POLITIEKE SAMENWERKING BEDREIGD DOOR GESCHIL OVER HUMANISME? Andriessen herkozen als voorzitter K.V.P. Europa niet voldoende bedacht op gemeenschappelijk gevaar GEBREK AAN OFFERZIN Minister Staf belooft overleg met de thuisfronten Romiiie en Stokman op K.V.P.-Partijraad: Engeland beperkt tuinbouw-import K.R.O. moet K.V.P. meer steunen .Past de durf van Schaepman toe op onze tijd '- Romme Donderende ovaties voor Romme en Andriessen Vandaag: MARIA LICHTMIS Fractie-leider van K.V.P. waarschuwt: Internationale partijvorming Modern ziekenhuisbedrijf blijve een charitatieve gemeenschap Adviserende stem van huisarts bij behandeling zijner patiënten «Ie ^oSLsLranP van Maandag 2 Februari 1953 5 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. „Ik waag op dit ogenblik niet te voor spellen of de verschillen van mening (met betrekking tot de beleids lijn van de overheid tegenover het humanisme) tenslotte het politieke beeld van ons land ingrijpend zullen beïnvloeden". Aldus sprak de KVP-fractieleider, prof. Romme, Zaterdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar de KVP-Partijraad vergaderde. Hij zou het diep be treuren, zei hij, als de brede politieke samenwerking niet mogelijk zou blijven. Pater Stokman verklaarde, dat hij een gesprek met minister Staf lieeft gehad, waardoor diens houding ten opzichte van het Humanistisch Thuisfront in een ander licht is komen te staan. De minister van Oorlog is bereid in overleg te treden met de verschillende thuisfronten. Er komt een legerorder, waarin onder andere wordt bepaald, dat de bijeenkomsten van Humanistisch Thuisfront beperkt moeten blijven tot hen, die werkelijk humanist zijn. pater Stokman geenszins gerustgesteld, maar de toon week. toch sterk gun stig af van het antwoord op de vra gen. In een persoonlijk onderhoud met de bewindsman heeft pater Stokman toen nog eens zijn bezwaren uiteengezet. „Eerlijkheidshalve moet ik zeggen: Wij moeten ons wél wachten ir Staf als christenmens of als christen-minister in verdenking te brengen." De minister had gezegd, dat de. bezinningsbijeenkom sten van het Humanistisch Thuisfront Twee gedragslijnen voor overheid Het vraagstuk van het humanisme had opvallend grote belangstelling en een groot deel van de discussies in de Partijraad was er aan besteed- ,Prof. Romme noemde twee gedragslijnen, waaraan de overheid zich moet houden. 1. Zij moet tegenover de burgers tolerant z.'ijn. Zij moet de gewetens vrijheid ontzien. O k voor hen, die niét uit gaan van een persoonlijke God. De overheid moet de practische beleving van die gewetensvrijheid mo gelijk doen zijn. Daarom: de practi sche mogelijkheid van n i e t-godsdien- stige verzorging van humanisten door humanisten. („Godsdienstige verzor ging door een leer, die principieel niet uitgaat van het bestaan van een per- soolijke God. is een ongerijmdheid, die wij niet kunnen aanvaarden.") 2. De overheid moet het waarde verschil erkennen tussen wereldbe schouwingen, die uitgaan van het gods bestaan, en de andere. Daarom moet de humanistische zorg beperkt blijven tot humanisten. („Tot hen, die de geestelijke verzorging uitdrukkelijk alléén wensen in humanistische mi lieu".) Door do verhoogde activiteit van het humanisme heeft de kwestie van de houding van de overheid tegenover deze dv ''ng haar practische intrede gedaan in de arena van onze politiek, zei prof. Romme. Pater Stokman deelde mede, dat er breed overleg is geweest tussen poli tici, theologen en aalmoezeniers over de vraag hoe de zaak politiek behandeld moet worden. Het antwoord van de minister van Oorlog, ir Staff CHU), op do vragen van pater Stokman (over faciliteiten verleend aan het Humanistisch Thuis front) was zeer onbevredigend, aldus pater Stokman. Wat de bewindsman aan de Eerste Kamer heeft geschreven, heeft (Advertentie) De originele Vermouth uit Torino van Fratelii Cora Vermouth zoals (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. De Partijraad van de KVP heeft met 91 van de 98 uifgebrachte stemmen de heer W. J. Andriessen herkozen als voorzitter van de Katholieke Volkspartij. Er werden zeven blanco stemmen uitgebracht. De heer Andriessen was de enige door het Partijbestuur gestelde candidaat. Er waren vanuit de Raad geen tegencandidaten gesteld. Mag. STOKMAN NIET HERKOZEN Als vice-voorzitter werden her kozen prof. dr J. J. Gielen uit Nijmegen, met 88 stemmen te gen 10 op de tweede candidaat, prof. dr F. van der Ven uit Til burg, alsook de heer Chr. Matser, burgemeester van Arnhem, met 54 stemmen tegen 44 op de an dere