Centraal dirigeren van hulp nog niet doenlijk Snelle hulp telt dubbel Dit is „dijkbreuk huilende kinderen, op van de slaap Twee eilanden, uit de lucht gezien, volkomen verdwenen Prins Bernhard zal eerder terugkeren VANAVOND SPREEKT Dr DREES Rijk coördineert bijstand waar mogelijk; overal acties tot steun Alblasserdam en omgeving zag 6000 mensen evacueren Telegram aan dr Drees Meer dan vijftig doden in 's-Gravendeel MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 Zondagavond heeft mr J. AI ge ra, de minister van Verkeer en Waterstaat, met ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en met andere autoriteiten vergaderd, om een inzicht te krijgen in de stand van zaken in de door de ramp getroffen gebieden. Des morgens had de minister een bezoek ge bracht aan Dordrecht en andere nood-gebieden. Er werden maatregelen besproken om met spoed hulp te verlenen. Een der eerste maatregelen was het voorzien van een groot aantal vrijwilligers van spaden. Zy werden naar verscheidene streken gestuurd om te helpen bjj het dichten van gaten. iüïilïl EEN grote ramp heeft ons land ge troffen. Zelfs nu, ruim een etmaal later, is het nog niet mogelijk een nauwkeurig overzicht te krijgen over de omvang ervan. Vrijwel van uur tot uur komen nieuwe berichten binnen, waarbij helaas blijkt, dat het aantal doden voortdurend stijgt. Zeker is, dat het een calamiteit betreft, zoals zich rover de herinnering van de huidige ge neratie reikt niet heeft voorgedaan. Er is nationale nood. Op vele plaatsen, in Zeeland en Zuid- Holland, op Tessel en vooral ook in westelijk Noord-Brabant zijn de dijken overspoeld of doorgebroken. Uitge strekte gebieden staan onder water. Een groot aantal mensenlevens ging ver loren. De aangerichte schade beloopt vele millioenen. In de grimmige, eeuwenoude strjjd, die ons volk voert tegen water, heeft door het rampzalig samentreffen van een orkaan uit het Westen met springtij langs de kust, in een periode dat de wa terstand op de rivieren toch al hoog is, de erfvijand voor het ogenblik een over winning behaald. Waarschijnlijk moet men vijf eeuwen teruggaan tot de St Elizabethsvloed om een vergelijkbare ramp te vinden. De watersnood van 1916, hoe ernstig ook, heeft niet zoveel levens gekost en zoveel schade aange richt. DE worsteling tegen het water gaat verder. Het lijkt misschien van wei nig menselijk medeleven te getui gen om op 't ogenblik aan de toekomst te denken. Toch is het dat niet. Een Nederlander weet nu eenmaal, dat het water, waaraan ons land zijn vrucht baarheid en zijn welvaart dankt, tege lijkertijd de tegenstander Is, die het be laagt. De overstromingen van 1916 gaven de laatste stoot tot de beslissing om de Zuiderzee droog te leggen. Daardoor werd, van onherstelbaar menselijk leed afgezien, uiteindelijk uit verlies winst geboren. Ook nu zal Nederland niet b\j de pak ken neerzitten. De opbouw moet op de kortst mogelijke termijn ter hand wor den genomen. Een nationale inspanning om getroffen en bedreigde gebieden af doende te beveiligen is nodig. Morgen al zullen regering en volksvertegen woordiging gelegenheid hebben in het openbaar over dit alles van gedachten te wisselen. Een oude boerderij ergens in het Zuid- Hollandse polderland, waar nu alles blank staat, voert de toepasselijke naam „Land voor water". Zo zal het weer worden, ook daar waar nu alles is over stroomd: het land wórdt heroverd. Niet voor niets luidt de wapenspreuk van de waterrijkste provincie van ons land, het door overstromingen zo vaak bezochte Zeeland, „luctor et emergo": ik worstel en kom boven. Dat is de kernspreuk, die heel Nederland nu tot werkelijkheid zal moeten maken. Worstelen, en uit eindelijk bovendrijven. INTUSSEN is daar de nood van het ogenblik. De eerste taak is om die te lenigen. W\j vragen daarom van hl onze lezers de bijzondere aandacht voor de oproep elders in deze kolommen. Ieder doe wat hij doen kan en bedenke dat snelle hulp dubbele hulp is. Verder ligt het In de bedoeling, dat de waterschappen en polderbesturen in hun eigen gebied die maatregelen trach ten te treffen, waarin zij zelf kunnen voorzien. Voor zover zij daartoe niet in staat zijn. kunnen zij een beroep doen op de waterstaat van hun resp. provin cies. De Rijkswaterstaat zal dan, waar nodig en zoveel mogelijk coördinerend optreden en eventuele bijzondere hulp bieden. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het nog niet mogelijk is, vanuit één punt de ramp te overzien en de maatregelen centraal te treffen. Het militaire apparaat is volledig ingeschakeld. De troepen staan onder bevel van de Nederlandse territoriale bevelhebber. Da regering verwachtte, dat een volledig overzicht van de toestand pas in de loop van heden zou worden verkregen. dragen kunnen worden gestort op reke- n".ng van het fonds bij de firma Hopa Co. De waarnemende commissaris der Koningin in Zuidholland mr Schmal heeft de burgemeesters van 100 ge- j meenten in de getroffen gebieden tele- grafisch verzocht hem in te lichten over de toestand in hun gemeenten en opgave te doen van noodzakelijke bijstand. Geen enkele provincie heeft zich on- betuigd gelaten en uit schier alle steden en kleinere plaatsen komen berichten over gevormde hulpcolonnes en inzame lingen van dekens, kleding en levens middelen. Talloos zijn ook de aanbiedin gen voor het onderbrengen van geëvaeu- eerden en van vee. Zo stelden twee textielbedrijven in Enschede 12.000 dekens ter beschikking. De studenten laten zich van him beste kant zien. Zondagavond hadden zich te Leiden reeds 700 vrijwilligers gemeld, terwijl de bovenzaal van de sociëteit Minerva voor evacué's beschikbaar werd gesteld. Ook Utrecht leverde ai een contingent. Pad vinders en leden van jeugdbewegingen hebben zich aangemeld. Het medeleven met de slachtoffers van de overstromingsramp is alom in dan lande zeer groot Tal van officiële en particuliere instanties bieden spon taan hulp aan, Vele personen stellen hun auto's ter beschikking voor vervoer. Het Watersnoodcomité, waarvan mr L. C. van Eeg-hen te Amsterdam voorzitter Is, is terstond in actie gekomen. Bij- £)IT is het beeld van de eens zo prachtige boulevard van Scheve- ningen. Keien en stukken plaveisel zijn uit het wegdek gescheurd, lantaarns omgevallen. Een onvoor stelbare ravage. Vele Hagenaars kwamen in de loop van de middag kijken wat er allemaal was gebeurd. Later in de middag werd het gedeelte van de boulevard in de buurt van de Keizerstraat, dat geheel is vernield door de politie voor alle verkeei gesloten. "Uit Groningen, Friesland en Drente zijn 500 vrachtauto's naar Rotterdam vertrokken, beladen met goederen voor de noodgebieden. Spontane hulp QP de weg van Bergen op Zoom naar Goesdat is op de verbroken verbinding tussen Zuid-Beveland en het vasteland, staan gevluchte bewo ners te kijken naar het water, dat hen teisterde. Zowel de weg als de spoor baan verdwenen hier onder de zee spiegel. Toen wij er waren stond enkele honderden meters ver in het water boven de ondergelopen rails een rood lichtje: het sein stond op onveilig De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Zaterdag de Rus sische beschuldigingen, dat door de Weste lijke mogendheden beschermde organisaties „een misdadige activiteit tegen de Oostduitse regering ontplooien", als „geheel misplaatst'' van de hand gewezen. (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM, Zondagavond. Voortaan zal voor ons het begrip ..dijk breuk" niet meer in de eerste plaats verbonden z\jn met ondergelopen bouwland of huizenrijen, waarvan nog slechts de daken boven het klotsende water uitsteken. Na de evacuatie van enige honderden Alblasserdammers, die wy vanavond hebben bijgewoond in de cantine van de Nederlandse Kabelfabriek, zullen wij by „dijk breuk" vóór alles denken aan huilende, kleine kinderen, bleek of rood van de slaap en aan oude mensen, die verdwaasd „zich laten leven", zö overdonderd, dat ze de zin niet begrijpen