bureau voor Wederzijdse Bijstand. Harold Stassen, hebben Zaterdag in Rome besprekingen gevoerd met de Ita liaanse regering. Zij hebben zich op de hoogte gesteld van de Italiaanse bijdrage aan de E.D.G. Premier De Gasperi heeft Dulles een lij vig dossier overhandigd, bestemd voor pre sident Eisenhower, waarin gewezen wordt op achterstallige leveranties van beloofde militaire uitrusting voor de 10 divisies van het Italiaanse leger. Italië heeft beloofd het totaal tegen eind 1953 op 12 te bren gen. De Italianen vroegen voorts, of de V.S. meer defensie-orders in Italië zouden willen plaatsen in het belang van de zware en halfzware industrie. Ook verzochten zij om verlichting van de Amerikaanse immi gratie-beperkingen. omdat 5 millioen Ita lianen waarschijnlijk permanent werkloos zullen blijven als zij niet kunnen emi greren. 133 personen omgekomen Na een verwoed gevecht van byna zes uur met de zware storm is Zaterdagmiddag de Britse veerboot tussen Schotland en Noord-Ierland, het s.s. .Princess Vic toria", omgeslagen en gezonken. Van de 177 opvarenden zijn er 133 in de golven omgekomen. Onder hen bevinden zich de Noord-Ierse vice-premier en minister Sir°wX"CSmn«a'°0r ,0h° Sfaclalr' en he' Uts' "d Britse lagerhuis, geen direct gevaar. Korte tyd later ech ter begon het schip plotseling slagzij te maken, waardoor de kapitein de opva renden moest gelasten de boot te verla ten. Alle schepen in de buurt kwamen te hulp, waaronder de Britse torpedoboot- jager „Contest". Door liet zware getij konden echter nauwelijk reddingboten worden uitgezet. Verschillende redding boten sloegen echter tegen de scheeps wand te pletter. Prins Bernhard in New York: Zaterdagmiddag om even over half zes is Prins Bernhard op het internationale vliegveld van New York aangekomen. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. van Royen, was ter begroeting aanwezig. Na enige woorden tot de aanwezige journalisten te hebben gesproken, vertrok de Prins, geëscorteerd door een deta chement politie, naar het Waldorf-Astoria hotel. Zoals men weet, is de Prins in New York ter gelegenheid van de feestelijke viering van het driehonderd-jarig bestaan van de stad, die driehonderd jaar terug nog Nieuw Amsterdam heette. Driehonderdjarig bestaan New York Aan de vooravond van de plechtighe den hield Prins Bernhard als eregast van deze wereldstad een herdenkingstoe spraak in de kerk van St. Markus, die in de Bowery staat, In deze kerk rust bet stoffelijk overschot van Pieter Stuy- vesant. De kerkelijke herdenkingsbij eenkomst werd belegd door de St. Ni- cola as-vereniging en geleid door domi- nê Darlington. De Prins verklaarde dankbaar te zijn als vertegenwoordiger van Konin gin Juliana en haar volk de herden kingsdienst te mogen bijwonen in de kerk, die staat op de plek van de huiskapel van Pieter Stuyvesant, de laatste Nederlandse gouverneur. Dit is een bewijs van de hechte historische banden tussen Amerika en Nederland, die in drie en een halve eeuw zijn ge groeid. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling der stad van Nieuw Amsterdam tot New York, ging de Prins voort: „De Nederlanders zullen nimmer het aan deel der Amerikaanse soldaten in hun bevrijding vergeten. De talrijke gra ven in ons land van uw dappere sol- laten, die hun levens voor de vrijheid van Europa offerden, zullen een im- merdurende herinnering zijn aan de onverbrekelijke banden tussen onze volkeren". Hij sprak zijn dank uit na mens het Nederlandse volk voor de na-oorlogse Amerikaanse hulp en wees ook op het Amerikaanse aandeel in de groei van de Europese en Atlanti sche gemeenschap. „Naar mijn in zicht". aldus Prins Bernhard, „is een der meest hoopvolle tekenen van de na-oorlogse betrekkingen tussen de V.S. en West-Europa, dat de Atlanti- 8e jrg 1853 lOOBD-DOLlllfDSCOl C00R1ÜT. De revolutionnaire party in Piemont