EILAND VAN DORDT: Schade van rond 20 millioen Tragische vraag: WAARHEEN? LL Achttien mensen verdronken in polders rond Halsteren Stad verbeidt in angst komende nacht Meer dan een meter water in straten der stad If HULPPOSTEN OPROEP VAN NATIONAAL RAMPENFONDS: DIRECTE HULP VAN IEDERE NEDERLANDER Geld en goederen nodig Koningin naar noodgebieden Grootste gevaar bezworen NEDERLAND WATER VERRASTE MENSEN IN DE SLAAP 12000 HECTAREN GROND ONDER ZOUT WATER Grote bedragen komen bijeen Reddingboot sloeg om: 6 doden life VoILslipanl van Maandag 2 Februari 1953 3 (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT, 1 Febr. De angst voor de komende nacht be heerst het geteisterde Dordrecht. Tot meer dan een meter hoog staat het water in de straten van het oude stadsdeel. Doch niet dit water, maar de massa's die in de Merwede en Dordtse Kil als een grauw monster langs de kade schuren, doen honderden mannen naar het gemeentelijk gymnasium stormen waar ambtenaren van het gemeen tehuis, politiemannen en Rode-Kruistroepen onderdak vinden nu hun eigen bureaux in de binnenstad onder water staan. In de gangen drommen honderden bijeen; kleine groepen grondwerkers vertrek ken als eerste met in allerijl bijeengebrachte wagens naar die punten op het Eiland van Dordrecht waar de dijken en wallen zijn onder mijnd of doorgebroken. Minister-president Drees, de ministers Staf en Algera en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir Maris,namen vanmiddag de schade op. Hier valt voorlopig 'niets te repareren," deelde ir Maris ons mee. „Het water stroomt niet alleen door de weggeslagen kade de stad binnen, maar evenzeer onder de oude en ondermijnde huizen door. We kunnen slechts hopen dat de tot orkaansterkte aangewakkerde storm niet ten tweede male de meesleper wordt van een springtij zoals Nderland dat slechts eenmaal in de veertig jaren kent." Eindelijk, om vier uur in de- nacht Hartverscheurende tonelen Vannacht omstreeks 4 uur kwarn de laatste trein aan op het station Dor drecht. De éérste van de nieuwe dag zou niet vertrekken. Het spoor in de rich ting Rotterdam is over een afstand van 70 meter ondergraven. De spoorweg naar de Moerdijk kent 7 km voorbij Dor drecht vele zwakke plekken. Honderden hebben in de loop van de dag tevergeefs op een vervoersmogelijkheid van Dor drecht met Rotterdam gewacht. De spoorwegen moesten in verband met de toestand der wegen besluiten geen auto bussen te laten rijden. De weinige ho tels die watervrij zijn gebleven, werden al spoedig voor evacué's gereserveerd. In de loop van de middag kwamen de eersten er aan. Een vader en moeder en drie kinderen hadden de meest ver schrikkelijke nacht van hun leven ach ter de rug. Zij woonden even buiten Dordrecht in een huisje buitendijks. Om een uur 's nachts, toen het water eigen lijk al lang het laagste peil bereikt moest hebben, bevond het zich reeds op vloed hoogte. „Toen wij het bemerkten", vertelde ons de vader, „was het te laat. Ons huis was aan alle zijden door het water om geven. Wij belden de politie, maar het antwoord was dat men niets kon doen. (ADVERTENTIE) PARAPLCIE'S SCHOTH EIGEN REPARATIE-INRICHTING steeds hadden we gehoopt dat het water zou zakken besloot ik tot een uit- braakpoging. De laden van het dressoir dreven toen reeds in de kamer. Met ont zetting geslagen wachtten mijn vrouw en twee kinderen op de huiskamertafel, toen ik met het jongste kind, de 3-jarige Anneke door het water waadde naar de dijk, waar ze in veiligheid zou zijn." Het water reikte mij tot borsthoogte. Het kind zat op mijn rug. Drie maal heb ik deze tocht gemaakt. De laatste keer in gezelschap van mijn vrouw. Zij kreeg kramp in haar benen en dreigde onder te gaan, maar gelukkig kon ik haar op het laatste ogenblik nog op de dijk trek ken." Nu zit het gezin bij elkaar in het stationshotel. Rode