Nieuwe koers in het Verre Oosten Pianiste Marisa Regules: groot kunstenares Kunstinstellingen staan volledige recettes af V.S. pleegden vooraf geen overleg Moskou valt liet Vaticaan aan Brits vliegtuig met 39 mensen in zee gestort MA LORENTZ herdacht in zijn geboortestad Arnhem Prof. dr H. de Vos sprak op katholieke studentendag Dubbele binnenband: geen onoverkomelijke pech meer L kunt vandaag naar; MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Zevende vloot uit Formosaanse wateren Het staat thans vast dat president Eisenhower vanavond in zijn boodschap aan het Congres (State of the Union message) de terugtrekking van de Amerikaanse zevende vloot uit de wateren rond Formosa zal aankondigen. Dit besluit, dat een eind maakt aan de politiek van Truman, Formosa en daarmee de Chinese nationalistische troepen te neutraliseren, is bedoeld als middel om in het wereld conflict met het communisme het initiatief te nemen en nieuwe druk toe te passen op de vijand in Korea, door het scheppen van een nieuw „front" in het Verre Oosten, aldus Ass. Press uit Washington. HET PAROOL Het trekt de aandacht dat Washing ton niet te voren met de bondgenoten in de strijd tegen de Noord-Koreanen en Chinezen, overleg heeft gepleegd over het inslaan van een nieuwe koers. In het buitenland heeft het besluit dan ook groot opzien gebaard. Aneurin B e v a n, de Britse Labour-.,rebel", sprak zich gisteren openlijk en met grote scherpte uit tegen het komende besluit van Eisenhower. „Wij ziin niet bereid, Enge land te zien betrokken in een nieuwe wereldoorlog, uitsluitend om de zieke lijke aspiraties van Tsiiang Kai-sjek te bevredigen", zo verklaarde hy in een rede te Birkenhead. Volgens het Britse weekblad „Sunday Times", zijn alle leiders van Aziatische communistische nartijen voor een spoed- hyeenkomst in Peking opgeroepen. Het doel van deze conferentie zou zyn een tegen-strategie te ontwerpen nu het Westen blijk geeft van koers te ver anderen In het Verre Oosten. Reuter verneemt in Washington dat de bevelhebber van de Chinese nationa listische vloot zich weldra naar de V.S. zal begeven voor besprekingen met lei dende Amerikaanse vlootautoriteiten. b&mericatx.-, cigarette* 20 stuks 75 ct. Zeldzaam in haam eldzaam in, kwaliteit FIRMA J. H. DE STERKE. AMSTERDAM Radio-Moskou lanceerde gisteren een beschuldiging aan het adres van het; Vaticaan. dat als „basis voor spionnage-l activiteiten" ten nauwste zou samen-: werken met de Amerikaanse inlïchtin-> gendienst. Volgens de omroeper waren onlangs vele „spionnen" ontmaskerd, j Hij noemde de Hongaarse kardinaal Mindszenty, de Poolse „priester-spion-1 nen" en enkele groepen van kerkelijke „samenzweerders" in China, die het gemund zouden hebben op het leven van de communistische leider Mao Tse-toeng Een Brits pjnvUegtuig met 39 per sonen aan boord is zo neemt de Cana dese luchtmacht in een vanmorgen uit gegeven mededeling aan in de" Noor delijke Atlantische Oceaan gestort. De plaats van deze ramp wordt bepaald op het gebied 650 kilometer ten Oosten van Gander op New Foundland. Cineasten verzamelen materiaal over ramp (Eigen bericht) De cineasten Bert Haanstra, Herman van der Horst, Ytze Brusse. Then van Haren Noman en een aantal camera mensen van Cinetone zjjn vanmorgen met auto's naar de geteisterde gebieden vertrokken om filmopnamen te maken voor het ondersteunen van eventueel te organiseren hulpacties. Het initiatief hiervoor is uitgegaan van de Ameri