OPROEP AMSTERDAMS DAGBOEK HULP UIT DE LUCHT GOEREE betaalde reeds zware tol: veertig mensenlevens Spelden met zwarte koppen - Keel Verzachtend Zuid-Holland: eilanden onder ivater, polders blank, ravage aan kust Gat in de oude weg Utrecht A'dam Roosendaal kreeg plotseling twee duizend inwoners extra aan allen die financiële hulp willen bieden „Het Parool" bemiddelt bij nationale inzameling 2 HET PAROOL MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 LAAT ONS BARMHARTIG ZIJN Voor slachtoffers Nationale Ramp tK schrijf de aanhef van dit Dar/boek Maandagmorgen om half vierin het kranten- gebouw aan de Nïeuwezïjds Voorburgwal. Ik kan mij nauwelijlcs voorstellen, dat ik een paar uur geleden nog met een collega door de storm en de slagregen reed in inktzwarte duisternis, over een slingerende dijk. Wij reden stapvoets, want voor ons en achter ons sleepten honderden vluchtelingen zich voort. Vluchtelingen voor de eindeloze watervlakte van het Hollandsch Diep, dat vrij wel de ganse noordwestelijke hoek van Noord-Brabant heeft teruggenomenDe pol ders liepen vol, de huizen lie pen leeg. Verloren gingen die honderden op de smalle streep grond tussen het zwar te, zwalpende water. De regen striemde over de mensen en over het vee. Drachtige koeien, druipend van het wa ter. Dikke korsten klei ver raadden hoe diep zij door het water hadden geicaad. De volle uiers sloegen heen en weer tussen hun achterpoten. Ik heb nooit iets gelaieners gezien dan die in het licht van onze lampen knikkende koeiekoppen. In die licht bundels, die als lange voel sprieten voor zich uit door het duister tastten, zag ik niets dan ellende opduiken, die even later weer door de duisternis achter ons werd toegedekt. In de. talloze boch ten gleed het licht over het water, dat kolkte langs de dijk, langs de smalle wen. Eet verlichtte kinderen, die hielpen duwen aan een kar. Het scheen op zware vaar den, die voortstapten alsof zij bij niemand hoordenlos, tussen twee zware trucks. Ver weg, bij Willemstad, boorde een zoeklicht een fel le straal naar de hemel als een kreet om bijstand, maar de regen verstrooide het schijnsel en scheen het neer te drukken, terug naar het verdronken land. Er was geen menselijke stem en geen geluid van een dier te horen. De wind huilde, de regen huilde, maar de mensen huil den niet. Hun voeten klotsten over de weg, op hun- gebogen ruggen drukte wat zij nog hadden kunnen meenemen. Zo zijn hun voorouders voor het water gevlucht; hèt wa ter is teruggekomen. „Nu is het. onze bèürt", schenen hun gezichten te zeggen. Zij aan vaardden hei. Ik heb die vluchtelingen gezien in de evacuatiecentra, vlak achter hei overstro mingsfront. Zij vroegen niets. Zij stonden daar en wachtten. De mannen en vróuwen, die hen van eten en drinken voorzagenrepten zich met bezorgde, geschrokiken ge zichten, die ik. herkendeZo keken de verpleegstersdie oorlogsgewonden de eerste hulp vérleenden. Wie zelf ge spaand blijft, krijgt een ge voel van schuld, wanneer hij zijn medemensen in hun gró te rampspoed ziet. Ik dacht aan mijn kinderen, die thuis, in het warme, lichte Amster dam sliepen in hun eigen bedden. Wij' dachten allen aan onze eigen kinderen en aan onze eigen huizen, toen wij die anderen, die kinderen vooral, zagen, wier huizen door liet water zyn wegge sleurd in de vreselijkste wa tersnood. die Nederland in vele eeuwen heeft gekend. U hebt die verlorenen niet gezien. U hebt hen niet te voorschijn zien komen uit de modder, uit de nacht. Bezits- lozen. Geen bed om in te sla pen, geen pan om in te ko ken, en soms zelfs geen kleren aan het lijf en geen schoenen aan de voelen. Ik heb ze wél gezien. Ik heb het water dwars door hun kleine huizen zien slaan, gele moddergolven, die hele brokken van de weg deden wegkantelen, tien meter voor ons uit. Ik heb het water tot de grauwe horizon gezien, de bomen in die loodgrijze zee. de donkere daken,'die op de driftige golven te drijven schenen, een ingestorte boe- renbedoening. Ik heb het wa ter in de treurige schemering de ruiten uit de kassen zien slaan. Ik heb de optocht ge zien van wie nog de avond te voren onder het lamplicht zaten te lezen in een huis, dat er nu niet meer is. Als wij niet allen offeren, zó offeren, dat wij het zelf als een offer ondervinden dan zijn wij deze onaedeerdc stad niet waard. Want de grootste armoe hier zou daar