heeft zich na de nederlaag, ten gevolge der verwerping van het burgerlijk hu welijk, weder opgerigt; het vooruitzigt op de wederoptreding van Palmerston in het bewind schraagde hare hoop, en de vervulling dier gebeurtenis heeft haar zoo zeer versterkt, dat zij onbekommerd haar doel te gemoct streeft. Het zigt- baarst blijkt zulks uit den ijver, waar mede de verbreiding van het Protestan- tismus begunstigd wordt. Het „Deutsche Volksblatt" zegt daaromtrent: De pogingen, welke van den kant des Evangelischen Bonds worden aangewend cm Italië te [irotestantiseren, worden meer en meer in het oog loopend; de katholieke pers in Italië slaat ze gade met onafgewende blik. en de zaak is van des te meer gewigt, omdat zij uitgaat van een eiland, dat ook op den politieken toestand van Italië den uitgebreidsten in vloed tracht te verwerven, en te gelij ker tijd eenen aanval op het hart der Roomschc Kerk tracht te bewerkstelli gen. Ook luiden de berigten eenparig, dat de Engelse hefboom, GELD, onder de daartoe aangewende middelen geene geringe rol speelt, en dat voorts de Anglikaansche vorm van het protestan- tismus. als de geschiktste voer Italië wordt geacht. Buitenlandse Berigten. FRANKRIJK Parijs, 30 Jan. Heden is het huwelijk des Keizers in de Notre Dame, inge volge het daarvan uitgegeven program ma, voltrokken. Er was eene ontzetten de volksmenigte op de been, doch men heeft weinig bijzondere geestdrift opge merkt. sche Oceaan de twee vastelanden niet langer scheidt, doch deze tezamen brengt en zodoende een brug, in- plaats van een slagboom is gewor den." De Prins besloot zijn rede met het uit spreken van zijn overtuiging „dat ge meenschappelijke cultuur en gezamenlijk geloof en streven van de Verenigde Sta ten en Europa een gemeenschap ge baseerd op een erfgoed, waarin de Ne derlanders bevoorrecht zijn met een waardig aandeel zullen leiden tot het bereiken van onze gezamenlijke doelen van vrijheid, vrede en welvaart". Na deze rede herinnerde burgemeester Impelliteri van New York aan het be zoek dat het Koninklijk Paar vorig jaar aan Amerika heeft gebracht en verze kerde de Prins, dat Nederland op de vriendschap van het Amerikaanse volk kan blijven rekenen. De dienst was be gonnen met het zingen van het „Wilt heden nu treden". Dominé Edward West wees er nog op, dat Nederland aan de Verenigde Staten het beginsel van vrij heid en verdraagzaamheid had geleerd. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. Prins Aschwin, de broer van Prins Bern hard. Vandaag zat de Prins aan aan een lunch, die hem werd aangeboden door de New Yorkse Kamer van Koop handel, waarna hij in het Metropolitan Museum of Art een tentoonstelling heeft geopend die is georganiseerd ter gelegen heid van het derde eeuwfeest van New York. Inwendige zniverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Ierse Vice-premier onder slachtoffers Tegen kwart voor elf werden de eerste noodberichten uitgezonden door kapi tein Ferguson van de „Princess Vitoria". Hij meldde, dat hy het schip niet meer meester was en vroeg om een sleepboot. Drie kwartier later seinde het schip, dat er zware slagzij gemaakt werd. Het 2700 ton metende schip was uit de Schotse haven Stranraer vertrokken op weg naar Larne in Ierland. De „Princess Victoria" is de modernste veerboot van Engeland. Zy heeft accommodatie voor 1500 passa giers, maar door de weersomstandig heden waren deze reis slechts 123 reizi gers aan boord. Het weer was slecht, maar er was geen zware storm gemeld. Ter hoogte van Loch Ryan ïn Schot land raakte het schip in een vliegende storm. De stuurinrichting werkte niet meer en de golven hadden een gat in de grote achterdeuren geslagen, waardoor de machinekamer onder water begon te lopen. In allerijl snelde uit Port Patrick een reddingboot te hulp, maar er was Verscheidene schipbreukelingen dre ven rond