Kruis-auto's rijden af en aan. Militairen in amphibiewagens verlaten de stad. In de Dordtse Biesbosch zullen ze redding gaan brengen aan de boeren die zich in deze naoht der rampspoed voorlopig in hun zolderkamertjes in vei ligheid hebben gesteld. Naar men aanneemt. Want niemand weet welke verschrikkingen zich zullen openbaren wanneer het water is gezakt en men eindelijk een overzicht kan heb ben over de schade. Een grote onzeker heid hangt over Dordrecht. Later pas zal blijken hoe velen er in deze nacht het leven lieten. Onzekerheid ook om het werk waarmee honderden grondwerkers en militairen thans bezig zyn: ze graven zand en storten het op de punten van een dijk val. Maar iedereen weet dat los zand do sterkste dijk weinig houvast geeft. By de boeren heeft men lege aardap pelzakken gerequireerd, maar het zijn er veel te weinig om werkelijk van belang te kunnen zyn. Het gerucht gonst over de stad waar de avond nu is gevallen. Roeibootjes bewegen zich traag en spookaohtig door de straten. Het Noordelijk stadsdeel van Dor- op orte go We hebben het wel gedacht toen we u dat vertelden over dat duiveneitje in Heemskerk. Men kan nu eenmaal niet met iets het eerste zijn. Jan Janssen (1-5 jaar) uit de Scheldestraat in Amster dam had op hetzelfde moment al veer tien dagen twee welvarende jongen, schrijft hij ons met rode kleuren B. en W. van Nijmegen dachten er goed aan te doen om de Molenstraat (nog altijd geplaveid met kinderhoofdjes) van een asfalt-wegdek te voorzien, de straat zelf te versmallen en er de parkeer- telegenheid te ordenen. Maar niks hoor, e winkeliers uit die straat staan op hun achterste benen en vallen zelfs de Kroon lastig om het besluit van B. en W. te vernietigen. Die Molenstraat is namelijk na de oorlog de belangrijkste winkelstraat van Nijmegen geworden, omdat de andere waren vernietigd. Dat is een bevoorrechte positie die zo lang zamerhand rechtgetrokken moet wor den. Maar dat willen die winkeliers niet Aan de Hofdijk in Rotterdam heeft pastoor Th. Sanders de eerste paal ge slagen voor een nieuwe parochiekerk van Antonius van Padua en Rosalia. Die kerk heet nou al in de wandeling de „Boschjes", naar de oude kerk, die in de oorlog werd vernield. Het nieuwe bedehuis zal plaats bieden aan 750 ge lovigen. De bouwvoorschriften verbie den de kerk voorlopig nog een toren. Met de fundering en de bouw is echter alvast rekening ermee gehouden de to ren er in latere jaren nog bij te bou wen De holenduif zal beter op zich zelf moeten gaan passen. Zij werd na melijk toegevoegd aan de lijst van onbe schermde vogels. Je zult toch een holen- duif zyn In de Grote Kerk in Edam wordt onder leiding van Theo Ettema op de Tweede Paasdag Bach's Mattheus Passie ten gehore gebracht. Solisten zul len zijn Han le Fèvre, Laurens Bogt- man, Mea Naberman, Annie Hermes, Wiebe Draayer en Leo Rommerts voor het zingende gedeelte. Muzikale solisten zijn Hubert Bahrwasser, Leo Oostdam, Haakon Stotijn, Leo van der Lek, Jan I-Iesmerg, Piet Letz, Janny van Wering en Willem Hülsmann Eén los werkman uit Ballo bij Assen heeft als huwelijks makelaar een groot aantal Drentse plat telanders bedragen van 200 tot 1100 gul den uit de zak geklopt. Van twee hon derd tot elf honderd gulden. Daarvoor werd driemaal zes maanden voorwaar delijk en nog 'ns een jaar met aftrek, waarvan maar zes maanden voorwaarde lijk tegen hem geeist. Het viel weei' op in deze zaak hoevele eenzame vrij gezellen in royale vreugde opleven als zo maar iemand hun een levensge zel (lin) komt aanbieden Een 73-jarige Weense taxichauffeur gaat op een mer rie naar Londen rijden om de kroning van Elizabeth bij te wonen. Ignaz Barb heet deze oude ruiter, die vroeger kei zerlijke dragonder is geweest. Op 15 April vertrekt hij door Duitsland en Ne derland. Twee dagen voor de kroning hoopt de taaie oude in Londen te