Erfvijand van Nederland greep vele malen toe— Ooster- en Westerschelde vloeiden ineen Bij St. Elisahethsvloed in 1421 kwamen 100.000 mensen om het leven DE OUDE STRIJD... HET OUDE PAROOL Dordtsche Kil gromde, maar de dijk hield het uit Waar Zuid-Beveland het smalst was: Burgemeester van Rilland-Bath liet het leven bij reddingspoging Grote ravage in Zeeland Stoomtrawler uit IJmuk4^t vermist AMSTERDAMSE SLEEPBOTEN BIEDEN HULP MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 5 (Van een onzer redacteuren) rI ALRIJK ZIJN de watervloeden geweest, die in de loop der eeuwen J_ Nederland hebben geteisterd. Of de ramp, die zich thans voltrokken heeft, de ergste is geweest, is met zo gemakkelijk te zeggen. Moet men als men vergelijkingen wil trekken de grootte van het ondergelopen land als maatstaf houden of het aantal slachtoffers? In het laatste geval zou de ramp van nu nogal meevallen, ivant in vroeger tijden waren er steeds veel meer mensenlevens te betreuren. De beruchte 8tElisahethsvloed van November U{21 is zo gezien wel de ergste ramp geweest die ons land ooit heeft getroffen. Ofschoon nauwkeurige gegevens ontbrekenschatten de geschiedschrijvers, dat er in die vreselijke nacht van IS op 19 November honderdduizend mensen zijn ver- dronken in de Grote Waard, een gebied van vijftigduizend morgen land (plm. 1(2.500 ha), g'elegen tussen de Merwede van Woudrichem tot Dordrecht en de Maas. dat bij Schagen een huis door de sluis naar buiten dreef... zonder dat de be woners er lets van merkten. En op de Egmonderdijk kwam een mesthoop met 43 varkens aandrijven! I Andere rampjaren? In 1597 liep wéér heel Waterland onder en in 1610 bezweken de dijken opnieuw. Hetzelfde «beurde op Nieuwjaarsdag 1616, toen ussen Diemen en Muiden de Zuiderzee- dijk op drie plaatsen doorbrak. Vijf jaar later spoelde een watervloed een deel van de Velzerdijk weg en tussen Haar lem en Amsterdam stond alles blank. Weer een jaar later sloeg een storm vloed opnieuw een gat ln die dijk en in Haarlem kon je met schuitjes door de straten varen. KIND SPOELDE IN WIEGJE AAN HET GEBIED was al vaker over stroomd: in 1374, 1376 en 1393 waren de dijken eveneens bezwe ken en toen in die Novembernacht van 1421 een storm begon op te zetten, die spoedig tot orkaankracht zou aanwak keren, vreesden de boeren van de Grote Waard, dat de rivierdijken andermaal de reusachtige druk van het water niet zouden kunnen weerstaan. Hoé erg het zou worden, konden zij niet bevroeden. Het was middernacht, toen op twee plaatsen de dijk bezweek: bij Wiel- drecht en bij Werkendam. Bruisend stortte het water zich in de polder en de in hun slaap verraste boeren konden zich niet meer redden. Honderdduizend doden! Het aantal lijkt onvoorstelbaar, want hoeveel in woners telde het gebied, dat thans Ne derland heet, in die tijd helemaal Maar de Grote Waard was in die jaren een dicht bevolkte streek, waar vele rijke boeren woonden. Het gebied telde tien tallen welvarende dorpen en volgens de kronieken zijn er die nacht 72 dorpen „verdronken'1. Hiervan zjjn er 34 nooit meer herbouwd en hun namen zijn uit gewist. Wie kent ze nog: Harderwerdt, Twintighoeven, Dubbelmonde, Cruys- kerke, Teysselingskerke, Aartswaart, Annekerke, Almonde en al die andere plaatsjes? Anderen zijn herrezen en daaronder zijn bv. Drimmelen, Alm- kerk, 's-Gravenmoer, Heynenoordt Put- tershoek, Dongen, Dubbeldam, Moer kerken, Raamsdonk, Stryen, Waalwijk, Waspik en beide Zwaluwen. „Kinderdijk" VÓLGENS de legende was één der overlevenden een kindje, dat, lig gend ln een wieg, aanspoelde op een dijk, die als herinnering aan dit merkwaardige voorval Kinderdijk zou heten. En de baby zou gered zijn, omdat een poes meevoer op het wiegje en dit, door telkens heen en weer te springen, in evenwicht hield. Helemaal onwaar is dat verhaal niet, maar de poes zal wel verzonnen zijn en het kindje is ook niet aan de tegen woordige Kinderdijk