in de woedende zee, toen eenmaal de „Princess Victoria" was omgeslagen. Anderen dreven rond, zich vastklampend aan de mast, ter wijl weinigen een plaatsje hadden be machtigd in de reddingboten. Enkelen van hen waren zo door de kou ver kleumd, dat zij zich tenslotte niet meer vast konden houden. Ook zij kwamen om in de golven. De „Dona Ghadee" uit Belfast wist 20 overlevenden op te pikken. Ook de „Contest" nam enige schipbreukelingen aan boord. Intussen verdween de „Princess Victoria" in de diepte. Kapitein Fergu son bleef tot het laatst op de brug. Saluerend verdween hij met zijn boolj in de golven. De voorzitter van de commissie voor een Europese grondwet, de Duitser Von Bren- tano. heeft in Rome Dulles en Stassen van de stand van de werkzaamheden der com missie op de hoogte gesteld. Bij zijn ver trek uit Rome verklaarde Dulles bemoe digd te zijn over de resultaten van zijn besprekingen. Gisterochtend kwamen Dul les en Stassen in Parijs aan, waar zij be sprekingen hebben gevoerd met generaal Ridgway en zijn staf. Vandaag confereren zij met premier Mayer en de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, George Bi- dault. Westelijke nota's aan Russische commandant in Duitsland Geallieerden steunen geen ondermijnende acties De drie geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Zaterdag in afzonder lijke doch vrijwel gelijkluidende nota's ge antwoord op de brief van de Russische ge neraal Chuikov van 30 December, waarin Rusland protesteerde tegen het bestaan van verscheidene anti-communistische or ganisaties in IVest-Berlijn en West-Duits- land. Generaal Chuikov noemde deze or ganisaties „misdadige groepen" en eiste hun onmiddellijke ontbinding. De nota's noemen deze beschuldiging van Chuikov „ten enenmale misplaatst" en ont kennen, dat Westelijke mogendheden in Berlijn en West-Duitsland centra van spionnage en terroristische actie onder steunen. Zij beschuldigden de Russen er van, in 1952 de vlucht te hebben veroor zaakt van meer dan 100.000 mensen uit Oost-Duitsland naar het Westen, door de Duitse bevolking van de Sovjet-zone sys tematisch van haar grondrechten en vrij heden te beroven. De hoogste water standen De afgelopen dagen zyn de volgen de hoogste waterstanden gemeten: Kloosterzande (O.-Z. Vlaanderen) 5.50 m +N.A.P. Sliedrecht 4.25 Ridderkerk 3.90 Vlaardingen 3.70 En de laagste... Amsterdam (Oranje sluizen) 2.96 m N.A.P. (Zaterdagavond 11.15 uur) Ook hier slachtoffers te~betr$uren (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Zondagnacht. Het noodweer heeft ook in België zeer zware schade aangericht en er vallen ver scheidene mensenlevens te betreuren. De kuststreek werd het zwaarst beproefd en van alle kuststeden schijnt Ostende er het ergst aan toe te zyn. De hele binnen stad is onder water gelopen en in sommige straten staan de auto's tot aan het dak onder water. Tunnel onder water Het nieuwe Kursaalgebouw is zwaar beschadigd en de badinstallatie nabij het strand totaal vernield. Alle telefoon- en telegraafverbeer is verbroken en de stad zit zonder drinkbaar water. Er val len acht doden te betreuren en de scha de wordt op vier millioen Belgische francs geraamd. Tussen Knokke en Heist is insgelijks grote schade aangericht. Te Duinbergen werden twee bressen in de dijk gesla gen van veertig meter elk. Te Heist werd de dijk weggespoeld over een lengte van 200 meter. De golven beuken tegen de villa's aan en men vreest tal rijke instortingen. Honderden soldaten zijn hier bezig de grondvesten te ver stevigen met zakjes zand. Schier geheel het badstadje liep onder water. Te Zee- brugge sloeg het water meters hoog boven de havenmuur en veroorzaakte grote schade aan de zeestraten, terwijl de sluizen van het zeekanaal eveneens werden beschadigd. Knokke en Het Zoute zijn zwaar geteisterd. In deze laatste badstad staan alle villa's