Ook in Engeland veroorzaakte storm nationale ramp Duizenden vluchtten door duisternis en storm Zee deed vernielend werk in verrassend korte tijd Engelse veerboot in Ierse Zee vergaan Belgische kust geteisterd VERNIELEND WERK Scheldetunnel onbruikbaar Schade ook in Frankrijk Sneeuwstormen Scheepsramp eiste leven van 133 opvarenden Amerikanen in Norfolks dorp omgekomen Zondagavond in Noordwest-Brabant EINDELOZE STOET VAN MENSEN EN KOEIEN KOP van NOORD-HOLLAND HIELD HET MAAR NET Acties voor geld en goederen 4 HET PAROOL MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Vervolg van pag. I De overstromingen, veroorzaakt door de geweldige storm in de naeht van Zaterdag op Zondag, hebben in Engeland, België, Duitsland en Frankrijk vele mensenlevens geëist en reusachtige schade veroor zaakt. Vooral in Engeland, waar de ramp zeker zulke afmetingen heeft aangenomen als in ons land, is het dodencijfer hoog. Volgens de laatste gegevens zijn daar reeds meer dan 200 doden geborgen, maar er worden nog velen vermist. Vijftigduizend mensen zijn dakloos ge worden. De schade wordt op twintig millioen pond geschat. Op het eiland Canvey vreest men het ergste voor honderden mensen, die on danks de waarschuwingen achterbleven. Reeds zijn 13.000 mensen van het eiland gehaald. In het Noord-Belgische kustgebied is de noodtoestand afgekondigd. Het juiste aantal slachtoffers van de ramp is nog niet bekend. Van morgen werd melding gemaakt van vijftien doden en 5000 daklozen. veel vernield door het over de boule vards zwalpende water, te Zeebrugge werd de sluis beschadigd. Nieuwpoort kwam voor de helft onder water te staan. Van overstromingen had ook Ant werpen door enkele breuken van de Scheldedijker. te lijden. Het water stroomde een heel eind de binnenstad in. Huisraad en in de dokken opgeslagen goederen dreven overal rond. Op ver scheidene scheepswerven is grote schade Onze Londense correspondent te lefoneerde hedenochtend: Oost- en Zuid- Engeland zijn wel het zwaarst door de watersnood getroffen. Van de Theems- mond tot aan Scarborough in Yorkshire heeft de zee haar vernielend werk ver richt en duizenden dakloos gemaakt Lincolnshire, Norfolk, Suffolk en Kent hadden het erg te verduren. In Maple- thorn in Lincolnshire moest de gehele bevolking worden geëvacueerd. In Sheerness zonk een onderzeeër, die in het marinedok lag en kapseisde een fre gat In Harwich zijn 3000 mensen dak loos. Het eiland Canvey in de Theemsmond liep helemaal onder en tot in Londen zelf richtte het hoge water schade aan. Van Jarwick, een vacantie-oord bij Clac- ton on Sea kan men alleen maar de da ken van de huizen zien. In Kings Lynn overstroomde de rivier de Ouse en in Thorpebay bij Southend brak de strand- muur. In Hunstanton bedierf het zoute water de watervoorziening Telkens weer spreken 'de berichte? van -de verrassende snelheid waarmee het water Zaterdagavond kwam opzet ten. Militairen verlenen overal assis tentie, Onze Brusselse correspondent seint: Hoewel veel minder ernstig dan Nederland, is ook België zwaar getrof fen door de orkaan van Zaterdagnacht. De kuststreek van Oostende tot aan de Nederlandse 'grens werd hevig ge teisterd; te Antwerpen is het haven gebied en een deel van de stad over stroomd waardoor de met water vol gelopen grote Scheldetunnel niet meer kon worden gebruikt en op verschei dene plaatsen braken de dyken van de Schelde evenals die van de Dijle door. tengevolge waarvan vele dorpen onder water zyn komen te staan. De badplaatsen tussen Oostende en Knokke boden Zondag bijna de trieste aanblik van de oorlogsdagen, zoveel was er vernield door de kracht van de golven, die hier en daar de eerste ver diepingen van de hotels aan de boule vards bereikten. Te KnokkeHet Zoute werd de zeedijk over een lengte van bijna 200 meter stuk gebeukt, waar door het zeewateh binnenstroomde en in een van de villawijken tot anderhalve meter hoogte steeg! Een minder