van wat er met hen gebeurt. De schade die Nederland lijdt door de ramp, die ons heeft getroffen, loopt in de tientallen millioenen guldens. Dat Is een afschuwelijk feit en de materiële slag Is zo onvoorstelbaar groot, dat de buitenstaander ten slotte niet anders kan doen, dan overfraan tot de orde van de dag, ook als hij alles met eigen ogen heeft aanschouwd. Maar wie al die bange kïnders heeft gezien, wie moeders, met alleen maar het allernoodzakelijkste °oed in een bundeltje, schreiende kleu mers heeft zien sussen, terwijl ze zelf op waren van de emoties der laatste dagen, en vooral w'e zae\ hoe heel oude mensen, volkomen uit hun doen. de loop der din eren maar over zich lieten komen, die kan nóóit meer verereten, wat het begrip „dükbreuk" aan ellende inhoudt. Het gold'hier dan nog een voorbeeldig verlopende evacuatie, waarvoor de Rode- Kru'scolomne van Alb'asserdaim onder leiding van dokter P. J. G. H. Lemoine, alle hulde verdient. Zaterdagavond was al een begin ge maakt met het afweren der bevolking van het stadsdeel Plan-Kinderdijk en vanmorgen was Plan-Dam aan de beurt ^ekomen. In totaal moesten er uit deze gebieden via diverse centra rond 6000 personen worden afeevoerd. De laatste naar honderd evacué's. die wij vanavond zagen „verwerken", waren mensen die niet bij familie of vrienden konden wor den gehuisvest. Zij zijn allen onderge bracht in Rotterdam, hetzij in de Ahov- hal. hetzij in het Feyenoord-stad:on. Z" hadden maar een paar honderd meter te lonen, van de voor auto's onbereik bare Kabelfabriek naar de brug over de Noord. Om halfnegen in de avond stonden hier zeventig van de meest uiteenlopende vracht- en personenauto's van overal uit Ha rvrovinci> Zuid-Holland gekomen vrij willigers, die aan de oproep om bij de evacuatie te helpen, gretig gevolg had den gegeven. Hulpbehoevenden werden op stoelen gedragen, ouders met kleine kinderen werden geassisteerd door Rode- Krulscolonlsten. Vóór zy de reis naar Rotterdam aanvaardden waren alle slachtoffers van brood en warm drinken voorzien. Er waren in de cantine britsen en brancards voor zieken en ook om öp eventuele overnachting voorbereid te zyn. Gezinnen bleven, daar was bij de or ganisatie voor gezorgd, bij elkander. Zoals deze mensen zijn weggevoerd, zyn hier in 1914 de Belgische vluchte lingen ontvangen. Zö moeten de evacu aties in de oorlog zijn geschied, zö her inneren wij ons de aankomst der ge- doemden in het kamp Westerbork Dat de verschrikkelijke achtergrond van deze massale Exodus goddank niet die allerverschrikkelijkste was, kon men slechts 600 meter verder zien. Daar ver anderde de weg namelijk in een kokende, kolkende zee; daar stroomde het water van de Merwede en de Noord aan weers zijden van de weg de Alblasserwaard ln. Onbeschrijfelijk luguber stroomde de gryze, golvende massa verder en verder, steeds hoger stijgend, ondanks de afne mende storm. Dit was het gevolg van het bezwijken van de dijken bij Papen- drecht en tussen Giessendam en Slie- drecht. Stokoude mensen en die heel kleine kinderen. yREEMDE bezoekers in het Militair Tehuis te Roosendaal: waar anders de biljartballen klikklakken en de kapitein wordt gecritiseerd, zitten nu vluchtelingen uit westelijk Noord- Brabant, de ouderen stil en versla gen, de kinderen sóms onder de in druk, soms speels, alsof er niets is gebeurd. De verslagenheid maakt een des te dieper indruk, door die tegen stelling. 