BARRE NACHT Nieuwe Waterweg Voorne en Putten mrnm ven wilde waterzee msnsESSs^sm MAASSLUIS ZWAAR GETROFFEN Drieduizend bewoners uit hun huizen verdreven STORMRAMP EISTE IN BELGIË REEDS MEER DAN 10 DODEN Bewoners redden zich op daken or Min. Algera te Dordrecht JUBILEUMCONCERT VAN DE CHR. HARMONIE Bijdr agen voor getroffenen Drukke receptie in Ons Huis Zesduizend vrijwilligers voor reis naar de maan Dak van een huis gewaaid 2 TROUW MAANDAG'"-2-"-FEBRUARI 1953 HOESTBUIEN, VAST SLIJM Stelpt Siroop (Van onze speciale verslaggever) MAASSLUIS, Zondagmiddag. De dijk tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft het giertij gehouden. Ware dit njet het geval geweest, dan was de polder tot ver voorbij Delft overstroomd. Maar dit betekent nog niet, dat de bewoners van Schiedam. Vlaar- dingen, Maassluis en Hoek van Holland geen last van het stormweer en van het kolkende water gehad hebben. Vele inwoners van deze steden aan de Nieuwe Waterweg hadden een angstige nacht, een nacht, die slechts leefde in de herinnering door de verhalen van vroegere stormvloeden. De dijk loopt dwars door de vieT genoemde gemeenten en alles wat tus sen deze dijk en de normale bedding van de rivier ligt, liep onder. Het wa ter steeg op vele plaatsen tot slechts zestig centimeter onder de kruin van de zware Wachter. In vele huizen, fa brieken en werkplaatsen stond het drabbige water tussen de een en twee meter hoog! Omstreeks vier uur vrees de ledereen het ergste. Vooral zij, die aan de andere zijde van de dijk wo nen en bevreesd waren voor een dijk doorbraak. Maassluis was er wel het ergste aaji toe. Ongeveer 2500 a 3000 moesten hun huizen verlaten en onderdak zoeken bü verwanten in het droog gebleven gedeelte van de stad. Toen wü in deze buurten ronddwaalden, was duidelijk te merken welk een geweld deze ge meente hoeft geteisterd. Muren sloe gen omver, een houtopslagplaats werd een ruïne, drie huizengevels zakten in en honderden vaten van een oliebe- drüf lagen kilometers van het opslag- terrein. Maar de grootste schade ont stond door twee doorbraken van ka demuren, een aan de haven en een aan de Noordpier. Hierdoor stroomde de Nieuwlandse polder onder. De spoorlijn naar Hoek van Holland, welke dwars door deze polder loopt, bleef droog, maar het water klotste gedurig over de rails en de dwarslig gers waardoor het spoorwegverkeer de gehele dag werd gestagneerd. Het was vanmiddag niet doenlijk een overzicht te krijgen van de scha de. Het gemeente-archief is geheel door water beschadigd. De Grote Kerk liep onder water, waardoor hier deze dag geen diensten kotraen Worden ge houden. In vele straten van het Bo- vendiikse gedeelte zijn gaten van me ters diep geslagen. Het waterbassin is overstroomd met zout water, zodat geen watervoorziening meer mogelijk is. Een dode is te betreuren bü de ramp in Maassluis. De 68-jarïffc mej, Van der Ende, die door het water werd verrast, verdronk. Het water stond bij mensenheugenis niet zo lioog in deze oude stad. Het be reikte een peil, 40 cm boven de stand van de vloed van 1890. Dit controleer de men aan diverse aangebrachte ste nen aan de haven, In Vlaardingen In Vlaardingen had de ramp een ander karakter. Hier werden hoofdzakelijk industrieën en opslag plaatsen getroffen. Het woongedeelte is voor bet grootste gedeelte gelegen aan de Noordzijde van de spoorlijn, De dijk hier deed in de afgelopen nacht als waterkering dienst. Maar dit bete kent niet, dat de schade gering ig. Op het terrein van de Coöp. Kunst- mestfabriek vernielde het water dui zenden kilo's kostbare chemicaliën. Uit de haringpakhuizen rondom de ha vens verdwenen veie vaatjes haring en ook in de Sunlightfabrieken zag men na het droogvallen grote schade. Op vele plaatsen was het electrisch licht uitgevallen en in het donker moest zoveel mogelijk getracht wor den de eerste hulp te verlenen. Darbij moest worden geprobeerd het losge slagen schip „Stad Vlaardingen" te ber gen, een brand bij de Romi-fabriek te blussen en versterkingen aan te bren gen bij de Vloedsluis. Met een zucht van verlichting zagen de Vlaardmgers omstreeks zes uur het water langzaam zakken, overal ravages nalatend. Schiedam De doorbraak van de Vloedsluis