Nederlandse oorlogsboeken Windstoten van 140 km per uur KRUININGEN ZEER ZWAAR GETROFFEN Jeugdhuis in Noordwolde is dringend nodig JOURNALIST EN DOMINEE OVER STRIJDENDE MENS In Engeland 121 Zelfs bunkers bezweken Gestremde lijnen Uitzonderlijk hoge vloed LA \TSTE NTf'J 'WS EEN SPIEGEL VAN KOREA IN ZEELAND: ANDERS DAN IN 1944 Goede hoop en stugge arbeid Kerkje te klein geworden WEL EN WEE TE HENGELO IN 1952 OP TEXEL VIER DODEN Heden overzicht mogelijk TROUW (Van onze weerkundige medewerker). Sedert 1916 is er geen stormvloed meer geweest met zulke ramp zalige gevolgen als thans. De uitzonderlijk hoge vloed is een gevolg geweest van de zeer hoge windsnelheid, de lange duur en de uitge breidheid van de storm en de omstandigheid dat de storm 'n hoogte punt bereikte op een tijd (enkele dagen na volle maan), dat de vloed reeds bij rustig weer hoger zou zijn geweest dan normaal. Zaterdagnacht bereikte de Noordwester boven het gehele Noordzeegebied orkaankracht, waardoor het water met een snel heid als .zelden voorkomt naar het Zuiden werd gestuwd in de ver nauwing tussen de Engelse en Nederlandse kust. Daar dwong de Noordwester storm het water een uitweg te kie zen naar de zeearmen tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. Het aanhouden van de storm heeft er ten slotte toe geleid, dat de dijken door het voortdurend beuken van de golven hij zeer hoge waterstand op tal van plaatsen zijn bezweken. De oorzaak van het uitzonderlijk zware weer hangt samen met de-ontwikkeling van een zeer diepe depressie, die van het Noor den van Schotland over de Noordzee naar de Duitse bocht is getrokken. De storm stak het eerst op boven Ierland en breidde zich toen uit over Engeland Zaterdagochtend, woei er boven de Noordzee nog slechts een harde wind, maar omstreeks het middaguur meld den de stations op de Shetland-eilan- den plotseling een winddraaiing naar Noordwest met kort daarop windsto ten van 180 kilometer per uur In de loop van Zaterdagmiddag breidde de orkaan zich snel naar het Zuiden uit. Aan de hand van de toen beschikbare gegevens kon worden berekend, dat ge vaarlijk hoog water zou optreden. Za terdagavond om zes uur werd door het KNMI een waarschuwing uitgegeven voor gevaarlijk hoog water bij de vloed van Zondagochtend. Kort daarop deel de het lichtschip Terschellingerbank een zeer snelle barometerdaling, terwijl de luchtdruk in Maastricht nog lang haam steeg. Deze meldingen deden het ergste Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede dat de toestand niet meer kritiek Is. Hulp heeft men niet meer nodig. Het tweede hoge tij liet 2.82 meter meten hetgeen aanmerkelijk minder was dan gisterochtend toen alle pol ders ten Zuiden van de Wieldrechtse zeedijk verloren gingen. vrezen. De wind, die toen reeds was aangewakkerd tot 100 kilometer per uur, zou daarmee samenhangend nog verder moeten toenemen- Later op de avond meldden tal van stations in Nederland windstoten van 120 tot 140 kilometer per uur, hetgeen overeenkomt met een winddruk van meer dan 100 kg. per vierkante meter. De gehele nacht heeft de orkaan onverminderd over ons land geraasd, Zondagochtend nam de wind in Gro ningen plotseling af, om zes uur meldde het vliegveld Eelde nog' slechts matige wind, maar in het Zuidwesten van ons land duurde de orkaan tot in de middag voort. Tegen de avond begon de wind ook langs de Zeeuwse eilanden af te flau- wen en ruimde daarbij langzaam naar het Noorden tot Noordoost, waardoor het opstuwende effect snel vermin derde. Voor vandaag worden geen bijzonder hoge waterstanden meer verwacht en spoedig zal d!e Noordzee weer het nor male peil hebben bereikt. MAANDAG. 