ORKAAN EN SPRINGTIJ EISTEN TOT NU TOE MEER DAN 394 LEVENS Spontane hulp uit gehele land Terstond helpen! Eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Buiveland weg Koningin geeft eigen kleren Ergste gevaar is wel geweken Tweede Kamer morgen bijeen Vele landen zeggen hulp toe Drees vanavond voor radio Vier Texelaars in bus verdronken KOUDER WEER OP KOMST Koningin naar geteisterde gebieden PER VLIEGTUIG OVER RAMPGEBIED Niets te zien dan water met hier en daar een dak er boven uit In Engeland (waarschijnlijk) 1000 doden -Oproep om steun tot de gehele bevolking Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 62336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARGANG No 2474 HET PARGOL VRI], ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen ƒ0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers ƒ0.13. MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Van onze verslaggevers) VAN DE RAMP, die Nederland in liet afgelopen weekeinde heeft getroffen, is zelfs nu nog de omvang niet in zijn geheel te overzien. Het aantal slachtoffers is nog steeds niet met zekerheid bekend, maar nu reeds staat vast, dat orkaan en springtij en de daardoor ontstane overstromingen en verwoestingen 394 mensenlevens hebben opgeëist* HIER volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreuren is. Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbendijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zee wering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwneuzenpolder 1, Heyningen 25, Numansdorp 12, Auvergne Theodorus- polder 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonksveer 2, Hoekschewaard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJssel- monde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40, Abbenbroek 1, Oudelande 2, Ouddorp 1, Rilland 1, Stormpolder 4, Burch 10, Zierikzee 18, Kloosterzand 8 en Fijnaart 46. ■jTT" ONINGIN JULIANA is vanmorgen zonder vast plan naar de Hood ie gebieden vertrokken. Gistermiddag bracht zij reeds een bezoek aan J.^- Krimpenerwaard. Aan liet Rode Kruis heeft zij voor de slacht offers een groot aantal kleren van haarzelf en haar gezin afgestaan en automobielen uit de koninklijke stallen rijden af en aan om vluchtelingen te, vervoeren. Ook een wieg uit, het paleis is aan het Rode Kruis gegeven. HET sinds gistermiddag sterk gestegen dodencijfer is een gevolg van het feit, dat nu pas langzamerhand de verbroken verbin dingen veelal slechts de telefonische enigszins worden hersteld en niet van nieuwe ontwikkelingen in de natuurramp. Integendeel op de meeste plaatsen had men na de vloed van gisteravond, de eerste dus na het springtij van Zaterdag, de indruk dat het grootste gevaar was geweken. Zelfs vanmorgen was de toestand echter nog zo onoverzichtelijk, dat de regering tot nu toe nog geen centraal plan voor de hulpver lening heeft kunnen opstellen. Polderbesturen, gemeentebesturen en andere publieke lichamen moeten doen wat mogelijk is. Uiteraard verleent de regering alle mogelijke en nodige bijstand. Tal van orga nisaties, officiële en inderhaast opgerichte particuliere, zijn sinds gistermorgen koortsachtig bezig de spontaan in het gehele land aan geboden hulp te kanaliseren. DE MINISTERRAAD zou vanmorgen in spoedzitting bijeenkomen. Morgen komt de Tweede Kamer bijeen om de noodtoestand te bespreken. Minister Drees zal dan over de ramp een verklaring afleggen en vragen hierover beantwoorden. Naast de zware tol aan mensenlevens heeft de ramp een nog onoverzienbare materiële schade opgeleverd, die in de tientallen millioenen guldens loopt. Alleen al in Rotterdam heeft het water in de vemen en loodsen voor vele millioenen schade toegebracht. De schade aan landbouw en veeteelt is bij geen benadering te schatten, maar zij is zeer aanzienlijk. De bewoners van tal van plaatsen zijn geëvacueerd. Tienduizenden mannen hebben in het afgelopen weekeinde vrijwillig op de bedreigde plaatsen gewerkt. Velen zijn meer dan een etmaal in touw geweest. Niet alleen het telefoonverkeer, ook het treinverkeer is in grote delen van het ''land ernstig gestagneerd. Gestremd zijn