aangespoeld (die trouwens al jaren vóór die ramp zo werd genoemd). Wel Is komen vast te staan, dat die wieg aan de Vuilpoort ln Dordrecht ls komen aandob'beren en men heeft het kindje Beatrix genoemd. Later is "(j getrouwd met een Dordtse poorter, Jacob Roemer, en menig Dordtenaar kan zich er nu nog op beroemen, dat hij uit dit geslacht voortkomt. De Grote Waard is nooit hersteld. Wat er voor in de plaats is gekomen, kennen wij nu als de Blesbosch. En al zijn er ook vergaande plannen om dit gebied verder ln te polderen, de St. Elisahethsvloed van 1421 heeft de Grote Waard voor goed verzwolgen. Allerheiligenvloed VELE watervloeden daarna hebben Nederland geteisterd. Dijken bra ken door, polders stroomden onder, maar telkens weer werden de gaten ge dicht en het ondergelopen land werd weer droog gemalen. Nooit gaven de Nederlanders het op en het lijkt wel, of die voortdurende rampen hen te meer prikkelden om nieuw land op de zee te winnen. De Allerheiligenvloed van 1570 zette de omgeving van Amsterdam en Muiden blank. Bij Enkhulzen bezweek de Wierdijk en Waterland was één zee. De kroniekschrijvers vermelden van deze vloed de merkwaardige bijzonderheid. In 165i lieo <3c Kor: voorden ieeggemalen Watergraafsmeer weer onaer en heizelfae gebeurde m 1675 met de Mjlmermeer. In 1717, 1773, 1775, 1776, 1791, 1808 zet ten hoge vloeden grote delen van Holland onder water en zo ging het' maar door. Achthonderd mensen verloren het leven in 1825, toen in de nacht van 3 op 4 Februari de IJdijk tegenover Am sterdam bij een hevige Noordwester- storm bezweek. En 46.000 stuks vee kwam in de golven om. Watersnood 1916 DE RAMP, die het geslacht van nu nog vers in het geheugen ligt, ls die van 1916, midden ln de Eerste Wereldoorlog, toen de Zulderzeedijk op 14 Januari doorbrak bij Eemnes, Nij- kerk, Elburg en Volendam. Heel Water land stroomde onder en rondom Amers foort was het één grote zee. Op Mar ken, dat geheel overspoeld werd, kwa men zestien mensen om en slechts met grote moeite kon worden voorkomen, j dat ook de Purmer en de Beemster on- der zouden lopen. De ramp in 1916 heeft echter te vens de stoot gegeven tot het plan om de Zuiderzee af te sluiten en ten dele droog te maken. Pessimisten be. weerden, dat de Afsluitdijk het met een hevige Noordwester bij spring-1 vloed tóch niet zou houden, maar die i voorspelling ls gelukkig nooit uit gekomen. En nu déze ramp. De zee laat zich niet gemakkelijk be teugelen. Mensenhanden mogen dijken bouwen, zo sterk, zo groot, zo machtig, de krachten der natuur blijken telkens weer sterker te zijn. En als een grom mende orkaan één nacht vrij spel krijgt, kan hij verschrikkelijke verwoestingen aanrichten. Maar Nederland zal zijn dij ken weer herstellen, zijn polders weer leegmalen, de huizen en boerderijen, de wegen en spoorlijnen opnieuw bouwen en aanleggen. De strijd is taal. Maar de ztrijd om behoud van land en volk is een goede strijd. „Ik worstel en kom boven' Burgers en soldaten zwoegden in zwiepende regen met zakken zand BEELDEN ALS UIT Omroepverenigingen geven 45.000 Radio zorgde gehele Zondag voor nieuws (Van onze correspondent) HILVERSUM, Maandag. De om roepverenigingen hebben gisteren al 45.000 gestort ter leniging van de nood in de geteisterde gebieden; de vier grote verenigingen gaven elk ƒ10.000, V.P.R.O. bovendien 5000. De radio-uitzendingen van gisteren waren geheel veranderd; tussen de be richten en mededelingen werd voor het grootste deel ernstige muziek ten ge hore gebracht. De K.R.O. liet gister avond een bijzonder programma verval len. dat plaats zou vinden ter gelegen heid van de inschrijving van de 350.000e abonné op de radiogids. De A.V.R.O. zond het hoorspel Paul Vlaanderen niet uit. Met regelmatige tussenpozen hebben de omroepverenigingen gisteren hun zendtijd ter beschikking gesteld voor nieuwsuitzendingen en voor het door geven van belangrijke mededelingen; de nieuwsdienst ving