zijn. Zijn kosten hoop Ignaz goed te maken met het verkopen van foto's van zich zelf In Utrecht is mejuffrouw G. G. C. Beumer geslaagd voor het vakdiplo ma vakbekwaamheid runder-, varkens- en lamsslager. Zij is de vijfde gediplo meerde vrouwelijke slager in Neder land In Den Haag weer iets onaan genaams. Van een bewoner uit Hong kong, die in deze stad logeerde, werd een portefeuille gerold met 2500 Het is niet het ergste wat een mens kan overkomen. Zo zal iedereen het vandaag met ons eens zijn. Op déze Maandag in volle ernst: Aanpakken, want het was een slecht, bar slecht weekend. Mocht u het vergeten zijn: het gironummer van het Nationaal Rampenfonds is 9575. Aanpakken! GOEDEREN moeten gezonden worden naar de Intendance van liet Nederlandse Rode Kruis, FInwclen Burgwal 19, Den Haag. GELD kan gestort worden op post giro 9575 van het Nationaal Rampen fonds Statenlaan 81, Den Haag. VAARTUIGEN met motoren kunnen aangemeld worden in Den Bosch, tel. K 4100 5741 en 5742. VERVOERMIDDELEN voor evacuatie- doeleinden hebben hun centrale punt bij de directie Van Gend en Loos, Stadion- weg 49, Rotterdam, tel. 79620, Het wa genpark van dit bedrijf en van de afde lingen te Tilburg, Breda, Den Bosch en Goes is geheel bestemd voor de evacu atie. VRACHTAUTO'S van leden van de B.B.N. kunnen aangemeld worden in Den Haag K 1700—399741, 399866, 399867. De EVO verzoekt vrijwilligers- leden om bestelwagens van 1lVe ton ter beschikking te stellen. Aanmelden Stadhouderslaan 162, Den Haag, tel. .2273. HELPERS van de Ned. Katli. Nationa le Bond E.H.B.O. moeten zich melden in Rotterdam K 180050328. Helpers van de Ned. Ver. E.H.B.O. moeten zich mel den in Amsterdam K 20—87328. dreoht zal geëvacueerd worden, zegt men. Maar niemand weet er precies wat te ge beuren staat. Plannen voor evacuatie worden in ieder geval voorbereid. In een hofje voor ouden van dagen bij het Stadslyceum s-pelen zioh hartverscheu rende taferelen af. De oudjes worden in roeibootjes naar een van de vele inge richte evacuatiecentra gebracht. Maar sommigen laten zich niet dan met geweld overbrengen. Ze zitten goed in hun zol derkamertjes zeggen ze, maar ze zien het gevaar niet dat Dordrecht deze nacht opnieuw zal bedreigen. Do telefoonverbindingen van de stad zijn verbroken, maar langs de dijken waar het scheepsvolk te hoopt loopt, komt het nieuws van over het water. Al- blasserdam is geïsoleerd. Een stuk in de Rijksweg Rotterdam-Gorkum is wegge slagen. De weg naar de Moerdijk is ver sperd. Een auomobilist die over een blank staand stuk straatweg wilde rijden werd met zijn wagen door de stroom meegesleurd en verdween in de diepte. Het aantal inzittenden is onbekend. Langs de hoofdweg van Rotterdam naar Breda staan tientallen gedupeer den die gewapend met kleine koffertjes hopen op een lift naar Rotterdam. De politie-agenten sturen de automobilisten uit het Noorden terug. De Moerdijk zit dicht. Een zeer voorlopige schatting geeft aan dat op het Eiland van Dor drecht een schacle van rond 20 millioen is geleden. Zes gaten in dijken gedicht (Van onze correspondent) DORDRECHT, 1 Febr. Vanavond om 10 uur kon de rampendienst te Dor drecht meedelen dat het grootste gevaar voor het eiland van Dordrecht bezworen was. In de loop van de dag waren niet minder dan zes doorbraken, drie aan de Noordendyk, één aan do Dokhaven, één aan de Hoogt en één bij de Victoriafa- brieken voorlopig gedicht. In de stad zelf kwam het water echter nog iets hoger te staan, dan in de middag het geval was. De riolering had voor een gelijkmatige verdeling van het water gezorgd. Een voortreffelijke gang van zaken bij het hulpwerk dankte Dordrecht aan het feit, dat het reeds in normale tijden over een kleine rampendienst beschikt. In de vijf ziekenhuizen van Dordrecht zijn de benedenverdiepingen ontruimd ten behoeve van de evacuees. Daarnaast