Engelse veerboot vergaan met 139 opvarenden griep Vloedgolf in Engeland eist 121 doden Steden en dorpen in het water In enkele minuten en in zicht van N.-Ierse kust Treiler met 13 man vermist clffantteA MENSEN IN BED VERRAST Minstens 21 mensen vermist VIJF EN DERTIG SCHEPEN IN NOOD OP NOORDZEE LAXEERAKKERTJE5 Noodtoestand ook in België Grote overstromingen in Oostende en Antwerpen Gaten in Zeedijken van 300 nieter Franse hulp getroffen gebied tie ^«sILsïsréjtiniL ^an Maandag 2 Februari' 1953 9 (Van onze correspondent) LONDEN, 1 Febr. Tijdens de zwaarste storm, die sinds een eeuw boven de Britse eilanden heeft gewoed, is een veerboot, de „Princess Victoria", vergaan. Van de 18.3 opvarenden zijn er 139 verdronken en hebben er slechts 44 de ramp overleefd. Onder hen bevinden zich vrouwen noch kinderen. Een treiler, de „Michael Hriffith", uit Fleetwood, is in de buurt van de Hebriden spoorloos verdwenen. Het schip had tevoren gemeld, dat het hulpeloos rond dreef in een vliegende storm. De motoren waren defect. Er bevonden zich dertien man aan boord. Een reddingboot, die na hel laatste SOS van de treiler te hulp snelde, verloor twee man door een kolendamp vergiftiging in de machinekamer. Deze twee scheepsrampen hebben in totaal een verlies van 154 mensenlevens opgeleverd. ningen echter het zicht, Schepen pomp ten olie op de kokende golven. Het baat te weinig. Vliegtuigen cirkelden rond en seinden of zij overlevenden zagen. Vaak vond met; slechts een leeg vlot. Er wer den rubberbootjes neergelaten, maar de slachtoffers kon men niet bereiken. Onder geredden geen vrouwen of kinderen De „Princess of Victoria" onderhield de verbinding tussen Schotland on Noord- Ierland. De boot was Zaterdagmorgen uit Stan ra er aan de Schotse Westkust vertrokken naar Larne in Ierland. Er be vond zich een bemanning van 51 koppen en 132 passagiers aan boord. Zes uur lang vocht bet schip tegen een ontketende zee, waarop de golven zich torenhoog verhieven. De Noordierse kust was al in zicht. Toen verbrijzelde een golf het ach terdek. Kapitein Ferguson seinde, dat hij liet schip niet meer In zijn macht had. Het maakte slagzij en begon te kapsel zen. Do ramp voltrok zich in enkele mi nuten acht kilometer buiten de kust. Toen het hevel kwam het schip te ver laten, was het bijna onmogelijk de red dingsboten uit te zetten. Vanuit vliegtui gen. die te hulp snelden, zag men hoe een boot tegen net schip te pletter wen" geslagen. Een andere reddingsboot met 30 vrouwen en kinderen, verdween bijna onmiddellijk in de golven, nadat zij zich van de '..Princess Victoria" had losge maakt. Mensen klemden zich vast aan •wrakhout en vlo-tten. maar werden losge slagen door de verschrikkelijke kracht van de zee. Sleepboten, een torpedobootjager een grote reddingboot probeerden plaats van bet ongeluk te bereiken. Een ijzige sneeuwstorm ontnam de beman- Voorkom N.om Mootio,. >»t ■j-iol Deze ster* afweermiddel. D« Injecterende mond smaak- afdoende en aangenaam van Keent tlJ dig Hulp van overal ('Van onze correspondenten) AMSTERDAM. 1 Febr. Van overal blijft hulp toestromen. In iedere gemeen te'on in het buitenland zijn hulpacties georganiseerd in de overtuiging dat al leen snelle hulp goede hulp is. De Britse admiraliteit stuurt morgen tien helicop- tères. De Engelse soldaten in 1-Ioek van Holland zijn reeds de gehele clag actief geweest met hulp aan vluchtelingen en versterken van dijken. Duisburg en Dus- seldorp boden Rotterdam iedere hulp aan die zij konden geven. De katholieke middenstandsbond heeft onder bet motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven" een actie ingezet en zijn gironummer 54876 hiervoor geopend. Het bestuur stelde zelf duizend gulden beschikbaar. Enkhuizen bracht in enke le uren twee vrachtauto's kledingstuk ken en beddengoed bijeen. Een Amster dammer stelde zijn in de Kerstkruis- woordpuzzle van de Volkskrant gewon ren levensmiddelenpakket ter beschik king van de vluchtelingenhulp. Bij de paardencourses In Hilversum werd ruim duizend gulden bijeengebracht. Wim Sonnevcld bestemde de opbrengst van de uitvoeringen van „Plet meisje met do grote voeten", dat vandaag voor de hon derdste maal in Amsterdam werd op gevoerd, tót Vrijdag voor de slachtof fers. Wormerveer bracht in korte tijd ze ven vrachtauto's goederen bijeen, die terstond naar Den Haag werden ver voerd. MASSALE INENTING van VERHUISD VEE (Van onze correspondent) DEN HAAG, 1 Febr. Uit de over- stroomde en bedreigde gebieden wordt op liet ogenblik liet vee op grote schaal naar elders overgebracht, Ook morgen zal dit vervoer, ondanks het vervoers- verbod (lat juist dan ingaat, doorgang moeien vinden. Er zal zodoende vee ko men in gebieden die besmet zijn met mond en klauwzeer of, omgekeerd zou er besmet vee in mond- en klauwzcervri.je gebieden komen. Vanweg het