rykdom zijn. Heldhaftig, vastberaden, barmhartig. Laat Am sterdams barmhartigheid heel Nederland als een vuur toren de goede koers wijzen, Wijkcentrum Noord, Wijk- lokaal Papaverhoek 5, Tel. 60165, neemt aanbiedingen aan van bv. autobezitters, giften in natura; geld kan tvorden gestort bü Amster- damsche Bank-Incasso Bank bijkant. Meeuivcnlaan; Post giro 196796 of Gemeentegiro AA 56, onder motto „Storm ramp 1953": Woensdagavond 8 uur vergadering verenigin gen, particulieren etc. om mogelijkheden hulpverlening te bespreken. De Contact Commissie in zake Dienstweigering zamelt gelden in voor hulp aan het noodgebied. waar de dienst weigeraars te werk gesteld worden. Girono. 238281, ten name van C. Inja te Baarn. In aèle kerken van de Her vormde Gemeenten te Am sterdam wordt Zondag a.s. een extra-collecte gehouden voor de slachtoffers van de Nationale Ramp. Kleding en goederen worden eveneens in gezameld. Ieder die iets wenst af te staan kan daartoe bel len van 9 tot 17 uur: 47665 (Diaconie), 47783 (Herv. Ge zinszorg). 43294 (Kerke- raadsbureau). Deze inzame ling geschiedt m overleg met de Sociale Raad. Woensdagavond, Bavohuis, Sumatrastr. 2, operaconcert door de Ned. Opera Club. t.b. v. slachtoffers Nait. Ramp. REUZEN WAAIDEN WEG Vele zware knapen, die tot het trouwe stadsbeeld van onze hoofdstad behoorden, hebben het afgelopen week einde het loodje gelegd. De storm is hun te machtig ge weest. het Weteringplantsoen. Een jong boompje zal st-aks de omgewaaide boom moeien vervangen, opdat ook weer oude reuzen tot het ver- prediker J. A, trotiwde stadsbeeld zullen be horen. Ons geheugensteuntje Dinsdag: Kriterion, 1715— 18.15 uur, Jazzmuziek. Seal ünder de Parktsjerke, Ger. Brandtstrjitte 26, 20 Ore, „Ald- jiersjoun op 'e Pleats", Kristlik Alg. Maatschappij voor Jonge- door en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten. i/ICKC hoest VIV*r\0 BONBONS Gezongen felicitaties Toen ik Zaterdagmiddag de trap beklom in een huis op de Stadhouderskade om daar onze grote zangeres mevrouw EngelenSewing geluk te wensen met haar 85-ste jaardag, kwam een kleine oude man juist naar beneden. Aldus seint muziek redacteur van Léés-die-krant. Boven aangeland, vroeg ik mevrouw Engelen of die oude heer misschien ook een col lega aan de opera was ge weest. Neen, het bleek een schoolkameraadje te zijn, die haar eveneens kwam felicite ren. Hij is 87. Er is op mevrouw Engelens receptie een heel brok herin neringen aan die goede oude tijd opgehaald. Henri de Leeuwe, ook pas 85 geweest en operatenor van klasse, liet hóren dat zijn stem nog geenszins verdwenen is. Of die oude tijd werkelijk zo goed geweest was? Zeker, al was onze sociale positie in Hol land verre van rooskleurig, vertelde- hij. We kregen meestal een contract voor twee of drie jaar. Niet dat het er iets toe deed, want na een maand of drie was het gezelschap meestal weer over de kop: failliet. En Tabe Bas herinnerde aan een Tannhauser-opvoe- rlng, waarin mevrouw Enge len drie rollen had gezongen: dia van Elisabeth en boven dien die van herdersknaap (de ..eohte" was ziek) en van Venus, die wel door een ander werd geacteerd, maar die was haar stem kwijt, en dus moest mevrouw Engelen de rol achter de coulissen zin gen. Tegen een achtergrond van bloemen, waarbij een bouquet van Abraham van der Vies (van de Ned. Opera) het symbool van het heden vertegenwoordigde sociaal ls het- nu heel wat beter zei Tabe Bas werd nog ge sproken over Urlus en Orelio, en over August en Mien van der Hoek, wier hulshoudster aanwezig was. En de bruggenbouwer Piet Kramer was een flesje wijn komen brengen, en Berthe Seroen kwam met een cadeautje. Dan waren er nog een oude, getrouwe kortste, en de sopraan Betsy de Vries'. Mevrouw Engelen zelf zat tussen al die vrienden, haar lieve, vriendelijke gezicht in een stralende glimlach. En zij vertelde, hoe zy in de laatste acte van Travlata, als in de zaal velen zaten te huilen, zelf ook haar tranen niet kon bedwingen van ontroering. Maar wat vooral trof, was dat zij aan al haar oude col lega's zoveel goede woorden Wijdde en zo weinig over zich zelf sprak. Daaruit bleek misschien wel het meeste hoe groot zij is geweest. Zeven Amerikaanse Transportvliegtuigen wachten op het vliegveld van Frankfort op een sein van de Nederlandse regering. De Ame rikaanse luchtmacht heeft ze ter beschikking gesteld