BROEKMANS WENS IS VERVULD: EUROPESE TITEL OP DE SCHAATS «iaa* Zege van Nederlander op 5 en 10 kilometer Nieuwe kampioen is benieuwd naar de Russen Kernploeg zonder Maarse naar Helsinki Beslist niet aangewaaid Van der Voort leidde lang, maar werd tenslotte tweede Noor Haugli stuk gereden Einduitslag Bij 25-jarig bestaan der KNWU Samenwerking zowel binnen als buiten de Unie is noodzakelijk P* TRUMPY VIER KLASSEMENTEN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HET PAROOU 7 Kees Broekman tijdens zijn 5000 meter-race tegen de Noor S verre Haugli. Op het moment, dat deze foto werd genomen, had de Neder lander zijn concurrent al losge gooid. Met. een soepele maar ge spierde beenslag reed Broekman verderalleen de finish tegemoet. Zijn tijd zou negen minuten en vijf seconden gaan bedragen. Het be tekende de zege op de vijf kilometer en een stevig fundament, waarop Broekman voort kon bouwen naar de Europese titel. (Telefoto) (Van onze sportredacteur) HAAI AR, Zondag. In de kleedkamer van de Nederlandse ploeg werden, toen de laatsto twee series van de 10.000 meter nog moesten worden ver reden, enthousiast vele handen gedrukt. Broekman vertelde Noorse en Zweedse journalisten over het Westland, maar moest zijn verhaal telkens onderbreken, omdat hy van alle kanten werd gefeli citeerd met het kampioenschap. Vete raan -Jan Langendyk, inspirerend voor beeld in het begin van Broekmans car rière, kon zyn vreugde niet op over het feit, dat een Nederlandse rijder einde lijk de Europese titel had behaald. De eerste keer in de geschiedenis van de ISU. Wim van der Voort, meer dan te vreden over zijn tweede plaats, was vol bewondering voor de tien km-tijd van Broekman. Hy had er geen moment over gedacht, om een poging te doen deze gebroken, bekende hij ronduit, kes languit op een massagebank lachte breeduit. „Jammer, dat het ijf Zaterdag zo slecht was, dan had ik mis schien nog hoger gekomen. Maar num mer 1, 2 on 5 in het algemeen klasse ment kon er best mee door." Dat vond Klaas Schenk ook. Maar zijn gedachten gingen al weer naar Hel sinki, waar over twee weken de wereld kampioenschappen worden gehouden. De nieuwe titelhouder, die Zaterdag avond toch wel veel aan de conditie van het ijs op Zondag had moeten denken zulke bar slechte omstandigheden kun nen je toch het kampioensohap kosten wilde wel graag tegen de Russen rijden. „Ik ben benieuwd of ze werkelijk zo goed zijn", *.ri Broekman, die erop had gerekend, dat hij ditmaal wel op de eerste plaats zou eindigen. Buiten werd inmiddels dringend zijn naam geroepen dooi een horde verzame laars van handtekeningen en enkele leden van de organisatie. De vice-president van de ISU, Sven Laftman. wachtte bij het ereplatform met een lauwerkrans om Broekman tot Europees kampioen uit te roepen offi cieel en ten aanschouwen van duizenden Noren, die zoveel vertrouwen in de Ne derlander hadden gesteld als opvolger van hun schaatskoning Hjalmar An dersen. Het bestuur van de K.N.S.B. heeft besloten om drie rijders naar de wereld kampioenschappen, die op 14 en 15 Fe bruari in Helsinki worden gehouden, af te vaardigen. Het zijn Broekman. Van der Voort en Huiskes. Zij zullen via Stockholm naar de Finse hoofdstad reizen. Klaas Schenk zal hen als coach vergezellen. Maarse zal dus niet aan de wereldkampioenschappen deelnemen. Bobben Het Zondag te Gar- misch gehouden wereldkampioenschap 4-persoon30ob, dat ingevolge een be sluit