en ho tels langs de dijk tot aan de beneden verdieping onder water. De Westkust had minder te lijden. Koksijde en St. Idesbald het ergst. In het binnenland werd Antwerpen het ergst geteisterd, en hier vallen ook ettelijke mensenlevens te betreuren. Aan de baden zijn vele goederen vanuit de opslagplaatsen weggespoeld. Balen katoen en wol drijven op het water. Op de rijweg zijn de klinkers soms grote afstand door het water opgebro ken. Vele dokken zyn overstroomd en een van de schepen van de Compagnie Maritime Beige ligt gekapseisd. De grote tunnel voor voertuigen is onbruik baar. Het water staat er op sommige plaatsen tot zeventig centimeter. Het waterpeil was vier meter hoger dan ge woonlijk. Naar het schijnt werden de grote zeesluizen echter niet noemens waardig beschadigd, zodat ze weldra weer zullen functionneren. Te Lillo en omgeving drong het wa ter 's nachts de huizen binnen. De meeste bewoners zochten een onder komen op de bovenverdiepingen. De dijkbreuken werden steeds talrijker en de vloed bereikte zeer vlug de binnen stad. Ook de streek van Dendermonde, Zele, Lokeren en Mechelen verkeert in alarmtoestand. De Nete, de Rupel en de Dijle zijn op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. In de provincies West- Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Ant werpen werden alle beschikbare troe pen naast de Rijkswacht en de politie ingezet. Advertentie Noodzenders onder weg De burgemeester van Hansweert maakt bekend, dat er noodzenderson der weg zijn met de volgende sche jen: voor Kortgene de „Zeven Gebroeders D 31", voor Zierikzee „De Vriendschap D 35," Voor Val van Ouwerkerk: „De „Ora et Labora D 73', voor Bruinisse de „Summus trmbra U 41", voor Hans- weert de „Neeltje U 6", voor Rilland de „Matteus U 202" en voor Ellewouts- dijk de „Adriaantje 2". Somber relaas van Rijkswaterstaat (Van Haagse redacteur) Gisteren in de namiddag vonden wij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat. ir. J. L. Klem, bereid ons een uit eenzetting te geven voor zover dit dan bij de chaos van gegevens mogelijk was over de stand van zaken. Met het herstel van de vernielde dij ken en wegen zal uiteraard zo spoedig mogelijk worden begonnen. Wanneer met man en macht aan de vernielde dijken wordt gewerkt, zal ,,'t allerergste in enige Charter-vluchten naar getroffen gebied (Van onze speciale verslaggever) Schiphol en de K.L.M. hebben geen ernstige schade van de watersnood on dervonden. In de namiddag van Zondag daalden en stegen de toestellen weer normaal; daarvoor waren slechts spe ciale voorzorgen getroffen, terwijl en kele diensten waren afgelast. Slechts een zeer klein deel van de binnen komende passagiers had iets van het ge troffen gebied gezien. Het zicht boven Zeeland was nogal slecht en boven dien deden felle regenbuien het over stroomde gebied nu en dan geheel uit het gezicht verdwijnen, aldus een der passagiers. Met gelijkluidende reacties kwamen de inzittenden van twee chartervluch ten naar het getroffen gebied. De vaten- fabrikant Van Leer, die met drie van zijn personeelsleden in een K.L.M.- Convair naar zijn fabriek in Pernis was gaan kijken, vertelde „weinig gezien te hebben". Zijn personeelsleden gaven een kort verslag van de tocht, die niet veel verder dan tot Hoek van Holland was gegaan. „Langs de kust. in de buurt van Noordwijk, zag ik een schip op het strand liggen en ik geloof, dat ik even verder nog een scheepje zag", aldus een Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra 90 En de soldatenliedjes. In de eerste wereldoorlog had ik de troepen die in gesloten gelederen langs de muren van het klooster marcheerden Tipperary horen brullen. Maar Keep the Home Fires Burning, Roses of Picardy en Lili Mariene, de laatste nieuwe, kende ik niet. Ik durf er best voor uit te komen, dat mij nóg steeds de tranen in de ogen