werden 4 vluchtoorden ingericht. Toen het water echter in de loop van de mid dag ook het sanatorium Weiziigt be dreigde, werd het in enkele uren tijds geheel ontruimd. De honderd patiënten werden overgebracht naar de M.T.S.. die tijdig als noodziekenhuis was ingericht. Groot was het aantal aanbiedingen, dat Dordrecht van behulpzame medeburgers ontving. Enkele tientallen grondwerkers uit Amsterdam waren op eigen gelegen heid naar Dordrecht gekomen om hulp te bieden. Vanauit Nijmegen zijn nog enkele schepen onderweg. Een aanbod van de studenten van de Technische Ho geschool te Delft om met 300 man het werk van de rampendienst te helpen ver lichten, kon gelukkig worden afgeslagen. Afgesneden van de wereld rond om ligt op het overstroomde eiland Roozenburg deze boerderij, een beeld, dat tijdens een vlucht boven de rampgebieden honder den malen opdoemt in dezelfde grauwe tragiek. ZEVEN slachtoffers in Poortugaal ROTTERDAM, 1 Febr. Naar ge vreesd wordt heeft de watersnood in de gemeente Poortugaal zeven slachtoffers geëist, namelijk twee arbeidersgezinnen die in de Zalmplaat wonen en 2 personen die ter hulp waren gesneld. ]~\E klokken luiden! Nederland, sta recht! De strijd der eeuwen is nog niet beslecht. Het kostbaar land, de wateren ontwrongen, is door getergde vloeden onverhoeds besprongen en is ons volk door wilde storm ontzegd. 1~\E klokken luiden! Nederland, sta pal! Het land, dat onze kracht de zee ontstal, is door een duistere overval van stromen aan duizenden in barre nood ontnomen en niemand weet waarheen hij keren zal, T\E klokken luidenNederland, treed aan! Strijd voort de stoere strijd om uw bestaan Wat eeuwen wonnen, in één nacht verslagen? Nooit zaagt gij stormen aan uw gronden knagen of gij hebt hen in eendracht sterk weerstaan. GABRIEL SMIT AMSTERDAM, 1 Febr. „De nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, maakt directe hulp van iedere Nederlander onver mijdelijk." Dit zegt het Nationaal Rampenfonds in een oproep om hulp. Talloze particulieren en verenigingen zijn reeds in actie of hebben hun hulp aangeboden. De geldinzameling afgezien van de vele plaatselijke acties is geconcentreerd bij het Nationaal Ram penfonds, Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575. In dit fonds zijn ver enigd: het Nederlandsche Roode Kruis, de Koninklijke nationale bond „Het Oranje Kruis", het Kath. Huisvestingscomité, en het algemeen watersnoodcomité Nederland. De Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp doet, mede namens het Natio naal Rampenfonds, een dringend beroep op al haar plaatselijke afdelingen om, zo mogelijk nog in deze week en anders in de volgende week, in hun gemeente een extra bussen- en lijstencollecte te organi seren voor de getroffenen. De commissie heeft hiervoor haar organisatie en appa raat tijdelijk in dienst gesteld van het Rampenfonds en verzoekt haar plaatse lijke commissies zich te beschouwen als plaatselijke commissies van het Natio naal Rampenfonds. Het Nederlandse Rode Kruis zal via haar afdelingen een goedereninzameling voor de door de watersnood getroffenen organiseren. De Nationale Commissie en de Stichting 19401945 verzoeken haar afdelingen ook hieraan alle medewerking te willen geven, en zich hiervoor in ver binding te willen stellen met de plaatse lijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis. De genoemde organisaties doen een be roep op allen, géén zelfstandige activitei ten te ontwikkelen, doch deze langs de plaatselijke vertegenwoordigingen van genoemde organisaties te leiden. De Nederlandse omroepverenigingen hebben reeds 45.000 gulden gestort op het gironummer van het Rampenfonds. De A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R A. schonken ieder 10.000 gulden, de V.P.R.O. 5000 gulden. In de gemeente Heerlen is vandaag een geldinzameling begonnen. De