o.m. de baanvakken RotterdamBreda, GoudaRotterdam en RoosendaalLage Zwaluwe. T TIT alle niet getroffen delen van Nederland begonnen gisteren in de loop van de dag goederen en giften voor de slachtoffers van de watersnood binnen te stromen. Op tal van plaatsen werden gisteren tot laat in de avond huis-aan-huis-inzamelingen gehouden van kleding, schoeisel, dekens, meubelen, enz. Ook automobilisten en bezitters van vaartuigen boden zich allerwege aan voor het redden van vluchtelingen en het vervoer van evacué's en militairen. De stroom van gaven is op sommige plaatsen zo overweldigend, dat men hem niet meer kan ver werken. Ook het buitenland blijft niet achter in spontane hulp. Een Belgische piloot vloog gisteravond met zijn helicopter naar Schiphol om hulp te bieden aan door het water ingesloten bewoners. De Britse vloot zond vanmorgen vier hef schroef vliegtuigen. De Verenigde Sta ten, Canada en Groot-Britannië hebben hulp toegezegd aan de Neder landse diplomatieke vertegenwoordigers in die landen. Frankrijk heeft zich evenals genoemde landen bereid verklaard genietroepen te zen den. Vlissingen kreeg 50.000 Zweedse kronen aangeboden van de ZwedenAmerikalijn. Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp toegezegd. Ook het Deense Rode Kruis heeft bijstand beloofd. Vanmorgen hebben ook België en Luxemburg steun toegezegd. Het Zweedse Rode Kruis belde vanmorgen het Nederlandse Rode Kruis op om te vragen, waarmee het zou kunnen helpen. Voorlopig is alleen kleding gevraagd. Troepenttransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland worden gereed gehouden om voedselpakketten en techni sche uitrusting met valschermen boven de getroffen gebieden uit te werpen. De minister-president, dr W. Drees, zal vanavond om 8 uur over beide zenders een radiotoespraak houden over de nationale ramp. Morgen komt de Tweede Kamer bijeen. Minister Drees zal dan een verklaring over de ramp afleggen en vragen hierover beantwoorden. MEDEDELING VOOR ONZE ABONNEES 1 rINGEVOLGE van de nood toestand in diverse delen J van ons Land is het niet uitge- g sloten, dat in diverse plaatsen g Ze bezorging vertraging onderM vindt. Wij roepen hiervoor bij g voorbaat de clementie van onze g lezers in. DE DIRECTIE lllllllllllllllllllllllllllillllllllillillllllllllliiillillilllllliiiillllllllllllllllllllllllIlP Vier Texelaars verloren gisteren het leven toen de autobus waarin zy °P weg waren om nog iets te redden in de over spoelde Eendrachtspolder in het snel wassende water onderging. Een achter de bus rijdende automobilist kon nog uit zijn wagen springen en zich zwemmend redden. Tegen het ochtendgloren had men goede hoop de Eendrachtspolder nog te kunnen bewaren. Uit de Zaanstreek kwamen 50.000 zandzakken aan. Over het aantal slachtoffers op Texel is nog steeds geen zekerheid. JJE veerioeg te Hendrik Ido Ambacht werd volkomen overspoeld. Dit plaatsje in de buurt van Alblasser- darii is eèn van de zwaarst getroffen gebieden. Vele huizen zijn aldaar onder de druk van het water bezwe ken. Op de zolder van een der huizen aan dezelfde weg waar zeven huizen even te voren waren ingestortwerd m die nacht een kindje geboren. Zon dagmorgen kon men moederkind en dokter bevrijden. Diegenen die niet direct bij de watersnood die ons land teisterde betrokken waren en wellicht thans po pelen om op enigerlei wijze de helpende hand te reiken, kunnen NU iets doen. De wijze waarop Lr die on ontbeerlijke hulp kunt bie den wordt nader omschre ven op pagina 2. De invloed van het depressiegebied, dat in ons land en het gehele Noord zeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder; naarmate de kern in de richting van Zuidoost-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukgebied, dat op de oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord-Rusland kwamen krachtige lucht drukstijgingen voor, waardoor een ver binding tot stand komt tussen het van de oceaan afkomstige hogedrukgebied en een zeer groot hogedrukgebied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord- West-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarüe voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdruk verdeling betekent, dat in het Noord zeegebied, Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en Noord-West-Duitsland de winden geleidelijk naar Noord-Oost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen de komende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van temperatuur in ons land moet worden verwacht, waar bij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. - (Van onze Gooise correspondent) SOESTDIJK, Maandag. Koningin Juliana is vanochtend om zeven uur, vergezeld door de dame du palais me vrouw Repelaer van Driel, per auto van Soestdyk vertrokken naar de geteister de gebieden. Er is geen vast reisplan opgesteld. De Koningin had het voor nemen de gehele dag weg te blyven. Nadat de Koningin zich gistermorgen voortdurend op de hoogte had laten houden van de ontwikkeling van de noodtoestand, heeft zij gistermiddag met prinses Beatrix een onaangekondigd bezoek gebracht aan de Krimpenerwaard en omgeving. Zij had naar Zeeland wil len gaan, maar door het langs de wegen trekken van grote kudden vee, die de boeren in veiligheid wilden brengen, was dat niet goed mogelijk. Prinses Wilhelmina is vanmorgen namens haar koninklijke dochter naar Zeeland gegaan voor een bezoek van twee dagen. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf arriveerde zij te Kloosterzande in het Oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. Gift in natura De Koningin heeft een groot aantal kledingstukken van haarzelf en haar ge zin alsmede een wieg met toebehoren ter beschikking gesteld van de hulpactie "an het Rode Kruis. De automobielen van de koninklijke stallen zijn dag en nacht in de weer vobr het vervoeren van slachtoffers van de ramp. Ook een gedeelte van de evacua tie van het vee zal door materieel van de koninklijke stallen worden verzorgd. Twee reddingboten van N.Z.H.R.M. helpen De Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Redding Maatschappij heeft twee boten ter beschikking gesteld voor hulpver lening. De motorstandreddingboot ..Prins Bernhard" is reeds In de Waalhaven aangekomen. De „Dudok de Witt" uit Zandvoort wordt gereed gemaakt. staan de zerken van' een begraafplaats geheel in het water. Die boerderij daar moet zeker twee, drie meter in het water staan. Vervolg op pag. 3 (Van onze verkeersredacteur) Twee eilanden, Goeree en Overflakkee en Schouwen en Duiveland, zo kan men wel zeggen, zijn verdwenen. Dat is wel het allerdroevigste nieuws dat wij kunnen melden na een vlucht oven Zuidholland, Zeeland en Brabant. Misschien is het wel iets minder erg, maar wié boven deze eilanden vliegt ziet werkelijk alleen nog maar water en hier en daar een dak van een huis en misschien een zwart streepje dat eens een weg i was. Verder is hier niets dan water en nog eens water en men weet niet of men vliegt boven wat men gisteren nog vruchtbaar land konGevreesd wordt, dat bij de over noemen of wat toen een zee-arm was, die naar de zee stroomde. I stromingen in Groot Britannië dui- Noord- en Zuid-Beveland schynen iets minder geteisterd te zijn, terwijl I zen(j mensen om het leven ZÜn CTe- Zeeuwsch Vlaanderen zo uit de lucht er niet ernstig uitziet. Wel is dit echter het v,^. a mo Boval met Noordwest-Brabant, hoewel de toestand? ook al weer uit de lucht ge- Fomen, meWt het AFP. OOral op zien, toch minder ernstig is dan op de beide eerstgenoemde eilanden, waarvan. |het eiland Canvey in de Theems- Kaar w(j later hoorden, mag worden aangenomen dat alleen de koppen, dus de Westzijde, die naar de kant van de Noordzee ligt, nog intact zouden zyn. Uit het vliegtuig gezien schijnen beide eilanden echter volkomen verdwenen te zyn, Toen vanochtend om kwart over tien K.L.M.