te Schiedam werd voorkomen door de tijdig invallende eb. Ook hier stond het buitendijkse deel blank. Het Ster- rebos, gelegen langs de Nieuwe Maas werd een watervlakte. Het nieuwe bouwdok van Wilton Fijenoord liep onder. Bij huizen en fabrieken in de omtrek van Het Hoofd zag men het water stijgen tot meer dan een meter boven het straatoppervlak. In Hoek van Holland speelden de storm en het water ieder een eigen rol. De storm had vat op de scheep vaart en het water belaagde de inwo ners van de voorstad van Rotterdam De fruitioods waar de Engelse mili tairen van de bezettingstroepen in Duitsland zich in- en ontscheepten, stortte gedeeltelijk m. Een tentenkamp werd een prooi van het noodweer. De spoorbaan zakte weg en het radiosta tion van de loodsdienst moest de an tennes missen. De gehele dag is in alle plaatsen al lereerst gewerkt aa« een verzwaring van de meest bedreigde punten. Op het laagste punt van de dijk tussen Schiedam en Vlaardingen zagen wij vele mannen bezig met het vullen en versjouwen van zandzakken. Met angst en beven ziet iedereen de komende uren tegemoet. Men weet; niets is be- s*a'tid tegen het "eweld van bet water en men kan slechts hor"" ern gun stige draaiing van de wind of een be- feren van de storra. (Van onze speciale verslaggever)1. Woedende golven hebben bezit genomen van de meeste polders op Voorne en Putten. De dijk langs het Haringvliet vertoont een enorm gat en honderden mensen zitten op de zolders en op de daken te wachten tot de gerequireerde hulpkrachten met in aller ijl aangevoerde motorboten hen zullen ophalen. Vooral de Hoek, Znidland, Simonshaven en Oudenhoorn werden geteisterd. In een woeste waterzee, waarin de koeien hij honderden omkwa men, stortten de boerderijen in als kaartenhuizen. WACHTMEESTER VAN BERKEL, ÉÉN UIT VELEN Dijken bij Oostende en Antwerpen bezweken De stormramp had in het Noordbelgi- sche kustgebied, waar de noodtoestand is afgekondigd, gisteravond reeds elf doden geëist. Er zün dükdoorbraken tussen Oostende en Heyst, Knokke, het Zoute en Lekkerbek, Termonde en Baarsrode, Zele en Grimsbergen, Ap pels en Antwerpen. Evacuaties ztin be gonnen in Oostende, Heyst, Termonde en Baarsrode. In de dijk bij Oostende is een gat van 300 meter geslagen, bij Termonde zijn zes breuken en bij Antwerpen zijn zeven dijken bezweken, waardoor dui zenden bunders land en alle droogdok ken zijn overstroomd. De pier van Zee- brugge is zwaar beschadigd. Oostende is overstroomd. Het water is binnen gedrongen in de particuliere villa van koning Boudewijp bij Het Zoute. Troepen en brandweerlieden bren gen duizenden zakken zand en cement naar de provincies Oost- en West- Vlaanderen. De brandweer en de politie het gehele land zijn gealarmeerd, Het Belgische Rode Kruis organiseert een eerstehulp-dienst in het getroffen' gebied in samenwerking met de ge meentelijke besturen. Alle verbindingen met de kuststreek zijn geblokkeerd, doordat de wegen onder water staan, De waterstand in het overstroomde kustgebied varieert tussen 90 centimeter en 1.20, Schel de-tunnel ondergelopen De gouverneurs van Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen hebben de militairen voor het ihulpverienings- werk opgeroepen. De gehelde-tunnel voor voertuigen was Zondagnamiddag onder water gelopen. Te Oostende alleen zijn vier perso nen in bed door het water verrast en verdronken, Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moe der gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het water hier en daar meer dan een meter hoog. PRINS IN NEW YORK Prins Bernhard is Zaterdag per KLM-vliegtuig in New York aange komen, •Hij werd op het vliegveld verwel komd door de Nederlandse ambassa deur J. H. van Royen en de consul-ge neraal J. A. de Vos. Wachtmeester P. van Berkel van de Rijkspolitie van Simonshaven heeft ons hel verhaal van de nacht gedaan. Omstreeks vier uur in de morgen werd hii gewekt door huren, dat ergens ver derop in de polder een vrouw en een kind door het water werden bedreigd. Van Berkel bedacht zich geen ogen blik. Hij ging zün huis uit. Nauwelijks eohter was hij buiten de deur, enige tientallen meters op weg, of zün buur man kwam hem achterop met de me dedeling, dat