VIJFTIEN TOT TWINTIG DODEN IN DORP 5s GRAVENDEEL In Maassluis was vloed hoger dan in rampjaar 1894 Molendijkers weiden op bed verrast Boeren wensten niet geëvacueerd te worden Brand in fabriek Rotterdam redt eilanders Mobilisatie van alle strijdkrachten OP TEXEL 4 DODEN; Eendrachtpolder verloren Verklaringen van autoriteiten Minister Witte: Herbouw op topsnelheid aanpakken Speciale regeling op komst NOOD IN VIER PLAATSEN Dorpen in de Langstraat werden bedreigd Vijftienhonderd huizen in het water VROUW VERDRONKEN, DRIE HUIZEN INGESTORT «3e ^olïtsltranl va<i Maandag 2 Februari 1953 (Van onze speciale verslaggever) 'S-GRAVENDEEL, 1 Februari Vijftien tot twintig personen zijn vannacht in 's-Gravendeel ten Zuidwesten van Dordrecht ver dronken. Het gebeurde binnen een kwartier. Omstreeks half vijf brak het water de Molendijk op drie plaatsen en sleurde daarbij tien huisjes mee, alsof ze van zand gebouwd waren. Toen was het lot van 's-Gravendeel bezegeld. Tot aan de zolderverdiepingen der huizen overspoelde het slijkbruine water het dorp. En met 's-Gravendeel kwam het overgrote deel van de Hoeksewaard blank te staan. De kilometers lange Strijenschedijk waar het water gelukkig niet kon komen werd de vluchtheuvel voor eenieder die zich zelf in vei ligheid kon stellen. Daar verblijven nu de bewoners en het vee van 's-Gravendeel en de boeren van Strijen met hun have. Van het dorpje Strijen uit zijn tiental len militairen bijgestaan door grote groe- Sen E.H.B.O.-ers, afkomstig uit Dordt, otterdam en zelfs Den Haag, met am- phibie-voertuigen aan het werk geweest om de geïsoleerde boerengezinnen op te halen. De betrekkelijk smalle dijk is nn overladen met hopeloze mensen en hon derden stuks vee. Nog erger dan het gie ren van de storm was bet geloei der koeien, die niet gemolken werden. Scha pen, kippen en alle mogelijke soorten kleinvee krioelden over de dijk, maar niemand lette meer op de dieren. In 's-Gravendeel weet men nog met hoeveel mensen precies het leven heb ben verloren. Zeker is thans dat het getal tussen de 15 en 20 ligt. Aanvanke lijk waande men meer bewoners ver loren, doch in de loop van de dag w er- den nog vele vermisten teruggevonden. Velen van hen waren wel door het water verrast en hadden zelfs in het water gelegen, maar haddèn in de loop van de ochtend toch weer kans gezien om een droge plek te bereiken. Pas wanneer de burgemeester appèl onder de 5600 be woners heeft kunnen houden zal men met zekerheid weten hoeveel doden te betreuren zijn. Het dorp dat onder de rook van Dordrecht Ügt is verschrikkelijk bescha digd. Vanaf Puttershoek kwam reeds het water opzetten en toen het springtij en de storm op z'n hevigst waren liepen de uiterwaarden geheel vol. Al direct wer den vier kleine huisjes meegezogen door het water maar men wist te vertellen dat de bewoners door de hevigheid van het weer reeds vroeg het hazenpad had den gekozen. Toen over de uiterwaarden heen richtte storm en water alle kracht op de Molendijk, waar aanvankelijk het water overheen sloeg. Dit bleek echter catastrofaal te zijn, omdat daardoor grote stukken uit de dijk geslagen werden. Omstreeks half vijf brak even voorbij de molen op drie ver schillende plekken de dijk door. De huis jes die er op stonden werden meege sleurd of volkomen in elkaar geschoven. De ramp kwam zo onverwachts, dat zelfs een aantal mensen nog in hun bed lagen toen de dijk doorbrak. Een bewoner was zijn buren aan het waarschuwen voor het naderende gevaar, toen zijn huis door het water werd meegenome.n. Zijn vrouw en drie kinderen kwamen in de golven om. Het wegdek is bijna geheel vernield en de landerijen, opstal len en broeikassen die er staan zijn een prooi geworden voor het water. Ver ondersteld wordt dat de helft van de vee stapel verdronken is. Er is geen gas. electriciteit of drinkwater. De boeren van 's-Gravendeel, die hun vee op de Strijenschedijk konden bren gen. moesten hun