ministerie van Landbouw Zijn daarom maatregelen genomen om zo spoedig mogelijk inentingen op grote schaal te laten verrichten. De hulp van veterinaire studenten is daartoe ingeroe pen. Om de chaotische toestand die om slaan is, zoveel mogelijk in te perken, is de veehouders verzocht alle verklarin gen en eigendomspapicroii bij zich te houden. Bemanning verdronken VIER scliepcn op de Waal gezonken (Van onze correspondent) 11EKKELT, 1 Febr. De storm heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag nok op de Waai de scheepvaart grote schade toegebracht. Ter hoogte van Hccselt zijn niet. minder dan drie schepen gezonken. Het waren de Sollverein en de Malta- horn en de West-Fina, die allen geladen waren met kunstmest en bestemd voor Duitsland. Voor zover bekend heeft de bemanning van het Duitse sleepschip Sollverein zich met een bootje in veiligheid kunnen brengen. Van de andere bemanningen is niets bekend. Bij Gameren raakte het 2500 ton metende sleepschip Vulkaan ge laden met erts in nood. Ook dit schip ging in korte tijd naar de diepte. Ter waarschuwing van de scheepvaart zijn er door de Rijkswaterstaat, de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Een wonder Het was een wonder, dat er nog 44 mensen werden gered, Onder de passa giers bevonden zich 40 arbeiders van een vliegtuigfabriek, die vorig weekein de naar huis waren gegaan. De meesten van hen. onder wie een vader van vijf kinderen, kwamen om. Een der overle venden, een scheepskapitein, die in Bel fast woont, verklaarde later, dat hij nooit een menigte heeft gezien, die zo kalm was bij een ongeluk. „Er was geen spoor van een paniek", zei hij. Onder de doden bevinden zich de mi nister van financiën Van Ulster, Sir Wal ter Smiles en het Lagerhuis-lid majoor John Sinclair. De overlevenden die in een reddingsboot in de buurt van het schip ronddreven zagen hoe kapitein Ferguson tot op het laatste ogenblik op de brug stond en met het schip zonk. Veertig leden van de bemanning ver dronken met hem. Vliegtuig vermist boven Het Kanaal DIEPPE, 1 Febr. (A.F.P.) Een vlieg tuig, dat op weg was van Brighton (Engeland) naar Dieppe (Frankrijk) wordt vermist. Het moet in moeilijk heden zijn gekomen tijdens de storm, die de laatste dagen heeft gewoed. Naar alle waarschijnlijkheid Is het in Hel Kanaal gestort. Sinds Zaterdagmiddag heeft men niets meer van het vliegtuig gehoord of gezien. Aan schepen in het gebied tussen Hastings en Dieppe is ver zocht, uit te kijken naar het toestel en eventuele overlevenden. MgrHansen vraagt hulp voor Westen VKNLO, 1 Februari De bisschop coadjutor van Roermond mgr dr .4. Hansen, heeft Zondagmiddag op dc Cen trale Raadsvergadering van dc Limburg se KAB een dringend beroep gedaan op het Limburgse volk om zo snel moge lijk hulp te bieden aan de geteisterde gebieden in het westelijk deel van ons land, „Ik wek u op", aldus de bisschop, „al les te doen wat in uw' vermogen ligt om de hongetigen te voeden, de naakten te kleden en de daklozen onderdak te ver schaffen, Dit is niet alleen onze plicht, maar tevens een vorm van christelijke deugdbeoefening." EEN DODE IN PETTEN PETTEN, t Fohr. lil Petten is 0,6li dode te betreuren. Vanochtend heeft i omstreeks negen uur de 51-,jarige F. Waard vlak ton Noorden van Petten dood in de duinen aangetroffen. Hij was ferdaginidd.'ig naar de dijk vertrekt De heer De Waard was werkzaam l»i,j het, onderhond van de zee-wering en strand-pieren. Kinderen vluchtten in paniek op altaar Van onze correspondent) LONDEN, 1 Febr. Langs de Oost kust van Engeland, van Dover tot de Orkaden, heeft (le zwaarste orkaan sinds mensenheugenis tragische sporen achter gelaten. Vanavond waren er reeds 121 lijken geborgen, maar het zal dagen du ren voordat men weet hoeveel Engelsen zijn omgekomen. De vloedgolf sprong kórt na middernacht gedreven door enorm sterke stormvlagen zo onver wacht het land in dat vele Engelsen in hun bed werden verrast en verdronken. „Schelde" bijna vergaan drie schepen vermist (Van onze correspondent) AMSTERDAM, 1 Febr. Het zeer zwa- - weer op dc Noordzee heeft een onge kend hoge tol geëist. Niet. minder dan schepen kwamen in moeilijkheden; minstens 21 mensen worden vermist. Een Duitse olielichter met zes man raakte los van do sleepboot en is nog niet terug gevonden. Een Engelse treiler is spoor loos verdwenen met, vijftien man aan boord. Het Deense schip „Kmid" van 10-51» ton wordt vermist. Het aantal op varenden is niet bekend. De Nederlandse sleepboot „Schelde" is bij het ten anker brengen van de „Prinses Beatrix" in dc nacht op een strekdam in clo Nieuwe Wa terweg gelopen en bijna vergaan. Dc bemanning werd van boord gebaald dooi de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland. Vanmorgen is het schip vlot gesleept door de „Argus" en „Blankcnbtirgh". Het lichtschip „Goeree" is