Helse zee zelfs binnen de Waterweg De stormschade langs de zeekant Gezin met 10 kinderen verdronken Prins Bernharcl vernam het nieuws in New York Ik word er gewoon verlegen van... Tientallen schepen in nood De kustvaarder Elisabeth strandde bi] Terlievde DERDE BLAD - PAGINA 4 DE BREDASCHE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Hoekse reddingboot verrichtte drie o reddingen op de rivier RAVAGE ROAD DE BERGHAVEN (Van onze speciale verslaggever) «Ik heb met stormweer buitengaats wel eens een minder ruwe zee gehad bij een redding dan vannacht op de Waterweg, verklaarde schipper Willem van Seters van de Hoekse reddingboot President J. Leis, die in storm en duisternis twee reddingen verrichtte en een derde nog even meenam toen het mensen van Dirk zwager wat te benauwd en gevaarlijk werd in de observatiepost bij de Berghaven. Zij werden met een ladder en lijnen uit hun benarde positie verlost. Twee wachts- mannen haalden de Hoekse redders van een baggermolen bij Poortershaven en zeventien man van de sleepboot Schelde, die van zijn ankers sloeg en naar een strekdam werd geranseld, waar de boot strandde. En de orkaan die het rivier water huizenhoog opjoeg, richtte rond de Berghaven een geweldige ravage aan, sloeg kaden en steigers weg en groef een groot gat in de Stationsweg. Het begon Zaterdagavond Hel begon Zaterdagavond om 8 uur reeds te spannen in de Hoek. De razende Wester storm joeg het water in lange kruivende golven de Waterweg binnen en zells in de Berghaven stond een zee. zoals men nooit had gezien en nog minder had verwacht. De schepen in de haven lagen te rijden langs de steigers en de reddingboot dreigde zelfs van zijn trossen te slaan. Schipper Van Seters alarmeerde toen zijn bemanning, die zich aan boord begaf, voorbereid op alle gebeur tenissen. Telkens moesten nieuwe trossen voor komen dat de boot lossloeg en men besloot aan boord te blijven en de motoren draaiend 1e houden. Om halfelf kwam hel bericht binnen, dat een voor anker liggende bagger molen op de Waterweg bij Poortershaven noodseinen gaf. Aan boord bevonden zich twee wachtslieden. wie het te bar werd. On middellijk voer de President J. Leis uit, nu eens niet naar zee. maar de rivier op in de richting Maassluis. Bij de molen gekomen schreeuwden de opvarenden dat zij van boord wilden en met veel moeite wist schip per Van Seters de boot langszij van de mo len te brencn. waarbij hij moest oppassen, da: hij niet onder de uitstekende zuigpijpen verdaagde. Veel hulp ondervond hij van een automobilist, die op de dijk stond en de gro'e lichten van zijn wagen op de molen richtte. Maar toch kwam" de achtermast, waaraan de radio-antenne is bevestigd, met een der pijpen in aanrakirg waardoor hij sfhrak. De reddingboot kreeg beide mannen aan boord en keerde terug naar Hoek van Hol land. Om middernacht was de President J. Lels weer thuis echter niet voor lang. Vernielingen De orkaan had inmiddels een vernielende Uitwerking gehad op de omgeving van de Berghaven. De steiger langs de kade waar over het wegje' naar het Loodsgebouw loopt, moest. het ontgelden. Het woedende water, dat zo fel was als branding, liep de Berg haven binnen, brak de steigers langs de lange en de korte zijde af en overstroomde de grintweg, die naar het Loodsgebouw loopt. Tegen hoogwater stond in de vroege Zondagmorgen het water tegen de stoc-p van de woning van de loodseommissaris aan. Erger was de korte zijde van de Berghaven langs de Stationsweg er aan toe. Daar sloe gen geweldige zeeën tegen de hoge walkant aan en groeven rond een daar staande bun ker een gat, waardoor een gedeelte van de straatweg tegenover de woningen van