koeien melken tussen de eindeloze colonnes van particuliere auto's en vrachtwagens, welke de Kil (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 1 Febr. In Zuid-Hol land is de toestand op de eilanden wan hopig. Van alle eilanden zijn de dijken ofwel totaal overspoeld ofwel op meer dan een plaats gebroken. Alle polders zijn vrijwel onafzienbare binnenmeren geworden. De oversroomdc dorpen zijn slechts bereikbaar met vaartuigen, welke in steeds groter aantal op opleggers wor den aangevoerd. De smalle wegen, welke als tere aders door het grauwe water lopen, worden door het in eindeloze stromen voort- schuivende verkeer en het steeds weg vretende water zwaar op de proef ge steld. Uit Rotterdam werden enorme hoe veelheden voertuigen gezonden, va riërend van autobussen tot de kleinste auto's. Via de enkele spaarzame toe gangswegen stroomden de wagens de eilanden op. Vanavond laat waren ongeveer al dui zend bewoners van Zuid-Holland in de verwarmde Ahoyhal bij elkaar. Daar werd pas voor het eerst bekend, dat er inderdaad naar menselijke bereke ning nogal wat slachtoffers moeten zijn gevallen. Van de familie Van Eersel uit Zuidland is een baby van vijf maanden verdronkeD. Van de familie Wolters uit dezelfde gemeente worden man, vrouw en drie van de elf kinderen ver mist. met het veer waren overgestoken om evacuó's te halen, maar de boeren wilden niet weg. Noch die uit 's-Gravendeel, noch de bewoners van Strijen en omge ving wilden hun huis en goed in de steek laten. Doch toen de duisternis be gon te vallen steeg de angst voor een nieuwe nacht vol verschrikkingen waar door velen alsnog probeerden om In Dor drecht en Rotterdam een onderkomen te zoeken. Bij alle rampspoed werd 's-Gravendeel nog opgeschrikt door een hevige brand, die uitbrak in de glasfabriek van de Gebr. Visser aan de Strijenschedijk. De brandweer was reeds elders bezig men sen uit moeilijke posities te helpen, zo dat het enige tijd in beslag nam voordat zij de brandhaard kon bereiken. Toen was het feit eigenlijk al beslecht en de brandweer had er de handen vol aan om te voorkomen dat de kleine huisjes die tegen de grote fabriek geleund stonden te beschermen. De brand heeft vele uren geduurd en dit alles speelde zich af aan de Strijensche dijk waar verschrikkelijk druk verkeer was zodat voortdurend opstoppingen ont stonden, Triest was ook dat in de nacht een grote vlasschuur door het water was opengebroken. De bundels vlas drijven nu bij honderden tussen de gehavende huizen. Het vlas zit ook in de bomen, waar men kan zien hoe hoog het water wel was gestegen. In de loop van de avond kreeg de burgemeester van 's-Gravendeel via de radio bericht zich in verbinding te stel len met de burgemeester van Hilversum waar helpers en reddingsmaterieel klaar staan. 's-Gravendeel heeft geen andere erbinding dan het stoomveer, waarvan de vakkundige schippers handenvol werk hebben om het veer regelmatig tussen de beide oevers te laten varen. Bij het vallen van de avond keerden veie particuliere auto's uit Stryen en "s-Gravendeel onverrichterzake terug.' Zy wérden over het veer bij Sliedrecht echter vastgehouden met het verzoek te blijven wachten op de evacué's die nog zouden komen. Vandaar zouden de ge troffen mensen naar rustiger gebieden diep in het land worden gebracht. Onder territoriaal - /el: Honderdduizend man op hulp geconcentreerd (Van onze correspondent) DEN HAAG, 1 Febr. Met een be slissing van de regering in de vroege, ochtend van deze Zondag genomen, kwa men alle strijdkrachten in werkelijke dienst, bij land-, zee- en luchtmacht ter beschikking van de territoriaal bevelheb ber in Nederland, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Deze was hier door in staat ongeveer honderdduizend militairen ter beschikking te stellen van het burgerlijk gezag, ter assistentie in de noodgebieden. Het. was de eerste maal in de na-oorlogse geschiedenis van het Nederlandse leger, dat