enkele mij len afgedreven en heeft grote schade. De stuurhut is ingedrukt. Op de Oude Slag hij Terhelde liep de 175-tons Groningse kustvaarder „Elisabeth" vast. De beman ning is in veiligheid. Tussen Katwijk en Noord wijk is de kotter Ouddorp 13" hoog op bet strand gelopen. De opvarenden zijn van boord gegaan. Het schip zal bij opkomend ge tij waarschijnlijk te pletter worden ge slagen. De 5239-tons Nederlandse „TibaV drijft halverwege de Nederlandse en En gelse kust stuurloos rond. De reddingboot „Insulinde" is na de begeleiding van de Nederlandse kustvaarder „Franka II" ernstig beschadigd op terugweg van de Eems naar Schiermonnikoog. De „Fran ka II' bad zich tevoren in ernstige moei lijkheden bevonden bij Terschei llnger- b'ank. Zondagmiddag liep het schip niet zware slagzij de haven van Delfzijl bin- ?n. Buitenlandse schepen Langs dc Nederlandse kust bevonden ook vele buitenlandse schepen zich in moeilijkheden. Achttien mijl ten Westen van Tei-schcllingerbank was het Indiase schip „Jalaketu" van 7180 ton stuurloos. Het bakboordsanker werd tijdens de woe dende storm weggeslagen. Het schip kreeg later Duitse slecpbootlmlp, en Is nu onderweg naar Rotterdam. Voor de kust bij IJmuiden is de Franse „Cartilage" op drift geslagen met een gebroken stuurinrichting. Het 2709 ton metende schip bevindt zich drie mijl uit de kust bij Noordwijk, en heeft sleep- boothulp verzocht. De reddingboot „Neel- tje Jaeoba" is uitgevaren. De redding boot „Prins I-Iendriic" is naar Den Helder teruggekeerd na een vergeefse speurtocht naar de Duitse olielichter „Oder", met zes man aan boord. De lichter werd ge sleept door de Duitse sleepboot „Gulosen- fjord". Ook de reddingboot „Brandaris" nam aan het zoeken deel. De „Oder" be vond zich op 55 mijl Noordoost van het lichtschip Texel. Later is de „Guiosen- fjord" zelf stuurloos geworden op onge veer 16 mijl ten Noordwesten van Texel. Thans is het schip weer onder controle. De 1000 ton metende Russische vissers boot „Yenissei" bevindt zich in nood op de Noordzee. Twee Duitse sleepboten zijn ter assistentie uitgevaren. Tussen kilo* meterpalen 73 en 74, bij Noordwijk, zit de 1500-tans Duitse tanker „Julius Rut gers" hoog geboeid op liet strand. De 25 inan bemanning bleef aan boord. De ruim 7000 ton nietende Belgische ..Luxem bourg" is bij Vlissingen aan de grond gelopen. 1-Iet schip is vannacht op eigen kracht vlot geltomen, Het Zweed ;e stoomschip Virgo" is bij Eierland op Texel aan de grond gelopen. De redding boot „Prins Hendrik" bevond zich ge- ■uhne tijd in de buurt van het schip maar moest later naar Den Helder terugke ren niet een volledig uitgeputte beman ning. Reddingboot „Joa'n I-Iodson" uit De Cocksdorp zal nu trachten de taak an de Helderse reddingboot over te nemen. De Franse „Capltaine Paret" beeft een anker verspeeld bij Vlissingen en om sloepboothulp verzocht. Het Panamese tankschip „Barbara Ann" is bij boei HK-13 op 17 mijl ten Westen van Hoek van Holland lek ge raakt. Het Engelse stoomschip „Norrisia" houdt thans de wacht bij de Panamees. Het Deense s.s. „Anne Torm" van 1661 ton bevindt zich op ongeveer 120 mijl ten Noorden van IJmuiden in gevaar. De Nederlandse ..Kota Agoeng" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd komt het Deense schip te hulp. Ten Noordwesten van Hoek van Holland maakt de Engelse .Seabrook" water. Het schip verzocht dringend om assistentie. Op 32 mij] van IJmuiden is de 1039- tons-Britse „Selby" in moeilijkheden ge komen door een werkende lading. De Zweedse „Sueeia" bevindt zich bij de Engelsman, die advies heeft gekregen in de buitenhaven van IJmuiden voor anker te gaan omdat de loodsdiensten zijn gestaakt en de sluizen buiten gebruik zijn. Bij Schouwen is het Finse „Bore VI" vastgelopen en later op eigen kracht vlotgekomen. De reddingboten „Blanken- heijm" uit Veere en de „Koningin Wil- helmina" uit Stellendam" voeren uit voor eventuele hulpverlening. De Poolse trei ler „Korab 2' is gezonken in de IJmui- dense haven, nabij de onderzeebootbun ker. Het 6726 ton metende Deense stoom schip „Annam", dat 38 mannon en drie Vrouwen aan boord heeft, dreef stuurloos 'ond bil Hoek van Holland. Het vroeg ■eddingboothulp maar wist later zelf fei lig de Nieuwe Waterweg binnen te lopen. Reeds eerder had de „President Jan Leis" 24 opvarenden weten over tc nemen. De reddingboot is bij de overne ming aan het roer beschadigd en wordt vervangen door de „Breskens". Op 55 mijl ten Noordoosten van Harwich ver keert het Duitse schip „Harald Ottens" in nood. De Britse „Acuity" is in de na bijheid. Engelse treiler vermist Bij Barra Head in (le Hebriden is de Engelse treiler „Michael Griffiths" niet vijftien man aan boord spoorloos ver evenen. Het scheepje had eerder nood- einen uitgezonden. Het Britse lichtschip an Spurn bij Tynemoiith is weggodre- en. Schepen