commissaris van de Koningin in Lim burg heeft een oproep gericht tot de be volking om een grote inzameling te hou den. De Nederlandse Bioscoopbond heeft haar collecte-apparaat voor de inzame ling beschikbaar gesteld. Een comité van Indische Nederlanders en Ambonezen 1? opgericht om geld en goederen in te zamelen. De opbrengst van de voetbalwedstrijd Blauw-WitAjax Woensdag in het Olym pisch stadion, komt ten goede aan de hulpverlening. Haarlem speelt voor hetzelfde doel Woensdag tegen R.C.H. Bij de voetbal wedstrijd VitesseQuick werd 3500 gul den ingezameld, waarvan 1000 gulden van Vitesse. B.V.V. stelde 250 gulden ter beschikking. De vierde klasclub A.S.V. in Aarle Rixtel brak een voetbalwedstrijd af en trok met 45 leden naar Breda om van daaruit hulp te bieden. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin heeft zijn meeleven met de ramp betuigd en meegedeeld dat de Amerikaanse regering militaire hulpmid delen ter beschikking wil stellen. Van Canadese zijde is een zelfde aanbod ge daan. Het Belgische en Duitse Rode Kruis 'hebben eveneens hulp aangeboden. Ook het apparaat van de CARE de Ameri kaanse hulporganisatie is in volle werking getreden. Reeds hedenmorgen om half elf werden 100 voedselpakketten van 15 kg elk en 65 deken-pakketten ter beschikking gesteld. Do CARE zal ook onmiddellijk in het buitenland een alge mene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De Raad van Overleg, samengesteld uit de K.A.B., het C.N.V. en het N.V.V., heeft besloten, om de leden te vragen enkele uren over te werken voor de getroffenen. Het bestuur van het Westduitse vakver bond, dat zes millioen leden telt, zal Maandag in Dusseldorp bijeenkomen om te spreken over maatregelen om de slachtoffers te helpen. Zondagmorgen vroeg werd de alarm toestand afgekondigd voor de colonnes van het Rode Kruis in Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Noord-Hol land. De colonnes hebben reeds zeer veel werk verzet, waarvan echter nog geen overzicht verkregen kon worden. Dok ters, dijkwerkers, verpleegsters, pad vinders en zeer vele anderen meldden zich voor hulp bij het Rode Kruis. De verschillende padvindersorganisaties zijn opgeroepen om hulp te verlenen onder het motto: „Geen werk is te groot,.geen werk is te klein". Vele gemeenten hebben reeds hulp aangeboden. De Wieringermeerpolder bood onderdak aan, Hilversum eveneens Arnhem stelde een sleepboot en vracht wagens ter beschikking. Studenten uit Leiden, Utrecht, Wageningen, Tilburg en Rotterdam boden hulp aan. Utrechtse studenten zijn naar het Westland ver trokken om 'te helpen dijken te verster ken. Zestig Haarlemse en Heemsteedse personen uit alle delen van de bevolking zijn in twee grote motorvoertuigen raar Zeeland vertrokken. In de wagens kun nen zij, zolang nodig, gehuisvest worden. Het Postzegelfonds te Voorburg stelde 200 lakens en 400 slopen ter beschikking van getroffen t.b.c.-lijders en chronische zieken. De textielwinkeliers in Apeldoorn begonnen vanavond een inzameling bij alle zaken op hun gebied in de omgeving. In Amsterdam werd in vele wijken een inzameling gehouden. Talloze werkers van vele overheidsdiensten kwamen van daag op hun post. De P.T.T.-stations in (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 1 Febr. In West-Brabant met name in het zwaar getroffen Halsteren, waar vijf grote polders van in totaal 1200 hectaren zijn ondergelopen, en naar schatting 18 mensen verdronken, kreeg de burgemeester Zondagochtend om kwart voor vier het eerste alarm. Een telefonische waarschuwing van de Rijkspolitie uit Bergen op Zoom. Onmiddellijk kwam Halsteren in actie. Met loeiende sirene wekte de brandweer het hele dorp, maar voor de polderbewoners was het te laat; zij werden in hun slaap verrast door het naar binnen brullende water. Grote delen van de dqken van het Hollands Diep