4 De K.N.A.C. kreeg van verscheidene kanten het verzoek er de aandacht op te vestigen, dat men bij het hulpverle- ningswerk ernstige hinder ondervindt van nieuwsgierigen, die per auto komen kyken. Men wordt verzocht, zich slechts dan naar de betreffende plaatsen te be geven, wanneer van overheidswege om autohulp wordt gevraagd. Vervolg van pag. 1 Om elf uur vliegt pllioot Iwema boven Veere. De witte molen draalt trots, er rijden auto's er is land en leven, er werken mensen. In VUssingen zien we mooie, witte huizen van een nieuwe wjjk en op het oog lijkt het dat er weinig beschadigd is. Op de boulevard staan mensen bij elkaar te kijken naar een groot gat dat lin de dijk schijnt te zijn geslagen. En terwijl dit eigenlijk een zeer kleine schade is ziet het er uit de lucht naar uit dat dit veel afschuwelijker is. Want waar water èn land zyn, daar zie je pas hoe afschuwelijk het water heeft huis gehouden. Maar, waar het water het land verzwolgen heeft is het is mis schien overdreven om het nog eens te zeggen, maar het maakt een onuitwis bare indruk alleen maar een liefelijk, kabbelend, ja een aantrekkelijk mooie oppervlakte te zien. In Zeeuws-Vlaanderen valt de schade, zo uit het vliegtuig gezien, mee. Er staat hier en daar water, voorbij de Brakman in Oostelijke richting naar Temeuzen een stuk onder water, maar by Terneu- zen schijnt alles weer gewoon te gaan. Nu steken we de Wester Schelde over naar Kruiningen en uit de verte lykt het ei* op, dat Zuid-Beveland toch wel zeer ernstig geleden heeft, al is de toestand hier lang zo ernstig niet als op Schou wen en Duiveland of op Goeree-Over- flakkee. Dan zien we een spoorlijn die tientallen meters in het water ligt. Ierseke schijnt er goed afgekomen te j zijn, Poortvliet ligt gedeeltelijk onder j water. Bij het plaatsje Tholen lykt alles goed te gaan. Verschrikking En dan, plotseling, zyn we weer boven een gebied dat ontzaglijk ge troffen is, namelijk het Noordwestelijk gebied van Noordbrabant. Halsteren is weer dat afschuwelijke beeld van half water, half land en je zou zo af en toe zeggen dat het water in onnoe melijke hoeveelheden plotseling door een of ander gat in een dyk stroomt, maar het kan best natuurlijk iets anders zijn, al is hier de verschrikking vanuit de lucht afschuwelijk om te zien. Er staan groepen mensen bijeen, er rijden auto's af en aan en je vraagt je af hoe die mensen daar nog kunnen komen en hoe auto's daar nog kunnen rijden. Dan ineens twee enorme gevaarten bij de bruggen over de Moerdijk, die midden in het water liggen. En eigenlijk geen minuut later, ja zonder een eigen lijk merkbare overgang zie je Holland met wegen en huizen en bomen en molens en er is niets meer van al dat afschuwelijke dat je net gezien hebt. Alles Is er weer gewoon, het water staat alleen in slootjes, de auto's rijden op de wegen. Hier heeft geen angst geheor^. hier is niets gebeurd, hier leven en werken de mensen. De rust. we durven zelfs te schrijven de schone rust van het water boven de verloren eilanden is ver dwenen. De angst, die nu nog te bemer ken is, op de punten waar water en land een gevecht leveren, heerst hier ook niet meer. Hier, terwijl piloot Iwenia het landingsgestel boven Schiphol uitlaat, hier vóel je weer dat er leven is, gewoon leven dat niet die rust kent, maar ook niet die angsten. (Van onze Haagse redactie) Prins Bernhard, die Zaterdag in New York aan kwam, heeft zijn reisprogramma aanzienlijk verkort en zal eerder dan was voorzien naar Nederland terugkeren. De Prins heeft het volgende telegram aan dr Drees gezonden: „Diep getroffen door de ramp, die over land en volk is gekomen. Verzoek mijn innige deelneming te Billen overbren gen aan hen, die thans lijden." Onze correspondent in New York telegrafeerde Zondagavond: Zondagmiddag hield de Prins een rede in Saint Marks Church in de Bouwerie na een korte kerk dienst. Van de ramp, die Nederland heeft getroffen waren toen nog maar schaarse en onvolledige radioberichten binnengekomen. Prins Bernhard wijdde enkele woorden aan de ontzaglijke watersnood, waarbjj hy dank bracht aan de Verenigde Staten voor de spontaan aangeboden hulp. Zijn verklaring maakte diepe indruk, want de Zondagsbladen hier hadden maar met enkele regels gewag gemaakt van de storm- en springvloed in Nederland. Zy brachten alleen nieuw: uit Engeland. De Prins hield zijn rede naar aanlei ding van de viering van het driehonderd jarig bestaan van New York. In feite ontstond de stad dertig jaar eerder, toen het eiland Manhattan van