de bemanning van de reddingboot verzakte. Maar ook langs de Waterweg bij het station rich!Ie de orkaan grote schade aan. De Har- wichsieïger kreeg het zwaar te verduren. De nachtboot naar Harwich was niet vertrok ken en ook het Engelse troepenschip was blijven liggen, terwijl als derde de Zee landboot Prinses Beatrix voor de kade lag. Deze raakte in de loop van de nacht los van de trossen en dreef de rivier op. De boot ging voor anker en de sleepboot Blanken burg trachtte verbinding te krijgen om de mailboot weer op zijn plaats té brengen. In de uiterst ruwe zee, welke in dit gedeelte van de Waterweg stond, was het een moei lijk werd, dat tenslotte werd opgegeven, na dat niet minder dan 22 maal de tros was ge broken. Hard had ook de zuiger Ahoy het te ver duren. Het logge vaartuig werd telkens door de orkaanvlagen tegen de betonsteiger, waarlangs het gemeerd lag, gedrukt en er ontstonden in de huid boven water niet minder dan vijf gaten. Men zou nog Zondag trachten de zandzuiger naar Rotterdam te slepen. De betonsteiger werd vrijwel geheel vernield. De Schelde in nood Nauwelijks was de reddingboot met de twee wachtslieden in Hoek van Holland aangekomen of via de radio kwam van de sleepboot Schelde het verzoek om snel te hulp te komen. De sleepboot lag in de Waterweg voor twee ankers, die echter onder de druk van orkaan en zee begonnen te krabben. Stuurloos werd de boot de rivier opgedreven en hij liep vast op een strek dam aan de Zuidwal enkele honderden meters stroomopwaarts van Hoek van Hol land. Daar de Schelde een kielschip is, vreesde men dal hij zou omslaan. Om kwart over 12 voer de President J. Leis weer uit. Voor de orkaan uit bereikte de reddingboot spoedig de in nood verkerende sleepboot- Het overnemen geschiedde snel maar was had de grootste moeite tegen storm en zee lang niet gemakkelijk en de reddingboot in de Berghaven weer te bereiken. Een dergelijke hoge zeegang is bij mensen heugenis nog nooit in de Waterweg waar genomen. Derde redding De laatste redding in de nacht van Zater dag en Zondag verrichtte de bemanning I van de President J. Lels'om 2 uur toen het woedende water een gedeelte van de kadé tussen de Berghaven en de Harwichsteiger wegspoelde en de verbinding van de ob servatiepost van Dirkzwager, een houten huisje dat op stalen palen in de Waterweg staal, verbrak. Er bevonden zich op dat moment vier personen in het huisje. De twee machinisten bleven in de reddingboot achter maar schipper Van Seters, sluuiman Troost en de matrozen gingen met een lad der en lijnen naar de bedreigde plaats. Met een lijn om zijn middel gebonden wist de schipper over de ladder de verbindmgs- brug te bereiken. Een voor een werden de opgeslotenen, met de lijn omgebonden, over de ladder naar de veilige wal gehaald. Van morgen hebben de beambten van Dirkzwa ger hun post weer betrokken. Hoewel het huisje "s nachts op de palen stond te slinge ren, heeft het stand gehouden. Zondagmiddag heeft de reddingboot de bemanning van do Schelde weer aan boord gebracht- Het gelukte de Argus en de Blan kenburg in de loop van de avond de Schelde vlot te slepen. Het schip is naar Vlaardingen gesleept. Reddingboten konden niet op tegen de orkaan Eén van de zwaarst getroffen dorpen is het 4500 zielen tellende Numansdorp in de Hoeksche Waard. In de loop van de dag zijn 3.000 inwoners geëvacueerd naar de om liggende dorpen. Het merendeel is in scho len en bij familieleden ondergebracht in Klaaswaal. Het water had op enkele plaat sen in de polder een hoogte van twee meter. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aan genomen wordt, dat verscheidene inwoners j zijn verdronken, onder wie een gezin, be staande uit man, vrouw en tien kinderen. Het geweld van de orkaan heeft twee reddingboten Zaterdagnacht genoopt de meerderheid van de losgebarsten elemen ten te exkennen. Een kustvaarder meldde Zaterdagavond dat het Finse s.s. Bore 6 I voor de kust van Schouwen was gestrand. I De plaats was niet volledig bekend. Twee 'reddingboten kozen zee: de Maria Carolina j B'ankenheym van Vere. schipper Jan Min- neboo en de Koningin Wilhelmina van Stel- lendam, schipper Willem de Jager. In de i loop van de avond keerde de boot uit Vere terug, omdat de machinist in de machine- i kamer bewusteloos was geworden. De I Koningin 4 Wilhelmina kon. ondanks haar krachtige motoren, niet tegen het geweld van de uiterst zware zeeën opkomen. Do boot moest hel Brouwershavense Gat in- j lopen en ging bij Ouddorp voor anker in af wachting van het afnemen van de orkaan. I om dan de reis voort te zetten. Zover is het t niet gekomen, 's Nachts om 1 uur werd ge- meld dat de Bore 6 op eigen kracht was vlotgekomen en begeleid door een sleep boot in zee stak. TALRIJKE ONGELUKKEN IN BINNENWATEREN Op de Waal zijn verscheidene grote bin nenschepen, waarvan enkele geladen met erls, gezonken. Bij Bolnes werden vijf schepen door de vloed op het droge gezet. Twee er van zijn Zondag vlotgebracht De drie andere hoopt men vandaag weer in dieper water te brengen. Een der dokken van de Rotterdamse Droogdok Mij is van zijn palen losgeslagen en op deze palen vastgeraakt. Laag; water in Buiten IJ I te Amsterdam i Zaterdagavond om kwart over elf is g by de Oranjesluizen, de toegangspoort f van het lJsselmeer tot Amsterdam, de 5 laagste waterstand sinds mensen- 5 heugenis geregistreerd, namelijk 2.96 g S meter beneden N.A.P. Grote stukken g 5 van het Buiten-IJ lagen droog en van f het binnenkomen van schepen was g 5 geen sprake. j In de loop van de nacht steeg het 5 j water en tegen zeven uur Zondag- g morgen was de toestand normaal. Prins Bernhard was zeer onder de indruk, toen hij in New York het nieuws van dc overstromingen 111 Nederland 'vernam. Dit is verschrikkelijk nieuws, zei dc prins, die diep onder dc indruk was van het verlies aan mensenlevens. Hij betreurde, dat Ne derland door deze ramp getroffen is, op het ogenblik dat het zich herstelt. I De prins, die deelneemt aan de plechtig- heden ter herdenking van het feit, dal New j York 300 jaar geleden werd gesticht, zei: ik zal doen wat mijn regering en de Konin- 1 gin willen, dat ik doe. De prins was nog niet officieel op de hoogte gesteld van de overstromingen. Hij had nog niet gedacht aan veranderingen van zijn huidige plannen. Zoals u weet. verklaarde de prins, heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering meegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. En nu komt deze ramp Nederland heeft echter altijd, redurende zijn gehele geschiedenis, tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen, zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan. Hij was dankbaar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. Dit is altijd gebeurd, wan neer er nationale rampen waren, cn Neder land heeft ook altijd de helpende hand ge boden aan andere landen in soortgelijke omstandigheden. U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft gezonden aan de Verenigde Staten tijdens de overstromings tamp van de Mississippi en de Missouri cn wij, evenals andere volken, zijn altijd dank baar voor persoonlijke giften in tijden van nationale rampen. Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de Saint Marks of the Bowerie het nieuws van de ramp mede. Hij sprak met grote emotie cn zijn gehoor was diep onder de indruk, i Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor de- I genen, die zijn omgekomen en hen. die thans in gevaar en ellende verkeren. Elke dag krijg ik van allerlei nieuwe klanten complimentjes over King's Cross en ik maak die sigaret toch heus niet zelf. Ik verkóóp ze alleen maar graag. Want als vakman weet ik. dat er eigenlijk geen betere Virginia bestaat. Dat kan ik nu eenmaal .niet onder stoelen of banken steken En ik hoef dat ook met te doen. Want achter mij en duizenden winkeliers staan de millioenen trouwe King's Cross-rokers, die iedere dag het bewijs leveren dijken en gebouwen SCHEVEMNGEX stond het zeewater zeven meter hoog voor de kust. Dui zenden vaten haring, die voor export ge reed lagen op de kaden langs de Binnen haven, werden door het water wegge spoeld. Van dc in dc haven liggende sche pen werd slechts één schip aan de boeg beschadigd. Het opgezweepte zeewater be reikte zelfs de Koppelstokstraat. Kelders van woningen aan de dr Lelykade liepen onder Ook de oude kerk aan de Keizer straat stond blank. Vele loggers zijn des nachts buitengaats gebleven. Voor zover bekend liepen zij geen averij op. Het Zuidelijke deel van de Boulevard is Zondagochtend door de politie voor alle verkeer gesloten. Het hoge water is via dc riolering in de kelders van het Radio-station Schevenin- gen. dat onder hoge druk werkte, binnen gestroomd. Aangezien de kabels voor het ontvangstation daar liggen, werd de toe stand precair. Met hulp van de brandweer en andere hulpdiensten heeft men de kel ders kunnen droog maken. Hel radio- zend- en ontvangverkeer heeft geen merk bare schade ondervonden. De beschoeiing langs het Verversingska naal buiten de sluizen heeft zwaar gele den. Het dUklichaam is over een afstand van zestig meter weggeslagen. Zondagmiddag kwamen duizenden kijk- lustigen het vernielingswerk bekyken. Nader wordt gemeld, dat er 4000 tonnen haring in de Scheveningse Binnenhaven zijn gespoeld. Het wegdek van de boulevard te Scheveningen is over duizend meter weg geslagen. De toegangstrappen naar het strand in de Oost- en Westduinen zijn ver- I nield. Er werden -35 zware bomen in Den Haag en Scheveningen door de orkaan ge veld. Vergeefse roep om hulp De orkaan heeft tientallen schepen, grote en kleine, op de Noordzee in nood gebracht In de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag kwamen hun telegrammen met verzoek om hulp binnen. Er kon maar wei nig hulp worden geboden. De kotter Ouddorp 13 strandde Zaterdag avond tussen Zandvoort en Noordwijk. La ter in de avond ging de bemanning van boord. De Poolse trawler Korab 2 bevond zich Zondagmorgen in zinkende toestand in de haven van IJmuiden. Het Deense s.s. Anne Torm gaf Zondag morgen noodseinen op 120 mijl van IJmui den. Het Deense m.s. Knud wordt vermist- Zaterdagmorgen het laatst gezien bij Hartle pool. Het Engelse schip Selby, 60 mijl West van Terschelling, gaf Zondagmorgen nood seinen. Schuiyende lading. Het Russische s.s. Enisei bevond zich Zondagmorgen op 30 mijl van Den Helder in nood. Het Duitse m.s. Julius Rugers is bij Noordwijk gestrand. Alles wel aan boord. Het Zweedse s.s. Vorgo liep Zondag bij Texel aan de grond. Het Belgische s.s. Luxemburg is bij Vlissingen aan de grond gelopen. De sleep boot Maas is uilgevaren. Het Indische s.s. Jalakitu bevond zich Zondagmorgen op 80 mijl ten Westen van Terschelling in nood. Defecte stuurinrich ting. Engelse lichtschip Spurn is van zijn lig plaats afgedreven. De Nederlandse kustvaarder Franka II raakte Zondagmorgen bij Terschelling in nood. Het schip was Zondagmiddag buiten gevaar. In Delfzijl aangekomen. Het Zweedse s.s. Selene