candidaat, mr dr Ch. van Rooij, burgemeester van Venlo. Als bestuursleden werden gekozen de heren Th. S. J. Hoo(j, C. G. A. Mertens, J. A. Middelhuis, mr P. J. M. Aalberse, P. H. Terwindt, J. J. de Wit, prof. dr L. J. C. Beaufort O.F.M., prof. mr L. G. A. Schlichting en D. Laan, alsook de dames mej. A. H. Nolte, mevr. L. Dings-Hen- drickx en mej. C. Stringa. Kief gekozen werden de candidaten mag. dr S. Stok man G.F.M., mr dr L. de Gou en mej. mr W. M. W. van Lanschot. Van het candidaten-dubbellal prof. mr Schlichting-mr E. M. J. A. Sassen had de laatste schriftelijk doen weten, dat hij „tot zijn leedwezen na ernstige overwe ging tot de slotsom gekomen was, dat de arbeid van partijbestuurder zich niet laat verenigen met d.e verplichtingen, in andere functies reeds aangegaan". De candidatuur van mr Sassen was dus ko men te vervallen. Protest Nederl. kwekers (Van onze correspondent) YENLO, 1 Febr. Het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen heeft de regering gevraagd te protesteren tegen enkele belangrijke invoerbeperkingen, welke Engeland voornemens is toe te passen. Volgens de nieuwe regeling is het, uitgetrokken contingent voor kom kommers te klein om een geregelde han del mogelijk te maken. Vergeleken met vorig jaar is de exportperiode van de bospeen met een week bekort. Boven dien is voor de maand Juli slechts een contingent van 5000 ton tomaten uitge trokken. Dit is 2200 ton minder dan vorig jaar. In kringen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen worden deze maatregelen in strijd met elk begrip voor goede samenwerking genoemd. De nieuwe beperkende maatregelen zijn bij de georganiseerde tuinbouw niet in goede aarde gevallen. Vorig jaar Juli hadden de Engelse kwekers gróte moei lijkheden met de afzetmogelijkheden voor de tomaten. De Nederlandse rege ring heeft toen een accoord met de Engel se overheid gesloten om in het belang van de Engelse telers de invoer van to maten tijdelijk stop te zetten. Tot 4 Augustus zijn daarna nog verschillende beperkingen op de Nederlandse toma ten-export van kracht gebleven. De Ne derlandse tuinders zien in de Engelse invoerbeperkingen een gebrek aan waar dering voor de soepele houding, die de Nederlandse overheid vorig jaar heeft aangenomen. De tuinbouw in Nederland kan deze exportmogelijkheden niet mis sen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen verwacht, dat de Neder landse regering stappen zal ondernemen om de nieuwe invoerregeling alsnog ge wijzigd te krygen. Boer hielp smokkelaars B AA RLE NASSAU, 30 Jan. De doua- ne in Baarle-Nassau heeft de Nederlandse landbouwer S. verdacht van medeplich tigheid aan veesmokkel gearresteerd. De boer wordt er van verdacht koeien die voor smokkel waren bestemd, te hebben gestkld. Wekelijks gaan tientallen smok- keikoeien via het enclavedorp naar Bel gië. Het is echter zeer moeilijk de daders te betrappen. gezien moeten worden als een experi ment. Hij beloofde, dat er een legerorder komt waarin staat dat minderjarigen zonder toestemming van hun ouders niet mogen deelnemen aan de bezinningsbij eenkomsten van het Humanistisch Thuis front. Militairen uit een religieus milieu mogen er nooit heen. De bijeenkomsten zullen alléén bestemd moeten zijn voor militairen, die uitdrukkelijk verklaren, dat zij slechts in humanistisch milieu hun geestelijke verzorging willen heb ben. Tenslotte zullen de aspirant-deelne mers aan de bijeenkomsten van Huma nistisch Thuisfront voortaan de zelfde hiërarchieke weg moeten volgen als de katholieken en protestanten. Pater Stokman bleef zich afvragen of toch niet het Humanistisch Thuisfront nog voor rechten krijgt. Het heeft die voorrechten in ieder geval wel gehad, De katholieke afgevaardigde wilde nu het debat over de begroting van Oorlog in de Eerste Kamer afwachten. „Het is de vraag", aldus partij-voorzit ter Andriessen, „of de regering haar houding nu wezenlijk zal veranderen" en zo dachten ook enkele partijraads afgevaardigden er over. Zij wezen op de contacten tussen Party van de Arbeid KYP wenst Beatrix geluk (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. De Partijraad van de K.V.P. heeft Zaterdag een tele gram gezonden naar Soestdyk om prin ses Beatrix geluk te wensen met haar ijftiende verjaardag. Ernstige bezwaren bleek men van de zijde der Jongerenorganisatie te koeste ren tegen de door het partijbestuur ge stelde candidaten, mr dr L. de Gou en dr A. Knaapen. Als tegen-candidaten wer den gesteld de heren D. Laan, wethou der te Venhuizen, en C. Bastianen, raads lid