ern stig.. dijkbreuk op een andere plaats deed eveneens een stadsdeel onder wa ter stromen. Te Oostende ontstond een paniek toen het water met grote golven over de boulevard heenspoelde en de stad binnendrong. Practisch heel Oostende stroomde onder en in de binnenstad stond Zondag nog een me. ter water. Verscheidene personen ver dronken, doordat zij In hun bed door het water werden verrast. Alle elec- trische leidingen werden gestoord, de telefoon- en telegraafverbindingen verbroken terwijl het drinkwater on bruikbaar was f eworden. Leger- en vlooteenheden zijn ter beschikking gesteld van deze zwaar geteisterde stad. Ook te - Heyst en Duinbergen werd aangericht. Ook elders waren Scheldedijken niet tegen de kracht v het water bestand, o.a. te Hoboken en Lillo. De vild gezwollen riviertjes de Dijle de Rupel en de Nete. een deel van Lier en een aantal plaatsen in de omgeving van Mechelen stonden Zondag onder water. In Oost- en Zuid-België heeft Zater dagnacht een hevige sneeuwstorm ge woed. waardoor in de Ardennen zowel het wegverkeer als het spoorwegverkeer zijn gestremd. Bastenaken, Aarlen en ook de stad Luxemburg zyn geheel ge ïsoleerd. Op sommige plaatsen lagen sneeuwmuren van meer dan twee meter hoog. Onze Parijse correspondent telefo neerde: In Noord-Frankrijk heeft de storm schade aangericht, al is deze niet te vergelijken met wat in Nederland en in Engeland is gebeurd. Bij Duinkerken en Calais zijn dijken over een lengte van 800 meter door het water vernield en tientallen hectaren land benevens grote verbindingswegen zijn ondergelo pen. Er hebben zich evenwel geen ern stige persoonlijke ongelukken voorge daan. In Parijs bereikte de wind Zaterdag middag een kracht van 125 kilometer per. uur, waardoor in de Franse hoofd stad ën de voorsteden vele daken en schoorstenen naar beneden kwamen. Er werden verscheidene voetgangers ge wond en er is schade aangericht. De gebeurtenissen van Zaterdag en Zondag in Nederland en Engeland trek ken zeer de aandacht in Frankrijk, waar de radio en de dagbladen uitvoe rig bericht brengen over de rampen die ons land hebben getroffen. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woeden zware sneeuwstormen, met een windkracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Za terdagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. Tengevolge van verblindende sneeuw stormen zijn in Noord-Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen verbro ken. In het Midden en Zuiden van het land ondervond het verkeer vertraging tengevolge van zware regen en natte sneeuwbuien Reddingsvaartuigen en vliegtuigen hebben tevergeefs gezocht naar 133 passagiers en leden van de bemanning van de Engelse veerboot „Princess V i c t o r i a", die Zaterdag tengevolge van de hevige storm in de Ierse Zee is vergaan. Dit is de ernstigste scheepsramp in de. Ierse wateren sedert de tweede wereldoorlog. Slechts 44 opvarenden van het 2.694 ton metende vaartuig konden aan land worden gebracht. Velen hunner moesten in allerijl naar de ziekenhuizen wórden ver voerd. Gevreesd wordt, meldt A.P. dat Ame rikaanse soldaten en hun gezinnen om het leven gekomen zijn toen alles ver woestende vloedgolven het dorpje Hun stanton in Norfrik teisterden. -- - - De commandant van de Amerikaanse midden van reusachtige golven, bijna luchtmachteenheid ter plaatse werd gis- onmiddellijk om. Mannen sprongen te teren uitgeput naar een ziekenhuis over- gebracht nadat hij tevergeefs getrachtfri„ae Victoriade ruim 2000 had de levens van zijn manschappen te IJ ,0fmetende veerboM. die bi de Ierse reaaen. \Zee omsloeg, waardoor 133 mensen het 1 leven verloren. De ..Princess Victoria" zonk zo snel dat er nauwelijks tijd was om aan één kant de boten te strijken in de wilde zee. die opgezweept werd door een Noordwester orkaan. De schipbreuke lingen klemden zich vast aan de wrak stukken. Een tankschip pompte olie op de kokende