Zondagmorgen reeds om halfzes zijn taak aan. Toen het aantal berichten over de toestand in de noodgebieden overstelpend groot werd, heeft de Regeringsvoorlichtings dienst de uitzendingen gecoördineerd. Ook in de nacht van Zondag op Maan dag werden deze mededelingen voort gezet; een zestigtal soms uitermate be langrijke berichten werden doorgegeven voor de gebieden waarmee de radio dik wijls het enige communicatiemiddel was. De nieuwsdienst verzorgde vanmor gen een uitzending van 50 minuten; twee nieuwslezers gaven het belangrijk ste aan berichten. By een gelegenheid als deze is duide lijk gebleken, van welk enorm belang de radio is voor het wijd verspreiden van nieuws, dat voor een gehele natie onontbeerlijk is. Er mag op gewezen worden, dat de Nederlandse radio zich gisteren van zijn essentiële taak waar dig heeft gekweten. De Nederlandse Televisie Stichting geeft vanavond kwart over acht in een extra-uitzending een reportage uit de getroffen gebieden. In het radionieuws OORLOGSTIJD (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT, Zondag. Vanavond om lialfacht stonden we op de Wiel- drechtse Zeedijk de duisternis in te kijken. In die duisternis gromde en brulde do Dordtsche Kil. Tevergeefs: de dijk hield het. Om acht uur kon dijk- opziener Arend van Herwijnen ons zeg gen: „We hebben tenminste iets ge wonnen." Maar bij dat eerste kleine succes reden nog altijd de colonnes zand- wagens in lange rijen voort, en zwoeg den burgers en soldaten nog steeds in de zwiepende regen. Zand, zand, steeds maar weer zand. Uit de duisternis doemde trieste groe pen op: evacué's uit de toch nog steeds bedreigde gebieden. Vrouwen over hun zenuwen met kinderen op de arm en aan de hand, mannen met dekens en het allernodigst'e op hun rug. Het is een oorlogsbeeld, dat aan de donkerste tijden van de jaren 1940'45 doet terug denken. In Dordrecht zelf stond de bin nenstad vanavond nog steeds blank. De Noordendijk, aan het Wantij, was de plaats waar vannacht de alarmsirenes gilden en waar tientallen vrijwilligers jtoen uren hebben gewerkt. Deze gigan- i tische dijk is bijna bezweken. De zware, op elkaar gemetselde basaltblokken werden door de enorme waterkracht vaneen gerukt en het water siepelde aan de voet van de dijk de stad binnen. Of- j ficieel is de dijk overal vier meter hoog. Het water stond op 3.90 meter. Nu bleek dat deze vier meter op verscheidene plaatsen maar fictief was. Het water kabbelde over de weg en stortte zich de binnenstad in. De nieuwe centrale liep onder en moest de stroomlevering staken, het oude gedeelte kon blijven draaien, en voorziet de stad thans nog op bescheiden schaal van electriciteit. De huizen aan de kant van de Wantij, die voor een deel op de dijk zijn gebouwd hielden het water nog voor een deel tegen. Wel drong de stroom deuren en ramen binnen, maar snel aangevoerde I zakken zand verhinderde het water via j de voordeuren toch nog de stad te be- reiken. Het is vreemd dat mensen in tijden van gevaar toch het eerste dat gene doen wat zij dagelijks gewend zijn te doen: hun werk. In het hotel troffen wij een ober, zoals immer gekleed in rok, met een hagelwit overhemd, die rustig het diner opdiende en zijn nota schreef. Hij was van gisteravond acht uur af in dienst. „Ik ben doodmoe", zei hij, „maar ik blijf maar: wat moet ik thuis doen?" Hij zal zijn bestellingen waarschijnlijk blijven noteren tot het water misschien zijn sokken bereikt. Ten Zuiden van de stad spoelt de stroom uit hetHollandsch Diep nog steeds over alle ten Zuiden van de Wieldrechtse dijk gelegen polder. De Oude Beerpol- der, de Nieuwe Beerpolder, de Tong plaat, de Louisapolder en de Gamme- manspolder staan geheel blank. In Zwijndrecht waren aanvankelijk gas, water en electriciteit geheel uitgeval len, maar vanavond brandde het licht alweer en kon men het fornuis weer aansteken. Hoe moeilijk de toestand ook is, men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat op het eiland van Dor drecht het ergste achter de rug is. Zo hoog als gisteravond en vannacht is het water nergens meer gekomen. Dat ligt ook aan het feit, dat de wind enigs zins in kracht is afgenomen, en wat naar het Noorden is gelopen, zodat de directe druk op de dijk wat is afge nomen. AFSLACHTING VAN GEEVACUEERD VEE Onder leiding van de directeur van het openbaar slachthuis te 's-Graven- hage, tevens hoofd van de keurings dienst voor vee en vlees, is een commis- gevormd om het uit de getroffen ge bieden te evacueren vee, dat voor af slachting in aanmerking komt, te doen slachten en te verkopen. Deze commis sie zal haar diensten belangeloos ver richten. (Van een onzer verslaggevers) In het laatste licht van deze onheilbrengende Zondag stonden wij op het punt waar nog een etmaal tevoren de landtong de verbinding vormde tussen Zuid-Beveland en het Brabantse land bij Woensdrecht. Over het grauwe, wild golvende water, waarboven hier en daar boom kruinen tegen de loodgrijze hemel afstaken, schitterden op niet meer dan 2 km afstand enkele lichten van de gemeente Rilland-Bath, waar op dat moment ongeveer 2500 inwoners in het allergrootste gevaar verkeerden. Doordat Ooster- en Westerschelde in de catastrofale Zaterdagnacht tot één woeste watervlakte samenvloeiden, werd Zuid- Beveland geïsoleerd. Om drie uur 's nachts, toen het hoog- ongestuwde water van de Oosterschel- de al over de weg en de spoorbaan spoelde, is er nog een poging gedaan om met een autobus een aantal men sen uit Rilland-Bath te redden. Deze poging heeft de burgemees ter van deze gemeente, de heer J. A. de Goffau, met de dood moeten be kopen. Want toen hij als gids de bus vooruit reed, greep een hoge golf de wagen, die werd meegesleurd en verdween in het kolkende water. De bus bleef steken en kon tegen de ochtend nog net de veilige vaste wal bereiken. Maar de 2500 vrouwen, mannen en kinderen van Rilland-B.ath, die niet meer, als de inwoners van Kruiningen, Hansweert, Kapelle-Biezelinge en andere dorpen op Zuld-Beveland, naar Goes van zes en zeven uur volgen hierover konden vluchten, wat overigens ook al nadere mededelingen. ernstig werd bedreigd, bleven met die Talrijke slachtoffers Nog steeds is geen volledig overzicht te krijgen van de toestand in Zeeland. Maar het is wel duidelijk, dat deze pro vincie ontzettend zwaar door de storm vloed is getroffen. Het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, een groot deel van Zuid-Beveland zjjn over stroomd. Ook St. Filipsland is zwaar getroffen. Van de overige eilanden is weinig bekend, aangezien de telefoon verbindingen zün gestoord. Talrijke mensen hebben bij de overstromingen het leven verloren en gehele veestapels vonden de dood in de golven. De schade aan huizen en landerijen is onoverzien baar. Op twee plaatsen tegelijk brak het water door de dijk van de Kruispolder bij Duivenshoek op Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Twee huizen werden door de vloedgolf letterlijk weggespoeld. Acht mensen verdronken, waarvan vier kinderen. Vier van de slachtsoffers be hoorden tot één gezin. Een vader slaagde er in zijn zoon te redden, die enige uren met een gebroken been in een boom had gehangen. In Ossenisse werd een moeder, die met haar baby tot de borst door het water moest waden, het kind uit de armen gerukt. Machteloos zag zij haar kind verdrinken. In dit gebied staat de Hooglandpolder geheel blank en ook de dijken van de Molenpolder zijn doorge broken. Bij T e r n e u z e n is de dijk over een lengte van 500 meter wegge slagen. De Nieuwe Neuzenpolder is overstroomd. Hier is in een gezin, dat door het water in de slaap verrast werd, een kind in de wieg verdronken voordat de ouders, die een verdieping hoger slieDen de overstroming hadden be merkt. VOORZIENINGEN VOOR DE VOLKSGEZONDHEID Zet maat of nummer- bij te geven goederen Allen die kleren, schoenen, dekens, lakens