voor hulp aan de bedreigde gebieden. e opperbevelhebber van het Amerikaanse leger m Europa, generaal Manton Eddy, is vanmorgen uit Wies- baden in ons land aangekomen om na te gaan welke hulp Amerikaanse mili taire autoriteiten verder nog kunnen bieden. Hij maakte een rondvlucht boven het geteisterde gebied en voerde van middag besprekingen met Nederlandse autoriteiten. i-er Dragonfly helicopters van de britse Royal Navy zijn vandaag van vliegland Gosport in Engeland opgeste gen om bij het reddingswerk in Neder land te gaan helpen. Andere machines worijen in gereedheid gehouden. Een Dakota van de K.L.M. heeft vanmorgen rubberboten en 10.000 bro den afgeworpen boven het gebied. Ook de kledingstukken uit de afdeling ge vonden voorwerpen van de K.L.M., die binnenkort zouden worden geveild, waren aan boord gebracht. De Drak a-fabrieken in Am sterdam hebben op verzoek van de com mandant van het vliegveld Valkenburg zestig plastic reddingsvlotten beschik baar gesteld. Zij zullen door Marine vliegtuigen worden afgeworpen. De hele dag stijgen en dalen op dat vliegveld Valkenburg Harpoons en Sea-Otters, die rubberboten brengen en halen. Een marine-helicopter was vanmorgen op Goeree en Overflakkee bezig mensen ran daken en zolders te halen. Andere toestellen zoeken de zee af tussen Sche- veningen en Terschelling in samenwer king met de NZHRM. Een Belgische helicopter steeg Zondag bij Brussel op om hulp te bieden. De piloot Gerard Tremiri kon het toestel van de Sabena (een post-vlieg tuig) niet in de stormachtige lucht houden en moest een landing maken op het militaire vliegveld Woensdrecht. Hij houdt zich gereed voor een tweede po- Goeree-Overflakkee heeft de zwaarste tol aan mensenlevens be taald: veertig slachtoffers zyn op dit geteisterde eiland te betreuren. Doorbraken aanNoord- en Zuidkant woren oorzaak dat het middendeel van het eiland met uitzondering van de omgeving van Dirksland ge heel onder water kwam te staan. Ook in het Oosten zijn delen over stroomd. Gedetailleerde berichten waren zelfs vannacht nog niet ge meld. Elders uit Zuid-Holland kwamen berichten over watersnood te Dordrecht en omgeving, Rotterdam en omstreken en uit de gebieden langs Nieuwe Waterweg en Hollandsche IJsel. Kritieke ogenblikken heeft ook het Westland beleefd toen de dijk bij 's Gravenzande het dreigde te begeven, maar met man en macht is daar een breuk voor komen. Rotterdam alleen al meldde gis teren een schade van tientallen mlllioe- nen guldens aan goederen in loodsen en vemen, bericht onze correspondent al daar. De Honingerdijk en de Westzeedijk waren Zaterdagnacht de kritieke punten. Het café-restaurant ,.In den Rust Wat" kwam tot aan het dak onder water te staan. Tbc-patiënten moesten vluchten uit het Parkherstellingsoord; bedden en matrassen dreven rond. Op vele plaat sen werden vloedplanken geslagen o.a. bij de Maastunnel die in staat bleken het water te keren. Een tunnel in de Rijksstraatweg door Rotterdam liep echter vol. In de Dordtselaan reed een wielrijder in een put en verdronk. Te P e r n i s verdronken zes men sen toen een arbeiderswoning al daar door het water werd wegge slagen. De gepensionneerde arbei der J. Verhey en zijn echtgenote, zoon en dochter, schoonzoon en kind verdwenen in de golven. Gister middag was het lijk van de schoon zoon ergens aangespoeld; van de overigen is elk spoor uitgevist. 3000 Evacué's Een van de zwaarst getroffen dorpen op de Zuidhollandse eilanden is het 4500 inwoners tellende Numansdorp: 3000 hunner moesten worden geëva cueerd naar omliggende dorpen. Ook Hellevoet sluis is ernstig geteisterd; het water stond hier en daar twee meter hoog. Vijf mensen zijn hier verdronken. In IJsseimonde vielen gaten in de bestrating van de hoofdstraat van drie tot vier meter diep. Vele bewoners zijn in huis opgesloten door diepe af gronden voor hun deur. Het eiland Rozenburg is gedeel telijk overstroomd tengevolge van enige doorbraken by de veersteiger van Maas sluis. Het Kruininger Gors, Rotter dams recreatiecentrum aan het Zuid- einde van de dam die Voome verbindt met Rozenburg, heeft het gisteren zeer zwaar te verduren gehad. Maar na urenlang zwoegen wist men dat de krachtproef was 'doorstaan: de kraoht van het water nam af zonder dat er ern stige schade was geleden. Langs de Nieuwe Waterwag wachtten Maassluis en Vlaardingen gistermiddag met