golven, maar het baatte niet. Toen Zaterdagavond bij 't invallen van de duisternis de reddingspogingen gestaakt moesten worden, had de zee een zware tol geëist. Kapitein James Ferguson behoort tot degenen, die «le ramp niet hebben overleefd. Alle hoofd officieren zijn verdronken. Ook worden twee stewardessen en een vrouwelijke bediende vermist. De overlevenden, allen mannen,, hebben meegedeeld, dat de gezagvoer der tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist dat de dood meer dan waar schijnlijk was, de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte ls ge bleven- Te water gelaten reddingboten van de „Princess Victoria", waarin zich vrou- en kinderen bevonden, sloegen, te- r\IT zijn twee van de IjJj geredden de veerboot „Prinses Victoria in de Ierse Zee zo tragisch ten onder is gegaan. Deze Britse soldaten werden in in Donaghadee (Noord-Ierland) aan land gebracht. water en poogden de kust te bereiken. De een na de ander moest echter, ver stijfd door de koude of uitgeput, zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang ge doemde schip van boord te halen, doch vergeefs Sleep- en tankboten. treilers, reddingboten, de torpedobootjager „Con test" en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de „Princess Victoria", doch reusachtige golven beletten te dichte nadering van het schip, terwyl het daardoor ook niet mogelijk was met lijnen een verbinding tot stand brengen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de woedende elementen worste lende schip. Zij zonden radioboodschap- Den aan de „Contest", om de oorlogs bodem bij zijn reddingspogingen te hel pen. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om. met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken. Doch de heldhaftige pogingen hunner opvaren den leverden geen resultaat meer op. Onder de passagiers bevond zich ook de minister van Financiën van Noord- Ierland, majoor Sinclair, die terug keerde van besprekingen met de Britse regering. In Londen Ook in Oost-Londen is de toestand somber. Vele inwoners brengen have en goed In veiligheid, daar men een grote doorbraak van de Theems-dijken vreest. Vele straten staan reeds blank. Er zijn in Londen nog geen slachtoffers te be treuren. Vandaag scheen in de Engelse hoofdstad de zon. Laatste boodschap Vlak voordat de „Princess Victoria" omsloeg en zonk. stuurde kapitein James Ferguson zijn laatste, wan hopige boodschap: ..Zeeën zo hoog als bergen hebben de machine kamer geheel onder water gezet. Voorbereidingen worden getroffen om het schip te verlaten". Auto's vol kleding en dekens stromen naar Den Haag Tientallen zwaarbeladen auto's uit alle niet-getroffen delen van ons land stroomden gisteren en stromen vandaag nog Den Haag binnen om aan de inten dance van het Nederlandsche Roode Kruis kleding, schoeisel, dekens en meu belen te brengen. De gebouwen zijn voor een groot deel overvol. Particulieren heb ben woonruimte en pakhuizen ter be schikking gesteld. De gehele dag door zijn levensmidden naar de meest dringende punten in het overstroomde gebied gezonden. De studenten van de veeartsenijkun- dige faculteit te Utrecht zijn voor de hulpverlening opgeroepen en hebben bevoegdheid gekregen vee tegen mond en klauwzeer en tbc in te enten. (Van onze verslaggevers) /N Zwingelspaan, vier kilometer van het Hollands Diep, zes kilometer van Willemstad, hield de iveg op. In het licht van de koplampen van onze auto zagen ivij Zondagavond het water in hoge golven tussen de huizen door spuiten over wat eens de weg was geweest. Militairen hadden er nog zandzakken heengebracht, maar een half uur tevoren hadden zij hel opgegeven. Er woonden geen mensen meer; op teeg er heen waren wij grote kudden koeien tegengekomen, die gelaten door het donker sjokten, som mige zwaar van dracht. In Oudemolen heersten de duisternis, de slorm en de slagregen oppermachtig over de watervlakte. Door het water kwam