kaanse regering en de M.S.A. (Mutual Security Agency). Door zes ploegen wordt aan dit ver zamelen van filmmateriaal deelgeno men. Eén groep ging op weg naar Texel, een tweede naar Vlaardingen. Maassluis, Hoek van Holland: de derde naar de Alblasserwaard. drie ploegen naar West-Brabant en Zeeland. *31 Paul Huf volgend seizoen bij Nederlandse Comedie (Eigen bericht) Paul Huf zal het volgend seizoen ver bonden zijn aan de Nederlandse Comedie, evenals Louis van Gasteren. Bij de Arnhemse toneelgroep Theater zijn nog geëngageerd Jo Stemheim en Raymond Oosthout. ARISA REGULES, een Zuid-Ameri kaanse pianiste die Zaterdagavond in de kleine zaal van het Concert gebouw zich aan Amsterdam kwam voorstellen, begon met verbazing en ver bittering te kijken naar de ongeveer veertig mensen die waren gekomen om te luisteren, en naar de rood-plüche stoe len, die daar rij aan ry stonden te be togen dat zij maar beter naar huis kon gaan. Gelukkig heeft zij dat handjevol men sen zwaarder laten wegen dan de stoe len, en heeft gespeeld. Waardoor veer tig mensen een recital hebben gehoord, dat de naam evenement verdient. Want Marisa Regules behoort in de rij der grote pianisten en der uitzonderlijke kunstenaars. Vóór de pauze speelde zij twee sonates van Scarlatti, Beethovens „Appassionata" en ook nog Liszts Sonate in b: en er was alle reden om sceptisch te zijn, zolang ze nog niet was begon nen want alleen de grootsten kunnen zo een opgave met succes volbrengen. Maar al heel gauw was het duidelijk. Een formidabel pianistisch kunnen stelt haar in staat deze werken volkomen te beheersen, en alle ruimte te houden voor (Van onze correspondent) ARNHEM, Maandag. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft Zaterdagmiddag in samenwerking met de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en het Natuurkundig Genootschap Wessel Knoops de grote natuurkundige Hendrik Antoon Lorentz herdacht. Het Arnhemse gemeentebestuur had het initiatief tot deze herdenking genomen om dat het dit jaar een eeuw geleden is, dat de wereldberoemde geleerde in de Gelderse hoofdstad werd geboren. Namens de gemeente Arnhem legde de burgemeester, de heer Ch. G. Matser, voor de aanvang der herdenkingsbijeen komst een krans aan dc voet van het Lorentzmonument in het park Sons- beek. Ook de commissaris der Koningin arir i Ufford, legde een krans. nodiging van het Arnhems gemeente bestuur de thee. Het blaaskwartet van het Gelders Orkest verleende aan de herdenking muzikale medewerking. in Gelderland, jhr dr C. Quarles Dit geschiedde in aanwezigheid van de vertegenwoordiger van de Koningin, jhr mr De Jonge, familieleden van wij len prof. Lorentz. tal van prominente Nederlandse geleerden op het gebied der natuurkunde en vele genodigden, onder wie de vertegenwoordiger van de minis ter van O., K. en W-, mr Schölvink. De herdenkingsbijeenkomst had plaats in Musis Sacrum. In zijn begroe tingstoespraak deelde burgemeester Matser mede, dat de raad der gemeente het voornemen heeft, de nagedachtenis van Arnhems grote zoon blijvend te eren door de instelling van een Lorentz- Studiebeurs ten behoeve van begaafde Arnhemse jongelieden, die talent voor de studie der wis- en natuurkunde blij ken te bezitten. Prof. dr A. D. Fokker opende de rij van sprekers, die waren uitgenodigd, de figuur van de grote geleerde naar persoonlijkheid en betekenis te herden ken. Prof. Fokker schetste in een fijn zinnige rede de eenvoudige en bemin nelijke