het totale bevel door de territoriaal bevelhebber werd gevoerd. De militaire hnlp Averd op het hoogste niveau gecombineerd door de territoriaal bevelhebber en het hoofd van de RyksAvatcrstaat. Nadat in het radio-nieuAvs van acht uur een oproep Avas uitgegaan voor alle militairen behorende tot de Derde Mili taire Afdeling (Zuid-Nederland) en daar- na de algemene oproep van de Chef Ge nerale Staf om half tien volgde Avas het A'oltallige Nederlandse leger in zijn hui dige sterkte mobiel. De soldaten in de kazernes werden geconsigneerd, de ver lofgangers ijlden van de ontbijttafel of uit de kerk naar station of bushalte op weg naar hun legerplaatsen. De garni zoenen welke het dichtst bij de noodge bieden liggen werden het eerst ingescha keld, op de Veluwe en de andere verderaf gelegen kazernes. Avaehten de mannen kaartend en sjoelbakkend op het moment, dat ook hun hulp zal wor den geA'raagd, Hulp. die eerst dan doeltreffend kan worden gegeven, als een overzicht \ran de ramn is verkregen en alle noodlijden de plaatsen zijn geiocaliseerd. Voor zo ver hedenavond bekend was Avaren troe- !ien uit Breda, Den Bosch, Geertruiden- ierg. Oirschot. en Roozendaal ingezet bij Willemstad, eenheden A'an de Ko ninklijke Marine zijn op Walcheren, Ma rine-strijdkrachten uit Rotterdam trok ken naar Middel harnis en Stellendam, troepen uit Den Haag. Utrecht en Schoonhoven Averden ingezet in Ouder kerk aan de IJsel, A'liegtuigen wier pen rubberboten af boven Goeree, een helicopter maakte een verkennings vlucht, er zijn troepen gezonden naar Stolwijk. Moordrecht, Capelle aan de IJsel, Nieuwerkerk en Gouderak. Van ilitaire hospitaal „Oog in. Al" Stolwijk, gesloten. Met gemeente geheel is af- verschillende troepen Grote boerderijen verzwolgen (Van onze correspondent) DEN BURG, 1 Febr. Van de Wad deneilanden is Texel niet alleen het zwaarst getroffen, maar hier zijn ook vier mensenlevens te belreuren. Zij zijn het slachtoffer van het jammerlijk ver geefse reddingswerk tot behoud van de polder „l)e Eendracht". Onder de vier verongelukten is dc 62-jarige smid J- IJkma uit De Waal, die zich nog kras genoeg achtte om bijstand te verlenen aan de bedreigde zeeAvering. Met de andere verongelukten maakte hij deel uit a an een reddingsexpeditie, welke per autobus naar de bedreigde dijk snelde. De bus werd juist door de dijkdoorbraak achterhaald en gegrepen door het water. Het voertuig spoelde onmiddellijk weg. Vier der inzittenden wisten zich niet te redden. Een veehou der. J. van Striem die met zijn personen auto juist achter de bus opreed, kon zich zwemmende in veiligheid brengen. Zijn grote boerderij „Zeeburg" is ech- r door het water verzwolgen. De boer derij „Fortuin" Averd eveneens verwoest. De gehele polder „De Eendracht" is ondergelopen en zal opnieuw moeten vorden ingedijkt. Bij De Cocksdorp worden, in de buurt .an het nieuwe Avatergemaal, met be tonnen blokken de gevaarlijkste plaat sen versterkt in de zeedijk van de Eïer- landse polder (N. W. Texel), de groot ste van het eiland. De vooruitzichten, die aanvakelijk somber waren, Averden in de avond niet al te slecht ge noemd. ZoAvel de kleine dijk tussen de Eierlandse polder en de ondergelopen Eendrachtspolder, als die tussen de in het midden gelegen Noordpolder en de Eendrachtspolder, worden met tAveehon- derd man nog voortdurend versterkt. Men acht het grootste gevaar geweken. In het Zuiden is de toestand minder ernstig geweest omdat fort „De Schans", waar enige malen een doorbraak heeft gedreigd, aan de luwe kant A'an het eiland is gelegen. Volgens de laatste niet bevestigde berichten zou het gevaar daar zijn bedwongen. Het dorp De. Koog wordt geëvacueerd. Bij deze plaats, die zelf veilig is, zijn stukken duinen door de golven wegge slagen. Op TERSCHELLING hebben de dijken zich goed gehouden, behoudens een klei ne duindoorbraak aan de Noordzeekant bij paal 19 die spoedig Avas bedwongen. Tussen 22 en 01 uur waren de telefoon- •bindingen verbroken.. Aan de haven kant A'an West-Terschelling zijn de kel ders volgelopen en kA\'am het water tot veertig cm hoog in de kamers. Op AMELAND is hotel Steirvoorte te Nes tengevolge van de storm in zee ge stort. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Amelanders, die onmiddellijk alle pogingen in het Averk stelden nog iets A'an de inboedel te red den. konden niets uitrichten. GETEISTERD GEBIED, 1 Febr. - In de overstroomde dan wel bedreigde gebieden troffen wij een aantal officiële personen aan. Zij verklaarden het volgen de: Mr ALGERA, minister van Verkeer en Waterstaat, na zijn bezoek aan Dor drecht: „Hoewel de materiële schade nog niet is te overzien, staat wel vast dat zij zowel voor particulieren als overheid zeer érnstig zal zijn. Alles Avordt gedaan om de hulpverlening onder ae gegeven omstandigheden zo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Een grote moeilijkheid hierbij is het uitvallen van de verbindingen"'. De mi nister was zeer onder deindruk, A'ooral ook omdat verscheidene personen bij •eddingswerk het leven hebben loren. Lr MARIS, directeur-generaal van Rijkswaterstaat: „Het staat reeds vast, dat de waterstanden belangrijk hoger zijn geweest dan bij de stormvloed van 1910. Een geluk blijkt- het nu, dat de Waterstaat van oudsher gedecen traliseerd optreedt; op die manier kunnen de plaatselijke waterstaats- mensen direct de eerst noodzakelijke maatregelen treffen. Een opdracht van de centrale instantie is daartoe niet nodig". MINISTER BEEL (in Halsteren): „Een nationale ramp; wij zullen alles in het Averk stellen om de gevolgen te leni gen. Maar eerst, moeten de mensen uit de geïsoleerde boerderijen worden ge red." MINISTER WITTE (in Halsteren): „Voor de verwoeste panden zal zo snel mogelijk bouwvolume ter beschikking worden gesteld. Hieraan zal geen en kele beperking zijn verbonden. Maan dag zal de regering een financierings regeling bespreken; het is mogelijk dar deze speciale bomvfinanciering zal worden bekostigd door het Nationaal Rampenfonds. Er zal op topsnelheid worden gewerkt." Rotterdam-Zuid onder water Een dode, A'eel schade (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 1 Febr. Rotterdam is vannacht door de storm en de water- massa's Avel danig geteisterd maar niet overrompeld. Alle maatregelen Avaren te- A'oren genomen, waardoor de schade niet aanzienlijker is gCAVordon dan ze al is. Voor zover op het ogenblik valt na te gaan heeft het Avater hier één slachtof fer geëist. De 72-jarige AvedUAVe L. Vis ser-De Wolff is in haar Avoning aan de Rosestraat door liet. water ingesloten. Ze verdronk voor de ogen van een mede bewoonster, die door een te hulp gescho ten buurman is gered. Het water heeft enorme schade aan gericht. Tal van bedrijven zitten met schade aan machines en voorraden. De twee voornaamste gasbedrijven van Rot terdam liepen onder en waterleidingbui zen braken op tal van plaatsen, zodat vrijwel de gehele dag weinig gas en geen druppel water uit de kranen van de ge troffen Avijken kwam. Machines van het eleetnciteitsbedrijf kwamen onder water te staan, zodat dit bedrijf uitviel. Rotterdam-Zuid stond A'oor net groot ste deel vooral de oude wijken on der water, waardoor ln de nacht de'weg naar Dordrecht vrijwel geheel was ver sperd. Acht schepen sloegen in de haven A'an de troesen, maar zij konden snel worden A'astgemaakt door sleepboten. Binnenvaartuigen schoven opgetild door het water de Kaden ln de stad op. Het tramverkeer was Avat betreft de linker Maasoever totaal gedesorganiseerd. Aan beide zijden van de Maasoever, welke zelfs bij het ergste noodtij nog door de Maastunnel waren verbonden de Maasbruggen waren onbereikbaar zijn twee centrale hulpposten ingericht. De enorme Ahoy-hal op de rechter Maas oever is gereed gemaakt voor de duizen den vluchtelingen van de Zuidhollandse eilanden en uit IJoelmonde en Alblas- serdam. School in Kerkrade benadeeld (Van onze correspondent) KERKRADE. 