in de nabijheid zien naar de drijvende vuurtoren uit. e 7131-tons Engelse „Clan MacQuar- is bij het eiland Lewis in de Hebri den aan de grond gelopen. De bemanning van 66 koppen werd met een wippertoe stel en lijnwerper van boord gehaald. De Britse „Bestwood" kampt op 60 mijl ten Noordoosten van Humber met zware slagzij, en verzocht om hulp. De Pana mese' „George" verzocht sleepboothulp omdat de bunkers uitgeput beginnen te raken. Het schip bevindt zich twaalf mijl ten Oosten van Edinburgh. Bij Hoek van Holland drijft de 3353-tons Duitse „In- dustria" met krabbende ankers naar de kust. Het schip is in zicht van de haven en heeft onmiddellijke sleepboothulp ver zocht. De 1312-tons Zweedse Selene" drijft stuurloos rond ter hoogte van Hull. De Engelse „Menaplr" kwam bij Withersea in moeilijkheden, toen de sleeptros van de sleper „Prize Man" brak. Later heeft dc sleepboot het schip weer ge vonden en vast kunnen maken. De Br't- se onderzeeboot Sirdar" is te Sheer- ness, aan de Theems, gezonken. Het schip lag in liet dok. In hetzelfde dok kapseisde liet fregat „Berkeley". Bij El gin, in Schotland, is het Finse schip „Caroni" op drift geraakt. De uit zeven koppen bestaande bemanning bracht zich met reddingboten in veiligheid. Geweldige watermassa's werden in de mondingen der rivieren gestuwd. Hel ri vierwater dat niet naar zee kon wegstro men, brak door de dijken. In Kent, Jöngelands tuin. staat de zee tot een hoogte van l'A meter in dorpen die zij In geen duizend jaar heeft bereikt.. Van de hele kust komen dezelfde verha len van verbrijzelde kademuren, verniel de huizen, ondergelopen landerijen en mensen die uitgeput van de daken gle den en verdronken. Een der zwaarst ge troffen dorpen is Hunstanton in Norfolk, waar minstens 40 personen zijn verdron ken. De meesten van hen zijn Ameri kaanse soldaten en hun gezinnen. Zij woonden in bungalows, die zich uitstrek ten over een afstand van twee km langs de kust. Slechts drie er van zijn overge bleven. De hele nacht hebben Amerika nen en Engelsen gewerkt om 40 families te redden, die een toevluchtsoord op de daken hadden gezocht. Pas om 4 uur vanmorgen lukte het enkele huizen in rubberboten te bereiken. Een taxi-chauf feur wiens bootje was omgeslagen toen hij op weg was naar zijn eigen gezin, zwom naai- huis en bracht voortdurend per telefoon rapport uit over de bunga lows die hij om zich heen zag instorten. Zo was het in Hunstanton. En zo ging hot langs de gehele kust. In de haven van Sheerness aan de mond van de Theems zonk een onderzeeër en een fre gat sloeg om. 23 Personen brachten hier de nacht door in een bus terwijl het water rondom hen voortdurend steeg. Er waren echter geen mensenlevens te betreuren. Aan de Noordkant van dc Theems word liet eiland Canvey ont ruimd. 12.000 Mensen werden naar Lon den en de dorpen in de omgeving ge bracht. „Waarschijnlijk zijn er talloze personen verdronken", deelden de auto riteiten mede. Het hele eiland, dat een bekend vacanlieoord was. bet; Zandvoort van Londen, is vernield. Een oude man van Canvev wist zich op een omgekeer de tafel, ciie hij met een spade voort- peddelde, in veiligheid te stellen. Hachelijk Jiecnkomen In Yarmouth kwamen zes personen om. In Lincolnshire 16. Tn heide plaatsen zijn duizenden daklozen. Tn Lowestoft werden 40 kinderen, die een hacheli'k heenkomen hadden gezocht in een kerk. door agenten gered. T)e kinderen waren gevlucht, voor een vloedgolf van meiers hoogte, die op hen aan kwam stormen toen ze naar de Zondagsseliool wilden gaan. Met, de golf achter zich aan renden ze dc kerk binnen en klommen op het altaar. Het water in de kerk steeg snel. De onderwijzer die bij lien was sloeg een raam stuk en sehrcenwde om hulp, drie agenten waadden daarop tot, aan hun nek door liet water om de kerkdeu ren te openen. Met roeiboten drong men daarna in de kerk door en redde (le kin deren. Dc bemanningen van vliegtuigen die vandaag over de getroffen gebieden vlo den zagen tientallen dorpen onder water. Overal dreven dode beesten, losgeslagen boten, stoelen en tafels rond. de bezit tingen die over vele jaren zijn bijeenge zameld en nu in een' nacht werden ver nield. Langs de Theems in Londen zitten en kele duizenden gezinnen met gepakte koffers te wachten on bet evacuatiebevel. Vanmorgen vroeg stond in Oost-Londen "eeds een gebied van 800 bij 800 vier kante meter onder water, Toen de vloed mkwam. liepen de straten in Putnev. een voorstad van Zuidwest-Lnnden, ou ter water. Zwanen zwommen op de we- "en. Hot water staat tot aan de voet van de naald van Cleopatra, op de Embank ment. in het hartje van Londen. Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 1 Febr. Hier volgt een overzicht van een groot aantal plaatsen, die door het wa ter werden bezocht. Het geeft een kort zij het niet volledig overzicht van de toestand, zoals deze Zondagavond bekend was. ABCOUDE: Alle verkeer over de rijksweg AbcoudeAmsterdam gestremd we gens overstroming van Abcouder meer. ALBLASSER WAARD. Dijk bezweken over ongeveer 100 meter. Twee door braken, bij SUedrecht en Papendrecht. Polders blank. ARNEMUIDEX: Onder water. BRESKENS: Water over Betonweg. Rest nog intact. Schepen op havendam ge slagen. Hotel bij haven dreigt in zee te storten. t'A 1)55AND; Uitwateringssluis onder wa ter gekomen. Polder Zwarte Staat ge deeltelijk blank. Grote afkalving dui nen. DEN HELDER: Van een blok van acht woningen zijn de daken weggeslagen. Een huisgevel is bezweken. De electri- citeitsvoorziening van de oorlogssche pen is weggevallen omdat de motoren onder water liepen. Een inwoner werd ernstig gewond. Een van de pas aange legde dijken van de Rijkszeehaven is doorgebroken. DM KOOY: l Iet zeewater is op twee plaat sen over dc Balgdijk geslagen, waarvan de achterzijde zwaar werd beschadigd. DOMBURG. Bevolking opgeroepen voor dakdichting-bij Westkapelle. Waterlei ding uitgevallen. Noodmaatregelen voorbereid. DOMBURG: Hoogwater schade. DUBBELDAM'. Oude en Nieuwe Beerpol- der, Prinsenpolder en Oude Dijkpolder blank. Eloctrische gemalen onder wa ter. Enkele woningen aan Wieldrecht.se zeedijk intact. Een autopassagier ver mist. EILAND ROZENBURG. Verschillende dijken doorgebroken: o.a. een gat 30 meter breed. Tal van koeien verdron ken. ELLEWOUDSDIJK: Geheel onder water. Fort een nieter onder water. Dringend verzoek om boten. KLSTD1JK: Mensen van daken en uit bo men geëvacueerd. Vier doden. GOEREE. Op Goeree alle polders, d.w.z. ongeveer dertig stuks, geheel onder water. GOEREK-OVERFLAKKEE: Vrijwel alle polders blank. GOUDERAK. Dijkdoorbraak. GRAVENDEEL: Zeven mensen ver dronken, waarschijnlijk meer. Geen wa ter, gas en electrïclteit. GRAVENZANDE: Duinen onder ge meente dreigen door te breken. Toe stand kritiek geacht. G ROEDE EN NIEUW VLIET: Dijkdoor braak voorkomen. HANS WEEKT: Waterstand tot aan dak goten. Tien landingsboten onderweg uit Roosendaal. 80 Man marinepersoneel werkzaam. Deel van de dijk dreigt te verschuiven. Noodtoestand afgekon digd. HE L LE V O ETS L li 1SWater in huizen aan Oostkade twee nieter hoog. Vijf oude mensen omgekomen. Gedeelten van huizen weggeslagen. Postkantoor geheel blank. Dijk van de Oudshoorn- polder heeft gat van 200 meter. HOKDEKENSKERKE: Veerboot „Ko ningin Emma" opgelopen en zelf vlot gekomen. Pontonknecht verdronken. HOEK VAN HOLLAND: Fruitloods ver zakt.' Spoorbaan, langs kade ingestort. In gebied tussen Maassluis en 1-Ioek van I-Ioliand veel vee verdronken. Vele kassen in Westland beschadigd. HOEK VAN HOLLAND. Loodsdienst. onbruikbaar. Engelse douaneloods ge deeltelijk ingestort en gedeeltelijk ver- zakt. Spoorbaan langs kade 15 meter ingestort. HON DNBOSSCHE ZEEWERING: Hoeft zich kranig gehouden. In Petten viel de electriciteft uit. De strekdam aan het einde van de zeewering werd bescha digd. HONTENISSE: Zeker acht mensen ver dronken. Vier dijkdoorbraken. HOOFDPLAAT: Slaperdijk doorgebroken. Aantal huizen weggespoeld. Dorp zal worden ontruimd. HOOFDPLAAT: Lengte dijk tussen paal 16 en 22 doorgebroken. Alle hulzen weggespoeld. Stormtij. IERSEKE: Situatie kritiek. KAMPERDUIN: Paviljoen Minkema bij na geheel omver gewaaid. De lage dui nen hebben ernstig te lijden gehad. Dc toppen zijn op velé plaatsen afgebrok keld. KATTENDIJKE: Zeedijk aan binnenkant beschadigd, tussen Kattendijke en Wemeldinge. KATWIJK. Restaurant „Nieuw Britten burg" zo goed als weggevaagd. Zee- en Zonnebad", politiepost, muziektent geheel verdwenen. KRABBENDIJKEEvacuatie-overwe ging- KRIMPENERWAARD stroomt vol. KRUINIXGEN: Dijk op twee plaatsen doorgebroken. Plaats geheel geïsoleerd, digd delen onder water. Gemeen,., is droog. Noodtoestand afgekon KIJKDUIN: Zeer groot gat in de duinen geslagen. De bunkers staan op instor- LEKKERKERK. Dijk op verschillende fmnten doorbroken. KrimpenerwaarcI oopt langzaam vol. Schuren meege sleurd in uiterwaarden. Boeren bren gen vee naar hoger gelegen plekken, Graanpakhuizen leeggehaald. MAASSLUIS: Nabij Maassluis enkele boerderijen tot bovenlichten van ven sters onder water. Kapelpolder blank. Houtvoorraden weggespoeld. Kerkhof onder water. MAASSLUIS. Meer dan 3000 mensen door water bedreigd. Watervoorziening uit geschakeld. Boeren hebben het vee los gesneden. 