van de Internationale Bobslee- Federatie in twee inplaats van vier heats werd verwerkt, is gewonnen door het tweede team van de Verenigde Sta ten. Johnson, Biesiadecki, Woodword en Miller eindigden met een totaaltijd van 2 min. en 28.79 sec. (1.15.26 en 1.13.53) op de eerste plaats. door Frits de Ruvter TJ gelooft toch ook niet, dat het toe- U val is? Vorige week in Davos vier keer een wereldrecord door Ne derlandse schaatsenrijders en nu bij de Europese kampioenschappen twee eerste en een vijfde plaats. Toeval is het niet.' Het is opge bouwd. Zelfs al biedt de winter bij ons weinig gelegenheid de schaatsen onder te binden, ook zonder ijs kwa men onze rijders aan kracht, uithou dingsvermogen, snelheid en goede conditie. Ik heb enige maanden de centrale training van dichtbij mee gemaakt, de zweetdruppels in het rond zien vliegenhijgende enthou siastelingen in de Overveense bos sen langs me heen zien flitsen, en het steunen gehoord bij de steeds zwaarder wordende oefeningen. Je zag ze grimmig doormalen op een rulle duinhelling en de lichtheid van beweging als ze wegschoten het duin weer af. Blozende koppen die, met ernst en vreugde tegelijkertijd, verdiept waren in een athletisch trajningsspel. Soms met kreten van plezier, omdat het verrukkelijk is, je tot het. uiterste in te spannen. Wat Van der Voort, Huiskes en anderen hier deden, deed Broek man in het Noorden. Voor de ..finishing touch" echter kwam hij de laatste weken het gezelschap van zijn sportmakkers en Klaas Schenk opzoeken. Er is getraind bij het C.I-O.S. Hard, weloverdacht en volgens schema. Doch in een wondermooie omgeving, die tot extra inspanning inspireerde. En iedere Zaterdag kre gen de rijders voldoende opgaven mee naar huis om verdere trainings- honger te stillen. Alles wat nodig was hebben zij met geduldig oefenen verworven. De successen van Davos en H am ar zijn niet aangewaaid. Zij zijn gemaakt en daaromverdiend! Het enthousiasme, waarmee dat is ge beurd, is een voorbeeld voor alle Ne derlandse sportbeoefenaren (Van onze sportredacteur) TJAMR, Zondag. Om kwart voor vijf vanmiddag is de Neder- n landse vlag onder trompetgeschal van drie herauten langzaam naar de top van de grote mast geklommen, die in het midden van de ijsbaan, waar dit weekeinde om de Europese schaatstitel is gestreden, stond opgesteld. Vijftienduizend Noren en een handvol gelukkige Nederlanders luisterden eerbïe- ttnicLpc vilfflp tig naar het Wilhelmus en juich- tllolV.CS V XJlvlC ten na het vervagen van de Iaat- 1 ste klanken uitbundig de nieuwe 111 3.1ff0IX100Il Europese schaatskampioen Kees Broekman toe, die even tevoren K.lclSS0II10Ilt op het ereplatform door de vice- president van de I.S.U., Sven Laftman, met een enorme lauwerkrans was omhangen. De 25-jarige Broekman heeft na zes winters op de internationale banen zijn vurigste wéns in vervulling zien gaan: Europees kampioen en opvolger van de grote Hjallis Andersen. Deze titelstrijd, die Broekman door een schitterend gereden 10.000 meter (17 min. en 13 sec.) definitief in zqn voordeel besliste, is overigens ook een volkomen Nederlands succes geworden, want Wim van der Voort na drie afstanden nog aan de kop volgde met 1.4 punt verschil op de tweede plaats en Anton Huiskes eindigde als vijfde door een tjjd van 17 min. en 20 sec. op de tien kilometer. De Noorse hege monie, die de laatste jaren uitsluitend op de fenomenale prestaties van Hjalmar Andersen