te Eindhoven. De stemming wees uit, dat op de bestuurscandidaten 32 en 5 en op de tegencandidaten 38 en 16 stem men waren uitgebracht. Herstemming was nodig. Deze leverde het resultaat op, dat de heer Laan met 27 stemmen tegen 22 op dr De Gou, burgemeester van Steenbergen, in het bestuur was ge kozen. Vrouwen-actie Vóór het begin der stemming deed voorzitter Andriessen mededeling van 'ii binnengekomen brief van het Ka tholiek Centrum van de Nederlandse Vrouwenbeweging en van ontvangen ta legrammen van de organisaties der Ka tholieke Arbeidersvrouwen, boerinnen- bonden en van het Katholieke Vrouwen gilde. Hierin werd dank gezegd voor de candidaatstelling van mej. Nolte, „wel ke het vertrouwen in het KVP-bestuur versterkt" en aandrang op de Partij raad uitoefent, de vrouwelijke candi daten mevr. Dings, mej. Nolte en mej. Stringa als bestuursleden te kiezen. De voorzitter maakte bezwaar tegen. deze typische gang van zaken". Hij verklaarde groot respect te hebben voor de standsorganisaties der vrouwen, doch deze dienen zich niet in te laten met personen-politiek, noch de verkiezing van bestuursleden te beïnvloeden. Niet alleen mevr. Van Nispen tot Sevenaer, doch ook de heren Loeffen uit Den Bosch en Bonfrère uit Amsterdam spron- Vragen aan min. Zijlstra over hestellingen van overheid DEN HAAG, 1 Febr. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Beernink (C.H.) heeft minister zyistra geantwoord dat hij geen bezwaar lieeft Legen de be noeming van een bestuurlijk, of ambte lijk vertegenwoordiger der gemeenten in de „commissie overheidsbestellingen". Deze commissie is ingesteld om de minis ter van Economische Zaken te adviseren over de vraag op welke wijze de over heid haar bestellingen zoveel mogelijk bij het Nederlandse bedrijfsleven kan plaat sen .De minister deelde in zijn antwoord tevens mee dat op voordracht van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, de heer B. H. Baank, hoofd van het cen traal Inkoopbureau van de vereniging reeds tot lid van de commissie was be noemd. De minister zal op korte termijn via zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken opnieuw contact over deze kwes tie opnemen met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. I-Iet Tweede-Kamerlid de heer Janssen (KVP) heeft inmiddels over dezelfde commissie nieuwe vragen aan minister Zijlstra gesteld. Hij vraagt of de taak van de commissie niet het best vervuld zal kunnen worden, wanneer het be drijfsleven met een representatieve ver tegenwoordiging aan dit werk kan deel nemen. Hij vraagt dan ook of de minister bereid is de commissie mot een vertegen woordiger uit het bedrijfsleven uit te breiden. gen voor de vrouwelijke candidaten in de bres. De president hield echter, wat de inmenging van buitenaf betreft, voet bij stuk en stelde voor brief en telegram men voor kennisgeving aan te nemen, waarmee de Raad accoord ging. Zowel voorzitter Andriessen als de aanwezige vice-voorzitter prof. Gielen, dankten voor het in hen gestelde ver trouwen. Namens de Partijraad felici teerde de heer Coprai uit Amsterdam de heer Andriessen. Nu deze die zware taak weer op zich heeft genomen, wens te hij hem toe, nog vele jaren de leider van „onze KVP" te mogen zijn. Merk baar ontroerd gaf de heer Andriessen uiting aan zijn erkentelijkheid voor deze sympathiebetuiging. Stemmen op partijraad: (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. „De belangstel ling van de K.R.O. voor de K.V.P. is beneden de maat," stelde de heer Vught uit Den Haag vast op de K.V.P.-Partij- raadsvergadering, welke Vrijdag en Za terdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is gehouden. Aanleiding voor zijn opmerking was een voorstel van de kring Dordrecht om bij het K.R.O.-be stuur aan te dringen op meer zendtijd voor de K.V.P. Het partijbestuur zelf had in verband met dit voorstel ook te kennen gegeven, dat grotere belangstelling van de K.R.O. voor de politiek zeer gewenst is. Hoewel het Dagelijks Bestuur reeds tweemaal heeft gevraagd om een bespreking hier over, is dit buiten de schuld van het bestuur nog steeds niet gebeurd, maar nu zal het er toch van komen. Voorzitter Andriessen wilde overigens de K.R.O. niet gelijk stellen met de V.A.R.A. Het katholieke volksdeel bezit een reeks van organisaties, die beurte lings een broep doen op de K.R.O.. welke bovendien ook aan goodwill bij het algemene luisteraarspubliek heeft te denken. Mr Teulings, (tot aan zijn minister schap vertegenwoordiger van de katho lieke partij in het K.R.O,-bestuur) voerde