een man aanlopen, met een brandend peukje sigaar in zyn mond. „Dat is myn huis", zei hy. Hij wees naar ergens in het donker. „De boel zal wel inzakken." Hjj zei het met de bijna opgewekte onverschilligheid, waarmee mensen spreken, die met hun materieel bezit volkomen hebben afge rekend. Zo hebben wy, ruim acht jaar geleden, de Arnhemmers horen praten, die uit hun stad waren verdreven. Wy stonden opnieuw aan een front, in de oorlog die Nederland al ®eüwen voert tegen het water. De man verdween in het donker. Behalve wjj was er nog maar één levend wezen in die woesteny, een hond. Zenuwachtig liep hy heen en weer in het licht van onze auto. Een kleine, bruine hond. Hy reageerde niet op ons geroep. Een paar kilometer terug lag de split sing van de weg naar Willemstad. Een politieman belette ons links-af naar Wil lemstad te rijden. „Er staat drie meter water boven die weg, meneer", zei hy „Vanmorgen om half vijf was Willem stad al niet meer bereikbaar. Willem stad is leeg. De inwoners zitten in Roo sendaal." Zijn leren jas glom zwart van het water. „De hele streek is ontruimd. Wij mogen niemand meer doorlaten." De weg tussen Oudemolen en Fijnaart loopt over een slingerende dijk. Wij reden in een colonne van vele tientallen auto's van particulieren uit de ganse omtrek, die met hun wagens te hulp waren gesneld om de ontheemden in veiligheid te brengen. Daar tussen reden grote trucks. Dikwijls was de weg geheel versperd door het vee, dat met moeite door het noodweer werd voortgedreven. De dieren liepen wonderlijk rustig; som migen probeerden in het donker wat te grazen langs de weg. Naast de weg be gon het klotsende water. Een klein kalf je liep uit de rij en zette het tegemoet komend verkeer stop. Een oude man met een dun stokje duwdë het terug. Er liep een vrouw mét een groot pak, gewikkeld in een beddelaken, op haar rug. Zij gine diep gebogen onder de zware vracht. Er liepen oók kinderen op blote voeten. De trieste optocht werd zichtbaar in onze lichten; achter ons slokte de duisternis hem weer op. Vlak achter het front ligt Ouden bosch. Tegenover het kleine stadhuis met zyn hoge stoep stond een menigte mensen in het donker en in de zware regen. In het stadhuis brandden de lichten. Om een grote tafel zaten enige tientallen vrouwen adressen van par ticulieren te administreren die hadden aangeboden evacué's in huis te nemen. Twee ambtenaren van de gemeente secretarie stonden ons te woord ..Wij zijn evacuatiecentrum voor Klundert, Zevenbergen en nu ook voor Fijnaart. Uit Fijnaart. dat zojuist is opgegeven, verwachten wij vijftienhonderd vrouwen en kinderen. De mannen willen nog niet weg. Onze burgemeester beeft vanmor gen al de toestand in Klundert bekeken. Onze brandweer en onze gemeentewer ken zijn ook in actie Wij hebben al hon derden mensen ondergebracht De burgemeester van Oudenbosch, de heer B. Funk, kwam even uit zijn kamer om ons deze mededelingen te bevestigen. ..Oudenbosch loopt als het zo doorgaat geen gevaar." zei hij. Twee dikke dames onderbraken ons gesprek. „Wij willen ook wel evacué's In huis nemen." zeiden zy. „Hebt u bedden?" vroeg de ambte naar practisch. „Nee. maar wel gemakkelijke stoe- n." Bij een patates-frltes-kraam bij Etten hebben wij iets te eten gehaald, maar de koopman was niet met zijn hoofd by zijn werk. De radio in het tentje waarschuwde de luisteraars geen on? deugdelijk water te drinken en legde uitvoerig uit hoe men water met chloor kan ontsmetten om het veilig drinkbaar te maken. Langs de weg reed een ein deloze stoet auto's uit het verdronken land naar de veiligheid van Roosendaal en Breda. Autobussen vol evacué's. Landbouwtractoren. die platte wagens vol huisraad voorttrokken. Tragische beelden, die onweerstaanbaar herinner den aan de oorlogstonelen, die nog maar zo kort achter ons liggen. Naast het postkantoor, op een min of meer beschutte plek in de open lucht, stonden honderden koeien. Zware