1.500 Woningen onder water. MKLISZAND. Water begint over dijken te stromen. Polders lopen onder water. Dorpen worden ontruimd. Electricltelt uitgevallen. Grote schade aan voedsel voorraden. MIDRKLHARMS: Bij Oostervoorgors staat water tot huizen. Vier personen hier verdronken. Mógelijkheid over stroming blijft bestaan. MIDDELH A RN IS. In de buurt van Mid- delharnis en Sommelsdjjk polders on dergelopen. NIEUWLAXDSK POLDER onder water. NOORDWIJK. Wllhelminaboulevard ern stig beschadigd. NOORDWIJK AAN ZEE: Koningin Wil- heimina boulevard zeer ernstig bescha digd. Het trottoir is verdwenen, even als de duinen en een deel van de rij weg. Rioleringen liggen bloot. Het „Oranjebad" is geheel weggeslagen. NUMANSDORP. Numanspolder 3000 ha onder water. Ongeveer 2800 mensen hebben woning verlaten. Ilogezands- polder 500 ha en Molenpolder 150 ha blank. NIEUW en SINT JOOSTLAXD: Nieuw- landpolder ingevloeid. OOSTFLAKKKE: Vraagt vletten. Marine kan niet helpen. OOSTVOOR-NE. Afslultdam in Brlelse Maas staat op doorbreken. Gevolgen zouden niet te overzien zijn. Gehele bevolking opgeroepen om hulp te bie den. OSSENISSE-VOGELWAARD: Gat van 100 meter in dijk. Tweede doorbraak bij de Kruispolder. Geruchten van slachtof fers. OUDERKERK a.d. USED. Dijkdoorbraak over 25 meter. Polder en stad lopen onder. Rubberboten aangevraagd. PAPENDRECHT. Electriciteit en water voorziening uitgevallen. PAPENDRECHT, ALBLASSERDAM, OUD-ALBLAS en WIJNGAARDEN on PERNIS. Enige huizen tegen dijk enkele nieters onder water. Centrum dorp wegdek vernield. Twee schepen op land geslagen. Bewoners door klokge lui gewaarschuwd. Een meter water in de huizen. RIDDERKERK. Buitendijk op enige plaatsen weggeslagen. Woningen van ongeveer 400 mensen tot dale onder water. Iedereen met roeiboten gered. Een boot sloeg om. RILLAND BATH: Geheel geïsoleerd door onderlopen van Reigersbergsepolder. Evacuatie-overweging. RITTEN: Groot gat in zeewering. Eva cuatie in volle gang. Tweehonderd man Schelde-personcel gerequireerd. Aantal doden onbekend. RITHEM: Onder water. Sloedam onder water en waarschijnlijk ondermijnd. RIJKS'WEG UTRECHT—GOUD.V. Staat blank. Voor verkeer gesloten. SCHEVENINGEN. Boulevard bescha digd. Zuidelijk deel voor alle verkeer afgesloten. Duizenden vaten haring op rl.-ifi Anrlo M Rit I TJoi-ir TVr»*-l.- of-,cl- m,. SCHOONHOVEN. Vee verdronken. Glas fabriek onder water. Grote ravage aan installaties. SLEEWIJK. Toestand zeer kritiek. Alle beschikbare krachten opgeroepen om dijkdoorbraak te voorkomen. Bevol king houdt zich gereed te evacueren. LIKDRECHT. Op grens Giessendam dijk door gat van 50 meter. In Sliedrecnt 1200 huizen onder water. 3000 ha blank. Oude vrouw verdronken. Veel vee omgekomen. Honderden stuks vee bijeengebracht. Er ontbreekt eten en onderdak. Trachten gat in dijk te dich ten, door schip er in te laten zinken. SPAARNDAM. Inwoner onder instorten de voorgevel van zijn huis bedolven. Met linkerbeenbreuk in ziekenhuis opgenomen, der water. STELLENDAM en OUDDORP. Beide plaatsen al voor 4/5 deel onder water. Bewoners van de polders geëvacueerd. TERXEUZEN: Scheldekade onder water. Dijk doorgebroken. Markt een meter onder water. 12 Boerderijen blank. Twee personen vermist. Een kind. ver dronken. TIJVEERHOEK: Vee verdronken. Toe stand Baalhoek kritiek. Kleine Molen- older blank. Binnendijk en Kalverdijlc ritlok. VEERE: Geheel onder water. Straten ka pot gespoeld. Gat in dijk voorlopig ge dicht.. Geen gevaar voor Sint Laurens. Twee hulzen weggespoeld. Twee doden. Militairen werken aan dijk. VLAARDINGEN: Gasolic uit olietank drijft vrij rivier op. Gevaar voor scheepvaart. Brandgevaar niet uitge sloten. VLAAKDIXGEN: Ergste gevreesd. Eerste sluis overspoeld. Spoordijk op enkele plaatsen overspoeld. Kleine rivierboot werd op kade geslingerd. Vele kleine olietanks drijven in het water rond. Kademuren over grote afstanden weg geslagen of verzakt. Sommige straten twee nieter water. VLISSINGEN: De oude binnenstad staat geheel blank. Het water staat op enige plaatsen drie meter hoog. De Jacobs- kerk staat blank. Dijk bij Rammekens doorgebroken. Slulsput volgelopen. Geen gas. Stukken hout uit zee spoelen binnen. Diverse auto's meegespoeld. Waarschijnlijk een dode. VROUWENPOLDER: Kattenpolder onder water. Grootte gaten onbekend. WAARDE: Evacuatie-overweging. WESTFLAKKEE: Vraagt vletten. Matlné kan niet helpen. WESTKAPELLE: Militairen werken aan beschadigde dijk. WEST ZEEUWS-VLA A XDERENGeen overstromingen van betekenis. Geen persoonlijke ongelukken. WILLEMSTAD: Stadje staat blank. Vele mensen kunnen huizen niet uit. WOLPH VERTSDUK: Geëvacueerd. Wa terschap Walsoorden zwaar bescha digd. IJMUIDEN: Alle strandhuizen en con sumptietenten ernstig beschadigd. Vele loggers zijn losgeslagen en in de ha vens afgedreven. Ze liepen ernstige schade op. De kelders van IJmuiden- radio liepen onder. ZAK van ZUID-BEVELAND: Het hevigst getroffen gebied. Evacuatie van Wol- phaertsdijk en Rilland-Bath begonnen. Bij Wolphaertsdijk ongeveer vijfhon derd meter dijk weggeslagen. Minstens zes gezinnen' in nood. Onbereikbaar door stérke stroom. ZANDVOORT: De duinreep langs de ge hele kust is grotendeels weggeslagen. Het wandelpad langs de Noord-boule vard is gedeeltelijk weggeslagen. De reddingspost op het zuidelijke strand is naar