Volle sier® mi WATER OVERWELDIGT NEDERLAND Op honderden plaatsen stroomt de zee naar binnen Vannacht: 138 doden gemeld; kust en vele dijken doorbroken KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Het leger ingeschakeld Ramp morgen in Kamer L> Oorzaak: Drie factoren Veertig doden in Stellendam? Geen hulp zonder overleg m Él Nationale Ramp De prins:„ Verschrikkelijk Verkenningsvlucht hoven verdronken land Mensen in levensgevaar op daken van huizen Dertig sleepboten naar rampgebied MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8574 TIEN PAGINA'S Wie water keert, die water deert Maar wie water deert, die water keert: LUCTOR ET EMERGO Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 1 Febr. In één etmaal van onvoorstelbaar geweld hebben wind en water Neder land gedompeld in rouw om tientallen mensenlev ens, werd zijn opkomende welvaart ernstig geslagen, zijn bewoonbaar grondgebied tijdelijk verkleind en werden duizenden hectaren polderland overdekt met kwaadaardig zout water. Een waarlijk nationale ramp heeft zich voltrokken. Terwijl na een be angstigende storrnavond Zondagmorgen dieper in het land opgeluchte mensen ontsteld ophoorden van de eerste radioberichten, vluchtten langs de kust, in het deltagebied rond Hollands Diep en Maas, in West-Brabant, op de Zeeuwse eilanden en de Waddeneilanden reeds duizenden weg voor dood en ver nieling. Reeds toen ook was de later op de dag hecht georganiseerde hulpverlening spontaan en bliksemsnel op gang gekomen. De reddende hard van burgers, militairen van land- en luchtmacht en van de marine reikte aanvankelijk echter naar een onoverzienbare chaos, waarover de vrijwel ononder broken stroom van radionieuws de luisteraars sloeg met stijgende verbijstering. Een verbijstering en een berichtenstroom, die deden denken aan de oorlogsdagen van Mei 1940. Hoezeer de ongeluks tijdingen het gehele volk aangrepen was te merken aan het straatbeeld in steden en dorpen, waar men militairen voor de noodgebieden zag opkomen en burger-hulpcolonnes zag uitrukken. Hier en daar ging de nog van prinsesseverjaardag uithangende vlag halfstok in de regen: teken van nationale rouw, volgend op nationale vreugde. Vijf eeuwen na de Elisabeths-vloed mag deze waterramp van de eerste Februari wel de geschiedenis ingaan als de Ignatius-vloed, naar de heilige van de dag. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten heeft de stormvloed honderd acht en dertig mensenlevens geëist. Achttien slachtoffers vielen in het ondergelopen polderland rond Halsteren in West-Bra bant. Het naburige Willemstad betreurt twaalf doden. Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen acht, Poortugaal bij Rotterdam zeven, het eiland Texel vier. In 's-Gravendeel zijn minstens vijftien personen omgeko men, bij Middelharnis op Goeree vier, in Stellendam drie. In Moer dijk verdronken op hun bed vier kinderen van de landbouwer Romme. Veere telt twee dodelijke slachtoffers en Elstdijk op Zuid- Beveland vier. In tal van andere plaatsen kwamen veelal ook bij het reddingswerk mensen om het leven. Het aantal vermisten overtreft dat der doden zeer ver. Alleen reeds in en om Halsteren beloopt dit ongeveer zestig personen. Doden op Goeree totaal veertig. OVERSTROMINGEN worden gemeld uit: delen van alle Zeeuwse eilanden, Zeeuws-Vlaanderen, de Zuidhollandse eilanden, de Biesbos, Vlaardingen, Maassluis, de Krimpenerwaard, de polders onder Lek- kerkerk, de Hogezandse-, Molen- en Torensteépolder óp de Zuidhol landse eilanden, de Alblasserwaard, de stad Rotterdam, polders bij Hoek van Holland, Scheveningen, Willemstad, een gedeelte van het Westland, Zwijndrecht, Hendrik Ido Ambacht, Ridderkerk en Bolnes, Numansdorp, Sleewijk