STORMVLOED OVERSPOELT DE KUST, tientallen slachtoffers te betreuren Nederland door een ramp getroffen Het ergst zijn en Zeeland West-Brabant er aan toe Voorlopig ruim 100 doden, nog talrijke vermisten Veertig doden Stellendam in Oproep Nationaal Rampenfonds Gods adem Koningin in gebied van de ramp Regering legt Dinsdag verklaring af Prinses Wilhelmina naar rampgebied MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 r~ Redactie tn Administratie: Apeldoorn: Hoofdstraat 102, telefoon 4089, Giro 192120. Arnhem: redactie-tel. 20405, advertentie-tel. 21493; agent Koningsstr. 69b, lel. 23673, adm. Hooföstr. 102, A'doorn. Zwolle: Melkmarkt 34, telefoon 7030, Giro 420473. Twenthe: redactie-tel. Enschede 4623; advert.-tel. Nijver- dal 834; adm.: Zwolle, Melkmarkt 34. Abonn.pr. 49 ct. p. week; 6.35 p. kw.; losse numm. 13 et. Txotuc* ELFDE JAARGANG No. 2379 (Geldig tot Maandagavond) VERDER AFNEMENDE WIND Aanvankelijk Ln het Zuiden en Z.W. krachtige, geleidelijk afnemende wind tussen N.W. en Noord. Elders matige Noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Morgen: Zon op: 8.17 Maan op: 22.46 onder: 17.31 onder: 9.24 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdkantoor: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Niemand heeft kunnen vermoeden, dat de vlaggen, die Nederland Zaterdag heeft uitgestoken op de verjaardag van de Kroonprinses, de volgende dag wederom moesten gehesen worden, maar nu halverwege de mast. Een dag van rouw en ramp was aangebroken, toen het eerste licht van de Zondag opging over door storm en springvloed geteisterd Neder land, na een nacht zo bang door het geweld van wind en water, als de Lag© Landen in hun door de zee verzilte historie nauwelijks gekend hebben. Zeeland, de Zuidhollandse eilanden, een deel van Zuid-Holland, de kust van Noord-Holland, de Waddeneilanden, de kust in het Noordoosten en geheel Westelijk Noord-Brabant hebben in één nacht zoveel golven over zich zien gaan, als op het ogenblik moeilijk is te peilen. De namen van de gemeente Kruiningen en de polder Halsteren staan hoven aan de lijst van gebieden, waar liet geweld der wateren het zwaarst heeft ge beukt. Het aantal slachtoffers loopt in de vele tientallen. Honderden en honderden zijn moeten vluchten uit hun huizen, wélke zij veilig dachten achter sterke dijken. Aan de andere kant stond daar het leger van hen, die op het eerste klokgelui de spade in de hand namen om in dijken en dammen te dichten, wat nog te dichten viel. Burgers en militairen!, zee-, land- en luchtmacht, stonden zij aan zij om de helpende hand te bieden, nood te lenigen, te troosten, waar de rouw was binnengekomen, op te beuren, waar de geslagenen bij de ruïnes van hun huis en hij de totale ondergang van hun vee stapel stonden. "T^EN- ramp zo groot. dnt we hpt ons"eigenlijk niet voor kon den stellen, heeft in het afgelopen etmaal ons vaderland getroffen. De provincie Zeeland en ge deelten van de provinciën Noord- Brabani en Zuid-Holland vooral, werden door de combinatie van orkaan en springvloed getroffen en de dijken en zeeweringen, de trots van Nederland, hielden tegen dit geweld op talloze plaat een niet stand. De ene catastrophale dijkbreuk na de andere werd gemeld, grote stukken van ons land staan onder water. Duizenden zijn beroofd van huis en haasd, velen verkeren of verkeerden in levensgevaar en reeds tientallen doden moeten aan de enorme, ongetwijfeld in de millioenen lopende stoffelijke ver- lieslijst worden toegevoegd. TT1 EN schok is door Nederland gegaan. Na de verwoestin gen door de Duitsers, juist ook op deze plaatsen aangericht, trof ons vaderland niet een zo groot on heil. De oude erfvijand, het water, toonde een geweldige en onstui mige macht en ons volk heeft zich spontaan aangegord tot een groot scheepse gezamenlijke hulpverle ning, een hulp in mankracht om te redden wat er te redden valt en in geld en in goed om soulaas te brengen waar zulks maar even kan. Het is