berustte, werd op de ijspiste van het befaamde schaatscentrum Hamar door onze rijders wel duidelijk gebroken door de overwinningen van Broelcman op de lange afstanden en een prach tige 1500 meter triomf van Van der Voort met de nieuwe kampioen op de tweede plaats. EEN succes, dat ongetwijfeld voor een belangrijk deel is gebouwd op de con ditietraining vóór het seizoen, want dit kampioenschap begon Zaterdag onder wel zeer ongunstige weersomstandigheden sneeuw en later lichte regen waardoor de baan alles van de rijders vergde om tot een enigszins redelijke pre statie te komen. De perfecte verzorgde ijsvloer, waar een staf van deskundig per soneel dagen voor liad gewerkt, was Zaterdagmiddag door zware sneeuwval een ruïne geworden. Een baan, die snelle tijden tot een illusie maakte, omdat het eerst zo spiegelend gladde glijvlak volkomen stroef was geworden. Dat de eerste dag niettemin met een gunstige stand voor onze rjjders sloot Van der Voort aan de kop van het tussenldassement over de afstanden 500 en 5000 meter met de Oostenrijker Offenbergcr op de tweede en Broekman met miniem verschil op de derde plaats was derhalve uitermate hoopvol. Het merkwaardigste van dit tussenklassement was wel de plaats, die Offenberger innam. Het vorige jaar by alle grote wedstrijden een kansloos man, die niet eens de eindrangschikking be reikte. En nu, op deze door sneeuw zwaar aangetaste baan, met 46.1 sec. op de 500 meter en 9 min. en 11.7 sec. op de vyf kilometer, die hem een tweede plaats opleverden, plotseling een topfiguur! Waar rijders van erkende reputatie als Carl Erik Asplund en c in Finn Hodt op dit stroeve ijs faalden en door een zwakke 5000 meter werden geëlimineerd, kwam Offenberger tot een prestatie, die alleen door Broekman werd overtroffen. DE op de 5000 meter gemaakte tijden geven echter wel een duidelijk in zicht hoe zwaar deze eerst zo snelle piste was geworden. Geen rijder kwam beneden de negen minuten-grens. Zelfs voor Broekman, gestart op een schema van 9.05, was de opgave tè zwaar. De Nederlander heeft met al zijn energie gevochten om zo scherp mogelijk te finishen in het belangrijke duel met de Noorse favoriet Sverre Haugli. maar het ijs remde af. Broekman kon niet glijden. Zijn forse streek liep vast en dit telkens onderbreken van de regelmaat kostte hem, die toch al enigszins in het nadeel was door zijn lichaamsbouw, voortdu rend meer krachten. Ook Huiskes. die de sprint had geopend met een tijd van 46.9 sec. tegen Asplund (47.2), kon op dit ijs niet bereiken wat hij zo graag had gewild een bedreiging van Broek- Het eindklassement van het Euro pese schaatskampioenschap werd: 1. B r o e k m an (Ned.) 199.650 pt. 2. v. d. Voort (Ned.) 200.690 pt. 3. Martinsen (Noorw.) 202.067 pt. 4. Haugli (Noorw.) 202.652 pt. 5. H uiskes (Ned.) 202.883 pt. 6. Offenberger (Oost.) 203.072 pt. 7. Aas (Noorw.) 204.273 pt. 8. Holwell (Eng.) 204.560 pt. 9. Pajor (Zweden) 206.347 pt, 10. Ma.nnsbarth (Oost.) 207.172 pt. 11. Stroom (Zweden) 207.393 pt. 12. Hearn (Eng.) 209.890 pt. j\jA de 1500 meter moclit Wim van 1Y der Voort (midden) uit de handen van de voorzitter van de I.S.U., Sven Laftman, de eerste prijs ont vangen. Rechts de Europese kam pioen Kees Broekman, die tweede werd op dit nummer en links de Noor Roald Aas, die zich als derde klas seerde. (Exclusieve telefoto Het Parool) Op de buitengewone algemene ver gadering van de Koninklijke Nederland se