2 FEBRUARI, 1?53, Met behulp van ducks worden de in woners van Raamsdonkveer in vei ligheid gebracht. „DE DICHTER STRIJDT TEGEN GOD" HARDERWIJK. Voor de afdeling: van de Ned. Christen vrouwenbond sprak Vrijdagavond in hotel „Zeezicht' ds Spilt uit Ermelo over het onder werp: „Een dichter strijdt tegen God". Spreker behandelde de persoon en het werk van de dichter Marsman, die, hoewel van christelijke huize, vaak stelling nam tegen God. In vele van zijn gedichten kwam de angst voor de dood ter sprake. Spr. declameerde enkele van zijn gedichten, waaruit zijn levens houding bleek. In het bestuur werd gekozen mevr. KoekoekPraamsma. De commissaris der Koningin in Zeeland heeft zich met de eva cuatiecommissaris, het lid van Ged. Staten de heer Schout, naar Kruiningen op Zuid-Beveland be geven, waar de toestand wel het ernstigst was. De centrale evacuatiecommissie kon gisteren geen telefonisch contact met Kruiningen krijgen. Op Goeree en Overflakkee kwamen de ernstigste be richten uit Herkingen en Stellendam. De evacuatie-commissaris voor Utrecht, de heer H. van Wesscm, die directeur is van de vervoeronderne- ming Van Gend en Loos, heelt al zijn materieel beschikbaar gesteld voor vervoer van evacuerenden. In de Kruininger Perkpolder te Kruiningen is een gat in de dijk ge slagen. Het hoger gelegen gedeelte loopt momenteel geen gevaar. De noodtoestand werd afgekondigd. De plaats is practisch geïsoleerd. Ook in Hansweert is de noodtoe stand afgekondigd. In Ierseke is de situatie eveneens kritiek. Ook in de Hoeksewaard is de toestand erg. Maassluis Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn in Maassluis de voorgevels van drie buizen ingestort. Het betrof twee oude huizen en een nieuw huis. De be woners waren bijtijds gewaarschuwd. Zij konden vluchten. In Maassluis zakte een auto in de weg. Tiet spoorwegverkeer tussen Schiedam en Hoek van Holland is vol komen gestremd. Bij Sleeuwijk De toestand nabij Sleeuwijk is noi steeds kritiek. De dijk van de Bakkers- kil is doorgebroken. Met militaire auto's, bussen en particuliere auto's worden de inwoners van Werkendam en Almkerk geëvacueerd. Enkele slachtoffers zijn al te betreuren. Veel vee is verdronken, In de op 20 Februari a s. te Apeldoorn t« spelen taf-eltem-niswedstrijd tussen Neder land en Zuid-Slavië zu-llen de Nederlandse kleuren worden verdedigd door Cor du Buy en Cor Pelser (beiden Amsterdam). Voor Z-uid-BIavië komen Vilrim Harangozo. de winnaar van de internationale Franse kam pioenschappen van dit jaar en Zarko Doli- mar uit. Laten wij vooropstellen, dat wij grote bewondering hebben voor de wijze, waarop de journalist Wim Hornman in de literatuur debu teert met zijn roman „Ik wil leven" (uitg. De Bezige Bij, A'dam). Men is echter licht bevooroordeeld wanneer men begint met deze roman en wel om twee redenen. Allereerst is „Ik wil leven" de eerste echte Nederlandse oorlogsroman in het zo langzamerhand gestan daardiseerde genre en de uitgever begaat de onvoorzichtigheid om dit boek gelijk te stellen met boeken als „lm Westen nichts Neues", 'The Naked and tie Dead" en „The Young Lions". ;,The Dit spant de verwachtingen veel te hoog. vooral omdat juist de eerste negentig, honderd bladzijden van deze roman in geen enkel opzicht een ver gelijking kunnen doorstaan. Integen deel, Hornman komt slechts aarzelend en moeizaam op gang en in dat eerste gedeelte is veel teleurstellends. Daarnaast kan het u overkomen, dat Ti begint te lezen met de aneedotische