vrachtauto's met stro kwamen aanrijden, Paters ln lange, zwarte soutanes en post boden ln uniform wierpen het stro van de vrachtauto's op de grond en spreidden het uit. „We moeten pro beren te voorkomen, dat de beesten ziek worden," zei een hijgende gees telijke. Zijn gezicht en zijn handen waren bijna even zwart als zijn kleed. Het evacuatiecentrum van Breda was Concordia. Busseri reden af en aan; ei werden de ontruiming ten spijt nog hon derden evacué's afgezet. Honderden burgers stonden achter de politie-afzet- ting zwijgend toe te zien. Velen kwamen hun hulp aanbieden, maar zij mochten het gebouw op dit ogenblik niet betre den. Wij reden door naar het stadhuis, waar wij werden ontvangen door een van de hoffelijkste en sympathiekste commissarissen van politie, die wij ooit hebben ontmoet, de heer A. C. de Bruijn. Ondanks de overstelpende drukte bleek hij zijn kalmte volkomen te heb ben bewaard. „Wij hebben vandaag al vijftienhonderd h zestienhonderd evacue's verwerkt," vertelde hy, „en het blijft nog stromen. Nu wordt Wagenberg, tussen Breda en de Moerdijk, weer ge ëvacueerd. Talloze particulieren hebben hun hulp aangeboden. Dat Ls dankbaar aanvaard. Een autoclub rijdt al de hele dag met vijftig auto's evacué's hier heen. Grote transportondernemingen hebben al haar materieel, met haar hele personeel, in de slryd geworpen. Myn politiemannen doen al van vanmorgen half acht af ononderbroken dienst. Vanmorgen hebben wij een radiowagen door de stad laten ryden om de burgerij te vragen onderdak aan te bieden. Het stadhuis heeft de hele dag vol hulp- vaardigen gestaan. Het loopt nóg. In Concordia zijn de vluchtelingen opgevan gen. Daar hebben zij eten en koffie gekregen en zo nodig ook kleren. De mensen zijn bijzonder gul geweest. Wij hebben veel babygoed ontvangen en dat ls hard nodig. De militairen van de K.M.A. doen prachtig werk. Weet u, de ramp is vreselijk, maar het ls hart verheffend om te zien wat ons volk nü aan naastenliefde opbrengt. We moeten maar nooit meer kwaad spreken van het Nederlandse volk." Wij zijn ook de grote weg van Breda naar Rotterdam, via de Moerdykbrug. nog opgereden, van Zuid naar Noord, de verkeersslagader van het hele ver keer van België en West-Brabant naar het Westen van ons land benoorden de Moerdijk, met zijn grote steden. Een enkele Belg reed ook die kant uit, want er waarschuwden geen borden- Twaalf kilometer voor de Moerdijk stapte een politieman in een witte jas de weg op. Zijn jas wapperde in de storm. De regen liep in stralen van zijn gezicht. Zijn rode lamp was kapot gegaan. „Even verder houdt de weg op." zei hij. „Meters water waar vroeger een weg was." Wie heeft woonruimte voor slachtoffers? (Van een onzer verslaggeefsters) In samenwerking met en ter ontlas ting van het Nederlandse Rode Kruis belast de heer J. W. Damman, Cornells Drebbelstraat 22 te Amsterdam, te;. 55909, zich met het verzamelen van adressen van hen, die bereid zijn tijdelijk woonruimte af te staan aan slachtoffers van de watersnood. De adressen zullen worden doorgegeven aan het Rode Kruis. De heer Damman stelt zich dag en nacht beschikbaar voor het in ont vangst nemen van de gevraagde adressen. Inzameling Vier zware vrachtauto's van de Ne derlandse Autovervoer Centrale hebben gisteren in de Amsterdamse binnenstad kleren en goederen Ingezameld voor ie slachtoffers van de watersnood. Volge laden kwamen zij terug en aan het einil van de rondrit was bovendien 530 aan giften binnengekomen. Vanavond wordt de Inzameling voortgezet. Zij staat onder auspiciën van de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente in de Oude Binnenstad, Het hele verkeer tussen Noord en Zuid moest zijn weg kiezen via Utrecht en 's Hertogenbosch, welke omweg ook wy hadden gemaakt om van Amster dam naar het geteisterde Noord-West- Brabant te komen. Op de heenweg poogden wii van 's Hertogenbosch via Waalwijk en Geertruidenberg