Wielren Unie, die Zaterdag ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan in het Kurhaus te Scheveningen werd ge houden, heeft de voorzitter jhr J. L. van den Berch van Heemstede een rede voering gehouden over de noodzakelijk heid van samenwerking zowel binnen de Unie als op nationaal en internationaal terrein. Internationaal is zy wat betreft de verhouding met de U.C.I. en de natio- wint altijd nale bonden in de verschillende landen, die bij de U.C.I. zyn aangesloten. Met de U.C.I. is de samenwerking over het algemeen bevredigend en met de andere buitenlandse bonden onderhoudt de R.N.W.U. een veelvuldig contact van zeer vriendschappelijke en doeltreffende aard. Ten aanzien van de samenwerking op nationaal terrein stelde spreker met dankbaarheid vast, dat van verschillende departementen, met name het Ministerie van O.. K. en W., liet Ministerie van Ver keer en Waterstaat en het Ministerie van Financiën, steeds grote steun wordt ontvangen. Speciaal met de afdeling lichamelijke opvoeding en sport van O., K. en W„ waarvan dr J. Miedema hoofd is. is het contact intensief. Voorts heeft de K.N.W.U. samenwerking met het N.O.C. in de eerste plaats bij de voorbereiding en uitzending van renners naar de Olympische Spelen. Wat de samenwerking met de orga nisaties buiten dc Unie aangaat, werd die met de Nederlandse sportpers ge noemd. Al wordt de Unie van die zijde de critiek niet bespaard, evenmin wordt haar* de medewerking onthouden, die onontbeerlijk is om de belangstelling van het gi'ote publiek voor de wieler sport te wekken er> te intensiveren, wat het bestuur van de K.N.W.U. ten zeerste op pry's stelt. Na een overzicht te hebben gegeven van de samenwerking binnen het kader van de Unie. stelde jhr Van den Berch van Heemstede vast, dat de eerste 25 jaar van haar bestaan voorspoedig zijn 'verlopen. In die kwart eeuw hebben onze renners grote successen behaald zowel in als buiten het land op nationale en internationale wedstrijden, bij wereld kampioenschappen en Olympische Spelen. Blijft men eendrachtig samen werken, dan ligt een schone toekomst open, waarin de wielersport tot steeds groter groei en bloei zal komen en de Unie steeds hechter en krachtiger zal zijn. In het begin van zijn rede sprak jhr Van den Berch van Heemstede woorden van dank tot George Hogenkamp, een van de pioniers van de wielersport in ons land, aan wie hij namens het hoofd bestuur een couvert overhandigde. Tijdens de vergadering wei-den tele grammen verzonden aan H.M. de Ko ningin en aan de jarige prinses Beatrix, waarop enkele uren later reeds ant- woox-dtelegrammen van dank en met ge lukwensen wei-den ontvangen. Prins Bernhard had schriftelijk van zijn be langstelling voor het Zilveren feest van de Unie blijk gegeven. Voorts waren telegrafische gelukwensen binnengeko men van mr J. Linthorst Homan, voor zitter van het N.O.C.het Ministerie van O., K. en W., de Kon. Ned. Biljartbond, de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, de Kon. Ned. Amateur-Schermbond en de Kon. Ned. Korfbalbond, die later gevolgd zouden worden door een stroom tele grammen van andere bonden en parti culiere belangstellenden. Bij acclamatie werden de bestuurs voorstellen aangenomen om Coen de Koning, oud-wereldkampioen schaatsen rijden en oud-consul van de K.N.W.U. in Brabant, tot lie" van verdienste te benoemen en amnestie te verlenen voor de nog niet verstreken schorsingen van