mens, die Lorentz is geweest. Lorentz is de leermeester geweest van alle grote natuurkundigen in en buiten Nederland en de grondlegger van de nieuwe natuurkundige theorieën in de 20ste eeuw. Zijn genie heeft verbazing en respect gewekt in de ganse wereld, aldus prof. Fokker. Prof. dr ir A. J. K 1 u y v e r. voor zitter van de afdeling Natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen zeide in een kern achtige toespraak, dat de Akademie zich tijdens het veeljarige lidmaatschap van Lorentz gekoesterd had in de glans, welke van zijn genie op haar afstraalde. Met een variant op het woord van Aristide Briand, die Lorentz kort na zijn overlijden in de Franse Assemblée herdacht en hem een groot Europeaan noemde, zeide prof. Kluyver, dat Lo rentz een groot cosmopoliet was in de nobelste betekenis. Dr J. E. Baron de Vos van Stecnwijk, president-curator van de Leidse Univer siteit, sprak van de band die Lorentz aan Leiden bond cn dc rcctor-magnifi- cus. prof. dr J. J. L. Duyvendgk, schets te in een hooggestemde en Njngevoelige toespraak Lorentz als mens en hoogle raar. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, getu;gde van de liefde ook der eenvoudige Haarlemse burgery voor haar grote .stadgenoot. Prof. dr H- B. G. Casimir. directeur van het natuurkundig laboratorium der Phillpsfabneken. sloot de rij van spre kers met een rede over de doorwerking van Lorentz" denkbeelden in de natuur kunde van de tegenwoordige tijd. Na afloop van de bijeenkomst ge bruikte het talrijke gezelschap op uit- Advertentie de creatieve spanningen dezer geweldige stukken. Groot van lijn en expressie, tot in details duidelijk en verantwoord gaf zij Beethovens opus 57 alle getourmen teerdheid, en trotse heldhaftigheid die in anderer vertolkingen zo vaak verloren gaan. En wie meende dat na Beethoven Liszt in 't niet zou verdwijnen, kwam ditmaal verrast uit. Alle onwaarachtige' rhetoriek en zwijmel was gebannen, het werd een machtig, fel geladen stuk dra matiek vol van poëzie en noodlotsmach ten; een Liszt zoals we die nooit meer horen. Of haar grootheid misschien eenzijdig is, kan ik aan dit programma niet be oordelen, met verder alleen Chopin, Ravel, Grahados, Albeniz. Men zou eens Bach en Mozart willen horen. Maar één ding staat vast: zij moet dit concert her halen vooral deze Beethoven en Liszt misschien zelfs in de grote zaal, opdat vijftig maal veertig mensen haar zullen horen. Abonnementsconcert HET abonnementsconcert Zondagmid dag in de grote zaal begon niet met de aangekondigde ouverture „Car naval Romaïn" van Berlioz, maar in verband met de rampen die ons land heb ben geteisterd met Handels Concerto Grosso in g, waarover reeds eerder.is ge schreven. Alexander Uninsky was de voortreffelijke en briljante solist in Prokofïeff's Derde Pianoconcert in C (op. 26), dat, met hoeveel overtuiging ook gespeeld, in géén muzikaal of artis tiek opzicht de moeite van uitvoering loönt. Het is alleen maar handig. Gelukkig volgde nog Beethovens Ze vende Symphonie, door Kübelik zeer gespannen gedirigeerd. Vooral zijn tempo-keuze voor het Allegretto viel zeer te bewonderen, wijl het een tempo was dat nu eens werkelijk het hele deel door vol te houden was, en ook door hem mooi Volgehouden wérd. Tegenover enkele ongelukjes en niet-evenwichtige klankverhoudingen stonden enige prach tig geslaagde en bewogen gedeelten, die het .grote succes ten volle rechtvaar digden. Mieke Smalhout-v. d. Wees ONDER auspiciën