naar Wil lemstad te rijden. Het was nog daglicht. Maar even buiten Waalwijk waren mi- l.tairen bezig de dijk ten Noorden van de weg met zandzakken te versterken. De dijk had ons tot dat ogenblik het uitzicht in Noordelijke richting beno men. Toen wij de dijk betraden, zagen wij een onafzienbare, onstuimige water vlakte. Enige kilometers verder lag de Bergse Maas, opgenomen in de binnen zee. Laat' in de nachttussen 's-Ilertogen- boscli en Utrecht, reden wij een vele honderden meters lange- militaire stoet tegemoet. Tientallen vrachtwagens, hoog opgeladen met pontons, reden naar de barre watersnood, die wij zojuist achter ons hadden gelaten. Naar de verdronken lage landen van Noordwest-Brabant, waar w\j in het duister de noodklokken hadden horen luiden. Mogen die klokken worden gehoord, overal in het land. LEGER EN MARINE INGESCHAKELD Terstond nadat bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote om vang aannam, kregen alle met bewe gingsvrijheid of per verlof zijnde mili tairen opdracht, onverwijld naar hun garnizoenen enz. terug te keren. Dadelijk werden troepen in bedreigde en getroffen gebieden ingezet. De met militaire assistentie te nemen maat regelen worden op het hoogste niveau gecoördineerd in nauwe samenwerking tussen de territoriale bevelhebber, lint.- gen. D. C. Buurman van Vreeden, en het hoofd van de Rijkswaterstaat. Op tal van plaatsen staan troepen gereed om op het eerste sein assistentie te ver lenen. Ook het personeel van de Koninklijke marine staat geheel ter beschikking der plaatselijke autoriteiten. De luchtmacht voerde Zondagmiddag vier verkenningsvluchten uit met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de opgejaagde bevolking. Boven Middelharnis wei-den rubbei-boten uit geworpen. Heden zou wellicht op rui mere schaal worden getracht door mid del van rubberboten geïsoleerden hulp te verlenen. In het depot Soesterberg liggen goederen die zo nodig aan de be volking der geteisterde gebieden kun nen worden uitgereikt. fjzJ Am.sicntamsc s.uucn.cn icyon- ncn onmiddellijk een inzamelings actie van kleren en alles wat maar bruikbaar was om de slachtoffers van de getroffen gebieden te kunnen helpen. De sociëteit, in de Sarphati- straat was binnen zeer korte tijd een opslagplaats van allehande voorwer pen. Overal in de stad werden nood- centra opgericht om kleren in te zamelen. De Amsterdamse bevolking heeft met ruime hand gegeven. Maar geen hand kan ruim genoeg zijn om deze nood te lenigen. Kijkt dus uw kleerkasten nogmaals na en wacht vooral niet te lang. Uw bijdrage, ook uw financiële bijdrage, kan nooit snel genoeg zijn. Buitenland helpt en betuigt zijn deelneming John Foster Duïles, Amerika's minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft zich met betuigingen van deelneming gewend tot zijn collega's in Nederland, België en Engeland. Hij zal deze week ons land bezoeken in het kader van zijn reis langs Westeuropese hoofdsteden. De regering heeft dankbaar het aan bod tot hulp aanvaard dat haar via de ambassadeurs van de V.S., Canada, en Engeland bereikte. Deze landen, evenals Frankrijk zijn bereid genietroepen te zenden. Het Deense Rode Kruis heeft het Ne derlandse Rode Kruis telegrafisch bij stand toegezegd. De Zweden-Amerika lijn, die in Vlissingen een nieuw schip op stapel heeft staan, heeft de burge meester van deze stad een bedrag van 50.000 Zweedse kronen ter beschikking gesteld. De burgemeesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aan geboden. Waarnemende Hoge Commissaris van de republiek Indonesia, mr. Susanto Tirtoprodjo, heeft in een telegram aan dr Drees de deelneming met de ramp in Nederland betuigd namens het volk van Indonesië en zijn regering. De heer Tirtoprodjo heeft het Haagse „Huize Voorhout" waarin Indonesië studenten logeren, ter beschikking gesteld voor evacué's. Op de Nederlandse Antillen is de hulp verlening aan geteisterd Nederland thans