renners. Van der Voort, gestimuleerd door een zeer goede 45.4 prestatie op de 500 me ter na een duel met Haugli. ging. de omstandigheden in aanmerking geno men, zeer goed over de baan. De Hon gaar Merenyi lag al na 600 meter op kansloze achterstand. Met als enige steunpunten zijn schema en de verbeten wil om tot een prestatie te komen, die hem met zijn 500 meter-tijd naar een positie in de top van het tussenklasse ment zou voeren, vocht Van der Voort zijn strijd met de chronometers uit. Het werd uiteindelijk 9.12.8, waarmee hij 0.8 sec. boven de tijd van Offenberger bleef, die in de eerste serie met een over winning op Pajor voor een verrassing had gezorgd. Roald Aas, eens de kroonprins van de Noorse schaatsenrijders, die door een zwakke sprint (47.2) zijn kans op een ereplaats al had verspeeld, kon de kracht en de overtuiging niet opbrengen om de tijd van de Oostenrijker te bedrei gen. Aas finishte tegen Holwell met een tiental meters achterstand op de Engelsman in 9.23. Haugli snelle start In het grote 5000 meter-gevecht tus sen Broekman en Haugli beiden 46.r op de sprint zou Offenberger dan toeh worden onttroond, echter niet op de wijze, zoals men zich dat had voor gesteld. Haugli begon snel, 62 sec, over de eerste 600 meter, en nam direct een voorsprong op de Nederlander. Haugli wilde het gevecht kennelijk for ceren en hij dwong Broekman door zijn hoge tempo om mee te gaan. Tot 2000 meter een gelijkopgaande strijd, ito de Noor weg. Het De gedetailleerde uitslagen van de vier afstanden waren: 500 meter: 1. Salonen Finland44.4 sec. 2. Hodt (Noorwegen) 44.S sec. S. Martinsen Noorwegen45.S sec. 4Va» der Voort Nederland45.4 sec. 5. Salomaa (Finland) 45.1 sec. 6. Offenberger (Oostenrijk) 46.1 sec. 7. Maarse (Nederland) 46.6 sec. S. Stroem (Zweden) 46.6 sec. 9. Broekman (Neder land) 46-8 sec. 10. Haugli (Noorwegen) 46.8 sec. 11. Loerinc (Hongarije) 46-8 sec. 12. Huiskes Nederland46.9 sec. 1500 meter: 1. V an de r V 0 0 r t 2. min 19.5 sec.; 2. B r 0 ekm an 2 min. 20.1 sec. S. Aas 2 min. 20.5 sec. 4. Asplund (Zweden) 2 min. 22.S sec. 5. Mar tinsen 2 min. 22,4 sec. 6. Haugli 2 min. 22,7 sec. 7. Mannsbarth (Oostenrijk) 2 min. 23,3 sec. 8. Salomaa 2 min. 24,0 sec. 9. Offenberger 2 min. 24,2 sec. 10. Holwell (Engeland) 2 min24.S sec. 12. Huiskes 2 min. 25 sec. 15. Maarse 2 min. 26.2 sec. 5000 meter: 1. Broekman 9 min. 05 sec. 2. Offenberger 9 min. 11.7 sec. 3. Van der Voort 9 min. 12.S sec. 4. Haugli 9 min. IS,5 sec. 5. Huiskes 9 min. 16,5 sec. 6. Holwell 9 min. 19,9 sec 7. Martinsen. 9 min. 21,0 sec. 8. Aas 9 min. 23,0 sec. 9. Stroem 9 min. 27,2 sec. 14. Maarse 9 min. 1,8 sec. 10.000 meter: 1. Broekman 17 min. 1S,0 sec. 2. Huiskes 17 min. 20,0 sec. 3. Haugli 17 min, 38.7 sec. 4. Martinsen 17 min. 44,0 sec. 5. Holwell 17 min. 47,4 sec. 6. Pajor 17 min. 4S.8 sec. 7. Va» der Voort 17 min. 50,2 sec. 8. Mannbarth 17 min. 50,7 sec. 9. Hearn 17 min. 52,2 sec. 10 Offenberger 17 min. 54,7 sec. De Scandinaviërsdie dit weekeinde de ijsbaan van Hamar omringden, hebben ongetwijfeld de naam van Van der Voort zeer vaak genoemd. Begrijpelijk. De tuinderszoon uit het Westland had Zaterdag immers de leiding in het. alge meen klassement genomen. Hij zou de volgende dag door een overwinning op de 1500 meter nog sterker door velen als de nieuwe kampioen worden beschouwd. Van der Voort is geen titelhouder geworden, omdat Broekman op de 10.000 meter te hard ging. De Westlander