waren weggeslagen. Op de weg bij Halsteren zijn tot nog toe vier lijken aangespoeld. Volgens de burgemeester staat de dood van zeven mensen reeds vast. Het aantal slachtoffers is echter groter. Een lijst van de gered den is aangeplakt op de school waar de geëvacueerden tijdelijk zijn ondergebracht. De gehele polderbevolking moet met zes motorboten uit de ondergelopen polders worden gehaald. pers bemand die in de haven, van Ber gen op Zoom lagen. Op vele roeiboten is een buitenboordmotor gemonteerd. Een kranig staaltje reddingswerk hebben vissers en schippers van Thölen gele verd. Zij hebben van Tholen uit zelfs met roeiboten gezinsleden uit de boer derijen gehaald. Levensgevaarlijk werk op een woeste golvenzee. Schipper Baai uit Tholen is jammerlijk met een boot met dertien inzittenden om geslagen. Volgens getuigenverklaringen moeten zes van deze mensen zijn ver dronken. Hierbij was een moeder die ;n kindje in de arm had. De commandant Van den Berg van de brandweer uit Halsteren is nog vermist. Hij was vanmorgen vroeg de polder in gegaan met de brandweerwagen. De brandweerwagen die echter voor het snel stijgende water moest vluchten moest drie manschappen achterlaten. De brandweerman Van den Broek is van avond teruggekeerd. Slechts een kindje van het gezin Van Laenen is tot nog toe gered. Men vreest dat zeven andere ge zinsleden zijn verdronken. Het is name lijk ook mogelijk dat verschillende ge redden naar Tholen zijn gebracht. Vanavond waren al tientallen gezin nen uit de polder gehaald. Een groot aantal mensen zit echter nog op hulp te wachten. De burgemeester heeft om pon tons en ducks gevraagd. De gehele veestapel in de Halsterense polder is verdronken. Vast staat al dat vijf huizen in de Halsterense polder door de woeste stroom zijn omgedrukt. Grond verzilt In Halsteren heeft de heer De Leeuw een fabrikant van draineerbuizen, het reddingswerk op eigen gelegenheid di rect georganiseerd. Uit Roosendaal en Bergen op Zoom schoten mensen met boten te hulp. De boten zijn met schip- Ook via Je \olLsLranl "p^E directie van de Volkskrant roept haar lezers op de nood kreet die het Nationaal Ram penfonds gericht heeft naar binnen- en buitenland te beant woorden door hun grootst mogelijke gift te storten. De VOLKSKRANT heeft een be drag van tien duizend gulden overgemaakt op het gironum mer van het fonds, 9575, en heeft haar administratieve afdeling ingeschakeld, zodat ook op haar gironummer 46006 gestort kan worden voor de leniging van de nood. Verant woording van de gestorte be dragen zal geregeld geschieden. de bedreigde en getroffen gebieden kregen opdracht voortdurend in dienst te blijven. Den Haag was zeer actief en zond boten en personeel naar verschillende bedreigde gebieden. Utrecht zond hulp naar Rotterdam en de Krimpenerwaard. Doesburg zond motorvletten met perso neel. Vanuit Heerenveen is reeds de eer ste vrachtauto met ingezamelde goederen onderweg. Bijna alle gemeenten op de Veluwe zonden reeds goederen naar Den Haag. Den Bosch zond hulp aan nabij gelegen gemeenten. Roermond maakte reeds 5000 gulden over. Twee Twentse textielbedrijven stelden 12.000 dekens beschikbaar. De N.J.H.C. stelde jeugd herbergen open voor de vluchtelingen. Volgens de Rijkslandbouwconsulent van West-Brabant, het Tweede-Kamer lid ir Van Meel, is alleen al aan de land bouw voor een millioen schade aange richt. Het zoute water zal de structuur van de gronden bederven. In dit op zicht zal "de gehele Brabantse Westhoek dezelfde lijdensweg moeten doormaken als Walcheren na de oorlog. Veel zal er echter van afhangen of het water tijdig kan worden geloosd. Jacques van Loenhout, een van de schippers uit Bergen op Zoom die van daag tientallen mensen gered heeft, ver telde het volgende: Vele mensen zaten op de zolder en moesten door luiken of door gaten in de daken naar