1 Febr. De administra teur van de R.K. Technische School te Kerkrade, de 38-jarige J. T„ aldaar, is gearresteerd verdacht van verduistering ten nadele van deze onderwijsinstelling. Het verduisterde bedrag zou zestienhon derd gulden belopen. DE belangrijke spoorwegverbinding RotterdamDordrecht onbruikbaar. Ilier is een van dc ernstigste gaten in de lijn, volkomen vlak bij de fabrieken van Victoria in Dordrecht, die eveneens ernstig hebben geleden. TERWIJL de huizen aan de linkerkant al grotendeels onder water staan, probe ren inwoners van Ridderkerk met zandzakken, aangevoerd met autobussen en vrachtwagens, de dijk te versterken om kostbare grond ie behouden. ROEREN uit de omgeving van Gouda, bedreigd door het opgestuwde water van hel Gouderak, brengen hun vee over de geheel verzakte dijk in veiligheid. ZO woedde de storm bij Rotterdam. Door liet hoge w\ in de nacht bij het Haringvliet op straal gezet. Op ter werd dit schip midden ichtergrond 't Wille Huis. Vier jaar gevangenis voor Duitse spionne BONN, 1 Febr. De rechtbank te Bonn heeft de vroegere Duitse toneel speelster Maria Knuth veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot hoogverraad. Zij had jarenlang ge- spionneerd voor communistisch Polen. Haar handlangers, twee politie-beambten uit Frankfort, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk twee jaar en drie maanden. Verkenningsvlucht boven verdronken land (Vervolg van pag. 1) het Avater. Uit het groezelige water, dat ook Tholeu bedekt, steekt het dorpje Stavenisse omhoog. Een overrompeld dorp, geheel van dc buitenwereld afge sloten. Uit. de dakvensters steekt hier en daar een Avitte A'lag. Sint Philipsland, met één sprong door de springvloed overmeesterd, brengt het afscheid van Zeeland. Aan de linkerzijde van het A'liegtuig tekent zich de schuim- grens van Overflakkee af. Een kustlijn met onregelmatige inhammen, van waar uit het water het Zuidoostelijke deel van dit eiland overmeesterde. Rechts ligt de Westelijke top van Noord-Brabant. Ten ZuidAv'esten A'an Willemstad is het Volkerak over een breedte van zeker honderd meter doorgebroken. AJs een enorme poliep heeft het water zich rond een oud fort geslingerd, dat machteloos tegen deze vijand was. Noord-Brabant en Zuid-Holland, gescheiden door het Hol lands Diep, dat zich over beide oevers heeft uitgestulpt, gaan nu onmerkbaar in elkaar over. Nog steeds hetzelfde trieste beeld A'an Zeeland al lijkt het dat hier beneden, in Beierland, de ingesloten boer- derïjen toch iets meer lucht hebben. Vlak bij het dorp 's-Gravendeel, temid den van eindeloze hectaren water, schie ten vlammen omhoog. Het vuur heeft het water de hand gereikt. Een grote fabriek staat in brand. De bomen over het verdronken eiland 'an Dordrecht, Avijzen de Aveg naar deze stad. In de straten van Dordrecht varen bedachtzame roeiboten en driftige kano's, maar deze bedrijvigheid maakt niet de hulpeloze indruk, die zoA'eel dorpjes in Zeeland kenmerkte. Dordrecht leeft nog en vecht, ook al drijA'en van uit de over stroomde polders hooibergen, stropakken en wrakhout naar de stad toe. Slikker veer, ten Noordwesten van Dordrecht, verloor woningen, die uiteengerukt tegen de dijk liggen en vlak bij deze plaats heeft een zonderlinge gril der elementen de spoorlijn over een breedte A'an hon derd meter met zand bedekt. Na Slikkerveer in Noordelijke richting, wordt het beneden plotseling rustig en gewoon. ITet water stroomt weer gedis ciplineerd door rivieren en kanalen. De verschrikkelijke aanblik A'an uit elkaar geslagen dijken en borrelend geel wa ter is voothij. De PH-TBZ zoekt, haar eg naar Schiphol en zij draagt bij zich de eerste indruk van een om'oorstelbaar grote en nog onoverzichtelijke ramp. Er is onnoemlijk grote schade aangericht. Zuid-West-Nederland zal zijn dijken op nieuw moeten behuwen. Dit alles is van later zorg. Op