verzachtende omstandigheden aan. De kring Den Haag vroeg in een voor stel om een duidelijk maatschappijbeeld gezien vanuit de katholieke beginse len. Geen Plan in de socialistische bete kenis van het woord, maar een geschrift, dat richtlijnen zal brengen, die tot het grote publiek spreken. Op aandrang uit de Partijraad zegde voorzitter Andriessen toe, dat het partij bestuur zal overwegen een beroep op het Katholieke Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg te doen om de eerste stappen te zetten waardoor dit verlangen tot werkelijkheid kan wor den. en het humanisme. Een instelling van het NVV heeft gelden verstrekt aan het Humanistisch Verbond. In antwoord op vragen, zei pater Stok man, dat de term „humanisme" Lot ver warring aanleiding geeft. „Wij katho lieken zijn de echte humanisten." Een onthouden van subsidie aan het Huma nistisch Thuisfront zou sterke maat schappelijke agitatie en politieke hetze tot gevolg hebben. „Wij wonen in een gemengde samenleving", verduidelijkte pater Stokman, De minister wil nooit hu manistische verzorgers in het leger zelf toelaten, zoals hij wel de aalmoezeniers en veldpredikers toelaat. 'Van onze speciale verslaggever) UTRECHT1 Febr. „Ik voel men ten volle Schaepman1 s nazaat, wan neer ik vijftig jaren nó zijn dood tob al mijn katholieke landgenoten zeg: past zijn durf, die u leidde uit het diensthuis der mensen, toe op onze tijd. En nikt als een leger uit om hen, die dwalen, binnen te leiden in het diensthuis van den Heer onze God," Met deze woorden besloot prof. Romme zijn rede op de KV P-partijraad. In het begin van zijn toespraak had prof. Romme de redenen opgesomd waarom een brede samenwerking tussen de partijen gewenst is: Om de vrijheden te verdedigen; om verder te kunnen streven naar een christelijk werk- en gezinsleven en om „met onze beginselen door te dringen in al onze medeburgers." Prof. Romme voegde er aan toe: „Ik bedoel daarmee niet, dat wij in de politiek geloofsbekeringen moeten trachten te gaan maken." De KVP kan de PvdA niet zó nabootsen, dat zij stelselmatig electorale wervingspogingen zou moeten ondernemen onder niet-katholieken, „Het zou ons trouwens ook niet lukken", aldus prof. Romme. „Maar wat ons wèl gelukken kan, dat is onze eigen ideeën ingang te doen vinden bij de aanhang van de ander. Het verloren vertrouwen in het christendom bij grote groepen van ons volk moeten wij pogen te herstellen." Bewogen rede van dr Kortenhorst (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. De voorzitter an de Tweede Kamer, dr L. G. Korten horst, heeft in zijn hoedanigheid van lid der K.VJC.-fractie Zaterdag op de .V.P.-Partijraad in een bewogen toe spraak professor Romme gehuldigd. „De leiding van de katholieke politiek is in 'cilige handen. Ik weet namens de frac tie te spreken als ik zeg, dat wij niet al leen vertrouwen in prof. Romme heb ben, maar ook de grootste bewondering voor hem koesteren. Men kan zich geen betere leider wensen." De partijraad on derbrak de toespraak van dr Korten horst tweemaal met applaus en bracht tenslotte prof. Romme een donderende ovatie. „Er zit een grote leemte in het betoog van professor Romme", zo begon dr. Kortenhorst, nadat prof. Romme zijn re de had uitgesproken. „Ik kan de kwestie misschien beter aansnijden, omdat men op mijn leeftijd toch jjeen persoonlijke ambities meer heeft." Er is over gespro ken of de leiding van de fractie wel in goede 'handen is. Sommigen zeggen, dat prof. Romme zo de baas speelt in de fractie. „Voor zo ver ik kan beoordelen", zei dr Korten horst die een 28-jarige ervaring heeft, is de vrijheid van woord en meningsuiting in de fractie nog nooit zo veilig geweest ala bij deze fractievoorzitter." „Het is een boosaardig verhaal, dat andere stemmen in de fractie niet tot hun recht kunnen komen." Prof. Romme zou misschien zelfs willen zeggen, dat hij een lastige en critische fractie heeft, meende dr Kortenhorst. „Wij hebben eerbied en bewondering voor hem en wat isschien meer zegt, wij houden van ?m; van ganser harte." Prof. Romme antwoordde, dat hij „een voudig de verantwoording niet zou kun nen dragen, als we dat hartelijke en in tense overleg in de fractie niet hadden". Hij betitelde dr Kortenhorst als „mijn niet alleen politieke vriend". Aan het slot van de vergadering bezorgde de partijraad ook aan de herkozen voorzit ter Andriessen een ovatie. Ruimer kansen voor emigranten DEN HAAG, 1 Febr. De Canadese regering heeft besloten tot een belang rijke verruiming iu de emigratiemoge lijkheden voor niet-agrariërs. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeenge komen, dat een even groot aantal gezin nen en alleenreizenden niet-agrariërs zal mogen vertrekken als er agrarische „een heden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie-aanvragen van niet-agra riërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ont vingen. Er zijn in 1951 en in 1952 zovele aan vragen voor emigratie naar Canada inge diend, welke moesten blijven wachten, dat hun aantal vooralsnog voldoende is om een vrijwel volledig gebruik van de ":euwe mogelijkheden te maken. De emigratie van hen, dïo naaste bloedverwanten in Canada hebben, die als „sponsor" optreden, gaat op de ge bruikelijke wijze door. Het aantal agrarische emigranten, dat naar Canada kan vertrekken, is onbeperkt. Vertrek in 1953 kan echter alleen nog worden gegarandeerd aan hen, die zich zo spoe dig mogelijk aanmelden. Van de nïet- agrarische emigranten die onder de „een op een"-rege!ing emigreren verwacht de Canadese regering, die hen in een werk kring zal plaatsen, dat zij met- grote nauwgezetheid in Canada zullen aanko- Mr VAN REENEN GEVOLM. MINISTER DEN HAAG, 1 Febr. Bij Koninklijk Be sluit is jhr mr G. C. J. van Reenen, adviseur voor protocollaire zaken bij het ministerie van Buitenlandse Baken de persoonlijke titol van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis- verleend. men op het tijdstip dat door haar 1 aangegeven. Het bezit van werk gevers- en huisvestingsverklaring geeft geen voorrang, noch grotere zekerheid over aanvaarding. De aanmeldingskantoren zijn in het be zit van alle gegevens omtrent de beroe pen, welke aanvaard worden, de ver eiste tijdstippen van aankomst en andere ij zonderheden van de regeling. (Advertentie) 'Transatlantische telegrammen NEW YORK. 1 Februari CANDIDAAT-GE7.ANT CHARLES EOHLEN wordt genoemd als ern stig candiJ*>at voor de functie v.in ambas sadeur van de Verenigde Staten bij het Kremlin. Bohten is adviseur van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken en deskundig in Sovjet-Russische aangelegen heden. LEWIS PRESIDENT JOHN LEWIS is herkozen als president van het vakverbond der mijnwerkers „United Mineworkers". Zijn nieuwe ambtsperiode loopt óver vier jaar af. Hij kreeg 294.263 stemmen van de 400.000. ONTDEKKING VAN MCCARTHY SENATOR MCCARTHY beweert een „zeer verontrustende en schandalige toestand" te hebben ontdekt bij het Bureau voor de We derzijdse Hulpverlening. Hij noemde een speciaal geval, waarbij ten behoeve van de herbewapening, in het buitenland een hoe veelheid koper werd gekocht tegen prijzen, die twee tot driemaal hoger waren dan de normale marktprijs. HOE MEER ZIELEN DE BEVOLKING van de wereld groeit snel. Zij zal in 1980 naar schatting drie tot drie en een half milliard zielen groot zijn. In 1950 bedroeg zij twee milliard 406 millioen zielen. Zo luidt de conclusie van een speciale commissie van deskundigen van de UNO. Opdracht van Jezus in de tempel FANDAAG herdenkt de Kerk het feit, dat Jezus in de tempel aan God werd opgedragen. Volgens de Joodse wet moest de moeder op de 40e dag na de geboorte van het eerst geboren jongetje naar de tempel gaan om het kind aan God ten offer aan te bieden. Nadat de moeder het kindje tegen een bepaalde prijs had terugge kocht, sprak de Joodse priestereen gebed over haar uit, waarna zij we derom rein was. Volgens de reisbeschrijving van de vrome pelgrim Aetherie of Silvia uit Zuid-Gallië ken den de Jerusalemse christenen deze feestdag reeds in de vierde eeuw. Het misformulier be weegt zich bijna geheel rondom de 'geschiedkun dige gebeurtenis van deze 40e dag na Christus' Geboortefeest, terwijl in het bijzonder de aan Simeon bewezen gunst naar voren komt. Hoe wel het feest in het Romeinse missaal officieel als Maria's Zuivering staat aangegeven, spreekt men in Neder land van Maria Lichtmis. Deze bena ming is ontstaan, omdat men sinds de 5e eeuw een processie met gewijde kaarsen aan het hoogheilige Offer liet voorafgaan. Deze processie kende men te Jeruzalem reeds in het jaar 450 en werd nog in diezelfde eeuw door de Romeinse Moederkerk overgenomen. Men had er in de eeuwige stad de bedoeling mee om de twee hei dense reinigingsfeesten ter ere van de afgoden Lupercus en Februus te verchristelijken. De gelovigen kwa men daartoe in de kerk van Sint Adrianus, een marteaar uit Nicome- IN HET VOETSPOOR DER MOEDERKERK dië. bijeen. Deze basiliek was niet an ders dan de oude aula van de Ro meinse senaat, welke onder paus Ho- norius I (625638) voor de christe lijke eredienst