georganiseerd. Ou Curasao is een fonds „Overstromingsramp Nederland 1953" gesticht. Nog geen beperkende maatregelen van P.T.T. (Van onze Haagse redactie) D, PTT heeft op dit ogenblik nog geen beperkende maatregelen afgekon digd in velband met verzending van telegrammen, expresse-brieven en ge woon briefverkeer naar of van de ge troffen gebieden. Men is voor het groot ste deel echter nog uitsluitend op de radio aangewezen. Op de best bereikbare plaatsen zijn in de noodgebiederi verkeersknooppunten in bedrijf gesteld die door de afdelings inspecties plaatselijk worden georgani seerd. De toestand is nog te onoverzich telijk om strakke richtlijnen aan te geven. (Van onze correspondent) HOORN, Maandag. In de kop van Noord-Holland heeft men in het afgelopen weekeinde slechts niet de grootste inspanning van alle beschikbare krachten rampen kunnen voorkomen. Een nieuwe storm zou nu echter vrywel zeker fatale gevolgen hebben. Op tal van plaatsen is men gisteravond en vannacht druk bezig geweest om met zakken zand en dekzeilen de geslagen bressen in dijken en borst weringen tijdeljjk te dichten. Tussen Camperduin en Den Helder heeft de kokende Noordzee over bijna de gehele lengte tien meter breedte en meer van de duinenrij afgeslagen, daar bij alles meesleurend wat los en vast stond. Bij de Grote Keten onder Callants- oog ls door de storm een gat van 200 meter in de duinenrij geslagen. Het water stroomde een duinpan binnen en vormde een zout binnenmeer van enige hectaren oppervlakte, dat een ernstige bedreiging werd voor de er vlak achter gelegen polders. Men heeft de gehele nacht met man en macht gewerkt cm dit gevaar te keren. De Hondsbossche Zeewering kreeg ernstige schade, maar hield zich goed. In Camperduin werd een strand paviljoen volkomen uit elkaar ge slagen. In Callantsoog is Zondag morgen het lijk gevonden van Freek de Waard, een uitvoerder van de firma Daalder, die Zaterdagmiddag naar het strand was gegaan om enige bokken in veiligheid te brengen. By Huisduinen en bij de Postbrug in Den Helder is de borstwering door de hoge waterstand op verscheidene plaat sen ondergraven. Toen wy gisteravond tegen elf uur bij Ewijcksluis aan de kust "an de Wadden zee poolshoogte kwamen nemen, bleek ons, dat de Balgzanddijk tussen Ewijck sluis en De Kooi zwaar beschadigd is en een nieuwe storm zonder meer niet zal kunnen doorstaan. Op één plaats was de kruin over een afstand van honderd meter geheel weggespoeld. Vrijwilligers uit de Anna Paulownapolder die de hele Zondag hier hebben gewerkt, hebben vannacht bij de dijk gewaakt. Ook in de Wieringer zeedijk zijn ver scheidene grote gaten geslagen. De Raad van Overleg, samengesteld uit het N.V.V., de K.A.B., en het C.N.V. zal de leden opwekken om enige uren over te werken, om zodoende een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van de getroffenen. De Stichting 1940/45 zal het gehele inzamelingsapparaat ter beschikking stellen van de nationale inzameling, welke vandaag zal aanvangen. De Nederlandse dagbladpers heeft haar leden opgewekt om het Nationaal Rampenfonds zoveel mogelijk te helpen, zowel door redactionele steun als door het onmiddellijk openen van de gelegen heid om bil de bureaux der bladen gel den te storten. De Nationale commissie voor Vluch telingenhulp doet. mede namens het Nationale Rampenfonds, een dringend beroep op haar plaatselijke afdelingen, zo mogelijk nog deze week en anders de volgende week extra bussen- en lijsten- collecten te organiseren. Het Nederlandse Rode Kruis, dat de oproep mede ondersteunt, zal via haar afdelingen een goedereninzameling or ganiseren, Genoemde organisaties doen een beroep op allen, niet zelfstandig activiteiten te ontwikkelen maar deze langs haar plaatselijke vertegenwoordi gingen te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling van alle krachten wordt verkregen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3