schieten als ik deze melodieën hoor. Maar van jazz, boogie-woogie en der gelijke rommel, want muziek kan ik het niet noemen, schrok ik. De onheil spellende klanken daarvan waren voor mijn „onbedorven" oren idem zoveel bewijzen te meer voor het feit dat vorm loosheid alles wat wij in onze jeugd mooi hadden gevonden dreigde te ver-, nietigen. En op straffe van mij de min achtende verontwaardiging op de hals te halen van de bewonderaars daarvan moet mij van het hart, dat het onmelo dieuze gejank en gebler van saxophones, het krampachtige, eindeloos terugke rende rhythme dat uit de hemel-of-hel- weet wat voor martelwerktuigen werd geslagen en gedrumd, mij deed denker, aan een orgie van half-krankzinnige e.i dronken wilden. Het wees op drei gende gevaren en verontrustte mij ten zeerste. Waar ging het heen met de we reld waarin ik was teruggekeerd? Tggen half Juni begon ik onrustig te worden. Op de eerste plaats voelde ik dat er, voor mij althans, bij hel konink lijk Medisch Genootschap niet veel meer te leren viel. Bovendien ging ik steeds beter beseffen dat mijn onkunde van medische termen en angst voor de tele foon bepaald hinderlijk waren voor mijn collega's. Maar bovenal begon ik mii te realiseren dat langzaam maar zeker in het diepst van mijn onderbewustzijn zich een nieuwe Innerlijke Drang ging roeren. Deze dreef mij er toe van een eigen lijk nogal vermakelijke storm in een glas water in de uitleenbibliotheek ge bruik te maken om mijn ontslag m te dienen. Al die tijd had ik geleefd alsof ik voortdurend in de Grote Vasten was. Ik had besloten iedere cent opzij te leggen voor het huisje in Cornwall waar ik mijn zinnen op gezet had. Boeken, kleren, kopjes koffie en dergelijke, si garetten en uitgangetjes naar de schouwburg, ongeveer de enige pretjes die het Engeland van toen had te bie den, waren taboe geweest. Ik ging wèl eens naar de bioscoop omdat ik het noodzakelijk vond voor mijn opvoeding. Ik leerde daar inderdaad een massa din gen, die mij op geen enkele andere wijze duidelijk zouden zijn geworden. De meeste mensen zouden dit maar een akelig leven gevonden hebben Maar voor mij was het dit geenszins Als men dertig jaar lang geleefd heeft volgens het principe: veroorloof ik mij misschien nog iets waar ik eigenlijk wel buiten kan? dan heeft men al heel weinig behoeften, of liever gezegd dan heeft men totaal geen behoeften meer. Want door de Gelofte van Armoede staat men in een klooster los van aller lei materiële zaken die een gewoon mens in hun ban houden. Men zou haast kunnen zeggen dat deze Gelofte, als een soort geestelijke tegenhanger van 'n operatie, iemands geschiktheid om iets zijn eigendom te kunnen noemen „af zet". Een ieder die zulk een gelofte af legt ontdoet zich van alles wat hem kan hinderen, zoals iemand die een duik in zee neemt zijn kleren aflegt. Wanneer men nu echter denkt dat de loutere gelofte iemand onmiddellijk tot volmaaktheid op het gebied van de armoede brengt, dan vergist men zich schromelijk. Dat is nog maar bet begin. De eigenlijke strijd begint pas wanneer men zich er toe zet ook de „geestelijke" armoede te verwerven. En ik, die het toch werkelijk wel weten kan, want het verging mij hiermede zo slecht, dat ik het strijdperk moest verlaten, verzeker U dat dit een strijd is op leven en dood. Er zijn verschillende andere benamin gen voor geestelijke armoede: zelfver loochening, onthechting, berusting. In grote trekken komt het hier op neet, dat men niet anders meer verlangt dan de Wil van God, zoals deze zich in ons dagelijks leven openbaart, te volbren gen. Dit lijkt zo simpel, maar toch be vatten deze paar woorden het geheim van de grootste heiligen,. Het zonderlinge geval doet zich voor, dat men in kloosters mensen kan aan treffen, die zich om zo te zeggen weer- terug-gaan-hechten aan de zotste din gen. Het is bijna niet te