wetenschap, dat Hornman deze eerste echte oorlogsroman over Korea heeft geschreven zonder ooit op Korea ge weest te zijn. Hij interviewde een aantal teruggekeerde Korea-vrijwilli- gers, las veel over land en oorlog en schreef toen in korte tijd zijn bock Wij met onze voorliefde voor het „echte", zijn gauw geneigd zoiets als on-eoht t.e veroordelen. Op dit punt dwingt Hornman echter grote bewon dering af. Dit is een Koreaanse roman, ;door en door. U hebt geen moment, maar dan ook werkelijk geen moment - het gevoel, dat de schrijver spreekt over dingen, die hem vreemd zijn. Losgeschreven Natuurlijk is dat knap, doch die be wondering is niethet belangrijkste. Veel belangrijker is, dat ook onze be wondering voor de roman als roman toenam. Na de eerste honderd blad zijden heeft Hornman zich losgeschre ven en gaat hij werkelijk allure krü* 'gen. Zijn stijl wordt beter, soberder, er komt plotseling een grote ontroe- -ring in die keiharde, bittere beschrij ving van de oorlog; de verschrikke lijke werkelijkheid van de oorlog gaat ,da£r. pas goed leven, waar Hornman ons laat zien in welk een onwerh .- ]ijke sfeer de Nederlandse soldaten yjd-ie gruwelijkheid doorleven. Het. drama van Hoengsong, waarbij o.aj.-overste Den Ouden het leven liet .T*— het boel. is een indrukwekkend ibp.nuraent vooral voor deze eerste Kedeflands^, commandant in Korea ge worden dat wij uit de krant kennen als een gedramatiseerd nieuwsverhaa) van één of anderhalve kolom lengte, valt hier uiteen in een aantal onwe zenlijke, angstaanjagende belevenissen van individuele soldaten. Want dat heeft Hornman goed begrepen, er be staat niet zoiets als „de oorlog". Voor ieder mens is die oorlog eerander ding. „Ik wil leven," lijkt in zoverre op zijn Amerikaanse soortgenoten, dat er bijzonder spaarzaam met psychologie wordt omgesprongen en de dialoog tussen de soldaten het grootste deel van het boek in beslag neemt. Een zwak punt is, dat de personen daar door te weinig gestalte hebben ge kregen. Zij zijn moeilijk uit elkaar te houden. Ook het harde realisme heeft de roman met de Amerikaanse best-sellers gemeen. Juist door het overvloedig gebruik van dialoog krijgen wij met een soldaterij argon te doen, dat nu niet bepaald prettig is om te lezen. Doch Hornman gebruikt deze rauwe, harde, ongekuiste taal ten minste niet om zijn boek „aantrekkelijker" te maken. Hij gebruikt die taal in de oprechte mening, dat het nodig is en hij legt zich daarbij beperkingen op. Overi gens is dit natuurlijk het grote pro bleem, dat elk dialoog-oorlogsboek met zich meebrengt. Gelukkig tracht de schr. ons daarnaast er van te over tuigen, dat het beest van de oorlog niet altijd volkomen meester wordt over de kleine, weerloze mens. In zyn boek komen soldaten voor, die Chris ten zijn en die hun geloof even fel verdedigen als hun leven tegen de aanvallen van de oorlog op alle fron ten. Het is deze geestelijke weerstand, die het boek, ondanks alle beschreven ellende en zinloosheid belet uitzicht loos te zijn. In het kader van de Ne derlandse boeken, die over de oorlog geschreven zijn, is vooral daarom „Ik wil leven"' een belangrijke roman. Legerpredikant Wie „Ik wil leven" gaat lezen, doet er goed aan, zich daarnaast „Leger predikant in Korea" aan ie schaffen. Een eenvoudig, openhartig boek van de jonge veldprediker ds. Ph. P. Meerburg (uitg. Zomer Keuning, Wageningen), die destijds wijlen ds. Timens opvolgde bij het Nederlands detachement. Dit boek heeft geen en kele allure, integendeel. Het is als het ware de correspondentie van het front met een goede