van de Kamermu ziekvereniging „Ars Nova" gaf de rolt plakt (feM. brandt Neem dus nooit zomaor „vloei", vraag om MASCOTTE „De oecumenische gedachte" (Van onze correspondent) WAGENINGEN, Maandag De der tigste Katholieke Studentendag, die dit weekeind door de Unie van Katholieke Studenten verenigingen te Wageningen werd georganiseerd, was gewijd aan het thema „De Oecumenische Gedachte". Zaterdagmiddag sprak in de aula der Landbouwhogeschool prof. dr H. de Vos, hoogleraar te Groningen, over het onder werp „De houding van de protestant". Spreker schetste het wantrouwen, dat in vele kringen van de protestanten heerst ten aanzien van de katholieken. De oorzaken zijn vele: te veel wordt nog herinnerd aan de geloofsstrijd in de tach-. tig-jarige oorlog, ofschoon intussen is bewezen, dat veel van hetgeen werd overgeleverd op verdichtsels berust: de groeiende betekenis van het katholieke volksdeel boezemt vrees in; men meent dat de niet-katholieke minderheid zal worden verdrukt, zodra de katholieken de meerderheid hebben behaald. Prof. de Vos zeide, dat vaak wordt vergeten, dat eeuwen lang de katho lieken uit vooraanstaande posities wer den geweerd, ook ziet men de katholieke emancipatie over het hoofd, als men zegt: „Overal vindt men tegenwoordig katholieken, overal dringen ze binnen". Overigens gaat het groeiproces lang zaam en volgens spreker is het de vraag IN de nacht van Zaterdag op Zondag. de nacht waarin storm en spring vloed ons land overvielenverkeerde ook Rotterdam in gevaar. Gedeelten van Rotterdam kwamen onder water te staan. Honderden verzamelden zich vrijwillig om het stuwende water te keren. Zandzakken werden in aller ijl gevuld en gelegd op die plaatsen waar het water de stad het ernstigst bedreigde. Het manmoedige werk van de vele onbekenden is met succes bekroond. Uit de Maasstad kon het water worden verdreven. vloloncelliste Mieke Smalhoutv. d. Wees, begeleid door de pianiste Army Wlegmans. een recital in de Kleine Zaal, waarbij zij vooral vóór de pauze in werken van Beethoven een fijne en zui vere muzikaliteit toonde, benevens een verantwoorde en evenwichtige instru mentale techniek, al is haar voordracht nog te weinig geschikt voor grotere ruimten. Na de pauze, in werken van Pijper (de 2e sonate) en Kodaly (opus 4) speelde zij niet veel meer dan de noten. Van de zeer genuanceerd door Pijper voorgeschreven voordracht bijvoorbee d kwam niets te horen. Het werden onbe grijpelijke, inhoudloze stukken. BERTUS VAN LIER In, de i lattelandsdislrlcten van de In dische staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aanhoudende droogte en het mislukken van twee oogsten. Amsterdamse Filmliga viert 25-jarig bestaan Het 25-jarig bestaan van de Am sterdams Filmliga zal worden gevierd met enige filmvoorstellingen en een expositie in Kriterion. Op de openingsavond van de herden king, 5 Februari om 9 uur, zullen Poe- dowkins „De moeder" en Orson Wélles' The magnificent Amhersons" worden vertoond. De laatste film kan men met de Tsjechische poppenfilm „Spalicek" van Jiri Trnka ook op 7 Februari om 23.30 uur zien." Een Nederlands programma met films van Joris Ivens, Joop Geesink. Van der Horst, Maarten Toonder en C. Lamac wordt 14 Februari om 16.45 en in De Uitkijk om 23.30 uur vertoond. Op 21 Februari om 16.45 en 23.30 uur wordt een Russisch programma gegeven met TisséAlexandrows „Romance senti- mentale" en Romms „Lenin in October". Tot besluit wordt op 28 Februari om 16.45 