drijft stuurloos rond bij HulL Het Engelse s.s. Seabrook bevindt zich op 30 mijl van Hoek van Holland en maakt water. Er is geen direct gevaar. Het Duitse s.s. Harol Ottens. dwars van Hoek van Holland drijft naar het Zuiden af en vraagt sleepboothulp. De sleepboot Gulosenfjord heeft bij Den Helder zijn sleep, een Duitse lichter met 6 man aan boord, verloren. De reddingboot Prins Hendrik heeft vergeefs naar de ver miste lichter gezocht. Een Britse treïler bij de Hebriden. met 15 man aan boord, wordt vermist. Het Britse s.s. Bcst\yood kreeg Zondag ochtend op de Noordzee zware slagzij en vroeg assistentie. Het Britse s.s. Tyne Castle bevond zich Zaterdag in moeilijkheden op de Engelse oostkust. De Panamese tanker Barbara bevond zich Zondagmorgen op 17 mijl ten Westen van Hoek van Holland met een lek in de pompkamer en tank 7. Het lichtschip Goeree is Zondag enkele mijlen afgedreven. Er is grote schade aan boord. De stuurhut is ingedrukt. Ilct Duitse s.s. Industrie bevond zich Zon dagmiddag op 10 mijl van Hoek van Holland in nood. Het Rotterdamse tankschip Tiba drijft in de nacht van Zaterdag op Zondag met een gebroken roerquadrant ten Westen van Breskens. Vier binnenvaartuigen zijn in de Ketel- mond van hun ankers geslagen en op de pieren van de Ketelmond gelopen. Het Franse s.s. Carthage drijft op 3 mijl van Noordwijk stuurloos rond. Reddingboot Neeltje Jacoba is van IJmuiden uitgevaren. Het Britse s.s. Clan Maquarrie dat bij de Hebriden is gestrand, is verloren. Beman ning is met wippertoestel van boord gehaald. Het Franse s.s. Capitaine Paret dat bij Vlissingen voor anker ligt. heeft Zondag avond een anker verspeeld. Het vraagt om eleepboothulp. duinen terecht Springvloed en orkaan teisterden vele plaatsen langs de kust Grote schade aan tallen meters" achter kwomgn. Bij Den Helder ten Zuiden, van hel vliegveld De Kooy is het zeewater op twee plaatsen over de Balgdijk geslagen.Repa ratiewede is in volle gang. De dijk is aan de achterzijde beschadigd. Bij de werken aan de nieuwe Rijkszeehaven is één van de pas aangelegde dijken doorgebroken. Dit heeft de uitvoering van het werk geschaad. Van een blok.woningen in Den Helder is het dak weggeslagen. De gevel van een huis in de Visstraat is ingestort. De steenhou wer Wouw werd bij het bergen van zijn vletten zeer ernstig gewond. Het wacht lokaal van de Tcso stond Zondagmorgen op instorten. De duinen onder 's Gravcnzamlc hebben het hard te verduren. Zondagmiddag vreesde men een 'doorbraak. Er werd hard gewerkt het gevaar te keren. Katwijk en Noordwijk kregen ook hun portie. Het hotel-restaurant Brittenburg te Katwijk aan Zee werd door de zee weg gespoeld. Een politiepost aan de boulevard werd vernield, Te Noordwijk werd bijna de gehele bou levard weggeslagen. De riolering kwam bloot te liggen. Het Oranjebad is totaal verdwenen. De schade als gevolg van het onderlopen van de kelders in verscheidene hotels is aanzienlijk. Te IJmuiden werd voor tienduizenden guldens schade aangericht. De orkaan heeft daar alle houten gebouwtjes aan hel strand weggevaagd. De slrandpachters zijn laag verzekerd. Onder de gemeerde visserschepen In de I om he' 'even gekomen, nog enige personan haven is een grote ravage aangericht. Vele I worden vermist. De burgemeester van Den loggers werden losgeslagen en beschadigd. Burgh overwoog twee polders te ontruimen, De Poolse treïler Korab II verkeerde een ogenblik in zinkende toestand. Het vaar- omdat de bestand Zondag kritiek begon te tuig kon evenwel toen het water zakte, worden. De zee is nog rumoerig. Zes hon- naar een ondiepe plaats worden gesleept derd man zijn voortdurend in actie om de Geen