-piloot Y. Iwema de TDU startte, leek het of het een heel gewone vlucht zou worden. Er was een beetje zon, er waren wat regenwolken, maar alles was bijzonder vredig, alleen en dat was hit vreemde onze machine had geen deur. want mannen van de televisie en de foto zouden in dit toestel ook hun op namen maken. Piloot Iwema draaide het gewone rondje, de zon brak verder dooi en zo kwamen we op de gewone route naar Rotterdam, er draaiden molens, je kon de schaduw van het vliegtuig zien en niets wees er op dat wy vlogen naar een terrein van de meest dramatische toestanden. Vlaardingen lag in een liefe lijk zonnetje, misschien stond hier en daar iets onder water, maar hier in de lucht konden we dat niet zien. Dan, bij Maassluis, zagen we het eerste water en bij de oversteek naar het eiland Rozenburg zagen we plotseling grote watermassa's met daaromheen kleine zwarte dijkjes. Hier en daar lag er een Het Nationaal Rampencomité richt zich met de volgende oproep tot de gehele bevolking: Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentratie ook, heb ben ln enkele uren tijds grote de'en van ons land in rouw gedompeld. Duizen den mensen werden in nachtelijke uren door het wrede 'water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en rï'eren heeft getroffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, „hulp in geld. Veel geld, zéér veel geld, om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht betekenen Offer, in het diepe besef, dat het gaat om Uw medemensen, om Uw vader land en uiteindelijk om Uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdragen, op Postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postw'ssei naar het secretariaat, Statenlaan 81 te 's-Gravenhage. Telefonisch is het Nationaal Rampenfonds te bereiken onder nummer 55.32.00. monding heeft een ware ramp plaats gehad. Hier zijn reeds 153 doden gemeld, doch meer dan 500 mensen worden nog vermist. In totaal zouden er 50.000 daklozen zijn. Het hoge water is thans tot boerderij midden in dat water. Even schrokken wij, maar dit zou pas het begin zijn. We vliegen dan over Haringvliet naar Goeree en Overflakkee en daar Sdee? ffmïêf eeStaS Sleden doorgedrongen. In West- geweest zijn, welvarend land. Enham werden 5000 mensen door het heefen-rahftgkabbiltSenV1erdizf n kleineWatei' §eïsoleerd- In Whitechapel kopjes 'op. Er is geen moment van1 stond het water bijna een meter afschuw, van schrik of angst. In-jh.OOg in de straten, tegendeel, het is, nogmaals, liefelijk. En hier hebben nu mensen voor hun j _j_ leven gevochten, bier hebben zichl PFVnBd fill IliftO Zl drama's afgespeeld, hier zijn mensen voo," j '""""""""""""'""""""A ^chuwo^De Bilt verwacht: kracht gehad, die alles meesleurde en nu is datzelfde water liefelijk, aan trekkelijk en zacht. Vreemde stilte Van Stellendam, dat wij op een hoogte van honderd meter passeren, is niets meer te zien dan een paar huizen. Het lijkt wel of er geen mens meer in is. Dat zou natuurlijk best kunnen. Het is een vreemde stille aanblik, alleen kabbelend water en een eenzaam huis. We steke nover naar Schouwen en Duiveland. maar waar was dat eiland? Er ligt hier een zwarte streej, er ligt nog een streep. Welke kant was eer gisteren zee en welke kant was eer gisteren land? Een paar dagen geleden kon je uit het raampje van dit vlieg tuig als je naar beneden keek. die won derlijke landkaart van Zeeland zien. Dat was mijn eerste vliegervaring, die ik jaren en jaren geleden heb gehad. En nu is er van die landkaart, die won derlijke landkaart niets meer over. Twee eilanden schijnen van hier uit de lucht gezien volkomen verdwenen te zijn. Er zijn geen levende wezens meer, er drijft wat hout tegen een dijk aan. Kijk daar staat een autobus, net met het rode dak boven het water. Daar heeft misschien een tramwagen gestaan, want dat stuk, dat uit het water steekt lijkt er precies op. Daar Van Maandagavond tot Dinsdag avond: Veranderlyke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige, maar voornamelyk langs de Waddenkust tydelyk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met- plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend? (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen Zon op: 8.17, onder 17.31 Maan op: 22.46, onder 9.24 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Station W"™- Oslo Stockh. Kopenli. Londen Brussel Parijs Bord. Nice Warsch. Züric-h Wenen zw. bew. hagelbu sneeuw halfbew on bew. onbew. regenbu sneeuw zw. bew. N w.stil WZW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1