uur en in De Uitkijk om 23.30 uur een klassiek Frans programma gegeven. In de Uitkijk en Kriterion wordt 5 Februari een expositie geopend over de geschiedenis van de Filmliga. Met een aantal instanties worden verder be sprekingen gevoerd voor het houden van een enquête over de smaak van het bioscooppubliek. Een klassiek Frans programma wordt 28 Februari om 16.45 uur en in De Uit kijk om 23.30 uur gegeven. (Advertentie) De Reportage uit de getroffen gebieden van heden af in TUSCHINSKI, ALHAMBRA, ROYAL, NöGGERATH, ROXY EN CORSO. (Van onze kunstredactie) In alle Nederlandse schouwburgen wordt deze week tot en met Zaterdag gecollecteerd ten bate van de slacht offers van de ramp, die dit weekend ons land teisterde. Dit besluit van de Ver eniging van Schouwburgdirecteuren is reeds gisteravond van kracht geworden. In de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar de brandweer Zaterdagavond een door de storm losgeslagen luik van het dak moest verwijderen, is gisteravond bij het collecteren 530.verzameld. Voor de aanvang van de honderdste voorstelling van de cabaret-revue „Het meisje met de grote voeten" in het Am sterdamse Nieuwe De la Mar-Theater deelde Wim Sonneveld mee, dat de re cettes van de voorstellingen tot en met Vrijdag zullen worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. De leden van zijn gezelschap hebben zich bereid verklaard een deel van hun salaris voor de getroffenen ter beschikking te stellen. Onze Haagse redactie verneemt dat een collecte, die gisteravond in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag werd gehouden tijejens de voorstelling van „Als 't kindje binnenkomt", door de Haagse Comedie, een bedrag van onge veer ƒ.300.opbracht. Vanavond geeft de Haagse Comedie in Utrecht een voorstelling ten bate van de slachtoffers. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond komt vandaag in een spe ciale zitting bijeen om te bespreken hoe men het doelmatigst een grote inzame lingsactie kan op touw zetten. Men wil eerst op de hoogte zijn van de schade die de leden van de Bond in het getroffen gebied hebben opgelopen. Daarna over weegt men bovendien een intebne actie. Het bestuur van de stichting Bio of ooit een meerderheid in ons land zal worden bereikt. Wanneer niet onwelwillend tegenover de katholieken staande protestanten er op wijzen, dat dezen vaak te weinig reke ning houden met de wensen van het niet- katholieke volksdeel, hebben zy daartoe grond. Want het separatisme van de katholieken geeft reden tot wantrouwen: wie zich isoleert, wordt een vreemde en een vreemde heeft iets van vijandigheid in zich. Prof. de Vos achtte intense deel neming mogelijk zonder in te boeter, aan zelfstandigheid. Wij zijn maar al te zeer geneigd, aldus spreker, iemand die het niet met ons eens is, uit te maken voor schurk of idioot. Wel vinden we elkaar in gemeen schappelijke afweer, maar deze lean eerst iets betekenen, als we voldoende besef fen, dat we strijden voor een gemeen schappelijke zaak. We kibbelen maar onder elkaar en vergeten, dat het Christendom aan on gehoorde gevaren blootstaat. Deze ge varen komen niet eens hoofdzakelijk van de zijde van het communisme: er gaat een geest van ongeloof en nihilisme door West-Europa. Prof. de Vos zeide, dat de houding van verdraagzaamheid van overtuigde gelovigen, al denken ze van elkaar, .dat ze dwalen, toch gelegenheid geeft zich te uiten en te spreken over de waarheid, en de waarheid is Christus