zün eigen huis door het water werd besprongen. Zün vrouw dreigde te verdrinken. Onmiddellijk keerde Van Berkel terug, In de tijd,' dat hij'zijn huis verlaten had en op weg was gegaan, was het verraderlijke water aan de achterzijde van zijn woning binnengedrongen. Het steeg zo snel, dat men zelfs geen tijd kreeg om iets mee te nemen, In enkele seconden stond het tot over de knieën en weer enkele seconden later stoWd bet. anderhalve meter in de woning. Met grote moeite is Van Berke] er in geslaagd met zijn vrouw naar buiten te komen, waar hij op de droog ge bleven dorpskom - zijn vrouw onder bracht De verbindingen met Geervliet, on der welke gemeente Simonshaven res sorteert, zün geheel verbroken. Er was aileen nog een telefoonlijntje naar Zu inland. De dijik langs de Oude Maas begaf TEKKO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING ii l Tekko wilde eerst nog trachten de conducteur tot andere gedachten te brengen, doch daar hij zy>n lachen niet verder terug wist te brengen dan tot een zinloos gegrinnik, staakte hij die poging maar. De conducteur had intussen reeds de lederén riem gegrepen die boven zün hoofd hing en rukte hefig aan de bel. Met een schok kwam de tram tot stilstand. „En nu d'r af!" besliste de conducteur. „De passagiers hebben last van u!" „Maar waaróm dan tooh?" vroeg Tekko mei; een opgeruimd gezicht, hoewel ieder ander op dit ogenblik het lachen wel vergaan zou zijn. „Ik moet naar het eindpunt en ik heb toch zeker betaald? Kan ik het helpen dat de zon schijnt en dat ik alles zo grappig vind?" „Agent", schreeuwde de conducteur en leunde gevaarlyk ver uit de wagen „Wat Is er?" wilde de dienaar der wet weten, die rustig zijn ronde uitkuierde. „Een zakkenroller?" „Nee, maar deze man bezorgt de passagiers overlast", legde de conducteur uit, waarop de agent onze vriend gelastte de wagen te verlaten. het en het wilde water stroomde met steeds grotere felheid in de polders rond Simonshaven. Er was geen red- cen aan. Enkele gezinnen konden met grote moeite van de daken worden ge haald Een vrouw en een kind bleken eohter reeds onbereikbaar en konden eerst in de loop van de dag. toen de storm wat afnam, worden gered, Zuid-land, de naburige gemeente, werd geheel door het water omspoeld. Burgemeester De Kool en zün wet houders moesten hun gemeentehuis verlaten en de hulpacties leiden van uit een café in de dorpskom. Telefo nisch hadden wij gistermiddag een onderhoud met de heer De Kool, die juist van hei kabinet van de commis saris der Koningin bericht had gekre gen, dat er motorboten onderweg wa ren om de Zuid landers te evacueren, De heer De Kool vertelde ons, hoe overal in de polder mensen op de zol- cers en daken zaten, die gered moesten worden. Het vee was bü honderden stuks verdronken. Bij Oudenhoorn werd in de dijk een groot gat geslagen, dat men tevergeefs geprobeerd heeft met honderden zand zakken te stoppen. Kind bij Terneuzen verdronken Ook.Terneuzen is geteisterd. De nieuwe polder is ondergelopen. Daar bij is een kind van enkele maanden van de familie Smallegange verdron ken. Op last van de burgemeester moeten alle mannen boven de 16 jaar bü het vullen van zandzakken en het versterken van de dijk helpen. De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft gistermor gen, vergezeld van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rükswa- tersteat, een bezoek gebracht aan Dordrecht, waar hij, door de rijks politie langs omwegen geleid, naar het stadhuis is gegaan, daar op dat moment de gehele binnenstad nog on der water stond. De minister heeft met de burge meester. die de gehele nacht aan de hulpverlening ter plaatse leiding heeft gegeven, de verschillende kritieke punten bezocht en zich daar met ge troffen personen onderhouden. De mi nister deelde ons mede er van over tuigd te zijn, dat alles wordt gedaan wat mogelijk is om de hulpverlening onder de gegeven omstandigheden zo doeltreffend mogelyk te doen zijn, al wordt deze zeer bemoeilijkt door het plotselinge van de overstroming en het uitvallen van de communicatie middelen. De minister kon zich no.g geen ge fundeerd oordeel vormen over de om vang van de ramp, vooral ook omdat de verbinding met de