spanning de tweede vloed af. maar die bleek in kracht niet te halen bij de eerste klap die vooral in Maassluis zeer grote schade heeft aan gericht. Rotterdamse studenten en dienstplichtigen die hun garnizoen niet konden bereiken sloten zich aan bij de politie; ook leden van de Nationale re serve hielpen bij het opruimingswerk. Vlaardingen zijn ernstige rampen be spaard gebleven. De spoordijk werd be dreigd maar zakken zand brachten redding; bij de vloed van Zondagavond dreigde geen gevaar meer voor door braak. Aan de Hoek Hoek van Holland was minder betrokken bij de overstroming dan bij de directe worsteling met de zee. Hon derden mensen riskeerden een verkoud heid om de enorme branding te kunnen aanschouwen; golven van zéker tien meter hoog belaagden de duinen. De ene kade langs de Berghaven is vrjjwel ver dwenen. Ook uit de andere kade langs deze haven ontbreekt een meterslange hap. In Schiedam was Zaterdagnacht om half vier de toestand aan het Hoofd en de Hoofdstraat vrijwel hopeloos: het water drong naar het laaggelegen gebied achter de woningen en liep vandaar de huizen in. Een gezin met twee jonge kinderen heeft lange tijd in de dakgoot moeten doorbrengen voordat er redding kwam. H-et 24.000 tons bouwdok van de werf Wilton-Fijenoord dat in het Sterrebos wordt aangelegd, was Zondag alleen nog een groot meer. Koppen van kranen staken er boven uit; van draglines was niets meer te zien. De drie grote scheeps werven (Wilton-Fijenoord, Gusto en Nieuwe Waterweg; kregen veel bedrijfs schade door overstroming. Schip in gat Ten Noordoosten van Rotterdam was de Krimpenerwaard een noodgebied ge worden door een dijkbreuk bij Oude r- k e r k. Vyf en dertig meter breed gaapte een gat waardoor kolkend water de polders in joeg. niet lettend op men sen, dieren of huizen. Alleen de gerefor meerde kerk bleef als een rots in de branding staan doch kon riiet verhande ren dat woonhuizen lm de buurt werden meegesleurd. Twee mensen worden hier vermist. De gehele dag is met man en macht gewerkt om het gat te dichten. En even na twee uur gistermiddag ls aa.n dat dichten heel degelijk meegewerkt door twee Rotterdamse sleepboten die het karkas van een voor de sloop bestemd schip netjes in de ontstane opening heb ben gemanoeuvreerd. Toen het er eenmaal lag, heeft de brandweer er nog IJselwater ingepompt, zodat het flink zwaar werd, later legde een der sleepboten nog een sloopschip in een overge bleven gat en tegen acht uur gis teravond achtte men het gevaar geweken. Maar de schade, die toen al was aan gericht, is nog niet te schatten. Motor jachten hingen in de bomen, een brand weerhuisje lag half in de rivier, bomen, schuren, noodwoningen en andere ge bouwen lagen vernield langs de wegen, molens treurde met stukgewaaide wie ken, honderden geëvacueerde koeien sjokten over de smalle Lekdijk tussen Lekkerkerk en Schoonhoven en auto's verstopten de wegen tussen Gouda en de Lek iedereen wilde hulp bieden. En ooi: Zuidhollands westkust heeft haar tol moeten betalen aan het geweld van wind en water. Voor millioenen schade is aangericht ln badplaatsen als Scheveningen, Katwijk en Noordwijk. Strandhuisjes liggen als speelgoeddoos jes tegen de afgebrokkelde boulevards gesmeten, die bedekt is met zand. zee wier. planken, stukken beton van bun kers en andere dingen, die het water heeft vernield of aangespoeld. Te Katwijk is het café-restaurant NIeuw-Brittenburg Zaterdagnacht bijna geheel weggeslagen; alleen het achter ste deel. dat als woonhuis en bergplaats dienst deed, bleef behouden. (Van een onzer verslaggevers) ABCOUDE, Zondagmorgen De oude weg UtrechtAmsterdam is even voorbij Abcoude, nauwelijks dertien kilometer van de hoofdstad, over een afstand van dertig meter weggeslagen Een groot gat ontstond gisteravond om half twaalf toen de storm het water var. het Abcouder meer over de klinkerweg sloeg bij de N.V. Motlex-fabriek. De kantonnier van de Rijkswater staat bij de wegen, de heer M. Berkhof die deze weg onder toezicht heeft, mo biliseerde zijn mensen nadat een auto mobilist de politie had gewaarschuwd Burgemeester Quarles van Ufford was ook onmiddellijk ter plaatse. Er was weinig tegen te doen. Een paar uur later beukten de golven nog een bres ln de bestrating. De weg loopt daar over een afstand van honderd meter langs het water van de kleine plas. Er lag een hoop zand van