en Pernis. Dc voorzitter van de Tweede Kamer, inr L. G. Kortenhorst, zal Dinsdag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer de stormramp ter openbare discussie aan de orde stellen. Hij deelde vanavond mee de minister-president dr Droes bereid te hebben gevonden, aan de Tweede Kamer een overzicht te geven van de ramp. De regering zal morgen (Maandag) tijdens een speciale zitting van de ministerraad de ramp en de maatregelen die genomen zullen moeten worden, bespreken. Ter voorbereiding hiervan kwamen Zondagavond in Den Haag bijeen de minister-president dr Droes, de minister van Verkeer en Waterstaat, inr Algera, de hoofdingenieurs-directeuren van de Rijkswaterstaat en waarschijn lijk ook de commissarissc V 'c'' i de koningin van de getroffen gebieden, Van een der terzake deskundige hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat wordt de watersnood toegeschreven aan de volgende drie factoren:'het tijdstip van hel hoogwaterde hoogte van het getij, dat springtij was in verband met de nieuwe maan; de windkracht en de windrichting. Aan drie kuststations. Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen werden de hoogste waterstandn genoteerd die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85 meter. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 meter en thans 3.68 meter. In het buitenland Springvloeden en zware stormen heb ben dit weekeind in ENGELAND min stens 260 slachtoffers geëist. In het Noor delijke deel van de Ierse zee is Zaterdag de „Prinee.ss Victoria", Kngelands mo dernste veerboot, in de golven verdwe nen. Van de 183 opvarenden zijn er 139 om bet leven gekomen. De springvloeden die de Engelse Oost kust en vooral Norfolk en Lincolnshire hebben geteisterd betekenden de onder gang van 121 personen. Duizenden Engel sen zijn dakloos. De golven die op som mige 'plekken drie km diep het land in drongen hebben zeeweringen van beton en staal van 7 meter hoogte weggevaagd Ook in het Zuidoosten van Engeland streed men tegen het water. In Londen zwommen de zwanen op straat. IN BELGIE is de noodtoestand afge kondigd voor dc drie kustprovincies Oost- I FEBRUARI 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds!" en West-Vlaanderen en Antwerpen. Een aantal dorpen staan geheel onder water en in Oostende en Antwerpen heerst eveneens grote watersnood. De zeedijken zijn op een groot aantal plaatsen uiteen geslagen. Het staat, vast dat tot dusver tl personen in liet water zijn omgeko men. In FRANKRIJK werd langs de kust wel grote schade aangericht, maar alleen in Duinkerken liep het zeewater ver liet. land in. Van doden of gewonden wordt geen melding gemaakt. (Van onze correspondent) UMUIDEN, 1 Febr. In een radiote- lefonilsch gesprek met de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de schipper van do Urker botter „Jonge Johannes" meegedeeld dat in Stellendam veertig mensen zijn verdronken. Het dorpt is volkomen geïsoleerd en heeft zeer drin gend hulp nodig. De minister beeft toe gezegd terstond een motorboot, met vlet ten te sturen, waarom de bevolking van Stellendam via de Urker botter had ge vraagd. DEN HAAG, 1 Febr. Hoewel alle hulp zeer welkom is, verzoek! het ministerie van Verkeer en Waterstaat zeer dringend oproe pen van de overheid af te wach ten voor tot handelen wordt over gegaan. De KNAC verzoekt auto mobilisten niet door de getroffen gebieden te rijden, wanneer dit niet strikt nodig is. Het hulpver- leningswerk zou hierdoor bemoei lijkt kunnen worden. Automobi listen, die aan de evacuatie wen sen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij de KNAC, Sophialaan 4, Den Haag. KOLKEND en schuimend brak het zeewater zich in de nacht op Zondag