persoonlijke ongelukken. bedreigde punten te beveiligen Aan de Marine in Den Helder is um huip verzocht. De Waddeneilanden De Waddeneilanden hadden het zwaar te verduren. In het noordelijke deel van Texel is dc Ecndracbtspoider onder water gelo pen. Een autobus met mannen, die op weg waren om gevaarlijke plaatsen met zakken zand te beschermen, reed onderweg in een sloot. Daarby 'S een der mannen levensge vaarlijk gewond. In de polder is een persoon Bij Zandvoort is de duinreep voor een groot deel verdwenen. Alle strandafgan- gen zijn weggeslagen. Het Ritzbad is ge heel vernield, zomede de reddingspost van de Zandvoortse Reddingsbrigade. De scha de loopt in de tienduizenden. Bij Petten sloegen grote golven over de Hondsbosse zeewering het dorp in. De dijk hield het evenwel goed uit, maar de be woners van de achtergelegen boerderijen doorstonden angstige ogenblikken geduren de de nacht. Ook viel de eleetriciteitsvoor- ziening Zaterdagavond uit. De 51-jarige uitvoerder F. dc Waard uit Petten, die voor een Alkmaarse aannemer werkzaam is bij het onderhoud van de zee wering, is zich Zaterdagavond van dc toe stand op de hoogte gaan stellen. Zondagmorgen heeft men zijn lyk aan getroffen in de duinen benoorden Petten. Omtrent de doodsoorzaak stond niets vast. Bij Kamperduin werd het paviljoen Min- kema een prooi van de orkaan. De inven taris heeft men bijtijds kunnen bergen. De duinen werden zwaar beschadigd. Zó hevig was de kracht van de orkaan, dat stukken rails van een werkspoortje op de zeewering over een afstand van drie honderd meter werden losgescheurd en tien- Aan het strand van de Koog zijn enkele bunkers uit de oorlogstijd uit de' duinen ge spoeld. Het strandpaviljoen werd wegge slagen. Op vele plaatsen werd de bevolking gealarmeerd met behulp van brandweer- sirenes. Het strandpaviljoen werd wegge- geslagen. Te Nes op Ameland is hotel Steirvoorde in zee gestort. De bewoners hebben niets van de inboedel kunnen redden. Geen per soonlijke ongelukken. De dijken van Terschelling hielden stand. Er werd de ganse nacht dijkwacht gelopen. Het telefoonverkeer was enigs zins gestoord. In de kamers var. de wonin gen aan de havenkant van West-Terschel ling stond het zeewater een halve meter hoog: De kuststreken van Friesland en Groningen hebben voorzover Zondag middag viel na te gaan geen stormschade van betekenis gekregen. Vele boerderijen hebben evenwel geringe schade door de orkaan gekregen, maar de dijken bleven overal in tact. Te Ilarlingen is het zuidwestelijke deel van de stad ondergelopen. Het zee- Vier opvarenden sprongen overboord en werden gered Zwaar heeft de kleine 175 ton metende kustvaarder Elisabeth, in beheer by de Rotterdamse redery Vermaas, het te ver duren gehad. En toen het niet meer tegen de orkaan opkon, moest de 63-jarige gezag voerder het schip naar de kust laten dryven, er wel voor zorgende, dat hij op een zo gunstig mogelyke plaats zou stranden. Hij had geen keus. En hy navigeerde zyn schip zo gunstig, dat het boog op het strand by Terheyde liep en hy en zyn mannen het De Korsakoff op de Westfrankelandsedijk te Schiedam „gestrand". we ter stond in sommige woningen een halve meter hoog. De Afsluitdijk heeft stand gehouden, evenal de dijken van de Noor d-O ost- .polder. Het verkeer over eerstgenoemde I ondervond veel belemmering door over slaande golven. Het onderlopen van de Eendrachtspol- der op Texel heeft, 7.0 wordt nader ge meld, aan vier personen het leven gekost, onder wie de 62-jarige smid J. IJka uit De Waal. Zij maakten deel uit van de reddingsexpeditie, die zich, gelijk reeds is bericht, per autobus naar de dreigende doorbraak had