was echter m'et een tweede plaats ruimschoots tevreden. schrikkelijke ijs en de geforceerde aan- vangssnelheid hadden zyn krachten ge sloopt. Broekman zette stug door duw-end hield de Noorse hoop op de titel ongeveer 80 meter achter zich en schoof in 9.05 over de bevrijdende eind streep. Voor Haugli wezen de chrono meters 9.13.5 aan. Met uitzondering van Huiskes was alleen de Noor Martinsen (45-3 en een derde plaats op de 500 me ter) nog in staat om een aanval op de positie van Offenberger te doen. De Engelsman Weiham kon hem daarbij echter geen steun verlenen en Martin sen haalde moeilyk het einde in 9.21. Vervolgens werd Huiskes weggescho ten met als basis een schema van 9.23, dat na lang aarzelen door coach Klaas Schenk was vastgesteld. Huiskes gaf alles, niaar ook hij moest capituleren voor de overmacht van lichte regen en sneeuw, Met 9.16.5 klasseerde hij zich als vijfde. Maarse kon in zijn serie tegen Finn Hodff de klassering voor de tien kilo meter niet halen. Met 9.41.1 versloeg hij weliswaar de teleurstellende Noor, maar deze tyd was niet voldoende om by de beste twaalf rijders van de vijf kilometer te komen. Hij werd dus uit geschakeld voor de eindrangschik king. Het w-as toch geen beste dag voor de Nederlandse sprinter, die op de 500 meter, zoals de loting had be paald, alleen over de baan moest. Moeilijkheden bij de start knaagden aan zyn zelfvertrouwen. De eerste maal ging Maarse te vroeg weg en starter Roos moest hem terugroepen. Daarna weigerde het pistool twee maal achtereen. De vierde start was slecht en ontmoedigd reed Maarse een vrij zwakke race: 46.2 sec. En toen stond vast, dat de jonge Fin Salonen de eerste plaats op de 500 meter had opgeëist met 44.4, gevolgd door Finn Hodt, die tot een 44.8 prestatie was ge komen. Dezelfde Salonen, die een zeer knappe sprint had gereden, eindigde op de 5000 meter met 10.13.8 als twintig ste Goede plaatsen De Nederlandse ploeg had aan het eind van Zaterdag ondanks de uiterst matige tijden toch alle reden om tevre den te zyn, want het Jdassement over de afstanden 500 en 5000 meter luidde, althans wat de kopgroep betreft: 1. Van der Voort, 100.680; 2. Offenberger. 101.270; 3. Broekman, 101.300; 4. Mar tinsen, 101.400; 5. Haugli, 102.150; 6. Huiskes, 102.550. Van der Voort en Broekman waren dus duidelijke candidaten voor de titel Offenberger zou op de tien kilometer wel van zijn voetstuk duikelen met Martinsen als zwaarste concurrent. En op de tien kilometer vreesde Broekman deze Noor niet. Het weer verbeterde in de nacht bo vendien zodanig, dat de baan Zondag morgen volkomen schoon kon worden gemaakt en gesproeid. De ijsvloer lag er voor de 1500 meter vrijwel ideaal bij. De thermometer stond op nul en er was weinig wind. Voor zijn geliefkoosde af stand had Van der Voort gunstig geloot. Alle rijders, die met een scherpe tyd konden komen, moesten voor hem star ten. Broekman opende de reeks tegen de Hongaar Loerinc. Het werd een uitste kende race van de Nederlander, wiens rhythme door het perfecte glijvermogen van het ijs nu geen enkele maal werd gestoord. Loerinc kreeg geen kans om zich aan zijn partner vast te klampen. Met sterke, lange streken joeg Broek man over de baan op weg haar een snel le tijd. Gaaf bochtenwerk, dat bewonde ring afdwong en een finish, waaruit dui delijk de conditie sprak. Een tijd van 2.20.1, waannee Broekman de titel dich ter naar zich toehaalde. Aas wilde