door de beschermende dijken. De oude vijand van het lage land toonde plotseling opnieuw zijn geweld. Opgezwiept door een springvloed sloeg het water op honderden plaatsen zware basalt blokken en grote grondmassa's uit het dijklichaam. Toen was de ramp geschied: de dijken bezweken en het water baande zich een weg over het land, waar de bewoners vluchtten naar de bovenver dieping van hun woning. Deze luchtfoto toont een doorgeslageludijk ten Zuiden van Dordrecht? OP nevenstaand situatie-kaartje is met een stippellijn de route aangegeven, welke het speciale vliegtuig met de verslaggevers van dc VOLKSKRANT, over de noodgebieden heeft afgelegd. - L- - s NEW YORK, 1 Febr. (AP) „Dit is verschrikkelijk nieuws", riep prins Bern- hard uit, toen bij vandaag vernam, welk een ramp zijn land had getroffen. De Prins verklaarde, nog geen officieel be licht, uit. Nederland over de ramp te hebben ontvangen. „Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeuren" zei hij, „juist nu Nederland er weer boven op kwam en op eigen benen kon staan. En het verlies aan mensenlevens maakt het nog erger." „Zoals men weet", vervolgde de Prins, „had Nederland juist aan de Amerikaan se regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig had. En nu gebeurt deze ramp. Nederland heeft altijd tegen het water moeten vechten, zijn hele geschiedenis door. Wij zullen ook dit nieuwe onheil bestrijden en het te boven komen, zoals we in het verle den altijd hebben gedaan." Dank voor hulp De Prins zei zeer dankbaar te zijn voor de door de Verenigde Staten aangeboden hulp. „Dat is altijd gebeurd, als zich ergens een nationale ramp voordeecl", verklaarde hij, „en Nederland heeft even eens altijd hulp geboden als een ander land in een dergelijke situatie verkeer de. De Prins verklaarde, nog nitet te heb ben overwogen, veranderingen te bren gen in zijn plannen. „Ik zal doen wat de regering en de Koningin van mij ver langen", zei hij. JLi (Van onze speciale verslaggever) AAN BOORD PH-TBZ 1 Febr. Onder de linkervleugel van de PH-TBZ glijdt het Rotterdamse Maasstation naar voren, vreemd en stil. Water, vanaf een hoogte van 200 meter nog juist zichtbaar, heei't de emplacementen doen verstarren. Het is een bijna geordende over stroming geweest die aan de andere zijde de aken tegen de kade getild heeft. Maar twintig kilometer verder naar het Zuidwesten begint pas de troosteloze verlatenheid van het slagveld, waarop Nederland zijn strijd tegen zijn grootste vijand verloor. Vanaf Rot terdam kronkelt een grillig geel-groen oliespoor naar Roozenburg. Over de akkers van dit eiland, dat in één etmaal verdronken land geworden is, golft smerig geel water met witte schuimranden. Chaos groter dan "6" -*• iemand vermoedde Vanaf (lit ogenblik wordt het beeld van bet landschap bepaald door geïso leerde boerderijen, door hooibergen die als gigantische waaiers tegen de behui zingen liggen gedrukt en door honder den gapende gaten in de zeedijken en in secundaire waterkeringen. Het water ïeeft overal gewonnen. Met brute kracht >f met verraderlijke sluwheid. Geen dijk ui dit enorme gebied is intact gebleven. Vanuit de DC 3 lijkt liet alsof een gul zige kindermond overal ruwe happen uit •en koek gebeten heeft, waarop bedrij- 'igc mieren krioelen. Maar als dan de Dakota door de laaghangende wolken edwongen, de neus naar beneden richt. 'au dringt de bijna ongelofelijke werkc- i.jkhcid met een schok door. Ontzaglijke lijken, de trots van Nederlandse inge nieurskunst zijn over een afstand van Bij deze dijken, waarover wrakhout van vernielde huizen gespreid ligt, ie het stil. Maar op plaatsen waar het nog zin heeft om terug te vechten werken duizenden vrijwilligers om bressen te dichten, die hier en daar gevaarlijk dicht bij het kritieke punt gekomen zijn. 