geloven, maar een feit, dat men eerst op werkelijk held haftige wijze afstand kan doen van de wereld, waarvan dan de Gelofte van Armoede het uitwendig teken is en zich daarna plotseling laat tyranniseren door een warmwaterkruik, een bepaald gebedenboek of een vulpen. Ook komt het voor dat iemand zich op onredelijke wijze gaat hechten aan een kleine dis pensatie op het gebied van rusten of voedsel, die hem om gezondheidsrede nen tijdelijk is toegestaan. Of kan een zuster zo verslaafd raken aan een be paalde liefhebberij dat zij inwendig ra zend kan worden op een overwerkte medezuster, die haar in haar „kostbare vrije tijd" een dienst verzoekt. Ik heb eens een non gekend die zo gehecht was aan een bepaalde stoel in ons dagverblijf dat zij een blauw strik je aan de rugleuning bond en iedereen die op „haar" stoel durfde te gaan zit ten woedende blikken toewierp. Ten slotte haalden wij onze schouders op, en lieten haar maar glimlachend be tijen. Verder kunnen nonnen zich ook over matig hechten aan de taak die haar is opgedragen. Zo kan bijvoorbeeld eer. Overste, vooral als zij langere tijd in functie is geweest, zo in haar werk zijn opgegaan, dat zij, als de dag komt dat zij wederom een gewoon lid van de com muniteit moet worden, zich practisch niet meer kan wennen aan een zo saai en betrekkelijk onactief leven. Maar het allermoeilijkst blijft het waarschijnlijk afstand te doen van eer en goede naam. Het kan voorkomen in een communiteit dat iemand plotseling en om onnaspeurlijke redenen, volkomen onschuldig, 't slachtoffer wordt van de diepste vernederingen. „Neemt" zij dit zonder er kabaal over te maken en ver werkt zij dit in stilte tot haar geestelijk voordeel, dan kan men rustig aanne men dat zij het ver gebracht heeft op het gebied van de geestelijke armoede Maar geraakt zij van slag en zoekt zij naar onwaardige uitvluchten, welnu, dan valt de conclusie gemakkelijk te trekken. (Wordt vervolgd). van deze passagiers. Maar zeker wist hij dit niet, want het zicht, dat bij het vertrek „vrij aardig" was geweest, ver slechterde gaandeweg. „Boven zee kon den we goed zien, maar toen we een maal boven land vlogen, werd alles wazig". De employé's van Van Leer moesten dan ook verklaren hoegenaamd geen schade te hebben gezien. De fa briek in Pernis „stond een beetje in het water". En dat was voor Van Leer het belangrijkste De sfeer op Schiphol was triest. Het platform, anders zo massief en rustig, leek het middelpunt van de orkaan. Grondpersoneel en stewardessen wor stelden tegen de wind in naar de bin nenkomende toestellen en de passa giers werden, diep in hun kragen ge doken, naar de aankomsthal geblazen. Zaterdagavond konden de stewardessen zelfs niet meer tegen de elementen op. En toen moesten mannelijke collega's babies naar de vertrekkende vliegtui gen dragen. Ondertussen zijn op Amsterdams luchthaven enkele tientallen ruiten ge sneuveld en ook het dak van een kleine keet legde het tegen de orkaan af. Zon dagmiddag, toen er sprake van was om de EHBO-ploegen van de luchthaven naar de getroffen gebieden te zenden en in de aankomsthal een groot bord met aankondiging van speciale ver- voersmaatregelen voor passagiers met Nederlandse bestemming verscheen, werd Schiphol plotseling het toneel van een feestelijke ontvangst. Sportieve heren verschenen met kransen en op gewekte gezichten om de winnaar van de Rallye de Monte Carlo, Maus Gat- sonides, te huldigen. En dit viel zelfs de Amsterdamse, aan zovele wisselval ligheden blootstaande luchthaven wat koud op haar dak. maanden" hersteld kunnen zijn. Rolder- en waterschapbesturen zijn uiteraard de aangewezenen om de dijken en wegen weer in goede staat te brengen. Maar aangenomen wordt dat, als een beroep wordt gedaan op de Rijksoverheid met het oog op het zeer bijzondere karakter van deze ramp. financiële en technische