vriend. Op prettig lees bare wijze behandelt ds. Meerburg een groot aantal van de problemen, die bij u opkomen wanneer u Hornman's roman leest. Het ls zeker niet toe vallig, dat ds. Meerburg onmiddellijk na zijn kennismaking met het deta chement een hoofdstuk wijdt aan „Artikel 22a" uit het reglement be treffende de krijgstucht. Daar staat: „Den militair is verboden: a. het be zigen van vloeken en godslasteringen, van onzedelijke taal of liederlijke uit drukkingen, zowel buiten als in dienst" De nieuwbakken veldprediker werd namelijk door zijn „noodgemeente" verwelkomd met een hele reeks luide overtredingen van dit reglement en daar stond hij onmiddellijk voor het zelfde probleem als de lezer van „Ik wil leven": hoe reageer je daar op De schr. zal de laatste zijn om het goed te praten, uitleggen, kan hij die reactie van de mens ook niet. doch hij tracht ons wel te doen begrijpen in welke sfeer en onder welke omstandigheden dergelijke overtredingen begaan wor den. Ook over die geestelijke nood, over die geestelijke weerstand van soldaten, die dwars tegen de oorlog in voor alles Christen willen zijn en blijven, zegt ds. Meerburg behartens- waardige dingen. Stelt u belang in de oorlog in Korea en speciaal in de Nederlanders in die oorlog en zij móéten u wel interesseren lees dan deze beide boeken. De roman van de journalist en de „brieven" van de dominee. Zij zullen u veel doen be grijpen. H. Rozenburg Op het eiland Rozenburg zijn ver scheidene dijken doorgebroken, nl. die van de „God zij dank-Polder", de Bos- se polder, de Scheurpolder en de Noordbankpolder. De veehouders heb ben hun koeien uit de stallen moeten halen en hun huizen moeten ontrul- De veerdienst MaassluisRozenburg is gestaakt, evenals de veerdienst Ro zenburgBrielle. Vereniging voor kunstmatige inseminatie vergaderde APELDOORN. De Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie „Apeldoorn en Omstreken" hield in De Poort van Kleef de algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer G. J. Wensink. die er op wees dat de afgelopen vijf jaren voor de vereniging bijzonder gunstig waren. Sedert 1948 steeg het aantal leden van 173 tot 835. De heer H. Disbergen werd voor het Fri es -Hollands - veeslag als bestuurslid her kozen en de heer J. C. Wullink voor het Maas-Rijn-IJsel-veeslag. Door vergroting van het werkgebied werd het aantal be stuursleden uitgebreid. .De heer B. Spijker boer Lzn. uit Oldebroek werd gekozen voor het F. H.-veeslag en de heer A. v, Essen uit Epe voor het" M.R.U.-veeslag. Er werd een statutenwijziging aanvaard, inhouden de dat leden voortaan slechts tot 65 jaar verkiesbaar zijn in het bestuur De K.N.A.C. doet een 'beroep op alle automobilisten om zich, waar dit van nut kan zijn, ter beschikking te stellen van de hulporganisaties. In het bijzon der meent de K.N.A.C., dat zij zich in de eerstvolgende dagen verdienstelijk kunnen maken bij de inzameling van de voor de getroffen gebieden nood zakelijke goederen als kleding e. d„ door deze naar de centrale punten te vervoeren. (Van een speciale vsrslaggever) Zeeland weet zo langzamerhand wat wafer is. En de Zeeuwen maken weinig drukte 'van de strijd tegen de zee. Dat deden zij vroeger niet en dat moet nu ook niemand van hen verwachten. De ramp, die het afgelopen-weekeinde de provincie trof heeft een diepe indruk op de Zeeuwen gemaakt. Maar uit de ge sprekken, die men met de mensen voert, blijkt al spoedig dat zij "allerminst dc- moed laten zakken. Hoe groot de nood ook is, waarin zij verkeren. Zij staan er nu heel anders tegenover dan in 1944. „Toen was er een fel verzet in je hart nu weet je, dat de mens er part noch deel aan heeft en dat maakt je veel rustiger", zei ons 'iemand. Maar men werkt stug om heit water te bedwingen. Helaas zijn er in Zeeland vele slacht offers te betreuren. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is het aantal doden reeds tot meer dan honderd gestegen. Het grootste aantal mensen, nl. acht, kwam om in de woeste golven bij Losse- nisse. In Hoedekenskerke verdronk een pontonknecht van de provinciale stoombootdiensten. In Veere werd gis termorgen in de Wagenaarstraat, die als de meeste andere straten door het water dat buiten de oude haven vloeide was overstroomd, het stoffelijk over schot gevonden van het bejaarde echt paar Leeman. Ook in Vlissingen vielen slachtoffers. Bij Temeuzen werd het verdrinken van een kind en twee ouderen gemeld. En in Krabbendijke werden vier mensen door het water overvallen. Zij konden zich niet meer redden- De toestand op tal van Zeeuwse plaatsen was gisteravond nog zeer on overzichtelijk. Veere Veere bezit sinds Zondagnacht geen straatstenen meer; het water spoelde ze finaal weg. Enkele huizen zijn inge stort. Rondom Vrouwenpolder werd de toestand kritiek, omdat de dijk van de Kattempolder het had begeven. Zeer erg is, dat het waterwingebied te Oranjezon, dat Middelburg van drinkwater voorziet, geheel door het zoute water is aangetast, waardoor de watervoorziening van de Zeeuwse hoofdstad is uitgevallen het pomp station zelf staat ook onder water. Wie langs de Kleverskerkse weg naar Veere rijdt krijgt de indruk, dat de inundatie van Walcheren is teruggekeerd. Kle- verskerke zelf is een klein schiereiland en Arnemuiden staat rondom In het water. Vlissingen Vlissingens binnenstad is in een zee herschapen, In de stationsrestauratie van Middel burg had zich een regelingscommissie geïnstalleerd, die zich bezighield met het doorzenden van de verdreven vee stapel. De Westkappelse zeedijk kreeg een gat van twintig meter, dat geluk kig met zandzakken kon worden ge dicht. Ongeveer 450 militairen zijn vanuit Middelburg naar de getroffen en bedreigde gebieden gedirigeerd. Ma joor Potteboom zei ons: „Wij maken er een vierdaagse van en als het nodig is een zesdaagse." „Wij doen, hoewel de toestand uiterst precair is, ons uiterste best om het water verder de pas af te snijden", zo deelde men ons gisteravond van de zijde van Rijkswaterstaat en van de polder Walcheren mede. En op dat tijdstip (ongeveer zes uur in de mid dag) had men goede hoop, dat de be dreigde punten het verder zouden houden. Het aantal slachtoffers van de uitgebreide overstromingen in Engeland was gisteravond geste gen tot 121. Volgens inofficiële berichten bedroeg het aantal reeds 181. Op het eiland Canvey in de Theems- mond zouden alleen al 40 perso nen zijn omgekomen. (Van onze speciale verslaggever) „We hebben een avond in „Zaal Slager", zeide ds, Wesbonk, toen wij hem in het Evangelisatiewerk te Noordwolde opzochten. „Het kleine kerkje is te klein en het jeugdhuis is wel gekocht, maar er moet nog heel wat aan gebeuren l het moet worden betaald." Daar draait het onder meer om in Noordwolde. Het Jeugdhuis. Maar voorlopig zitten we dus in Zaal Slager", waar het jeugdor kest onder leiding van de heer Paul Ruiter een uitvoering geeft. Trekharmonica, fluiten en man dolines vullen de zaal met hun geluiden en de jeugd luistert aan dachtig. De allergrootste van de jongens rookt er een pijpje bij. Als de aandacht er door de muziek is gekomen het zijn dorpsgenoten, die op het podium zitten en dat geeft een goed