tachtig meter lang op de oever. Die ligt nu aan de andere kant van de dijk waarover de weg loopt. Het busverkeer werd omgelegd ovet de nieuwe weg. Vanmorgen konden lichte auto's weer passeren. De gaten werden met zand gedicht, de linkerweg helft was met man en macht gerestau reerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor- Het dorp Abcoude zelf wordt niet bedreigd. BLAUW WIT—AJAX VOOR SLACHTOFFERS Woensdagavond 4 Feoruari wordt ir» net uijiui/iocn oiauion ie Ainsitiuain etn vi.eiiuiciid.ppei.jite VcietoaiweLiSi.i^|u fieopteau tussen uc nuotCiSLeuenjKe ciuua uittuw wit fcn .rt.jax ten uam van ue siachtofters van ue watersnood. Kerkelijke beroenen Ned. Herv. Ber. te Zwijndrecht W. L. Tuk ker, Delft. Te Nieuw-Dordrecht N. Warns, Wannepeveen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2136 OFSCHOON de hoge zeeën Rob af en toe het uitzicht volkomen belemmeren, houdt hij toch zijn tegenstander zo goed mogelijk in de gaten. En opeens ziet hij op de voorplecht van de „Amora" een gestalte, die een geweer schoudert. Dat moet Laroux zijn! Hy ls dus vast besloten Rob uit de weg te ruimen. Rob heeft over geen enkel wapen de beschikking en omdat hij zijn handen vol heeft om zijn schip in de koers te houden, kan hij onmogelijk voldoende dekking zoeken. Daar fluit de eerste kogel hem rakelings voorhij Rob duikt. Nét op tijd. Wéér een kogel. En wéér een! Maar er is aan boord van de „Ajnora" altijd nog iemand, die broeit op een mogelijkheid om, zonder dat Laroux het merkt, Rob te hulp te komen: bootsman Bill. En die kans komt nu. De kapitein is te druk met zijn schietoefeningen en Bill neemt die kans waar om de schoot van de stagfok los te gooien. De staaldraadschoot wordt door de wild slaande fok om Laroux geslingerd... RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 3 FEBRUARI. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws en 1 Gr. 7.50 Dagopening. 8-00 Nieuws en Gr. 9.00 "Wijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor, de vrouw. 9.35 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole- 1 ork. en soliste. 14.00-„Zeg eens, Amerika. Gr. 14 40 Schoolradio. 15.00 Gr. 15.15 Voor de vrouw. 15 45 Gr. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gr. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 1S.30 Reportage of gr. 18.35 Orgelspel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Musette-ork. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte 2135 Ik weet wat U niet weet. 21.50 Dansmuz. 22.35 Gr. 22.45 Buitenl. overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Gr. HILVERSUM II. 29S m. 7.00 Nieuws. Gr. en gymn. 7 30 Gr. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en Gr. 9 00 Voor de vrouw. 9.35 Gr. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11.00 Voor ue vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.03 Gr. 13.00 Nieuws en Act. 13.25 Luncliconc. 14.00 Klein koor. 14.15 Symphonette-ork. 14.45 Strijkork. en solist. 15.30 Ben je zestig? '16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 De economische gevolgen v. d. souvereiniteitsoverdracht. 18.00 Metropole-ork. 18.20 Sport. 18.30 Voor jonge mensen. 18.52 Actual. 19.00 Nieuws en Gr. 19.15 Boek der boeken; 19,30 Gr. 20.25 Ge wone man. 20 30 „Het sclioenmakersfeest", hoorsp. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws en Gr. TELEVISIE A.V.R.O. 20.15 1. We maken 't bont. 2, Weerbericht. Pauze. 3. „Hoe wilt u ons zien?" gevar. progr. Academische examens LEIDEN. Doctoraal examen Indonesisch recht: H. C, Dubbelman, H. L. C. Schut- tevaer, Liauw Sian Tek. Doctoraal examen klassieke taal- en, letterkunde: H. W. Pleket. Doctoraal ex. geneeskunde: mej. P, A, de ICiefte, W. A. Engelbrecht, H. P. Jeremiasse (met lof), A. M. Kaptijn, PI. J. S. Kaysei', C. M. Koning, A. W. Peuchen, A, Th. Schweizer. Semi arts-ex.: J. W. v. d. Heydt, F. J. Holland, R. Vernle, R. G. J. Wililghagen. Arts-ex.: P. de Baan, H. van Houten, A. P. Oliemans. A.S. WOENSDAGMIDDAG 1.30 UUR IN HUIZE „PAX" Ferd. Bolstraat tegenover R.A.I.-Gebouw DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB PROI'. LUPARDI EN HET EINGUINEILAND jeugdtoneel „Het Poesjenelle-Theater" o.i.v. m. wauben 040-0.60-0.80 Fl.bespr. 