herstel Roald Aas wilde zich in zijn serie met Pajor revancheren voor de teleurstellen de prestaties van de eerste dag. Hij nam de tijd van Broekman als basis, maar zijn aanval mislukte want de chrono meters bleven voor hem op 2.20.5 staan na een zeer goed gevecht. De achter stand van Haugli vermeerderde nog In het duel met Huiskes. Weliswaar werd hij winnaar, omdat de Nederlander vol komen „vast" zat en vooral moeilijk door de bochten kwam. maar de tijd be droeg 2.22.7. Huiskes liet 2.25 afdruk ken. Ook Offenberger verzwakte zijn positie met een 2.24.2-prestatie in zijn serie tegen de Fin Salomaa. De omstandigheden waren nu uitermate gunstig geworden voor Van dei- Voort. De 1500 meter-specialist wist precies, waar hy aan toe was. Even als Aas nam hij Broekmans tijd als uitgangspunt. Van der Voort wilde slagen. De Westlander had zich dat voorgenomen, toen hij de kleed kamer verliet en het stond in zijn ogen te lezen. Nog eens en in het bijzonder hier in Hamar zou hij tonen, hoe een 1500 meter scherp moest worden gereden. Zelf sprong de Nederlander op de binnenbaan van de startlijn weg. Dat Martin sen zijn partner was. betekende een extra prikkel want een overwinning zou de titelmogelijkheden van de Noor nog geringer maken. Het werd een machtige race tegen de klok. Van der Voort won het duel door zijn wilskracht en zijn op deze af stand gespecialiseerde techniek. In de laatste 300 meter greep hij de eerste plaats met verbluffend boch tenwerk en een tijd zo sterk als twee jaar geleden, toen hij op alle Scandinavische banen roem ver gaarde door een ongebroken reeks van 1500 meter-triomfen. Een tijd van 2.19.5! Voor Martinsen, die het duel tot 1100 meter had volgehou den, werd 2.22.4 afgedrukt. Na drie afstanden stond toen vrijwel vast, dat de Europese titel in elk geval door een Nederlander zou worden ver overd. Van der Voort leidde met 147.180 vóór Broekman met 148.000 en Martin sen met 148.867. Op de 10.000 meter kon Martinsen wèl Van der Voort, maar ze ker niet Broekman overtreffen. En de oorsprong van Van der Voort op Broek man na drie nummers betekende, dat Broekman tenminste zestien sec. sneller op de 10.000 meter zou moeten rijden, dan zijn landgenoot om de erfenis van Hjallis Andersen op te kunnen eisen. Het is een indrukwekkende triomf voor Broelcman geworden. Na vier ron den gleed hy al van Offenberger weg. In prachtig tempo ging de Nederlander over de baan. Rustig en zelfverzekerd met een schema van 17.17 als steun punt. De voorsprong op Offenberger groeide, vooral door de grote gelijkma tigheid zeven ronden achtereen van 41 seconden de 5000 meter ging In 8.36, Wel een bewijs hoe stroef het ys Za terdag was geweest. Broekman keek zijn tegenstander daarna in de rug en het was duidelijk, dat zyn prestatie op de tien kilometer onstuitbaar naax de ti tel moest voeren. Drie ronden voor het einde gleed de Nederlander naast Offenberger en passeerde hem met zoveel macht, dat de Noren op de tribune er stil van werden, maar na de finish in 17.13 volgde een ovatie voor de Europese kampioen. Ivar Martinsen was slechts tot 17.44 gekomen. En daar Van der Voort er niet aan dacht om zich ka pot te rijden op de tijd van Broelcman met het risico, dat hij de tweede plaats in het algemeen klassement zou verliezen, stond de uitslag van het kampioenschap vast. In de race tegen Haugli gleed Van der Voort zonder forceren naar de streep in 17.50.2, voldoende