verschillende getroffen gebieden zeer moeilük, zo niet onmogelük is. Hij verklaarde voorts er bijzonder van onder de in druk te zijn, dat deze raimp, volgens dc eerste berichten, aan verscheidene personen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn. die bü de uitoefening var. hun plicht zün gevallen. Omstreeks halftwee Zondag verliet de minister Dordrecht om zich naar andere getroffen gebieden te begeven. De directeur-generaal van de Rüks- waterstaat verklaarde, da.t reeds vast staat, dat de waterstanden belangrijk hogei zijn geweest dan $ij de beruchte stormvloed van 1916. NED. HERV. KERK Beroepen- Te Zwijndrecht (vac.-J. Godthelp), W. L. Tukker te Delft. Bedankt: Voor Bieskensgraaf, G. M. v. Dieren te Ede. GEREF. KERKEN (Onderhoudende Art. 31 K.O.) Beroepen; Te Middenmeer, cand. H. W. Noordman te Kampen Te Tiel- Zaltbommel, cand. Z. G. v. Oene te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Scherpenisse, J. B. Bel te Krabbendijke. Te Aagtekerke, H. v. Gilst te Elspeet. OUD-GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Aalburg, T, Woudwijk te Rotterdam-Zuid. ENSCHEDE, He,t gouden jubileum van de Muzlekver. „De Chr. Harmonie" werd Vrijdagavond ingezet met een concert van het. jubilerende corps o.l.v. de dirigent Chris Hongeveld. Na het: openingswoord door de voorzitter, de heer Huigen, waarbij deze een kort over zicht gaf over het, wel en wee der vereni ging, volgde Jubelfanfare" van H. Stein beck. Deze jubelklanken met koraal- motief vormden een goede inleiding van een geer verzorgd en uitstekend uitgevoerd orogramma. Met voldoening constateerden wde zuivere en correcte weergave in alle nummers. De „Kleine ouverture in klassieke stijl' (Johan Pala) vormde met „Aquarelles" WATERSNOOD Om tie nood onder de bewoners van de door de watersnood getroffen gebie den in West- en Zuid-Nederland te hel pen lenigen, is in Enschede een comité van aanbeveling gevormd, waarin alle lagen der bevolking vertegenwoordigd zijn. Dinsdag wordt een huis aan huis- eollente gehouden, georganiseerd door de Unie van Vrouweliike Vrijwilligers. Deze collecte zal worden gevolgd door een straatcollecte op Zaterdag. Zij, die goederen, kleding, dekens en schoeisel willen afstaan, kunnen dit afgeven bij het Comité van Kleding en Dekking, Zuiderhagen hoek Van Heek- plein. Na telefonische melding onder no. 3260 zuilen de goederen worden afgehaald. Met de mogelijkheid van het op nemen van evacué'? wordt in Enschede rekening gehouden. Hiervoor kan men zich opgeven bij de secretaresse der U V V., mevr. De Jonge, Lasondersingel 144, Verenigingen worden opgewekt opbrengsten van bijeenkomsten af te staan. In Hengelo heeft de burgemeester door middel van de politie-radio-auto een oproep tot de bevolking gericht om met spoed dekens en kleding be schikbaar te stellen. Zondagavond waren in het politie bureau reeds grote hoeveelheden inge leverd, die nog dezelfde avond werden doorgezonden. De gemeente Vriezen- veen heeft de Vrouwenpolder op Wal cheren geadopteerd. ENSCHEDE. In verband mot de ra/mo. die eon groot deel van ons land door de watersnood heeft .getroffen, zal do Diaconie der Ned. Hery. Gemeente in Enschede heit bijzonder op prijs stellen geldelijke bijdra gen te ontvangen, die bestemd zullen worden voor leniging van de nood onder de bewoners van de getroffen gebieden. Giften daartoe kunnen worden gestort op giro- rekepjmg 413512 ten name van de Ned. Hervormde Diaconie, Llppftrkerkshrtiat 8 achter. Enschede. ondier vermelding „Watersnood", DODELIJK ONGELUK OP WILHELMJNASJNGEL ZWOLLE In de nacht van Zater dag op Zondag, omstreeks kwart over twaalf. Is de 28-jarige wielrijder A. Dekker uit Zwolle op de Wiihelmlna- singei aangereden door een personen auto. bestuurd door J. J. v. d. B. alhier. De jongeman Is ernstig gewond naar het Sophia Ziekenhuis overgebracht, waar hij Zondagmorgen la overleden, (Delhaye) en „Fiml-andia" (Sibelius) het eerate dieel van do avond. Na de pauze werd speciale aandacht ge vraagd voor een flultsolo die werd uitge voerd door (een der joligere leden van het coups) St. Luiten, waarmee deze op het solisten-concours te Zwolle het hoogste aantal punten heeft behaald. De piano-partij was