contact houdt mejuffrouw Annie Lamme de Bij'belvertelling. Over de vijf dwaze en de vijf wijze meisjes. Ze vertelt, het duidelijk en eenvoudig. De winkel, waar de olie gekocht werd, komt ook in het ver haal voor. En de toepassing is helder 's glas. Vele moeilijkheden Een vorig maal hebben wij iets van de moeilijlkibden genoemd, waarmede de Evangelisatie hier heeft te kampen. „De dorre vlakte der woestijnen" is hier nog steeds met recht een profe tisch. lied. „Er ruist langs de wolken" kent de jeugd in deze zaal, maar zij heeft het hier moeten leren! Ds. Wesbonk houdt een wakend oog op zijn kleine kudde buiten de schaaps kooi, zijn dochter War da is leidster van de „lammeren". Want allen krij gen ze nu een film en dat trekt altijd de aandacht, maar je moet er gemak kelijk bij kunnen zitten. Dan komt de film. Die gaat over sneeuwsport, waarna een tekenfilm het programma beslu't. Een paar moe ders komen haar kinderen halen, ander kroost wordt thuis gebracht door een van de werkers of werksters. Joke van der Zee heeft de leiding van de club voor de grotere meisjes. Het is maar een deel van het werk, wat hier gebeurt en -wij zien- slechts de buitenkant. De moeilijkheden waar mede mej. Bos en de heren Bijl en Broersma en de reeds genoemde ar beiders in deze Noordelijke wijngaard kampen zijn groot. „Je moet een kron kel voor dit werk hebben," zegt ds. Wesbonk, „en het ware te wensen dat er meer en meer mensen met zulke kronkels rondliepen Is het zo'n kronkel geweest, waar door men op het plan kwam een jeugd huis te stichten? De Gerei, kerk van Noordwolde wil een jeugdcentrum, midden in het dorp, pet huis staat er al. Maar het moet verbouwd worden, wil het inderdaad centrum voor de jeugd zijn. Hier kan het clubwerk gecentraliseerd worden, kunnen samenkomsten worden gehou den, kunnen films worden vertoond. Het kerkje is veel te klein en een an der eigen huis is er niet. Het probleem is niet alleen hoe de (Van een onzer verslaggevers). Op Zoutelande op Walcheren heeft men de r.acht van Zaterdag op Zondag met alle beschikbare mannen gewerkt aan de duinen ten einde deze te behou den. De zee sloeg onophoudelijk grote stukken weg en enkele ogenblikken was de toestand zeer kritiek. Grote bunkers vielen als kaartenhuisjes in zee en de algehele aanblik van het strandr bij Zoutelande was Zondagavond zonder meer verschrikkelijk. De ver woestingen hebben alles onherkenbaar gemaakt. Zolang de zeedijk bij West- kapelle zich echter goed houdt maakt de bevolking van Zoutelande zich niet al te veel zorgen hoewel de gehele mannelijke bevolking thans onder lei ding van de burgemeester gemobili seerd is. Op de vlucht in boten Door het onderlopen" van verschei dene polders in de wijken Slikkerveer en Oostendam hebben vierhonderd per sonen in boten de vlucht moeten ne men uit hun huizen, waar het water tot aan de dakgoten was gestegen. De evacué's zijn ondergebracht in boven zalen van café's. Het dok is beschadigd door enige losgeslagen boten, die zelf ook schade hebben opgelopen. jeugd van Noordwolde, tot zestien jaar, te winnen, het probleem is veeT meer hoe de jeugd boven de zestien jaar vast te houden. Die dwaalt anders weer af naar de andere kudde. Het kampwerk zal moeten worden uitgebreid, opdat er nog meer in de zomer op de boerdei'ij in Oude Mir- dum gelogeerd kan worden. Een vrou welijke kracht zal moeten worden aan getrokken om in d'!t werk bezig te kunnen zijn. Wie dit werk kan steunen doe het onverwijld. Dat de bekende Zuidoost hoek op deze wijze met het Evangelie in aanraking wordt gebracht is niet