om met ruim verschil vóór Martinsen" op de tweede plaats ln het eindklassement beslag te leggen. Huiskes bevestigde op deze 10.000 meter nog eens. dat hy na Broekman de beste stayer is. Met ruim 17.20 sprong hij van de zevende naar de vijfde plaats en onderstreepte daarmee het succes, dat de Nederlandse schaatsploeg, met uitzondering dan van Maarse. in deze door de K.N.S.B georganiseerde Euro pese titelstrijd had behaald. Een succes, waarmee prins Harald. die vandaag de wedstrijden bijwoonde, een van geluk stralende Broekman van harte feliciteer- RESULTATEN 500 M Eerste rit. 1. Huis kes (Nederland) 46.9 sec.. 2. Asplund (Zweden) 47.2 sec. Tweede rit1. Salonen (Finland) 44.4 sec,, 2. Loerinc (Hongarije) 46.8 sec. Derde rit: 1. Hodt (Noorwegen) 44.8 sec., 2. Offenberger (Oostenrijk) 46.1 sec. Vierde it- 1. Van der Voort (Ne derland) 45.4 sec., 2. Haugli (Noorwegen) 46.8 sec. Vijfde rit: 1. Stroem (Zweder.) 46.S sec., 2. Mannsbarth (Oostenrijk) 48.5 sec. Zesde rit: 1. Holwell (Engeland) 47.1 sec.. 2. Meremyl (Hongarije) 48.3 sec. Zevende rit: Pajor (Zweden) 47.4 sec., 2. Weiham (Engeland) 4S.5 .sec. Achtste rit: 1. Martinsen (Noorwegen) 45.3 sec.. 2 Salomaa (Finland) 45.7 sec. Negend*- ri'1. Broekman (Neder land) 46.8 sec., 2. Hearn (Engeland) 49.2 sec. Tiende rit: 1. Aas (Noorwegen) 47.2 sec., 2. Hallkvist (Zweden) 49 sec. Elfde rit: Maarse (Nederland), alleen, 46.6 sec. RESULTATEN 1500 M Eerste rit: 1 Broekman 2 min. 20.1 sec.. 2. Loerinc (Hong.) 2 min. 2S.9 sec. Tweede rit: 1. Hodt 2 min. 24 3 sec., 2. Salonen 2 min 25.3 sec Derde rit: i. Mannsbarth 2 min. 23,3 sec., 2. Merenyi 2 min. 25.2 sec. Vierde rit. 1 Weiham 2 min. 30 sec., 2. Hallkvist 2 min. 32.6 sec. Vijfde rit: 1 Aas 2 min 20.5 sec.. 2. Paior 2 min. 26.3 sec. Zesde rit: 1. Haugli 2 min. 22.7 sec., 2. Huiskes 2 min. 25.0 sec. Zevende rit1. Maarse 2 min. 26.2 sec., 2. Stroem 2 min. 26.S sec. Achtste rit 1. Salomaa 2 min. 24.0 sec., 2. Offenberger 2 min. 24.2 sec. Negende rit: 1, Van der Voort 2 min. 19.5 sec.. 2 Martinsen 2 min. 22 4 sec. Tiende rif 1. Asplund 2 min. 22.3 sec., 2, Holwell (Eng.) 2 min. 24.3 sec. Elfde rit: 1. Hearn (Eng), alleen, 2 min. 29.1 sec. RESULTATEN 5000 M Eerste rit; Holwell 9 min. 19.9 sec., 2. Aas 9 min 23.0 sec. Tweede rif 1. Offenberger 9 min. 11.7 sec., 2. Pajor 9 min. 27 4. sec.. 2. Pajor 9 min. 27 4 sec. Derde rit- 1. Van der Voort 9 min. 12.8 sec., 2 Merenyi 9 min. 53.0 sec. Vierde rit: 1. Broekman 9 min. 05.0 sec 2. Haugl. 9 min. 13.5 sec. Vijfde rit: 1 Mannsbarth 9 min. 33.7 sec., 2. Asplund 9 min 37 0 sec Zesde rit: 1 Salonen 10 min. 18.8 sec., 2 Loerinc 10 min. 19.3 sec. Zevende rit: 1 Hearn 9 min S3.S sec., 2. Salomaa 9.48.2 sec. 2. Salomaa 9 min. 48 2 sec. Achtste rit: 1. Martinsen 9 min. 21.0 sec., 2. Weiham 9 min. 44.0 sec. Negende rit: 1. Huiskes 9 min. 16.5 sec., 2. Stroem 9 min. 27.2 sec Tiende rit: 1. Maarse 9 min. 41.8 sec., 2. Hodt 9 min. 48.2 sec. RESULTATEN 10.000 M Eerste rit. 1 Pajor 17 min. 48.8 sec., 2. Aas 17 min. 58.8 sec. Tweede rit: 1 Martinsen 17 min. 44.0 sec 2. Stroem IS min. 22.8 sec. Derde rit: 1. Huiskes 17 min. 20.0 sec, 2. Holwell 17 min 47.4 sec. Vierde rit: 1. Broekman 17 min. 13.0 sec,. 2. Offenberger 17 min. 54.7 sec. Vijfde rit: 1 "Haugli 17 min. 38.7 sec., 2. Van der Voort 17 min. 50.2 sec. Zesde rit: 1. Mannsbarth 17 min. 50.7 sec„ 2. Hearn 17 min. 52.2 sec.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4