aan het Krui3. Jan en Tini B r e s s e r gaven recital DAT Jan Bresser, een van de aan voerders der eerste violen van het Concertgebouworkest, een kundig violist is, wist men uiteraard. Gister middag heeft men .zich daar weer van kunnen overtuigen op het concert in Amsterdams Stedelijk Museum, waar hij met zijn dochter Tini Bresser aan de vleugel, optrad. Zij vooral is voor mij de grote verrassing van deze matinée geworden. In kleinere kring had ik Tini Bres ser al eens gehóórd, en toen reeds be wonderde ik haar technische capaci teiten. Maar thans bleek zy behalve over een heldere, perfecte techniek, ook over een muzikaliteit te beschikken, die de prille bewogenheid van het na tuurtalent uitstraalt. Een pianiste, van wie men stellig nog zal horen. Het programma vermeldde sonates voor viool en piano van Bach, Mozart en Jan Bresser, die zich hier deed kennen als een vaardig componist, die de materie met flair beheerst. Wellicht met tè veel flair, want ik meende ach ter die speelse muzikale structuren een tekort aan inventie te kunnen consta teren. Tini Bresser speelde als soliste nog vijf delen uit Hlndemiths Ludus Tonalis: geestloze formules van een armoedige kleurloosheid. De pianiste gaf ze een vertolking, die een aanmer kelijk betere zaak waard was. LEX VAN DELDEN. Barwahser speelde Mozarts fluitconcerten met het Wêens Symphonie Orkest (Eigen bericht) Hubert Barwahser, de eerste solo fluitist van het Concertgebouworkest, heeft in de Oostenrijkse hoofdstad met het Weens Symphonie Orkest o.l.v. John Pritchard gramofoonopnamen voor Phi lips gemaakt van Mozarts beide fluit concerten. Barwahser heeft zelf de ca densen cr voor geschreven. Bernhard Paumgartner, de directeur van het Mozarteum te Salzburg, was zo enthousiast over zijn spel, dat hy Barwahser uitnodigde een concert van Mozart op de Festspiele te komen spelen. KARSOTE RUB verkou d he id s x a If: v Werkt, van fweë kanten iegelijk Grote doos 75 ct. t. 1 Twee Amsterdammers (Van een onzer verslaggevers) Er zijn te Amsterdam twee mannen, die op een fiets met vier ventielen rond rijden: twee aan elk wiel. Dat dubbele aantal ventielen is het uiterlijke keil merk van een rinding, waarop de heren C. J. Boomars en B. J. Ledeboer octrooi hebben laten aanvragen. Doel van de vinding is de hulpeloos heid van een fietser, die bij bandenpech geen fietsenmaker in de buurt heeft noch zelf kan repareren, op te heffen. De heren Ledeboer en Boomars construeer den daarvoor een combinatie van twee binnenbanden in elkaar. De ene band ligt slap en op een speciale manier opgerold in de andere. Stoot de fietser zijn band lek, dan moet hij de spijker of glasscherf, die hem noodlottig werd. verwijderen, zijn pomp pakken en de slappe „binnenste binnen band" oppompen. De lekke binnenband wordt dan vanzelf weer opgevuld door de reservebinnenband en men kan verder fietsen. Ongeveer acht maanden geleden kreeg de heer Boomars even buiten Diernen een lekke band. Hij had weinig tijd, maar moest de rest van de weg toch met zyn onbruikbaar geworden karre tje lopen. Tijdens die tocht kreeg hij het idee, dat hij de volgende dag samen met zijn zwager, de heer Ledeboer, ging uit werken. Het was een hele toer, om twee binnenbanden in elkaar te construeren en het ventiel van de reserveband op de goede plaats door de buitenste band te laten steken. Het lukte en stomverbaas de Amsterdammers zagen een tijdje later, dat een der zwagers op de Zee- burgerdyk een