dit ogenblik, in de na derende schemering, nu de landerijen van Holland weer vredig en strak on der de DC 3 wegglijden, overheerst een geA'oel A'an hulpeloosheid en machteloos heid. Op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden en op de Zuid-Westhoek A'an Noord-Brabant A'alt straks de nacht over mensen in levensgevaar. Over mensen, die op het dak van uiteenvallende boer derijen of op kale dijkstukken, die geen verband en geen steun meer hebben, op redding wachten. Op hulp, die in deze nacht zeker niet komt en misschien morgen. Het is stil op Schiphol als de wielen van de Dakota de landingsbaan raken. Het wordt nog stiller als ook in de dienstgebouwen en restaurants de omvang doordringt van deze nationale ramp, die Nederland in één nacht over rompelde. In een naclit, waarin de na tuurkrachten vernietigden, wat honder den jaren stand hield. TUINDERIJEN WERDEN VERWOEST Onafzienbaar meer van 15 kilometer (Van onze speciale verslaggever) "WAALWIJK, 1 Febr. Door storm i getij opgejaagd is een onheilspellende atergolf in de vroege Zondagochtend tot diep ih de Langstraat doorgedrongen. Na dat eerst het dorpje Hank aan de Ooste lijke rand van de Bieshosch-laguuon ge ïsoleerd Avas komen te liggen liepen de onbeAA'oonde uiterwaarden ten Zuiden an de Bergse Maas en het Oude Maasje ol tot aan de Winterdijk, In zes uur tijds steeg het water meer dan l\vee nie ter. Bij Vrijhocve-Capelle kon de met mollengangen doorploegde dijk het AA'a- ter tenslotte niet meer keren; de kop van de dijk hczAA'eek en door de sleuf drong, door de razende Noordwester opge zweept, het water het achterland binnen een streek waar honderden tuinderij- i zijn gelegen. In korte tijd had het water het kasscn- gebied bereikt en inundeerde het tiental met zoveel zorg aangelegde wanne (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 1 Febr. In Maassluis is vannacht het oudste deel van de gemeente, dat gelegen is tussen de grote dijk en de rivier kant, zwaar geteisterd. Vijftienhonderd huizen stonden op de laagste punten nog anderhalve meter diep in het water. Een zestigjarige vrouw, Jannetje van der Einde, kwam in haar woning aan het Zand pad om. Zij verdronk in haar slaapkamer, toen zij door het aansprin gende water werd verrast. Haar tweede huisgenoot kon zich nog op de zolder in veiligheid brengen. De Kleine Maasdijk, even voorbij Maassluis, brak vannacht door, het water overspoelde de spoorlijn en zette de hele Kapelpolder tot aan de Hoofdelijk toe blank. De pas in deze polder gevestigde industrieën liepen ernslige schade op van water, dat met olie A\as vermengd. In het dorp zelf werd de gehele mannelijke bevolking gealarmeerd om de bedreigde woningen in Oud Maassluis te helpen voor zover de beAVOners de bovenverdiepingen niet hadden opgezocht. uit ter assistentie van een in nood ver kerend schip op de Nieuwe Waterweg. ,De Schelde' liep hierbij op een strekdam en de reddingsboot van Hoek van Hol land, de .President. Jan Leis" moest de in levensgevaar verkerende mensen van boord halen. De storm dreef de sleepboot over de strekdam heen waar ze werd op gevangen door twee andere sleepboten. In Vlaardingen was de situatie iets gunstiger. De dijkdoorbraak in de Broek polder werd met een machtige hoeveel heid zand gestopt. Bij de BPM Avelke evenals de Caltex de werkzaamheden moest staken spoelde 't water echter een tank niet zwaar brandbare olie los De olie dreef als een gevaarlijke laag op net water, doch doordat de scheepvaart geheel stil lag, was het gevaar voor brand gelukkig gering. In de langs de rivier gelegen stadswijk sloegen kademuren weg of dreigden zij B.P.M. EN CALTEX GESTAGNEERD Een groot deel van ongeveer 6000 be- voners van deze geteisterde wijk vond in de gemeente onderdak bij kennissen. Het meeste huisraad moest echter worden achtergelaten. Van een vijftal huizen stortten de voorgevels in, ondermijnd door het kokende water en de hierop