3 Febr. v. 15.30-17.30 u. en tel, 713804 h 0.10 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL (33.000 inwoners) heeft gisteren in het station en in negen scholen, cantines en andere zalen circa 2000 evacué's ontvangen; een voorlopig getal, want de autobussen en particu liere auto's bleven ook 's avonds nog vluchtelingen aanvoeren, uit Zevenber gen, uit Willemstad, uit Klundert en uit nog meer plaatsen in westelijk Noord- Brabant. 's-Morgens vroeg was dit al begonnen en meteen had ook de burgerij onder ge meentelijke leiding haar aandeel geno men in de organisatie van de hulp en in het onderdak verlenen aan de vluchte lingen. Ook andere Brabantse steden hebben dit voorbeeld gevolgd. In Roosendaal was men er Zondag avond in geslaagd, twee derden van de evacué's bij particulieren onder te bren gen. Maar in de loop van de avond moesten de zalen toch met balen stro en grijze militaire dekens tot slaap plaatsen worden ingericht voor het res terende derde gedeelte. Onder hen zagen wij een gezin met dertien kinderen, van wie de oudste nog lang niet volwassen was. Een stemming van verslagenheid en gelatenheid overheerste. Er zat een moeder, die alleen haar baby en een zuigfles had kunnen redden. Nu gaf zij de zuigfles aan haar baby. Geen bed „Moet die kleine man nog niet naar bed?" vroeg een meisje van veertien aan haar tante, die een jongetje bezig hield door hem paard te laten rijden. Maar er wès geen bed nog niet ten minste. Op het publicatiebord, waar gewoon lijk militaire aangelegenheden bekend worden gemaakt, hingen inderhaast ge tikte vellen met navrante vragen: de dochter van de familie (volgde een naam) is in de KVW-kantine. Waar is de overige familie? En er werd naar een mevrouw ge vraagd, die haar huis wel had verlaten, maar niet was aangekomen; weer een andere familie zocht naai' de heer des huizes. Buiten stroomde de regen en loeide de wind. EEN nationale ramp!Een watersnood, zoals Nederland sinds mensenheugenis niet heeft getroffen!Dijkdoor braken in Zeeland, Brabant, Zuid-Holland!... Vele plaatsen onbereikbaar, treinverbindingen verbroken, telefoonlijnen gestoord, alle militairen van hun verloven teruggeroepen, Rode Kruis-colonnes moeten zich gereed houden, duizenden vrijwilligers spoeden zich naar de plaatsen, waar de dijken het meest worden bedreigd, bewoners van afgelegen dorpen vluchten naar de zolders, de noodtoestand wordt afgekondigd, auto's worden gevorderd Watersnood! Eén nacht heeft de orkaan over ons land gewoed en Nederlands erfvijand, het water, heeft duizenden mensen daldoos gemaakt en voor millioenen schade aangericht. Terwijl honderdduizenden landge noten vannacht gealarmeerd werden en in het Zuiden en Westen van ons land de strijd tegen het water begon, wist de rest van het land van niets Nederland sliep. En toen de grauwe Zondag begon nóg met storm en regenvlagen kon niemand, die niet persoonlijk bij de ramp was be trokken. ook maar bevroeden in well: een verschrikkelijke nood een groot deel van het land zich bevond. Naarmate de dag vorderde, werd Nederland er zich echter van be wust, hoe erg het was. In de nog verwarrende radioberichten van de vroege morgen begon tekening te komen. En iedereen, die, veilig thuis, met klimmende bezorgdheid naar de nieuwsberichten luisterde, voelde zich gedrongen méé te helpen, méé te doen aan het reddingswerk, méé te helpen de nood te lenigen. Maar hoe? De overheid is gelukkig paraat. Mannen van Rijkswaterstaat, Pro vinciale Waterstaat, waterschappen, polderbesturen, ambtenaren van ge meentelijke en provinciale diensten en bedrijven, medewerkers van Rode Kruis en E.H.BO., personeel van Spoorwegen, P.T.T., gas- en electri- clteitsbedrijven en duizenden ande ren, zijn van de vroege morgen af in de weer. Nóg is de chaos onover zichtelijk, nóg weten wij niet, waar de nood het hoogst is, waar de hulp het eerst moet worden geboden. Maar iedereen is op zijn post en iedereen helpt naar zijn vermogen. Maar gij, die gedwongen zijt thuis te blijven en niets kunt doen, werke loos moet toezien, hoe anderen zich naar de noodgebieden spoeden en zo graag zoudt willen mééhelpen om de nood te lenigen, ook gij kunt iets doen, ook üw hulp is onontbeerlijk. Dit is een nationale ramp, die slechts door nationale inspanning kan wor den beteugeld. Reeds vanmiddag heeft de radio bekend gemaakt, dat zij, die finan ciële hulp willen bieden, hun giften kunnen storten op de postgiroreke ning van HET NATIONAAL RAMPENFONDS waarbij zijn aangesloten: het Neder landse Rode Kruis, het R.K. Huisves tingscomité, de Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en E.H.B.O., het Oranje Kruis en de algemene vereni ging Commissie tot Leniging van Rampen door Watersnood in Neder land. Het Nationaal Rampenfonds is gevestigd Statenlaan 81, Den Haag en het postgiro- nummer is 9 5 7 5. „Het Parool" wekt hierbij zijn le zers dringend op, aan deze oproep gevolg te geven. Er is veel, zéér veel geld nodig. Natuurlijk zal de rege ring niet achterblijven, maar naast hetgeen er van overheidswege ge schiedt zal er nog zo veel méér moe ten gebeuren. Honderden, duizenden landgenoten, hebben in één nacht huisraad, kleren,- gereedschap, geld, alles verloren. Dié nood kan onmoge lijk in zijn geheei worden opgevangen door steun van rijkswege. Er moet geld, zéér ve geld zijn, veel r veel geld. Neem dus nog vanavond uw pen, uw giroboek, en stort een bijdrage óp postgironummer 9575 óf stuur morgen ëeri postwissel naar hetadres., Statenlaan 81, Den Haag. „Het Parool" schakelt zij» admi nistratief apparaat gaarne in bjj deze nationale inzameling-. Men kan zyn bijdrage ook sturen naar ons adres: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam- Centrum, óf storten op één onzer gironummers: gemeentegiro Amster dam no. P 10.000, postgiro 260728, óf op onze bankrekeningen bij de Am- sterdamsche Bank N.V., bykantoor Damrak, en bij de Bank Van Vloten en De Gijselaar N.V. te Amsterdam, alles onder vermelding: „Waters nood". „Het Parool" zal er voor zorgdra gen, dat al deze giften worden ge stort op rekening van het Nationaal Rampenfonds. De directie van „Het Parool" heeft voor deze inzameling als eerste gift een bedrag van t w e e- e n-e e n-h a 1 f-d uizend gul den beschikbaar gesteld. Reeds in de loop van heden- middag meldde zich één onzer lezers telefonisch met de mede deling, dat hy een bedrag van d u i ze nd gulden wilde afstaan voor deze inzameling. Een prachtig voorbeeld, dat voor ieder een sti mulans moge zyn om mee te helpen deze actie tè doen slagen. TAE nood is hoog. Maar wy allen, die zélf voor de ram pen, die anderen troffen, zyn gespaard, kunnen er het onze toe bijdragen om die nood zo snel mogelijk én zo doeltreffend mogelijk te lenigen. J door CONSTANCE en GWENYTH LITTLE Hij was wel knap slank en donker maar. lichtelijk net als Freda een beetje kleurloos. Mevrouw Ballinger kuste hem en klopte hem op de schouder. „Waar is Berg?" vroeg ze. „Zei dat hij de volgende trein zou nemen", vertelde hij haar. „Die knaap die hij meebrengt heeft hem opgehou den of zo iets." Mevrouw Ballinger fronste even bij het vermelden van de ongewenste gast en gluurde onwillekeurig in de richting van mevrouw Hannahs, die tot diezelfde categorie behoorde. Rhynda zette haar hoed af en schudde haar zijdeachtig glanzend haar naar achteren. „Maak u om Berg geen zor gen, die komt wel eens opdagen, al was het om vier uur 's nachts. Kunnen we naar onze kamers gaan? Misschien wil Leigh ons wijzen welke we moeten heb ben." „Natuurlijk", zei ik en ging hun voor naar boven. Ik was niet bijzonder op Rhynda gesteld, maar ze was tenminste gezellig. Toen we door de bovenhal lie pen, zei mevrouw Hannahs geestdriftig: „Wat een verrukkelijk oud huis". „Het is hier om te bevriezen", verklaarde Rhynda en trok haar mantel om zich heen. Ik stelde me de nietige, fijne dessous voor, die ze waarschijnlijk wel zou dra gen en was blij, dat ik al tijdig had be seft, dat een verblijf in het huis van mevrouw Ballinger onvermijdelijk hand in hand ging met wollen ondergoed. Ik bracht ze naar hun kamers en holde weer naar beneden, want ik had een wagen in de oprit gehoord. Amy en ^rar Donald Tait waren in de hal. Ze waren met Taits wagen gekomen; heide, de auto en Tait waren lang en za gen er goed en welverzorgd uit. Ik bracht ze naar boven en er waren on middellijk al moeilijkheden. „Ik wil niet zo ver van de badkamer", verklaarde Amy, „wat heb je voor andere kamers?" Ze 'liep de hal af de kamer binnen die ik had bestemd voor Jones en die was verbonden met Taits kamer. „Wat man keert er aan deze?" „Hij is voor een man", legde ik uit. „Hij is gemeubileerd voor een man en die andere voor een dame. Chintz gordijnen en er zit een pop op het bed. Mevrouw Ballinger heeft haar zelf aangekleed. Ik kan Jones geen kamer geven, waar een pop op het bed zit." „Neem die pop