enz. afstaan voor de noodgebieden wordt verzocht briefjes aan de in te leveren goederen te hechten waarop maten of nummers staan aangegeven. De verde ling onder de getroffenen wordt daarmee aanmerkelijk versneld. Men vestigt er de aandacht op dat er vooral grote behoefte bestaat aan dekens en lakens. De staatssecretaris voor de Volksge zondheid deelt mede, dat wanneer er in de geteisterde gebieden een tekort aan geneeskundige hulp bestaat of dreigt te ontstaan daarvan, mededeling moet wor den gedaan aan de geneeskundige in specteurs van de volksgezondheid te Middelburg. Breda, Den Haag of Haar lem. In gemeenten waar de drinkwater voorziening ernstig gestoord, is verdient het aanbeveling tot inenting tegen ty phus over te gaan. Aanvragen van vac cin moeten tot dezelfde inspecteurs wor den gericht. Aanvragen van geneesmid delen moeten naar de pharmaceutlsche inspecteurs van de volksgezondheid in Breda, Den Haag. Leiden of Leeuwar den worden gezonden. fJET traject Rotterdam-Dordrecht.... verwrongen rails, scheve masten. Een troosteloos gezicht. Het zal wél enige tijd duren voor hier de ge stroomlijnde rijtuigen van de Neder landse Spoorwegen weer over rechte rails rijden. (Van onze correspondent) IJMUIDEN, Maandag. Men vreest hier de ondergang van de stoomtrawler IJM 61 „Catharina Duïvis", eigendom van de rederjj Vem te IJmuïden, die op 21 Januari naar de vissery is vertrok ken. Het schip lag Zaterdagavond om streeks tien uur ongeveer veertien mijl ten Noordwesten van IJmuiden, waar het voor anker was gegaan om beter weer af te wachten en dan naar IJmui den terug te keren. Aangezien echter hedenmorgen schepen binnenkwamen, die een Noordelijker positie hadden dan de „Catharina Duivis" en niemand het schip had waargenomen, vreest men dat het verloren is. Het schip dat 329 ton meet, is gebouwd in 1928. Het voer or.der schipper A. Glas en had dertien koppen bemanning. (Van een onzer verslaggevers) AAN BOORD VAN DE DROOG DOK II. Vlak na een felle natte sneeuwbui, vanmorgen vroeg om zes uur, is de Droogdok II, een tien tons sleepboot van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij, uit de hoofdstad naar Zuid-Holland vertrokken. Het schip is spontaan door de directie van de Am sterdamse Droogdok Maatschappij afge staan om de nood ln de ondergelopen Zuidhollandse en Zeeuwse gebieden te helpen lenigen en staat geheel ter be schikking van de autoriteiten ter plaatse. Vanavond zal de Droogdok III van dezelfde maatschappij naar het bedreig de gebied vertrekken. Beide schepen zijn voorzien van een mobilofooninstal latie, zodat telefoneren van en naar boord met Amsterdam, Rotterdam en Utrecht mogelijk is. Technici van de P.T.T. hebben de gehele nacht gewerkt om de mobilofoon van de Droogdok II geschikt te maken voor communicatie in het Rotterdamse district. Toen dit schip vanmorgen vertrok, waren zij bezig ook ten aanzien van de andere boot dezelfde technische maatregelen te treffen. De Droogdok II met schip per J. Hesseling en stuurman H. Smede- man zal in de voormiddag (via Utrecht) in Rotterdam arriveren en wordt dan terstond bij de hulpverlening ingezet. DEN HAAG ALS BIJ MOBILISATIE (Van onze Haagse redactie) De Haagse binnenstad bood van ochtend het beeld van een mobilisatie. De oproep door de radio van de provin ciale griffie, in Zuidholland, welke dienst als verbindingsdienst voor de getroffen gebieden in Zuidholland fungeert, trok vele duizenden Hagenaars naar het ver zamelpunt, het Korte Voorhout. Ieder kwartier vertrok een colonne vracht wagens, personenauto's en bussen naar t omgeving van Oud-Beyerland. Verscheidene middelbare scholen trok ken gezamenlijk naar de. bedreigde ge bieden. Wij zagen een groep waterpolo- spelers, leden van voetbal-, korfbal- en hockeyclubs, kenbaar aan hun clubdas sen. Beproefde grondwerkers klommen in de bussen en op 'de vrachtwagens. Platte open wagens, verhuiswagens, prachtige glanzende