alleen een zaak van de Zuidoosthoek. Het gaat ons allen aan. „Zendingsveld" wordt deze streek genoemd. „Zendingsveld Noordwolde" is de naaim op de girorekening. Pw adres Dokter Mulderstraat 5, Noord wolde. Giro 428077. HENGELO Verschenen is het politierapport over 1952, dat tal van bij zonderheden bevat, die een inzicht geven in de veelzijdige taak, die ook de Hengelose politie had. In 1952 is het aantal verkeersonge vallen met 46 gestegen tot een totaal van 474. Hiervan zijn 63 te wQten aan de gladheid van het wegdek, o.m. v#n de Enscheclesestraat. Van de vorig jaar 3027 gevonden voorwerpen werden slechts 811 teruggehaald. Van de 236 honden bleven 44 zonder baas. Wel zijn de 213 gevonden kinderen allen terug gehaald. Van de 278 aangiften van mis drijf (2 moordgevallenkonden 174 worden opgelost. Landelijk gezien is het percentage opgeloste misdrijven (62%) hoog. In totaal zjjn ei 196 daders van een misdrijf gevat. De misdrijven zijn als volgt gespecificeerd: moord 2, mishandeling 13, belediging 12 brand stichting 1, vernieling 6, eenvoudige diefstal 94, gequalificeerde diefstal 38, rijwieldiefstal 21, verduistering 13, fles sentrekkerij 1, oplichting 19, heling 6, 'valsheid in geschr. 1, zedendelicten 4.8.' In verband met de zedendelicten wijst de politie er op, dat men met moet schromen deze gevallen aan te geven, De onderzoeken van de recherche in zake ongevallen waren: brand 23, be drijfsongevallen 24, bosbrand 4, schoor steenbrand 6, plotseling overlijden op de openbare weg 5 huiselijke moeilijk heden 13. 33 Opsporingen werden uitgevoerd en 13 aanhoudingen op verzoek van ande ren. De kinderpolitie maakte 160 voogdijrapporten en in S4 gevallen ver leende de kinderpolitie bemiddeling. Veel werk had de politie met het registreren van 773 tuinen in verband met de aardappelmoeheid. De verkeersongevallen leverden 2 doden, 70 zwaar gewonden, 112 licht ge wonden en 290 maal materiële schade op, 32 maal heeft de politie geassisteerd bij ondergelopen tunnels en 152 zware transporten werden begeleid. De Henge lose politie geeft tegenwoordig ook facultatief onderwijs ln verkeerswezen aan de Rijkskweekschool, Dit. is van groot belang, omdat de onderwijzers in 1952 niet minder dan 900 kinderen voor het verkeersexamen hebben opgeleid. Uit Den Burg wordt betfesfed.j dat de Eendrachtspolder op Nooffl-Texel geheel onder water is gelopen. De polder moet als verloren worden be schouwd. Er zijn vier doden te be treuren en nog vijf a zes personen worden vermist. Een groep burgers werd namelijk overvallen door het water, dat achter hen doorbrak Bij het ongeval van de hulpexpeditie, die door het wegzakken van een berm met een autobus in een sloot was ge reden, is een man levensgevaarlijk ge wond. De burgemeester van Den Burg over weegt, de gehele polder' te. evacueren. Bij het oude fort De Schans werd een gat gedicht, maar in de zandzakken dreigde alweer een scheur te ontstaan. Een gat van tachtig meter in de dijk bij De Kaap is men voorshands meester weten te worden, maar doordat de dij ken op allerlei plaatsen worden onder mijnd, blijft de toestand kritiek. Vooral het weer opkomen van de vloed wordt niet zyider zorg tegemoet -gezien. De situatie op Texel j$ nog steeds ernstig, deelde de burgemeester van Den Burg, mr. E. de Koning, ons Zon dagavond om halfelf mede. Kritieke punten zijn np.; nog bij de Schans bij Oudeschild en twee plaat sen meer naar het. Noorden! Het is nog niet te overzien hoeveel slachtof fers de ramp op het eiland heeft ge- eist. Er verluidt dat er vier doden zijn. De medewerking