in handen van John Polko Jammer eohter dat de instrumenten rniet op elkaar waren afgestemd. In „Floris en Blanéefloer'' (ouverture) werd de fluit-solo zeer goed ten gehore gebracht., terwijil ook de trompet en klari net in de Carmen Sylva wals speciale ver melding verdienen. Met de „Alte kamera den mars" werd het concert beëindigd. Vermelden we nog dat. het programma werd. geopend en gesloten met koraal- manziek resp. Ps. 150 en Ps. 68. Ook werden drie leden gehuldigd die reap. 50, 40 en 40 jaar lid waren, namelijk J. Sohreurs, H. Horstman en J. Bidderhof Onder aanbieding van geschenken en bloe- voor de dames, werd hun dank be tuigd. Een damescomité, vertegenwoordigd door de dames Mol en Dragstra, bood 414:07 aan. Alles tezamen een geslaagde jubileum- avond, waarop de Federatievoorzitter (v, d. Chr. Bondén) een slotwoord sprak. ~T. TIEN MllLE VOOR VLUCHTELINGEN ENSCHEDE In de slotvergadering van het Comité voor de Vluchtelingen hulp heeft >de voorzitter, de heer H. J. Aseherman, bekend .gemaakt, dat de onlangs gehouden 'huis-aan-huiscollecte het bedrag van 10.310,72 heeft opge bracht. Inmiddels is dit belangrijke be drag overgemaakt aan het landelijk comité te Den Haag. Nadat de heer Aschenman tot liquidatie van de plaat selijke commissie was overgegaan, sprak hij de hoop uit, dat wanneer in de toe komst nog eens een beroep op de bur gerij gedaan moet worden dit niet vergeefs zal zijn, In dit verband merkte de heer Aschermap op, dat het aantal vluchtelingen en de omvang van hun nood nog steeds groter worden, zodat hij verwacht, dat het volgende jaar opnieuw op ons land een beroep om hulp zal worden gedaan GOOR. Heden herdenkt de heer J. Extercaite de dag, waarop hij vijftig jaar geleden in ction-st trad bij d e N.V. Ka-tee n - fabrieken, v. h. Amnifrowniius Janntolc en Co, ~i r MIDDELBAAR EN V.H.0. IN NEDERLAND Uit dezer dagen verschenen „Mede delingen" van het ministerie van On derwas, K. en W. biijkt dat er op 15 Sept. jl, in totaal 86.891 leerlingen wa ren ingeschreven voor het volgen van onderwijs aan 365 rijks-, gemeentelijke en byzondere dagscholen voor V,H. en M.O., waarvan in prot. chr. scholen 17.157 en in r.k. scnolèn 26,222. De school met het grootste aantal leerlin gen is het Chr. Lyceum te Amsterdam (de vroegere Chr. HBS in de Moreel- sestraat) met 663 in 24 klassen. Aan de eindexamens hebben in 1952 in totaal 11.376 meisjes en jongens mee gedaan. Van de prot. chr. scholen slaag den 88%. van de r.k. scholen 87%, aan de overige byzondere scholen 82%, aan de rijksscholen 81% en aan de gemeen- telyke scholen 24%. Op die receptie, welke Zaterdagmiddag im Ons Hiuits gehouden werd, gaf voorzitter Huigen een kort overzicht van het 50- jairig bestaan van de Chr. Harmonie. In J-uovi 1901 werd aan de deur van de 1ste School met de Bijbel een briefje geplakt, dioor middel waarvgn mensen gevraagd wenden voo.r een op te richten Chr. iriiu- dekvenenjigtaig. Twintig personen gaven ian deze oproep gehoon', zodat daarmede Ie oprichting van het corps een feit werd. Namens het gem een Leb esbuiuir bracht wethouder J. Vuin-deri nlc de gelukwensen over. De wethouder wees er o.a op, dat niet alle leden van de Obr Harmonie een uniform dragen en sprak de hoop uit dat door medewerking van de burgerij het DE HEER G. COES TEN GRAVE GEDRAGEN VRIEZENVEEN. Zaterdagnamiddag is onder zeer grote belangstelling het stof felijk overschot van de heer G. Coes, in leven directeur van het G.E.B. Vriezen- veen en Wierden, ter aarde besteld. De rouwdienst, werd gehouden }jj de N.H Kerk. Ongeveer 1000 personen, ondier wie tal van vooraanstaande personen o.a. het college van en W. van Vriezenveen en Wierden, woonden deze dienst b(j, Ds Pel- leboer, die deze dienst leidde, sprak woor den van troost tot de familie naar aanlei ding van Rom, 8:31 b en- richtte zich in een ernstig vermaan tot de aanwezigen om de Here te zoeken teiwij-1 hij nabij is. Spr. sprak mede namens de kerke raad der Herv. Gemeente. De heer Coes diende de Herv. Kerk vele jaren ais notabel en de laatste tijd als diaken. Burgemeester Huyssen van Kattendijke van Vriezenveen sprak na.mens het G.E.B. van Vriezenveen en Wierden. Hjj wees op de grote verdiensten