steun wel niet zal uitblijven. De uiteenzetting van ir. Klein werd een uiterst somber legerbericht in vredestijd, waaruit bleek dat de grote vijand, het wa ter onrustbarende vorderingen maakte: op verschillende punten van de Schielandse Hoge Zeedijk een dreigende situatie; bij Gouderak en Krimpen de situatie precair; geleidelijk binnenstromend water door dijkdoorbraken bij Alblasserdam. Papen- arecht en Sliedrecht: toenemend overstro mingswater op het Eiland van Dordrecht; bij Ridderkerk de situatie zeer critiek; overstroming nabij het veer van Maassluis van het eiland Rozenburg; dijkdoorbraken in de Hoekschewaard; vanuit 't Noorden en Zuiden overstromingen van Goeree en Overflakkee Ir. Klein gaf de volgende verklaring voor deze nationale ramp; De stormvloed is ver oorzaakt door het samenvallen van zeer krachtige stormen uit Westelijke richtingen met springvloed, terwijl tegelijkertijd ook de rivieren veel opperwater afvoerden. De waterstanden waren dientengevolge onge veer een halve meter hoger dan sinds men senheugenis is voorgekomen. Op het mo ment, dat de hoofdingenieur-directeur ons deze mededelingen deed, kwamen nieuwe noodmeldingen binnen met zorg ging nien de nacht in. MINSTENS 5 DODEN IN W.-DUITSLAND In Frankrijk heeft de storm een gedeel te van de Zeedijk nabij de Frans-Belgische grens stukgeslagen. Het water stroomt hier met grote kracht naar de lager gelegen ge deelten van het land. Tengevolge van de orkaan zijn in West- Duitsland minstens vijf personen om het. leven gekomen en Is overal zware materiële schade aangericht. Telefoonverbindingen werden verbroken, bomen ontworteld, ter wijl rivieren buiten hun oevers traden. In Düsseldorf kwamen enige mensen om het leven toen een ruine van een in de oorlog gebombardeerd huis instortte. De zeer zware sneeuwval waarmee het stormweer in het gebied van Keulen en Wuppertal gepaaid ging heeft het spoor wegverkeer verlamd. Op sommige plaat sen lag de sneeuw twee meter dik, auto's en andere voertuigen bleven in de sneeuw steken, In Zweden zijn ook op vele plaatsen spoor- en telefoonverbindingen verbroken. Zware regen- en sneeuwbuien leggen het verkeer in Midden-Zweden geheel stil. De geruchten omtrent Eisenhower's voornemen om de zevende vloot tc ontheffen van de haar door Truman gegeven opdracht om Formosa te beschermen, zyn over het algemeen met gemengde gevoelens ontvangen. Met name toonde men zich in Engeland uiterst gereserveerd ten aanzien van de Amerikaanse plannen, waardoor de nationalistisch-Chinese regering van Tsjang Kai Tsjek op Formosa de vrye hand zou krijgen om het Chinese vasteland aan te vallen. Engeland toont zich zeer gereserveerd De Amerikaanse regering stelt naar het schijnt de bevriende regeringen momenteel van haar voornemens op de hoogte. In ieder geval is met deze rege ringen niet van tevoren overleg ge pleegd. Het besluit zou immers officieel slechts betrekking hebben op een bevel aan een onderdeel der Amerikaanse strijdkrachten, n.l. de zevende vloot. Intussen juicht Tsjang Kai Tsjek op Formosa en beweert zelfs, dat de Ame rikaanse zevende vloot ook opdracht zal krijgen om de nationalisten te helpen Oij hun landingen op het vasteland. De vloot heeft echter nog geen enkel offi cieel consigne gekregen. Maar Tsjang Kai Tsjek heeft vast maar een drietal regionale „schaduw regeringen" inge steld voor drie continentale provincies, naar het heet, omdat guerilla-strijd- krachten deze reeds voor een deel in hun macht hebben. In Washington heeft McArthur Eisenhower's vermeende voornemen van harte toegejuicht. Hij noemde Truman's besluit van Juni 1951 om Formosa te neutraliseren „een van de vreemdste afwijkingen, die in de mi litaire geschiedenis bekend zijn". Maar ook het Congress schijnt zich wel met Eisenhower's plannen te kunnen ver-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2