oortgestuAvde en van de kade wegge vaagde tonnen en palen. Het water kwam i) het hoogtepunt Aan dc storm en de loed tot vijftig centimeter onder de kop van de hoofddijk. Dit is 30 centime ter hoger dan in het rampjaar 1894. e zorgen hierover werden nog ver mengd met de ongerustheid over het lot van de 20-koppige bemanning \ran de sleepboot ,De Scnelde". Deze boot rukte in te storten. Vanmiddag werd in het zui delijk en oostelijk stadsdeel de noodtoe stand afgekondigd. De bewoners werden gewaarschuwd op alarm van kerkklok ken en sirenes de benedenverdiepingen te ontruimen. Gelukkig was het hoogwa- terpéil vanmiddag echter weer een meter ;er dan de afgelopen nacht, m Schiedam moest in 't Gorzenkwar- tier een aantal laagstgelegen hulzen wor den ontruimd. Deze woningen stonden r de dijk in het onstuimig gierende water en gevaar voor instorten was niet denkbeeldig. GOED EN SNEL Radio gaf het eerste ramp-nieuws HILVERSUM, 1 Febr. De 85 minu ten, die op Zondag gereserveerd zijn voor radionieuws, zijn vandaag meer dan ver drievoudigd. Om 8 uur in dc morgen, on middellijk nn het openen van de zender, deelde de ANP-niemvsdicnst de eerste be richten over de nationale noodtoestand mee. Een staf redacteuren had daartoe in de voorgaande nachtelijke uren pak ken materiaal verwerkt tot IeesnieuAvs, dat het gebruikelijke kwartier met acht minuten overtrof. Luisterend Nederland werd pas goed wakker om half tien, toen de tweede nieuwsuitzending (29 minuten) de toe stand nog ernstiger afschilderde dan om acht uur het geval was geweest. Van toen af werd in het Hilversum.se bureau een koortsachtige strijd gevoerd om zo veel mogelijk nieuws in zo kort moge lijke tijd te comprimeren. Om twee mi nuten 'over half twaalf begon een extra uitzending, die tot acht over twaalf duurde. Vijftien minuten later was de nieuwsdienst alweer in de aether. Nu met verdere mededelingen, die de normale uitzending van vijf minuten deden uitdij en tot een indrukwekkende berichten- •athon van 36 minuten. Nadat, om drie uur 35 minuten nieuws was gelezen, erd het record gebroken om kwart over zes. Twee lezers Avisselden elkaar af in een uitzending, die 40 minuten in beslag nam. De tientallen telefonische verzoeken n en aanbiedingen van hulp, die de re dactie in Hilversum in ijltempo voor voorlezing klaarmaakte, kregen de om roepers vaak onder de uitzending door voorgelegd. En terwijl de ene omroeper nauwelijks over Hilversum II was uitge sproken met zijn nieuws van kwart voor acht. begon over de andere zender een uitzending, die 16 minuten in beslag nam. Een uur later volgde alweer een extra nieuwslèzing. van acht minuten. Tot middernacht bleven de nieuws- en omroepberichten elkaar afwisselen. Ook de programma's van AVRO, KRO, VARA en VPRO werden namelijk onophoudelijk onderbroken voor berichten, die de om roepen zelf hadden bereikt. Verslagge vers waren er voorts op uitgetrokken om een beschrijving te geven van de toe stand in de getroffen gebieden. Van het oorspronkelijke programma bleef vrij wel niets over. Nagenoeg alles werd ver schoven of uitgesteld, met name de lichte muziek, die op deze ernstige dag geen olaats verdiende. De vijf omroepvereni gingen besloten samen 45.000 gulden be- -chikbaar te stellen voor de getroffen ge bieden. De zender Hilversum T (402 meter) is nok na middernacht in de aether geweest. De Regeringsvoorlichtingsdienst gaf aan wijzingen omtrent hulpwerk, zoals die A'an regeringszijde werden bepaald, Concertgebouworkest Onder de indruk van de ontstellende watersnoodberlchten werd Zondagmid dag het programma Aran het abonne mentsconcert door het concertgebouw orkest onder leiding van Rafael Kube- lik gewijzigd. In plaats van de rumoe rige ouverture ,.Le Carnaval Romain" van Berlioz werd het concert geopend met een tot bezinning stemmend concer to grosso in g van HBndel. De pia nist Alexander Nuninski verwierf veel bijval met zijn pittig en virtuoos ge