band, die even te voren lek was geraakt, weer oppompte en ver der reed. of er niet was gebeurd. De uitvinders reden ongeveer een half jaar op hun fietsen met vier binnen banden, voor ze door de belangstelling van een fietsenhandelaar op de gedachte kwamen, dat er misschien wel iets meer in zat en octrooi aanvroegen. Extra-uitvoeringen in Concertgebouw en Stadsschouwburg (Van onze kunstredactie) Het Concertgebouworkest heeft be sloten een concert te geven ten bate van de slachtoffers. Rafael Kubelik. alle orkestleden en de N.V. Het Concertge bouw hebben spontaan hun belangeloze medewerking toegezegd. De opbrengst wordt In zyn geheel aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen. Het concert vindt Woensdagavond 11 Februari in het Amsterdams Con certgebouw plaats. Op het programma staat o.a. Dvoraks symphonie „Uit de nieuwe wereld". Op initiatief van de Nederlandse Comedie wordt op 14 Februari in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg een speciale voorstelling gegeven ten bate van de slachtoffers. Aan dit spectacle- coupé werken o.a. mee leden van de Nederlandse Comedie, van het ATG, van de Nederlandse Opera, Wim Kan, Toon Hermans en Wim Sonneveld. Sleepboten op de Waal gezonken (Van onze correspondent) UTRECHT. Maandag In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn op de Waal vier sleepboten gezonken. Het zijn de Nederlandse „Vulkaan IV" en de Duitse „Matterhom", „Zollverein" en „Festy- na". Ten gevolge van de storm begaven de luiken het. Het Nederlandse schip verging bij Gameren, de Duitse vaar tuigen bij Heeselt. Over het lot van de opvarenden van drie schepen is nog niets bekend. De bemanning van de „Zollverein" bracht zich met een roeiboot in veiligheid. Door de Rijksbalcendienst zijn maat regelen i genomen ter bescherming van het verkeer. Tussen Uruguay en Argentinië zijn moeilijkheden gerezen; Uruguay zou zijn ambassadeur in Argentinië hebben terug geroepen. EEN BAND, TWEE VENTIELEN. (Eigen foto.) Vacantie Oord heeft besloten zijn gehele inzamelingsapparaat met 6000 collecte bussen ten bate van de getroffenen in actie te stellen. Vanavond reeds wordt met collecteren in de Amsterdamse filmtheaters begonnen. Waarschijnlijk zullen morgen de bioscopèn buiten de hoofdstad volgen. De Groningse Orkest Vereniging zal de volledige opbrengst van het volks concert morgenavond ln De Har monie te Groningen aan het Natio naal Rampenfonds afstaan. De plano solist Cherkassky zal een gedeelte van zyn honorarium ter beschikking stellen. Gisteravond is tydens de voorstelling van Jan de Hartogs „Het Hemelbed" door Rotterdams Toneel, in de Groning se Stadsschouwburg een bedrag van 1247 in collectebussen opgehaald. De baten van het concert, dat de Vrienden van de Haarlemse Orkest Ver eniging samen met de sociëteit Teister- bant op 7 Februari in Haarlems Concert gebouw organiseren en waarbij de Ro- verssymphonie wordt uitgevoerd, zullen aan het Nationaal Rampenfonds ten goede komen. De H.O.V.. waarvoor oor spronkelijk de opbrengst bestemd was, heeft spontaan besloten die af te dragen ten bate van de getroffenen in de nood- gebteden. Het A-B.C.