beneden gestort. Betonnen roton de aan de Strandweg heeft flinke schade. ZANDVOORT. Zwembad Riclie geheel verdwenen. Wandelpad langs boule vard weggeslagen. Rotonde beschadigd, deel van boulevard hier ontruimd. ZWUNDRECHT. Toestand kritiek. Nood toestand afgekondigd. Aan versterking van dijken wordt gewerkt. Water over Ringdijk geslagen. ZUID-BEIJERLAND. Dijk op 3 plaatsen doorgebroken. Vele arbeiderswoningen en boerderijen ontruimd. Enkele wo ningen ingestort, ZUIDLAND: Omringd door nog rijzend water. Alleen bovendorp droog. Bewo ners naar zolders gevlucht. Velen in levensgevaar. Grootste deel bevolking geëvacueerd. Veel vee vermist. ZIJPE: Bij Sint Maartenszee zijn de dui nen op twee plaatsen over een afstand van veertig meter door het zeewater doorbroken. Er bestaat geen direct ge vaar. Het water staat in een grote duinpan tot 100 meter achter de zee kant. Oorzaken van nationale ramp: Hoge vloed spande samen met storm over breed front Verwachting: koud weer en winterse buien (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 1 Fe.br. De zware storm, die zulke catastrofale gevolgen voor liet land heeft gehad, werd veroorzaakt door een depressie die Vrijdag ten Zuiden van IJsland tot ontwikkeling kwam. Vrijdag middag waren er voor bet eerst tekenen die er op wezen, dat de depressie grotere omvang ging aannemen. Zaterdagmor gen was de storing boven liet Noorden van <Ie Noordzee aangekomen en loeide over Schotland reeds een orkaan met windsnelheden van 120 tot 150 kilometer per uur. In de loop van de (lag werd liet duidelijk dat dit orlcaangebied zich in (le richting van ons land bewoog. Zaterdag middag waarschuwde het K.N.M.I. daa i stoi r gevaarlijk BRUSSEL, 1 Febr. (AP, Reuter) 'n overzicht van (lc overstromingen (lie Wost-Bolgië hebben getroffen kan nog niet worden gegeven. Voor het gehele ordelijke (leel van bet Belgische kust gebied is do noodtoestand afgekondigd. Alle verbindingen met de kuststreek zijn geblokkeerd. Op vele plaatsen zijn dr dij ken doorgebroken. Enkele steden en (lor- )en staan onder water. Tot dusver zijn lerichten binnen gekomen dat 11 perso nen om het leven zijn gekomen. Sinds Zondagmorgen zijn de telefoon- en ande- kabel ver bindingen tussen Nederland België verbroken. Het centrum van de watersnood ligt in de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Antwerpen. Vijf dorpen Baasrode. •monde, Zele, Grimsbergen en Appels staan onder water. In Oostende wer den zes slachtoffers gemeld. De dijken zijn hier bij windsnelheden van 70 t.ot 100 km per uur over een lengte van 200 nieter doorbroken. De gehele stad is overstroomd. Op sommige plaatsen staal het water tot aan de eerste verdieping. BIJ de ze-s slachtoffers zijn er vier die in béd door het water werden verrast. In Antwerpen trad de Schelde buiten haar oevers. De grote tunnel onder de rivier staat onder water. In de haven braken^ zeven dijken door: Het grootste gat is 520 nieter lang .en zes meter diep. Alle Antwerpse droogdokken staan onder water. Een schip dat in een droogdok lag sloeg los en dreef weg. 1-let kwam tot zinken bij een kleine kerk In een dei- voorsteden van de havenstad. I-Iet tele foonnet is bijna geheel vernield. De elec- tricïteitsvoorzlemng in bet grootste deel van de stad is afgesneden. Tot dusver bedraagt liet aantal doden in Antwer pen drie. Men vreest dat vanavond by •pringtlj de toestand kritiek zal worden. Reisverbod Bij Knoekc en Heyst zijn de djjken over een afstand van 300 meter doorge broken. Bij het Zoute is de toestand eveneens ernstig. In Zecbrugge werd de pier ernstig beschadigd. Met reizen naar Je getroffen gebieden is verboden om cis- evacuaties te vergemakkelijken. rn hel geteisterde Oost- en West-Vlaanderen wonen ongeveer drie millloen mensen. Omtrent het aantal geövacueerden is nog liets bekend. Zware stormwinden hebben sok de kustgebieden van NOORD-FRANKRIJK geteisterd. In Galais was de windkracht zo groot dat een 6-tons kraan die niet blokken was vastgezet uit zichzelf ging rij'den. Duinkerken liep gedeeltelijk on der water. Niemand werd gedood of ge wond. In WEST-DUITSLAND hebben zware windrukken en lievige sneeuwval vijf dachtoffers gecist. In Dusseldorp wer den twee personen gedood door een om vallende muur. Bij Grevenbroich werd een auto door de wind opgenomen en te- werden twee motorrijders het slachtof fer van de gladde wegen. De dikste sneeuwlagen werden genoteerd bij Keu len en Wuppertal. Hier en daar 'ligt de sneeuw twee meter dik. (Van onze correspondent) PARIJS, 1 Febr. De regering Rem'- Mayer heeft, vanavond om négen uur bij monde van minister Bidault spontaan twee bataljons Franse genietroepen ter beschikking van liet geteisterde Neder land gesteld. Nederlandse organisaties en verenigingen in Parijs komen verder morgen bijeen om te zien wat er te doen is om de gevolgen