'Een verlammend gevoel van machte loosheid grijpt hier de mens aati. Van af daken en uit dakramen, wuiven be legerden, die geen enkel wapen meer hebben, naar de laag overvliegende ma chine. Op dit beslissende moment val len de eeuwen terug. Radar, electronev en gesplitste atomen, triomfen van we tenschap en techniek, laten Nederland in de steek, dat weer met schop, houweel, zakken zand en roeiboot de overweldi ger te lijf gaat. „Het is nog niet mogelijk een juist beeld te geven van de toe stand", zo meldde de radio van Schiphol even voor het begin van de vlucht. Een vlucht, die duide- .ijk maakte dat de chaos veel gro ei' is dan iemand in Nederland op deze Zondagmiddag kon bevroe den. Dit land is getroffen door een ramp, die vermoedelijk nog ver treedt buiten de horizon, die de PH-TBZ slingerend en stampend con bestrijken. Zonder hulp en ronder uitzicht op redding zijn tientallen mensen deze barre lacht ingegaan. Verdronken eiland Boven het verdronken land van Roo zenburg uit steken de daken van een zame boerderijen, waarvan de muren en fundamenten ondergraven worden. Schuimend water kolkt naar binnen door een enorme bres in de dijk. Boven de watervlakte van Roozenburg tuurt de bemanning van de PH-TBZ vergeefs naar liet vertrouwde beeld van Voorne •n Putten. Het eiland is verdwenen. Een vreem de zee, met bomen en telegraafpalen, schuurt rusteloos over deze rijke bodem \an do Zuidkust liet eerste teken van leven. Het dorpje Oudenhoorn vertoont de eerste zichtbare grote ravage. Op het •narktplein tussen de rode huizen is het vee bij elkaar gedreven. Een geïsoleerd lorp, tot aan de knieën in liet water, wacht op evacuatie, op redding. Onmerkbaar bijna gaat Putten enige kilometers verder over in het Haring vliet. Maar dan een vreemde gewaarwor ding: Goeree en het centrum van Over- flakkee zijn ongeschonden. Hier liggen nog de nette, bewerkte akkers en de wei landen, die reeds krachten verzamelen voor het voorjaar. De zee had hier geen „armslag" genoeg om tot het hart van de dijk te reiken. De PH-TBZ maakt de sprong over de Qrevelingen naar Duiveland, een gefol terd en geschonden gebied. Over en langs de dijken, doorbrokën of weggeschoven liggen de resten van huizen en schuren. Zierikzee vooral toont zijn gapende won den. Het opgestuwde zeewater heeft de havenoevers uiteengeslagen en de spring vloed heeft, achterom sluipend, de zee dijk in de zwakke rugzijde aangevallen. Langs minstens vier en twintig gekar telde breukranden wringt zich hier de vuist, die dit land wurgt. In de rukkende remous, tegen woeden de grauwen in, drukt gezagvoerder Hoor weg zijn Dakota verder Zuidwaarts. Naar Noord-Beveland, waarvan het Zuidelijk deel volkomen overstroomd is en ver volgens naar Walcheren, in het Noorden en in het Zuiden door de vijand bespron gen. Veere staat onder water maar van uit de lucht lijkt het een „rustige" over stroming, met vee in de straten. Alleen op de wegen buiten de stad verraadt het tomeloze geweld zich aan de luchtver- kenning. Op de dijken, afgevreten en als met bomtrechters bezaaid, staan koeien en paarden bij eengedrongen tussen wrak- hopen,. die gisteren nog huizen waren. In de luwte, rechts van de Dakota en on der een regenscherm verborgen, ligt het ongeschonden Middelburg. Maar Vüsslngen is weer een egelstel ling op een slagveld, dat vrijwel geheel aan de vijand prijsgegeven' werd. De zee beukt tegen de boulevard, waarvan grote stukken zijn verdwenen. Huizen hoge golven, waaruit telkens drie zuilen van bijna vijftig meter hoo§ oprijzen, slaan tonnen steen en bazalt uit de borst wering en in hun gespreide val raken ze het