van de burgerij is voortreffelijk, aldus mr. De Koning, die hulp heeft gekregen van 58 mili tairen van het vliegkamp de Mok, 21 burgers uit Sneek en een Rode Kruis- colonne uit die plaats. Een deel van de Rode Kruiscoloone uit Den Helder is met een loodsboot overgebracht naar het eiland en zal daar de leiding óp zich nemen van de verzorging van de gewonden en de ge- evacueerden. De volgende trajecten van de spoor wegen zijn gestremd: SchiedamHoek van Holland, Rotterdam MaasGouda, ZwijndrechtDordrecht, Dordrecht Giessendam, SliedrechtGiessendam, DordrechtLage Zwaluwe, Lage Zwa- luweBreda, Bergen op Zoom—Vlis singen. Tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een tien-minutendienst onder houden. Eveneens rijden bussen tussen Schiedam en Hoek van Holland, tus sen Rotterdam D.P. en Gouda en tuB- sen Dén Haag en Hoek van Holland (de laatste ter vervanging van d'e boot treinen). De Scandinavië Express, die normaal om 7.16 uit Schiedam vertrekt, gaat nu om 7,30 uit Den Haag. De Rhein- gold, normaal 7.03 uit Rotterdam, start nu om 6.39 uur uit Den Haag. Het totale beeld van de watersnood is nog niet bekend. Hierdoor is het nog niet mogelijk vanuit één punt dé ramp té overzien en de maatregelen voor de hulpverlening centraal te treffen. In ieder geval wordt reeds de grootst mo- gèlijke hulp geboden. Het militaire apparaat is volledig in geschakeld. De troepen staan onder bevel van de Nederlands territoriale bevelhebber. De hulpverlening geschiedt plaatse lijk door de burgerlijke autoriteiten, geassisteerd door de militairen. De minister-president bezoekt ver schillende getroffen gebieden. Ook de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine hebben zich naar het geteis terde gebied begeven. Met name ten gevolge van de vele storingen in de communicatiemiddelen verwacht de regering dat er rekening mee moet worden gehouden, dat een volledig overzicht van de toestand eerst heden kan worden verkregen. De ministerraad zal hedenochtend bijeenkomen om de toestand te be spreken en nadere maatregelen te tref fen. Geïsoleerde plaatsen De rijkscultuurconsuient in 's-Gra- venbage heeft hulp aangeboden. Deze zal worden gezonden naar Ouden hoorn, Abbenbroek en Zuldland. Deze plaateen liggen geïsoleerd en hebben dringend hulp nodig. Van de burge meester van Hilversum is een aanbod binnengekomen evacué's óp te nemen. Advies aan boeren Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening raadt boe ren, die met hun vee moeten evacueren, dringend aan met het vee de bijbeho rende eigendomspapieren, ook TBC- verklaringen en dergelijke documen ten, vooral ook in veiligheid.,te bren gen. Ook Beatrix ooggetuige De Koningin was vergezeld van prin ses Beatrix. De komst van H.M. was de autoriteiten in de K r i m pen er waard niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereik baar was, zodat de koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelo pen land kon rijden. Afsluitdijk hield zich goed Volgens de eerste berichten heeft de Afsluitdijk zich goed gehouden. Het verkeer over de Afsluitdijk wordt bemoeilijkt door de overslaande watermassa's, waarin stukken hout, tonnen, enz., worden meegesleurd. Het is echter mogelijk per autoover de dijk te rijden, al is de uiterste voor zichtigheid geboden. TIENDUIZENDEN DAKLOOS De polders onder Hoogvliet en Rhoon zijn ondergelopen. Overal zager! wij hetzelfde beeld, honderden van hun have en goed berooide n^p^en trek ken langs de wegen om een. .vailjg on derkomen voor .de nacht fezopken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3