begeven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten toen zij onverwachts door water achter zich wer den ingesloten. De veehouder, J. van Strien, die zich in zijn auto vlak achter de ledige bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen, die evenals de auto bus onmiddellijk werd weggespoeld. Hij kon zich zwemmende in veiligheid bren gen. Zijn boerderij Zeeburg is na de overstroming ingestort. Ook de boerderij „Fortuin" van de veehouder Rutten wordt verloren geacht. Bij de Cocksdorp worden, in de buurt van het nieuwe watergemaal, met betonnen blokken de gevaarlijkste plaatsen versterkt in de zeedijk van de Eierlandse polder (N.W. Texel), de grootste van het eiland. De vooruitzichten, die aanvankelijk somber waren, werden Zondagmiddag niet al te slecht genoemd. Zowel de kleine dijk tussen de Eierlandse polder en de ondergelopen Eendrachtspolder, als die tussen de in het midden gelegen Noordpolder en de Een drachtspolder, worden met medewerking van tweehonderd man nog voortdurend ver sterkt. In het Zuiden is de toestand minder ern stig geweest omdat fort De Schans, waar enige malen een doorbraak heeft gedreigd, aan de luwe kant van het eiland is gelegen. Volgens de laatste niet bevestigde berichten zou het gevaar daar zijn bedwongen. De evacuatie naar De Koog vindt voort durend voortgang. Bij deze plaats, die zelf veilig is, zijn stukken duinen door de gol ven weggeslagen. leven er af brachten. Zaterdagavond om 10 uur konden zij uitgeput aan wal worden gebaald. De Elisabeth was met een voor Engeland bestemde lading aardappelmeel van Gronin gen binnendoor naar IJmuiden vertrokken. Woensdag vertrok het schip van IJmuiden naar zee. Het kwam in zwaar stormweer terecht en maakte geen voortgang. Zaterdag werd de toestand zeer precair. De Elisabeth werd door de Noord westerstorm naar de kust gedreven en zag geen kans verder in zee te komen. De Waterweg binnenlopen was niet mogelijk. Toen besloot kapitein Jonker zijn schip zo goed mogelijk op de kust te zetten. Hij stuurde de Elisabeth tus sen twee Delflandse hoofden door naar het ^'rand ter hoogte van Terheyde. De diep geladen kustvaarder liep gunstig op het strand, maar was niet bereikbaar. Tenslotte zijn de opvarenden overboord gesprongen. Zij kwamen in de branding. Leden van de E.H.B.O. uit Monster en Terheyde begaven zich te water en wisten de vjer mannen aan j wal te brengen. Het waren de 63-jarige ka pitein J. Jonker, de 25-jarige stuurman A. J. Melmers. de 19-jarige kok-lichtmalroos J Bakker en de 19-jarige matroos-motor- drijver H. Huberts. Het was voor de licht matroos Bakker zijn eerste reis en stuurman Helmers leed een jaar geleden schipbreuk met de Albatros. Alle opvarenden waren zeer verkleumd en door de koude bevangen. De kapitein raakte bewusteloos. Ook enkele E.H.B.O.-ers waren er minder goed aan toe. Zij werden door doktoren uil Monster be handeld, van warme dranken en droge kleding voorzien en gemasseerd. Het ge lukte ook de kapitein weer tot bewustzijn te brengen. Gaten in de dijken worden groter Een stijging van het water in de over stroomde gebieden wordt niet verwacht. Zondagmiddag was bij het opkomen van de vloed het peil nauwelijks hoger. De situatie blijft echter gevaarlijk, omdat de gaten in de dijken door het binnenstromende water met het uur groter worden en op andere I plaatsen nu ook de binnenzijde der dijken I worden belaagd. De strijd tegen de water- I wolf zal echter met vereende krachten wor- I den begonnen. In Bergen op Zoom is de machinefabriek Holland onder water komen te staan. D# schade wordt op anderhalf millioen geschat-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5