speelde solopartij in het derde piano concert A'an Prokofieff. De hegeleiding, hoe brillant ook soms gespeeld, had nog al te lijden van een teveel aan onvoor ziene toewijding. Voor de beheerste uit voering A'an Beethoven's zevende svm- phoniè had het dankbare publiek niets dan lof. J. M. bakken met jonge bloemkoolplantjes, sla en andere voorjaarsgroenten onder glas. De omwonende tuinders waren radeloos en vonden de overstroming van hun warmoezerijen nog erger dan het binnen dringen van het water in hun woningen. Spoedig dreven de glasramen In het steeds maar stijgende water en rietmat ten en tuindersmateriaal vormden een troosteloos vlettenveld, dat door de wind de kant van de Langstraat-spoordijk werd opgejaagd. De schade aan de tuin derijen is op geen tienduizend gulden na te schatten. Inmiddels had de AA'atervloed van Raamsdonk tot Capelle de hoofdverkeers weg naar Den Bosch al overstroomd. In de loop van de Zondagochtend werd alle doorgaand wegverkeer uit de richting Den Bosch, achter Waalwijk door de rijkspolitie opgehouden en teruggezon den. Om drie uur Zondagmiddag werd het steeds nog stijgende water in het Langstraatdorp Besoyen. dat vlak tegen de winterdijk ligt aangebouwd kritiek. Een binnendijks gelegen metaalfabrielc en een veevoederindustrie waren reeds door het water geïsoleerd. In allerijl wer den de toegangen van binnenwegen met zanddijkjes afgedamd en de slaperdijk zelf, waar het water op vele punten nog slechts tien centimeter van de kruin stond, met zandzakken verhoogd. Paniek is er in dit. dorp, dat al eeuwen de strijd tegen het water heeft gevoerd, geen moment geweest. Op dat ogenblik kondigde De Bilt nog steeds stijging van het water aan in het noodgebied in het Westen. Tot hun grote veroazing zagen de tientallen met de contröle en verster king van de dijk belast, na verloop van tijd het water zakken. Men weet dit aan het wegstromen van het water in de Al- blasserwaard ten Noorden van de Nieuwe Merwede. Een onafzienbaar meer van ongeveer vijftien, kilometer in het vier kant strekte zich ten Noorden van de Langstraat uit. De hele lange Zondag heeft men tevergeefs getracht het inge sloten Biesbosch-dorp Hank te bereiken; bij het invallen A'an de duisternis moes ten alle pogingen om de bewoners te be reiken vanwege het risico van verdwa len worden gestaakt. Noodkreten om hulp hadden intussen heel Nederland via de radio bereikt. In de vroege Zondagmiddag Avas de Lang straat een hoofd verkeersader voor hulp colonnes geworden. Militaire en burger- vrachtwagens bewogen zich hij tientallen vanaf Den Bosch WestAvaarts. Om twee uur arriveerden in Grevelingen-Capelle enige vrachtwagens met een zeventigtal mannen met schoppen en homvelen uit Bussum. Zij waren vergezeld van de bur gemeester; de hulptroep keek bij aan komst aanvankelijk Avat vreemd op toen zij zich weldra omringd zagen van vele .jonge dorpelingen, die daar rondhingen terwijl zij van verre waren gekomen. Spoedig werd hun echter duidelijk ge maakt, dat het eigen volk ln reserve werd gehouden als in hun kerkdorpen de nood die op dat tijdstip niet denkbeel dig was aan de man kwam. Bij Almkerk, tien kilometer ten Noor den'van de Langstraat en Oostelijk van de Biesbos Avas de weg naar Gorin- ehem over een afstand van vijftig zes tig meter weggeslagen. Dood vee dreef er rond tussen ontelbare pakken stro en koeien sjokten verdwaald over de dijk, die tot een smalle streep was ge worden. Een lijkwagen stoncl verlaten langs de dijk; men had er wat huisraad opgeladen. In Gorinchem verwachtte men het water in de loop van Zondag avond. De mensen luisterden naar do radio en ze vertelden elkaar door het water voor gebruik eerst te koken. Het hele stadje was in stelling gebracht. Op het stadhuis was alles voorbereid om evacué's en vee uit de noodgebieden te ontvangen. De pont zou zo lang blij ven varen als mogelijk was. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3