werd ingericht. Van uit Byzantium, het latere Constan- tinopeï en het tegenwoordige Istan- boel, bracht men enkele reliquieën van de bloedgetuige Adrianus naar Rome. Deze overblijfselen werden in de tot basiliek omgebouwde aula on dergebracht. De heilige Adrianus ge noot namelijk evenals zijn echtge note Natalia gedurende de Middel eeuwen een zeer grote verering, niet slechts bij de Oosterlingen, doch even zeer bij de Latijnen. Vanuit zijn basi liek op het Forum Romanum de beroemde Romeinse markt trok men in processie naar de Maria Maggiore- kerk, waar het hei lig Offer werd ge vierd. De wijding der kaar sen ging oorspronke lijk niet direct aan de processie vooraf, doch werd eerst in de 10e eeuw aan de plechtig heden toegevoegd. Zij had plaats in het voormalige Secretariaat van de Ro meinse senaat, dat door de christenen tot een bedehuis ter ere van de heilige Marti na was omgebouwd. Van dit bedehuis uit ging de Paus na de wijding der kaarsen blootvoets naar de nabij gelegen Adria- nuskerk. Terwijl men dan de gewijde kaar sen brandend in de hand droeg, trok men te voet naar de Maria Maggiore voor de viering van de statiemis. De gebeden, die de kaarsenwijding vergezellen, zijn vijf in getal en wijzen naar het feest, dat wij he den vieren, alsook naar de processie die wordt gehouden. Op voorbede van Maria smeekt de Moederkerk tal van zegeningen en genaden af voor hen, die de gewijde kaarsen zullen gebruiken. Daarom dient men de kaarsen mee naar huis te nemen en ze op een kandelaar te plaatsen, opdat men ze in moeilijke omstandigheden, bij bekoringen alsook bij belangrijke gebeur tenissen kan ontsteken. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 1 Febr. „Het is niet waar, dat wij in Europa vol doende bedacht zijn op het ge meenschappelijk gevaar". Zo sprak prof. Romme Zaterdag toen hij op de KVP-Partijraad een overzicht gaf van de politieke toe stand. „Ik mag niet verhelen, dat de zaak van onze verdediging in geallieerd verband, mij in dubbel opzicht met zorg vervuld". Er blij ven berichten komen over plan nen om op Frankrijk terug te vallen, als een Russische aanval begint. Bovendien zijn er moei lijkheden bij het tot stand komen van de Europese Defensie Ge meenschap. „Het mangelt ons zowel aan deze als aan gene zijde van de oceaan aan of ferzin en aan de daaruit voortvloeiende kracht van saamhorigheid", zei de ka tholieke fractieleider. Hij wilde geen pa niek zaaien, maar een plotselinge schok zou aanleiding kunnen worden tot pa niek. Daarom gaf prof. Romme uiting aan zijn bezorgdheid. Het gemeenschappelijk gevaar neemt, niet de voornaamste plaats In bij de overwegingen van de mensen. Er is een neiging om aan prettiger dingen te denken. „Wij zijn alweer gewend ge raakt aan de oorlog in Korea. Maar het gevaar bl(jft. Wij mogen niet verslap pen in waakzaamheid." Aldus prof. Rom me. Aan de politieke eenwording wordt moeizaam gewerkt. Bij die opbouw moet worden voorkomen, dat een internatio naal dirigisme de overhand krijgt. „Het gevaar van het dirigisme onderkent men soms minder naarmate het meer drer Wetenschappelijke bijeenkomst Thjmgenootschap: Zielzorg invloedrijke factor op ziekteproces (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, 1 Febr. Een ziekenhuis is geen pleeghuis, geen gebouw waar zonder meer ernstige zieken verzorgd worden, maar een modern instituut van cle medische wetenschap om een hoog- specialistische behandeling te bieden aan hen die dit behoevendaardoor is het ook een centrum geworden van specialis- lenvorming, verpleegstersvorming, en van wetenschapsbeoefening zelf. Het ka tholieke ziekenhuis is dit niet minder; het is meer: dit moderne instituut moet doortrokken zijn van de goddelijke deugd van bovennatuurlijke liefde, niet van een menselijke, maar van de godde lijke charitas, die de apostolaatsgeaachle het Thijm- ■higmg van katho lieke wetenschapsmensen, "lieeft Zater dag in de aula van het Tilburgs'conser vatorium het ziekenhuis onder de loupe genomen. Zij deed dit op deze wijze. Er lijke '>i zich sluit. De meqiscne afdeling ;enootschap, de verei waren zes inleiders achtereen, maar iedere inleider sprak niet meer dan één kwartier, zodat zij zonder franje zeiden wat zij te zeggen hadden, alleen' maar de grijpende kern van de zaak. De theoloog dr Trooster betoogde, dat gezondheidszorg nóch zielzorg, nóch re paratie van een organisme is maar in dringende mensverzorging. Het katho lieke ziekenhuis moet een' centrum zijn van christelijke beroepsuitoefening. Monopolie-positie Economisch