standbeeld van Michiel de Ruiter. Honderd meter boven de gemartelde •lijk van Walcheren, telkens opzij ge worpen door de altijd nog orkaan-achtige Noordwester, kiest de DC 3 zijn koers naar Zuid-Beveland. De Sloe-dain onthult een geheel nieuw beeld: een rcuzenhand heeft hier de spoorlijn uit haar bedding rerukt en de rails in vreemde bochten gewrongen. Met stenen beladen vracht auto's rijden vanuit Arnemuiden naar de plaats waar de dijk ondermijnd werd. Tot zover het oog reikt is Zuid-Beve- land met water bedekt waarin als ■norme dotterbloemen, hooischelven drij en. Ook hier een angstwekkende verla tenheid en een gevoel van beklemming mulat het onmogelijk lijkt dat hier geen mensenlevens te betreuren zijn. Tot aan le dakrand staan bier de boerderijen in (Zie verder pagina 4, kolom 7) TNE aloude erfvijand het water heeft het pas weer op eigen benen geko men Nederland besprongen met een ge weld, dat zijn weerga wellicht niet vindt in de Sint Elisabethsvloed van vijf eeuwen geleden. Wie voor de nog niet te overziene rampzalige vloed van thans een naam wil kiezen, kan bedenken dat de Kerk op deze rampspoedige Zondag de gedachtenis vierde van de gemartelde bisschop van Antiochië. De 'benaming Sint-Ignatiusvloed zal dan ook zelfs het verre nageslacht van ons christelijk den kend en, men ziet het ook nu weer: handelend volk kunnen herinneren aan de grootste nationale ramp na de tweede wereldoorlog. „Water-Snood" luidt de benaming van een der hoeven langs de Hollandse rivie ren. Die hoeve was al eens door de wa terwolf het Snode Water verwoest, maar weer opgetrokken door de onver zettelijke wil en werklust der bewoners. Christelijk denkende mensen waren ook zij: zo goed als hun aangelanden bij wie het erfhek gesierd was met die berus tende spreuk: „Wie kan keren de hand des Heren." Inderdaad: tegen het toegelaten geweld van de natuur staat aanvankelijk de mens machteloos. Maar niet machteloos op den duur; zelfs niet de kórte duur. En het zal de duizenden getroffenen een troost zijn te horen en te zien hoezeer het ganse land te hoop loopt, de mouwen oprolt en in de buide] tast om de grote nood te lenigen. Zelfs het buitenland doet mee en de Nederlander zal daar in zoverre een voorbeeld aan nemen, dat hij zich in edelmoedigheid niet iaat over treffen. Het volk dat reeds eenmaal zijn land aan het water ontwrong, zal dit ook nu doen, verenigd en één in het leed. Nederland is dat verplicht aan zijn roemrijke waterhistorie én aan zijn tra ditie van vroom, rechtschapen volk. MAASBBACHT, 1 Febr. Na overleg tussen gemeentelijke autoriteiten van Maasbracht en het ministerie van Bin nenlandse Zaken is een beroep gedaan op sleepbootkapiteins in deze haven. Het re sultaat is, dat nog vanavond een dertig tal sleepboten uit Maasbracht naar de ge troffen gebieden zal vertrekken. Daar* om zullen de sluizen in (le Maas, die nor maal op Zondagavond gesloten zijn, ge opend worden. Afsluitdijk hield stand AMSTERDAM, 1 Febr. De Afsluit- (lijk heeft zich goed gehouden in de storm. De gehele nacht is bet personeel van de Rijkswaterstaat waakzaam ge weest om bij eventuele beschadiging di rect te kunnen ingrijpen. Het verkeer over de Afsluitdijk wordt bemoeilijkt door de overslaande water massa's, waarin stukken hout, tonnen enz. worden meegesleurd. Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt; Aan vankelijk in het Zuiden en Zuid westen van het land krachtige, ge leidelijk verder afnemende wind tussen Noordwest en 'Noord. El ders ovencegend matige Noorde lijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lager. DINSDAG 3 FEBRUARI: Zon op: 8.17 Onder: 17.31 Maan op: 22.46 Onder 9.24

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1