niet nodig, maar vanzelf sprekend roepen wij een ieder op Wjm hier zijn nationale en Christen plicht te vervullen. En ons hartelijk medeleven gaat uit naar de slachtoffers, de berooiden, de ontheemden en de verkleumden, die op deze droe vige eerste Zondag van Februari aanspraak hebben op een natio nale hulp, van cns allen als hun landgenoten, maar ook van de! overheid, want zonder hulp van de laatste zullen de gevolgen van deze ramp niet op behoorlijke wij ze kunnen worden opgevangen. HET is een ramp. En het is een schok. En het is een oordeel. Die dijken zijn Nederlands trots. Daar pochen wij op in onze ge schiedenisboeken, daar pralen wij mee in het buitenland. Wij heb ben ons land ontwoekerd aan de zee, zeggen wij. Brutale gezegdes als: God schiep de wereld, maar Nederland hebben de Nederlan ders zelf geschapen, maken het nog houder. En nu komt in n slag de natuur deze cultuur eens even aan Hoewel hij het ter perse gaan van deze editie een overzicht van de overstromingen nog niet kon worden opgemaakt, staat vast, dat de meeste slachtoffers zijn te betreuren in Zeeland, Westelijk Noord-Brabant en de Zuidhollandse eilanden. Het aantal doden werd te middernacht op 138 vastgesteld. Er zijn echter nog talrijke vermisten. De volgende feiten zijn te vermelden: Walcheren: Voor een groot deel overstroomd; het water staat een a twee meter hoog. Z u i d-B eveland' In Baarland en Ellewoutsdijk staat het wa ter tot aan de zolders. Twee personen zijn vermist, een kind is ver dronken. In Elstdijk bij Krabbendijke worden de mensen van de daken en uit de bomen gehaald; hier zijn vier doden. Westelijk Brabant: In de polder Halsteren zijn volgens officiële berichten '17 personen verdronken maar het aantal slacht, offers zal waarschijnlijk tot meer dan het dubbele oplopen. Het aan tal vermisten loopt in de tientallen. Alleen in het Heiningen, gem. Fijnaart, zyn tien slachtoffers te betreuren. In de polder ten Noorden van Dinteloord zijn drie bewoners ver dronken. Zuidhollandse Eilanden: Op Goeree en Ovcrflakkee zijn vier mensen omgekomen. Over het lot van twee marechaussees en zeven bewoners maakt men zich bezorgd. Te 's-Gravendeel zijn zeven doden te betreuren. In deze gemeente is geen drinkwater, geen gas en geen electriciteit. In Poortugaal worden twee gezinnen, die in de Zalmplaat woonden, vermist, alsmede twee mannen die te hulp waren gesneld. In alle overstroomde gebieden zijn honderden stuks vee verdron ken. Op sommige plaatsen kon men hele kudden koeien en paar den door het water zien worstelen. Badplaatsen: In de badplaatsen langs de kust van Zuid- en Noord-Holland is grote schade aangericht. het wankelen brengen? Wij zouden het liever anders zeggen. Toen indertijd de Spaanse Ar mada, die Nederlands onafhanke lijkheid bedreigde, en waarvoor ïeel Nederland beefde als een riet, door een grote storm werd ver nietigd, wisten onze vaderen aan hun gevoelens geen betere uit drukking te geven dan door een gedenkpenning te slaan, waarop de woorden voorkwamen: Gods adem heeft ze verstrooid. Dat had betrekking op de trotse werken van onze vijanden. Thans gaat het over de trotse werken van onszelf. Ja, natuurlijk, wij weten wel, dat het allemaal te berekenen is: springvloed plus windkracht zo veel, enz., maar zo was het met de Armada ook Maar deze ramp geschiedt even min bij geval als een vernietiging door stormgeweld van 's vijands vloot. Als ons volk nu maar begrijpt dat God in deze storm was, dan zou de enorme materiële schade net alleen het nationale solidari teitsgevoel sterken, maar ook geestelijke winst kunnen beteke nen. f Advertentie) THANS WEER VERKRIJGBAAR |t£Ro55em'*_ BZ t L- pei pak|e Een droevig beeld van Dor drecht, een der zwaar getroffen steden. Alleen per boot kan hier aan de geïsoleerde bevolking nog hulp worden verleend. Een ge parkeerde auto moest aan het water worden prijsgegeven. Hoe lang de in een boom gebonden fiets nog boven liet wateropper vlak zal uitstekenblijft voorlopig nog een vraag. Vlak voor het ter perse gaan van deze editie bereikte ons het bericht, dat alle bewoners van het dorp Stellendam hun wonin gen hebben verlaten en zich op vlotten naar hoger gelegen gedeel ten van de dijk hebben begeven. Veertig inwoners van dit dorp zoud enzijn omgekomen hij de overstroming van hun dorp. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, deelt ons mede, dat hij zich met de minister president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, Dinsdag, voor zover het in haar vermogen ligt. de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen ge bieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden de ge legenheid zal worden geboden eventuele vragen te stellen. Dit bericht is afkomstig van dé Ur- ker kotter „De Jonge Jan", die zich in de Zeeuwse wateren bevindt, en via Scheveningen-Radio contact heeft ge had met de minister van Verkeer en Waterstaat. De kapitein van dit schip verzocht de minister namens de be volking van Stellendam alles in het werk te stellen om de dorpelingen van drinkwater en voedsel te voorzien en schepen te zenden om hen uit hun iso lement te verlossen. De kapitein zeide, dat de enige mogelijkheid was een motorboot en een aantal kleinere bo- t enmet geringe diepgang te zenden. De kleine boten zouden dan de men sen van de dijk kunnen halen en hen vervolgens naar het grote schip kun nen brengen. Het Nationaal Rampenfonds verzoekt ons bekendheid te geven aan de volgende oproep: „De nationale ramp, welke ons land heeft getroffen, maakt directe hulp van iedere Nederlander onvermijdelijk. Het Na tionaal Rampenfonds omvattende: het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis", het R.K. Huisvestingscomité, het. Algemeen Watersnood Comité-Neder land, roept daarom alle Nederlanders op. onverwijld hun steun te verlenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is ivelkom, financiële hulp op de kortste termijn is drin gend nodig. Daarom, helpt! Op ieders hulp wordt gerekend. Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Nationaal Rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage." „Trouw" verleent gaarne zijn bemiddeling voor het in ont vangst nemen van giften. Men kan dat doen door storting op postgironummer 412739, onder vermelding van „Slachtoffers Watersnood". De Directie van ons blad heeft, ter stimulering van deze actie, een bedrag van f 2500.ter beschikking gesteld Giften in geld worden gaarne in ontvangst genomen op ons hoofdkantoor en op de bijkantoren, waarvan de adressen in de kop van ons blad vermeld staan. Aan deze adressen kunnen ook pakketten worden afgegeven, welke bestemd waren voor onze thans gestaakte actie voor de Hongaarse vluchtelingen. Op deze pakketten moet eveneens vermeld worden: „Slachtoffers Watersnood". H.M. de Koningin heeft zich gisterochtend op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde stre ken. In de middag en namiddag heeft zij, vergezeld van prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan verscheidene geteisterde plaatsen. Het lag in haar voornemen om, zo mogelijk, nog een bezoek te brengen aan Zeeland. Evenwel valt te verwachten, dat dit in ver band met de verbroken verbindingen te land, niet mogelijk zal blijken. Ilare Majesteit heeft onder meer een I de overstromingen in ogenschouw te bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekker- nemen. In Krimpen aan de IJsel heeft kerk en Krimpen aan de IJsel, om daar de Koningin met de burgemeester en verscheidene andere personen gespro ken. H.M. heeft getracht Dordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke eva cuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft de Koningin Gorcum kunnen bereiken, waar zij met de burgemeester heeft gesproken. Daarna is de Koningin naar Soest- diik teruggekeerd. Namens H. M. de Koningin zal prinses Wilhelmina vandaag en Dinsdag een bezoek aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1