dan weg", zei ze kortaf. „Ik blijf hier." Op dat ogenblik kwam Donald Tait door de verbindingsdeur en zette een deel van haar bagage neer. Hij verdween weer en kwam spoedig terug met een ander stuk, dat hij op het bed wierp. Hij keerde naar zijn eigen kamer terug en sloeg de deur met een luide klap dicht. „Lijkt een beetje verlegen", overwoog ik snugger. „Bemoei je er niet mee en ga weg", zei ze woedend. Ik opende de deur. „Zal ik j'ou de pop brengen? Ik geloof niet dat die meneer Jones er van zal gaan houden." Zij opende haar mond, maar ik glipte haastig weg. Ik voelde me een geoefend stuk huispersoneel en als zodanig be peinsde ik de diverse voordelen van spuwen in haar soep, kruimels strooien in haar bed, of het bed opmaken met het laken afhangend naar de ene leant en de deken naar de andere. Watertan dend wilde ik de trap afgaan, toen ik op een vreemde man botste. Ik wist dat het Jones moest zijn, want Berg liep achter hem. Berg zei: „Dag Smithy, hoe gaat het lieverd en plantte een hoor bare zoen op mijn voorhoofd. Hy ver schilde van zijn broer en zuster knapper en veel meer persoonlijkheid. Zij waren beiden donker en vertoonden neiging tot zwaarlijvigheid. Zijn figuur was tenger en bottig en hij had naar rood zwemend haar. Jones had donker, enigszins krullend haar en heel blauwe ogen. Toen Berg ons voorstelde boog hij diep over mijn hand en mompelde: „Ik ben verrukt". Ik raakte zijn haar aan en zei: „Wat een mooie krulletjes, zijn die echt?" Hij strekte zich en trok een wenk brauw óp. Berg schudde het hoofd. „Daar had je niet over mogen praten, Smithy. Hij moet een nieuwe permanent hebben en dat weet hij zo erg." Berg had altijd dezelfde kamer en liet er soms zelfs dingen achter. Plot seling dacht ik, dat het beter zou zijn de vreemdeling Bergs ontr mannelijke kamer te geven. Berg zou de kwestie met Amy begrijpen. Ik raakte zijn arm aan en toen hy zich naar mij toe keerde zette ik hem fluisterend de situatie uiteen. Hij lachte me alleen maar uit. „Lieve Smithy, ik heb genoeg voor Dick gedaan door hem hier binnen te smokkelen over tante Mabels lijk. Hij kan elke kamer nemen die hij wil, maar niet de mijne." „Hij is een laaghartig, ordinair per soon", zei Jones, „laat u niet door hem in verlegenheid brengen juffrouw Snnth. Alles is goed genoeg voor mij. Als u geen slaapkamer heeft, geef me dan een laken en een kleerhanger." „Zo erg is het niet", zei ik enigszins verward. „Ik heb een kamer, als u haar wilt gebruiken." Ik wierp de deur open en liet ze bin nen. Een ogenblik stonden ze zwijgend te kijken, dan draaiden zij zich om en keken elkaar aan. „De pop", zei Jones ernstig, „zeer attent. Ik kan niet goed slapen zonder dat ik myn popje mee naar bed neem." „Nu niets van je vuile kroegtaai voor het aangezicht van deze dame", zei Berg streng. „U kunt de póp en de kussens in de kast doen", zei ik haastig. „Er wordt verondersteld, dat u zich kleedt voor het avondeten en dat u om kwart voor zeven beneden bent voor een cocktail van tomatensap." Jones wierp me een droeve blik toe en vroeg: „U schertst toch, juffrouw Smith?" „De naakte waarheid", zei Berg som ber. „Geen alcohol zolang je onder dit dak toeft, behalve gesmokkelde." „In dat geval", zei Jones opgewekt, „zal ik u en het tomatensap om kwart voor zeven ontmoeten." Ik ging naar beneden en ving me vrouw Ballinger op, die lusteloos rond drentelde; ik bracht haar naar boven om zich voor het diner te kleden. Ik leidde haar naar haar kamer, snelde naar de badkamer en haalde het net. Ik verrichtte in vliegende haast de nodige wassingen, maar toen ik de deur weer opende schrok ik van het feit, dat er een rij van vier wachtenden stond. Richard Jónes was de eerste, Berg stond achter hem, daarachter zat Rhynda oo een stoel uit de kamer van Jones en Donald Tait stond weer achter Rhynda. Hij was in een aanzienlijk betere stemming. Zij bekeken mij plechtig en ik zei met waardigheid: „Het spy't mij, dat de meesten moeten staan, ik zal hier mor gen wat stoelen laten plaatsen." Toen lachten we allemaal en zij lootten er om, of Rhynda dan wel de drie mannen de badkamer nü zou krijgen. Rhynda won en de mannen gingen naar de achtertrap op zoek naar wat zij de keukenpomp noemden. Ik holde de hal door, maar bij Amy's kamer hoorde ik luide stemmen. i (Wordt vervólgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2