-cabaret van Wim Kan en Corrie Vonk zal de gehele opbrengst van de voorstelling van „Bibelonië" van Woensdagavond a.s. afstaan aan het Rampenfonds. Hierin zyn zowel de in komsten van het gezelschap als die van het Amsterdamss Leidsepleintheater begrepen. Van de voorstelling door Circus Strassburger, op Vrijdagavond a.s. in het Amsterdamse Carré, wordt de op brengst aan het Rampenfonds afgestaan. De heer Strassburger stelt bovendien zijn olifanten beschikbaar voor straat collectes. Van de afdeling vermakelijkheidsbe lasting in de gemeente Amsterdam ver nemen wij dat indien van kunstmanifes taties 80% van de opbrengst van de kaartverkoop wordt afgedragen ten bate van de slachtoffers van de ramp. vrij stelling wordt verleend van vermakelijk heidsbelasting. Wel moet eerst een waarborgsom wor den betaald, maar die zal later na af dragen van de opbrengst worden teruggestort. ARNHEM TONEEL. CABARET. Stadssch., S. Jubel tonen (Snip en Snaprevuej. BIOSCOPEN. Saskia: De verboden vrucht: LuxurDe eerbiedige lichtekooi; Palace: Starlift: Arnh. Theater: De kloof der ver schrikking; C»rso, 7. 9 De terugkeer van Zorro. Aanv. tijden, behalve in Corso, 2.30, 6.45. y. BÜSSUM BIOSCOPEN. Concordia. 2.30. 8 Ku. Klus Klan; Flora. 2. 8 Torero: Novum, 2, S Sing- the rai EINDHOVEN .MUZIEK. Kath. Level S Melodie en Char- BIOSCOPEN. Rembrandt, 2. 4.15. 7. 9.15 De grote beslissing: Chicago, 2. 4.15, 7. 9.15 De held zonder geld; Parisian, 2. 4.15, 7. 9.15 The Crimson Pirate; Plaza, 2, 8 Gestolen gelaat; City, 2 30, 8 De vissersjongen. DEN HAAG TONEEL. Kleine Komedie, S Toevallige ontmoetingen en Als een phoenix. MUZIEK. Diligentia, S Zangverenigingen G.G.B. en Die Haghe; Rolzaal, 8 Muziek avond. pers. ver. Min. Verkeer. BIOSCOPEN. Apollo, 12, 2,30, 4.45, 7. 9.15 Geheime opdracht; Asta, 2.30, 6.45, 9.15 Zo zijn we niet getrouwd; Capitol, 2, S Eén nacht koningin; Centrum, 1, 3, 5, 7. 9.15 Kim; City, 2.15, 7, 9.15 Vergif; Corso, 2.15. S.15 Het geheim van Mayerling; Hollywood, 2.30, 7. 9 15 Zorg. dat ;ie er bü komt; Krite rion, 2.30. 7.15, 9.15 De dood van een han delsreiziger; Metropole, 2.15, S.15 Sterren stralen overal; Miisica, 2 15. S High Noon; Odeon, 2 15. 7 9.15 De dood van een han delsreiziger; Olympia, 2, S Always in my heart; Passage. 2.30. 6.45. 9.15 Sterren stralen overal; Pluzo, 2.15, 7, 9.15 Gevleugeld gevaar; Rembrandt, 2. 8 Eén nacht koningin; Rex, vanaf 9.30 dnorl. voorst. De verboden vrucht; Boxy, 2.30. 7. 9.15 De stad zonder genade: Seinpost, 2.15, S.lo She's working her way through college; Studio. 2, 4. 7. 9.15 Hondje laat je juffrouw uit: Thalia, 2.30, 4.30, 7. 9.15 Export in blond: De Uitkijk, 2.15, 7. 9.15 Alles op één kaart; West-End, 2.15, 8.15 Othello. HAARLEM TONEEL. Stadssch., 8.15 Engelen zondêr vleugels. BIOSCOPEN. Rembrandt, 2. 4.15. 7. 9.15 Het hunkerende hart; Palace, 2. 4.15. 7. 9.15 Onvoldoende voor liefde; Luxor, 2. 7. 9.15 Don Camiho: Lido, 2. 4 15. 7. 9.15 Das Land des Lficlielns; Frans Hals, 2.30, 7, 9.15 Alad din en zijn wonderlamp; City, 2.15. 4.30. 7, 9.15 Genei ai Jim in het verboden land; Spsarne, 2.30, 7. 9.15 De duivelsbrigade; Minerva (Heemstede). 2.30. 8.15 Die Fleder- maus. HILVERSÜM BIOSCOPEN. Casino, 2.30. 7. 9.15 De tante van Charley: Churchill, 2.30, 7, 9.15 De arend van Madagascar; City, 2.30. 6.45. 9.15 Het is middernacht, dr Schweitzer; Rex, 2, S The greatest show on earth. UTRECHT TONEEL. Stadssch., S Als het kindje bin nenkomt. MUZIEK. Tivoli, S' Contirt U.S O. BIOSCOPEA. Camera: Le plaisir; City: Het zal je gebeuren; Rembrandt: Tot inkeer; Scala: De man zonder angst: Vreeburg: De kuise bruidegom: Palace: S Old Cheyenne: Olympia: Ik zie Je ln mijn dromen; Filimw. van 107.45 Actualiteiten. Aanv. tijden 2..'" 6.45. 9.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5