van de heer Coes in het bijzonder waar het de belangen der bedrijven betrof maar ook de Vriezenveen- se gemeenschap heeft veel aan hem te danken. De heer G, Brunink chef-monteur van het G.E.B te Wierden sprak namens dit bedrijf aji de heer J, B. M. v, d. Belt sprak namens het voormalig Ziekenfonds Vriezenveen en Omstreken, waarvan de heer Coes jarenlang secretaris was. Ds Vink voorzitter der Chr. Schoolvereniging sprak namens bestuur der vereniging en namens het onderwijzend personeel der scholen. Jarenlang heeft de heer Coes dc vereniging als penningmeester gediend en het Chr. onderwijs had de warme belang stelling van zijn hart. Een zoon van de overledene dankte voor de laatste eer die werd bewezen. De plech tigheid on do begraafplaats werd besloten met het lezen van een gedeelte van die 103de psalm, terwijl ds Van Oost. eindigde met gebed. jubilerende corps zo spoedig mogelijk alle leden in een nieuw uniform zal kunnen steken De heer H. Jansen overhandigde voor- liter Huigen namens Vrienden van de Chr. Harmonie een bedrag van 3.1S0. als be ginkapitaal vpor een verdere acibiie. Het. bestuur kan met dit bedrag doen wait het. WÜ, deelde hij mede Verder vestigde de heer Janeen er de aandacht op, dat die ge hele burgerij hieraan heeft bijgedragen. De heer Huigen, diie dit'prachtige bedrag van zelfsprekend gaarne aanvaardde, deelde In ditfc verband nog mede, dat er een auppor- 'bersgreep is gevormd, waarvoor zich reeds honderd personen bobben aangemeld, dite het corps financieel willen steunen. De andere sprekers waren de heer Y, Woudstra iNed. Ch r. Fed. van Muziek- bonden), E, Smit (Bond van Chr. Harmonie en Fanfarecorpsen in Overijssel en Drente), H, Groen (Birscliedese Federatie van Mu ziekverenigingen L U- Gouma (oud-lid en één der oprichters), H. Bcinema. Ohr. Ora- toriiumwer.R, Bos I SSS-Juliana), W. A. Dam (Sursuim Corda), dis I. de Wolff en H. van der Steeg (Chr. Oranje Vereniging). De meeste toespraken gingen vergezeld van een enveloppe met inhoud. In zijn dank woord bracht de heer Huigen speciaal dank aan de dirigent, de heer Chr. Honge veld. die hij als blijk van waardering een kistje sigaren overhandigde. AUTOBUS-ONDERNEMER GEARRESTEERD ENSCHEDE Tn samenwerking met de brigade in Glanerbrug' is de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Enschede overgegaan tot de arrestatie van de Enschedese autobusondernemer J. ten B. en diens tractle-chef, W. H, ter R Béiden zijn ingesloten in de Marechausseekazerne aan de Korte- naerstraat. De arrestatie is verricht, omdat Ten B. en Tor R. ervan worden verdacht ontoelaatbare handelingen met gelden van derden en fraude te hebben ge pleegd bij de liquidatie van het bedrijf, dat Ten B. enkele jaren met een andere autobusondernemer dreef. ZWOLLE. In een fabriek hier ter Steele is tem nadele van R, S. uit Oldebroek een poirtemonpaio, Inhoudende 8 ges tol i KAMPERVEEN. Wegens verteelt naar ©Idiens, vati de heer H. vain Zaltrgen, ia tot hoofd, van de bjjz. school aan de Hogeweg benoemd die heer Ph. Verhelj te Nijkenk. VAN RUIMTEVAART VOORLOPIG GEEN SPRAKE HENGELO. De Koninklijke Ned. Ver, enilgiing voor Luchtvaart geeft In verschil lende steden van ons lainid luobtvaart.- avomd&n. Hengelo had daarvan Vrijdag de primeur. In het Verenigingsgebouw spra.lt dr J. J. Raimomd Jr., vice - v-ooraibter van de Ned. Vereniging voor Ruimtevaart, voorzitter van de Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrekunde en directeur van het Haagse Zeiss-planetarium, over ruimte - 'aart. Dr Raimond wees er op, dat dit terrein dusdanig uitgebreid is, dat hij slechts op enkele hoofdpunten lton wijzen. Dat er be langstelling vooir diit onderwerp is moge blijken uit het feilt dat er reeds 6000 vrij willigers zijn, die een reis naar de maan —illen meemaken. De bedoeling vain de heelal pioniers is t e laten zien, dat het mogelijk is om van de aarde los te komen en te gaan waarheen n wil, Dit zal eohter slechts mogelijk I, wanneer men In staat is een vuurpijl te schieten, die eon snelheid van 11,3 km per seconde of ca. 40.000 km per UW bereikt. Momenteel heeft men met een zuivere V2 een snelheid van 1,6 km per sec, weten te bereiken en wellicht zal het in de naaste