de Indianen werd gekocht. Maar op 2 Februari 1653 las Stuyvesant de proclamatie voor waarmee Nieuw Amsterdam zijn eigen regering en daarmee een zekere zelf standigheid ontving. Men viert hier geen herdenkingsfees ten zoals men dat in Europa gewend is. Er is geen officieel programma, maar een comité uit de burgery dat dit jaar diverse particuliere initiatieven met betrekking tot het eeuwfeest hoopt uit te voeren. De eerste daarvan was de herdenkingsdienst in genoemde kerk, waar Stuyvesant ligt begraven. Er was extra-politie en daarom alleen merk ten voorbijgangers dat hoog bezoek werd verwacht Er waren vele geno digden. de Prins gaf voor hen een over zicht van de geschiedenis over de oude banden die tussen Nederland en Ame rika bestaan. Hij greep de gelegenheid *ah te getuigen van de versterking Hiervan in latere tot in de recente tijd. Na afloop sprak op de receptie de bur gemeester van New York, Impelleteri. Onder de genodigden bevonden zich de Nederlandse ambassadeur en mevrouw Van Roijen, de Nederlandse consul-gene raal baron J. A. de Vos van Steenwijk en de vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, de heer von Balluseck. Ook de broer van prins Bernhard, prins Aschwin, was aanwezig. Over beide zenders Vanavond om acht uur zal de minister-president, dr W. Drees, over beide zenders Hilversum I en H een korte boodschap richten aan het Nederlandse volk. Morgen zal dr Drees b(j het begin van de vergadering van de Tweede Kamer op verzoek van de voorzitter dr Kortennorst, een verklaring afleggen over de stand van zaken in de getrof fen gebieden. Daarna zullen de leden in staat worden gesteld vragen in te dienen. Onze Haagse redactie berichtte: Toen dr Drees Zondagavond thuis kwam van zijn tocht door de getroffen gebieden, zei hij: „Zover als ik het op dit moment Kan overzien, is dit een van de grootste dampen die Nederland noit in vredes tijd hebben getroffen." Hij was ln Dordrecht geweest, in Maassluis-Vlaar- dingen, Ouderkèrk aan de IJssel. Onze premier had de indruk, dat van rijks wege Zondag alles was gedaan wat mo- gelyk was. Hy had met vele slachtof fers gesproken, die zich gezien de omstandigheden over het algemeen, bewonderenswaardig rustig hielden. Hoe groot liet leed ook is en hoeveel ook de schade bedraagt, deze ramp kon hy niet vergelijken met de ellende die ons land tijdens de bezetting heeft geteisterd. "Uit 's-Gravendeel in de Hoekscha Waard werd vanmorgen bericht, dat daar reeds 50 tot 55 mensen het leven hebben verloren tengevolge van de over stroming. Ongeveer 600 mensen zaten daar op de bovenverdieping van de lagere school dicht opeen gepakt het zakken van het water af te wachten. Zo lang het hoog water bleef was het dorp niet te bereiken. Alleen de pon- tonniers konden nog op beperkte schaal i hulp verlenen. Velen van hen moesten i echter het werk opgeven omdat zij be- wusteloos werden door de koude. Zodra het water gezakt is zal het Rode Kruis de mensen met auto's weghalen. Zy zul len voorlopig worden ondergebracht in de Ahoyhailen te Rotterdam. Arbeidersinstellingen geven 275.000 Het NW en de daarbij aangesloten vakbonden, de Centrale Arbeiders Ver zekeringsbank, de Arbeiderspers, de PvdA en de VARA hebben gezamenlijk een bedrag van ƒ200.000 ter beschik king gesteld van het Nationaal Rampen fonds. I De KAB en daarbij aangesloten bonden hebben gezamenlijk 75.000 bijeengebracht. Bioscopen geven beeld van watersnood Van vandaag af vertoont Polygoon- Profilti in de Nederlandse bioscopen een uitgebreide reportage vas de waters nood die ons Jand heeft getroffen. Gis teren en vannacht zyn acht volledig uitgeruste equipes in de weer geweest in binnen- en buitenland. Ook vanuit de lucht worden reportages gemaakt. De Bond van bedrijfsautoverkeer (B.B.N.) verzoekt hun. die met autobus sen en vrachtauto's hulp willen verlenen, zich te melden op de telefoonnum mers K1700: 399741, 399866, 899867,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2