heeft liet ziekenhuis een sterke monopolie-positie, aldus de socio loog prof. Heere in zijn inleiding over cle plaats van het ziekenhuis in onze samen leving. In de meeste steden is er maar één ziekenhuis of één per levensovertui ging. Men is erop aangewezen. Bovendien gaat het om gezondheid en vaak om le ven, zodat men gedwongen is er gebruik van te maken. V erambtel ij king en be- roepsprestlge dreigen de kosten op te voeren boven het economisch mogelijke, kosten die te zwaar drukken op zieken fondsen en vooral op de middengroepen, die er door geruïneerd kunnen worden, wat het vertrouwen der bevolking in de ziekenhuizen schokt. Een beroepsethiek die zich ook uitstrekt over de economi sche gevolgen van de patiënt is dringend nodig. De ontzettende uitbreiding van het liekenhuisapparaat en de poliklinieken dreigen de mens tot een geval te maken, zowel de patiënten als do leden van het personel. Tegen deze verzakelijking van liet samenleven, dat overal optreedt, is ook overal reactie. Bedrijven, hotels, scholen zijn er op uit door groepsvor ming en sociaal deskundige de verhou dingen weer te vermenselijken, de sfeer te verhuisciykcn. Dit dient ook in de ziekenhuizen te gebeuren. Prof. Helve dacht aan een sociale verpleegster als gastvrouw in de wachtkamer, aan een verpleegstersmoeder en dergelijke. Geen improvisatie De psycholoog, drs Van Susante, wees er op. dat de betiteling van het zieken huis als „bedryf naar klinkt maar er is aan een modern stadsziekenhuis tussen de 500 en 1000 man personeel verbonden: medische afdeling, verpleegafdeling, huis houdelijke afdeling. Van dit gehele 1 soneel een goedwerkend team te maken kan men niét meer aan de improvisatie overlaten, maar moet zelfs deskundig geschieden. Doch door iemand die erin staat en het personeel activeert om zelf hun meest werkdadige samenwerking en de bbeste afstemming van deze samen werking op de noden van de patiënt te vinden. Hierbij heeft men rekening te Het nieuwe Europa moet in christelijke geest worden opgetrokken. In antwoord op vragen deelde het lid van de Tweede Kamer, mej. dr Klompé mee, dat er binnenkort misschien (als de betrokken partijen het willen) een in ternationale conferentie zal worden ge houden, waarop christelijke Europese partijen zullen proberen enkele program- mnten op te stellen. Dat zou het begin :unnen zijn van een Europese partij vorming. 'ar tij raad applaudisseerde, toen prof. Romme de benoeming van mej. De Waal tot staatssecretaris ter sprake bracht. Op zakelijke gronden moet het rouwelijke element in de politiek ver- velkomd worden, zei hij. Prof. Romme hoopt, dat mej. De Waal haar taak zó zal vervullen, dat men het deelnemen van een vrouw aan het regeringswerk ge- oon gaat vinden. Prof. Romme herinnerde aan de waar schuwing, die hij in de Tweede Kamer heeft laten horen voor het geval de re gering tekort zou schieten in de gezins politiek en hij deed nog eens een vurig beroep op de regering haar werkgelegen- heidspolitiek te ontvouwen. „Deze zaak schreeuwt om afdoening." Er zijn stof felijke. maar ook zedelijke waarden mee gemoeid. Het Tweede-Kamerlid Janssen zei dat openbare werken liun nut kunnen heb- houden met het feit, dat de verpleegster vaak net zo goed haar persoonlyke moei lijkheden heeft als tie patiënt en dat deze het werk doorkruisen, dat er tal van wrijvingspunten liggen tussen medici en verpleging, tussen verpleging en keuken, tussen deze en huiswerksters. Drs Van Susante gaf een technisch overzicht langs welke weg dit opgelost kan wor den, opdat de patiënt de hoogst moeg- lijke baat van het ziekenhuis zou hebben. Het ziekenhuis kan niet buiten een vaste staf van specialisten, maar de specialisatie gaat zover, dat men reeds van deelspeclallsten moet spreken. Hierin schuilt een ernstig ge vaar, omdat 'de patiënt als mens dan zo ge makkelijk over het hoofd wordt gezien, al dus het betoog van dr Stolte, die als zieken huisdirecteur sprak over de specialisten m het ziekenhuis. Stafwerk is eerste vereiste ge worden. De huidige specialist is pas goed als hij goed kan samenwerken. Zt1 zijn echter geen employé's van het ziekenhuis. Dit moet hen alle kansen bieden om in hun persoonlijke verhouding tot patiënt al het mogelijke te doen en te proberen om hen ie genezen Dr Stolte was ook geen voorstander %an gespecia liseerde ziekenhuizen, omda* in de mens zo- •eel afwijkingen samen kunnen hangen en „lt elkaar vom-t kunnen komen, dat elk zie henhuis all-round verzorging zou kunnen bie den. Liever zag hij gespecialiseerde afdelingen De