personenauto's en bestelwagens trokken in lange r(jen uit Den Haag weg. Het personeel van de Rode Kruis-hulppost aan de Fluwelen Burgwal heeft de gehele nacht doorge werkt. Hier wordt kleding voor de slachtoffers verzameld en naar de Rode Kruisposten in de getroffen gebieden vervoerd. Vrouwen en meisjes brachten schoenen en overjassen met bakfietsen binnen. Vrijmetselaren stellen gebouw beschikbaar (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden heeft het Ordegebouw aan de Fluwelenburgwal 22 te Dne Haag ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis. De grote zalen van het gebouw worden momenteel ge- bruikt als opslagplaats van goederen en kledingstukken ter distributie onder de slachtoffers van de watersnood. Het hoofdbestuur heeft tevens alle Nederlandse vrijmetselaren opgeroepen alle mogelijke hulp te verlenen. Honderden Gooise bomen werden ontworteld HILVERSUM. Maandag Honder den bomen werden ontworteld en ver scheidene muren werden vernield in het stormachtige weekend, dat ook het Gooi nog lang, zal heugen. Weesp, Muiden, Muiderberg en een deel van Weesper- karspel hebben Zaterdagavond een uur zonder electriciteit gezeten omdat een boom viel op een hoogspanningsdraad. De torenspits van de Dïepenöaalse kerk in Hilversum werd weggeslagen. In Loenen werd het (lak van een woonark opgelicht en weggeworpen. Persoonlijke ongelukken hebben zich nergens voorgedaan. enkele macaber werkende lichtjes om hulp roepen. Maar daar, waar de weg overgaat in een kolkende, dreigende zee, hebben velen Zondag urenlang machteloos ge staan. Verbeten gezichten Leden der militaire colonnes van de L.S.K. en cadetten van de K.M.A. uit Breda moesten met verbeten gezichten in het onvermijdelijke berusten. Ook de colonnes van de E.H.B.O. uit Vljjmen en Nijmegen, die met medicamenten, voed sel en dekens te hulp wilden komen, moesten rechtsomkeert maken en trok ken terug op Bergen op Zoom. Het wachten was op de pontonniers, die in de loop van de avond over de weg een boot zouden aanvoeren, waarmee een reddingspoging zou worden ge waagd. Op niet meer dan 250 meter van de ,weg bij de overspoelde landtong ver keerde het gezin Boot, bestaande uit vader, moeder en zes kinderen sinds Zaterdagnacht in nood. Aohter een raam van de reeds half verdronken hofstede konden wij een flauw lichtschijnsel zien, Het gezin was in de slaap overvallen. 's Middags hadden al enkele militairen van de L.S.K. getracht met een vletje, waaraan een lijn was gebonden, de boer derij te bereiken. Maar halverwege al konden zij niet meer optornen tegen de woeste elementen, zodat men het bootje terugtrok. In pikkedonker wilden enkele matro zen het nogmaals proberen. Wéér met een lijn. Maar een kapitein wilde de jongens ten slotte niet laten gaan. „Ik vind het verschrikkelijk man nen", zei hij, „dat daar acht mensen in grote nood verkeren, maar wat jullie willen doen is tè onverant woordelijk. Ik kan niet toestaan, dat er nog meer verdrinken Steeds meer water Toen wij weg gingen, keken wij nog eenmaal om naar het flauwe schijnsel achter het raam van de boerderij, die steeds meer door het water werd ver zwolgen. In Bergen op Zoom stonden wij op het viaduct, waaronder de spoorbaan naar Zuid-Beveland voerde. Van spoor baan ging de rails geleidelijk over in een soort kanaal, dat nu uitmondt in een on overzienbare watervlakte. In de verte staken nog delen van de dijk boven het water uit. Maar eb en vloed zullen in de komende dagen ook 'hier de resten van de dijk ongetwijfeld geheel opslokken. Zoals dit ook op vele andere plaatsen in het zwaar getroffen gebied zal gebeuren. Enkele kilometers ten Noorden van Ber gen op Zoom is ook de gemeente Hal steren door de zee verzwolgen. Water, zo ver het oog reikt. Ook hier vielen slachtoffers te betreuren. Van een gezin met zeven kinderen kon slechts één kind zich in veiligheid brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3