toekomst gelukken deze op te ren tot 7i a 8 km por seconde, Een reis r de maan lean men zich dus vooriopig wel uilt het hoofd zetten. Met de snelheid van 8 km per secomjde kan men wed een eerste doel bereiken. Dit doel is een voertuig als een kunstmatige maan om de aarde te laten draaien, waarbij don allerlei opmetingen gedaan kunnen worden. Moeilijkheden die zich voordoen zijn o.m. het lange voortstuwen, de enorme brandstofvoorraad die moet worden mede genomen en de zeer heftige ontploffingen. De contructie van de V2 is eenvoudig, doch heeft veel technische moeilijkheden, Dr Dr. A. A. Koopal nam afscheid ENSCHEDE Dr A. A. Koopal, die met ingang van 1 Februari benoemd is tot directeur van de Gem. Geneeskun dige en Gezondheidsdienst te Utrecht, heeft Vrijdagmiddag in een afscheids bijeenkomst niet B. en W, en de hoofden van takken var dienst de wens uitge sproken, dat de G.G. en G.D. in Enschede in een apart gebouw onderge bracht zou worden en tegelijkertijd ge zondheidscentrum zou moeten zijn. Tevens zouden er zeven wïjkgebouweo moeten komen, n.l. op het Hogeland, het P-athmos, de Toekomst, de Laares, in Glanerbrug, Boekelo en in Lonneker. Ook vroeg de scheidende directeur van de G.G. en G.D. aandacht voor de zorg aan hulpbehoevende ouden van dagen. Uitbreiding van deze zorg achtte hij zeer gewenst. Burgemeester M. van Veen dankte in deze bijeenkomst dr Koopal hartelijk voor wat deze tijdens zijn zeventienjarig verblijf in de textiel stad heeft verricht. In zijn uitvoerig dankwoord, waarin dr Koopal aan het slot de bovengenoemde wensen naar voren bracht, liet de scheidende direc teur nog eens even het licht vallen op wat er tijdens zijn directeurschap heeft plaats gevonden. O.a. releveerde hij de massa-inenting tegen diphtherie, het kroponderzoek, de ziekenfondskwestie en de moeilijke taak die de Dienst tijdens de oorlogsjaren te verrichten had. Na de oorlog werd het laboratorium voor pathologische anatomie opgericht, kwam het revalidatiecentrum tot stand en werden ér spraakleraren aangesteld Op dit ogenblik vraagt het tbc-bevol- klngsonderzoek de aandacht. Railmiomd gaf enige demoinisteatfcs toit be wijs van enkele mechanische wetten. Als tegenhanger sprak de bekende ballonvaar- der J. Boesman over zijn ervaringen als bestuurder van de reedis ISO jaor oud zijnde ballon, terwijl tevens de bekende kleuren film De reis naar de maan (Destination Moon) werd gedraaid. Stormschade in Zwolle ZWOLLE. De lievige storm, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in ons land heeft gewoed, heeft ook in Zwolle schade veroorzaakt, doch ern stige ongelukken kwamen gelukkig nier voor. In de Grote Baan vloog het dak van een woning. Van een spoorboom van de overweg in de Veerallee knapte de ketting, zodat de weg werd versperd. Bij de Touwbaan in de Van Karnebeek- straat werd een zware boom ontwor teld en tegen de grond gesmakt Hon derden dakpannen zijn het slachtoffer geworden van de ontzettende storm, ruiten sneuvelden, schuttingen waaiden om en takken knapten van de bomen Het water in de Nieuwe Vecht en In de grachten stond buitengewoon hoog De sluizen bij de Mennlstenbrug kon den Zaterdagmorgen niet gesloten den, omdat de bodem van de Nieuwe Vecht bedekt is met een zandlaag, af komstig van de zandschepen, die dage lijks af en aan varen. De kelders bij deze brug, waarin de brandweer mate rieel bewaart, waren onder water ge lopen, evenals de machinekamer van het Sportfondsenbad. CHRISTENVROUWEN BIJEEN OLDEBROEK, De afdeling O lelebroek van de Ned. Obr, Vrouwenbond hield In het Bankgebouw een goed bezochte leden- vergadering onder Leiding van haar Presi dente mevr. M. A. Luilbinig Maten-vai Leeuwe. Deze wekte in haar openingswoord allereerst de belangstelling, ook van de vrouw, op voor de zp noodzakelijke oinga- niisaitie en opbouw van de Besahiermïmg Buirgei'be volk in g, Hierna hield zuster Somdionp van Den Plaag een causerie over het wenk van de Vereniging tot Ohr) stel ijke Verzorging van Geesl.es- en Zenuwzieken. Spreker schetste op dnwdieUjke wüaé het doel der Verenilgimg, n.l. de bevordering van de Christelijke Ver zorging, naar het Woord van God, van geestes- en zenuwzieken. Van de Vereni ging gaan uit de stichting Veldwijk te Ermelo, Bloemendaal te Loosdulnen, Den nenoord te Zuldlaren, Wolfheze te Wolf- heze en Vogelenzang te Bennebroek. Mej. Sondorp vertelde op ondier houdende wijze een en ander van de werkwijze dier veremi- opt spanning welke de verpleegden gebod? Ruiltéle vragen, door de aanwezigen ge steld. werden op duidelijke wijze door spr. beantwoord. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, ging laatstgenoemde voor in dank- gebed. ZWOLLE, Het personeel van een winkel in de Dieze-rstraat betrapte mej. J. B. o-p heterdaad, toen zij zes lepeltjes wegnam. Dè politie werd gewaarschuwd er de winlkel dievegge werd geverbal! seard. •inn ér ij N."V vierde de heer G. 'Haver man Zaterdag zijn .veertigjarig dienst jubileum dat. samenviel met de dag by met pensioen ging. BENOI'.miNGEN CIIR. '-ONWEKWIJÏS. Tot hoofd: OnstweddeHolte (vac-A. Knippers),/H Havinga te Midwolda (Old.). H-heezerveen (vac.-B. de Boer), F Post- a te SmUde. Tot o.üdcrwljzer(es): Amsterdam (O.) (hoofd: J. J. Adriaanse), A Fledderus te Amsterdam, Eindhoven (hoofd- Joh Ra ven). C visser te Rotterdam. Friesehe- palen (hoofd O. Ottens), W. Renkema te Midwolda. Gauw (hoofd; W. Bekius), mej. J. Wouters te Oudehorne Haarlo (hoofd: R, Nooilgedagt). mej. T v d. Meij te Rui- nerwold Hoofddorp (hoofd: H. 3 A, Ho geweg), J. H Roelfsema ie Amsterdam (tijd.) Nieuwhmde (hootd: C. J. v, uostennjit), M Voorbach te Ouderkerk a. d IJsel Utrecht (hoofd- G. Grpotveld), A C Lanlc- •nei'er i< Mijdrecht. Winsum (Gr.) (hoofd: J. v. Dijken), mej. W Oostehuis te Spijk (Gr.). PROMOTIE. GRONINGEN Bevorderd tot doctor de ietteren en wijsbegeerte, de heer A. Sassen, geboren te Ter A pel. op het proef schrift Het Drents van Ruine". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Vrije Univ.) Geslaagd voor cand ex theologie: J Wessei te Lel den; doet ex theologie ds P J. N Smal te Pretoria (Z-Afi en ds R Kooistra te Den Haag icum laude). UTRECHT Geslaagd voor cand ex. rechten mej F J de Gier te Zumdert en J Th Kapelle te Hilversum, doet ex ge neeskunde- H. C P Bloembergen te BUt- hoven, G H Hispen te Utrecht, BEAM. Janssens te Moergestel: P J Derkinderen te Utrecht, W F v Laarhoven t.e Eindhoven, A M C M Schellen te Tilburg. C J M. Simons te Gibe, A M Smeets te Meersen, G Th M v Soest, te Venlo W H J Ver der te Vleute-n en J Zuyderduyn te Woer den. doet ex. veeartsenijkunde: U Halje te Amsterdam. J Hoving te Zntphen. S Piers- ma te St Jaconiparochie. K G Robijns te Apeldoorn. J H Santema te Tzummarum F. v d Veen te Blankenham en J B Wichers te Burger (Dr I: cand ex seneesku-nde: F A. Sehoenmaker te Kockengen AMSTERDAM (Gem Univ Geslaagd voor cand ex econo-mie: D. J. Dekker te Haarlem, L de Jong. G. J Jansen en Th. Beels alien te Amsterdam: cand ex psycho logie: G H Nevenzeel te Amsterdam. Geen nachtboten van en naar Engeland De directie van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland verzoekt reizigers, be stemd voor Engeland, die met de dag- boot wensen te reizen, alvorens op reis te gaan contact op te nemen met deze Stoomvaartmaatschanpü te Hoek van Holland, tfn K 1747441. Ei gaat op het oaenblik geen boot n of uit De wrakhoe jen van de „Faustus" zijn van haar ankers gesla gen. De nachtboot uit Engeland naar Ne derland is evenmin uitgevaren. P^j-pdiohpn-kten (Uit andere bladen). Verloofd: H Vaags en N A Veenendaal Utrpoht—Dordrecht; F Los en K H Leh- mann HilversumBeriün Getrouwd! A Blom en T Goetlng. Haar- Bevallen: mevr Lesage-^-Diesbergen, Wil lemstad (Curacao) z.: mevr Pameiterde Ferrante Ayi Australië) z, mevr Pont, (Morman He)too d mevr Dlfk— Van Holst vso tegen. Amsterdam z. mevr Gold- sehmidt— Vlehoff, Amsterdam, z. Overleden: J F H Baroji van der ffeltaj, Den Haag G H. Ham—van Ltegen, 74 j., Den Haag- H Schipper 75 1„ Hilversum: C R de Klerk, Ouderkerk a d Amsteh J. B Ia Pierre. 62 J.. Amsterdam: J C Ker- msr 60 J„ Amsterdam F W van Santé Stauienmayer 90 Zaandam; J Ropden- mirg 59 1 Rotterdam H K Rbemngn. 63 Drumpt W van Twift 06 '-Dor- i-echt C W Leent vaat jl' Rotterdam; R H Smedema 75 j. Haren: J P Huls- Bosch, 61 Scheveningent J. Man-ni, 77 Rotterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2