huisarts dr Festen kwalificeerde het onderwerp ziekenhuishuisarts als een pijnlijk vraagstuk! De huisarts is uit bét ziekenhuis volkomen verdron- ;en. Zo hij bij zijn patiënt komt, komt lij als vrïend', in de behandeling heeft hij niets te vertellen. Soms wordt hij er als dwarskijker weggekeken. Toch is hij de gezinsarts, de vertrouwensman. Hij weet veel meer van het leven van de latiënt, waarin de ziekte zich plaatst. rolgens dr Festen moest de huisarts al tijd beslissen over de opname. Hij weet oï de zieke thuis verpleegd kan wor den of niet, hij weet of opname niet ge wenst kan zijn alleen al om een gods dienstige reden. Bovendien heeft de pa tiënt in het ziekenhuis geen vrijheid van dokterskeuze. De zieke vertelt ge makkelijk meer aan zijn huisarts, ter wijl deze een beter totaalbeeld heeft. ben voor het bevorderen van werkgele genheid op lange termijn. De financiële deskundige van de K.V.P -fractie, de heer Lucas, vond het een gelukwens waard, dat Nederland het in ieder geval vol gens de Amerikanen kan stellen zon der economische Amerikaanse hulp. Over het nieuwe kabinet zei prof, Rom me: „Persoonlijk ben ik iets tevredener over de plaats, die de katholieken in het kabinet innemen dan over de plaats van de katholieken in de uitslag van de ver kiezingen". Prof. Romme weet niet waar om minister Suurhoff vindt, dat er geen nieuwe staatssecretaris voor de Volks gezondheid moet worden benoemd. Plet is de vraag of dit een juiste houding is. Klagers over het overwicht van West- Nederland in de politiek beantwoordde prof. Romme met de opmerking, dat de meerderheid van de K.V.P.-Tweede- Kamerleden niet in „de Hollanden" woont. Hij was het eens met de klacht, dat de katholieke volksvertegenwoordi gers wat te weinig schriftelijke vragen stellen, maar hij was bepaald niet bereid om meer in het algemeen een „mea cul pa" te spreken, zoals één partïjraadslid vroeg. „Er zijn fouten gemaakt", gaf prof. Romme toe. „De critiek kenmerkte zich echter door een buitengewone vaag heid". (Advertentie) l)d«n. U gevoelt zich echter g verkwikt ne 't gebruik ven 'GEBISMUREERD MAGNESIUM I goede «pijsvertering, i Apotheken en Droglt. ieder- en iebletvorm. Hij' dient dus ingeschakeld te worden by het bepalen van de behandeling; wat ook gezond is voor hem omdat hij dan telkens met de nieuwste geneeswijze in aanraking komt. Hij kan natuurlijk zijn zieken niet zelfstandig behandelen in het ziekenhuis, dan zou men er een pleeghuis van maken. Ook bij het ont slag is de huisarts nodig. Soms is een terugkomst-thuis zo snel mogelijk ge wenst, soms een langduriger verblijf !n het ziekenhuis. Dat ligt aan de sociale omgeving en het type mens. welke hij alleen goed kent. Zie lzorgcentrum Rector Sanders noemde de kerkelijke zorg over de ziekenhuizen drievoudig. De Kerk neemt eerstens deel aan het bestuur der katholieke ziekenhuizen. Hiertegen is veel weerstand, want. zegt men. het eist als be handelingscentrum een deskundig bestuur en geen bisschoppelijk. Accoord. zegt rector San ders. maar zij zijn veelal kerkelijk eigendom en -kerkelijk instituut. Daarom moet in het deskundig lekenbestuur de bisschoppelijke commissaris aanwezig blijven en zijn hoofd taak zal zijn dit zo economisch denkend be stuur christelijk te inspireren. Dan heeft de rector van het ziekenhuis de zielzorg over de werkgemeenschap van liet ziekenhuis: over de artsen in functie, die hij op punt van moraal moet kunnen Inlichten en voorlichten, vooral begeesteren en tip9 tot correctie durven ge ven: hij hoort Immers wat de anderen over de dokters zeggen en denken. Hü heeft de ziel zorg over de religieuzen en hen te begees teren voor de idee dat zij als actieve congre gaties zijn: het sociale werk van de Kerk. De zielzorg tenslotte voor de verpleegsters, voor al de vorming der lekenverplpegsters die heden absoluut onvoldoende is. Niet minder moeilijk is tegenwoordig de groep van de dienstmeisjes, omdat men graag in het zie kenhuis onderbrengt, waar men in het leven eigenlijk geen raad mee weet. Het belang rijkste van alles is de zielzorg over de pa-., tiënt. waar rector Christus is die de lijdend* mens ontmoet, de mens die. weg uit zijn vertrouwde kringen, teruggevallen is op ziin bestaansnood. Deze mens komt dan dikwijl# open te staan voor de verlossende daad van het sacrament. Als voorbeeld gaf rector San ders Parijs waar 95 percent van de zieken- huisoatiënten en Wenen waar 98 percent van de patiënten de vrede met Christus In de Kerk terugvinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3