van de ramp te ver lichten. Men denkt aan een inzameling ip grote schaal. Dit zijn de twee eerste reacties van nedeleven in Parijs op de berichten van de watersnood, waarvan men hier alleen kennis kon nemen door de radio en het "nige Zondagnvondblad, dat hier uit komt. Frankrijk nam meteen de nodige maatregelen om zijn genietroepen zon- naar men ons verzekerde, marsklaar, De commandant is iemand die Nederland en zijn specifieke problemen op zijn duimp je kent. Hij wacht slechts op het sein uit Den Haag. RANTSOENERING DREIGT Zuinig met stroom (Van onze correspondent) DEN' HAAG, 1 Febr. Nu de cleetri- sclie centrales in Rotterdam en Dor drecht tijdelijk zijn uitgevallen en dc centrales in Geert,ruidenberg, Amsterdam en Veiscn ook bet voorzieningsgebled van Botterram en Dordrecht van stroom zullen moeten voorzien, is vooral voor de provincie Zuid-Holland uiterste zui nigheid met stroom geboden. De kans is groot, dat aan de industrie het verzoek gedaan zal worden bet stroomverbruik le beperken tot 70 percent, misschien zelfs tol «0 pereent van het normale ver- In-nik, 1-Ief uitvallen van de centrales in Rot terdam en Dordrecht is veroorzaakt door het defect raken van de koelinstallaties. Dank zij het koppelnet kan de electrici- teitsvoorziening voorlopig doorgang vin den, Op liet publiek wordt een dringend beroep gedaan om de grootste zuinigheid in acht te nemen. Werken publiek en in dustrie mee. dan zal een rantsoenering van de stroom waarschijnlijk niet nodig zijn. in ieder geval moeten de grote krachtbedi'ljven kunnen blijven doorwer ken. Alle post-, telefoon- en telegraafkanto ren in de getroffen en bedreigde gebie den zullen dag en nacht, open blijven. Aanvankelijk konden Zondagmorgen geen telefoonverbindingen met de Zeeuwse eilanden tot stand worden ge bracht. Later heelt de P.T.T. het telefoon verkeer tussen Rotterdam en Breda, dal Sestoord was. omgeleid over Utrecht en en Bosch. In de namiddag werden ech ter voor Breda en Bergen op Zoom alleen dringende gesprekken toegelaten en voor Zeeland alleen ijlgesprekken. Terneuzen was telefonisch niet te bereiken. Goes had siechts twee inkomende lynen. "in voor zware hoog i\ Dat het zo erg zou worden als we nu weten zal wel niemand hebben kun nen verwachten. De wind nam Zaterdag avond snol toe en bereikte in de eerste uren van Zondag zijn grootste kracht. Nederlandse lichtschepen meldden toen gemiddelde snelheden van 110 tot 115 kilometer per uur. Dit is juist de grens van orkaankracht, De wïncistoten waren veel heviger. Van de meteorologische waarschuwingsstations noteerde Leeu warden de zwaarste windstoot. Deze had een snelheid van 144 kilometer per uur. De druk van een dergelijke stoot op een loodx-echt op de windrichting opgestelde vlakke plaat bedraagt 122 kilogram per vierkante nieter. Op de lichtschepen werden golven van zeven en een halve nieter hoogte waargenomen. Vergelijkingen met. vroegere stormen ionen aan. dat deze storm weliswaar tot de zwaarste behoort, die aan onze kust plegen voor te komen, maar dal hij niet uitzonderlijk was. Kr zijn al eens zwaar dere windstoten waargenomen. Bijvoor- 'neig. op (i November 1021, tijdens de torm die het Mastbos bij Breda verniel- lc. tn. Hock van Holland werden toen windstoten van meer dan 160 kilometer per uur gemeten. Ook dc storm van 1 Maart 19-10 deed. voor die van Zondag niet onder. Dit blijkt teel uit de vernie lingen door de storm boven land, dit toen veel groter waren. Catastrofaal Waarom heeft, juist deze storm dan zulke catastrofale stormvloeden ten ge volge gehad? Op de eerste plaats woed de de storm over de gehele uitgestrekt heid van Je Noordzee: van de Shetland eilanden af tot aan onze kust, waardoor een voortdurend aanzwellende watermas sa naar onze kusten werd gedreven. Ten tweede moet de geweldige, stormvloed, die volgens voorlopige gegevens een hal ve meter hoger was dan ooit eerder is voorgekomen, geweten worden aan (Ie lange tijdsduur gedurende welke de storm over de gehele Noordzee woedde. Van Zaterdagavond zes uur tot Zondag morgen zes mir stonden boven de gehele Noordzee voortdurend windsnelheden van 100 tof 130 kilometer per uur. Dat de vlocdstand in de rampzalige nacht op zich zelf reeds vrij boog was, moet als derde en niet eens als belangrijkste oor zaak worden genoemd. Tn de loop van de Zondagmorgen, toen de depressie via de omgeving van Ham burg Duitsland binnentrok, begon de storm aan de kust iets af te nemen. In het Oosten van het land was de wind toen al geheel gaan liggen. De storm winden hebben koude lucht, die uit de poolstreken afkomstig is, ons land bin nengevoerd. Dit bleek wel in Zuid-Lim burg waar Zondagmorgen een dikke sneeuwlaag lag. We moeten in de ko mende dagen dan ook op koud weer mot winterse buien rekenen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5