buiten worden gehaald. Het was zeer moeilijk om in dit zware stormweer bij de boer derijen te komen. Ook op oneffenheden onder water dreigden de boten vaak te kapseizen. „Met kleine roeiboten is het haast niet optornen tegen de sterke stroom. Van avond zal het nog erger worden als de springvloed tussen drie en zes uur weer komt opzetten. Al» we de mensen niet gauw weghalen zullen velen onder in stortende huizen bedolven worden." In de polder achter Krabbendijke (Z.) zijn volgens verklaringen van ge vluchte mensen twee oude mensen in bed door het snel stijgende water ver rast. De verbinding van Bergen op Zoom met Zuid-Beveland is verbroken. De spoorlijn en de weg staan ter hoogte van Rillana-Bath onder water. Door breuk in de polderdijken van de Ooster- en Westersehelde zijn de Volker polder en de grote Reigersbergerpolder ondergelopen. Hulpploegen uit Bergen op Zoom. geholpen door militairen en bo ten van de genie, hebben hier de mensen uit de boerderijen gehaald. Ook zij wer den volkomen door de vloed verrast Het vee in de Volker- en Reigersbergerpolder is verdronken. In de dorpjes Rilland en Bath staat twee meter water. Met de evacuatie van de bevolking is begonnen. De bevolking van Bath zat grotendeels in de Rijksgebouwen op de dijk. Alle dyken ten Noorden en ten Zui den van Bergen op Zoom zijn bezweken. Ook de Ossendrechtse en de Woens- drechtse polders staan onder water. Het water staat tot de lijn Halsteren-Zeven- bergse Hoek. Zondagmorgen om tien uur stond het water al vier km voor Moer dijk op de grote verkeersweg Breda Rotterdam. Een aantal marechaussees en burgers uit Breda waren te hulp geko men. Maar er was niets te doen. Nie mand kon de ingesloten boerderijen be reiken, waar moeders met hun kinderen wanhopig voor de ramen zwaaiden. Het vee verdronk voor de ogen van de man nen. Zij moesten wachten op boten en pontons die door de militairen geleverd zouden worden. Ook ministers aanwezig (Van onze correspondent) DEN HAAG, 1 Febr. Hare Majesteit de Koningin heeft zich de gehele Zondagochtend op de hoogte laten houden van de ont wikkeling van de tbestand in de geteisterde streken. In de middag en namiddag heeft zij, vergezeld van prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan verschillende geteis terde plaatsen. Het ligt in het voornemen van de Koningin zo mogelijk nog een bezoek te bren gen aan Zeeland. Evenwel valt te verwachten, dat dit in verband met de verbroken verbindingen te land. niet mogelijk zal blijken. Do regering deed eveneens van haar meeleven blijken. Minister-president dr Drees bezocht reeds Zondagmorgen Dordrecht en omgeving, waar korte tyd later ook nir J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, verscheen in ge zelschap van de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris. Dr Beel, minister van Binnenlandse Zaken, be zocht van zijn woonplaats Nijmegen uit, het geteisterde gebied van West-Brabant. Hy zou trachten ook de Zeeuwse hoofd stad te bereiken. Ook minister Witte be zocht Halsteren. De Koningin heeft Zondagmiddag on der meer in Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJsel de overstromingen in ogenschouw genomen. In Krimpen heeft Hare Majesteit met. de burgemees ter en verscheidene andere personen gesproken. De Koningin heeft getracht 'ordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de over bezetting der wegen ais gevolg van plaatselijke evacuaties. Via de brug by Vreeswijk heeft de Koningin Gorcum kunnen bereiken en zij heeft aldaar on der meer met de burgemeester gespro ken. Daarna is de Koningin naar Soest- dijk teruggekeerd. PRINSES WILHELMINA NAAR ZEELAND DEN HAAG, 1 Febr. Na mens de Koningin brengt prinseg Wilhehnina Maandag en Dinsdag een bezoek aan de door de wa tersnood getroffen gebieden in Zeeland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2